بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

زمان زیادی به شروع فصل تابستان نمانده و با فرا رسیدن تعطیلی مدارس، بیشتر خانواده ها دغدغه بیکاری فرزندان خود را دارند. معمولا" هر کودکی بنابر علاقه و یا تشخیص خانواده او برای پر کردن اوقات فراغت در فصل تابستان در فعالیت های مرتبط با تحصیل یا هنری و ورزشی شرکت می کند. در این میان ژیمناستیک یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی است که مورد استقبال قرار می گیرد.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

اما همزمان با این حضور سوالات زیادی در ذهن والدین مرور می شود. برخی حتی با توجه به علاقه شدید کودکشان، مانع حضور او در رشته ژیمناستیک می شوند! چرا که بر این باورند که این رشته ورزشی می  تواند باعث کوتاهی قد فرزندشان شود. یا حتی برخی انتظار دارند فرزندشان در عرض ۳ ماه بتواند یک ژیمناست خوب شود.

برای پاسخ به این سوالات علم ورزش سراغ یکی از مربیان مطرح رشته ژیمناستیک رفته است. امید شیخ احمدی، کارشناس ارشد تربیت بدنی است و سابقه ۲۸ سال حضور در این رشته را دارد. وی در سال ۸۹-۹۰ مربی تیم ملی رده سنی نوجوانان بوده و در سال ۹۰-۹۱ نیز به عنوان مربی تیم ملی در مسابقاتی که با میزبانی کشور چین انجام شد، حضور داشته است. شیخ احمدی همچنین به عنوان مربی و آنالیزور تیم ملی دانش آموزی در تمام رده های سنی فعالیت دارد. وی یکی از برترین داوران بین المللی کشور نیز می باشد.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

تلگرام

خیلی از خانواده ها معمولا" همیشه این سوال را مطرح می کنند که بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟ آیا کودک در هر سنی می تواند به ژیمناستیک روی آورد و در این رشته موفق شود؟ در پاسخ باید گفت در کشورهای مطرح و مدال آور ژیمناستیک مانند چین، کودکان از سنین ۳ الی ۴ سالگی به ژیمناستیک روی می آورند که البته بهترین سن برای شروع نیز همین سن است. زیرا کودک در این سن خیلی راحت آموزش داده می شود و بیشتر آموزش ها در قالب بازی و فعالیت های آمادگی جسمانی است تا این کودک بتواند برای مراحل بعدی آماده شود.

یعنی کودکانی که سن بالاتری دارند، شانس حضور در ژیمناستیک را ندارند؟

هر کودک یا نوجوانی می تواند در ژیمناستیک حضور پیدا کند اما باید دید که هدف از این حضور چیست؟ یعنی هدف همگانی است یا قهرمانی.

در بحث همگانی کودک یا ورزشکار  برای کسب آمادگی جهت ورود به دیگر رشته های ورزشی برای مدتی در ژیمناستیک حضور پیدا می کند اما در بحث قهرمانی ژیمناست می خواهد به صورت حرفه ای این رشته را دنبال کند.

اگر یک کودک کلاس پنجم ابتدایی بخواهد در ژیمناستیک فعالیت کند مانعی ندارد، اما اگر هدف او موفقیت در این رشته باشد، بعید به نظر می رسد. زیرا  همانطور که گفتم کودکانی که با هدف قهرمانی به ژیمناستیک روی می آورند از سن حداکثر ۴ سالگی در این رشته حضور پیدا می کنند و می توانند در ۶ سالگی به اولین مقام قهرمانی دست پیدا کنند. اما برای این کودک کلاس پنجم ابتدایی حداقل ۲ تا ۳ سال زمان لازم است تا بتواند مهارت های اولیه را یاد بگیرد. بعد از آن نیز با توجه به تنوع حرکات در ژیمناستیک و چون این رشته ۶ وسیله دارد.

حتی اگر  این کودک از فیزیک بدنی و استعداد خوبی هم برخوردار باشد اما این فاصله باعث می شود حضور او حتی اگر موفق هم باشد، نمی تواند  به سایر ژیمناست های که از سن ۴ سالگی پا به این رشته گذاشته اند برسد و نتواند جاگاهی کسب کند. هر چند که استثناء همیشه وجود دارد، اما در اینجا ما یک قاعده کلی مطرح است. حتی تا سن ۷ سالگی نیز می توان روی این کودک سرمایه گذاری کرد ولی همانطور که عرض شد، بهترین سن ۴ سالگی است.

یک کودک بر اساس چه فاکتورهای می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

در کشورهای پیشرفته روش استعداد یابی و فاکتورهای آن سیستمایک است ولی در کشور ما این استعدادیابی تجربی است، یعنی یک مربی بر اساس تجربه ای که دارد می تواند تشخیص دهد این کودک می تواند موفق شود یا نه؟ ولی در مجموع می توان گفت ما در ابتدا به این موارد توجه می کنیم که کودک سر (جمجمه) کوچکی داشته باشد، مچ دست و پای کودک ضخیم نباشد. دارای قدرت، هماهنگی عصب و عضله و انعطاف پذیری مناسبی باشد همچنین والدین قد بلندی نداشته باشد.

زیرا بارها شاهد این مسئله بوده ایم که یک مربی چند سال با ژیمناست کار می کند اما در سن بلوغ رشد قد او از حد نصابی که ما در نظر داریم بالاتر می رود و تمام زحمات بی نتیجه می ماند. البته فرایند استعدادیابی حتی تجربی، بیشتر از این مواردی است که اشاره شده ولی برای اطلاع خانواده از وضعیت جسمانی کودک موارد قابل درک و تشخیص را مطرح کردم.

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک چه سنی است؟

آیا هر کودکی می تواند یک ژیمناست موفق شود؟

خیر، هر کودکی که در این رشته حضور پیدا کند، نمی تواند موفق شود. به عنوان مثال در فصل تابستان و برای پر کردن اوقات فراغت، کودکان زیادی به باشگاه های ژیمناستیک روی می آورند اما در نهایت به ندرت می توان ۱۰ ژیمناست را انتخاب کرد که بتواند آینده خوبی در ژیمناستیک داشته باشد.

 یک کودک حتی با وجود اینکه از فاکتورهای جسمانی خوبی برخوردار باشد، زمانی می تواند یک ژیمناست خوب شود و آینده خوبی داشته باشد که جسارت و توانایی حضور در این رشته و انجام حرکات آن را داشته باشد. گذشته از خود کودک، خانواده او نیز یکی از مهمترین مسائل در رشد و موفقیت یک ژیمناست هستند. پیگیری فعالیت های کودکشان، اهمیت به تغذیه صحیح و حتی خواب کودک و توجه به نکاتی که مربی از خانواده کودک می خواهد از جمله مهمترین مواردی است که بر عهده خانواده ها می باشد.

ژیمناستیک می تواند رشته مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در فصل تابستان باشد؟

به عنوان یک مربی که چند سال در این رشته فعالیت دارم، به خانواده ها توصیه نمی کنم که صرفا" برای ۳ ماه فصل تابستان کودکشان را به این رشته بفرستند. لازم است اجازه دهند این کودک حداقل یک سال در ژیمناستیک حضور داشته باشد تا بتواند از مزایای جسمانی آن مانند هماهنگی، قدرت، سرعت و موارد دیگر بهره مند شود.

به عنوان سوال آخر، آیا ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود؟

متأسفانه بارها شنیده ایم که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود. اما این باور صحیح نیست. شاید چون ورزشکاران و قهرمان این رشته از قد کوتاهی برخوردارند چنین باوری در ذهن عموم شکل گرفته باشد، در حالی که یکی از فاکتورهای اصلی برای موفقیت در این رشته قد کوتاه یا متوسط است. اما در مجموع باید گفت اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد، نه تنها این رشته بلکه این یک قاعده کلی برای تمام رشته های ورزشی است.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۲۳۲ نظر

 1. هیلا می‌گه:

  آخه شما گفتین ک قهرمانی در سن ۴یا ۵سالگیه.پس من ک ۱۸سالمه اگر تا یک سال یا دو سال دیگه یاد بگیرم میتونم تو مسابفات شرکت کنم؟

 2. مه تا می‌گه:

  من ۱۷ سالمه و میخام برای پیشرفت سریع تر توی تکواندو و افزایش انعظاف (کلا چون دوست دارم) تو ژیمناستیک شرکت کنم. چه قدر طول میکشه تا به سطح قابل قبولی برسم؟
  در ضمن قدم هم ۱۷۲ هستش

 3. ستاره می‌گه:

  سلام من ١٢سالمه واز ۶سالگی تا ٧سالگی ژیمناستیک کار می کردم والان هم علاقه ی شدیدی به این ورزش پیدا کردم می خواستم بدونم برای سرگرمی می توانم در این ورزش موفق شوم؟
  با قد ١۶۶و وزن۴٧کیلو
  خیلی متشکرم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   تا هدف شما از شروع دوباره ورزش چی باشه. بهتره با یه مربی مجرب ژیمناستیک مشورت کنید. برای شروع هیچ وقت دیر نیست.

 4. فاطمه می‌گه:

  سلام من ۱۱ سالمه و امادگی جسمانی خوبی ندارم و الان هم می خواستم ژیمناستیک را برای سرگرمی کار کنم می خواستم بدونم بعد چند ماه میتوانم حداقل یک چرخ و فلک بزنم
  خیلی متشکرم

 5. جواد می‌گه:

  سلام پسر من ۵ سال داره و چون قد همسر من کوتاه است ۱۵۸ سانتیمتر و قد خودم هم ۱۷۵ سانتیمتر است میترسم اگر پسرم را در رشته ژیمناستیک بگذارم کوتاه قد شود لطفا من را راهنمایی کنید؟
  از تبریز

 6. مهدیار می‌گه:

  سلام پسر دو نیم ساله دارم به نظر شما زوده براش شروع ژیمناستیک

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. چون حرکات ژیمناستیک نیاز به هماهنگی عصب و عضله و قدرت و سرعت دارد بهتر است تا سن سه سالگی صبر کنید. البته پیشنهاد می شود با یک مربی استعدادیاب ژیمناستیک مشورت کنید.

 7. میترا ذوالفقاری می‌گه:

  سلام – من میترا هستم – ۴۳ سال سن دارم و خیلی علاقه به حرکات کششی و ژیمناستیک دارم – حتی تا سطح مقدماتی دوره رفتم حدود ۵ سال پیش برای کلاس رقص رفتم و دیگر ادامه ندادم ولی حالا دوست دارم حرکات انعطافی و کششی را یاد بگیرم یعنی حرکت پا باز ۱۸۰ درجه و بدنم می خواهم نرم شود و تمرین کنم – لطفا راهنمایی کنید در این سن کجا می توانم و با چه استادی تمرین کنم – لطفا راهنمایی کنید -ممنون از شما

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام؛ در این خصوص کافیست در گوگل حرکات کششی را سرچ کنید، مخصوصاً برای پا، هر حرکتی که نیاز باشد را می توانید پیدا کنید، یا اینکه حضوری با یک مربی ژیمناستیک مشورت کنید، حتی می توانید همان کلاس رقص را ادامه دهید و بعد از کلاس حرکات کششی انجام دهید، در کل زیاد سخت نیست، فقط زمان لازم دارد

 8. نیوشا می‌گه:

  من ۱۲ سال دارم و از ۱۱ سالگی شروع کردم ایا میتوانم قهرمان شوم و به مسابقات بروم

 9. رامیار نجفی می‌گه:

  سلام. یه کمی دیره. بهتره ورزش دیگه ای انتخاب کنید.

 10. نیوشا می‌گه:

  من ۲ سال دارم میرم ژیمناستیک یعنی از ۱۰ سالگی و الان ۱۲ سالمه .می خواستم بدونم میتونم برم مسابقات.چون خیلی خیلی خیلی علاقه دارم. الانم چرخ و فلک ، ۱۸۰ ، بانس پل ، نیم پشتک ، قوس عقب و بالانس قلط و خیلی چیزای دیگه بلدم . به نظرتون میتونم ؟???????

 11. آیه می‌گه:

  سلام من ۱۳ سال سن دارم و تازه میخوام برام ژیمناستیک به نظر شما میتونم به مسابقاتبرم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. خیلی دیر تصمیم به شروع این ورزش کردید. پیشنهاد میکنم قبل از شروع با مربی متخصص ژیمناسستیک مشورت کنید. البته خواستن توانستن است و با تمرین و پشتکار قطعا پیشرفت خواهید کرد.

 12. Tara می‌گه:

  سلام…من ۱۴_۱۳ سال دارم و سه ماه میشه که کلاس ژیمناستیک میرم.البته البته بدنم کمی خشکه اما نه خیلی خشک.میخواستم بپرسم که اگر از هفته ی دیگه بعد از امتحانا برم کلاس ژیمناستیک..تا پایان سه ماه تابستون میتونم ۱۸۰ بزنم؟چون الان ۹۰ درجه میزنم!!!!

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر بتوانید تمرینات افزایش انعطاف پذیری را انجام به درستی و بر اساس برنامه انجام دهید بله امکان پذیر است

 13. سما .م .ش می‌گه:

  امروز از یه نفر شنیدم میگفت که ژیمناستیک باعث میشه که بکارت دختر بچه ها به خاطر فشاری به بدن وارد میشه از بین بره آیا این ادعا حقیقت داره یا نه؟؟؟؟؟!!!!!!

 14. s می‌گه:

  سلام من ۲۲ سالمه میتونم ثبت نام کنم یا نه؟ ممنون

 15. RaHa می‌گه:

  سلام من ۱۵ سالمه و تازه میخوام ژیمناستیک شروع کنم . راستش کاری به مسابقات ندارم بیشتر بخاطر حرکاتشه که دوست دارم و بخاطر ورزش رزمیم که نیاز به قدرت کشش و انعطاف دارم.. میخوام بدونم مشکلی نیست از این سن شروع کنم چون دوس دارم حرکتاشو خوب یاد بگیرم؟؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر سابقه ورزش دارید مشکلی نیست اما اگر سابقه ورزش ندارید قبل از شروع با یک مربی متخصص مشورت کنید. اما در کل برای شروع ورزش اصلا دیر نیست.

 16. S.k.m می‌گه:

  سلام من ۲۵ سالمه ۷ سالگی ژیمناستیک رفتم دوره راهنمایی ۴ سال تکواندو کار کردم.ولی الان دوس دارم دوباره ژیمناستیک کار کنم فقط برای انعطافو و علاقه به حرکاتش.امکانش هست؟

 17. Mina می‌گه:

  سلام من ۱۵ سالمه.تو بچگیم ژیمناستیک کار میکردم.ولی سراغ رشته های دیگه ورزشی رفتم.میخوام دوباره شروع
  کنم.اما میترسم.نظر شما چیه؟؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. برای شروع ورزش هیچ وقت دیر نیست و دلیلی برای ترسیدن وجود نداره. اما قبل از شروع با یک مربی استعدادیاب ژیمناستیک مشورت کنید.

 18. مهی می‌گه:

  سلام من ۱۴ سالمه و قدم ۱۷۶-۱۷۷ و وزنم ۶۴ کیلو هستش.البته وزنم بخاطر قد بلندمه و هیکبل خیلی درشتی هم ندارم می خواستم بدونم الان وقت مناسبی هست برای شروع ژیمناستیک؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. برای شروع ورزش هیچ وقت دیر نیست اما اصول خودش رو داره. بهترین کار دادن یک تست استعدادیابی زیر نظر مربی استعدادیاب ژیمناستیک است.

 19. مهدیه می‌گه:

  سلام من ۱۵ سالمه و میخوام این ورزش رو شروع کنم به نظر شما مشکلی به وجود نمیاره برای قد یا چیزهای دیگه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. مشکلی برای شروع نیست اما بهتره قبل از شروع یک تست استعدادیابی زیر نظر مربی مجرب ژیمناستیک بدید.

 20. Mehrdad می‌گه:

  سلام من ۱۸ سالمه٬میخوام چند ماه برای آمادگی جسمانی ژیمناستیک کار کنم بعد برم پارکور به نظر شما تو این سن میشه؟؟؟

 21. مرﺽیه می‌گه:

  سلام من ۱۷ سالمه قدم ۱۵۷ است اما لاغر هستم میخواستم بدونم ب خاطر لاغریم مشکلی در ژیمناستیک پیدا نمیکنم؟؟اما قدرتم زیاده تقریبا

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. خیر. مشکلی نیست. فاکتورهای اصلی رشته ژیمناستیک شامل وزن یا چاقی نمیشه. فاکتورهای اصلی دیگه ای هستند که باید به اونها توجه کنید.

 22. سینا شعبانی می‌گه:

  سلام من ۱۹سالمه میتونم برای بالا بردت انعطاف و بالانس برای جودو . مدتی ژیمناستیک کار کنم?

 23. مارال می‌گه:

  سلام ممنون از مطالبتون….میخواستم بدونم مربی استعداد یابی من پیدا نکردم برای دخترم…میشه باشگاهیو معرفی کنید که اینکارو انجام میدن؟؟

 24. bita می‌گه:

  من میخواستم بدونم شروع ژیمناستیک برای دخترانی که به سن بلوغ رسیده اند مشکلی ایجاد میشه یا نه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر زیر نظر مربی آگاه و مجرب تمرین کنید مشکلی پیش نیاد اما احتمال اینکه به قهرمانی برسید خیلی کمه هر چند خواستن توانستن است

 25. علی می‌گه:

  سلام من ۱۴ سالمه آیا می تونم در ژیمناستیک پیشرفت کنم و به مسابقات برم
  درزم چقدر وقت میبره که مهارت پیدا کنم

 26. Mohana می‌گه:

  سلام من ۱۳ سالمه آیا میتونم به ژیمناستیک برم ؟ و مشکلی خاصی پیش نمیاد ؟

 27. هلیا می‌گه:

  سلام خسته نباشید‌.من در بچگی ۵ سال ژیمناستیک حرفه ای کار کرده ام.الان ۳۰ ساله ام . هنوز حرکاتی مثل بالانس و چرخ و فلک و پل … را میتوانم بزنم‌.الان پس ازچند سال دوری از ورزش میتوانم دوباره به انعطاف بدنی برسم با انجام تمرینات ژیمناستیک؟ هدفم فقط بازگشت به ورزش و تندرستی است.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. شروع ژیمناستیک در این سن سخت و ممکنه آسیب زا باشه. بهتره یک رشته ورزشی دیگری انتخاب کنید. هر چند خواستن توانسته و با تمرین و پشتکار می تونید به نتیجه برسید.

 28. اسما می‌گه:

  سلام من ۱۲سالمه و میخوام ژیمناستیک رو شروع کنم.علاقه ی زیادی به حرکاتش دارم….در ضمن چقد طول میکشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. زمان رسیدن به موفقیت به تلاش و پشتکار شما و همچنین استعداد و توانایی تون بستگی داره. اصلا نمیشه زمانی رو دقیق گفت.

 29. miss p می‌گه:

  سلام خسته نباشید،میدونم سوالم به این بخش ربطی نداره ولی کسی جوابمو نداد ممنون میشم شما جوابمو بدین…اگه من بخوام از سن ۱۵ سالگی ورزش تکواندو رو شروع کنم خیلی دیره و نمی تونم پیشرفت کنم یا اگه تلاش کنم میتونم موفق باشم??

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. خواستن توانستن است. با تلاش و پشتکار حتما به نتیجه خواهید رسید. برای رسیدن به موفقیت باید سخت تلاش کنید.

 30. ملینا می‌گه:

  ببخشید من ۱۲ سالمه و علاقه ی زیادی به ژیمناستیک دارم خودم یه ذره انعطاف بدنی دارم خواهرم گفت اگه الان برم کلاس ژیمناستیک تو سن ۱۷ یا ۱۶ سالگی حرفه ای میشم
  بنظرتون برم ؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، ما توصیه می کنیم با یک مربی مشورت کنید، چرا که نظر ما این هست که ژیمناستیک مانند سایر رشته ها نیست که در این سن شروع کنید و حرفه ای شوید، آن هم در شرایطی که الان دختران در سن حداقل ۷ سالگی وارد رقابت شده اند

 31. آرزو می‌گه:

  سلام من پسرم سه سال و نیم سن دارد ژیمناستیک رو خیلی دوست داره مسابقات جام جهانی را میدید و پلک نمیزد مدام تکرار میکنه من رو بزار ژیمناستیک همه میگن قدش رو کوتاه میکنه نظر شما چیه چه سنی برای این کار خوبه آیا واقعا قد رو کوتاه میکنه؟ قدش الان یک متر و ده سانت هست یا شاید چند سانت بیشتر باشه

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در مطلب هم توضیح دادیم که اینطور نیست،  هر ورزشی در صورتی که درست انجام نشود به رشد قد آسیب می زند اگر هم درست و اصولی باشد حتی در رشد مناسب هم تأثیر دارد

 32. طیبه می‌گه:

  سلام اوقات به کام.صفحات رشد بدن کجا هستند ؟ از کجا بدانیم یک مربی به صفحه رشد بچه و سرش اسیب ناخداگاه نمیزنه؟ من صد و پنجاه و آقام صدو شصت و سه است .پسریک ساله دارم نمودار رشدش خوب است.زمان تولد پنجاه بود.بنظرتان ژیمناستیک مفیده و قدش را بلند میکند؟قدمناسب قهرمانی چقدره؟باتشکر.خداقوت.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، این بستگی به تمرین مربی داره، صفحات رشد در سر استخوان ها ناحیه مفاصل هستند، در خصوص ژیمناستیک عموماً تصور بر این است که قد را کوتاه می کند چون مردم اکثراً ژیمناست ها را قد کوتاه می بینید دلیلش هم این است که قد کوتاه ها در ژیمناستیک موفق تر هستند، مانند باوری که در خصوص بسکتبالیست ها هست، بسکتبال قد را بلند نمی کند بلکه این قد بلندها هستند که شانس بیشتری برای حضور دارند

 33. دریا می‌گه:

  سلام ، دختر من سه و نیم سالش، و خیلی به ژیمناستیک علاقه داره ، امروز بردمش ثبت نامش کنم، قبولش نکردن .گفتن باید ۵ ساله باشه، کلی تو ذوقش خورد و گریه کرد،میخاستم ببینم این درسته که میگن توی این سن سرش سفت نشده و عضلات گردنش قوی نیست باید ختما ۵ ساله باشه و تربیت بدنی و بازرس ایراد میاره؟!!!!!توی این سن هیچ ورزشی ثبت نامش نمیکنه حتی مهدکودک هم میگه باید۴ ساله باشه، تکلیف بچه چیه. من فکر میکردم حداقل ژیمناستیک قبولش کنم چون توی سن پایین بدن بچه ها انعطاف بیشتری داره

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، ما تا الان با چنین موردی مواجه نشدیم، شاید دستور العمل جدید باشه، در کل این بستگی به شیوه تمرین مربی داره، طبیعتاً یک کودک در این سن بیشتر روی مهارت های پایه و بنیادی روش کار میشه نه حرکاتی که اون رو دچار مشکل کنه

 34. روح الله زارع می‌گه:

  سلام خسته نباشید من ی پسر دارم ک تازه واردین ۶سالگی شده خواستم بدونم ک برای رشته ژیمناستیک دیر نشده؟ممنون از راهنمایی شما

 35. سامی می‌گه:

  سلام
  من ۲۶سالمه علاقه زیادی هم به ژیمناستیک پیداکروم جدیدا
  ایامیتونم ازفردا شروع کنم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. هر وقت ماهی رو از آب بگیرید تازه ست اما بدونید در این محدودیت های زیادی دارید و بسیاری از حرکات و تمرینات رو انجام ندید بهتره.

 36. علی می‌گه:

  سلام من ۱۷ سالمه چند سال پیش ژسمناستیک کار کردم یه مدت بعدش نتونستم به دلایلی برم بعد یه چند تا باشگاهم رفتم بعد دوباره شروع کردم ژیمناستیک و تو فکر حرفه ای شدن هستم مسابقات برام مهم نیست فقط میخوام حرفه ای باشم بدنم لاغر باشه اخه الان ۶۰ کیلو هستم قدم ۱۶۰ هست باید وزنم کم تر باشه بعد انعطاف بدنم خوبه من یه دوماه کار کنم میتونم ۱۸۰ بزنم ولی میخوام بدونم میتونم خیلی خوب حرفه ای بشم یا نه اخه تازه یه استاد خیلی خوب پیدا کردم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. خواستن توانستنه. بستگی به هدف شما داره. اگر فقط میخایید تمام حرکات رو خوب یاد بگیرید می تونید اما اگر در سطح مسابقات می خایید باشید که باید با مربی متخصص ژیمناستیک مشورت کنید و ازش برنامه بگیرید.

 37. رز می‌گه:

  سلام من ۱۴ سال سن دارم در کودکی چند ماهی به کلاس ژیمناستیک میرفتم و میتونستم پاهامو صد و هشتاد باز کنم ولی الان دیگه نمیتونم قدم هم کوتاهه و مشکل اضافه وزن هم دارم آیا میتونم در کلاس ژیمناستیک شرکت کنم یا باید وزنمو کم کنم ؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. فیزیک بدن و سن برای ژیمناستیک خیلی مهمه. با افزایش سن انعظاف بدن خیلی کم میشه و بدن دیگه توانایی انجام بسیاری از حرکات ژیمناستیک رو نداره. اما باز هم میگم خواستن توانسته. بهتره با مراجعه به یک کلاس ژیمناستیک و مشورت با مربی مربوطه شرایط فیزیکی شما بررسی کنه.

 38. maryam می‌گه:

  سلام. دخترم ۸ سالش هست و۳ ساله به طور پیوسته ژىمناستیک. کار میکنه حدود ۴ما ه است که شنا هم به صورت پیوسته همزمان دا ره کار میکنه تداخل این دو ورزش مشکلى براش پیش نمى یاره.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. نه. خیلی از ورزشکاران حرفه ای دو رشته هستن. یکی به صورت حرفه ای و مسابقه و یکی هم به صورت تفریحی. اما بهتره اولویتش رو مشخص کنید. هر دو ورزش رو به صورت حرفه ای انجام نده چون احتمال اینکه دچار بیش تمرینی و آسیب بشه هست حتی شاید از ورزش هم زده بشه.

 39. -/znt می‌گه:

  سلام.من ۱۴ سالم هستش و تا به حال به کلاس های ژیمناستیک مراجعه ای نکردم یعنی این که ازقبل هیچ آمزشی ندیدم اما به ژیمناستیک علاقه دارم ،خواستم بدونم امکانش هست که من از این سن شروع کنم ؟ و اینکه به لطف ورزش بدنسازی قدرت دستام بالاست و انحطاف بدنیمم میشه گفت معمولی متمایل به خوبه.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. با افزایش سن بدن تحمل و توانایی انجام برخی از تکنیک ها رو نداره اما اگر زیر نظر مربی مجربی تمرین کنید و درست و اصولی تمرینات رو ادامه بدید می تونید تا حدودی پیشرفت کنید اما توقع زیادی نداشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *