پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن

مچ پا به دلیل عملکرد بالا و همچنین تحمل وزن بدن در فعالیت های ورزشی  بسیار آسیب پذیر است .آسیب های مچ پا شایع ترین آسیب ورزشی محسوب می گردد . ۸۵% از صدمات مچ پا را پیچ خوردگی های مچ پا تشکیل می دهد . و ۸۵% این پیچ خوردگی ها را نوعی پیچ خوردگی که در آن پا ( کف پا ) به سمت داخل بوده و کناره خارجی پا مماس بر زمین می باشد تشکیل می دهد که آسیب وارده به سمت خارج مچ پا وارد می شود. اسپرین مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا ممکن است سبب وارد آمدن صدمه به بافت های داخلی و یا خارجی مفصل مچ پا شود.

پیچ خوردگی مچ پا

همانطور که گفته شد،پیچ خوردگی مچ پا شایع ترین آسیب و صدمه ورزشی محسوب می گردد که احتمال بروز آن در دوره ورزشی یک فرد بین ۴۵-۲۵% می باشد . پیچ خوردگی مچ پا موجب کشیدگی لیگامنت های مچ پا شده و در نتیجه پارگی آن در بعضی موارد دور از انتظار نیست.پیچ خوردگی مچ پا به ویژه در ورزش های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال شایع است.

انواع پیچ خوردگی های مچ

۱- پیچ خوردگی های خارجی : در حرکت چرخشی پا به سمت خارج به طوری که کف پا به سمت داخل قرار گیرد رخ می دهد و در آن قسمت خارجی مچ پا صدمه می بیند.

۲- پیچ خوردگی های داخلی : در حرکت چرخشی پا به سمت داخل به طوری که کف پا به سمت خارج قرارگیرد رخ می دهد و در آن قسمت داخل مچ پا صدمه می بیند.

تلگرام

۳- پیچ خوردگی های بالای مچ پا : که منظور پارگی رباط بین درشت نی و نازک نی در انتهای تحتانی آن ها است که اغلب با درد جلوی مچ پا تظاهر پیدا می کند.

پیچ خوردگی مچ پا 

درجه بندی آسیب پیچ خوردگی مچ پا بر اساس معاینه بالینی

درجه ۱ : مچ دردناک اما عدم ناپایداری مفصل که با کشیدگی خفیف رباط قاپی_نازک نی قدامی همراه است.

درجه ۲ : مچ دردناک و در بررسی مفصل ناپایداری در معاینه مفصل دیده می شود که همراهی با پارگی کامل رباط قاپی_نازک نی قدامی و پارگی ناکامل رباط پاشنه ای _ نازک نی دارد .

درجه ۳: مچ دردناک همراه با ناپایداری مفصل مچ در معاینه . این حالت با پارگی کامل هر دو رباط قاپی_نازک نی قدامی و پاشنه ای _ نازک نی می باشد.

بیومکانیک ورزشی مکانیسم های پیچ خوردگی مچ پا در حرکات ورزشی شامل پریدن ها ، چرخیدن روی یک پاشنه و تماس نزدیک بین ورزشکاران که در آن ها پاها روی هم گذاشته می شود می باشد.

تشخیص های افتراقی

 •  ناپایداری زانو
 • شکستگی تالوس
 • تومورهای مچ پا
 • آسیب های استخوان پاشنه

درمان و توانبخشی پیچ خوردگی مچ پا

 برای درمان پیچ خوردگی مچ پا  ممکن است دو مرحله حاد و  توانبخشی در نظر گرفته شود.هدف از مرحله حاد حمایت و کنترل درد و تورم است ، در حالی که هدف از مرحله توانبخشی ، بهبود عملکرد می باشد.مسائل عمده مرحله حاد درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی (protection ) ،  استراحت (rest) ، یخ  (lce) ، فشار (compression) و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده (elevation)

پشتیبانی

برای راحتی فرد آسیب دیده، باید دامنه حرکت مچ پا را محدود کرد تا از ایجاد آسیب های بیشتر رباط های آسیب دیده جلوگیری شود.برای رسیدن به این هدف می توان از باند کشی ، فشاری ، نوار چسپان  یا بست های نیمه سفت یا نرم استفادهکرد. برای پشتیبانی از عضو آسیب دیده در مرحله های حاد، توانبخشی و مراحل اولیه بازگشت به فعالیت اجرا می شوند.چنانچه ورزشکار شدیدا" دچار ناراحتی است می توان از عصا هم در مراحل اولیه استفاده کرد.بهتر است از بکارگیری قالب های گچی دوری جست ، تا مبادا در طولانی مدت ، عضلات شدیدا" لاغر شوند و در مچ پا خشکی به وجود آید.

استراحت

به محض کاهش علایم ، استراحت نسبی  و اجرای تمرین های غیر رشته ای برای حفظ آمادگی جسمانی عمومی ورزشکار مفید است.فعالیت های مثل دوچرخه سواری ، شنا یا دویدن در آب همچنین تمرین های قدرتی تعدیل شده در این زمینه مفیدند.هنگام اجرای این فعالیت ها مچ پا باید حمایت شود.

یخ

به کارگیری مستقیم یخ  یا مواد سرد کننده  می توان در ۵ روز نخست پس از آسیب دیدگی ( برای کنترل تورم و درد ) استفاده کرد.

فشار

به همراه راهبردهای حمایتی، مانند مواردی که در بالا ذکر شد، برای کنترل تورم مچ پا می توان از اعمال فشار نیز استفاده کرد.

بالا نگه داشتن عضو

برای تسریع روند کاهش تورم، مچ پا را می توان در وضعیتی قرار دادکه از سطح قلب بالاتر باشد.

معاینه فیزیکی

حداکثر حساسیت در لمس در پیچ خوردگی های خارجی در محل رباط نازک نی-قاپی قدامی یا رباط پاشنه ای-نازک نی دیده می شود .هیچ درد استخوانی یا در لمس وجود ندارد.

درمان دارویی

هدف کاهش درد و التهاب است که عمدتاً با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی صورت می گیرد .

مداخله جراحی 

برای پیچ خوردگی های سطح بالا و ناپایداری مزمن مچ در نظر گرفته می شود.

تمرینات ورزشی و توانبخشی مچ پا

یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از صدمات شایع مچ پا انجام تمرینات جهت تقویت عضلات ناحیه مچ پا می باشد. انجام تمرینات توانبخشی فقط برای آسیب دیدگی نیست بلکه شما میتوانید با انجام این حرکات و همچنین حرکات کششی قبل و بعد از تمرین موجب تقویت عضلات مچ پا و پیشگیری از آسیب دیدگی شوید.

مشاهده تمرینات توانبخشی در مطلب زیر

توانبخشی آسیب پیچ خوردگی مچ پا

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۱۵۸ نظر

 1. کیمیا گفت:

  سلام من توورزش تکواندوپام پیچ خوردرفتم دکترگفت تاندونت پاره شده ولی بعد۴روز میتونم راه برم بدون دردازکی میتونم به ورزشم ادامه بدم ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پارگی منظور این نیست که از وسط نصف شده باشه، شاید پارگی خفیف باشه، در این صورت حداقل یک ماه استراحت و همچنین فیزیوتراپی نیاز دارید، کوچیک ترین اشتباه در این مسیر می تواند کاری کند به جای یک ماه ۳ ماه برای درمان وقت بگذارید

 2. مهدي گفت:

  سلام
  من پام چهار ماهه پیچ خورده اصلأ خوب نمیشه دکتور رفتم چند تا تمرین برا تقویتش داده هر روز انجام میدم ولی انگار نه انگار نمیدونم چکار کنم عکسم گرفتم هیچیش نیست .

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. وجود درد و محدودیت حرکتی قطعاً نشانه وجود آسیبه. حتما استرحات کنید. از کرم های موضعی، آب درمانی و گرما درمانی و همچنین چسب های کنزیو استفاده کنید. با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید.

 3. بهزاد گفت:

  سلام،من مچ پام پیچ خورده وازناحیه قوزک پااسیب دیده،دکترگفت رباط وتاندون اسیب دیده سه هفته بایدداخل گچ باشه،باعصا،آیابعدازسه هفته گچومیتونم بازکنم خودم؟؟مشکلی نداره؟؟هیچ گونه شکستگی هم نداشتم

 4. MilaD گفت:

  سلام خسته نباشی، مچ پام پیچ خورده، دکتر گفت تاندونش کش اومده، دو هفته آتل بود یه هفته هم با باند کشی بستمش،الان یه هفته بعد از باز کردن آتل باز خوب نمیتونم باهاش راه برم فشار که روش میارم درد میکنه، باید چکار کنم زودتر خوب بشه؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به این زودی بهبود پیدا نمی کند، عضو آسیب دیده فقط ترمیم شده و توانایی قبل را ندارد، کاهش فشار بر مچ پا، پیاده روی و فعالیت کم روی ناحیه مچ پا و مهمتر از همه فیزیوتراپی باید انجام شود تا درمان به درستی صورت گیرد، خارج از این ها باشه درد همواره تدوام خواهد داشت

   • MilaD گفت:

    ممنون، ب نظرتون ام آر آی بگیرم بهتر نیست؟ یا گچ گرفتن جواب نمیده؟

    • رامیار نجفی گفت:

     سلام. نیازی به عکسبرداری نداره چون شما درمان رو زیر نظر دکتر شروع کردید مشکلی ندارید فقط باید استراحت کنید، گرما درمانی، آب درمانی و فیزیوتراپی هم در کنار استراحت انجام بدید.

     • MilaD گفت:

      ممنون، چه مدت طول میکشه کلا خوب بشه؟ پس نیازی ب گچ گرفتن نیس دیگه؟ اگه میشه چندتا روش گرما درمانیم بگین خیلی ممنون میشم، ممنون بازم

      • رامیار نجفی گفت:

       مدت زمان درمان به شدت و بافت آسیب دیده بستگی داره. عضلات نسبت به تاندون و تاندون نسبت به لیگامنت زودتر ترمیم میشه. باید مشخص بشه دقیق چه بافتی آسیب دیده. استفاده از کرم های موضعی، ماساژ ملایم با آب گرم، فیزیوتراپی، استفاده از چسب کنزیو در درمان سریعتر به شما کمک می کنند.

 5. سینا گفت:

  سلام .من تو والیبال پام پیچ خورد و ورم کرد رفتم دکتر گفت تاندونت کشیده شده وگفت باید یک هفته استراحت کنی تا خوب شی بعد یه هفته ورم پام خوابید ولی زیر قوزک پام یکم کبود هست میخام بدونم میتونم والیبال بازی کنم

 6. امیرعلی گفت:

  سلام. من تو والیبال با بیرونن پا زمین اومدم ولی مچ پام پیچ نخورد و کف پام آسیب دیده. میشه درمان های این نوع آسیب دیدگی رو بگید؟ ممنون

 7. مریم گفت:

  سلام منم تو زمین والیبال پام پیچ خورده تا ساق پام تیر میکشه گچ گرفتم بهتر شد اما هنوز یه ذره درد داره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتماً استراحت کنید. ورزش و فعالیت سنگین رو تا بهبودی کامل قطع کنید. آب درمانی، تغذیه کامل و گرما درمانی فراموش نکنید.

 8. نگار گفت:

  درود و خسته باشید
  پای چپ من دوازده روز پیش پیچ خورد و ورم کرد…بلافاصله و بدون معطلی رفتم بیمارستان و عکس گرفتم…انتهای متاتارس پنجمم ترک کوچیکی خورده بود.. البته جونز نبود… ته ته استخون بود که فکر میکنم‌بهش میگن avulsion fracture
  چهار تا دکتر عمومی بهم گفتن نهایتا تا دو هفته خوب میشی
  یه ارتوپد بهم گف ۶ هفته!
  و به هرکس میگفتم ۶ هفته گچ میخاد در مقایسه با این ترک ریز تعجب میکنه
  الان عکس جدید انداختم البته از روی گچ فایبرگلاس
  دکتر چیز خاصی ندید توی اون.. گف بخاطر وجود گچ کیفیت عکس خوب نیست .. ظاهر عکس انگار سالمه!
  البته توی این مدت تغذیه ی خیلی خوبی هم داشتم و دردی رو هم احساس نمیکنم…
  ینی امکانش هست استخون من تا الان ترمیم شده باشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هر چند این سوال تخصصی پزشکی است اما شکستگی های مویی ۴ الی ۸ هفته به ترمیم نیاز دارن. فکر نمیکنم در دو هفته کامل ترمیم بشه. شاید جوش بخوره و ترمیمی کامل نیاز به زمان داره. فرایند ترمیم استخوان طولانی تر از این حرفاست.

 9. فرزاد گفت:

  سلام من دیروز پام پیچ خورده شدید،قوزکه پام باد کرده ودرده شدیدی داره،دیشب عکس گرفتم گفتن نشکسته،اتل بستن گفتن برو خونه بالا بگیر پاتو وبا یخ تورمو کم کن،امروز مجددا رفتم سی تی اسکن کردم دکتر گفت تاندومهای پات خیلی اسیب دیده برو خونه تا ورمه پات بخوابه که حدودا ١٠روزطول میکشه بعدش بیا گچ بگیریم ،٢ماه بعدم بیا ام ار ای بعدشم باید فیزیوتراپی کنی. من اتلو باز کردم چون پاهام باد میکنه ولی مواظب هستم تکون نخوره،مسکن هم میخورم،نظره شمارو در این روند میخواستم بدونم.

 10. محمدرضا گفت:

  با سلام. من پام هفته پیش توی فوتبال پیخ خورد. رفتم دکتر پامو بست گفت یک هفته باید بسته بمونه. بعد از یک هفته باز کردم دیدم قسمت خارجی پام ورم داره. توی راه رفتن مشکلی ندارم ولی توی دویدن همون قسمت کمی درد داره و اذیت میکنه.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز کی هفته آتل به خاطر فیکس شدن وضعیت و عدم تحرک هست نه به این معنی که آسیب بهبود پیدا کرده، بسته به شدت آسیب طول درمان متفاوت است و حتی شاید نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد، البته از نظر شخصی لازم هست در این موارد MRI بگیرید که بررسی بشه آسیب به تاندن و یا رباط وارد شده یا نه

 11. الناز گفت:

  با سلام . احتراما” من پام بعلت پیچ خوردگی ۳ هفته توی گچ بود ولی بعد از باز کردن هم چنان روی پام بسیار دردناک است . با آب ولرم و کرم چرب می کنم ولی خیلی موثر نبوده ارتوپد هم میگه خوب می شود آیا بهتر نیست فیزیوتراپی برم یا مشکلی نیست.ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره یک دوره فیزیوتراپی انجام بدید. از کرم های مخصوص آسیب های ورزشی استفاده کنید. این شرایط طبیعیه تا زمانی که عضو به تدریج بهبود پیدا کنه و قدرت سابقش رو به دست بیاره.

 12. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر پای چپ من تو فوتبال از بیرون پیچ خورد و ورم کرد,ازش عکس گرفتم شکستگی نداشت،پای من دچار رگ به رگ و در رفتگی شده بود البته اینو بگم که گویا پای من در رفتگی قدیمم داشته .پامو جا انداختم یه ۱۰روز پیش البته پای من حدود ۱ماهی هست پیچ خورده,با اینکه جا انداختمش ولی هنوز یکم بالا مچ پام ورم داره و مچ پامم هنوز درد داره اینم بگم من با هم روش زیاد راه میرم و هم رانندگی میکنم تشکر میکنم اگه راهنماییی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید حتما استراحت کنید. گرما درمانی و آب درمانی انجام بدید. از کرم موضعی و مچ بند طبی پا استفاده کنید.

   • امیر گفت:

    شرمنده میگم رانندگی باهاش اشکال نداره بعد منظورتون از گرم نگه داشتن چیه? خیلی ممنون

    • رامیار نجفی گفت:

     هر گونه فعالیت سنگین بهبودی رو به تاخیر میندازه حتی رانندگی. گرما درمانی یعنی شما مرتب روزانه حداقل دو بارهصبح و شب از کرم موضعی که به عضو گرما میده و خاصیت بهبودی آسیب های عضلانی داره استفاده کنید.

 13. مسعود گفت:

  سلام خسته نباشید
  من پام داخل والیبال به سمت خارج پیچ خورد بعد از مراجعه به پزشک و گرفتن عکس رادیولوژی گفتند که رباط های پام اسیب دیده و شکستگی نداره وبین دو تا سه هفته باید تو گچ باشه و بعد از سه روز میتونی روی پاهات راه بری حالا که یک هفته از گچ گرفتن گذشته و شروع کردم راه رفتن ،قسمت داخلی مچ پام حین راه رفتن درد میگیره به نظر شما مشکلش چیه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این نوع آسیب ها زمان بیشتری برای درمان نیاز دارن. نباید قشار بر روی مفصل آورد. بهتره استراحت کنید و به دستورات پزشک گوش بدید.

 14. محمد گفت:

  سلام.خسته نباشید . من رباط پام سر تمرین بسکتبال کش امده . دکتر گفت ۳ هفته گچ بگیر .گرفتم بعد سه هفته رفتم پیش دکتر گچو بازکردم بعد گفت سه هفته باید استراحت کنی و سر تمرین نری تا پات کامل خوب شه . طول این سه هفته چه نرمش هایی برای مچ انجام بدم ؟؟ ایا بعد از سه هفته پام مثه اول میشه و میتونم مثه اول فشار بیارم ؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تمرینات رو باید فیزیوتراپیست براتون در نظر بگیره، طبیعتاً عضو آسیب دیده به زمان نیاز داره تا مثل قبل بشه

 15. عباس گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  چند روز پیش توی تمرین فوتسال پای چپم به سمت بیرون پیچ خورد،طوری بود سریع افتادم زمین البته هنگام پیچ خوردن یه صدای داد
  به شدت احساس درد کردم،اما به دلیلی عاشق فوتبالم بعد تمرین حدود یک ساعت نیم بازی کردم درد زیادی داشتم
  الان سه روزه پام ورم کرده دردش کم ترشده ولی دکتر نرفتم
  خواستم بپرسم احتمال پارگی رباط مچ پام وجود داره چون صدا داد
  مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدترین کار ممکن رو کردید. بعد از آسیب باید ورزش رو قطع می کردید و روی موضع یخ یا کمپرس سرد استفاده می کردید. لطفاً استراحت کنید. به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه هیچ کاری نکنید. به دلیل صدا احتمال پارگی هست اما کدام بافت و با چه شدتی معلوم نیست و نیاز به عکسبرداری داره. حتماً دکتر دارو تجویز خواهد کرد.

   • عباس گفت:

    ممنونم از راهنمایی خوبتون اقای نجفی عزیز
    بنا به دلایلی نمیتونم دکتر برم الان حدود یک هفتس هنوز احساس درد میکنم و مچ پام مثل قبلا نیست
    خواستم بگم اگه استراحت کنم طی چه مدت کاملا خوب میشم الان مچ پام یکم ورم داره
    میتونم راه برم ولی اگه سرپا یک جا ثابت بمونم احساس درد میکنم
    ممنون میشم اگه بازم راهنماییم کنید
    چون میخوام هرچه زودتر فوتبالم رو شروع کنم

    • رامیار نجفی گفت:

     دوست عزی برای التهاب و ورم باید دارو مصرف کنید. استفاده از آتل برای فیکس کردن عضو لازمه. استراحت کنید و فعالیت سنگین انجام ندهید. متسافنه ما هیچ دارویی تجویز نمی کنیم اما بهره حداقل با یک دکتر مشورت کنید.

 16. قاسم گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  ممنون از سایت کم نظیرتون.
  ۳۶ روز پیش در فوتسال مچ پای راست به سمت داخل پیچ خورد، در لحظه‌ی پیچ خوردن متوجه یه صدایی هم شدم، دو روز اول روی محل درد یخ گذاشتم و پامو بالا نگه داشتم ولی بعد دو روز یه سری فعالیت انجام دادم، بعد به دکتر مراجعه کردم و عکس‌برداری انجام دادم که دکتر گفتن که نشکسته ولی باید گچ گرفته بشه، بعد از سه روز گچ رو باز کردم. الان در راه رفتن معمولی و بالا و پایین رفتن از پله‌ها مشکلی ندارم اما در هنگام دویدن و… یه دردی در مچ پام احساس می‌کنم. می‌خواستم بپرسم چه مدت دیگه باید استراحت کنم؟ این ورمی که کنار قوزک پام هست که برطرف می‌سه؟ کلی استرس دارم که پام خوب نشه نتونم بازی کنم، کلی ترس دارم که پام خوب نشه؟ ترس از اینکه آیا آسیبی به رباط پام وارد شده یا نه؟ کلی کابوس می‌بینم شب‌ها!
  خواهش می‌کنم راهنمایی کنید. با سپاس

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کار شما و تجویزهای دکتر درست بوده اما چرا بعد از سه روز گچ رو باز کردید. حداقل ۳ الی ۴ هفته باید در گچ باشه البته اگر پارگی رباط اتفاق افتاده باشه. بهتره از آتل استفاده کنید. فعالیت سنکین و ورزش انجام ندید. باید تا رفع التهاب و ورم صبر کنید. گرما درمانی، آب درمانی، فیکس کردن، استفاده از پمادهای موضعی رو انجام بدید. سلامتی از هر چیزی مهم تره. تا بهبودی کامل صبر کنید.

    • قاسم گفت:

     با سلام،
     من در حال حاضر دردی در مچ پام احساس نمی‌کنم ولی دور قوزک پام ورم داره طوری که از شکل طبیعیش خارج شده و طی این مدت پیشرفتی در کم شدن ورم دیده نشده، دلیلش چیه و چه مدت طول می‌کشه تا ورم کاملا بهبود پیدا کنه، ممنون می‌شم راهنمایی کنید.
     با سپاس فراوان از زحمات شما

     • رامیار نجفی گفت:

      سلام. ورم یا التهاب نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل یک آسیب هست. بخاطر اینکه درد ندارید دلیل نمیشه که آسیبی وجود نداره.

 17. عباس گفت:

  ممنونم
  متاسفانه من بعد اسیب دیدگی بازم بعد چند روز فوتبال بازی کردم به سختی
  بعد بازی مچ پام بازم ورم کرد و درد داشتم
  الان دیگه به خودم قول دادم تا وقتی کاملا خوب نشدم تمرین نکنم چون بدتر میشه
  اقای نجفی الان نهمین روزه هنوز خوب نشدم به نظر شما دلیلش این نیست دوره مصدومیت بازم فوتبال کردم؟؟
  خواهشا اگه میشه بگید طی چند هفته کاملا خوب میشم؟؟
  الان میتونم راحت راه برم ولی کافیه کوچیکترین فشاری روش بیارم درد میگیره
  از روغن شترمرغ (خارج) استفاده میکنم واسه بهبودی
  فقط میخوام مطمئن شم طی چند هفته خوب میشم؟؟
  مرسی ازتون ممنونم منتظر جوابتون هستم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متأسفانه اگر بلافاصله بعد از آسیب درمان شروه نشه آسیب به مزمن تبدیل میشه و در بدن نهادینه میشه و مدت زیادی برای درمان نیاز داره. پیشنهاد میکنم با دکتر مشورت کنید. در این موارد دارو تجویز میشه که به درمان زودتر کمک میکنه. استارحت، گرما درمانی، آب درمانی، فیزیوتراپی، استفاده از پامدهای موضعی و چسب کنزیو به شما کمک میکنه. با توجه به شدت آسیب و موضع آسیب دیده زمان بهبودی فرق داره و اصلاً نمیشه زمان خاصی رو مشخص کرد.

 18. عباس گفت:

  واقعا ممنونم آقای نجفی عزیز لطف کردین جوابمو دادین

 19. لاله گفت:

  سلام من بعلت تصادف رباط مچ پای چپم کشیده شده الان یه هشت روزه بازش کردم راه میرم ولی آروم ومچ پام هنوزدردمیکنه بنظرشماتاچندماه بهبودی کامل خواهم داشت وهنوزازپمادرزماری استفاده کنم هنگام راه رفتن کمی پام صدامیده علتش چیه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. از مچ بند طبی و ز پمادهای موضعی مرتب استفاده کنید . معمولاً به طور متوسط کشیدگی لیگامنت ۸ هفته برای بهبودی کامل زمان نیاز داره. البته با توجه به شدت و بافت آسیب دیده ممکنه این آسیب دیدگی کمتر یا بیشتر طول بکشه.

 20. مصطفی گفت:

  سلام وقت همه دوستان بخیر بنده دو ماه گذشته مچ پا از خارج پیچ خورد دکتر گچ الادآخر ولی حالا مچ پام نه درد داره ونه تورم ونه خونمردگی ولی خیلی صدا میده چرقه چرقه می کنه عکسم گرفتم دکتر گفت استخوانش مشکلی ندارد وسرجاش با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید بعد از باز کردن گچ یک دوره فیزیوتراپی انجام میدادید تا قدرت و انعطاف مفصل و بافت ها به دوران قبل آسیب برمیگشت. حالا تمرینات تقویتی مچ پا رو انجام بدید خوب میشه البته اگر درد ندارید.

 21. ابراهیم پهلوان گفت:

  سلام، آقای نجفی، بنده دو ماه پیش پایم بطرف داخل پیچ خورد فرداش رفتم دکتر ارتوپد، گفت پارگی رباطه وگفت باید چهار هفته تو گچ باشه، بعداز چهار هفته خودمان گچ را باز کردیم وپیش دکتر نرفتیم مقداری کبودی و ورم و دردش باقی مانده بود و هشت جلسه فیزیوتراپی رفتیم و کمتر استراحت میکردم دردش بیشتر شد، دوباره ارتوپدی دیگری رفتم اون برام mri نوشت و دوباره با اصرار من گچ گرفتم الان سه هفته است توی گچ است و موقعی که پا میشم پام کبود میشه و درد میکنه البته هنوز جواب mri نیومده، من چکار کنم کی خوب میشم.ممنونم اگر مفصل راهنمایی کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بسته به نوع و شدت پارگی زمان گچ گرفتن فرق میکنه. درمان رباط پاره شده ممکنه تا ۶ ماه زمان لازم داشته باشه. بهترین کار معاینه توسط پزشک متخصص است. دلیل ورم و کبودی باید مشخص و رفع بشه. حتی اگر لازمه برای بار سوم هم باید گچ بگیرید. استراحت کامل، گرما درمانی، بستن آتل، آب درمانی بهب بهبودی شما کمک میکنه.

 22. ارش گفت:

  ارش با سلام و خسته نباشید، مچ پای من دچار پیچ خوردگی. حاد از دو طرف شده، گچ گرفتم دکتر گفته ۳۵ روز باید تو گچ باشه، میخواستم بپرسم ۳۵ روز زیاد نیست؟ با تشکر

 23. سعید گفت:

  ۹ماهه بعد پیچ خوردن مچ پا دردش خوب نشده
  والیبال شد
  ام ار ای گرفتم دکتر میگه فق، ورم داره

 24. آوا گفت:

  سلام، من پام پنج روز پیش در فوتسال پیچ خورد و کبودی نسبتن شدیدی در قسمت داخلی پام دارم کمی هم روی پام کبود شده. کبودی ها هم داره بیشتر میشه ورم هم داره ولی به همون اندازه ی روز اول. از یکی دو پزشک عمومی آشنا سوال کردم گفتن احتمالنکشیدگی رباطم هستش و من هم هنوز عکس نگرفتم. به سمت بالا و پایین محدودیت حرکتی ندارم اما به دو طرف راست و چپ موقع حرکت درد دارم. راه میتونم برم اما نمیتونم وزنمو روش بندازم یعنی لنگ میزنم. میخواستم ببینم احتمال مو برداشتگی هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتما باید برید دکتر. احتمال پارگی حتی شکستگی مویی وجود داره. استراحت کنید. هر گونه فعالیت سنگین و ورزش رو تعطیل کنید. بعد از مراجعه به دکتر دوره فیزیوتراپی رو شروع کنید.

 25. هدیه گفت:

  سلام
  سه روز پیش تو بسکتبال پام به سمت خارج پیچ خورد البته سعی کردم سریع وزنمو رو پای دیگم بندازم برای همین کمتر اسیب دیدم.اصلا از ناحیه مچ پا و پاشنه پا درد ندارم .درد ممتد ندارم در هیچ قسمت پام فقط وقتی پامو میذارم زمین راه برم کف پام درد میگیره.دکتر نرفتم خواستم بهش فرصت بدم خوب نشد برم .در ضمن هیچ کبودی و ورم ندارم.
  حوصله گچ ندارم لازمه گچ بگیرم؟ یا استراحت جواب میده؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید استراحت کنید. گرما درمانی رو حتما انجام بدید. از پمادهای موضعی هم استفاده کنید اما اگر بهبودی حاصل نشد حتما به دکتر مراجعه کنید.

 26. سارا گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
  من هفته پبش تو والیبال پام پیچ خورد سریع رفتم دکتر عکس گرفتم دکتر گفت پبچ خوردگیه و باید یه ماه تو گچ باشه..تا روز اول پام یکم درد داشت روز دوم خیلی بهتر شد دردش و لی از روز سوم به این طرف هر روز داره دردش بیشتر میشه!!!به نظرتون این طبیعیه؟؟بهتر نیست گچشو باز کنم از پماد استفاده کنم؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتماً باید دوره گچ تمام بشه وگرنه هیچ نتیجه ای نمیده. کارهای درمانی مثل گرما درمانی، آب درمانی و استفاده از ماد بعد از باز کردن گچ باید انجام بشه.

 27. الينا گفت:

  سلام،من مچ پام چندبار پیچ خورده، ٢سال پیش که این اتفاق افتاد گچ گرفتم ١ماه، دیروز دوباره پیچ خورد،یه صدایی مثل شکستن قلنج داد مچ پام،الان ورمش کمتر شده ،اما زیاد خوب نمیتونم راه برم،احساس میکنم قوزک پام بالاتر رفته، پشت قوزکم ورم داره، اما کبودی ندارم.میشه لطفا راهنماییم کنید.سپاس

 28. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر دوهفته ی پیش توی فوتبال مچ پام به داخل پیچ خورد بعد از بازی بین قوزک داخلی و پاشنه ی پام دو نقطه کبودی و ورم جزئی دیدم ولی درد نداشتم فقط موقعی که وزنم روی پاشنه ی پام بیوفته دردناک میشه فرداش به تشخیص دکتر ام ار ای گرفتم که ترجمه ی جواب ام ار ای پارگی جزئی رباط دلتوید بود و دکتر هم گفتن که کاندید جراحی نیستی فعلا … تا ۳ هفته گچ لازمه تا بعدا ببینیم چطور میشه… سوالی که دارم اینه که در مورد پارگی جزئی رباط دلتوید میخواستم اگه ممکنه توضیح بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای پارگی رباط و لیگامنت ها گچ گرفتن بهترین روشه و باید حداقل ۳ هفته در گچ باشه البته با توجه به شدت آسیب. ممکنه زمان بیشتری هم نیاز باشه. برای درمان کامل استراحت، فیزیوتراپی، آب درمانی، گرمادرمانی لازمه

 29. عرفان گفت:

  سلام. سه هفته پیش مچ پام پیچ خورد دکتر گفت دچار پارگی رباط شدم بعد سه هفته گچ باز کردم اما هنوز نمیتونم خوب راه برم و احساس کشیدگی میکنم در مچ پام. آیا نیاز هست بازم گچ گرفته بشه؟

 30. ولایی گفت:

  سلام من ۲۰ روز پیش توی والیبال پام به سمت بیرون پیچ خورد و ۱۶ روز تو اتل بود حالا رفتم پیش متخصص میگه رباطام پاره شده که باید یا ۳هفته گچ بگیرم یا از مچ بند خاص تا یک ماه به همراه فیزیوتراپی و شنا ودوچرخه به گفته دکتر استفاده کنم چون شغلم والیباله ممنونم اگه کمکم کنید متشکرم

 31. علی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من اوایل خردادماه ۱۳۹۵ در کوهنوردی پام پیچ خورد. تا سه هفته جدی نگرفتم. بعد از سه هفته پزشک گچ گرفت. بعد از سه هفته گچ گرفتگی پزشک گچ را باز نمود و گفت خوبه. بعد از چند هفته همچنان خوب نشده بود و مجددا به همان پزشک مراجعه کردم و ده جلسه فیزیوتراپی نوشت. اما الان بعد از نزدیک به یک سال همچنان درد دارم و چندین پزشک ارتوپد رفتم و هیچ نتیجه ای نگرفتم . اگر برای بهبود راهنمایی بفرمایید بسیار ممنون می شم.

 32. بشیر گفت:

  با سلام خسته نباشید
  مچ پای بنده در پینگ پنگ ئر شهریور ۹۵ دچار پیچ خوردگی شد بعد از ۷۲ ساعت به دکتر مراجعه کردم
  دکتر اقدام به گچ گیری کرد
  الان بعد از ۶ ماه فعالیت ورزشی رو اغاز کردم ولی در مچ پام کمی احساس درد دارم
  توصیه شما چیست

 33. محمد گفت:

  سلام با تشکر از پاسخهای خوب شما
  من حدود پانزده سال پیش مچ پای چپم به سمت بیرون پیچ خورد، ۲۸ روز تو گچ بود و طی این پانزده سال تقریبا هرسال یا یه سال در میان پام پیچ میخوره و با مراجعه به دکتر مچ بند بهم توصیه می کنن.
  دو روز پیش زیر پام بدجوری خالی شد و دوباره و یه کم شدیدتر از همیشه پام پیچ خورد، دکتر با دیدن عکس گفت شکستگی نداری و کشیدگی تاندونه و برام آتل بست امروز که آتل بازم کردم دیدم پشت قوزک پام بدجوری کبود شده، آیا نیاز مجدد به دکتر مراجعه کنم؟ ضمنا چند روز پام تو آتل باید بمونه، آخه دکتر گفت یه هفته ولی با توجه به ورم و حالا کبودی لطفا نظرتون بگید ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *