آسیب های زانو

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن محسوب می شود، به خصوص برای ورزشکاران، چرا که این مفصل در فعالیت های ورزشی به دلیل ارتباط ضعیف استخوان های آن با یکدیگر بسیار آسیب پذیر است.مفصل زانو در مقابل نیرو های که از طرفین به آن وارد می شود و نیرویی که حرکت چرخش در آن تولید می کند بدون دفاع است .در این مطلب آسیب های زانو را به شما معرفی می کنیم.

آسیب های زانو

آسیب ناشی از فشار

کمبود لایه های حمایت کننده در مفصل زانو  آن را مستعد پذیرش صدمات ناشی از فشار می نماید.در فوتبال، بسکتبال و کشتی موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که باعث فشردگی و کوبیدگی زانو می شود.نیرویی که بر اثر ضربه وارد می شود ممکن است منجر به پارگی پرده سینوویال و یا پرده ضریع شود.

آسیب ناشی از پیچیدگی

تلگرام

آسیب ناشی از پیچیدگی بر اثر چرخش غیر طبیعی زانو صورت می گیرد.در نتیجه چرخش غیر طبیعی در اندام های داخلی زانو ، تغییر وضعیت ایجاد می شود.اغلب در حین فعالیت های مانند کشتی، فوتبال، بسکتبال و اسکی ،موقعیت های بسیاری ایجاد می شود که زانوی ورزشکار را در معرض صدمات ناشی از پیچیدگی قرار می دهد.در چنین موقعیت های پا در یک جهت ثابت می شود و  بدن در جهت مخالف حرکت می کند.

کبودی عضلات زانو

ضربه مستقیم و شدید وارد بر عضلاتی که از مفصل زانو عبور می کنند شرایط بسیار دشواری را برای ورزشکار ایجاد می کند.یکی از عضلاتی که بیشتر در معرض کبودی قرار دارد، عضله پهن داخلی از گروه عضلات چهار سر ران است.کبودی این عضله دارای تمام علائم اسپرین مفصل زانو می باشد که عبارتند از : درد شدید، فقدان حرکت و تورم.تورم و تغییر  رنگ به دلیل پارگی بافت عضلانی و رگ های خونی است.چنانچه اقدامات اولیه برای درمان صورت گیرد مانند کمپرس سرد، بعد از ۲۴ ساعت مجددا" می توان از زانو استفاده کرد.البته زمان برگشت به تمرین بستگی به شدت آسیب دارد.

کبودی کپسول مفصلی

کبودی کپسول مفصلی اغلب با کبودی عضلات و پرده ضریع همراه است.نیرویی که منجر به آسیب زانو می شود اگر به بافت کپسول مفصلی وارد شود ممکن است باعث پارگی مویرگ ها شود و در ضمن تحریک پرده سینوویال را نیز باعث می شود و در نتیجه مایعات به داخل حفره سینوویال و فضای اطراف مفصل زانو نفوذ خواهند کرد.نفوذ مایعات در این حرفه و فضای اطراف مفصل بسیار آهسته صورت می گیرد به طوری  که این امر محسوس نمی باشد.در این وضعیت باید از ادامه فعالیت تا بهبودی خودداری کرد چرا که موجب خون ریزی در آن ناحیه می شود.اگر مفصلی مکررا" دچار خونریزی شود احتمالا" آن مفصل گرفتار التهاب مزمن پرده سینوویال نیز خواهد شد.

التهاب کیسه زلالی اطراف  زانو

در اطراف زانو تعدادی کیسه زلالی وجود دارد.کیسه های سینوویال که می توانند تولید مایع کنند.هر یک از این کیسه ها ممکن است صدمه ببینند و موجب التهاب شوند.برای استخوانی مانند کشکک آسیب های کیسه جلویی شایع است.پس از ورود ضربه به این ناحیه ممکن است خون ریزی داخلی اتفاق بیافتد و باعث التهاب کیسه زلالی یا خون ریزی در کیسه زلالی شود.همچنین حرکت تکراری و فشار می تواند التهاب حاد یا مزمن کیسه های زلالی را باعث شود.سایر کیسه های زلالی اطراف زانو ممکن است به همین شکل آسیب ببینند اما احتمال آن خیلی کمتر است.

آسیب های زانو

علائم  و تشخیص

 • درد پایدار در ناحیه ای که کیسه زلالی در آن قرار دارد.این درد بیشتر در مواقع اعمال فشار بر مفصل زانو ظاهر می شود.
 • حساسیت و تورم روی کیسه های زلالی .
 • برخی اوقات پوست روی کیسه های زلالی داغ و قرمز می شود.
 • هنگام وارد آمدن فشار بر کیسه زلالی مقاومتی اسفنج گونه مشاهده می شود که نشانگر تجمع مایع است.

آسیب رباط ها

از آنجا که آسیب های رباط مفصل زانو باعث اختلال در پایداری غیر فعال زانو می شود، باید به عنوان خطر بالقوه تحت درمان قرار گیرد.آسیب های رباط مانند منیسک شایع بوده و عمدتا" ورزشکاران رشته های دارای برخورد مانند فوتبال، هندبال، بسکتبال را در بر می گیرد.آسیب های رباط در مفصل زانو ناشی از برخورد با حریف در ورزش های دارای برخورد است اما این نوع آسیب می تواند بدون هیچ گونه تماس بدنی نیز به وجود آید، مانند چرخش و سایر حرکت های که فراتر از دامنه طبیعی حرکت است.

آسیب های زانو

اکثرا" رباط دو طرفی درشت نی گرفتار اسپرین می شود.ضرباتی که بر جانب خارجی زانو وارد می آید ممکن است منجر به اسپرین رباط دو طرفی درشت نی شود.صدماتی که بر رباط دو طرفی درشت نی وارد می آید به مراتب شدیدتر از صدماتی است که بر رباط دو طرفی نازک نی وارد می آید زیرا بین کپسول مفصلی و رباط مربوطه رابطه مستقیم وجود دارد.

اسپرین رباط های جانبی درشت نی و نازک نی دارای درجات گوناگون می باشد.شدت و یا درجات اسپرین این رباط ها با عواملی در ارتباط است ابن عوامل عبارتند از : موقعیت زانو ، صدمه قبلی و قدرت عضلانی که از روی مفصل عبور می کنند.میزان نیرو و زاویه ضربه، ثابت بودن پا و شرایط سطح داخلی زمین بازی بر عکس اسپرین رباط دو طرفی درشت نی؛ اسپرین رباط دو طرفی  نازک نی بر اثر ضرباتی ایجاد می شود که بر جانب داخلی زانو وارد می آیند.

 نشانه ها

کشیدگی شدید یا پارگی رباط جانبی داخلی زانو سبب احساس پارگی در سمت داخلی زانو می شود. همچنین بدنبال آن زانو ممکن است متورم و ناپایدار شود. عامل این آسیب اعمال فشار قوی به سمت خارج زانو است بطوری که زانو از خارج به داخل فشرده شود. دقیقاً برعکس این اعمال فشار ( یعنی از داخل به خارج زانو ) در آسیب رباط جانبی خارجی رخ می دهد. در هر دو حالت در محل اصابت ضربه به زانو کبودی و در سمت مقابل کشیدگی رباط یا پارگی آن رخ می دهد. ورزش های تماسی مثل فوتبال از مهمترین علل این آسیب محسوب می شوند.

ارزیابی

بعد از یک شرح حال سریع و معاینه فیزیکی توسط پزشک و انجام اقدامات اولیه حمایتی ( سرما درمانی, فشار موضعی, بالا نگه داشتن و استراحت ) معمولاً پزشک درخواست MRI برای بررسی وضعیت رباط می کند.

 درمان

در موارد کشیدگی خفیف این دو رباط همان درمان حمایتی که اشاره شد کافی است.اما در موارد پارگی رباط جراحی بهترین پاسخ درمانی را خواهد داشت.

 کشیدگی و پارگی رباط های صلیبی

رباط های صیلبی طوری طرح ریزی شده اند که استخوان درشت نی را روی استخوان ران ثابت می کنند.رباط متقاطع قدامی از جلو درشت نی شروع شده و به طرف عقب؛ خارج و بالا ادامه پیدا کرده به روی جنب داخل کندیل خارجی ران می نشیند.رباط متقاطع خلفی از قسمت عقب درشت نی شروع شده، به طرف بالا ، جلو و داخل ادامه پیدا کرده به روی جانب خارجی کندیل داخلی استخوان می نشیند.

آسیب های زانو

آسیب رباط صلیبی قدامی که از شایع ترین آسیب های ورزشی است اغلب در نتیجه ایست ناگهانی و اعمال فشار به جلو روی زانو ناشی از این ایست ناگهانی و نیز در پیچ خوردگی های زانو ایجاد می شود. رباط صلیبی خلفی قوی تر و محکم تر از رباط صلیبی قدامی است و کمتر دچار پارگی می شود. کشیدگی و پارگی های رباط صلیبی خلفی احتیاج به نیروی زیادی دارد مثل برخورد داشبورد ماشین به پائین زانو در هنگام تصادف رانندگی. بخاطر همین نیروی شدیدتر برای پارگی رباط صلیبی خلفی نسبت به نوع قدامی اغلب آسیب های رباطی همراه با آسیب منیسک هم همراه با آسیب رباط صلیبی خلفی وجود دارد.

نشانه ها

اگر رباط صلیبی قدامی پاره شود صدای « تق » در مفصل شنیده می شود. همچنین امکان دارد زانو ناپایدار شود و درد به قدری شدید باشد که فرد دچار تهوع و استفراغ شود. بدنبال این پارگی طی چند ساعت به علت خونریزی داخل مفصلی متورم و پر از خون خواهد شد.

درمان

برای آن ها که نیاز شدید و قوی به زانوها دارند مثل ورزشکاران حرفه ای درمان جراحی بهترین پیش آگهی را دارد ولی برای آن ها که استفاده شدید از زانو نمی کنند را می توان با آتل گیری و درمان غیر جراحی بهبود بخشید.

پارگی های تاندونی

تاندون عضله چهار سر رانی می تواند دچار پارگی ناکامل یا پارگی کامل شود. پارگی تاندون چهار سر در بالای کشکک معمولاً در افراد ورزشکار بالای ۴۰ سال روی می دهد حال آنکه پارگی تاندون چهار سر در زیر کشکک معمولاً در افراد جوانی که سابقه التهاب تاندون این ناحیه یا تزریق کورتون به زانو دارند رخ می دهد.

آسیب های زانو

نشانه ها

پارگی تاندون چهار سر رانی سبب درد( بخصوص در هنگام پرتاب پا یا بازکردن زانو (می شود. چنانچه پارگی کامل باشد فرد ورزشکار قادر نیست زانو را باز کند و ساق را جلو بیاورد.

درمان

پارگی جزئی را می توان با آتل گیری درمان کرد اما پارگی کامل نیاز به جراحی دارد.

آسیب منیسک

علت آسیب‌دیدگی منیسک:

ضایعه آسیب‌دیدگی منیسک زانو اغلب زمانی ایجاد می‌شود که زانو همزمان با چرخش تحت کشش هم قرار بگیرد و غضروف منیسک بین استخوان زانو و درشت‌نی تحت فشار قرار گرفته باشد. معمولا" منیسک داخلی بیشتر از منیسک خارجی آسیب می‌بیند البته باید دانست که مشاهده این ضایعه در بچه‌ها بسیار نادر می‌باشد.

آسیب های زانو

علائم آسیب‌دیدگی منیسک

وقتی روی مفصل فشار وارد بیاید یا مفصل زانو بچرخد درد در مفصل (در قسمت طولی آن) ایجاد می‌شود. چنانچه حرکت‌های بخصوصی باعث بروز درد ناگهانی شود ادامه این حرکات ممکن است به التهاب زانو اضافه کند، در پاره‌ای از موارد زانو قفل می‌کند که نشانه متلاشی شدن منیسک بر اثر فشار وارد آمده روی آن می‌باشد. در مواردی دیگر منطقه‌ای از زانو به نظر حساس می‌آید که ناشی از بیرون‌زدگی مایع مفصل است (کیست منیسک). باید به این نکته هم توجه داشت که طولانی‌ شدن زمان ناراحتی باعث کاهش حرکات عضله رانی و در نتیجه تضعیف آن ها خواهد شد.

درمان موارد حاد

درمان باید بلافاصله بعد از آسیب‌دیدگی شروع شود. هدف از درمان فوری به منظور جلوگیری از جراحات بیشتر می‌باشد و تا جایی که ممکن است از خونریزی بعدی جلوگیری به عمل می‌آید.درمان موثر باعث کاهش خونریزی، عدم تشکیل بافت ناشی از جوش خوردن زخم و جلوگیری از عوارض دیگر می‌شود که در صورت عدم جلوگیری به موقع این عوارض طبیعتا" می‌تواند باعث طولانی‌تر شدن دوره بازتوانی و یا حتی منجر به ناتوانی گردد.

دیگر آسیب های زانو

در خصوص سایر آسیب های زانو مانند، آسیب منیسک به طور کامل، تاندونیت کشکک، شکستگی و دررفتگی کششک هر کدام در یک مطلب جداگانه بحث شده است.شما می توانید برای مشاهده مطالب آن به لینک های زیر مراجعه کنید :

آسیب های منیسک زانو

دررفتگی و شکستگی کشکک

تاندونیت چهار سر ران

تاندونیت پاتلا یا کشکک

ازگود شلاتر

قفل شدن زانو

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع:آسیب شناسی ورزشی حمید خداد، آسیب های ورزشی ، دکتر رضا قراخانلو،حسن دانشمندی، محمد حسین علیزاده

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۲۳۴ نظر

 1. محمد گفت:

  سلام پای من کندیل و تیبیال خارجیش آسیب دیده و‌ ای سی ال هم پاره شده فیزیو و بدن سازی انجام دادم ولی در‌بعضی موارد انگار جابه جا‌میشه پشت زانوم کندایل به سمت داخل جابه جا میشه و درد شدیدی داره ناپایدار شده چیکار کنم؟ با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. وضعیت شما نیاز به معاینه و دستور پزشک داره. لطفا به پزشک مراجعه کنید و شاید نیاز به عمل جراحی، دارودرمانی یا گچ گرفتن باشه.

 2. جمشیدی گفت:

  سلام, زانوی من آسیب دیده,طوری که نمیتونم خمش کنم,مطمین نیستم که چه
  طور آسیب دید اما دردش خفیف بود و شبیه گرفتگی بود به همین دلیل به فعالیت ورزشیم ادامه دادم. البته الان دیگه نمیتونم زیاد حرکتش بدم,اگر استراحت کنم کافیه ?چه مدت باید فعالیتهای ورزشیم رو انجام ندم؟

 3. میلاد گفت:

  سلام برادر.
  بنده چند روز پیش درحال فوتبال بازیکردن بودم وزنم سنگین است حدود ۱۰۰کیلو و در هوای بسیار گرم و مرطوب این اتفاق برای من افتاده من به دلیل این که کشور خیلی بدی زندگی میکنم نمیتونم دکتر بروم خواهش مندم در اول وقت جواب را برایم ایمیل کنید
  در حالت ضربه زدن به توپ بودم که توپ از زیر پام خارج شد ولی متوجه نبودم پایم را از سمت داخل به بیرو پرت کردم زانو به صورت خمیده بود و یک دفعه زانوم تق صدا کرد و من خود به خود صاف کردم زانوم رو ی درد بدی کشیدم و بعد از اون هروقت فشار میاورم داخل زانوم خالی میکنه و پیچ میخوره لطفا کمکم کنید ی دنیا ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مشکل شما هر چی که باشه بدون  دکتر رفتن قابل درمان نیست، این نوع خالی کردن به احتمال زیاد یا آسیب منیسک است یا لیگامنت که بازهم به پزشک برای درمان نیاز دارید

 4. کاظم گفت:

  با سلام
  چند سال پیش دچار پارگی مینسک زانو شدم دکتر رفتم و گفتن ک اگ ورزش سنگسن نکنید مشکلی پیش نمیاد
  در حال حاضر هنگاهم پیاده روی پام به شدت احساس سنگینی میکنه
  و پشت ساق پا و کف پا هم درد شدیدی احساس میکنم
  ممنون از زحماتتوت

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیاز به معاینه بالینی و نظر پزشک متخصص داره. احتمال تشدید عارضه در طولانی مدت هست و باید ضمن حمایت از زانو و انجام ندادن حرکات سنگین باید زیر نظر پزشک به معالجه بپردازید.

 5. امیر حسین گفت:

  باسلام.زانوی من بدلیل پیچ خوردگی دچار دررفتگی شد ولی دوباره به حالت عادی برگشت والان ۹ ماهی میگزره ولی هرموقع دراثر بی احتیاطی اگر پام به طرف داخل روزمین باشه ینی یک طرفه نشسته باشم وبخام بلند شم از ناحیه زانو در میره وباید حتما پامو راست کنم تا دوباره جابخوره وبتونم ازش استفاده کنم تو راه رفتن و دویدن مشکلی ندارم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، امیر حسین عزیز اگر وقتی که آسیب دیدید پیگیر درمان نشده اید لازم است با پزشک در این خصوص مشورت کنید تا مشخص شود بعد از این زمان آسیب وارده درمان شده یا اینکه هنوز مشکل پا بر جا است، در هر صورت چنین مواردی فقط با بررسی پزشک باید پیگیری شود

 6. افشین گفت:

  سلام من دیروز روی چمن مصنوعی تکل کوتاه زدم که پای راستم زیرم موند وصدای تق داد و بدنمو چرخوند به حالت درست زانوم
  من بعد چندثانیه بلند شدم و دوباره فوتبال و ادامه دادم و بعدشم والیبال بازی کردم کلا سه ساعت بعد اینکه اون اتفاق افتاد شب چند دقیقه کمپرس یخ گذاشتم و بعدش پماد رفع گرفتگی عضله _مشکل من درد سمت چپ زانوم روی استخونه مخصوصا موقع چرخش پام به سمت راست راه رفتنم بااحتیاط شده احساس درد میکنم و همچنان پماد رفع گرفتگی و بی حسی موضعی میزنم …لطفا راهنماییم کنید چون کربلا هستم و طول میکشه برگردم ایران باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، احتمال آسیب به تاندون یا رباط ها وجود دارد، این شرایط استراحت، مراجعه حضوری به پزشک و مراقبت لازم است، پماد هم تأثیری ندارد

 7. بیرامی گفت:

  با سلام من یه سالی هست که زانوم درد میکنه طوری که راه میرم زانوم صدا می کنه و خرچ خرچ می کنه و اذیت میشم و حتی نمازم نشسته می خونم ، پله اصلا نمی تونم بزنم و.. لطفا از طریق پاسخ به ایمیلم راهنماییم کنید.

 8. آرتام گفت:

  سلام،من بازیکن تیم ملی فوتسال هستم،امروز سر تمرین وقتی که می دوییدم پام و محکم به زمین زدم و زانو خالی شد و درد وحشتناکی گرفت…
  طبق این نکات فرموده شده برای کاهش درد وتسکین چه باید کرد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول باید مشخص بشه آسیبی ایجاد شده یا نه. در برخی موارد درد ایجاد میشه اما آسیبی پشت سرش نمیاد. اگر دچار آسیب شدید حتما استراحت کنید، گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از چسب کنزیو و کرم های موضعی بهتون کمک میکنه. در صورت احساس درد شدید حتما به پزشک مراجعه کنید چون به عکسبرداری و دارو درمانی شاید نیاز باشه.

 9. ماندانا گفت:

  سلام خسته نباشید من وشووکار میکنم دیروز توی باشگاه داشتم روی کیسه با پا کارمیکردم پام رو اوردم بالابه صورت مستقیم نگه داشتم برای ضربه زدن که کیسه ازطرف مخالف باشدت به پام ضربه زد وبه کشکک زانوم فشار اومدالان پام درناحیه کشکک کمی ورم داره و زیر کشکک پام هم احساس درد میکنم به صورتی که کمی سخت زانوم رو خم میکنم ایامشکل من جدیه؟باید حتما به دکتر مراجعه کنم؟

 10. فائزه گفت:

  با سلام. بنده در حین انجام ورزش ب خصوص ورزش های مربوط به ناحیه پایین بدن ، صداهای تق و توق زیادی از انگشتای دست و پا و زانو داشتم که درد نداشت و به مرور کم شد. اما ی مدت بود که حین اسکات زدن و بعضی از ورزش های پا زانو راستم ی صدا خاصی میداد انگار که آب توش بود ولی درد نداشت. اما حالا با وجود استراحتی که کردم وقتی ورزش میکنم بعد از حدود ۳۰ ثانیه اسکات زدن زانو راستم درد میگیره دردش قابل تحمله ولی من دیگ ادامه نمیدم. به نظر شما زانو راستم چه مشکلی پیدا کرده است؟ در حالت عادی درد ندارم ولی در حین ورزش بعد از مدتی و فشار آوردن دردش شروع میشه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. صدای ایجاد شده در مفاصل اگر همراه با درد و محدودیت حرکتی نباشه جای نگرانی نیست اما حالا که در زانو درد دارید بهتره چند روزی استارحت کنید فشار تمرین رو کم کنید از حرکات جایگزین استفاده کنید.

 11. فائزه گفت:

  در ضمن باید بگم که ی مدت رو قسمت پایین تنه سنگین کار کردم . احتمال میدم که بخاطر تمرینات سنگین اون چند هفته بوده باشه.

 12. فائزه عاقل گفت:

  با سلام
  برای مشکل زانو خود به دکتر مراجعه کردم. دکتر بمن گفت که استخون های ضعیفی دارم و کلسیم و ویتامین دی برای من تجویز کرد.هم چنین متذکر شددر هنگام ورزش از زانوبند استفاده کنم و حرکات پرشی و قدرتی را کم و حرکات کششی را افزایش دهم. به نظر شما انجام ورزش های پلاتیس برای من مشکلی ندارد؟ استفاده ازدمبل های ۲تا۵ کیلو برای اسکات ددلیفت و یا لانچ مشکلی داره؟ و هم چنین خواستم بدونم که انجام اسکات برای کسی که گودی کمر داره ممنوع است؟ ی مقاله تو سایتتون درباره زاویه های مختلف اسکات مطالعه کردم. فردی که گودی کمر داشته باشه میتواند اسکات در زاویه پایین بزنه؟ با تشکر

 13. پوریا گفت:

  سلام من تو زمین چمن یه تکل محکم زدم اما محکم به پای بازیکن حریف خورد و حالت نیمه باز بود وقتی پام خورد به طرف پام صاف شد و درد شدیدی احساس کردم ..و وقتی پامو پرت میکنم با درد بسیار عجیبی روبرو میشم و حتی اویزون میشم پام انگار از زاتو قطع شده ..و فوتبالم نمیتونم شوت کنم چون پام کشیده میشه و پرت میکنم درد زیادی میگیره .ممنون میشم جاب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. باید عکس گیرید و به احتمال زیاد به دارو درمانی نیاز دارید. استراحت کنید. نه ورزش و نه فعالیت سنگین انجام ندید. آسیب شما جدیه.

 14. سمیه گفت:

  سلام من ۳سال پیش بسکتبال کار میکردم
  یکبار بخاطر بد پریدن زانوم آسیب دید اما پیگیری نکردم ولی تا الان زانوم بعضی وقتا درد میگیره طوری که وقتی مدت زیادی روی زمین میشینم صاف کردن زانوم با درد همراهِ و همیشه زانوم صدایی شبیه ساییدگیه ۲تا استخوان میده به نظر شما مشکل از چیه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چندین احتمال وجود داره. آسیب به رباط های صلیبی، آسیب به سطوح مفصل، آسیب بهبافت نرم اطراف زانو. که احتمال آسیب به لیگامنت های صلیبی خیلی بیشتره. بهترین کار استراحتف فیزیوتراپی، فیکس کردن زانو حین تمرینات، تقویت زانو با تمرینات تقویتی و مقاومتی و نهایتاً مشورت با پزشک متخصص است.

 15. Manoochehr گفت:

  با سلام خدمت فعالان سایت. میخواستم بدونم من داشتم بازی فوتبال میکردم وقتی توپ رو شوت کردم یعنی وقتی شوت کردم احساس سنگینی داشتم که ضربه رو محکم زدم زانوی راستم قسمت پایینی کشک از سمت راستش صدای ” تق ” کرد.اول کار نتونستم بازی کنم خیلی درد شدیدی داشتم بعد ۲۰دیقه راه رفتم بعد میدویدم ولی شوت نمیتونستم بزنم.ولی الان ۳ماهه میگذره هیچ کاری روی زانوم نکردم.وقتی خم و راستش میکنم احساس درد دارم.و یه چیز دیگه که باعث تعجبمه وقتی عرق میکنم گرمم میکنه زانو به درد میوفته. حالا میخواستم بدونم نظر شما چیه.تا حدودی یه توضیحی بدین.چون من ۱سال دیگه سرباز هستم و با این وضعیت دچار مشکل میشم.با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه شما بعد از آسیب باید کامل استراحت می کردید و اقدامات اولیه آسیب دیدگی رو انجام می دادید اما با ادامه ورزش وضعیت آسیب رو بدتر کردید. در این منطقه آسیب های متعددی احتمال بروز دارند. از کشیدگی تا پارگی بافت نرم تا تاندونیت کشکک و غیره. حتما باید نوع آسیب مشخص بشه و درمان رو شروع کنید. بهترین کار مراجعه به پزشک هست.

 16. رضا گفت:

  سلام . من حدود ۳ ماه هست که روی زانوی راستم به دلیل کندگی غضروفم عمل موزایئک پلاستی انجام دادم و الان هم اجازه دارم فقط نیمی از وزنم رو روی پای راستم بندازم و با عسا راه برم . میخواستم بدونم بعد از دوره درمانی کاملم و اینکه بتونم راحت راه برم ایا میتونم به زندگی سابقم برگردم و فعالیت هایی مثل دویدن یا تمرین های پایین تنه رو در باشگاه بدنسازی انجام بدم ؟ اگه میتونم چه مدت طول میکشه و باید صبر کنم .

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. پس از دوره نقاهت باید یک دوره کامل فیزیوتراپی برید. نباید یک دفعه فعالیت سنگین رو شروع کنید. هر کار و ورزشی باید با مجوز پزشک انجام بشه.

 17. مهدی گفت:

  با سلام من ۴سال پیش طبق ام ار ای دچار پارگی منیسک داخلی و رباط صلیبی شدم و دستور دکتر عمل بود ولی جراحی نکردم. ایا در اینده دچار مشکل خواهم شد؟

 18. سید امیررضا گفت:

  سلام زانوم دیشب تو وزنه برداری پیچ خورد درزانوی راستم کنار کشکک احساس سوزش طولی می کنم تاندومم هم کشیده شده پامم رو هم زمین نمی تونم بزارم چی کار کنم تورم و کبودی هم نداره چپ کشکک

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، درمان رو شما نمی تونید انجام بدید به پزشک مراجعه کنید و تا وقت مراجعه حتماً کمپرس سرد رو روی زانو انجام بدید

 19. ارمان گفت:

  سلام من در مسابقه فوتبال موقع دویدن زانوم خالى کرد و دیگر قادر به راه رفتن درست نشدم روز بعد که پیش پزشک رفتم اول معاینه کرد گفت معاینه خوبه بعد عکس ساده که گفت زانو ترک برداشته الان هم گچ گرفتم میخاستم بدونم ترک زانو باعث ناپایدارى و ورم کم زانو میشود یا به رباط ها هم اصیب رسیده ؟ممنون

 20. ارمان گفت:

  ممنون از جوابتون من دو ماه دیگه مسابقه دارم زمان بهبودى چقدره و من میتونم ب مسابقه برسم یا ن؟اگه رباط اسیب دیده باشه چى دکتر گفت اکثر رباط ها ب جراحى نیاز نداره بخصصوص در سن شما

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این مفصل واقعاً حساسه. اگر دچار ترک استخوان یا پارگی لیگامنت شده باشید حداقل به سه ماه وقت نیاز دارید تازه اگر بهبودی کامل انجام بشه. جراحی توصیه نمیشه مگر اینکه وضعیت خیلی حاد باشه.

 21. ارمان گفت:

  یعنى من سه هفته دیگه گچ رو باز کنم باز هم در زانوم احساس درد دارم ؟و چه چیز هایى کمک میکنه زود تر خوب بشم ؟ ممنون از سایت خوبتون

  • رامیار نجفی گفت:

   هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. اینکه بدن شما چطور به آسیب پاسخ میده مهمه. قدرت بدن در ریکاوری و ترمیم آسیب ها متفاوته. ممکنه بعد از باز کردن گچ شما مشکلی نداشته باشید اما ممکنه باز هم به استراحت، فیزیوتراپی و آب درمانی نیاز داشته باشید.

 22. ارمان گفت:

  سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم من الان دو هفتست پام تو گچه و این سه چهار روزه هیچ دردى ندارم. ایا پزشک میتونه اشتباه ترک تشخیص داده باشه ؟و پارگى رباط و مینیسک تا چند روز همراه درد هست ؟من الان بدون چوب میتونم راه برم فقط گچ اذیت میکنه. اسیب هم قسمت بیرونى پاى راستم هست. ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به شدت آسیب بستگی داره، در کامنت های قبلی هم عرض کردیم تشخیص و درمان باید بر اساس MRI انجام بشه نا معاینه فیزیکی، ولی زانو در حال دویدن یا فعالیت اگر به طور ناگهانی خالی کند بعید به نظر می رسد مشکل از استخوان باشد چون ضربه ای به آن وارد نشده

 23. ساسان گفت:

  سلام
  aclپام یک سال پیش جراحی کردم الان وضعت پام خیلی خوبه میخواستم ببینم میتونم به کشتی گرفتن ادامه بدم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر دوره ریکاوری و فیزیوتراپی رو کامل انجام دادید بهتره از ورزش ها و نرمش های سبک شروع کنید و با تمرینات مقاومتی قدرت و آمادگی بدن رو به تدریج بالا ببرید بعداً فوتبال رو شروع کنید.

    

 24. میلاد گفت:

  سلام.من چند روز پیش رفتم سالن وهنگامی ک توپ را شوت کردم وقتی اومدم پایین روی زانوی راست امدم وزانوم یه صدای داد .حالا پام دردی نداری ورم هم ندارد و خالی هم نمی کند راحت هم باز میشه ولی موقه بستن یه کمی درد داره .ونمی توانم راحت راه بروم میشه مشکل منو بهم بگین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید حتماً از زانوی شما عکس گرفته بشه. احتمال داره آسیب خفیفی در یکی از بافت ها ایجاد شده باشه. استراحت کنید. گرما درمانی و آب درمانی رو انجام بدید. به پزشک مراجعه کنید.

 25. آرمان گفت:

  سلام من امروز گچ زانوم رو باز کردم و دکتر گفت چون جوانى خودت کم کم با زانوت بازى کن. من الان موقع باز و بسته کردن تا چند درجه که زانوم رو خم میکنم درد نداره ولى بعد اون درد داره ایا طبیعیه ؟ بعد دکتر گفت اگه دوباره خالى کرد دوباره بیا و چ حرکاتى پیشنهاد میکنید ؟ مرسى.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بعیده از یک جراح متخصص همچین حرفی بزنه. بعد از باز شدن گچ حتما بیمار باید یک دوره فیزیوتراپی انجام بده تا هم قدرت عضلات و بافت ها بهبود پیدا کنه هم انعطاف و دامنه حرکتی اندام به روز اول برگرده. توصیه میکنم شما خود سرانه هیچ کاری انجام ندید. کافیه یک حرکت اشتباه انجام بدید یا فشار اضافی بر عضو بیارید تا دوباره آسیب به روز اول برگرده. 

 26. محمد گفت:

  سلام من رزمی کارم و حدود دوهفته پیش گدان های محکمی به ران پای من زده شد و ناحیه ی بالایی زانو ی من به شدت ورم کرد بعد از دوهفته الان مقداری از ورم بالای زانو ی من باقی مونده می خواستم بدونم احتمال چه اسب هایی وجود داره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. احتمال پارگی بافت نرم وجود داره. استراحت کنید. به دکتر حتماً باید مراجعه کنید. احتمالاً برای درمان زودتر و بهتر نیاز به دارو درمانی باشه.

 27. محمدحسين گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من ٢ ٣ بار زانوی راستم به مشکل خورد ( خیلی خفیف چرخید و ی بار هم ضربه خورد به پشت زانوم ) ولی نه صدایی داد نه هیچی ، پیش دکتر رفتم ام ار ای دادم گفت نرم شدگی مفصل زانو هست و ١٠ جلسه هم فیزیوتراپی رفتم و از دیروز استخر رو شروع کردم و گفت تا ١ ماه فقط راه برو تو آب بعدش شنا کن، پام بهتر شده ولی هنوز مثل پای چپم نیس حس میکنم سنگینه زانوم یا ساییده میشه، چه کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره تمرینات مقاومتی ایزومتریک رو هم به تمرینات تون اضافه کنید مخصوصاً اگر در آب انجام بدید خیلی خوبه. تمرینات فیزیوتراپی رو ادامه بدید و در مورد تغذیه باید با دکتر مشورت کنید که موادی مصرف کنید که برای مفاصل مفید باشن.

 28. محمدحسين گفت:

  یعنی این حرکاتی که دکتر گفته و حرکاتی که شما گفتین رو انجام بدم پای راستم مثل پای چپم میشه؟؟؟یعنی دیگه احساس ساییدگی بهم دست نمیده بعد ١ ماه استخر و ورزش ها؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

       سلام،  درمان قطعی رو فقط پزشک می تونه بهتون جواب بده، اما تمرینات ایزومتریک، آب درمانی و فیزیوتراپی برای درمان و تقویت مناسب هستند و نتیجه هم دارند، احساس سایدگی که در زانو دارید رو باید پیگیری کنید بدون بررسی فیزیکی نمیشه نظری داد

 29. Sherlock گفت:

  سلام.من پنج سال پیش بخاطر پارگی رباط.ومینیسک تو زمین والیبال جراحی انجام دادم.خوب بود همه چیز ورزش حرفه ای انجام میدادم اما سال پیش درست همین موقع یه ظربه به پشت زانوم خورد و از اون موقع زانوم چند بار آب آورده سیناکتل وکورتون زدم برای کاهش التهاب .پیاسکلیدین خوردم شیش ماه پنجاه جلسه فیزیو.تراپی همراه بالیزرو مگنت اولتراسوند اما اون ضربه انگار همین روز اوله کلی پزشک متخصص ارتوپد زانو و طب فیزیکیو پنج بار MRIانجم دادم هی میگن چیزی نیس اما من نمیتونم دو زانو بشینم ونمیتونم وقتی رو شکم میخابم زانومو زمین بزارم یاوقتی چهار زانو.نشستم انگار یه چیزی از سمت خارج زانوم میخاد تکون بخوره تو پام کلافه شدم چیکار کنم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما هر کار درمانی و تشخیصی بوده انجام دادید. اما وجود محدودیت حرکتی یا درد در زانو گواه وجود مشکل یا آسیبی هست که باید درمان بشه. باید دلیل اصلی مشل شما با این همه دکتر و عکس و تست های مختلف تشخیص و درمان میشد. تنها چیزی که با عکسبرداری یا معاینه بالینی قابل تشخیص نیست انقباض عضلات هست. در بعضی مواقع به دلیل آسیب یا روش بدن زندگی عضلات منقبض میشن و موجب درد و محدودیت حرکتی  میشن که باید با دوره های ماساژ و فیزیوتراپی و غیره این عضلات ریلکس بشن. اگر هر آسیب استخوانی، مفصلی یا بافت نرم در زانوی شما باشه باید با عکس مشخص بشه. در غیر اینصورت باید دنبال کوتاهی عضلات، کوتاهی لیگامنت ها، و غیره باشید.

 30. Sherlock گفت:

  خیلی ممنونم از اینکه پاسخگوبودید.آخه اگه عضله باشه بعد یکسال همینجور منقبض مونده؟.اصلا چرا محل ضربه از روی پوست مثل حالت واریس شده؟.چرا وقتی پاهام رو دراز میکنم اون زانوی آسیب دیده مثل زانوی سالم ول نیست. من گرید عضلاتم الان چهاره به نظرتون اگه گرید هضله پنج بشه درد بهتر میشه.در ضمن بگم من نمیتونم بدوم .الان یکساله.اصلا آخرین باری که دویدم زانوم وحشتناک ورم کرد .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   کامنت شما رو خوندم، دقیق نمی تونم بگم مشکل از چی می تونه باشه، شاید از التهاب کیسه های زلالی زانو باشه، در هر صورت پزشک نمی تونه به شما بگه چیزی نیست، چون اگر چیزی نباشه نه باید اینقدر درد داشته باشه و یا این همه مدت تغییری در اون ایجاد نشه، به نظرم برای فیزیوتراپی یا هر چیز دیگه ای هزینه نکنید تا دقیق با کمک پزشک متوجه نشدید مشکل چی هست، متأسفانه تخصص پزشکی نداریم تا بتونیم بهتر به شما کمک کنیم

 31. محمدرضا زارع گفت:

  سلام من فوتبالیستم دیروز اومدم شوت بزنم ک پام صدای تق داد حدود ۵‌دقیقه درد داشتم اما بعدش دردش کم شد ودیگه دردی نداشتم اما وقتی میدوم پام درد میگیره..اگه میشه راهنماییم کنید؟؟؟خیلی ممنونم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتما استراحت کنید و به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً کشیدگی ساده باشه چون اگر پارگی بود درد و محدودیت حرکتی بیشتری داشتید. باید از لحظه آسیب تا ۲۴ ساعت سرما درمانی انجام میدادید. استراحت، گرما درمانی، آب درمانی توصیه میشه.

 32. محسن گفت:

  باسلام
  بنده از ارتفاع به روی زانوی چپم پائین آمدم که درهمان لحظه زانو به سمت خارج بدن خم شد و واژگون گردیدم. دوباره بعد درد بلند شدم و دوباره زانو به سمت خارج رفته و واژگون گردیدم.چه اتفاقی برای زانویم افتاده است؟؟
  باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتما باید عکسبرداری کنید و دکتر باید تشخیص بده. احتمال هر آسیبی وجود داره. از شکستگی تا پارگی لیگامنت ها و منیسک ها تا پارگی عضلات و تاندون. نمیشه بدون عکس نظری داد.

 33. شاهین گفت:

  سلام من یک کشتی گیرم که زانوم در حال تمرین به زمین خورد تا یکی دو ماه استخوان زیر کشکک زانوم ورم کرد حالا ۲ساله همینطوری مونده وقتی به چیزیم بخوره درد داره نمیونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید.

 34. شاهین گفت:

  فقط یه سوال دیگه اگه درمان بشه بازم میتونم کشتی بگیرم یا نه.

 35. شاهین گفت:

  خیلی ممنون از کمکتون

 36. احمد گفت:

  سلام, بعداز تمرینهای فوتبالیم رگ پشت زانوم درد عجیبی داره به قدری که بعضی مواقع نمیشه راحت راه برم دوستان میگن به خاطر بدگرم کردنه قبل از فوتباله که کشیدگی رو به همراه داره, ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *