تأثیر توتال کور یا تن تاک در رفع چربی شکم

تأثیر توتال کور یا تن تاک در رفع چربی شکم
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

تعدادی از کاربران و مراجعین سایت بارها از ما سوال کرده اند که وسایل ورزشی که امروزه بازار گرمی برای تبلیغات دارند و به‌ گونه‌ای در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود که گویا می‌تواند معجزه کند و تمام چربی‌های شکم را ناگهان و به طور کامل از میان ببرد آیا نقشی در لاغر شدن و یا رفع چربی های شکم دارند، یا نه؟

در این خصوص مطلبی را در مورد دستگاه های ویبرو در سایت قرار داده بودیم اما در این مطلب وسیله ورزشی توتال کور ( تن تاک ) بررسی می شود.توتال کور وسیله ورزشی است که به کمک آن حرکت دراز و نشست انجام می شود. به گفته تولید کنندگان آن، این وسیله باعث تقویت عضلات شکم و همچنین حذف چربی های این ناحیه از بدن می شود.با توجه به تعریفی که از این وسیله صورت گرفت، با ما باشید تا  به باورهای صحیح و غلط نسبت به توتال کور یا تن تاک بپردازیم.

با چند حرکت لاغر شوید!

افزایش چربی در ناحیه های مختلف بدن مانند شکم، ران و باسن، فارغ از مسائل ژنتیکی،مشکلات تیروئید و یا نوع متابولیسم بدن در دراز مدت و به دلیل عدم فعالیت بدنی و همچنین رعایت نکردن رژیم غذایی صحیح مانند استفاده از فست فودها و مواد غذایی که ارزش تغذیه ای ندارند مانند: سُس، ژله، نوشابه های گازدار و چیپس به وجود می آید.راه حل رفع این چربی ها رعایت اصول تغذیه صحیح و همچنین فعالیت ورزشی است.برای چربی زدایی بدن و به اصلاح آب کردن چربی های بدن یک فعالیت هوازی با شدت متوسط و زمان حداقل ۳۰ دقیقه ای می تواند مفید و تأثیر گذار باشد.فعالیت های مانند دوچرخه سواری، آیروبیک و طناب زدن.پس تا اینجا متوجه شدیم این وسایل به توجه به ساختار و نوع فعالیتی که در بدن ایجاد می کند نمی توانند به شما در رفع چربی های بدن کمک کند.

حرکات شکم چربی ها را از بین می برد

تعداد کسانی که تصور می کنند انجام حرکت دراز و نشست ، باعث کم شدن چربی در ناحیه شکم می شود، کم نیست. باید توجه داشت ، از نظر علمی و با توجه به روش های صحیح کاهش وزن و چربی بدن در نقاط ویژه آن مانند شکم، باسن یا ران امکان پذیر نیست و در واقع تلاش برای کاهش موضعی چربی بی حاصل است.

هنگام ورزش انرژی مورد نیاز منحصرا" از ذخایر چربی عضلات فعال تأمین نمی شود، بلکه از سراسر بدن تهیه می شود، بنابراین تمرین روی گروه عضلانی خاص ، ممکن است باعث افزایش حجم عضلانی و همچنین قدرت آن گروه عضلانی شود، ولی چربی بدن از تمام نقاط بدن کاهش می یابد.

دراز و نشست با این دستگاه ها چطور؟

بعضی از دستگاه هایی که برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام استفاده می شوند، تائیدیه های علمی ندارند.گاهی اوقات گفته می شود بعضی دستگاه های دراز و نشست استاندارد اروپا دارد از اینکه داشتن این استانداردها به کاهش وزن کمک می کند و موجب تقویت ماهیچه ها شکمی می شود یا نه، هنوز اطلاعی در دست نیست و ثابت نشده است.دستگاه های دراز و نشست لاغرکننده نیست، این دستگاه ها فرد را در انجام حرکت دراز و نشست یاری می کنند و به طور قابل توجهی از فشار وارد شده به عضلات شکم و پهلوها و در نهایت صرف انرژی توسط این عضلات می کاهند.همان گونه که در آگهی های این دستگاه هاعنوان می شود،فردی که آمادگی جسمانی ندارد و قادر نیست حرکت دراز و نشست را انجام دهد، می تواند چندین بار حرکت دراز و نشست را با استفاده از این دستگاه ها اجرا کند.

اما این شعار تبلیغاتی که می توان با انجام چند حرکت دراز و نشست لاغر شوید، دروغ محض است. افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند حتما" باید به استاندارد بودن این دستگاه ها توجه کنند. متأسفانه یکسری از دستگاه های دراز و نشست همانطور که گفته شد تبلیغات زیادی روی آن ها نیز انجام می شود دارای طراحی اشتباه است و ماهیچه های پشتی را تقویت می کنند و تاثیر زیادی روی ماهیچه های شکمی نمی گذارند. انتخاب درست دستگاه خیلی اهمیت دارد.

 این دستگاه ها می تواند آسیب زا باشد

دکتر زهرا علیزاده (متخصص پزشکی ـ ورزشی)در این باره می گوید:استفاده از این دستگاه ها  برای افرادی که توانایی انجام حرکت دراز و نشست را ندارند، می تواند کمک کننده باشد، اما به شرطی که قبل از انجام دادن این حرکت ها، ورزش های پایدار مرکزی برای تقویت ستون مهره ها انجام شود و زمانی که فرد دراز و نشست انجام می دهد فشاری روی دیسک های کمری وارد نکند. این دستگاه ها به دیسک های بین مهره ای فشار زیادی وارد می کند، مگر این که افراد ماهیچه های پایدارکننده را تقویت کرده باشند. پس از این که ماهیچه ها تقویت شد، فرد می تواند این ورزش ها را با یا بدون دستگاه انجام دهد. شروع ناگهانی دستگاه هایی که وزنه دارند، بشدت خطرناک است چون امکان دارد فرد دچار پارگی بین مهره ای شود و عوارضی مانند کمردرد به دنبال داشته باشد.

توصیه ای برای چربی های شکم

اولین راه برای جلوگیری از تجمع چربی در ناحیه شکم،پرهیز غذایی یا همان اصول تغذیه سالم است.شما باید میان میزان کالری دریافتی از وعده های غذایی و همچنین میزان کالری که صرف فعالیت های روزانه خود می کنید، تعادل ایجاد کنید. به این معنی، اگر فرض بر این باشد که شما از وعده های غذایی ۳۰۰۰ کالری دریافت کرده اید چنانچه میزان کالری مصرفی شما کمتر از این میزان باشد در دراز مدت منجر به تجمع چربی در  بدن می شود، اگر انرژی مصرفی با میزان انرژی دریافتی در یک حد باشد، تعادل را برقرار کرده اید.

در کنار این موارد شما باید فعالیت ورزشی را جزء برنامه روزانه زندگی خود قرار دهید، یک راه سالم و تضمین شده برای تناسب اندام و سلامتی، با این وجود شما می توانید هم مانع افزایش چربی بدن شوید و هم اینکه از دیگر مزایایی آن بهره مند شوید.در پایان لازم به ذکر است هدف علم ورزش از این نوشتار، آگاه سازی جامعه نسبت به باورهای صحیح و غلط استفاده از این وسایل بوده است و هیچ گونه نگاه مغرضانه ای به این محصولات و شرکت های آن نداشته است.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۲ نظر

 1. hamed گفت:

  با تشکر از مطالب خوبتون.

 2. hamid.holori گفت:

  واقعا کیف کردم

 3. م.محمدزاده گفت:

  سلام
  مطلبتون جالب و مناسب بود.
  بنده هم به عنوان یکی از اعضای جامعه بزرگ ورزشی همیشه به همه توصیه کردم واقعیات این دستگاه ها را خوب برسی کنند و فریب تبلیغات را نخورند.
  اما برخی مسائل رو عملاً بررسی کردید و بیان کردید یا فقط ظاهری در موردش قضاوت کردین؟؟؟
  (دارای طراحی اشتباه است و ماهیچه های پشتی را تقویت می کنند—
  این دستگاه ها می تواند آسیب زا باشد=== دستگاه هایی که وزنه دارند، بشدت خطرناک است ؟!!!)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   جناب محمد زاده، ضمن تشکر از نظر شما، در این خصوص نظر کارشناس پزشکی ورزشی ارائه شده است، و اسم ایشان نیز در این نوشته ذکر شده است

 4. نیلوفر گفت:

  با تشکر از شما راهنمایی بسیار خوبی بود چون من می خواستم امروز این دستگاه تهیه کنم اما حالا پشیمان شدم.

 5. n گفت:

  من یک بار از این وسیله استفاده کردم و ماهها در بستر افتادم، همانطور که در توضیحات خانم دکتر فرموده اند برای کسی که عضلات قوی ندارد فشار بسیار شدیدی به دیسک کمری آورده و آسیب رسان است و من به همین دلیل پس از فقط ۲ با راستفاده و حدود ۶۰-۷۰ بار انجام این حرکت چند ماه در حالت استراحت مطلق قرار گرفتم، خواهش میکنم کسی استفاده نکنه؛ دکتری که بهش مراجعه کردم گفت اگر وسیله مفیدی بود سر چهارراهها شبانه نمیفروختند!!!
  و البته کسی که عضلات مربوطه اش قوی باشد خوب دیگه مشکلی در انجام حرکات دراز نشست ندارد که بخواهد از چنین وسیله ای استفاده کند
  ممنون از سایت خوب و راهنماییاتون

 6. خانه طرح دات کام گفت:

  با سلام من توتالکر دارم و دراز نشست میرم . در روز بالای ۳۰۰ تا ۱ ماهم هست . من که راضی هستم ،

 7. خانه و خانواده گفت:

  چطور میشه فهمید که آیا ماهیچه های کمر توانایی انجام این فعالیت را با این دستگاه دارند ؟ من ۳۴ سالمه گودی کمر دارم و بیشتر روزها هم کمردرد دارم ۴ ساله هم که هیچ فعالیت ورزشی نداشتم !
  بنظر شما میتونم از این وسیله استفاده کنم و نتیجه مثبت بگیرم ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اساسا” انجام حرکات شکم تا حدودی برای بهبود گودی کمر خوب هستند، اما ما متوجه نشدیم منظورتان از نتیجه گرفتن برای چه کاری هست؟

 8. نازی گفت:

  سلام من تا دوسال پیش حرفه ای ورزش می کردم اما الان کنار گذاشتم عضلاتم به محکمی و سفتی قبل نیس اما راحت دراز نشست معمولی رو می رم اما چند روز از این دستگاه استفاده کردم و کمردرد گرفتم طوری که کل ستون فقراتم درد می کنه!
  من خودم این دستگاه رو به توصیه دکتر ارتوپد و مربی حرفه ای بدنسازی تهیه کردم اما اصن دستگاه خوبی نیس!

 9. فرخ نژاد گفت:

  باسلام وتشکر از مدیر یت جوان ومحترم سایت جناب آقای فیروزه ئی به جهت طرح مسائل جالب ،کاربردی وعلمی.بدون شک رعایت اصول تغذیه ای ،همچون رعایت اصل تعادل ،کم کردن مصرف شیرینیجات وچربی ها،استفاده ی بیشتر از میوه ها وسبزیجات ،مصرف نکردن فست فود ها ویا به حداقل رساندن مصرف آن ها ودر کنار آن فعالیت به ویژه فعالیت های ورزشی کم شدت و طولانی مدت می تواند در آ ب کردن چربی ها به ویژه چربی های شکم موثر و مفید باشد. تندرست وموفق باشید

 10. سيما گفت:

  سلام و خداقوت
  سپاسگزارم از مطالب عالی سایتتون
  آیا ماساژ سوئدی برای لاغری شکم، ران و پهلوها مفید است؟
  خواهش می کنم یا یک دلیل علمی جوابم را بدید چون چنین تبلیغاتی فراوان شده

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ما تا کنون چیزی راجب به اثر این نوع ماساژ بر چربی سوزی نشنیده ایم، اما برای چربی سوزی بدن باید انرژی مصرف کند، یعنی آنقدر باید فعالیت داشته باشد و ضربان قلب بالا برود تا بدن بتواند از چربی برای سوخت استفاده کند و به مرور این چربی کاهش پیدا کند. در این صورت می توان انتظار داشت اندام لاغر می شود. اما در ماساژ چنین اتفاقی رخ نمی دهد و بعید به نظر می رسد

 11. omid گفت:

  من که راضیم ازش خیلی خوبه.۳ ماه توتال کور دارم.هر شب ۴۰۰تا ۶۰۰ تا دراز نشست میرم.چربی هامو آب کرده شکمم هم فرم ایده آل گرفته ضرری هم ازش ندیدم.خب تو کوتاه مدت هیچ کاری جواب نمیده ولی در دراز مدت ثمرشو میبینین.من که توصیه میکنم استفاده کنین.

 12. مه گفت:

  لطفا منو راهنمایی کنین من سی و سه سالمه اندامم خوبه ورزش میکنم ولی وقتی میرم ایروبیک همه جام لاغر میشه من چاق نیستم و نمیخوام لاغرشم فقط میخوام شکمم صاف باشه؛ ضمنا وقتی ورزش میکنم صورتمم لاغرمیشه و دوست ندارم.لطفا راهنمایی کنین که توتال کور بخرم یانه؛ فعلا شکمم کمی برجسته س ولی میخوام صاف باشه.ممنونم ازتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   ورزش های هوازی خصوصا ورزش ایروبیک باعث چربی سوزی و لاغری میشه. برای افرادی که وزن و چربی اضافی دارند یا علاقه به بدن لاغر دارند توصیه میشه. دستگاه توتال کور تاثیر چندانی بر روی عضلات شکم نداره. برای جلوگیری از لاغری بیش از حد ساعت و شدت ورزش رو کم کنید یا نهایتا ورزش دیگه ای انتخاب کنید چون شما نمیتونید از لاغری که از ورزش ایروبیک پیش مییاد فرار کنید. شما میتونید با یک برنامه منظم تمرینی برای کل بدن و عضلات شکم چربی اضافی شکم رو از بین ببرید و بدن و شکمی خوش فرم داشته باشید.

 13. رضا گفت:

  من با این دستگاه روزانه خیلی دراز ونشست میکردم وقبل از استفاده از آن کمر درد نداشتم ولی بعد از استفاده دچار تنگی کانال نخاعی شده ام

 14. محمد گفت:

  با سلام
  خدا خیرتون بده
  من میخواستم امروز این دستگاه رو خریداری کنم ولی با خواندن این مطلب کاملا منصرف شدم.
  یک سوال
  آیا ورزش ایروبیک هم برای آقایان هست یا فقط مخصوص خانم ها هست؟
  من خیلی اضافه وزن دارم ، تحرکم هم کمه
  مشکل تئورید هم ظاهرا ندارم
  خواهشا راهنماییم کنید تا از این مشکل نجات پیدا کنم
  واقعا برام مشکل ساز شده چه در محیط کار چه در محیط خانواده
  لطفا از طریق ایمیل پاسخم رو بدید
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر آیروبیک محدودیت جنسی ندارد، برای کاهش وزن طبیعتا” باید به تغذیه صحیح و فعالیت ورزشی توجه کنید

 15. امین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ادمین عزیز این دستگاه کششی ریووفلکس اکستریم یا تن تاک که باهاش حرکات بدنسازی رو میشه انجام داد آیا عضله سازی میکنه یا نه؟ اگه میکنه تا چه حد موثره یعنی میتونه جایگزین باشگاه باشه؟

 16. نرگس 65 گفت:

  سلام …به نظر شما دستگاه تن تاک بهتره یا توتال کور؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگه به نظر ما باشه، هیچکدام! چون نسبت به آنچه تبلیغ می شود و با  آنچه که واقعیت دارد تفاوت زیادی هست

 17. علی موحد گفت:

  سلام
  از مطالب بسیار مفیدتون متشکرم.
  یه ســــــوال داشتم:
  من خیلی زود به زود دچار کمردرد میشم، بارها به پزشک متخصص مراحعه کردم و با توجه به تصاویر پزشکی گفتن که ستون فقرات و دیسکت مشکلی ندارن؛ اما وقتی یه بار نسبتا سنگین رو جابجا میکنم (البته با رعایت روش درست بلند کردن) خیلی زود دچار مشکل میشم.
  میخواستم خواهش کنم مختصری توضیح بدید که چه عضلاتی مسوول حمایت از کمر هستند و لطفا راههای تقویتشون رو هم بفرمایید.
  خیلی از شما کارشناس محترم متشکرم.

 18. عليرضا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من یه نو جوان ١٧ ساله ام. تا ٣ هفته پیش به مدت ١۵ روز ، روزی ١٠٠ تا حرکت دراز نشست بدون کمک دستگاه تو ۵ ست میزدم. و هیچ مشکلی هم نداشتم. اما بعد از سه هفته ای که تمرین نکردم ، الان که دوباره دراز نشست میزنم، اما با تعداد کمتر (٢٠*٢) ولی با تامل و تمرکز بیشتر و آرام انجام دادن هر حرکت، کمرم درد میگیردد و همان صدایی را میدهد که هنگام خستگی با فشرده شدن دستهایمان میدهند.
  در نمرین هایی که من انجام میدم هدفشون برای شش تیکه است
  بکی از اونا به این صورت هست که روی زمین میخوابی و پا هارو به بالا میاوری.
  این حرکت هم باز هم کمرم رو کمی اذیت میکنه.
  میخواستم اگه میشه کمکم کنید و بگید چکار کنم تا کمر درد نگیرم؟؟؟
  ایا اگر حرکت خاصی رو انجام بدم، و ماهیچه های کمرم تقویت بشه، دیگه کمر درد نمیگیرم؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   لطفا قبل از تمرین بدن را گرم کنید. از زیر انداز ورزشی استفاده کنید. حرکاتی که باعث کمر درد می شوند را جایگزین کنید. از حرکت کرانچ و حرکاتی که نیازمند آویزان شدن از میله بارفیکس است استفاده کنید. همزمان با تقویت عضلات شکم، با انجام حرکات مخصوص عضله پشت فیله کمر را تقویت کنید.

 19. عليرضا گفت:

  با تشکر از جوابتون
  فقط اگر میشه بگید من با چه حرکاتی کمرم رو گرم کنم؟؟
  چون یادمه قبلا که بسکتبال میرفتم ، برای بدنسازی حرکت اسکات رو بدون گرم کردن با سه زاویه ۴۵ و ٩٠ و ١٣۵ که میزدم هر کدام در سه ست ١۵ تایی. و زانو هام همون صدایی رو میدادن که خدمتتون عرض کردم، بعد از یک ماه تمرین زانو درد گرفتم به حدی که دستشویی نمیتونستم برم و پله هم نمیتونستم بزنم. الان هم خیلی میترسم که این بلا سر کمرم بیاد. واسه همین اگه میشه بگید که باید کل بدن رو گرم کنم یا فقط کمر رو؟؟ بعد اگه میشه توضیح بدید که چه حرکاتی رو بزنم.
  اگر میشه بگید چه حرکتی باید انجام بدم تا ماهیچه کمرم قوی بشه؟ و لطفا اسم اون ماهیچه رو هم بگید.
  ببخشید وقتتون رو گرفتم. سایتتون عالیه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *