مکمل آمینو اسید چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟

مکمل آمینو اسید چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟
تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

 آمینو اسیدها دلیل مهم وجود پروتئین‌ها هستند یا ساده‌تر اینکه آمینو اسیدها اجزای سازنده‌ی زندگی هستند. وقتی پروتئینی را جذب می‌کنید، بدن آن را به آمینو اسیدهای جداگانه تقسیم می‌کند، دوباره دستور می‌گیرد، مرتب می‌کند و به چیزی که بدن به آن احتیاج دارد تبدیل می‌کند. در مورد آمینو اسید بیشتر بدانید: اسید آمینه (آمینو اسید) چیست؟ اسید آمینه ضروری و غیر ضروری چه تفاوتی با هم دارند؟

نگرانی قبلی ورزشکاران بر روی ۳ گروه از آمینواسیدها شامل، لوسین، ایزولیسین‌ و والین که به آمینواسیدهای شاخه‌دار معروف هستند (BCAAs) بود. همانطورکه از اسم‌شان پیداست این آمینواسیدها دارای فرم ویژه‌تری هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مواردی استفاده شوند که برای آمینواسیدهای دیگر ممکن نبود. چه ویژگی‌ خاصی آمینواسید شاخه‌دار (BCAAs) را مهم کرده است؟ چرا به جای دریافت پروتئین باید از مکمل آمینو اسید استفاده کنید؟

تضمینی، مصرف میزان متعادل

همانطور که گفته شد، پروتئین وی به طور طبیعی حاوی BCAA (آمینواسیدهای شاخه‌دار) است. بنابراین چرا یک مکمل جداگانه مصرف کنیم. حتی یک پروتئین باکیفیت هم شامل بخشی از این آمین واسید است‌، که ممکن است با آمینو اسیدهای دیگر ترکیب شود. آمینو اسیدها برای جذب شدن با هم رقابت می کنند. برای دریافت تمام فواید آمینو اسید، مکمل اختصاصی دیگری لازم است.

افزایش رشد عضلات

نکته اصلی چیست؟ این آمینو اسید چه وظیفه‌ای دارد؟ اصلی‌ترین دلیلی که مردم به مکمل‌ها روی می‌آورند، رشد عضلات است. نشان داده شده که آمینو اسید لوسین به طور مشخص بعد از ورزش به نوعی تنظیم کننده است و پروتئین را برای رشد عضلات سنتز می‌کند.

استرسی که شما در هنگام ورزش دارید باعث تحریک و تشویق آن می‌شود. حالا بدن شما آنچه که برای رشد و آماده سازی بهتر برای تمرینات بعدی را لازم است را در اختیار دارد. در مجموع مکمل آمینو اسید با بهبود ریکاوری عضلات، افزایش سطوح تستوسترون و افزایش غلظت هورمون رشد، توانایی افزایش توده عضلانی را دارد.

مطلب مرتبط: آیا آمینو اسید واقعاً سرعت عضله سازی را بالا می‌برد؟

استقامت را بالا می‌برد

مکمل آمینو اسید روشی که بدن‌تان از سوخت های قبلی، کربوهیدرات و چربی استفاده می‌کنند را تغییر می‌دهد. در اغلب ورزشکاران خصوصاً آن‌هایی که فعالیت‌های شدید مثل دویدن را انجام می‌دهند، مشکل اصلی کاهش گلیکوژن است که باعث خستگی می‌شود و عملکردشان را ضعیف می‌کند.

جالب توجه است مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ بر روی ۷ داوطلب مرد در طول انجام تمریناتی برای کاهش گلیکوژن طراحی شده بود، به یک گروه از آنان آمینو اسید شاخه‌دار داده شد و به گروه بعدی دارونما. ذخیره گلیکوژن در گروهی که آمینو اسید شاخه‌دار مصرف کرده بودند حفظ شد و ۱۷.۲ درصد باعث افزایش عملکردشان شد.

چربی سوزی بهتر

فکر می‌کنید چطور این آمینو اسید باعث حفظ ذخیره گلیکوژن در ورزشکاران شد؟ با چربی سوزی. مصرف آمینو اسید می‌تواند باعث تبدیل چربی به انرژی و افزایش سوخت و ساز شود. برای آن‌هایی که قصد چربی سوزی دارند، یا ورزشکارانی که رژیم کم کربوهیدرات دارند این آمینو اسید به سوخت رسانی و چربی سوزی بدن‌شان کمک می‌کند.

مکمل آمینو اسید چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟چربی سوزی شکم

اگر چه اکثر مکمل‌های چربی سوز دارای سطح بالایی از محرک‌ها و مواد دیگری هستند که مدعی افزایش سوخت و ساز می‌باشند، اما مکمل‌ آمینو اسید نیز می‌تواند در چربی سوزی شکم نقش داشته باشد. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ در "Menopause" منتشر شده است، مصرف مکمل آمینو اسید سویا به مدت ۳ ماه با افزایش چربی شکمی در زنانی که در سنین یائسگی بودند، مبارزه کرد. مصرف مکمل‌ آمینو اسید در کنار یک رژیم غذایی در مقایسه با حالتی که تنها رژیم بگیرید، می‌تواند سرعت چربی سوزی را افزایش دهد.

خستگی‌تان را کاهش می‌دهد

با توجه به یافته‌های بالا، آمینواسید BCAA توانایی رفع و خنثی کرن خستگی ذهنی‌تان که گاهی در طول تمرینات طولانی اتفاق می‌افتد را دارد. که  در واقع به علت رابطه این آمینواسید با تریپتوفان است. معمولاً وقتی آمینواسید شاخه‌دار در بدن افت می‌کند، بدن تریپتوفان بیشتری تولید می‌کند که باعث ترشح سروتونین در مغز می‌شود و در نتیجه موجب ایجاد خستگی و همینطور خستگی ذهنی می‌شود. آمینواسید شاخه‌دار از این فرآیند جلوگیری می‌کند.

تمرکز ذهن را بالا می‌برد

با حفظ تریپتوفان، مکمل آمینواسید حافظه کوتاه مدت و توانایی‌تان را افزایش می‌دهد. در طول رقابت، خصوصاً آن‌هایی که تمرینات‌شان چندین ساعت طول می‌کشد، این موضوع می‌تواند عاملی برای موفقیت‌شان باشد‌.

جلوگیری از تخریب عضلانی

بدن ما توانایی از بین بردن عضلات و تبدیل آن‌ها به انرژی را دارد. این اتفاق مخصوصاً در طول تمرینات قدرتی بسیار اتفاق می‌افتد یا در مواردی که شخص کالری مصرفی‌اش را کاهش داده؛  مصرف مکمل‌هایی مثل BCAA می‌تواند بدن را از مصرف عضلات به عنوان منبع انرژی باز دارد.

آمینو اسید و پروتئین را به عنوان یک نیروی کمکی برای عضله سازی می‌شناسند؛ اما تحقیقات نشان داده‌اند که آمینو اسید حتی برای عضلاتی که تمرین داده نمی‌شوند نیز می‌تواند مفید باشد. تحقیقی در دانشگاه سائوپائولو که در شماره‌ی ژوئن ۲۰۱۰ مجله‌ "Muscle & Nerve" چاپ شده است، نشان داده که مصرف آمینو اسید لوسین در موش‌ها از تجزیه‌ عضلاتی که بی حرکت مانده بودند، جلوگیری کرده است. محققان توضیح داده‌اند که لوسین، تاثیر ژنی که در دوره‌های عدم فعالیت، باعث شکست عضلانی می‌شود را کمرنگ خواهد کرد.

مکمل آمینو اسید چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟ریکاوری تان را بهبود می بخشد

مکمل آمنیو اسید توانایی سنتز پروتئین عضلات را افزایش می‌دهد و از عضلات‌تان محافظت می‌کند یعنی بعد از تمرین سریع‌تر بدن ریکاوری می‌شود یا به حالت اولیه بر می‌گردد و فراموش نکنید که استراحت و ریکاوری برای تناسب اندام مهم است. پس مطمئن شوید که ریکاوری کامل انجام شود، چون این موضوع در پیشرفت‌تان نقش حیاتی دارد.

درد عضلات را کاهش می دهد

وقتی خطر آسیب رسیدن به عضلات کاهش پیدا می کند و از طرف دیگر ریکاوری افزایش پیدا می‌کند، درد عضلات نیز محدود می‌شود که در نتیجه بعد از انجام تمرینات سخت، درد عضلات کمتر خواهد بود. در سال ۲۰۰۶، پژوهشی در مورد تأثیر مکمل‌ آمینو اسید‌ی مشتمل بر ۹ آمینو اسید‌ ضروری و ۳ آمینو اسید‌ غیرضروری بر درد عضلات صورت گرفت، محققان دریافتند وقتی این مکمل در روزهای ریکاوری مصرف شد، باعث کاهش درد عضلانی شد. اما مصرف مکمل آمینو اسید قبل از ورزش و فوراً بعد از ورزش، از درد عضلانی کم نکرد.

عملکردتان را در ورزش بالا می‌برد

اگر تمام مزایای جسمی و روانشناختی آمینواسید را در نظر بگیریم . نتایج باور نکردنی برای‌مان آشکار می‌شود. کارایی کلی بدن‌ را بهبود می‌بخشد‌، بدن در انجام تمرینات بهتر عمل می‌کند و ذهن‌تان در رویارویی با یک اتفاق متمرکزتر است و بهتر عمل می‌کند. آمینو اسیدها به عضله سازی کمک کرده و جلوی تجزیه‌ی عضلات را می‌گیرند، بدین ترتیب توده‌ی عضلانی ساخته خواهد شد.

تحقیقی که توسط موسسه‌ تحقیقاتی غذایی "saga" صورت انجام شده است، بیانگر آن است که میزان VO2max (حداکثر اکسیژن مصرفی) زمانی که از مکمل‌ آمینو اسید استفاده می‌شود، ببیشتر از زمانی بود که دارونما مصرف شده است. محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده از مکمل‌های ایزولوسین، والین و لوسین، می‌توانند ظرفیت ورزشکار در ورزش‌های استقامتی را افزایش دهند.

هشدار

با وجود فوایدی که مکمل آمینو اسید دارد، نباید آن را بدون مشورت با پزشک مصرف کنید چرا که پروتئین، حجم کارکرد کلیه‌ها را افزایش می‌دهد، چون سوخت و ساز پروتئین، سمومی تولید می‌کند که کلیه‌  مسئول دفع آن خواهد بود؛ بنابراین مصرف زیاد پروتئین، می‌تواند بر کارکرد کلیه‌ اثر منفی بگذارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:thefeed و livestrong

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۴ نظر

 1. علیرضا گفت:

  سلام استاد ممنون از مطالب مفیدتون…..
  سوالم اینه که به نظر شما برای کات کردن و چربی سوزی در حد ۵ کیلو از آمینو اسید استفاده کنم یا bcaa???.
  و لطفا یک برند مکمل مناسب برای اینکار بهم معرفی کنید..باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من اگر جای شما باشه برای ۵ کیلو سراغ مکمل نمیرم، مگر اینکه در خیلی دقیق بخواید دوران کات رو سپری کنید که در این صورت BCAAرو پیشننهاد  می کنم، در مورد برند اطلاعی ندارم

 2. رضا مجید گفت:

  با سلام .
  مدتیه توی کانال تلگرامیتون‌ مربی های بدنسازی و فروشنده های مکمل رو معرفی و در واقع پیشنهاد میکنید. من شخصا به مجله علم ورزش ایمان دارم و شکی در حسن نیت گروه زحمت کش علم ورزش ندارم اما میخواستم بدونم مجله علم ورزش این افراد رو تایید میکنه ؟ یعنی علم ورزش از لحاظ گرفتن برنامه و یا خرید مکمل اونها رو تایید و ضمانت میکنه؟. شخصا نمیخوام اعتمادی که به مجله علم ورزش دارم خدایی نکرده از بین بره، تایید شما برای من ملاکه
  باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام جناب مجیدی، به طور واضح خدمت شما عرض کنم در صورتی که موردی رو بخوایم رسماً از طرف این مجله اعلام کنیم به شکل دیگه ای خواهد بود، مواردی که تا کنون مشاهده کرده اید، توسط مشتریان به واحد تبلیغات سفارش داده می شود و جنبه تبلیغاتی دارد، در هر صورت اگر خواستید اقدامی هم بکنید بهتر است که در خصوص آن تحقیق کنید

 3. علی سلطانی فرد گفت:

  سلام، چه مکمل هایی در ورزش های هوازی (کاراته) استفاده کنم، یا میشه استفاده کرد؟ که بدن توی هوای گرم هم استقامتشو نشون بده، هم عضلاتش فرم بگیره

 4. بهرام گفت:

  سلام
  من ۵۰ سالم است و اخیرا بعد از ۱۰ سال مجددا بدنسازی رو شروع کردم
  سوالم این است که آیا باید مکمل پروتیین یا امینو اسید مصرف کنم یا خیر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر تغذیه تون مشکلی نداره و می تونید با تغذیه نیاز بدن رو تأمین کنید توصیه می کنم مصرف نکنید، چون مشخصاً هدف شما تناسب اندام و حفظ عضلات است

 5. احسان گفت:

  باعرض سلام خدمت شما:من ۱۷سال سن دارم قدم۱۷۶و وزنم ۸۵هستش بعد از سه چهار ماه تاخیر الان یک ماهه برگشتم بدنسازی و میخام چربی بدنم رو تموم و بدنم رو هیکلی بکنم ایا چه مکملی خوب است امینو اسید یا پروتین .وی.؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر دو مکمل های خوبی هستند، اما هیچ مکملی پیدا نمی کنید که کل چربی بدن شما رو از بین ببره، کاهش چربی بدن مثل یک پازل هست، یعنی باید تغذیه مناسب کاهش چربی داشته باشید، برای عضله سازی مناسب باشه و اینکه تمرینات منظم و درستی داشته باشید.

 6. مهرشا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۸ سالم هست ۱۸۰ قد و ۱۰۵وزن دارم
  یک ماه و نیم بدنسازی کار میکنم با برنامه ی مربی باشگاه جلو رفتم رژیم غذایی و پیاده رویی و برنامه بدنسازی روهمراه با دو مکمل ال کارنتین و اسلیم کوئیک با پیشنهاد مربی مصرف کردم این مدت سایز کم کردم ۵ کیلو هموزن کم کردم حالا میخوام بدنم همون مکمل های مربی رو مصرف کنمزودتر ب وزن ایدال میرسم یا این امینو اسید رو ؟؟؟ باتشکر فراوان از سایت عالیتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، واقعیتش شرط کاهش وزن مصرف مکمل نیست، شما تغذیه و سبک زندگی تون رو درست کنید و مکمل رو برای عضله سازی مصرف کنید. این نظر بنده هست و تصمیم با شماست، شک نکنید ۹۰ درصد نتیجه ای که گرفتید به خاطر تمرین و تغذیه بوده

 7. میثم گفت:

  سلام استاد تقدیر و تشکر از زحمات خوب شما
  من برای اولین باره که میام سایت شما . من ۳۰ سالمه بعد از ۱۲ سال یک ماه که دوباره برگشتم بدنسازی . ۱۲سال پیش هم دوسال تمرین داشتم قدم ۱۷۰ وزنم ۷۶ . چه آمینویی و چه میزان مصرفی رو پیشنهاد می کنید؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، میثم عزیز، ما مکمل به دوستان پیشنهاد نمی کنیم، بحث خوب یا بد بودن نیست؛ چون ما هیچ اطلاعی از وضعیت شما نداریم و حتی نمی دونیم هدف شما از مصرفش چی هست بنابراین نمی تونیم چیزی رو توصیه کنیم.

 8. سهراب گفت:

  سلام.۱۶ سال با قد ۱۷۰ و وزن ۵۰کیلوگرم دارم،یک سالی میشه که میرم بدن سازی.میخواستم بدونم که میتونم برای گرفتن نتیجه بهتر از مکمل استفاده کنم،و اینکه از چه مکملی برای افزایش توده عظلانی و افزایش قدرت استفاده کنم.

 9. پوریا گفت:

  سلام من وزنم ۹۵ بودم با کمک دکتر تغذیه وزنم شده ۷۷ کیلو حالا دوباره باشگاه رفتن شروع کردن اصلا توان وزنه زدن حتی در اندازه کم هم ندارم.حالا من میتونم با مصرف آمینو ب قدرت سابق بر گردم؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مکمل می تونه مفید باشه اما ضعف عضلانی رو به طور کامل رفع نمی کنه، شما سعی کنید صبور باشید، تمرین کنید و تغذیه عضله سازی داشته باشید، این مقدار کاهش قدرت می تونه بیانگر این باشه که در کاهش وزن عضلات به شدت تخریب شده، اما جای نگرانی نداره

 10. میثم گفت:

  سلام خدمت کارشناسان محترم بخصوص آقا کیوان
  مصرف ملین های گیاهی مثل حلیله سیاه یا گل گلاب باعث دفع مکمل یا تغذیه رژیمی برای حجم عضلات میشود؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر منظورتون این هست که چیزی مثل گل گلاب میل کنید و روی تغذیه ای که برای عضلات صرف شده تأثیر منفی بذاره، بعید به نظر میرسه

 11. El-Matador گفت:

  سلام ممنون بابت مطلب واقعا مفیدتون من ۱۰ سالی میشه بدنسازی کار میکنم و تقریبا همیشه پروتئین و کراتین مصرف میکنم، ۱ ماه پیش دوبی بودم مربیم بهم گفت اینارو برا خودت بگیر : کراتین، آمینو اسید، BCAA ، گلوتامین و پروتئین گینر، همه رو گرفتم ، الان بهم گفته جوری مصرف کنم ولی تو این مطلبتون آخرین قسمتش شما فرمودین که زیاد مصرف نکنیم چون رو کلیه تاثیر داره، من تمرینم تقریبا سنگینه، به نظرتون هر ۵ تای اینارو مصرف کنم مشکلی نیست؟ چون آمینو اسید و BCAA وقتی تموم بشه دیگه مصرف نمیکنم تا چند وقت دیگه، اگه ممکنه بفرمایید چجوری مصرف کنم ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، من تخصص زیادی در مورد مکمل ها ندارم، ولی شما حداقل یه سرچ بکنید تا مشخص بشه براتون هر کدوم برای چی استفاده می شوند، مصرف همه اینا نه تنها درست نیست بلکه ممکنه فقط باعث هدر رفتن هزینه شما بشه

 12. علیرضا گفت:

  سلام ، من ۱۹ سالمه ، قدم ۱۸۳ هست و وزنم هم۸۵ کیلو است ، دور شکم و پهلوهام چربی داره به مقداره کمی ، میخواستم هم این چربی هارو بسوزونم هم وزنم بیاد پایین تر وهم عضله سازی کنم ، از چه مکمل هایی استفاده کنم ، ممنون میشم راهنماییم کنید ، سپاس

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به نظرم پروتئین وی و BCAA خوبه، البته این نظر شخصی من هست و می تونید از متخصص هم سوال کنید

 13. Miss گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده ۷۳ کیلو ام و ۱۶۵ قدم مدتی است پیش یک مربی رفتم و بهم ی سری قرص و آمپول داده و رژیم ک وزن کم کنه چون وزن ایده ال ام ۶۵ است ، قرص امینو اسید بهم داده اما برادرم اجازه نمیده ک تهیه کنم میگه ک چون دختر هستم ممکنه تغییراتی روم ایجاد کنه، آیا شما هم این موضوع رو تصدیق میکنید، اما به شدت مشتاق لاغر شدن هستم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، فکر نکنم تأثیر منفی داشته باشه. البته کاهش این مقدار وزن با کمک رعایت تغذیه هوشمندانه و انجام تمرینات بدنسازی هم ممکن هست و نیازی به مصرف آمپول و قرص ندارید. در طول این چند سال فعالیت چه شخص خودم چه دوستانی که راهنمای اون ها بودم برای کاهش وزن، حتی از یک قرص ساده هم استفاده نکردیم، کافیه راه صحیح اون رو دنبال کنید و صبور باشید

 14. محمد حسین گفت:

  سلام و خسته نباشید بابت سایت عالی.
  میخواستم ازتون یه سوال کنم من ۷ماه سنگنوردی کار میکنم و ۱ ماهی هست که تمریناتم به شدت استقامتی شده خواستم بدونم از چه مکملی استفاده کنم برای ریکاوری و افزایش استقامت بدن.
  ممنونم

 15. بهزاد گفت:

  سلام من ۳۷ سالمه دوساله بدنسازی کار میکنم تا حالا هیچ مکملی استفاده نکردم الان ۸۵کیلووزنمه بدنم خیلی روفرمه فقط زیر پوست شکمم لایه نازکی چربی داره که ازبین نمیره به نظر شما با مصرف آمینو میتونم آبش کنم .ممنون از راهنماییتون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، بهزاد جان اولین و مهمترین نکته در کاهش چربی تغذیه شماست، حتی اگر آمینو هم مصرف کنید ولی تغذیه تون مناسب این نباشه که درصد چربی بدن رو پایین بیارید نتیجه ای نداره، می تونید همزمان ضمن رعایت تغذیه؛ آمینو هم مصرف کنید

 16. پویا گفت:

  با عرض سلام خدمت مدیر سایت و تمامی دوستان مطالبه مشابهی که دیدم خیلیا تاشروع میکنن به بدنسازی عشق اینرو دارن مکمل مصرف کنن درصورتی که اضافه وزن دارن دوستانی که اضافه وزن دارین مکمل خریدن فقط یه خرجه اضافیه اصلا سمتا پروتئین و امینو نرید سعی کنیدیه چربی سوز عالی تهیه کنین وازهمه مهم تر که ۸۰ در۱د کار حساب میشه تغذیس من الان دوماهه فقط دارم تو مارک تمریناته هوازی وبی هوازی کارمیکنم وزنم ۹۶ بود تو این دوما رسوندمش به ۸۱ قدمم ۱۸۰ هست خیلی راحت با سخت تمرین کردنو رژیم گرفتن میتونید وزن کم کنید

 17. رامین گفت:

  با عرض سلام رامین هستم از آلمان،
  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون . من ۳۲ سالم هست قدم ۱۷۴ و وزنم ۶۱ کیلو همیشه مشکل لاغری داشتم واسه همین همیشه ورزش کردم البته رشته های متفاوت ولی هیچ کودوم و حرفه ای و بلند مدت ادامه ندادم. کلا وزن گرفتنم خیلی سخته و هم اینکه همیشه مشکل معده داشتم اصولا نمیشد رژیم هایی رو که میدادن رعایت کنم.
  الان دوباره باشگاه رو شروع کردم و مکمل هم یه پروتین وی گرفتم و گلوتامین، می خواستم ببینم امینو هم بگیرم از الان نشر شما رو بدونم و اینکه من قبلا هم قرص آمینو خوردم هم لیکویید رو ولی اون موقع رژیم غذاییم بد بود الان بهتر شدم .ممنون میشم جواب بدید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *