بهترین زمان برای انجام تمرینات چربی سوزی و کاهش وزن کدام است؟

امروزه خیلی ها به دنبال استفاده بهینه از زمان هستند تا در کمترین زمان به بیشترین نتیجه برسند؛ یکی از این موارد چربی سوزی و کاهش وزن است، اما همیشه این سوال برای اکثر افراد وجود دارد که بهترین زمان برای چربی سوزی و کاهش وزن چیست؟ مجله علم ورزش مطالب زیادی را پیرامون این موضوع مطالعه کرد تا به نتیجه درستی برسیم اما بیشتر منابع اشاره درستی به این موضوع نداشتند؛ بنابراین سعی کردیم با اکتفا به تحقیقات انجام شده موضوع را بررسی کنیم.

بهترین زمان برای انجام تمرینات چربی سوزی و کاهش وزن کدام است؟اولین تحقیق

در یک تحقیق که اخیراً در روزنامه The New York Times به چاپ رسید، پیشنهاد می کند که ورزش در صبح قبل از خوردن صبحانه به سرعت کاهش وزن کمک می کند و سطح انرژی در دسترس بدن را در طول روز برای چربی سوزی ارتقاء می دهد.

یکی از دلایلی که باعث می شود ورزش در صبح زود منجر به کاهش وزن یا حتی ثبات وزن شود این است که بدن را مجبور به استفاده از ذخایر چربی به عنوان منبع انرژی در دسترس می کند که این امر خود باعث سوزاندن انرژی کسب شده از غذاهایی می شود که به تازگی مصرف کرده اید.

در یک پژوهش که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، ۲۸ مرد جوان ۶ هفته در یک برنامه رژیمی سنگین که شامل ۳۰ درصد کالری بیشتر و ۵۰ درصد چربی بیشتر نسبت به قبل بود، شرکت کردند. گروهی از آنان فقط رژیم غذایی را دریافت کردند و گروهی دیگر علاوه بر رژیم غذایی تمرین منظم روزانه را نیز انجام می داند.

تلگرام

از این گروه تمرین روزانه که به دو گروه تقسیم شده بودند، نصف آنان اولین کاری که هر روز صبح انجام می دادند ورزش کردن بود. نصف دیگر این گروه بعد از صرف صبحانه پر کربوهیدرات ورزش می کردند. گروهی که صبح زود ورزش می کردند همین صبحانه را اما بعد از اتمام تمرین مصرف می کردند.

بعد از اتمام دوره پژوهش، گروهی که فقط رژیم غذایی را دریافت کرده بودند، افزایش وزن قابل توجهی پیدا کردند. گروهی که بعد از صرف صبحانه ورزش می کردند، افزایش وزن ناچیزی پیدا کردند. در مقایسه با این دو گروه، گروهی که قبل از صرف صبحانه ورزش می کردند، هیچ گونه افزایش وزنی پیدا نکردند. آن ها حتی قادر بودند غذای بیشتری نسبت به دو گروه دیگر در روز مصرف کنند، بدون اینکه دچار افزایش وزن شوند.

مطلب مرتبط: هنگام کاهش وزن چربی ها از چه طریقی از بدن خارج می شوند؟

تحقیق دوم

با توجه به این تحقیق کوچک و کوتاه مدت که شامل مردان جوان و یک برنامه غذایی ویژه بود نمی توان نتایج دقیقی از آن استخراج کرد. نکته مهم این است که گروهی که قبل از صبحانه ورزش می کردند، کاهش وزن پیدا نکردند، آن ها فقط دچار افزایش وزن نشدند. به گفته نویسنده مقاله "تنها نتیجه تجربی حاصل از این مقاله این است ورزش در صبح با معده خالی نسبت به همان مقدار تمرین اما با معده پر تأثیر گذار تر است."

پژوهشی دیگر در این راستا مشخص می کند چرا زمان بندی در ورزش مهم است. در این مطالعه دو گروه از مردان دویدن روی تردمیل را انجام می دادند تا اینکه ۴۰۰ کیلو کالری بسوزانند (کالری معادل یک وعده غذایی کوچک). یک گروه دویدن روی تردمیل را با معده خالی انجام می داد در حالی که گروه دیگر یک ساعت قبل از دویدن یک صبحانه معادل ۴۰۰ کیلوکالری مصرف می کرد.

همه دونده ها در طول تمرین چربی بدن خود را از دست دادند و در حالت چربی سوزی بالایی بعد از اتمام تمرین با تردمیل قرار گرفتند. اما نتیجه به دست آمده برای گروهی که با معده خالی تمرین کرده بودند شدید تر بود به عبارتی دیگر ورزش بعد از یک دوره بی غذایی و با معده خالی منجر به چربی سوزی بیشتر و برای مدت طولانی تری می شود.

تأثیر روشن بودن هوا بر چربی سوزی

یکی دیگر از مؤلفه های تمرین در صبح زود که می تواند به کاهش وزن شود، روشنی روز است. چرا که نور خورشید در صبح می تواند بر متابولیسم بدن اثر بگذارد و باعث افزایش آن شود. تنظیم کردن ساعت درونی بدن یا ریتم ۲۴ ساعت شبانه روز با جهان طبیعت باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

یک مطالعه اخیراً نشان داده است افرادی که صبح به پیاده روی مشغولند و از تابش آفتاب در صبح زود لذت می برند، بدون توجه به غذاهایی مصرفی در طول روز، نسبت به افراد دیگر لاغرتر هستند و بهتر قادرند وزن خود را کنترل نمایند.در اینجا بخوانید: نور خورشید ساده ترین راه برای کنترل وزن

با توجه به نتایج این سه تحقیق، می توان نتیجه گرفت تمرین و ورزش کردن در صبح نه تنها باعث رسیدن به اهداف آمادگی بدن و فیتنس می شود بلکه انرژی بیشتری نسبت به افرادی که دیرتر از خواب بیدار می شوند در اختیار بدن قرار می دهد.

مجله علم ورزش: در یک مطلب دیگر که در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است، به این نکته اشاره کرده که تفاوتی میان کسانی که قبل از ورزش مقداری پروتئین مصرف کرده بودند و کسانی که با معده خالی ورزشی کرده بودند، وجود ندارد و هر دو به یک میزان چربی سوزی داشته اند.

همانطور که بیان شد، تنها مزیت ورزش با معده خالی در صبح، در وحله اول کنترل وزن و در وحله دوم کمک به چربی سوزی بیشتر است، هر چند که این مقدار چربی بیشتر واقعا" هم زیاد نیست. نکته مهمی که در بیشتر مطالبی که در این زمینه منتشر شده است، تنظیم برنامه توسط خودتان است، یعنی شما بدون در نظر گرفتن معده خالی یا پُر، می توانید یک ماه صبح ها تمرین کنید و یک ماه نیز بعد از ظهرها، در این مدت مقدار کاهش وزن و چربی سوزی را محاسبه کنید تا در نتیجه برایتان مشخص شود که چه زمانی بدن شما می تواند بیشترین چربی سوزی را داشته باشد.

نکته دیگر در خصوص ورزش با معده خالی امکان افت فشار و قند خون است، چون بعد از صرف شام تا زمان شروع فعالیت مواد غذایی به بدن نرسیده است و این می تواند زمینه ساز ضعف و افت فشار شود. سعی کنید قبل از ورزش حداقل یک موز کوچک میل کنید.

تهیه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: uk.businessinsider

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۷۶ نظر

 1. amin گفت:

  آقا ورزش فقط لاغری و چربی سوزی نیست یکم مطالب متنوع تر بذارید ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام امین عزیز، ممنون بابت نظرت، درسته که یه کم بیشتر به این مباحث می پردازیم، اما تنوع در مطالب رعایت شده، این را می توانید از بررسی صفحه اول و دوم متوجه شوید، هم در رابطه با سلامت بوده، هم فواید برخی ورزش ها، هم مبحث آسیب ورزشی و هم تناسب اندام

 2. saeid گفت:

  مصرف کربوهیدرات قبل از ورزش باعث ترشح انسولین و افت قند خون و در مرحله بعد باعث جلوگیری بدن از ذخایر چربی هاست.با این کار سیکل کربس ناقص عمل میکند

 3. عباس صدقی گفت:

  بسیار عالی بود. ممنون

 4. hasan گفت:

  به ظر من ورزش قبل از خوردن صبحانه به دلیل بالا بودن سطح کورتیزول هنگام صبح و پروتئولیز بالا بیشتر باعث ضعف ورزشکار می شود نه لاغری
  همانطور که اشاره شد باعث افت فشار می شود و حداقل یک موز مصرف شود اما نظر من فراتر از موز بلکه حداقل یک معجون حاوی عسل مصرف شود
  باتشکر

 5. ماریا گفت:

  سلام
  من ۱۶۸ قدم هست.۶۵ وزنم حدود ۳۱ کیلو کم کردم پوست بدنم خیلی شل و افتاده شده همینطور بازوهام دچار سلولیت هس.چ ورزشایی انجام بدم موثرتره؟

 6. فرهود رستم خانی گفت:

  سلام
  ببخشید سوالم مقداری بی ربطه
  من متولد ۷۸ هستم وزنم تقریبا ۹۲-۹۳ کیلوگرم هست
  قدم تقریبا ۱۷۸ هست کلا استعداد ورزشی خوبی هم دارم (بنا به گفته مربی ها) علاقه زیادی هم به ورزش والیبال دارم
  می خواستم برای کاهش وزن و ادامه و پیشرفت در والیبال به من راهنمایی کنین همچنین افزایش قد
  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   فاکتور اصلی برای ورزش والیبال قد است. اگه شما الان ۱۴ سال دارید و ۱۷۸ قد تون هست جای امیدواری است که بازهم قدتون بلند تر بشه چون از میزان طبیعی قد نسبت به سن، قد شما بیشتره. وزن تون بالاست باید با ورزش های هوازی وزن رو پایین بیارید. سعی کنید از تمرینات با وزن بدن استفاده کنید و کمتر از تمرینات با وزنه استفاده کنید. تمرینات جهشی و پرشی و پلایومتریک برای شما توصیه میشه. تغذیه خوب و سالم رو رعایت کنید. کلسیم و گوشت سفید و سبزی و میوه جات استفاده کنید.

   • فرهود رستم خانی گفت:

    سلام
    ببخشید من متولد ۷۸ هستم
    ۱۴ سالم نیست باز هم امکان افزایش قد وجود دارد ؟ و فکر می کنید قدم تا چقدر می تواند بالا برود ؟
    ممنون

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، پسران تا ۱۸ سالگی رشد دارند، مقدار رشد قد هر فرد قابل تشخیص نیست، به ژنتیک، خواب، تغذیه و مواردی از این قبیل ارتباط دارد

 7. مریم گفت:

  سلام سایت تون عالیه

 8. کمیل گفت:

  سلام و خسته نباشید … برای جمع کردن اطلاعات و در واقع آماده کردن خودم برای رفتن به جنگ چربی ها گوگل رو باز کردم که یه سری اطلاعت جمع کنم … به سایت شما برخوردم و الان فک کنم پنج ساعتی میشه که اینجام … خیلی از مطالب رو تو دسته بندی های مختلف خوندم و الان کارم تموم شده و قرار بود از سایت خارج شم که وجدانم اجازه نداد همینجوری سرمو بندازم پایین و برم … واقعا سایت خوبیه .. واقعا … اینو یکی از کاربران خیلی خیلی سخت گیر اینترنت داره میگه … تو اکثر سایتا آدم باید از بین کلیت صد در صدی داده هایی که در اختیارش قرار میگیره به شرط داشتن هوش بالا بیست درصد و شاید حتی کمتر از اطلاعت رو به عنوان اطلاعات مفید بکشه بیرون و در غیر این صورت خیلی هاشون باعث گمراهی میشن ..ولی بازدهی مطالب سایت شما واقعا بالاست .. اینکه فلسفه سایت انقدر مشخصه و انقد فکر روشنی پشتشه رضایت من یکی رو که واقعا جلب کرده … مطالب بدون حاشیه..با منابع معتبر.. صادقانه و با هوشمندی جمع شده … خلاصه اینکه ممنون ازتون … در نهایت یه سوال هم بپرسم … من قصد لاغر شدن دارم.. جنس چربی هام خیلی شل و وله .. در حدی که بعضی وقتا میمونم که اصلا مجازم در نظر بگیرم چربی هم هست یا باید اینجوری در نظر بگیرم که فقط آبه ؟
  برای تسریع لاغری برای این جنس چاقی پیشنهادی دارین ؟؟ و با این وضع آیا بهتره آب مصرفی رو کمتر کنم یا نه ؟ دوباره ممنون …

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ممنون کمیل عزیز، خوشحالیم که توانسته ایم رضایت شما را جلب کنیم.  چربی بدن ارتباطی با آب ندارد، حتی شما در روند کاهش وزن باید آب بیشتری مصرف کنید چون متابولیسم بدن را بالا می برد، برای کاهش وزن درست و سریع، باید این سه مرحله باهم انجام شود، تمرینات هوازی+تمرینات بدنسازی+ رژیم غذایی سالم

 9. عزیزه گفت:

  سلام باتشکرویژه ازسایت پربارتون دختری باقد۱۵۰ووزن۷۹هستم چقدراضافه وزن دارم

 10. فروغ گفت:

  عااااااالی بود…

 11. میلی گفت:

  من پسری با قد ۱۸۶و وزنی ۸۰هستم چقدر اضافه وزن دارم

 12. زهرا گفت:

  سلام ممنون از زحماتون خیلی عالی بود

 13. aida گفت:

  سلام خسته نباشید از مطالب مفیدی که همیشه در سایت قرار میدید بسیار سپاسگزارم سوالی داشتم برای سوزاندن چربی شکم و پهلو ابتدا بهتره که ورزش هوازی انجام بشه و بعد تمرینات با وزنه یا برعکش من مقدار خیلی کمی چربی زیر شکمی و کمی پهلو دارم و میخواستم که این چربی ها رو بسوزونم برای فرم دهی به عضلات شکمم هم تمرینات سختی رو انجام میدم و البته مدت زیادی هم هست که فیتنس کار میکنم ولی متاسفانه تا الان فرمی رو که خواستم به دست نیومده دور کمر من ۷۲.۵ و قدم ۱۶۸ دوست دارم که دور کمرم کمتر از ۷۰ سانت بشه لطفا راهنماییم کنید.و سوالی دیگه ای هم که داشتم به ازای هر ۱ کیلو کاهش وزن دور کمر تا چند سانت کاهش پیدا میکنه بسیار متشکرم.

 14. فریبا گفت:

  سلام برام جالبه
  من همیشه شنیدم که ورزش با شکم خالی بیشتر باعث چاقی میشه ولی این برعکس میگه
  من حدود ۴ کیلو اضافه وزن دارم و متاسفانه وقت مشخص برای ورزش ندارم گاهی صبح بعد از صبحانه نیم ساعت میرقصم و حلقه میزنم گواهی شب بعد شام
  میشه بگین این نوع ورزش کردن من بهم کمک میکنه لاغر شم و وزن کم کنم یا نه ؟
  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   ورزش با شکم خالی اصلا درست نیست و حداقل یک میان وعده خیلی سبک یا چند تکه میوه لازم است. یکی از اصول ورزش کردن نظم در ورزش است. یعنی شما در روزهای مشخصی و در ساعت مشخصی ورزش کنید. این طور بدن شما به ورزش پاسخ مثبت می دهد. بهتر است یک زمان مشخص تمرین کنید تا به نتیجه برسید.

 15. فریبا گفت:

  سلام
  آیا ورزش کردن در شب بیفایده است ؟

 16. مرتضی گفت:

  سلام.با پیاده روی سریع در دو زمان نیم ساعت در عصر چقدر چربی از یین میرود.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. مقدار کالری مصرفی به وزن بدن، سرعت و فاصله ای که می پیمایید پیاده روی بستگی دارد.نیم ساعت پیاده روی موجب سوختن ۹۰ تا ۲۰۰ کالری می شود. هرچه وزن شما بیشتر باشد و سریعتر پیاده روی کنید کالری بیشتری می سوزانید.

 17. مرتضی گفت:

  سلام.آیا بستن کمربند دورشکم در هنگام پیاده روی در سوختن چربی تاثیر زیادی داره؟در ضمن آیا تاثیر منفی روی بدن میذاره؟

 18. مرتضی گفت:

  سلام.بسیا ر خوب و به موقع پاسخ میدهید ممنونم.استفاده از آب قوره برای از بین بردن چربی قبل از ورزش خوبه یا بعد از ورزش؟ویا در چه فواصلی و کی از اب قوره استفاده کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر منابع معتبر رو بررسی کنید نوشته شده آبغوره برای چربی سوزی و کاهش وزن مناسب نیست یعنی اصلا موجب چربی سوزی نمیشه.

 19. مرتضی گفت:

  سلام.منتظر پاسخ شما هستم.آیا لازم است برای کاهش وزن در هفته برنامه استخر بذارم یا با پیاده روی در مدت طولانی کاهش وزن به وجود می آ ید؟لطفا راهنمایی کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام کاهش وزن یک مقوله تک قطبی نیست که فقط روی فعالیت بدنی مانور دهید چه بسا مشکل از چیزی دیگری باشد و ورزش طولانی مدت نتیجه عکس داشته باشد، شما باید بررسی کنید اضافه وزن تان ناشی از چیست؟ گذشته از این اصل کاهش وزن به تغذیه ربط دارد و ورزش نقش کمک کننده دارد در صورتی که تغذیه را رعایت کنید می تواند گزینه استخر را انتخاب کنید

 20. مرتضی گفت:

  سلام.باتشکر از پاسخ های شما.اخیرا در یکی از گروههای مجازی مطلبی از دکتر ی خواندم باینکه اگر شیر و دارچین و عسل را باهم مخلوط کنیم ودر یخچال بذاریم و هرروز ناشتا یک لیوان از آن بخوریم بعدازیک هفته تعدادزیادی از چربیهای دورشکم ازبین میره.نظر شما چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام چیزی در این خصوص نشیدیم هر چند که در برخی مطالب به مصرف عسل و دارچین با آب ولرم برای کاهش وزن اشاره شده اما اینکه مستقیم ریو چربی شکمی تأثیر داشته باشند یا نه نمی توانیم نظر دهیم،

 21. مهتا گفت:

  سلام
  من قدم ۱۶۰ و وزنم ۷۲ کیلو …تحت نظر دکتر تغذیه رژیم گرفتم و تا حالا ۸ کیلو کم کردم یعنی ۸۰ کیلو بودم
  اگر بخوام با شروع تعطیلات باشگاه رفتن رو هم تو برنامه کاهش وزنم بذارم
  به نظرتون چ تغییراتی باید تو رژیم غذاییم انجام بدم تا با ورزش هر دو با هم ی نتیجه مطلوب بدن و سرعت کاهش وزنم بالا بره؟؟؟
  صبح میتونم باشگاه برم …ورزش های هوازی میخوام انجام بدم و با وزنه کار کنم …چ ترتیبی باید بینشون باشه ؟؟؟
  و اینکه کار با وزنه و دستگاه های بدنسازی باید هر روز انجام بشه؟؟؟
  رژیمم چ تغییری بکنه؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ما اطلاعی از نوع رژیم شما نداریم و بر این اساس نمی توانیم نظر دهیم، اما سعی کنید در یک تایم یک ساعته هم تمرینات بدنسازی انجام دهید هم هوازی اگر اینتروال باشد بهتر است، می توانید تمرینات اینتروال را بعد از تمرینات با  وزنه انجام دهید. نیازی هم نیست هر روز تمرین کنید، ۳ جسله در هفته کفایت می کند

 22. Naghmi گفت:

  سلام میخاستم بل یتم با توجه به اینک میگن تا دو ساعت پس از ورزش نباید چیزی جز اب خورد اگر صبح اول ورزش کنیم و بعد صبحانه بخوریم باعث چاقی نمیشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر کی داره به شما میگه دو ساعت بعد ورزش چیزی نخورید نه از کاهش وزن اطلاع داره و نه از بدن یک فرد چه ورزشکار چه غیر ورزشکار

   ببینید چیزی که مهم است اینکه شما باید بدونید چه چیزی رو چه زمانی مصرف کنید تا هم کاهش وزن داشته باشید و هم عضله از دست ندید. ورزش کردن با شکم خالی هیچ تفاوتی با ورزش کردن با شکم پر به لحاظ کاهش وزن نداره تنها تفاوتش این هست که در شکم خالی عضلات تخریب میشه، این مطلب رو مطالعه کنید

   http://www.elmevarzesh.com/will-i-lose-more-weight-if-i-go-running-on-an-empty-stomach/

 23. حسین گفت:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون. یه سوالی ذهن من رو مشغول کرده.
  آیا انجام تمرینات هوازی در اول صبح و به صورت ناشتا باعث عضله سوزی خواهد شد با خیر؟

 24. محمد گفت:

  سلام وقت شما بخیر ممنون میشم پاسخ بدین
  بنده چندین ساله بدنسازی کار میکنم و خدا رو شکر بدن نسبتا خوش فرمی دارم
  تیپ بدنی ام از نوع یک یعتی لاغر اندام هستم خیلی کم وزن میگیرم اگر تمرین وزنه هم نداشته باشم بسیارسریع وزن از دست میدم
  نمیدونم از کجا و با مصرف چه چیزی و چه سالی مقداری چربی زیر شکم و پشت پهلو گرفتم اندازه اش هم این چندسال تغییری نکرده
  دور کمر چه الان که ۶۶کیلو هستم با ۱۷۸سانت قد چه وقتی که در دوره حجم ۸۰کیلو میشم زیر ۸۰سانت هست
  ناگفته نماند ماه رمضان هم بشدت وزن کم میکنم
  الان دو هفته هست تصمیم گرفتم در روزهای زوج صبح ناشتا ۳۰ دقیقه بصورت پیاده روی سریع و دو انجام میدم روزهای فرد هم کار با وزنه دارم سر جمع هفته ای ۹۰دقیقه هوازی تجربه بدنیم نشان داده که پیروی نکردن از رزیم غذایی خاصی تاثیری بر کاهش و افزایش چربی بدنم نداشته .درکل نوشابه هم بندرت مصرف میکنم حتی نان بجز صبحانه
  آیا با توجه به توضیحات بالا این روشی که انتخاب کردم مناسب هست یا نه
  باسپاس فراوان

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. لطفا بدون صرف وعده قبل از تمرین، ورزش نکنید. به جای ۳۰ دقیقه پیاده روی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تمرینات تناوبی با شدت بالا انجام بدید. از رژیم غذایی  ویژه ای پیروی کنید که ضمن چربی سوزی عضلات تون از بین نره و وزن کم نکنید. حتماً باید تمرینات با وزنه رو حداقل ۴ جلسه در هفته انجام بدید. می توانید به صورت ترکیبی تناوبی و قدرتی رو تمرین کنید.

 25. احسان گفت:

  سلام.من قدم ۱۸۰ و وزنم ۹۵کیلو.روزانه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت تردمیل میزنم.با نصف کردن وعده شام و همین ریتم ورزش ایا میشه امیدوار بود که در ماه ۵ کیلو کاهش وزن داشته باشم؟

 26. mohammad گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  استاد من ورزش والیبال رو به صورت نیمه حرفه ای انجام میدم
  در مطلب بدنسازی والیبال که گذاشته بودین نوشته بود برای والیبال باید تمرینات هوازی-وزنه-پلیومتریک انجام بشه
  میشه بنابر این مطلب صبح ها قبل صبحانه هوازی کار کرد و عصر ها به تمرین با وزنه یا پلیومتریک یا تمرین با توپ پرداخت؟؟؟
  خودمم لاغرم ولی یکم چربی شکمی دارم. ممنون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. صبح با معده حالی ورزش نکنید. حتما قبل تمرین یک وعده سبک غذا مصرف کنید. شما در انتخاب زمان تمرین آزاد هستید. می تونید در یک جلسه ۱.۵ ساعت والیبال هم والیبال تمرینکنید هم پلایومتریک و هم بدنسازی و یا اینکه صبح بدنسازی و پلایوتریک و هوازی کار کنید و بعدازظهر والیبال تمرین کنید اما من پیشنهاد می کنم به جای هوازی از تمرینات تناوبی با شدت بالا استفاده کنید.

 27. احمد گفت:

  سلام. ابندا متشکرم که اینقدر سریع به سوالات پاسخ میدید. میخواستم بپرسم اگر بعد از یک ساعت باشگاه بلافاصله شروع به دویدن کنم به مدت ۱۵ دقیقه آیا باعث عضله سوزی نمیشه/؟؟؟ من میخوام همزمان که عضله میسازم چربی های شکمم رو هم از بین ببرم..و اینکه مصرف روزانه ۵ تا تخم مرغ بصورت نیمرو آیا باعث چاقی نمیشه؟؟؟ تخم مرغ رو اکثرا بعد از باشگاه برای جذب پرو تئین مصرف میکنم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر هدف حجم عضله باشه، خیر درست نیست، اما اگر بخواید عضله داشته باشید و حجم براتون مهم نباشه دویدن برای کاهش چربی خوب هست، اما نکته مهم این هست که می تونید با تغذیه درست حتی بدون دویدن بعد تمرین چربی شکم رو هم کاهش بدید، مصرف روزانه تا ۳ تخم مرغ در منابع بلامانع قید شده

 28. soheil گفت:

  سلام.هم صبح ورزش هوازی انجام بدیم هم بعد ازظهر همون روز وزنه و هوازی اینتروال برای کاهش وزن مشکل داره؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ چنین روشی برای کاهش وزن اصلاً توصیه نمیشه، اصل قضیه کاهش وزن به تغذیه ربط داره، شما هر چقدر بیشتر فعالیت کنید به معنی کاهش وزن بیشتر نیست

 29. soheil گفت:

  اگه هفته ای سه روز این نوع تمرین و انجام بدیم چی اونم یک روز در میان باز صحیح نیست؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای نتیجه بهتر سه الی چهار روز در هفته باید انجام بدید.

   • soheil گفت:

    ببخشید یعمی هفته ای پنج روژ تمرین در هفته اشتباهه؟
    اونایی که پنج روز در هفته تمرین کردن و نتیجه گرفتن چه مشکلی داشت!!!!!!

    • رامیار نجفی گفت:

     خیر. کی میگه اشتباهه. شما مجوز دارید در هفته ۱۲ جلسه تمرین کنید یعنی صبح و بعدازظهر. اما برنامه تمرینی و تغذیه ای درست هست که شما رو به نتیجه میرسونه نه زیاد ورزش کردن. بد برداشت نکنید. 

 30. ali گفت:

  با سلام و خسته نباشید .
  میخواستم بدونم قد من ۱۷۵ و وزنم ۷۰ کیلو.چند کیلو اضافه وزن دارم؟
  و اینکه چند دقیقه وقت روی ورزش قبل از صبحانه بزارم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اضافه وزن ندارید، ما موافق ورزش قبل از صبحانه نیستیم، مدت زمان هم بستگی به نوع فعالیت و هدف شما داره

 31. شاهین گفت:

  سلام من چند سال پیش بدنسازی رو شروع کردم و از یک بدن لاغر تونستم با خوردن زیاد به حجم خوبی برسم ولی اشتباهم این بود که شکم کار نمیکردم . بعد یک مدت باشگاه رو ول کردم و دیدم که شکمم روز به روز بزرگتر شده و اینم باید اشاره کنم که کنترلی روی غذا خوردنم نداشتم . و الان چیزی که برای من مونده ۱۰ درصد از حجم عضلانیی که داشتم و شکم بزرگ هست که هیکل منو بدقواره کرده . می خواستم بدونم که راهی هست که هم بتونم به حجم دلخواهم برسم و همزمان شکمم رو سریع آب کنم یا نه . ممنون میشم نظر شما رو بدونم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بله. شما می تونید با انجام سه الی چهار جلسه ورزش ترکیبی قدرتی و اینتروال در هفته و رعایت رژیم غذایی تخصصی به راحتی چربی های اضافه رو دفع و عضلات رو پرورش بدید. کافیه اراده کنید و برنامه ریزی کنید.

 32. شاهین گفت:

  ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینه که باید کالری مصرفی رو در طول روز حساب یا محدود کنم ؟ من می خواستم این دو تا کار یعنی چربی سوزی شکم و اووردن حجم رو هم زمان انجام بدم شما بهتر میدونید که برای افزایش حجم باید غذای نسبتا زیادی مصرف کرد ولی برای چربی سوزی شکم باید کالری رو محدود کرد. به نظرتون اینا با هم تناقض نداره ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این دیدگاه اشتباه است، چه کاهش وزن باشه و چه عضله سازی دو نکته مهم هست، چه مواد غذایی بخورید ( و چه موادغذایی نخورید) و اینکه این مواد غذایی رو در چه زمان های باید مصرف کنید؟ برای این موارد هم باید برنامه داشته باشید و دقیق از این وضعیت اطلاع داشته باشید

 33. میلاد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من قدم ۱۷۴ وزنم ۹۰ کیلو میخواستم ببینم چطوری میتونم عرض ۱۵ هفته ۲۰ کیلو کم کنم،،با ورزشهای هوازی امکان این کار هست یا باید فکر دیگه بکنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تنها با ورزش امکان پذیر نیست، شما حتماً باید تغذیه مناسب کاهش وزن رو هم رعایت کنید و در کنار اون ورزش های مقاومتی مثل بدنسازی بدون وزنه یا تمرینات هوازی انجام بدید البته اگر سابقه ورزشی داشته باشید با تمرینات اینتروال نتیجه بهتری می گیرید در این خصوص در سایت مطلب داریم سرچ کنید

 34. شاهین گفت:

  متشکر . مرسی از مطالب اموزندتون

 35. هميلا گفت:

  با سلام و احترام و تشکر ویژه از مطالب عالیتون
  بعد از سالها ورزش واقعا تنها نتیجه ای که دیدم این بود که بدون تغذیه ی درست کلا ورزش کردن بی نتیجه است و فقط در جا زدنه
  چطور توقع داریم به بدنمون انواع چربی ها و قند ها رو بدیم و در نهایت با روزی دو سه ساعت ورزش چربی بسوزونیم
  شاید در سنین زیر چهل سال به علت تحرک بیشتر از اندامتون راضی باشین اما مطمین باشین تو سنین بالاتر اینطور نخواهد ماند
  سپاسگذار از مطالب خوبتون جواب خیلی از سوال هام رو در قسمت پرسش و پاسخ پیدا کردم
  خدا قوت

 36. زینب گفت:

  سلام
  خدا قوت
  بابت کتاب چالش کاهش وزن و تناسب اندام بسیار سپاسگزارم
  بسیار عالی بود
  من واقعا اینقدر جسته و گریخته مطالب خونده بود که گمراه شده بود
  ولی کتاب شما عالی بود عالی
  یک سری راهکار های درست داشت نه متناقض
  من وزنم ۵۳ و قدم ۱۴۸ هست
  چربی های من در قسمت سینه و شکم می باشد
  به خاطر وضعیت شغلی ام که ساعت ۷ غروب میرسم خونه ،ازون زمان به بعد میتونم ورزش نیم ساعته هوازی و شکم(یک روز در میان) داشته باشم.
  سعی میکنم قبل از ساعت ۸ میوه ابتدا و بعد شام رو بخورم بعد دو ساعت چیزی نمیخورم بعد ورزش ، دوباره یک ساعت فاصله یک لیوان شیر میخورم و میخوابم.

  در فاصله زمانی قبل از تعطیلی از شرکت تا خواب چطور بین کربوهیدرات و پروتئین و چربی توازن ایجاد کنم؟
  این برنامه من درست هست
  عذرخواهی بابت اینکه سوالم طولانی شد
  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

    سلام. ضمن تشکر از شما و با آرزوی موفقیت، باید عرض کنم وقتی ساعت ۷ میرسید خونه یک وعده سبک کربوپروتئین با مایعات کافی بخورید و تا ۸ صبر کنید. شیر و غذاهای دیر جذب نخورید. ورزش تون رو انجام بدید و بعد ورزش در فاصله نیم ساعت یک وعده پروتئینی سبک بخورید. باز هم باید زود جذب بشه. الان حدودا رسیدیم بین ساعت ۸:۳۰ تا ۹. بعد از ساعت ۹ هم می تونید شام بخورید. حتما از محتویات کتاب برای انتخاب مواد غذایی  درست قبل و بعد تمرین استفاده کنید.

 37. زینب گفت:

  ببخشید در سوال قبلی ام جا موند
  ۱.من با این ترتیب در عصر (کربوپروتئین و ورزش و پروتئین سبک و شام )چاق و کپل نشم؟( خنده)
  ۲.کربوپروتئین منظورتون مکمل هاست؟

  • رامیار نجفی گفت:

    اگر تغذیه تون به اندازه و همراه با ورزش باشه چاق و کپل نمیشید. منظورم مکمل نیست منظورم میان وعده های سبک غذایی است. البته میتونید مکمل هم استفاده کنید ولی اگر تغذیه خوبی رو رعایت کنید نیازی ندارید.

 38. Nayere گفت:

  سلام.من قدم ۱۶۸ و وزنم ۶۶ه.با ورزش و رژیم ۲۰ کیلو وزن کم کردم و کاهش وزنم الان متوقف شده.چیکار کنم که دوباره وزن کم کنم؟ هرچی ورزش و رژیم تاثیر نداره
  یه سوال دیگم اینه که دو و پرش واسه سینه بده؟شنیدم شل میکنه سینرو. چجوری باید بدون اینکه شل شه بدوم و بپرم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر برنامه تمرینی و تغذیه شما درست باشه روند کاهش وزن متوقف نمیشه. باید از سوتین ورزشی حین تمرین استفاده کنید مثل ورزشکارای حرفه ای که همیشه از لباس مخصوص ورزش استفاده میکنن و هیچ مشکلی ندارن. پیشنهاد میکنم از برنامه تمرینی و تغذیه ای زیر دیدن کنید.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

 39. لیلا گفت:

  سلام میتونم از شما برای رسیدن به هدفم برنامه غذایی و ورزش بگیرم اخه به هیچکس اطمینان نمیشه کرد هر کس بنفع باشگاه خودش حرف میزنه
  هزینه هم هر طوری بفرمایید تقدیم میکنم
  البته من ۱۰ کیلو کم کردم رژیم تثبیت گرفتم و حساب شده تغذیه میکنم ولی میخام پایین تنم حجم بگیره و چربی شکم و پهلوم کامل بره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *