آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

تمرینات با وزنه از بخش های اصلی و بنیادی هر برنامه تمرینی است. هدف شما از تمرین هرچه باشد، کاهش وزن، افزایش وزن، عضله سازی یا حفظ فرم بدن، افزودن تمرینات با وزنه به برنامه تمرینی روزانه، شما را در رسیدن به هدف تان کمک خواهد کرد. ممکن است جوانان و نوجوانان و والدین آن‌ها در مورد تأثیر تمرینات منفی بدنسازی  بر کوتاهی قد نگران باشند. اثر منفی این نوع تمرینات بر قد نهایی یک افسانه است! در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این موضوع می‌پردازد.

اثر بر روی صفحات رشد

صفحات اپیفیزیال یا به عبارتی دیگر صفحات رشد که در انتهای استخوان ها قرار دارند، مسئول رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان هستند. این صفحات غضروفی در طول دوران کودکی تقسیم شده و دوباره تولید می‌شوند و به فرایند تولید استخوان جدید کمک می‌کنند.

فرایند تولید مجدد سرانجام با زمانی که انسان به قد نهایی خود برسد، متوقف می‌شوند، این فرایند معمولاً در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. اما نگرانی‌هایی در مورد آسیب دیدن صفحات رشد این عقیده را در مورد ارتباط بین تأثیر تمرینات با وزنه بر روی مفاصل و استخوان‌ها و نهایتاً قد نهایی به وجود آورده است.

هورمون‌ها و رشد استخوان

تلگرام

در مطالعه‌ا‌یی در سال ۲۰۱۰ محققان دانشگاه کانزاس و واشنگتن، تمرینات با وزنه را به افزایش ترشح هورمون تستوسترون ربط دادند. علارغم دخالت تستوسترون در رشد استخوان، توسعه عضلات و رشد نهایی قد، این تأثیر بر روی رشد ضد و نقیض است.

در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ در مورد هورمون‌ها و رشد استخوان محققان شواهدی مبنی بر تأثیر تستوسترون بر روی رشد استخوان و بسته شدن نهایی صفحات رشد ارائه کردند. این مطالعه نشان داد که تستوسترون ممکن است به طور معناداری بر روی بسته شدن نهایی صفحات رشد اثر نگذارد. این یافته‌ها حاکی از آن است که تمرینات با وزنه ممکن است رشد را متوقف کند.

دکتر Avery Faigenbaum از دانشگاه ماساچوست می‌گوید: افراد در مورد ارتباط بین تمرینات با وزنه و توقف رشد در کودکان و بزرگسالان دچار اشتباه و کج فهمی شده‌ اند. او پیشنهاد می‌کند، تغذیه سالم و تمرین منظم اجازه رسیدن به قد نهایی را به افراد می‌دهد. افراد ناسالم و با تغذیه بد احتمال توقف رشد قد را دارند.

Betsy Keller  استاد کالج ایتاکا می‌گوید: گفته‌های دکتر Faigenbaum ممکن است درست باشند زیرا محققانی که بر روی تأثیر تمرینات با وزنه بر روی رشد قد تحقیق کرده‌اند ممکن است بر روی گروه محدودی از ورزشکاران یا یک نوع ورزش تحقیقات خود را انجام داده باشند مانند ژیمناستیک که افراد کوتاه قد در این رشته موفق‌تر هستند. در سال ۲۰۰۸ یک تحقیق اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد را اعلام کرد.

Darren Beattie مربی فیتنس در جواب این سوال مهم می‌گوید: خیر! هیچ تحقیق معتبری در مورد اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد اعلام نشده است. کالج طب ورزش آمریکا و انجمن فیزیولوژی ورزشی کانادا بر این باورند تمرینات مقاومتی اگر صحیح، با وسایل استاندارد و در محیطی مناسب انجام شوند، کاملاً ایمن و بدون ضرر خواهند بود.

او در ادامه می‌گوید: فشار تمرینات مختلف بر روی مفاصل از تمرینات با وزنه بیشتر است. فشار تمرین شنای سوئدی ۶۰ درصد وزن است. این فشار برابر فشار وارده بر اثر تمرین کوهنوردی و بارفیکس است. تمرینات پرشی ۶ برابر وزن بدن و تمرینات سرعتی ۳ برابر وزن بدن بر مفاصل فشار وارد می‌کنند. این گفته در حالی بیان می‌شود که فشار وارده ناشی از تمرینات با دمبل یا هالتر قابل مقایسه با فشار تمرینات مذکور نیستندمگر با چند سال تمرین مستمر و منظم.

مطلب مرتبط: با راه های افزایش قد آشنا شوید

سن شروع تمرینات بدنسازی

می‌توانید تمرینات با وزنه را از سن ۱۱ الی ۱۴ سالگی برای نوجوانان آغاز کنید اما توصیه می‌شود حرکات اصلی را با وزنه های سبک آموزش دهید. مجله علم ورزش:  17 سالگی عالی ترین سن برای توسعه قدرت است. اگرچه اوج قدرت در ۲۵ سالگی به دست می‌آید اما جوانانی که از ۱۷ سالگی تمرینات با وزنه را شروع کرده‌اند، نسبت به افرادی که از ۱۸ یا ۱۹ سالگی تمرینات قدرتی با وزنه را شروع کرده‌اند در ۲۵ سالگی قدرت بیشتری دارند. منظور از حرکات اصلی اسکوات، ددلیفت، شنای سوئدی، پرس شانه، پرس سینه، لانج، حرکات پرتابی، چرخشی، جهشی، تعادلی، استوارسازی و حمل اجسام می‌باشند.

تأثیر بدنسازی بر رشد قد و چگالی استخوان‌ها

برخی از محققان اعلام کرده‌اند تمرینات با وزنه نسبت به دیگر تمرینات بر روی رشد قد و چگالی استخوان‌ها مؤثرتر هستند. یک تحقیق دیگر اثر مثبت تستوسترون بر روی چگالی و رشد استخوان را به اثبات رسانده است. تأثیر تمرینات با وزنه بر ترشح تستوسترون و رشد قد مؤثر می‌باشد.

با شواهد مستقیم و غیر مستقیم که پیشنهاد می‌کنند تمرینات با وزنه ممکن است رشد استخوان و چگالی را افزایش دهد، تمرینات با وزنه به جای توقف رشد ممکن است رشد قد نهایی را در افراد جوان افزایش دهد. با بررسی بیوگرافی ورزشی ورزشکاران حرفه ای متوجه خواهید شد که این ورزشکاران از همان سن نوجوانی و جوانی تمرینات با وزنه را شروع کرده و قد نهایی آن‌ها دچار کاهش و اختلالی نشده است. از این دسته ورزشکاران می توان به افرادی همچون شکیل اونیل، دیوید رابینسون، کارل مالون، مایکل ویک و اسطوره بدنسازی دنیا آرنولد شوارتزنگر اشاره کرد.

نکته پایانی

با توجه به تحقیقات و مطالب ارائه شده، نظر نویسندگان مجله علم ورزش بر این است که اگر تمرینات بدنسازی اصولی باشند، جای نگرانی برای توقف رشد قد وجود ندارد. البته نه تنها برای بدنسازی و تمرینات با وزنه، بلکه در هر رشته ورزشی چنانچه اصول تمرینات رعایت نشود و موجب آسیب به صفحات رشد گردد، بدون شک در توقف یا اختلال در رشد قد تأثیر دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:  quora + livestrong

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۱۱۵ نظر

 1. امیر گفت:

  سلام ببخشید من ۱۶ سالمه و میخوام بدنسازیو شروع کنم
  والا بقیه میگن باید سبک کار کنی تا ب قدت لتمه ای نخوره میخواستم بدونم تا چند کیلو سبک حساب میشه؟
  و اگه این اصلو رعایت کنم تاثیر منفی ای تو رشده قدم ایجاد نمیشه؟
  ممنون از سایته خوبتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اولاً توصیه میکنم رشته ای غیر از بدنسازی رو شروع کنید. رشته های رزمی، توپی، راکتی و … بدنسازی برای شما زوده. دوماً وزنه سبک به وزنه ای گفته میشه که ورزشکار به راحتی و بدون زحمت و اعمال استرس بر بدن بتونه وزنه رو جابجا بکنه. حالا این وزنه برای یک ورزشکار صد کیلو هست و برای دیگری ۱۵ کیلو. شما چون تازه کارید از دمبل های سبک مثل ۵ کیلو به پایین و در حرکاتی مثل پرس سینه، پرس شانه، جلو بازو، حرکات پا وزنه ای انتخاب کنید که به راحتی بتونید جابجا کنید.

 2. yazdan گفت:

  ایا حرکا ددلیفت به کمر آسیب میزنه در کوتاه مدت یا طولانی مدت

 3. سینا گفت:

  سلام من ۱۴سالمه قدم ۱۷۷به نظرتون من برم بدنسازی یا نه

 4. abolfazl گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه دو ماه هستش که بدن سازی کار میکنم قدم۱۷۰ هستش.من باید بدن سازی کنار بزارم یا کم تر فشار بیارم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. پیشنهاد میکنم یه ورزش دیگه یی انتخاب کنید. بدنسازی برای شما زوده

   • علیرضا گفت:

    من ۱۵سالمه قدم ۱۷۶و وزنم ۸۷کیلو دو ماه بدنسازی میرم پنج کیلو کم کردم و حالا میخوام به ورزش دیگه ای برم که هم وزنمو کاهش بده و هم بتونم توش موفق بشم با تشکر از سایتتون

    • رامیار نجفی گفت:

     سلام. ورزش هایی که نیاز به قد بلند دارن انتخاب نکنید. ورزش های که علاقه دارید انتخاب کنید. با توجه به وزن تون کشتی، جودو رو پیشنهاد میکنم

 5. محمد گفت:

  سلام اسم من محمد من ۱۴سالمه قدم ۱۶۸من میتونم برم بدنسازی یا نه؟؟

 6. m.k.h گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و قدم ۱۶۵ چ رشته ای رو پیشنهاد میکنید ؟

 7. محمد گفت:

  سلام من قدم ۱۷۰ وزن شصد کیلو ۶ ماه بدنسازی رفتم سنم ۱۵ کراتین مونوعیدرات میخورم خیلی خوب رشد کره عضلاتم من قبلا تیر و تیرکمان میرفتم شنا ۱ ساله رفته بودم و از بچگی خونمون بارفیکس بود بارفیکس میرفت بنظر شما بدنسازی برام خوبه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در این سن نیازی به بدنسازی ندارید. پیشنهاد میکنم رشته ورزشی دیگری رو انتخاب کنید. شما هنوز فرصت رشد و پیشرفت در یک رشته ورزشی رو دارید

   • روح الله گفت:

    سلام شما هرکی میگه برم میگی نرو شما اصلا تخصصت چیه

    • رامیار نجفی گفت:

     دوست عزیز برای یه نوجوان ۱۴ ساله ورزش های بهتری وجود دارن. کافیه این نوجوان با برنامه یا تمرینات اشتباه کار کنه. آسیب هایی که میبینه تا اخر عمر باهاشه و سلامتی برای این رده سنی از هر چی مهم تره. نیازی به داشتن تخصص نیست. در کشورهای پیشرفته و طراز اول در این سن اجازه رشته بدنسازی محض رو نمیدن. اگر قرار باشه نوجوان بدنسازی کار کنه به صورت بدون وزنه با وزن بدن یا کش و وسایل تخصصی و همچنین بدنسازی تخصصی رشته ورزشی که کار میکنن رو باید انجام بدن

 8. Meysam گفت:

  سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم که اگه کراتین مصرف کنم اختلالی در بدنم ایجاد نمیشه(چون دوستام میگن مصرفش برا بدن ضرر داره میخواستم بدونم حقیقته یانه؟)

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول اینکه باید برند معتبر و از فروشنده معتبر خریداری کنید. دوم اینکه کراتین جزو سالم ترین مکمل هاست و عارضه خاصی نداره مگر اینکه خود شخص مشکلی داشته باشه و با مصرف کراتین عارضه بیشتر بشه. 

 9. امیرحسین گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۷۴ هستش اول وزنم ۸۶ کیلو بود که با رژیم و بدنسازی الان وزنم شده۷۶ کیلو تو ۲ ماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم و هنوزم میخام ادامه بدم تا به وزن ایده آلم برسم بعد بدنسازی رو بصورت تخصصی و عضله سازی ادامه میدم
  نظرتون چیه؟

 10. اسد گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و قدم ۱۸۰ میخواهم که قدم ازی بلنتر نشه باید به کدام رشته ورزشی برم ؟

 11. Ahmad گفت:

  من سیزده سالمه قدم ۱۸۳ هستش رشته من والیبال هست چه تمرینات بدنسازی برای پا ودست وهمچنین شکم پیشنهاد میکنید وموضوع دیگر بخاطر رشته ای که دارم به قدم نباید آسیب وارد بشه تادومتر خورده ای باید بره آیا روقدم تاثیر میزاره باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   هیچ رشته ورزشی بر رشد قد تأثیر منفی نمیزاره مگر اینکه شما تمرینات سنگین و اشتباه انجام بدید یا آسیب به صفحات رشد وارد بشه. باید تمرینات تخصص بدنسازی والیبال رو انجام بدید. هر تمرین با هر ست و تکراری به درد شما نمیخوره

 12. mobin گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه قدم ۱۶۸ قد من کوتاه
  مونده خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید رشه ی ورزشی برام معرفی کنید که فقط ۱۰ سانت قدم دراز بشه و اگه برای دراز شدن قد پیشنهادی برام داریم بگید لطفا
  با تشکر از شما

 13. کمیل گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و یک سال در رشته بوکس فعالیت میکنم من تصمیم گرفتم بوکس را رها کنم و به بدنسازی رو بیارم تا کمبود های استیل بدنمو برطرف کنم بنظر شما کار درستی میکنم پیشنهاد شما چیه لطفا یک توضیح کامل بدهید.
  سپاس

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز این اختیار شماست که بخواید در چه رشته ای فعالیت کنید، اگر هم نگرانی بابت قد دارید در این مطلب توضیح داده شده

 14. ابوالفضل گفت:

  سلام.شما تو قسمت نظرات کشتی رو پیشنهاد کردید به کار برها.. ولی کشتی بیشتر از بدنسازی قد رو میسوزونه…!!!!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. دوست عزیز یه نوجوان فقط به پلکان هم ورزش کنه و روش اون رو بلد نباشه به رشد آسیب میزنه. چیزی به اسم سوزیدن قد وجود نداره بلکه توقف رشد درست هست. این اتفاق هم در هر ورزشی ممکنه بیفته و فقط به روش ورزش کردن بستگی داره

 15. امیر گفت:

  با سلام
  من متولد بهمن ۷۷(تازه وارد ۱۹ سالگی شدم) هستم و قدم ۱۸۳ می باشد و دوست دارم بلند تر باشم و تازه بدنسازی رو شروع کردم می خواستم بدونم آیا بدنسازی باعث توقف رشد قدم می شه و یا با چه وسایلی کار بکنم و دمبل چه وزنی استفاده کنم که آسیبی نداشته باشد و قد پدرم هم ۱۸۶ می باشد.
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز ما هم اطلاعتی رو که داریم در این مطلب نوشتیم بیشتر از این نمی دونیم، در ضمن رشد قد در پسران تا ۱۸ سالگی هست و در مواردی استتثناء پیش میاد که رشد بازم ادامه داشته باشه

 16. آرش گفت:

  سلام.من ۱۶ سالمه.قدمم ۱۹۰ هسته..میخواهم از امسال برم رزمی و بدن سازی…بنظرتون اینطوری بهتره یا بذار هیفده سالم بشه و بعد برم بدن سازی؟(اخه قدمم بلنده)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *