آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

تمرینات با وزنه از بخش های اصلی و بنیادی هر برنامه تمرینی است. هدف شما از تمرین هرچه باشد، کاهش وزن، افزایش وزن، عضله سازی یا حفظ فرم بدن، افزودن تمرینات با وزنه به برنامه تمرینی روزانه، شما را در رسیدن به هدف تان کمک خواهد کرد. ممکن است جوانان و نوجوانان و والدین آن‌ها در مورد تأثیر تمرینات منفی بدنسازی  بر کوتاهی قد نگران باشند. اثر منفی این نوع تمرینات بر قد نهایی یک افسانه است! در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این موضوع می‌پردازد.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

اثر بر روی صفحات رشد

صفحات اپیفیزیال یا به عبارتی دیگر صفحات رشد که در انتهای استخوان ها قرار دارند، مسئول رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان هستند. این صفحات غضروفی در طول دوران کودکی تقسیم شده و دوباره تولید می‌شوند و به فرایند تولید استخوان جدید کمک می‌کنند.

فرایند تولید مجدد سرانجام با زمانی که انسان به قد نهایی خود برسد، متوقف می‌شوند، این فرایند معمولاً در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. اما نگرانی‌هایی در مورد آسیب دیدن صفحات رشد این عقیده را در مورد ارتباط بین تأثیر تمرینات با وزنه بر روی مفاصل و استخوان‌ها و نهایتاً قد نهایی به وجود آورده است.

عینک ربین اصل

هورمون‌ها و رشد استخوان

در مطالعه‌ا‌یی در سال ۲۰۱۰ محققان دانشگاه کانزاس و واشنگتن، تمرینات با وزنه را به افزایش ترشح هورمون تستوسترون ربط دادند. علارغم دخالت تستوسترون در رشد استخوان، توسعه عضلات و رشد نهایی قد، این تأثیر بر روی رشد ضد و نقیض است.

در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ در مورد هورمون‌ها و رشد استخوان محققان شواهدی مبنی بر تأثیر تستوسترون بر روی رشد استخوان و بسته شدن نهایی صفحات رشد ارائه کردند. این مطالعه نشان داد که تستوسترون ممکن است به طور معناداری بر روی بسته شدن نهایی صفحات رشد اثر نگذارد. این یافته‌ها حاکی از آن است که تمرینات با وزنه ممکن است رشد را متوقف کند.

دکتر Avery Faigenbaum از دانشگاه ماساچوست می‌گوید: افراد در مورد ارتباط بین تمرینات با وزنه و توقف رشد در کودکان و بزرگسالان دچار اشتباه و کج فهمی شده‌ اند. او پیشنهاد می‌کند، تغذیه سالم و تمرین منظم اجازه رسیدن به قد نهایی را به افراد می‌دهد. افراد ناسالم و با تغذیه بد احتمال توقف رشد قد را دارند.

Betsy Keller  استاد کالج ایتاکا می‌گوید: گفته‌های دکتر Faigenbaum ممکن است درست باشند زیرا محققانی که بر روی تأثیر تمرینات با وزنه بر روی رشد قد تحقیق کرده‌اند ممکن است بر روی گروه محدودی از ورزشکاران یا یک نوع ورزش تحقیقات خود را انجام داده باشند مانند ژیمناستیک که افراد کوتاه قد در این رشته موفق‌تر هستند. در سال ۲۰۰۸ یک تحقیق اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد را اعلام کرد.

Darren Beattie مربی فیتنس در جواب این سوال مهم می‌گوید: خیر! هیچ تحقیق معتبری در مورد اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد اعلام نشده است. کالج طب ورزش آمریکا و انجمن فیزیولوژی ورزشی کانادا بر این باورند تمرینات مقاومتی اگر صحیح، با وسایل استاندارد و در محیطی مناسب انجام شوند، کاملاً ایمن و بدون ضرر خواهند بود.

او در ادامه می‌گوید: فشار تمرینات مختلف بر روی مفاصل از تمرینات با وزنه بیشتر است. فشار تمرین شنای سوئدی ۶۰ درصد وزن است. این فشار برابر فشار وارده بر اثر تمرین کوهنوردی و بارفیکس است. تمرینات پرشی ۶ برابر وزن بدن و تمرینات سرعتی ۳ برابر وزن بدن بر مفاصل فشار وارد می‌کنند. این گفته در حالی بیان می‌شود که فشار وارده ناشی از تمرینات با دمبل یا هالتر قابل مقایسه با فشار تمرینات مذکور نیستندمگر با چند سال تمرین مستمر و منظم.

مطلب مرتبط: با راه های افزایش قد آشنا شوید

سن شروع تمرینات بدنسازی

می‌توانید تمرینات با وزنه را از سن ۱۱ الی ۱۴ سالگی برای نوجوانان آغاز کنید اما توصیه می‌شود حرکات اصلی را با وزنه های سبک آموزش دهید. مجله علم ورزش:  17 سالگی عالی ترین سن برای توسعه قدرت است. اگرچه اوج قدرت در ۲۵ سالگی به دست می‌آید اما جوانانی که از ۱۷ سالگی تمرینات با وزنه را شروع کرده‌اند، نسبت به افرادی که از ۱۸ یا ۱۹ سالگی تمرینات قدرتی با وزنه را شروع کرده‌اند در ۲۵ سالگی قدرت بیشتری دارند. منظور از حرکات اصلی اسکوات، ددلیفت، شنای سوئدی، پرس شانه، پرس سینه، لانج، حرکات پرتابی، چرخشی، جهشی، تعادلی، استوارسازی و حمل اجسام می‌باشند.

تأثیر بدنسازی بر رشد قد و چگالی استخوان‌ها

برخی از محققان اعلام کرده‌اند تمرینات با وزنه نسبت به دیگر تمرینات بر روی رشد قد و چگالی استخوان‌ها مؤثرتر هستند. یک تحقیق دیگر اثر مثبت تستوسترون بر روی چگالی و رشد استخوان را به اثبات رسانده است. تأثیر تمرینات با وزنه بر ترشح تستوسترون و رشد قد مؤثر می‌باشد.

با شواهد مستقیم و غیر مستقیم که پیشنهاد می‌کنند تمرینات با وزنه ممکن است رشد استخوان و چگالی را افزایش دهد، تمرینات با وزنه به جای توقف رشد ممکن است رشد قد نهایی را در افراد جوان افزایش دهد. با بررسی بیوگرافی ورزشی ورزشکاران حرفه ای متوجه خواهید شد که این ورزشکاران از همان سن نوجوانی و جوانی تمرینات با وزنه را شروع کرده و قد نهایی آن‌ها دچار کاهش و اختلالی نشده است. از این دسته ورزشکاران می توان به افرادی همچون شکیل اونیل، دیوید رابینسون، کارل مالون، مایکل ویک و اسطوره بدنسازی دنیا آرنولد شوارتزنگر اشاره کرد.

نکته پایانی

با توجه به تحقیقات و مطالب ارائه شده، نظر نویسندگان مجله علم ورزش بر این است که اگر تمرینات بدنسازی اصولی باشند، جای نگرانی برای توقف رشد قد وجود ندارد. البته نه تنها برای بدنسازی و تمرینات با وزنه، بلکه در هر رشته ورزشی چنانچه اصول تمرینات رعایت نشود و موجب آسیب به صفحات رشد گردد، بدون شک در توقف یا اختلال در رشد قد تأثیر دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:  quora + livestrong

به اشتراک بگذارید :
تلگرام

مطالب مشابه

۶۳ نظر

 1. mohammad می‌گه:

  سلام با تشکر از سایت خوبتان یک درخواست دارم لطفا فید مطالبتان را بصورت کامل قرار دهید افراد زیادی هستند که مطالب سایتها را از طریق فید دنبال میکنند لطفا جواب دهید

 2. زهرا می‌گه:

  سلام پسر من میره تکواندو شنیدم قد کوتاه مکنه این حرفا درست یانه

 3. زهرا می‌گه:

  سلام ببخشید منظورتو نفهمیدم میشه واضح بگین

  • رامیار نجفی می‌گه:

   متاسفانه برخی از مربیان دلسوز با عدم آگاهی از خصوصیات فیزیولوژیکی کودکان تمرینات سختی مثل تمرینات پلایومتریک و تمرینات وزنه و هوازی غیر اصولی و سنگین را تجویز میکنند. همچنین در ورزش های رزمی مشاهده شده که ضربات سنگین به سر استخوان ها باعث شکستگی های ریز در اپی فیز استخوان شده و مشکلاتی در رشد استخوان بوجود آورده است. مربی با تجربه و آگاه از علم تمرین باید این مسایل را در نظر بگیرد و از تمرینات هوازی و قدرتی سخت و خارج از توان کودکان اجتناب کند و کودک شما باید در حین مبارزه از محافظ اندام های بدن به خوبی استفاده کند. 

 4. zahra می‌گه:

  سلام،خیلی خوب بود این مطلب،سوال خیلی از ما بود :)

 5. علی می‌گه:

  ببخشید بنده یه فوتبالیست هستم ۱۶ساله یه برنامه خوب بدنسازی برای بالا تنه و پا میخواستم.. لطفا راهنمایی کنید. مرسی

 6. Naْzi می‌گه:

  سلام اگر بخواهیم استقامت وتوان قلبی بالا ببریم چه ورزشی انجام بدیم بعد اگر با تردمیل بخواهیم این توان افزایش بدیم چه سرعتی شروع کنیم؟ برای افتادگی و افزایش حجم عضله با سن چه حرکتی از حرکات بدنسازی مفید می باشد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، برای افزایش استقامت باید تمرینات هوازی انجام دهید، میزان شدت شروع برنامه نیز به توان بدنی شما بستگی دارد، برای عضلات باسن نیز باید تمرینات بدنسازی انجام دهید، در سایت چند مطلب پیرامون این موضوع داریم

 7. علی می‌گه:

  سلام
  پس میشه گفت در کل اگ حرکات درست باشند نه تنها جلوی رشد قدو نمیگیره بلکه باعث رشد بیشترشم میشه درسته؟

 8. سام می‌گه:

  سلام . من وقتی ۱۷ ساله بودم رفتم بدنسازی به مدت یک سال کار میکردم . متاسفانه قدم سوخت ! یعنی رشد دیگه نکرد در حالی که همه برادرهام بعدن قدشون بیشتر رشد کرد من به همون صورت موندم الان سی سالمه. ربطی به تغذیه هم نداره چون همه تو یه خونه بودیم و مثل هم غذا میخوردیم پدرم هم قدش بلند تره دایی ها و عموها و پدر بزرگ ام هم قد بند هستند متاسفانه این حقیقت داره که بدنسازی در سن پایین جلوی رشد قد رو میگیره . روی من که کاملا درسته و چند تا از دوستانم هم همین رو تجربه کردند .

 9. سينا می‌گه:

  سلام ١٧ سالمه و چند روزیه ورزش رو شروع کردم یعنی کاملا مبتدی هستم! هر روز ۴٠ دقیقه روی تردمیل راه میرم و از این ۴٠ دقیقه حدود ۴ بار ٢ دقیقه ای می دوم …و میخوام در کنار اینا با دمبل ٢ تا ۵ کیلویی عضلات بازو و شانه و سینه را هم تقویت کنم (فقط این سه عضله)آیا دویدن و تمریناتی که عرض کردم احتمال (هرچند کم) آسیب به صفحات رشد و جلوگیری از رشد قد رو داره؟
  سوال دومم اینه که میشه تمریناتی که گفتم رو هر روز انجام بدم یا باید یک روز در میان باشه اخه چند جا در مورد ریکاوری حرف زده بودید واسه همین گفتم لطفا یه توضیحی هم در مورد ریکاوری بدید و برای دویدن و پیاده روی هم باید یک روز در میان باشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   پیشنهاد میکنم زمان پیاده روی رو کم کنید. مثلا ۲۰ دقیقه. و به صورت تناوبی با شدت بالا تمرین کنید نه طولانی مدت با شدت کم و مداوم. چون مبتدی هستید فعلا چهار جلسه در هفته تمرین کنید تا بدن آسیب نبیند. انجام تمرینات کاردیو و وزنه در یک جلسه هیچ اشکالی ندارد. به چربی سوزی و عضله سازی شما کمک می کند.

 10. سينا می‌گه:

  با تشکر از پاسخگویی سریعتون
  از راهنمایی مفید شما استفاده کردم اما متاسفانه جواب سوالام رو کامل نگرفتم!

 11. علی می‌گه:

  سلام ایا راهی برای کوتاه کردن قد هس؟ت

 12. احمدرضا می‌گه:

  سلام من پیش یک دکتر تغذیه رفتم برای قدم و قرص ال آرژنین رو بهم معرفی کرد و گفت تا سن ۱۸ سالگی بدن سازی کار نکنم الان نمیدونم که برم بدن سازی یانه راستش میترسم سنم هم ۱۶سالمه

 13. سروش می‌گه:

  داداش من ۱۵ سالمه و قدم ۱۷۴ میخوتم بدونم ورزش با وزنه که روی قدم تاثیر نداره اخه خیلی میترسم و هیکلمم برای به فرم دادن عالیه لطفا سریع پاسخ دهید با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز در این مطلب هر آنچه که لازم بوده توضیح داده ایم، تصمیم با خودتان است و همچنین به برنامه ای که مربی برایتان در نظر می گیرد

 14. شایان می‌گه:

  با سلام و عرض خسته نباشی ۱۵ سالم و قدم ۱۷۴ و امکان دارد قدم با بدنسازی به ۱۸۳یا۱۸۵ برسد اخه تو خونه هم تمرینای کشیشی انجام میدم خوشحال میشم پاسخ بدید ممنون از سایت خوبتون منتظرم:)

 15. احمدرضا می‌گه:

  جواب من چی شد پس؟؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز در این مطلب هر چی لازم بوده مطرح شده، ما نمی تونیم برای شما تصمیم بگیریم، حق انتخاب با شما هست اگر مسئله قد برایتان مهم است و حتی یک درصد احتمال خطا می دهید پس تا ۱۸ سالگی سراغ بدنسازی نروید، اگر هم می توانید درست و سالم تمرین کنید هیچ مشکلی ندارد

 16. Ali می‌گه:

  سلام ایا تمرین با وزنه و دمبل و پرس یینه و جلو بازو هالتر ایستاده ضرری برای من ندارد؟ایا بدنم نمیسوزد یعنی رشتش متوقف نمیشود رشد قدم نه رشد هیکلیم؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، علی عزیز در مطلب توضیح دادیم در کامنت ها هم گفتیم، ورزش در این سن برای رشد قد مثل شمشیر دو لبه هست، اگر درست انجام بشه تأثیر مثبت داره و اگر تمرینات پر فشار غیر اصولی باشه تأثیر منفی داره

 17. محمدحسین می‌گه:

  سلام و باتشکر از سایت خوبتان.میخواستم بدونم انجام تمرین های بدنسازی درماه رمضان که روزه هستیم باعث سوختن عضله میشود.یعنی قبل از افطار بدون تغذیه تمرین کنیم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بهتر است تمرینات را بعد از افطار انجام دهید، در فرایند تمرینات بدنسازی بدن نیاز به انرژی و تغذیه برای رشد، ترمیم و حفظ عضله دارد

 18. علی می‌گه:

  سلام وخسته نباشید.من ۱۸سال سن دارم قد۱۷۵وزن۶۳.وحدود یک سال بدنسازی کار میکنم ولی نتیجه نگرفتم حدود ۱۰درصد تغییر کردم.و این خیلی منو داره رنج میده دوستانم که اختلاف سن ۲ یا ۳سال داریم تو ۳ماه از من بهتر نتیجه گرفتن والان از لحاظ استیل بدنی بهتر هستن.دارم افسرده میشم.از باشگاه دل زده شدم.یعنی میشه بخاطر سنم به حد خودم رسیدم یا یه راهی هست که من پیشرفت کنم.لطفا منو راهنماید کنید که چکار کنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، نتیجه گرفتن از تمرین به برنامه تمرینی مناسب، تغذیه خوب، خواب و استراحت کافی، ریکاوری بدن و مواردی از این قیبل ربط داره، شما باید هوشمندانه تمرین کنید و بدن رو تغذیه کنید تا نتیجه مناسبی بگیرید

 19. علی می‌گه:

  سلام کیوان جان.من تو باشگاه تا حدی که ممکنه سخت وسنگین کار میکنم هی دارم سعی میکنم.ولی فقط در هنگام تمرین خوبم یعنی رو هر عضله که کار کنم ور داره.بعد تمرین ۵ دقیقه که گذاشت به حالت اولم برمیگردم. بعضی روزا روز بعدش رو عضله کار کرده درد حس میکنم ولی پرورش نمیشن.لطفا کمکم کنید باید چکار کنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، ببینید فقط سخت تمرین کردن مهم نیست، شاید برنامه تمرینی شما مشکل داره، شاید درست تغذیه نداری از این شایدها زیاد هست، شما یه مشورتی با مربی تون هم داشته باشید بهرحال برنامه رو ازشون گرفتید باید راهنمایی هم بکنند ویک نکته رو دقت کنید بعضی ها واقعاً بدنشون این استعداد رو نداره که به این راحتی ها رشد کنند

 20. علی می‌گه:

  اره استعداد بدنم در رشد سخته. شاید بخاطر دوقلو بودن از کوچیکی خوب تغذیه نشدم.ولی اگر سخت کار کنم وشاید هارو رعایت کنم .بعد از ۱یا۲ سال دیگه امیدی واسه رشد بدنم دارم؟بنظرتون بدنم رشد میکند؟

 21. فری می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶سالمه و استخون بندی درشتی دارم(قدم ۱۸۰) من سال قبل برای ۲ماه باشگاه بدنسازی رفتم و وزنه های سنگین زدم زیاد سنگین هم نبود طوری بود که بتونم یه ست رو سخت یا اسون بزنم ولی از اون زمان تا امسال قدم فقط یک سانت رشد کرده بنظرتون علتش چیه
  باتشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. علت در ژنتیک شما نهفته. نمی توان گفت تمرینات بدنسازی دلیلی برای کند شدن سرعت رشد قد شما است.

 22. متین می‌گه:

  سلام من پانزده سالمه و قدم ۱۶۲ و وزنم۵۸ و فوتبال میروم مربی به من پیشنهاد داد بیا بدنسازی اما یکم شک دارم که قدم را بسوزاند لطفا یه راهنمایی بکنید

 23. Ramtim می‌گه:

  من ۱۵ سالمه دمبل ۵ کیلویی میزنم و عضله سازی میکنم. آیا رشده قد من متوقف میشود؟

 24. ارمان می‌گه:

  بارفیکس و حرکات کششی تاثیری بر افزایش قد نداره ؟
  و این که من ۱۸ سالمه تقریبا ۲ سالی میشه بدن سازی میرم . احتمال این که قدم ۲ ۳ سانتی بیشتر شه هست یا فقط تا ۱۸ سالگیه ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، آرمان عزیز تأثیر ورزش در رشد قد این هست که ورزش باعث میشه هورمون رشد بیشتری ترشح بشه و این در رشد قد تأثیر داره اما اساساً ورزش خاصی وجود نداره که نتیجه قطعی داشته باشد. در خصوص میزان رشد هم به طور کلی پسران تا ۱۸ سالگی رشد دارند چون وقتی صفحات رشد بعد از بلوغ بسته شدند امکان رشد وجود نداره اما در برخی موارد مشاهده شده تا ۲۰ سالگی هم رشد داشتند

 25. حمید می‌گه:

  دوست عزیز من ۱سال پیش قدم ۱۸۶ بود الان که یکساله بدنسازی کار کردم قدم شده ۱۸۴ چرا اینجوری شدم!؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. همچین مواردی بسیار نادر و غیر ممکنه. تمرینات بدنسازی اگر اصولی و درست انجام بشه مطمئناً هیچ تأثیر منفی بر قد نداره. فشار بر ستون مهره ها، مفاصل و دیسک های بین مهره ای این احتمال رو بوجود میاره که این فشضاها کوچکتر شده و دیسک ها فشرده تر شده باشند.

 26. PARVAZ می‌گه:

  سلام ببخشید ایا بدنسازی باعث توقف رشد عضلات نمیشود منظورم رشد هیکلی است رشد قدی نیست؟چیز هایی که نشون میدن بدن داره توقف رشد میکند.چیه در ضمن نوجوان.۱۷ساله هستم ممنون بابت جوابتون.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. خیر. باعث توقف رشد نمیشود البته اگر تغذیه کاملی داشته باشید و درست و اصولی زیر نظر مربی تمرین کنید. اگر حین تمرین برای مدتی هیچ تغییری در بدن خودتون مشاهده نکردید یا دچار ضعف، سرگیجه، کسلی و خواب آلودگی و … شدید مدتی فشار تمرین رو کم کنید و استراحت کنید.

 27. ali jan می‌گه:

  سلام خیلی ممنونم یک سوال دیگه هم دارم چرا ارنجم درد میکند قسمت بیرونیش قسمتی که مثل یک مایع است و لغشناک است برای رفع دردش باید چکار کنم مرسی.

 28. yas می‌گه:

  سلام ببخشید صفحات رشد هیکلی درچه صورتی بسته میشن؟ایا یک دفعه بسته میشن یا به مرور زمان؟مرسی.!?.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، ببینید صفحات رشد مربوط به رشد قد هستند و چیز دیگه ای وجود نداره، این صفحات به طور طبیعی بعد زا بلوغ بسته می شوند اما در برخی موارد بعضی بیماری ها یا وارد شدن فشاری که باعث آسیب به این صفحات شود می تواند موجب بسته شدن زودتر از موعد شود

 29. سوران می‌گه:

  سلام من دو هفته است میرم بدنسازی تقریبا تمرین های سنگین سبک میزنم یعنی بعضی سنگین بعضی سبک فقط خواهش میکنم بغیر از توضیحات بالا. به نظرتون رشد قدم متوقف پیشه یا نه. قدم هم ۱۷۲ است

 30. سوران می‌گه:

  ۱۷ ساله هم هستم

 31. حصین می‌گه:

  سلام من ۱۸ سالمه و حدود دوماهه بدنسازی رو شروع کردم و با وزنه های سنگین هم کار میکنم قدم ۱۷۴ هستش سوال من اینجان ایا این وزنه های سنگین باعث میشه ک دیگه قدم رشد نکنه یا رشد میکنه؟
  درضمن از مکمل های ورزشی هم استفاده میکنم و‌لی چیزی تزریق نمی کنم

 32. علی می‌گه:

  سلام ۱۷ سالمه قدم ۱.۶۸ و وزنم ۶۸ از ۱۳ سالگی بارفیکس هر نوبت ۱۵ و دراز نشست هر نوبت ۶۰تا رو شروع کردم حالا نشسته دارم وزنه ۲۰ کیلویی می زنم رو قدم تاثیر منفی داره؟
  با تشکر

 33. ALI CR7 می‌گه:

  با سلام. من ۱۵ سالمه و قدم ۱۷۰ هست من عضو تیم مچ اندازی هستم و چظور برای تقویت عضله ام کار کنم تو منزل ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *