پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن

مچ پا به دلیل عملکرد بالا و همچنین تحمل وزن بدن در فعالیت های ورزشی  بسیار آسیب پذیر است .آسیب های مچ پا شایع ترین آسیب ورزشی محسوب می گردد . ۸۵% از صدمات مچ پا را پیچ خوردگی های مچ پا تشکیل می دهد . و ۸۵% این پیچ خوردگی ها را نوعی پیچ خوردگی که در آن پا ( کف پا ) به سمت داخل بوده و کناره خارجی پا مماس بر زمین می باشد تشکیل می دهد که آسیب وارده به سمت خارج مچ پا وارد می شود. اسپرین مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا ممکن است سبب وارد آمدن صدمه به بافت های داخلی و یا خارجی مفصل مچ پا شود.

 ثبت نام دوره کاهش وزن
پیچ خوردگی مچ پا

همانطور که گفته شد،پیچ خوردگی مچ پا شایع ترین آسیب و صدمه ورزشی محسوب می گردد که احتمال بروز آن در دوره ورزشی یک فرد بین ۴۵-۲۵% می باشد . پیچ خوردگی مچ پا موجب کشیدگی لیگامنت های مچ پا شده و در نتیجه پارگی آن در بعضی موارد دور از انتظار نیست.پیچ خوردگی مچ پا به ویژه در ورزش های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال شایع است.

انواع پیچ خوردگی های مچ

۱- پیچ خوردگی های خارجی : در حرکت چرخشی پا به سمت خارج به طوری که کف پا به سمت داخل قرار گیرد رخ می دهد و در آن قسمت خارجی مچ پا صدمه می بیند.

عینک ربین اصل

۲- پیچ خوردگی های داخلی : در حرکت چرخشی پا به سمت داخل به طوری که کف پا به سمت خارج قرارگیرد رخ می دهد و در آن قسمت داخل مچ پا صدمه می بیند.

۳- پیچ خوردگی های بالای مچ پا : که منظور پارگی رباط بین درشت نی و نازک نی در انتهای تحتانی آن ها است که اغلب با درد جلوی مچ پا تظاهر پیدا می کند.

پیچ خوردگی مچ پا 

درجه بندی آسیب پیچ خوردگی مچ پا بر اساس معاینه بالینی

درجه ۱ : مچ دردناک اما عدم ناپایداری مفصل که با کشیدگی خفیف رباط قاپی_نازک نی قدامی همراه است.

درجه ۲ : مچ دردناک و در بررسی مفصل ناپایداری در معاینه مفصل دیده می شود که همراهی با پارگی کامل رباط قاپی_نازک نی قدامی و پارگی ناکامل رباط پاشنه ای _ نازک نی دارد .

درجه ۳: مچ دردناک همراه با ناپایداری مفصل مچ در معاینه . این حالت با پارگی کامل هر دو رباط قاپی_نازک نی قدامی و پاشنه ای _ نازک نی می باشد.

بیومکانیک ورزشی مکانیسم های پیچ خوردگی مچ پا در حرکات ورزشی شامل پریدن ها ، چرخیدن روی یک پاشنه و تماس نزدیک بین ورزشکاران که در آن ها پاها روی هم گذاشته می شود می باشد.

تشخیص های افتراقی

 •  ناپایداری زانو
 • شکستگی تالوس
 • تومورهای مچ پا
 • آسیب های استخوان پاشنه

درمان و توانبخشی پیچ خوردگی مچ پا

 برای درمان پیچ خوردگی مچ پا  ممکن است دو مرحله حاد و  توانبخشی در نظر گرفته شود.هدف از مرحله حاد حمایت و کنترل درد و تورم است ، در حالی که هدف از مرحله توانبخشی ، بهبود عملکرد می باشد.مسائل عمده مرحله حاد درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی (protection ) ،  استراحت (rest) ، یخ  (lce) ، فشار (compression) و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده (elevation)

پشتیبانی

برای راحتی فرد آسیب دیده، باید دامنه حرکت مچ پا را محدود کرد تا از ایجاد آسیب های بیشتر رباط های آسیب دیده جلوگیری شود.برای رسیدن به این هدف می توان از باند کشی ، فشاری ، نوار چسپان  یا بست های نیمه سفت یا نرم استفادهکرد. برای پشتیبانی از عضو آسیب دیده در مرحله های حاد، توانبخشی و مراحل اولیه بازگشت به فعالیت اجرا می شوند.چنانچه ورزشکار شدیدا" دچار ناراحتی است می توان از عصا هم در مراحل اولیه استفاده کرد.بهتر است از بکارگیری قالب های گچی دوری جست ، تا مبادا در طولانی مدت ، عضلات شدیدا" لاغر شوند و در مچ پا خشکی به وجود آید.

استراحت

به محض کاهش علایم ، استراحت نسبی  و اجرای تمرین های غیر رشته ای برای حفظ آمادگی جسمانی عمومی ورزشکار مفید است.فعالیت های مثل دوچرخه سواری ، شنا یا دویدن در آب همچنین تمرین های قدرتی تعدیل شده در این زمینه مفیدند.هنگام اجرای این فعالیت ها مچ پا باید حمایت شود.

یخ

به کارگیری مستقیم یخ  یا مواد سرد کننده  می توان در ۵ روز نخست پس از آسیب دیدگی ( برای کنترل تورم و درد ) استفاده کرد.

فشار

به همراه راهبردهای حمایتی، مانند مواردی که در بالا ذکر شد، برای کنترل تورم مچ پا می توان از اعمال فشار نیز استفاده کرد.

بالا نگه داشتن عضو

برای تسریع روند کاهش تورم، مچ پا را می توان در وضعیتی قرار دادکه از سطح قلب بالاتر باشد.

معاینه فیزیکی

حداکثر حساسیت در لمس در پیچ خوردگی های خارجی در محل رباط نازک نی-قاپی قدامی یا رباط پاشنه ای-نازک نی دیده می شود .هیچ درد استخوانی یا در لمس وجود ندارد.

درمان دارویی

هدف کاهش درد و التهاب است که عمدتاً با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی صورت می گیرد .

مداخله جراحی 

برای پیچ خوردگی های سطح بالا و ناپایداری مزمن مچ در نظر گرفته می شود.

تمرینات ورزشی و توانبخشی مچ پا

یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از صدمات شایع مچ پا انجام تمرینات جهت تقویت عضلات ناحیه مچ پا می باشد. انجام تمرینات توانبخشی فقط برای آسیب دیدگی نیست بلکه شما میتوانید با انجام این حرکات و همچنین حرکات کششی قبل و بعد از تمرین موجب تقویت عضلات مچ پا و پیشگیری از آسیب دیدگی شوید.

مشاهده تمرینات توانبخشی در مطلب زیر

توانبخشی آسیب پیچ خوردگی مچ پا

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
تلگرام

مطالب مشابه

۱۰۵ نظر

 1. کیمیا می‌گه:

  سلام من توورزش تکواندوپام پیچ خوردرفتم دکترگفت تاندونت پاره شده ولی بعد۴روز میتونم راه برم بدون دردازکی میتونم به ورزشم ادامه بدم ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، پارگی منظور این نیست که از وسط نصف شده باشه، شاید پارگی خفیف باشه، در این صورت حداقل یک ماه استراحت و همچنین فیزیوتراپی نیاز دارید، کوچیک ترین اشتباه در این مسیر می تواند کاری کند به جای یک ماه ۳ ماه برای درمان وقت بگذارید

 2. مهدي می‌گه:

  سلام
  من پام چهار ماهه پیچ خورده اصلأ خوب نمیشه دکتور رفتم چند تا تمرین برا تقویتش داده هر روز انجام میدم ولی انگار نه انگار نمیدونم چکار کنم عکسم گرفتم هیچیش نیست .

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. وجود درد و محدودیت حرکتی قطعاً نشانه وجود آسیبه. حتما استرحات کنید. از کرم های موضعی، آب درمانی و گرما درمانی و همچنین چسب های کنزیو استفاده کنید. با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید.

 3. بهزاد می‌گه:

  سلام،من مچ پام پیچ خورده وازناحیه قوزک پااسیب دیده،دکترگفت رباط وتاندون اسیب دیده سه هفته بایدداخل گچ باشه،باعصا،آیابعدازسه هفته گچومیتونم بازکنم خودم؟؟مشکلی نداره؟؟هیچ گونه شکستگی هم نداشتم

 4. MilaD می‌گه:

  سلام خسته نباشی، مچ پام پیچ خورده، دکتر گفت تاندونش کش اومده، دو هفته آتل بود یه هفته هم با باند کشی بستمش،الان یه هفته بعد از باز کردن آتل باز خوب نمیتونم باهاش راه برم فشار که روش میارم درد میکنه، باید چکار کنم زودتر خوب بشه؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، به این زودی بهبود پیدا نمی کند، عضو آسیب دیده فقط ترمیم شده و توانایی قبل را ندارد، کاهش فشار بر مچ پا، پیاده روی و فعالیت کم روی ناحیه مچ پا و مهمتر از همه فیزیوتراپی باید انجام شود تا درمان به درستی صورت گیرد، خارج از این ها باشه درد همواره تدوام خواهد داشت

   • MilaD می‌گه:

    ممنون، ب نظرتون ام آر آی بگیرم بهتر نیست؟ یا گچ گرفتن جواب نمیده؟

    • رامیار نجفی می‌گه:

     سلام. نیازی به عکسبرداری نداره چون شما درمان رو زیر نظر دکتر شروع کردید مشکلی ندارید فقط باید استراحت کنید، گرما درمانی، آب درمانی و فیزیوتراپی هم در کنار استراحت انجام بدید.

     • MilaD می‌گه:

      ممنون، چه مدت طول میکشه کلا خوب بشه؟ پس نیازی ب گچ گرفتن نیس دیگه؟ اگه میشه چندتا روش گرما درمانیم بگین خیلی ممنون میشم، ممنون بازم

      • رامیار نجفی می‌گه:

       مدت زمان درمان به شدت و بافت آسیب دیده بستگی داره. عضلات نسبت به تاندون و تاندون نسبت به لیگامنت زودتر ترمیم میشه. باید مشخص بشه دقیق چه بافتی آسیب دیده. استفاده از کرم های موضعی، ماساژ ملایم با آب گرم، فیزیوتراپی، استفاده از چسب کنزیو در درمان سریعتر به شما کمک می کنند.

 5. سینا می‌گه:

  سلام .من تو والیبال پام پیچ خورد و ورم کرد رفتم دکتر گفت تاندونت کشیده شده وگفت باید یک هفته استراحت کنی تا خوب شی بعد یه هفته ورم پام خوابید ولی زیر قوزک پام یکم کبود هست میخام بدونم میتونم والیبال بازی کنم

 6. امیرعلی می‌گه:

  سلام. من تو والیبال با بیرونن پا زمین اومدم ولی مچ پام پیچ نخورد و کف پام آسیب دیده. میشه درمان های این نوع آسیب دیدگی رو بگید؟ ممنون

 7. مریم می‌گه:

  سلام منم تو زمین والیبال پام پیچ خورده تا ساق پام تیر میکشه گچ گرفتم بهتر شد اما هنوز یه ذره درد داره

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. حتماً استراحت کنید. ورزش و فعالیت سنگین رو تا بهبودی کامل قطع کنید. آب درمانی، تغذیه کامل و گرما درمانی فراموش نکنید.

 8. نگار می‌گه:

  درود و خسته باشید
  پای چپ من دوازده روز پیش پیچ خورد و ورم کرد…بلافاصله و بدون معطلی رفتم بیمارستان و عکس گرفتم…انتهای متاتارس پنجمم ترک کوچیکی خورده بود.. البته جونز نبود… ته ته استخون بود که فکر میکنم‌بهش میگن avulsion fracture
  چهار تا دکتر عمومی بهم گفتن نهایتا تا دو هفته خوب میشی
  یه ارتوپد بهم گف ۶ هفته!
  و به هرکس میگفتم ۶ هفته گچ میخاد در مقایسه با این ترک ریز تعجب میکنه
  الان عکس جدید انداختم البته از روی گچ فایبرگلاس
  دکتر چیز خاصی ندید توی اون.. گف بخاطر وجود گچ کیفیت عکس خوب نیست .. ظاهر عکس انگار سالمه!
  البته توی این مدت تغذیه ی خیلی خوبی هم داشتم و دردی رو هم احساس نمیکنم…
  ینی امکانش هست استخون من تا الان ترمیم شده باشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. هر چند این سوال تخصصی پزشکی است اما شکستگی های مویی ۴ الی ۸ هفته به ترمیم نیاز دارن. فکر نمیکنم در دو هفته کامل ترمیم بشه. شاید جوش بخوره و ترمیمی کامل نیاز به زمان داره. فرایند ترمیم استخوان طولانی تر از این حرفاست.

 9. فرزاد می‌گه:

  سلام من دیروز پام پیچ خورده شدید،قوزکه پام باد کرده ودرده شدیدی داره،دیشب عکس گرفتم گفتن نشکسته،اتل بستن گفتن برو خونه بالا بگیر پاتو وبا یخ تورمو کم کن،امروز مجددا رفتم سی تی اسکن کردم دکتر گفت تاندومهای پات خیلی اسیب دیده برو خونه تا ورمه پات بخوابه که حدودا ١٠روزطول میکشه بعدش بیا گچ بگیریم ،٢ماه بعدم بیا ام ار ای بعدشم باید فیزیوتراپی کنی. من اتلو باز کردم چون پاهام باد میکنه ولی مواظب هستم تکون نخوره،مسکن هم میخورم،نظره شمارو در این روند میخواستم بدونم.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. نظر دکتر کاملاً درسته و باید به دستوراتش عمل کنید. فیکس کردن و استراحت باید حتماً انجام بشه

 10. محمدرضا می‌گه:

  با سلام. من پام هفته پیش توی فوتبال پیخ خورد. رفتم دکتر پامو بست گفت یک هفته باید بسته بمونه. بعد از یک هفته باز کردم دیدم قسمت خارجی پام ورم داره. توی راه رفتن مشکلی ندارم ولی توی دویدن همون قسمت کمی درد داره و اذیت میکنه.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز کی هفته آتل به خاطر فیکس شدن وضعیت و عدم تحرک هست نه به این معنی که آسیب بهبود پیدا کرده، بسته به شدت آسیب طول درمان متفاوت است و حتی شاید نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد، البته از نظر شخصی لازم هست در این موارد MRI بگیرید که بررسی بشه آسیب به تاندن و یا رباط وارد شده یا نه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *