سن شروع ورزش در کودکان و نوجوانان

تلگرام

با توجه به تاثیر ورزش بر روی جسم و روان انسان این سوال برایمان مطرح خواهد شد که سن شروع ورزش و ورزش مناسب برای هر سن کدام است؟ با توجه به توانایی کودک و نوجوانان به فراگیری سریع فنون و تکنیک های ورزشی آموزش داده شده، امکان بدست آوردن عملکرد ورزشی کودک در حد فعالیت های حرفه ای بسیار بیشتر و سریع تر از بالغین می باشد ولی این موضوع دلیلی بر موفقیت کودک و نوجوانان در فعالیت های حرفه ای کوتاه مدت و دراز مدت نمی باشد. مطالعات متعدد نشان داده است پرداختن زود هنگام به فعالیت های حرفه ای باعث عدم موفقیت کودک در تداوم فعالیت ورزشی می باشد. این سوال یکی از مسایل مورد اختلاف گروه پزشکی و جامعه ورزشی می باشد.

سن شروع ورزشاز دیدگاه سلامت  اگر هدف از ورزش ارتقا سلامت عمومی جامعه باشد و از دیدگاه ورزشی اگر حضور طولانی تر ورزشکار و عدم غیبت در میادین ورزشی به علل مختلف از جمله ترس و نگرانی، آسیب و … مورد نظر باشد پرداختن حرفه ای به ورزش در کودکان ونوجوانان تا سن ۱۴ سالگی توصیه نمی شود. زودترین سن برای شروع ورزش سن ۷-۶ سالگی می باشد و قبل از آن باید فعالیت های فیزیکی کودک جنبه بازی داشته باشد و القا کننده مفهوم ورزش نباشد.

پنج سالگی:

نشستن یا ایستادن و بی حرکتی بیش از اندازه (بیش تر از ۵ تا ۱۰ دقیقه) برای کودکان سبب کسالت و خستگی و یا حالات عصبی می شود. فعالیت هایی که برای کودک تنظیم می شود باید به گونه ای باشد که او را به تحرک وادار سازد.دویدن، پریدن ،دوچرخه سواری،فعالیت های موزون همراه با صدای طبل ، سوت،  زدن دو چوب بر یکدیگر و یا درصورت امکان استفاده از نوارهای موسیقی مناسب که به هماهنگی اعصاب و عضلات و کنترل و تعادل بیش تر بدن منجر خواهد شد.

آب بازی تحت نظارت و بازی با توپ سبک می تواند بازی های مناسبی باشد. پس از این سن نیز فعالیت ورزشی نباید به یک رشته خاص محدود شود و باید دارای تنوع مناسب از کلیه فعالیت های ورزشی مناسب برای سن و خصوصا ورزش های پایه را شامل شود.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

کودکان زیر ۸ سال :

باید در بازی، کشف و یادگیری مهارت هایی که از طریق پرتاب کردن و گرفتن، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین پریدن، دویدن و شنا کردن حاصل می شود، کاملا آزادانه رفتار کنند و این مهارت ها را به شادی بخش ترین روش بیاموزند.

 8 تا ۱۰ سالگی :

فعالیت هایی چون پیاده روی، دوهای کوتاه، ژیمناستیک، شنا، تنیس و تنیس روی میز توصیه می شود، کودکان ۸ تا ۱۰ ساله، بسته به میزان رشد خود می توانند در مسابقات سازمان یافته شرکت کنند. (مانند مسابقات داخلی در مدارس(

کودکان کم سال نباید به ورزش هایی بپردازند که موجب اختلال در کار رشد استخوان ها، عضلات و مفاصل آن ها شده یا به این اندام ها صدمه وارد کند. بهترین روش پرداختن به ورزش های متنوعی است که روی یک اندام متمرکز نشده و طولانی هم نباشند. بدن سازی با وزنه قبل از سن بلوغ توصیه نمی شود و پس از آن هم باید همواره تحت نظر مربی انجام گیرد. بهترین حالت در بازی و ورزش کودک زمانی است که او با همسالان یا کودکان هم قد و قواره خود باشد.آن ها هنوز برای توسعه مهارت های خود به کمک نیاز دارند و باید کنار آمدن با ناامیدی و شکست را بیاموزند. فعالیت تخصصی آن ها باید تنها۴۰-۳۰% کل زمان فعالیت ورزشی را تشکیل دهد و بتدریج این میزان افزایش می یابد.

 11 تا ۱۳ سال:

کودکان و نوجوانان می توانند از رقابت در ورزش لذت ببرند و همچنان به آموختن مهارت های تازه بپردازند.بعضی از کودکان در این گروه سنی استعداد و علاقه خاصی به یک ورزش به خصوص نشان می دهند و می توانند با داشتن مربی در این زمینه بسیار پیشرف نمایند.

این سنین، بهترین زمان برای پرداختن به ورزش های مختلف و انتخاب ورزش مورد علاقه از میان آن هاست. یک مهارت بسیار مهم در این سنین، آموختن رفتار صحیح در زمان بازی، بردن و باختن است. پرداختن به ورزش در این سنین می تواند شامل سفرهایی با تیم ورزشی و فرصت هایی برای رهبری گروه هم باشد. نکته مهم در اینجاست که نباید نوجوان را بیش از حدود آمادگی و توانایی جسمی روحی او به انجام کاری "وادار" کرد. نوجوانانی که به هر دلیل علاقه ای به شرکت در ورزش های رقابتی تیمی ندارند می توانند با راهنمایی مربیان و والدین خود به ورزش هایی چون اسکیت، سوارکاری، دوچرخه سواری و مانند این ها بپردازند.

 سنین ۱۵-۱۴ سالگی :

۵۰%  فعالیت ورزش برای فعالیت تخصصی در نظر گرفته می شود و در نهایت نیز در سنین جوانی و ورزش بزرگسالان باید همواره ۲۰% فعالیت های ورزشی غیر اختصاصی و فعالیت های عمومی و پایه ورزشی باشد. از دیگر نکات مهم در زمینه ورزش کودکان و نوجونان شرکت کودک در ورزش های گروهی و در گروه متناسب با کودک از لحاظ سن، جنس و جثه بدنی به صورت توام می باشد.

همچنین تعیین نقش ورزشی توسط مربی متناسب با توانایی های کودک و به بازی گرفتن وی توسط سایر هم تیمی ها نقش مهمی در تداوم انگیزه کودک به شرکت  در فعالیت های ورزشی دارد. از لحاظ نوع ورزش های توصیه شده برای سنین مختلف, ورزش ها را می توان به سه دسته بدون برخورد, ورزش های با برخورد کم و ورزش های بسیار پر برخورد تقسیم بندی نمود. تقسیم بندی دیگر بر حسب میزان فشار وارد بر بدن در حین ورزش می باشد.

بطور کلی برای در سنین ۱۴-۱۱ سالگی ورزش های کم برخورد مانند والیبال، بدمینتون، بسکتبال، فوتبال و دوچرخه سواری توصیه می شود و نهایتا" ورزش های بسیار پر برخورد و یا ورزش هایی که فشار وارده بر بدن بیش از حد متعارف می باشد مانند وزنه برداری، کشتی، فوتبال آمریکایی، هاکی و بوکس بعد از سنین بلوغ و ۱۵ سالگی توصیه می شود .

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۱ نظر

 1. مهدی مدیریت ورزشی گفت:

  سلام ممنون

 2. الهه دل آسا گفت:

  با سلام وتشکر فراوان سوالی از کارشناس محترم داشتم دختر ۷ ساله دارم که ۳ سال است زیمناستیک کار میکند از سن ۴ سالگی ژیمناستیک کار میکند امکان دارد به بافت استخوانی ویا سلول رشد او آسیب بخورد ویا قد کودکم بسوزد لطفا مرا راهنمایی کنید باز هم ادامه بدهد یا خیر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام خانم دل آسا، در وضعیت کلی چنانچه تمرینات به شکل اصولی و بدون وارد آمدن ضربه به صفحات رشد انجام شود، مشکلی نیست و می تواند ورزش را ادامه دهد.ورزش حتی روی رشد قد نیز تأثیر دارد، منتها همانطور که گفتم باید به شکل اصولی انجام شود

 3. الهه دل آسا گفت:

  با سلام وتشکر فراوان از شما ممنون از پاسخ سریع شما

 4. فهیمه اسدی گفت:

  باسلام
  من برای اولین بار که سایت شمارودیدم و به نظرم خیلی جامع و جالب امد
  حقیقتش من خودم تاحدودی با این مطالب اشنا هستم
  چون کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزش هستم
  من دنبال یکسری بازی اصولی برای کودکان پسر ۳تا۹ ساله میگردم
  خوشحال میشم اگر سایتی را معرفی کنید
  با سپاس فراوان

 5. رضا نامي گفت:

  با سلام
  من پس ٣ سأله دارم و می خواهم از الان در هفته ٣ روز به یک ورزشی بگذارم که تا حد قهر مانی در اینده هم آدامه بدهد و از این شاخه به اون شاخه نرود لطغا مرا راهنمایی فرمایند

 6. نام و نام خانوادگی گفت:

  با درود
  پسری ۱۱-۱۰ سال دارم.
  به ورزش فوتبال بسیار علاقمند است.
  آیا شروع این ورزش به شکل تخصصی تحت نظر مربیان باشگاهی در این سن مناسب است یا خیر

  سپاس

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله مشکلی ندارد، چنانچه تحت نظر مربی مجرب باشد، در صورتی که مستعد باشد می تواند آینده خوبی داشته باشد

 7. کیارش گفت:

  سلام من ۱۵ سال دارم .
  و به فوتبال علاقه بسیار شدیدی دارم . میخواستم بپرسم ورزش فوتبال متناسب من هست یا خیر؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این سوال شما خیلی کلی هست دوست عزیز، ورزش مناسب هر آدمی است، اگر می خواهید بدانید موفق می شوید یا نه باید مستعد باشید

 8. کوثر گفت:

  من ۱۵ سالم هست و خیلی ژیمناستیک رو دوست دارم و قبلا هم کار نکردم. آیا می تونم توی این رشته موفق بشم. نه برای قهرمانی منظورم کارهای ژیمناستیک به عنوان مثال بالانس و کارهای دیگه رو میتونم خوب یاد بگیرم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، امکان انجام چنین حرکاتی در این سن به توان بدنی و سابقه ورزشی بستگی دارد، کمتر باشگاهی پیدا می شود در این سن ورزشکار جذب کند

 9. علیرضا گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و تا بحال به هیچ باشگاهی نرفتم آیا باشگاه کشتی برای من خوب است در ضمن دوستام هم میگن که من تو کشتی موفق میشوم چون قدرت بدنیم بالاست و لاغر هستم و قدمم ۱/۵۵ سانت هست لطفا راهنمایی کنین؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بر اساس سن و یا قد نمی توان نظر داد دوست عزیز، کشتی نیز ویژگی های خاص خود را دارد، ما در این رشته نیز تخصص نداریم، لذا بهتر است با یک مربی مشورت کنید

 10. زهرا گفت:

  سلام من پسری چهارده ساله دارم که علاقه زیادی به فوتبال داره اما امشکل الژی داره آیا این ورزش براش ضرر نداره با تشکر

 11. حامد گفت:

  سلام داداش یه سوالی دارم ممنون میشم منو به طور کامل و واضح راهنمایی کنی
  من ۲۲ سالمه از ۱۳ سالگی خودارضایی میکنم حالا هم همه عوارض و راهای ترکش رو میدونم و میخوام برای همیشه ترکش کنم حالا سوال من اینه من که تا حالا ورزش نکردم و با این کار اشتباهی که ۱۰ سال انجام دادم باعث شدم بدنم بشدت ضعیف بشه با همچین بدنی میشه ورزش رزمی کیوکوشین برم یا بهتره یه مدت صبر کنم بعد اون از ورزش های سبکتر مثل تکواندو یا وینگ چون و… شروع کنم و بعد از مدت طولانی که بدنم هم با تغذیه و انجام این ورزش ها بهتر شد کیوکوشین رو شروع کنم هدفم هم از ورزش نه قهرمانی میخوام و نه مربی شدن فقط علاقه دارم و در ضمن به همه هنرهای رزمی هم علاقه دارم وزنم۶۳ و قدم ۱۸۳ هستش لطف بزرگی میکنی اگه با تمام نقاط منو راهنمایی کنی تنها کسی که به فکرم رسید بپرسم شما بودین در ضمن هیچ نوع بیماری خاصی هم ندارم ممنون از شما

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام حامد عزیز، شما به هر رشته ورزشی ورود پیدا کنید ابتدا باید مقدمات آن رشته را فرا بگیرید که می تواند شامل توان بدنی نیز باشد، پس جای نگرانی نیست و می توانید شروع کنید تا به مرور هم مهارت کافی پیدا کنید و هم قدرت بدنی

 12. آراد گفت:

  با سلام
  پسری چهار ساله دارم که خیلی به فوتبال علاقه داره، دو هفته ای میشه که فوتسال تحت نظر مربی میبرمش، هر چند مربی سعی می کنه که رعایت سن و سالشو بکنه اما نگرانم برای رشدش و فشاری که حین بازی با توپ بهش وارد میشه، می خواستم بدونم آیا این سن برای شروع این رشته ورزشی خوبه؟ و لطفا آثارش رو هم بگین، ممنون بابت راهنمایتون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در فعالیت ورزشی برای کودکان باید هدف مشخص باشد، اگر صرفاً فعالیت بدنی و بازی مد نظر هست می تواند در فعالیت های دیگری شرکت کند یا همین فوتسال را قالب بازی انجام دهد. اما اگر زمینه واستعداد وجود داشته باشد و چنانچه مربی شرایط سنی را لحاظ کند می تواند بدون مشکلی موفق نیز باشد.

 13. m ....... گفت:

  با سلااام و تشکر به خاطر سایت خوبتون
  من دختری پانزده ساله هستم با قد ۱۶۳ و وزن ۴۹
  حدودا از یازده سالگی ورزش رزمی رو شروع کردم ….
  بعضی ها میگن که خیلی لاغری ولی من نسبت به بی ام آی و هجم بدنی که از خودم میبینم چنین نظری ندارم….میخواستم بدونم نظر شما چیه??
  والبته برای حفظ وزنم چی کارایی باید انجام بدم
  ممنون

 14. rezaaaa گفت:

  من ۱۳ ساله هستم می توانم حرکت شکم و بروم

 15. محمد گفت:

  سلام.من ۱۹ سالمه و به فوتبال علاقه دارم.تا حدودا ۴ سال پیش بطور باشگاهی تمرین میکردم ولی سپس به خاطر کنکور وقفه ایجاد کردم.ایا در این سن هنوز امیدی برای رسیدن به سطح حرفه ای وجود دارد؟

 16. محمدحسین گفت:

  من ۱۵ ساله ام (پسر) و میخواهم فوتبال رو شروع کنم فوتبالم هم بد نیست. ایا این سن برای شروع در است یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مشکلی برای شروع ندارید، منتها اگر هدف تان حضور در رده های بالا باشد به استعداد زیاد شما بستگی دارد بتوانید یا نه

 17. simin گفت:

  میشه تو سن ۱۸سالگی ورزش حرفه ای رو شروع کرد .

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ۱۸ سالگی برای خیلی از رشته ها دیره و نمیشه به سن قهرمانی رسید. اما برخی از ورزش ها هر چند تعدادشون کمه میشه شروع کرد و به موفقیت رسید.

 18. حسین گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه دنبال یک ورزشم که قدمو بلند کنه و وزنم را کم چه ورزشی بهتر است .؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما هر ورزشی رو انتخاب کنید به یک شکل روی رشد قد تأثیر داره اونم به خاطر تحریک ترشح هورمون رشد هست، منتها اگر ورزش در سن رشد به درستی انجام نشه می تونه به رشد قد لطمه بزنه حالا هر ورزشی که باشه، برای افزایش وزن هم شما باید بیشتر به تغذیه توجه داشته باشید چون هیچ ورزشی وجود نداره که به تنهایی وزن رو بالا ببره، در بین ورزش ها، بدنسازی با تغذیه خوب نتیجه بهتری داره

 19. کریم گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه . میرم والیبال ۱ بار در هفته ، ۲ در هفته میرم بدنسازی ، و بعضی وقتها شناهم میرم. ایا می تونم ورزش پر برخورد شروع کنم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار داشتن هدف. اگر هدف داشته باشید این طور بی برنامه و نامنظم ورزش نمی کنید. بهتره یک رشته ورزشی داشته باشید و مرتب و منظم تمرین کنید.

 20. MARYAM گفت:

  سلام.من ۱۴ ساله هستم و میخواستم بپرسم که بدنسازی با دستگاه به من آسیبی میزند و اشکالی ندارد شروع کنم؟

 21. نازی گفت:

  سلام من بخواهم مطلب شما رو استفاده کنم و رفرنس بدم باید چیکار کنم؟؟؟

 22. س.مجتبی گفت:

  سلام،پسرم ۱۱ سال دارد،لکن درشت اندام واستخوانبندیه پری دارد،باقدیک متر و۵۵وزن۵۴/ک آیاصلاح است به ورزش بدنسازی بپردازد؟علاقه وافر به بدنسازی دارد،تشکرازپاسخگویی شما

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر در این سن توصیه نمی شود به صورت تخصصی بدنسازی تمرین کند، پیشنهاد می کنم فعلاً به تمرینات بدنسازی که با وزن بدن و بدون وسیله انجام می شود اکتفا کند

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *