بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟
تلگرام

زمان زیادی به شروع فصل تابستان نمانده و با فرا رسیدن تعطیلی مدارس، بیشتر خانواده ها دغدغه بیکاری فرزندان خود را دارند. معمولا" هر کودکی بنابر علاقه و یا تشخیص خانواده او برای پر کردن اوقات فراغت در فصل تابستان در فعالیت های مرتبط با تحصیل یا هنری و ورزشی شرکت می کند. در این میان ژیمناستیک یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی است که مورد استقبال قرار می گیرد.

اما همزمان با این حضور سوالات زیادی در ذهن والدین مرور می شود. برخی حتی با توجه به علاقه شدید کودکشان، مانع حضور او در رشته ژیمناستیک می شوند! چرا که بر این باورند که این رشته ورزشی می  تواند باعث کوتاهی قد فرزندشان شود. یا حتی برخی انتظار دارند فرزندشان در عرض ۳ ماه بتواند یک ژیمناست خوب شود.

برای پاسخ به این سوالات علم ورزش سراغ یکی از مربیان مطرح رشته ژیمناستیک رفته است. امید شیخ احمدی، کارشناس ارشد تربیت بدنی است و سابقه ۲۸ سال حضور در این رشته را دارد. وی در سال ۸۹-۹۰ مربی تیم ملی رده سنی نوجوانان بوده و در سال ۹۰-۹۱ نیز به عنوان مربی تیم ملی در مسابقاتی که با میزبانی کشور چین انجام شد، حضور داشته است. شیخ احمدی همچنین به عنوان مربی و آنالیزور تیم ملی دانش آموزی در تمام رده های سنی فعالیت دارد. وی یکی از برترین داوران بین المللی کشور نیز می باشد.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

خیلی از خانواده ها معمولا" همیشه این سوال را مطرح می کنند که بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟ آیا کودک در هر سنی می تواند به ژیمناستیک روی آورد و در این رشته موفق شود؟ در پاسخ باید گفت در کشورهای مطرح و مدال آور ژیمناستیک مانند چین، کودکان از سنین ۳ الی ۴ سالگی به ژیمناستیک روی می آورند که البته بهترین سن برای شروع نیز همین سن است. زیرا کودک در این سن خیلی راحت آموزش داده می شود و بیشتر آموزش ها در قالب بازی و فعالیت های آمادگی جسمانی است تا این کودک بتواند برای مراحل بعدی آماده شود.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

یعنی کودکانی که سن بالاتری دارند، شانس حضور در ژیمناستیک را ندارند؟

هر کودک یا نوجوانی می تواند در ژیمناستیک حضور پیدا کند اما باید دید که هدف از این حضور چیست؟ یعنی هدف همگانی است یا قهرمانی.

در بحث همگانی کودک یا ورزشکار  برای کسب آمادگی جهت ورود به دیگر رشته های ورزشی برای مدتی در ژیمناستیک حضور پیدا می کند اما در بحث قهرمانی ژیمناست می خواهد به صورت حرفه ای این رشته را دنبال کند.

اگر یک کودک کلاس پنجم ابتدایی بخواهد در ژیمناستیک فعالیت کند مانعی ندارد، اما اگر هدف او موفقیت در این رشته باشد، بعید به نظر می رسد. زیرا  همانطور که گفتم کودکانی که با هدف قهرمانی به ژیمناستیک روی می آورند از سن حداکثر ۴ سالگی در این رشته حضور پیدا می کنند و می توانند در ۶ سالگی به اولین مقام قهرمانی دست پیدا کنند. اما برای این کودک کلاس پنجم ابتدایی حداقل ۲ تا ۳ سال زمان لازم است تا بتواند مهارت های اولیه را یاد بگیرد. بعد از آن نیز با توجه به تنوع حرکات در ژیمناستیک و چون این رشته ۶ وسیله دارد.

حتی اگر  این کودک از فیزیک بدنی و استعداد خوبی هم برخوردار باشد اما این فاصله باعث می شود حضور او حتی اگر موفق هم باشد، نمی تواند  به سایر ژیمناست های که از سن ۴ سالگی پا به این رشته گذاشته اند برسد و نتواند جاگاهی کسب کند. هر چند که استثناء همیشه وجود دارد، اما در اینجا ما یک قاعده کلی مطرح است. حتی تا سن ۷ سالگی نیز می توان روی این کودک سرمایه گذاری کرد ولی همانطور که عرض شد، بهترین سن ۴ سالگی است.

یک کودک بر اساس چه فاکتورهای می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

در کشورهای پیشرفته روش استعداد یابی و فاکتورهای آن سیستمایک است ولی در کشور ما این استعدادیابی تجربی است، یعنی یک مربی بر اساس تجربه ای که دارد می تواند تشخیص دهد این کودک می تواند موفق شود یا نه؟ ولی در مجموع می توان گفت ما در ابتدا به این موارد توجه می کنیم که کودک سر (جمجمه) کوچکی داشته باشد، مچ دست و پای کودک ضخیم نباشد. دارای قدرت، هماهنگی عصب و عضله و انعطاف پذیری مناسبی باشد همچنین والدین قد بلندی نداشته باشد.

زیرا بارها شاهد این مسئله بوده ایم که یک مربی چند سال با ژیمناست کار می کند اما در سن بلوغ رشد قد او از حد نصابی که ما در نظر داریم بالاتر می رود و تمام زحمات بی نتیجه می ماند. البته فرایند استعدادیابی حتی تجربی، بیشتر از این مواردی است که اشاره شده ولی برای اطلاع خانواده از وضعیت جسمانی کودک موارد قابل درک و تشخیص را مطرح کردم.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

آیا هر کودکی می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

خیر، هر کودکی که در این رشته حضور پیدا کند، نمی تواند موفق شود. به عنوان مثال در فصل تابستان و برای پر کردن اوقات فراغت، کودکان زیادی به باشگاه های ژیمناستیک روی می آورند اما در نهایت به ندرت می توان ۱۰ ژیمناست را انتخاب کرد که بتواند آینده خوبی در ژیمناستیک داشته باشد.

 یک کودک حتی با وجود اینکه از فاکتورهای جسمانی خوبی برخوردار باشد، زمانی می تواند یک ژیمناست خوب شود و آینده خوبی داشته باشد که جسارت و توانایی حضور در این رشته و انجام حرکات آن را داشته باشد. گذشته از خود کودک، خانواده او نیز یکی از مهمترین مسائل در رشد و موفقیت یک ژیمناست هستند. پیگیری فعالیت های کودکشان، اهمیت به تغذیه صحیح و حتی خواب کودک و توجه به نکاتی که مربی از خانواده کودک می خواهد از جمله مهمترین مواردی است که بر عهده خانواده ها می باشد.

ژیمناستیک می تواند رشته مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در فصل تابستان باشد؟

به عنوان یک مربی که چند سال در این رشته فعالیت دارم، به خانواده ها توصیه نمی کنم که صرفا" برای ۳ ماه فصل تابستان کودکشان را به این رشته بفرستند. لازم است اجازه دهند این کودک حداقل یک سال در ژیمناستیک حضور داشته باشد تا بتواند از مزایای جسمانی آن مانند هماهنگی، قدرت، سرعت و موارد دیگر بهره مند شود.

به عنوان سوال آخر، آیا ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود؟

متأسفانه بارها شنیده ایم که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود. اما این باور صحیح نیست. شاید چون ورزشکاران و قهرمان این رشته از قد کوتاهی برخوردارند چنین باوری در ذهن عموم شکل گرفته باشد، در حالی که یکی از فاکتورهای اصلی برای موفقیت در این رشته قد کوتاه یا متوسط است. اما در مجموع باید گفت اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد، نه تنها این رشته بلکه این یک قاعده کلی برای تمام رشته های ورزشی است.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۰۷ نظر

 1. پروین گفت:

  سلام پسر من یک سالونه ماهشه قصددارم وارد این ورزش بشه میشه خطری براش نداره ایا میتونه؟؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هنوز زوده. بهتره تا سه الی چهار سالگی صبر کنید. هر چند بهتره با یه مربی استعدادیاب ژیمناستیک مشورت کنید.

  • حنانه گفت:

   بله میتونه شما نگران چیزی نباشین من خودم ۱۳سالمه از ۳سالگی شروع کردم الان ۱۰ساله من ژیمناستیک میرم و اول مهر با اسیا مسابقه دارم

 2. محبت گفت:

  سلام، من ۲۵ سالمه و دو ساله ک فوتسال کار میکنم. آیا توی این سن میتونم ژیمناستیک رو شروع کنم؟؟!! درحد پیشرفته نه! تا حدی که بتونم پشتک بزنم یا باز کردن ۱۸۰پاها!!!

 3. زهرا گفت:

  سلام می خواستم بدونم من که خودم یک ساله تنیس و بدنسازی کار میکنم میتونم تو رشته ی پارالل ناهمسطح ژیمناستیک هم کار کنم البته نه برای قهرمانی فقط برای اینکه از بچگی عاشق این رشته بودم و بخاطر خونوادم نتونستم برم الان که شرایطشو دارم میخوام برم صمنان ۲۶ سالم هست.ممنون میشم جوابمو بدین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای سن ۲۶ سال شروع ژیمناستیک خیلی دیره و ممکنه با آسیب و عوارض همراه باشه اما خواستن توانسته.

 4. مریم گفت:

  سلام، میخواستم بدونم برای رشته باله نیاز به ژیمناستیک هست؟ و اگر آره، من ۱۵ سالمه میتونم از الان ژیمناستیک رو شروغ کنم اخه هدفم قهرمانی نیست میخوام یاد بگیرم که وارد یه رشته دیگه بشم. ممنون میشم جواب بدین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. فکر نمیکنم برای شروع باله حتما باید قبلش ژیمناستیک کار کرده باشید. رقص باله خودش شامل تمریناتی هست که تمام حرکات لازم رو یاد بگیرید از انعطاف بدن گرفته تا حرکات ریتمیک، تعادلی، هماهنگی، حرکات موزون و غیره. بر این اساس نیازی نیست که حتماً ژیمناست باشید تا بتونید باله تمرین کنید. هر چند بهترین کار مشورت با یک مربی مجرب باله است. برای شروع ژیمناستیک هیچ وقت دیر نیست اما خیلی سخت به سطح پیشرفته برسید. حداقل باید ۵ سال منظم و مداوم تمرین کنید تا به هدف تون برسید. بدن در سنین بالا تا حدی به تمرینات سخت ژیمناستیک جواب میده و احتمال آسیب دیدگی وجود داره.

 5. هانیه گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه چهل کیلو وزن دارم و میتونم پاهامو صد و هشتاد باز کنم آیا میتونم برم کلاس ژیمناستیک ؟
  برای ژیمناستیک کدام قسمت بدنم باید انعطاف داشته باشه ؟
  اگه بخوام برم چقدر طول میکشه تا به سطح پیشرفته برسم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار شروع تمرینات زیر نظر مربی مجرب هست. فاکتورهای اصلی برای موفقیت در ژیمناستیک قدرت و سرعت هستند نه انعطاف. شما با تمرین می تونید انعطاف بدن رو بالا ببرید. رسیدن به موفقیت در هر ورزشی مخصوصاً رشته ای مثل ژیمناستیک با این همه تکنیک و وسیله حداقل به ۴ الی ۵ سال تمرین منظم و مداوم نیاز داره.

 6. ملیکا گفت:

  سلام.من ۱۵سالمه.قدم۱۶۸ووزنم۵۲هس.میخوام برم پارکور و بنظرم باید ژیمناستیک بلد باشم تا بتونم برم پارکور.بنظرتون تا چند وقت باید ژیمناستیکو ادامه بدم؟

 7. ملیکا طاهری فرد گفت:

  سلام من در رشته ی دومیدانی هستم البته فکر نکنم ربطی به ژیمناستیک داشته باشه من ۱۳ سالمه و ژیمناستیک رو خیلی دوست داره ایا من می تونم به کلاس ژیمناستیک برم میشه زود جواب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. مانعی برای شروع ژیمناستیک ندارید اما باید زیر نظر مربی مجرب تمرین رو شروع کنید تا هم از آسیب دور باشید و هم به هدف تون برسید. متأسفانه در مورد سالن های ژیمناستیک دولت آباد اطلاعی در دست نداریم.

 8. علیرضا گفت:

  سلام من۱۳سالمه ووزنم ۴۰کیلو است آیامی توانم وارد ورزش ژیمناستیک بشوم؟

 9. دانیال گفت:

  سلام من ۱۵سالمه ۶۰کیلو هستم، می خواستم بدونم برای ورزش پارکور ۷ماه کافیه ژیمناستیک کار کنم بعد برم پارکور، لطفا جواب بدید ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با ۷ ماه اصلاً هیچی یاد نمیگیرید.

   • دانیال گفت:

    نمی خوام یاد بگیرم می خوام آماده شم برای پارکو تو هفت ماه

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، دانیال عزیز شما وقتی می خواید برید ژیمناستیک که آماده پارکور بشید یعنی باید یه چیزهای یاد بگیرید دیگه؟ خب تجربه ما میگه ۷ ماه شاید نتونه بهتون کمک کنه، حالا اگر با یه مربی ژیمناستیک صحبت کنید شاید بتونه بهتر راهنمایی کنه

 10. بهار گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه قدم هم ۱۷۳ و بدنم خیلی خشکه به نظر شما میتونم در این رشته باشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدن خشک بودن از فاکتورهای ژیمناستیک نیست. برای این رشته باید سرعت و قدرت داشته باشید. سن تون بالاست اما محدودیتی برای شروع ندارید. پیشنهاد میکنم تحت نظر مربی مجرب تمرین رو شروع کنید که آسیب نبینید

 11. نرگس گفت:

  سلام ببخشید من ۱۵ سالم هست قدم کوتاهه آیا ژیمناستیک برای افزایش قدم خوبه؟؟؟

 12. کسرا گفت:

  سلام , ممکنه خواهش کنم کلاسهای خوب و معتبر ژیمناستیک پسران در تهران را به من معرفی کنید.
  ممنونم

 13. دخمل باهوش گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و می خواستم که ژیمناستیک رو تو این سن شروع کنم ، در کل ارادم قوی هست ولی نمیدونم از نظر مربیان من تو این سن که سن رشد هست مانعی برام هست یا نه؟
  و درضمن پدرم قدش ۱۸۲ و مادرم ۱۶۵ هست و الان خودم ۱۵۸ هستم

 14. دخمل باهوش گفت:

  سلام من می خواستم که ژیمناستیک رو شروع کنم ولی یه خورده استخوان های کل بدنم از ستون فقرا و انگشتان دست و پا و کتف تا….استخوان های ارنج و غورک پام صدا میده و تق تق میشکنه قدم ۱۵۸ و پدرم ۱۸۲ و مادرم ۱۶۵
  کشش بدنیم خیییلی خوبه
  به نظرتون برای من مانعی نداره تو این سن که سن رشدم هست این ورزش رو شروع کنم؟
  و اینکه ایا ژیمناستیک باعث میشه که قدم بلند تر بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مهم این هست در سن شما رو پذیرش کنند چون شروع این رشته از سن پایین هست، مورد دیگه اینکه اگر موافقت کنند مانعی برای رشد قد وجود نداره چون سن شروع این رشته حتی از ۴ سالگی هم هست. اما در خصوص صدا دادن مفاصل بدن بهتر است با پزشک مشورت کنید. در خصوص رشد قد نیز ثابت نشده یک ورزش بخصوص بتواند به طور قطعی قد را افزایش دهد

 15. هادی گفت:

  سلام من ۲۳سالمه قدمم ۱۸۵ و وزن هم ۶۵ هستش . وضعیت عضلانی بدنم هم خوبه.میتونم وارد این رشته بشم.به این رشته علاقه مندم.

 16. محمدرضا گفت:

  سلام.
  من دخترم ۵سالش هست و به شدت علاقه داره به ژیمناستیک .علاقه از کلاس های تفریحی در خانه فرهنگ براش ایجاد شده یه مدتی مربی برای ورزش بشون تمرین های ژیمناستیک میداد که خیلی استقبال کرد طوری که خود مربی هم به ما سفارش کرد خیلی دوست داره و بابقیه فرق داره….مشکلی که دارم حوالی مینیسیتی باشگاه خوب پیدا نکردم…توی نت هم هر چی سرچ میکنم کلاسی که مناسب باشه پیدا نمیکنم…مثلا میگن یک روز در هفته …آیا کلاس یک یا دو روز در هفته مناسب هست از نظر شما؟ می تونید کلاس خوب و حرفه ای معرفی کنید…ممنونم

 17. زهرا گفت:

  سلام من۱۷سالمه و خیلی وقته ک علاقه دارم ب ورزشهای اینجوری ک فعالیت زیادی داره و حرکاتی مثل پشتک و از این جور کارا داره ک خیلی مواقع تو وجودم میاد ک دوست دارم انجامش بدم تو اون لحظه…..دو ساله ک والیبال کار میکنم و شیش ماه هم بدنسازی….میتونم شروعش کنم؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، الان باشگاه ژیمناستیکی پیدا نمیشه که که مربی بخواد در این سن برای آموزش وقت بذاره، چون آموزش ها در سنین کودکی شروع میشه، بنظرم می تونید روی پارکور فکر کنید

 18. hani گفت:

  سلام من ١۶ سالم هست و جثه ظریفی دارم قدم ۱۵۳و وزنم ۴۷ کیلو هستش به این رشته علاقه ی زیادی دارم میخواستم بدونم ایا میتونم در این رشته به صورت معمولی فعالیت داشته باشم ؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، بستگی به مربی داره، چون شروع این ورزش در سنین کودکی است، زمانی که بدن قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد، در این سن شما اگر صرفاً هدف فعالیت معمولی باشد بستگی به مربی دارد شما پذیرش کند یا نه

 19. ياس گفت:

  سلام من یه ساله دارم می رم ژیمناستیک ولی فقط دو تا حرکت بالانس و چرخ و فلک رو تا حالا یاد گرفتم به نظرتون بهتره به فکر رشته ی دیگه ای باشم یا این رو ادامه بدم ١٣سالمه ,و به این ورزش خیلی علاقه دارم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به خودتون داره که هدف شما از انتخاب یک فعالیت ورزشی چه باشد، طبیعتاً بهترین سن برای ژیمناستیک در سنین کودکی است که می تواند باعث رشد بیشتر در این ورزش شود، از نظر من شما می توانید حرکات بیشتر هم یادبگیرید ولی طبیعتاً پیشرفت زیادی نخواهید داشت چون در این سن امکان موفقیت برای ژیمناستیک کم است، شما یک بار بررسی کنید که دقیقاً هدف تان از ورزش چیست بعد به انتخاب رشته ای بپردازید که می تواند شما را به این هدف برساند

 20. کیان گفت:

  سلام من ۲۹ سالمه از نظر انعطاف پذیری بدنم عالیه چند ساله ایروبیک میرم میخوام بدنم بیشتر انعطاف پذیر بشه قدرت بدنیم بالا بره طوری که بتونم ۱۸۰ بزنم میتونم ژیمناستیک کار کنم فقط به خاطر انعطاف پذیری

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما بدون ژیمناستیک و با انجام حرکات کششی مخصوص عضلات پا می تونید به مرور این کار رو بکنید، منتها دقت کنید باشگاه های ژیمناستیک بعید می دونم کسی که سنش مناسب این رشته نیست رو پذیریش کنند

 21. زهرا گفت:

  با سلام پسر من ۲ سال و ۹ ماهشه از بچگی که راه افتاد و حتی مواقعی که چهار دست و پا میرفت به طرز عجیبی پاهاش بدون مشکلی ۱۸۰ باز میشد که من حتی بردمش دکتر و دکترش گفت مشکلی نداره و به شوخی گفت میتونی بزرگ شد ببریش ژیمناستیک این تو ذهن من بود تا اینکه مهد کودکی که میره کلاسهای ژیمناستیک گذاشته خیلی دوست دارم یه ورزشی از الان بره آیا به نظر شما الان سن مناسبیه؟ و این کوتاهی قدی که ما تا میگیم میخواییم بزاریمش ژیمناستیک همه میرن تو شکممون و میگن مگه نمیخوایی قدش بلند بشه پس نزارش هم از اساس اشتباهه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کودک در این سن بدنش انعطاف زیادی دارد و این طبیعی است، برای حضور در کلاس فعلاً توصیه نمی کنم، ۴ یا ۵ سالگی سن مناسبی است. در خصوص کوتاه شدن قد این باور مثل همان باوری است که تصور می کنند بسکتبال و والیبال باعث افزایش قد می شود، میزان رشد قد یک فاکتور ژنتیکی است اما هر نوع فعالیت ورزشی در صورتی که اشتباه انجام شود و زیر نظر مربی متخصص و مجرب نباشد ممکن است به صفحات رشد آسیب بزند، پس جای نگرانی نیست و این باور کوتاه شدن قد صحیح نیست. در ژیمناستیک افراد قد کوتاه یا قد متوسط موفقیت بیشتری دارند چرا که تعادل بیشتری دارند، در والیبال افراد قد بلند موفق تر هستند چون قد بلند فاکتور اصلی است

 22. بهاره گفت:

  سلام،ببخشید فقط انعطاف پذیری بدن با ژیمناستیک ایجاد میشه یا نه؟؟چون برای رقصم ب یه سری حرکات ژیمناستیک مثل پل و ۱۸۰ نیاز دارم…و ۱۶ سالم هس و وقت زیادی ندارم ک کلاس ژیمناستیک برم…

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نه، شما تمرینات انعطاف پذیری رو با یک برنامه منظم انجام بدید انعطاف بدن افزایش پیدا می کنه

   می تونید یکی دو جلسه وقت بذارید و از یک مربی ژیمناستیک راهنمایی بگیرید

 23. بهار گفت:

  سلام من بیست سالمه سابقه ورزشی خیلی کمی دارم چیکار کنم بدنم نرم و انعطاف پذیر بشه و بتونم ۱۸۰ وا کنم؟اصلا ممکنه؟

 24. Leila گفت:

  سلام من۲۱سالمه برای افزایش قدمیشه برم ژیمناستیک؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، جایی تایید نشده که ژیمناستیک به طور قطع روی افزایش قد تأثیر داره، همچنین صفحات رشد دختران در سن ۱۶ سالگی بسته می شود و امکان رشد در این سن برای شما وجود ندارد

 25. Leila گفت:

  امامن جاهای دیگه خوندم ک صفحات رشدبستگی ب فردمقابل داره وسن رشدمتوقف نمیشه بلکه ازنظرعلمی رشدکندترمیشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   استثناء وجود داره ولی برای همه یکی نیست، شما تصور کنید رشد کند میشه، یعنی هنوز ادامه داره، با این حساب همه باید خیلی قدم مون بلندتر از اینی که هست باشیم! بهرحال اگر منبع معتبری برای این گفته دارید خوشحال میشم ازش استفاده کنیم

 26. Leila گفت:

  ممنون ازپاسختون…ازنظرخودم قدم کوتاهه وریشه ی وراثتی نداره چون برادروخواهرم میشه گفت قدبلندن وهمچنین پدرومادرم وسایراقوام…ازنظرتغذیه هم مشکلی ندارم..مشکلم فکرمیکنم درکم تحرک بودنم هستش ونمیدونم چ ورزشی برم ک نتیجه بگیرم..اگرراهنماییم کنیدممنون میشم..

 27. آتنا گفت:

  سلام .من ۱۷سالمه اما قبلا ژیمناستیک کار کردم ولی نه کامل فقط اصول پایه رو یاد گرفتم.اما الان می خوام ادامه بدم و به مسابقات برسم اما باشگاه ژیمناستیک شهرم یعنی شاهرود بهم گفت که عمر ژیمناستیک فقط تا ۱۲سال هست و حتی مسابقه ام برای سن من دیگه نداره و برگشتن بهم گفتن که ژیمناستیک مسابقات آن چندانی هم نداره.اما خییییلی این ورزش و دوست دارم و نظم ها هم هستم که موفق میشم توش .لطفا راهنمایی کنید.ممنون میشم

 28. اتنا گفت:

  ببخشید یعنی هیچ جوری نمیشه ادامه داد و به مسابقات رفت

 29. اتنا گفت:

  یا رشته ی ورزشی دیگه ای هم وجود نداره که در مایه های ژیمناستیک باشه

 30. زیبا گفت:

  سلام امیر حسین من سه سالشه دو ماهه میبرنش ژیمناستیک میگن باعث کوتاه شدن قد میشه درسته؟ باباش نگرانه که اگه قدش کوتاه بشه چیکار کنیم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، هر فعالیت ورزشی در سن رشد چنانچه غطل انجام بشه ممکنه به صفحات رشد آسیب وارد کنه، اما تا کنون هیچ منبع علمی تأیید نکرده اند که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود همانطور که بسکتبال باعث افزایش قد نمی شود

 31. زیبا گفت:

  ببخشید اقا ممد علی میگه هم هزینه امیرحسین هم هزینه رضا خواهر زادم رو دادم این ترم برن ترم بعد دیگه نه نظرتون چبه برن یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در کامنت قبل به شما پاسخ داده اند و طبیعتاً نباید نگرانی وجود داشته باشد؛ ادامه دادن یا ندادن تصمیمش با شماست

 32. کیمیا گفت:

  سلام می شه لطفا یه کلاس خوب برای ثبت نام پسر ۴ ساله ام معرفی کنید

 33. الینا گفت:

  سلام، دخترم ۵ سال و۲ ماهشه پدرشون ۱۸۴ و من هم ۱۶۰ هستم خودش قدشون ۱۱۰ هست وزن ۲۲،دختر پرتحرکی هستن. ب نظر شما گزینه مناسبی برای ژیمناستیک هستن و موفق میشن؟ممنون از راهنماییتون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، تا دختر شما فعالیت رو شروع نکنند نمیشه گفت موفق خواهد بود یا خیر، چون تحرک ملاک نیست، استعداد و توانایی ملاک است

 34. ایمان گفت:

  سلام. میخواستم بدونم چطوری یک مربی و یا باشگاه واجد صلاحیت پیدا کنیم؟ ایا جایی هست که بتونیم استعلام کنیم مثلا فلان شخص مدارک و تخصص های مورد نیاز را داره یا نه؟

 35. زهرا گفت:

  سلام من دختر ۲۲ ساله هستم وقتی بچه بودم دویا سه تابستون رفتم ژیمناستیک ..
  خیییلی علاقه دارم
  الان دوباره شروع کنم خییییلی دیره برای انجام تعادل و نرمی استخون بدن ؟؟
  اگر جوابو تو اینستا بدین ممنون میشم دسترسی بیشتر دارم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای انجام مواردی که گفته اید دیر نیست، اما مشکل اینجاست که انجام ژیمناستیک در این سن ممکن نیست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *