آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟
تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

تمرینات با وزنه از بخش های اصلی و بنیادی هر برنامه تمرینی است. هدف شما از تمرین هرچه باشد، کاهش وزن، افزایش وزن، عضله سازی یا حفظ فرم بدن، افزودن تمرینات با وزنه به برنامه تمرینی روزانه، شما را در رسیدن به هدف تان کمک خواهد کرد. ممکن است جوانان و نوجوانان و والدین آن‌ها در مورد تأثیر تمرینات منفی بدنسازی  بر کوتاهی قد نگران باشند. اثر منفی این نوع تمرینات بر قد نهایی یک افسانه است! در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این موضوع می‌پردازد.

اثر بر روی صفحات رشد

صفحات اپیفیزیال یا به عبارتی دیگر صفحات رشد که در انتهای استخوان ها قرار دارند، مسئول رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان هستند. این صفحات غضروفی در طول دوران کودکی تقسیم شده و دوباره تولید می‌شوند و به فرایند تولید استخوان جدید کمک می‌کنند.

فرایند تولید مجدد سرانجام با زمانی که انسان به قد نهایی خود برسد، متوقف می‌شوند، این فرایند معمولاً در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. اما نگرانی‌هایی در مورد آسیب دیدن صفحات رشد این عقیده را در مورد ارتباط بین تأثیر تمرینات با وزنه بر روی مفاصل و استخوان‌ها و نهایتاً قد نهایی به وجود آورده است.

هورمون‌ها و رشد استخوان

در مطالعه‌ا‌یی در سال ۲۰۱۰ محققان دانشگاه کانزاس و واشنگتن، تمرینات با وزنه را به افزایش ترشح هورمون تستوسترون ربط دادند. علارغم دخالت تستوسترون در رشد استخوان، توسعه عضلات و رشد نهایی قد، این تأثیر بر روی رشد ضد و نقیض است.

در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ در مورد هورمون‌ها و رشد استخوان محققان شواهدی مبنی بر تأثیر تستوسترون بر روی رشد استخوان و بسته شدن نهایی صفحات رشد ارائه کردند. این مطالعه نشان داد که تستوسترون ممکن است به طور معناداری بر روی بسته شدن نهایی صفحات رشد اثر نگذارد. این یافته‌ها حاکی از آن است که تمرینات با وزنه ممکن است رشد را متوقف کند.

دکتر Avery Faigenbaum از دانشگاه ماساچوست می‌گوید: افراد در مورد ارتباط بین تمرینات با وزنه و توقف رشد در کودکان و بزرگسالان دچار اشتباه و کج فهمی شده‌ اند. او پیشنهاد می‌کند، تغذیه سالم و تمرین منظم اجازه رسیدن به قد نهایی را به افراد می‌دهد. افراد ناسالم و با تغذیه بد احتمال توقف رشد قد را دارند.

Betsy Keller  استاد کالج ایتاکا می‌گوید: گفته‌های دکتر Faigenbaum ممکن است درست باشند زیرا محققانی که بر روی تأثیر تمرینات با وزنه بر روی رشد قد تحقیق کرده‌اند ممکن است بر روی گروه محدودی از ورزشکاران یا یک نوع ورزش تحقیقات خود را انجام داده باشند مانند ژیمناستیک که افراد کوتاه قد در این رشته موفق‌تر هستند. در سال ۲۰۰۸ یک تحقیق اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد را اعلام کرد.

Darren Beattie مربی فیتنس در جواب این سوال مهم می‌گوید: خیر! هیچ تحقیق معتبری در مورد اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد اعلام نشده است. کالج طب ورزش آمریکا و انجمن فیزیولوژی ورزشی کانادا بر این باورند تمرینات مقاومتی اگر صحیح، با وسایل استاندارد و در محیطی مناسب انجام شوند، کاملاً ایمن و بدون ضرر خواهند بود.

او در ادامه می‌گوید: فشار تمرینات مختلف بر روی مفاصل از تمرینات با وزنه بیشتر است. فشار تمرین شنای سوئدی ۶۰ درصد وزن است. این فشار برابر فشار وارده بر اثر تمرین کوهنوردی و بارفیکس است. تمرینات پرشی ۶ برابر وزن بدن و تمرینات سرعتی ۳ برابر وزن بدن بر مفاصل فشار وارد می‌کنند. این گفته در حالی بیان می‌شود که فشار وارده ناشی از تمرینات با دمبل یا هالتر قابل مقایسه با فشار تمرینات مذکور نیستندمگر با چند سال تمرین مستمر و منظم.

مطلب مرتبط: با راه های افزایش قد آشنا شوید

سن شروع تمرینات بدنسازی

می‌توانید تمرینات با وزنه را از سن ۱۱ الی ۱۴ سالگی برای نوجوانان آغاز کنید اما توصیه می‌شود حرکات اصلی را با وزنه های سبک آموزش دهید. مجله علم ورزش:  17 سالگی عالی ترین سن برای توسعه قدرت است. اگرچه اوج قدرت در ۲۵ سالگی به دست می‌آید اما جوانانی که از ۱۷ سالگی تمرینات با وزنه را شروع کرده‌اند، نسبت به افرادی که از ۱۸ یا ۱۹ سالگی تمرینات قدرتی با وزنه را شروع کرده‌اند در ۲۵ سالگی قدرت بیشتری دارند. منظور از حرکات اصلی اسکوات، ددلیفت، شنای سوئدی، پرس شانه، پرس سینه، لانج، حرکات پرتابی، چرخشی، جهشی، تعادلی، استوارسازی و حمل اجسام می‌باشند.

تأثیر بدنسازی بر رشد قد و چگالی استخوان‌ها

برخی از محققان اعلام کرده‌اند تمرینات با وزنه نسبت به دیگر تمرینات بر روی رشد قد و چگالی استخوان‌ها مؤثرتر هستند. یک تحقیق دیگر اثر مثبت تستوسترون بر روی چگالی و رشد استخوان را به اثبات رسانده است. تأثیر تمرینات با وزنه بر ترشح تستوسترون و رشد قد مؤثر می‌باشد.

با شواهد مستقیم و غیر مستقیم که پیشنهاد می‌کنند تمرینات با وزنه ممکن است رشد استخوان و چگالی را افزایش دهد، تمرینات با وزنه به جای توقف رشد ممکن است رشد قد نهایی را در افراد جوان افزایش دهد. با بررسی بیوگرافی ورزشی ورزشکاران حرفه ای متوجه خواهید شد که این ورزشکاران از همان سن نوجوانی و جوانی تمرینات با وزنه را شروع کرده و قد نهایی آن‌ها دچار کاهش و اختلالی نشده است. از این دسته ورزشکاران می توان به افرادی همچون شکیل اونیل، دیوید رابینسون، کارل مالون، مایکل ویک و اسطوره بدنسازی دنیا آرنولد شوارتزنگر اشاره کرد.

نکته پایانی

با توجه به تحقیقات و مطالب ارائه شده، نظر نویسندگان مجله علم ورزش بر این است که اگر تمرینات بدنسازی اصولی باشند، جای نگرانی برای توقف رشد قد وجود ندارد. البته نه تنها برای بدنسازی و تمرینات با وزنه، بلکه در هر رشته ورزشی چنانچه اصول تمرینات رعایت نشود و موجب آسیب به صفحات رشد گردد، بدون شک در توقف یا اختلال در رشد قد تأثیر دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:  quora + livestrong

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۳۴ نظر

 1. محسن گفت:

  سلام من قدم ۱۷۰ و وزنم ۶۰ و سنم ۱۴ساله حدود ۹ماه بدنسازی‌کار‌میکنم با وزنه های خیلی سنگین در حد خودم و فشار بسیار زیاد میخواستم ببینم صفحات رشدم آسیب ندیده بازم میشه قدم رشد کنه

 2. Mohammad گفت:

  من چهارده سالمه قدمم ۱۷۵ وزنمم ۶۵ ایابه قد ۱۸۰ میرسم لطفأجواب بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   دوست عزیز، واقعیتش این رو کسی نمی دونه، شاید بیشتر از اون هم رشد کردید شاید هم نه، به ژنتیک شما ربط داره

 3. حیدر گفت:

  با سلام و عرض ادب..ببخشید من تازه وارد ۱۶سالگی شدم حدود ۸ ماه دارم میرم بدنسازی میگن پا کار نکن قدت می ایسته تا الان پا کار نکردم فقط بالا تنه میشه بگید کار کنم یا نه ۱۷۰قدمه

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شما با وزنه مناسب تمرین کنید و اصول انجام حرکات رو انجام بدید در کنارش هم تغذیه تون خوب باشه مشکلی نیست، توصیه می کنم فعلاً وزنه سبک

 4. Shayan گفت:

  سلام خسته نباشید.من تازه وارد۱۶شدم چند وقتی هست که میرم باشگاه ایا وزنه سنگین و جلو ران و پشت ران یا پرس سینه سنگین بزنم به رشد قدم لطمه میزنه؟
  قدم۱۸۵

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شایان عزیز، شما مطلب رو مطالعه کردید؟ در مطلب جواب شما هست، گذشته از این وزنه ای که سنگین تر از حد توان شما باشه در هر صورت توصیه نمیشه. این رو در نظر داشته باشید اگر بدنسازی تمرین کنید ولی تغذیه تون خوب نباشه، این خوب نبودن می تونه به رشد قد بیشتر آسیب بزنه

 5. حافظ گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۱۴ ساله هستم و قدم ۱۶۰ هست با وزن ۶۰کیلوگرم
  جلو پا و‌ پشت پا دستگاه ۱۵ کیلو میزنم
  میخواستم مشکلی در رشد قدم ایجاد نمیکنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، اگر مطلب رو مطالعه کرده باشید یا کامنت ها رو بررسی کنید توضیح دادیم که نقش منفی در صورت نرمال بودن وضعیت فعالیت نداره، شما سعی کنید کمتر با وزنه تمرین کنید برای احتیاط یا از وزنه سبک استفاده کنید

 6. محمد گفت:

  سلام من قدم ۱۸۱
  ایاممکنه بابدنسازی قدم چندسانتی کوتاه شه ؟؟؟؟

 7. Mehdi گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و ۸ ماهه بدنسازی کار میکنم و بدنم خیلی خوب جلو اومده و مربی هام میگن که بدنسازی رو ادامه بدم ولی ترس از این دارم قدم دیگه رشد نکنه قدم فعلا ۱۷۳ هست ولی میترسم دیگه رشد نکنه

 8. حسین گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه با قد ۱۷۶ و وزن ۷۵ چاق نیستم و هیکل ورزشکارانه ای دارم و قدرت بدنی بالایی دارم اگه بخوام با رفیقام مقایسه کنم میخواستم بدونم ایا اشکالی دارد با قد ۱۷۶ کلو۷۵تا وزن داشته باشم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حسین جان، چه مشکلی داره وزن شما؟ ببینید همیشه مقیاس قد و وزن درست نیست، چرا که یک فرد با ۷۵ کیلو وزن می تونه وزن خالص و عضله ای داشته باشه که خیلی مفید هست، یکی هم می تونه این وزن رو چربی داشته باشه که قطعاً مضر هست

 9. علیرضا گفت:

  سلام من چندماهی هست وارد ۱۶ سال شدم قدم ۱۶۷رشته رزمی میرم اگه بدنسازی برم بر روی قدم که تأثیر ندار وزنم ۵۰کیلو مشکلی نداره که مکمل مصرف کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، علیرضا جان، هر چیزی که لازم هست در مطلب توضیح دادیم، نظر کارشناس مجله هم در مطلب قید شده، بیشتر از این چیزی برای گفتن نیست، ما به شما بگیم مشکلی نداره، شما تمرین رو صحیح دنبال نکنید، به صفحات رشد آسیب وارد بشه ما رو مقصر می دونید، اما اشاره نکردید مکمل برای چی مصرف کنید؟

 10. علیرضا گفت:

  مکمل برای بدنسازی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   هر کسی که بدنسازی تمرین می کنه نیازی به مکمل نداره، سطح فعالیت وهدف مشخص می کنه نیاز داره یا نه، اون هم در صورتی که تغذیه خوبی نداشته باشه

 11. علیرضا گفت:

  خیلی ممنونم ازتون

 12. رضا گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و تازه امسال تکواندو رو شروع کردم استادم سخت گیره بعدم اینکه احساس میکنم پاهام عضله ای شده قدمم ۱.۷۷ ضربه تو ساق پا هم میخورم ایا کلا تمریناتش بنظرتون باعث توقف رشدم میشه ؟

 13. Masooti گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶۴ سانت قد دارم وزنم ۵۲ کیلو ۱۵ سالمه
  توی ۶ ماه ۳ سانت بلند شدم
  برای رشد قد پیش دکتر رفتم و برنامه غذایی گرفتم
  میخواستم بپرسم من میتونم تو این سن بدنسازی برم؟؟؟
  آیا روی قدم تاثیری میزاره؟؟؟
  خواهش میکنم جواب بدین
  خیلی ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، نمی دونم شما مطلب رو مطالعه کردید یا نه، که اگر کامل مطالعه بشه، جواب هم گفته شده، مشکلی نداره به شرطی که بدن رو زیاد تحت فشار قرار ندید، با وزن بدن هم تمرین داشته باشید در کنارش و اینکه تغذیه و خواب زود در شب رو قطعاً باید درست رعایت کنید، می تونه مفید هم باشه به جای ضرر

 14. علی گفت:

  سلام من۱۷سالمه قدم۱.۸۰هستش تازه میخوام بدن سازی رو شروع کنم نظرتون چیه رشدقدم که نمیسوزه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نه دوست عزیز، زیاد در تمرین فشار نیارید، حرکات رو درست انجام بدید، خواب و تغذیه رو رعایت کنید مشکلی نداره

 15. محمدرضا گفت:

  سلام من ۱۶سالمه قدم ۱۷۵ و وزنمم ۵۸ میخواستم بدونم که فوتبال قدم رو کوتاه میکنه یا نه?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، هر فعالیت ورزشی غیر از فعالیت های ساده، در صورتی که تغذیه، خواب و تمرین به صورت درست دنبال نشه می تونه اثر منفی داشته باشه، در غیر اینصورت حتی مفید هم هست

 16. رسول گفت:

  باعرض سلام خسته نباشید به دوستان عزیزمن دارم میرم به سن ۱۴ سالگی یه هفته است به بدنسازی میرم قدم ۱۵۰ هست دوستان ایا بدنسازی قدم را کوتاه میکنه یا بلند تر میکنه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *