۵ قانون برای سوزاندن چربی شکم و داشتن عضلات شش تکه

ورزشکاران زیادی از مرد و زن همه به دنبال ساده ترین و سریع ترین راه ها برای سوزاندن چربی شکم و داشتن عضلات شش تکه شکم هستند. چه حرکاتی برای عضلات شش تکه خوب است؟ چه تمریناتی باعث از بین رفتن چربی شکم می شود؟ و سوالاتی از این قبیل که شاید شما هم به دنبال جواب آن باشید. برای پاسخ به سوالات و داشتن شکم بدون چربی و عضلات شش تکه از قوانین زیر پیروی کنید.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

5 قانون برای سوزاندن چربی شکم و داشتن عضلات شش تکهچه تمریناتی باعث از بین رفتن چربی های شکم می شود؟

اولین گزینه های تمرینی برای شما، تمرینات هوازی (زمان طولانی و شدت متوسط) و تمرینات اینتروال (زمان کوتاه و شدت زیاد) توصیه می شود. این دو نوع تمرین به مرور باعث کاهش بافت چربی می شود. منتها انجام تمرینات با وزنه با شدت و حجم بالا از دیگر گزینه های تمرینی است.

انجام اینگونه تمرینات باعث ترشح هورمون لیپولیتیک می شود. هورمون لیپولیتیک شامل دو هورمون رشد و اپی نفرین است، این دو هورمون باعث چربی سوزی بیشتر پس از ورزش می شوند. هنگامی که تمرینات شدید انجام می دهیم، اکسیژن بیشتری مصرف می شود و باعث افزایش سوخت و ساز بدن و افزایش چربی سوزی بیشتر می شود که حتی امکان دارد تا ۷۲ ساعت بعد از تمرین ادامه داشته باشد.

عینک ربین اصل

محققان دانشگاه ملی تایوان طی یک آزمایش به این نتیجه رسیدند که انجام تمرین با وزنه های بیش از ۷۵ درصد یک تکرار بیشینه به مراتب باعث چربی سوزی بیشتری می شود تا کمتر از ۵۰ درصد یک تکرار بیشینه. پس برای سوزاندن چربی به ویژه در ناحیه شکم، از حرکات با وزنه در حجم و رشد بالا استفاده کنید و حرکاتی مانند لیفت و اسکوات را فراموش نکنید. در خصوص یک تکرار بیشینه به این مطلب مراجعه کنید: انتخاب مقدار وزنه برای حرکات بدنسازی چقدر باید باشد؟

آیا حرکات دراز و نشست حرکت خوبی برای شش تکه کردن عضلات شکم است؟

قبل از اینکه در خصوص اثر این حرکت توضیح دهیم، ذکر این نکته لازم است که حرکات شکم کمکی به روند چربی سوزی نمی کند و فقط برای تقویت و فرم گرفتن عضلات این ناحیه مفید هستند. حرکت دراز و نشست به عضلات شکم فشار وارد می کند ولی حرکات اصلی و مفید زیادی هستند که اثر گذاری بیشتری دارند.

طبق تحقیقی در دانشگاه سن دیاگو؛ حرکت زیر شکم خلبانی تا ۲۱۰ درصد فشار بیشتری نسبت به حرکت دراز و نشست روی سطح صاف به عضلات شکم وارد می کند. همچنین عضلات شکم به طور بسیار مؤثری در حرکات لیفت و اسکوات مورد فشار قرار می گیرد و تأثیر این دو حرکت در فشار بر عضلات شکم بسیار بیشتر از حرکت دراز و نشست روی سطح صاف است.

برای داشتن شکم شش تکه چه مواد غذایی بخوریم؟

در یک قاعده کلی باید کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتر مصرف کنید. سعی کنید از کربوهیدرات مغذی مانند غلات سبوس دار استفاده کنید. در بیشتر وعده های غذایی از سبزی و گوشت به خصوص گوشت سفید مانند مرغ و ماهی استفاده کنید. همچنین ماست بدون چربی را فراموش نکنید و از خوردن چربی های خوب مانند روغن زیتون، روغن آجیل و یا روغن آووکادو نترسید. مطالعه این مطلب نیز پیشنهاد می شود: برنامه رژیم غذایی برای شکم شش تکه

آیا مصرف مکمل باعث شش تکه شدن شکم می شود؟

همیشه توصیه می کنیم ابتدا رژیم غذایی تان را اصلاح کنید، سپس برنامه تمرینی منظم و هدفمند را دنبال کنید و بعد از آن در صورت نیاز به سراغ مکمل بروید. سعی کنید با تحقیق و مطالعه سراغ مکمل چربی سوز بروید. هر چند که استفاده از قهوه به دلیل کافئین و یا چای سبز و در مجموع مواد غذایی چربی سوزی یک توصیه مفید و سالم است.

چه مدت طول می کشد تا عضلات شکم شش تکه شود؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که مربیان می شنوند این سوال است! جواب این سوال هم بستگی به این موارد دارد که فرد ورزشکار چه رژیم غذایی دارد؟ چقدر سابقه تمرینی دارد؟ چه نوع تمریناتی را با چه شدت و حجمی انجام می دهد؟ وضعیت خواب و استرس او چگونه است؟

حتی باید شغل و میزان کار و فعالیت، سن و میزان چربی بدن نیز در نظر گرفته شود. شما نمی توانید یک شبه عضلات شش تکه بسازید بلکه باید برای آن تمرینات منظم انجام دهید و همچنین وقت کافی صرف این موضوع کنید. یک برنامه غذایی خوب و تمرینات منظم ۱۲هفته ای می تواند نتایج قابل توجهی داشته باشد.

چرا چربی های شکم دیر آب می شود؟

گذشته از اینکه فیزیک بدنی هر فرد با دیگری تفاوت دارد، ولی ناحیه شکم یکی از مکان های دلخواه  چربی ها برای جمع شدن است. حتی اگر رژیم غذایی دقیق و تمرینات ورزشی برنامه ریزی شده ای هم داشته باشید باز احتمال اینکه مقداری چربی در شکم داشته باشید وجود دارد. تغییرات هورمونی ناشی از کم خوابی، دیر خوابیدن، استرس، افزایش سن و مواردی از این قبیل باعث افزایش چربی در شکم می شوند.

چرا شش تکه کردن شکم برای مردان از زنان آسان تر است؟

به طور کلی چون بدن مردان تستوسترون تولید می کند در اثر تمرینات ورزشی بیشتر چربی سوزی می کنند و بیشتر عضله می سازد. بدن مردان در هنگام استراحت و یا ورزش نیز سوخت و ساز بیشتری دارد. زنان به دلیل ساختار عضلانی و ترکیبات هورمونی که دارند کار سخت تری پیش رو دارند! به همین دلیل است که برای برنامه شکم زنان باید تمرینات بیشتری در نظر گرفت.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
تلگرام

مطالب مشابه

۳۸ نظر

 1. محمد می‌گه:

  باسلام
  منظور از ” تمرینات هوازی (زمان طولانی و شدت متوسط)”یعنی طی یک بازه زمانی چند ماهه باشدت متوسط یا در هر برنامه تمرینی زمان زیادی با شدت متوسط؟؟؟

 2. مریم حسن پور می‌گه:

  سلام و ممنون از مطالبتون. هر چند به نظر من در عمل داشتن شکم شش تکه و عضلانی برای خانومها تقریبا دست نیافتنیه ! خانومها در حالت نرمالش فقط میتونن شکم صاف و متناسبی داشته باشند . یک مجموعه ای از کارها و نکته های مهم و اساسی باید کنار هم رعایت بشن تا کمی تغییر “فقط کمی تغییر ” در فرم بدن و بخصوص شکم ایجاد بشه!
  شاگردای ما که هیچ نکته ای رو رعایت نمی کنن ولی انتظارات خیلی زیادیم دارن. تغذیه بد ، سبک زندگی بد ، اضافه وزن ، عدم انجام ورزش هوازی و…. بعد می خوان شکماشونم یک ماهه شش تکه بشه !!!!
  اینا نمی خوان سختی بکشن فقط یک شبه می خوان به ایده آلشون برسن.
  ببخشید پر حرفی کردم. درد دلم بود .

 3. Mohsen می‌گه:

  سلام
  من ۵ نا ۶ روز در هفته بمدت ٣٠ دقیقه دوچرخه ثابت با برنامه اى که در سایت شماست تمرین هوازى دارم و مى توانم در ٣٠ دقیقه حدود ۵٠٠ کالرى بسوزانم ، حدود یک ماه است که این برنامه رو استفاده مى کنم اماهنوز چربى اطراف ناحیه شکم و زیر شکم وجود دارد طبق نوشته شما در بالا حرکات شکم هم کمکى زیادى براى اب کردن چربى نمى کنند میشه یکم بیشتر رأهنمایی کنید،در ضمن بعد از وزرش به شدت احساس گرسنگى مى کنم چه نوسشیدنى یا خوارکى که روند زنجیره چربى سورى را افزایش دهد پیشنهاد مى کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تنها کار لازم، توجه به وضعیت غذایی و تداوم برنامه ورزشی است. برای بعد از تمرین از مواد غذایی حاوی پروتئین و شیر کاکائو استفاده کنید

 4. محمد دژبانی می‌گه:

  سپاس. مفید و جالب

 5. امیررضا می‌گه:

  سلام
  ورزش هایی مثل پلاتس که انرژی زیادی مصرف میکند هم جزو هوازی محسوب میشود؟

 6. امیررضا می‌گه:

  زومبا چطور؟؟

 7. پیام آستانه می‌گه:

  درود بر شما مطالب جالبی بود .بدرود

  • امید می‌گه:

   باسپاس از مطالبتون
   فکر نمیکنم تمرینات با مدت کم و فشار بالا بتونه روی چربی سوزی اثری بذاره چون برای تولید انرژی در این تمرین ها باید کربوهیدرات سوخته شود از چربی استفاده ای نمی شود.

 8. ایمان می‌گه:

  سلام و خسته نباشی از این سایت بی نظیر و عالی…

  یه سوال: چرا نباید هر روز حرکات شکم رو انجام داد واسه ۶تیکه کردن؟ضرر داره؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. عضلات شکم نیز مانند سایر بخش های بدن به استراحت و ریکاوری نیاز دارند تا بتوانند رشد کنند و فرم دلخواه برسند.

 9. فاطمه ملکی می‌گه:

  مطالبتون عالیه ممنون منکه خیلی استفاده میکنم

 10. فرزین می‌گه:

  سلام من ۱۶ سالمه سه ماه بوکس کار میکنم و از وزن ۸۶ به ۸۰ رفتم آیا بازهم ادامه بدم بوکس وزن هم پایین تر میاد؟؟؟؟درضمن میخوام درکنار بوکس بدنسازی هم برم آیا خوبه؟؟؟نوع ورزش من (بوکس) اینتروال هست

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تمرینات بوکس می تواند موجب کاهش وزن شما شده باشد، اما اگر این کاهش وزن چربی بوده باشد جای نگرانی ندارد، اما اگر بدن چربی نداشته باشد و وزن کم کنید به تغذیه شما مربوط می شود. بدنسازی مشکلی ندارد می توانید انجام دهید اما تحت نظر مربی، چرا که شما هنوز در سن رشد هستید
    

 11. جاسم می‌گه:

  برای شش تکه کردن شکم کفتی جربی سوز باید همراه باشد؟ ی جربی سوزی خوب برای ما معرفی کن

 12. احسان می‌گه:

  سلام من بعد از لاغری پویت شکمم کمی شل شده میشه کمی در مورد سفت کردن ان توضیح بدین

 13. سادات می‌گه:

  سلام من شکم ندارم میشه بگید چه حرکاتی بای انجام بدم تا شکمم شش تکه بشه؟ چقدر طول میکشه؟

 14. وحید می‌گه:

  من میخام برم بدنسازی ۲۱سالمه اگ روزی یک ساعت تمرین کنم چقد طول میکشه یکم عضلات خوب ش

 15. امیر می‌گه:

  سلام من پسری ۱۳ ساله ام که وزنی ۵۷ کیلو دارم ولی قدم بلنده و در ما و شکم چربی ندارم و در موقع راه رفتن اینا هم خسته نمیشم و میخواستم بدونم از الان چ تمرین هایی باید انجام بدم تا بدنی عضله ای داشته باشم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   تمرینات بدنسازی زیر نظر مربی مجرب که به قوانین و ملزومات ورزش در سنین نوجوانی و جوانی آشنا باشد.

 16. مرتضی می‌گه:

  ببخشید برای چند سال به بالا توصیه میشود

 17. مهدی می‌گه:

  سلام من نزدیک به سه ساله تمرین میکنم و تا حالا دوره نرفتم از قبلم لاغر بودم الان وزنم ۶۳کیلو قدم ۱۷۳و ۱۸سالمه و شکمو پهلوهام لاغرن تیکه های شکمم کوچیکه چه تمرینی انجام بدم که تیکه هام بزرگ تر بشن؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، حجم عضله به حجم کلی بدن شما ربط داره، یعین به طور مطلق نمی توانید با تمرین تغییری ایجاد کنید، هر چند مقداری تغییر با تمرینات شکم امکان پذیر است البته این نکته رو هم مد نظر داشته باشید شاید هنوز عضلات شکم شما به خوبی تقویت نشده باشند که می توانید با تمرینات شکم این کار را انجام دهید

 18. امیر می‌گه:

  س.من دو ماهه ک روزی ۲۵۰تا درازنشست درساعات مختلف روز میرم اما شکمم خیلی فرقی بادوماه پیش نکرده وعضلات شش تکه ام بالا نیومده علت چیه؟لطفا راهنمایی کنید…

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز تمرین شکم و مشخص عضلات اون اصول خاص خودش رو داره، شما فقط باید ۳ جلسه در هفته شکم رو تمرین بدید، هر جلسه ۳ حرکت و هر حرکت را در ۴ ست ۱۲ الی ۱۵ تایی تکرار کنید، مورد بعدی تغذیه شماست باید تغذیه به نحوی باشه که چربی شکم رو از ببین ببره، در کنار اون دو یا ۳ جلسه هم تمرینات اینتروال انجام بدید

 19. Mahdi می‌گه:

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم
  طناب زدن هوازیه یا اینتروال؟
  من همیشه اول حدود بیس تا سی دقیقه طناب میزنم(هم شدت بالا هم شدت پایین) بعد تمرینات شکمی مثل کرانچ و…انجام میدم.
  رژیم غذاییمم رعایت میکنم
  اگه همینا ادامه بدم میتونم عضلات شکمما شش تکه کنم؟؟
  ممنون از سایت خوبتون;)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *