تمرینات بدنسازی و هوازی را باهم باید انجام دهیم یا جداگانه؟

تمرینات بدنسازی و هوازی را باهم باید انجام دهیم یا جداگانه؟
تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

آیا باید تمرینات بدنسازی و هوازی را باهم انجام دهیم، یا اینکه در روزهای که تمرین بدنسازی نداریم، سراغ تمرینات هوازی برویم؟ اگر بخواهیم به این سوال جوابی بدهیم، باید گفت: در واقع بستگی به اهداف‌تان دارد. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند، بهترین حالت، انجام جداگانه تمرینات هوازی و بدنسازی است، تا بتوانید بهترین انرژی و تلاش‌تان را برای هرکدام ازاین تمرینات صرف کنید.

به عقیده بعضی از کارشناسان، زمانی‌ که این دو را در یک تمرین ترکیب می‌کنید، تمرینی را که دوم انجام می‌دهید، کمی سخت‌تر خواهد بود چون شما بیشترین انرژی را در شروع تمرینات‌تان دارید. البته نباید چربی سوزی بیشتر در ترکیب هر دو را نادیده گرفت.

با این وجود، چگونگی تنظیم تمرینات شما بیشتر از هر چیزی بستگی به برنامه و هدف‌تان دارد، برای بیشتر ما این‌طور است که همیشه وقت نداریم تا این تمرینات را جداگانه انجام دهیم و تمام تمرینات‌مان را در هر هفته انجام می‌دهیم. دراین حالت، شاید لازم باشد تمرینات هوازی و بدنسازی را در یک روز انجام دهید، مگر آن‌که درحال تمرین برنامه خیلی خاصی باشید( رقابت بدنسازی، مسابقه،…) که در این مورد ترکیب این دو تمرین، مناسب است. در حقیقت وقتی قرار باشد یک برنامه تمرینی تعیین کنید، انتخاب‌های زیادی دارید. در اینجا علم ورزش به چند مورد اشاره می کند.

مطلب مرتبط: چقدر تمرین هوازی برای کاهش وزن مورد نیاز است؟

تمرینات هوازی و بدنسازی را یک روز در میان انجام دهید

با این انتخاب، می‌توانید متناوباً تمرین کردن را تمام کنید تا به تمام تمرینات‌تان برسید و به هرتمرینی هم بهترین انرژی و توجه‌تان را معطوف خواهید کرد همچنین از انجام تمرینات متفاوت در هر روز لذت خواهید برد.

تمرینات هوازی و بدنسازی را در زمان‌های متفاوت در یک روز انجام دهید

برای مثال، صبح هوازی و بعدازظهر بدنسازی را انجام دهید. با این روش به بدن‌تان فرصت می‌دهید، پیش از انجام فعالیت دوم، استراحت کند. البته جنبه دیگر این روش این است که دوبار تمرین کردن در یک روز، نیازمند زمان و انرژی است که باید به تغذیه توجه بیشتری داشته باشید.

تمرینات بدنسازی و هوازی را همزمان انجام دهید

این شیوه تا حدودی انعطاف‌پذیری در بر دارد، مخصوصاً اگر مشغله‌تان زیاد و زمان‌تان کم است. در ترکیب کاردیو و بدنسازی، اول تمرینی را انجام دهید که برای‌تان مهم‌تر است. علم ورزش: البته باید به این نکته توجه کنید که اگر اول هوازی را انجام دهید ذخایر بدن کم می شود  و برای تمرینات وزنه با مشکل مواجه می شوید، اگر هم هوازی را بعد بدنسازی انجام دهید، چربی سوزی بیشتری خواهید داشت.

مطلب مرتبط: تمرینات با وزنه چگونه باعث می شود چربی بیشتری بسوزانید؟

روش‌ها را ترکیب کنید

دلیلی ندارد همیشه مجبور به پیروی از یک برنامه باشید. اگر در هفته‌ای بیشتر وقت داشتید، این دو تمرین را یک روز در میان انجام دهید( یک روز بدنسازی، یک روز هوازی). اگر یک بعدازظهر زودتر کارتان تمام شد، کمی به تمرینات بدنسازی یا هوازی‌تان اضافه کنید. خلاق باشید تا راه‌های زیادی برای برنامه‌ریزی ورزشی‌تان پیدا کنید.

تمرینات چرخشی انجام دهید

انجام چرخشی تمرینات هوازی و بدنسازی به شما اجازه می‌دهد، همزمان با کالری سوزی، هر دو تمرین را ترکیب کنید، اگر زمان‌تان واقعاً کم است، بهترین راه حل همین است.

انجام همزمان تمرینات هوازی و بدنسازی، می‌تواند فواید دیگری هم داشته باشد. در تحقیقی که نتایجش در The Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science منتشر شده، ۳۰ زن چاق که گروه‌های ورزشی متفاوتی داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند و معلوم شد ترکیب تمرینات هوازی و بدنسازی بیشتر از انجام تمرین هوازی به تنهایی، چربی شکم‌شان را کاهش داده بود.

شما چه نظری دارید؟ کدام روش بهتر است و یا تجربه کدام مورد را دارید؟

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: exercise.about

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۴ نظر

 1. علی گفت:

  سلام با تشکر از سایت عالیتون
  من مدت ۳ هفته است که تمرینات برنامه rev abs روانجام میدم(نمیدونم باهاش آشنایی دارین با نه )
  این برنامه ترکیبی از تمریناتی مانند :لانژ و پوش آپس و اسکوات و پلانک و ساید پلانک و کرانچ و یه سری تمرینات هوازی مثل اسکوات ثراست و کراس اور و حرکت پروانه و استرایدر است.
  میخواستم بدونم تغذیه موقع انجام این تمرینات باید برای چگونه باشه؟
  آخه اونجوری که من شنیدم برای کاهش وزن نباید تا دو ساعت بعد ورزش چیزی خورد ولی برای عضله سازی باید سریعا بعد تمرین غذا خورد.
  من قدم ۱۷۶ و وزنم ۶۷ است ولی هنوز مقداری چربی دور شکم و ران من است .
  باتشکر از شما

  • هدی بانکی گفت:

   شما چه هدفتان کاهش وزن باشد و چه عضله سازی باید بعد از تمرین تغذیه داشته باشید، اگر کاهش وزن را مد نظر دارید کربوهیدرات را محدود و پروتئین مصرف کنید، اما چنانچه محدودیتی ندارید مشکلی از بابت تغذیه نخواهد بود، اما تا ۲ ساعت بعد ورزش چیزی نخورید صحیح نیست چرا که بدن شما در حین تمرین ذخایر انرژی آن تخلیه شده است و لازم است بازسازی شد

 2. صبا گفت:

  مثل همیشه عالی و کاربردی
  دقیقا سوالی که من داشتم و تو این مطلب پاسخم رو کامل گرفتم
  مرسی و خسته نباشید

 3. ابوالفضل گفت:

  سلام.با تشکر از سایت خوبتان.من روزانه طبق برنامه زیر ورزش میکنم ولی الان میخوام چند تا تمرین سخت تر به این لیست اضافه کنم…لطفا چند تا تمرین که با این برنامه بخوره و وسیله هم نخواد رو معرفی کنید….اگه جایی تو برنامم(ترتیب،تعداد،…)مشکل هست لطفا بگید که درستش کنم….این روند رو تا چند دقیقه تکرار کنم خوبه؟(منظورم اینکه بعد از اتمام یک دور کامل لیست زیر)
  push-up 10
  درازنشست ۲۵تا
  پلانک ۴۵ثانیه
  استراحت ۱دقیقه
  lying leg raises 7
  side plank 30sec every side
  push-ups 25
  دراز نشست ۳۵
  پلانک ۶۰ثانیه
  lying leg raises 5

  خیلی ممنون.

  • هدی بانکی گفت:

   برنامه شما یه برنامه ساده هست و مشکلی نداره، برای تمرینات بیشتر به بخش تناسب اندام مراجعه کنید، در این بخش تمرینات متنوع و مختلف بدون وزنه داریم

 4. اﻣﻴﺮ ﺣﺴﻴﻦ گفت:

  ﺳﻼﻡ و ﺑﺎ اﺣﺘﺮاﻡ
  ﻭاﻗﻌﺎ اﺯ اﻳﻨﻜﻪ ﻳﻜﻲ اﺯ ﺧﻮاﻧﻨﺪﮔﺎﻧﺘﻮﻥ ﻫﺴﺘﻢ ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ. و اﻳﻨﻜﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻟﻂﻔﺎ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﻔﺎﻭﺕ fitnessﻭ bodybuilding ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﺗﺨﺼﺼﻲ ﻣﻂﻠﺐ ﺑﺰاﺭﻳﺪ.ﺗﻔﺎﻭت ﻋﺎﺩﻱ ﺑﻴﻦ اﻳﻨﻬﺎ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺳﺎﻳﺘﻲ ﻫﺴﺖ, اﻣﺎ ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺗﻐﺬﻳﻪ, ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺗﻤﺮﻳﻨﺎﺕ ﺗﺨﺼﺻﻲ, ﻧﺤﻮه ﺣﺮﻛﺎﺕ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ, و ﺣﺘﻲ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻫﻮاﺯﻱو ﻭﺯﻧﻪ ﺯﺩﻥ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺩﻭ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻴﺎﻥ ﻧﻤﻲ ﺷﻪ. اﻛﺜﺮ اﻓﺮاﺩ ﺑﻪ ﻧﻴﺖ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻳﻚ ﺑﺪﻥ ﻣﺘﻨﺎﺳﺐ و ﺑﺎﺷﮕﺎﻩ ﻣﻲ ﺭﻧﮓ اﻣﺎ ﺑﻌﺪﻱ اﺯ ﻳﻚ ﻣﺪﺗﻲ ﺩﺭﮔﻴﺮ ﮔﻨﺪﻩ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ اﺛﺮ ﻧﺎ ﺁﮔﺎﻫﻲ ﺑﻴﻦ ﺭﻭﺵ ﻫﺎﻱ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺗﺨﺼﺺ ﻣﻲ ﺷﻨد.
  ﺳﭙﺎﺱ اﺯ ﻟﻂﻒ و ﻣﺤﺒﺖﺑﻲ پاﻳﺎﻧﺘﻮﻥ

 5. عبدالرضا گفت:

  سلام
  من یکی از خوانندگان و علاقمندان سایت شما هستم.و خواستم از شما تشکر کنم.

 6. عباس صدقی گفت:

  عالی بود.

 7. mobina گفت:

  سلام
  لطفا چند تا تمرین معرفی کنید که باعث شیش تیکه شدن شکم بشه
  متشکر از سایت عالیتون

 8. محمد مهدی شفیعی گفت:

  سلام و ممنون از مطالب بسیار خوبتون
  چند تا نکته:
  ۱- اگه می شه یه کتاب در رابطه با این نوع مطالب ورزشی معرفی کنید!
  ۲-من هر روز تمرین می کنم و هوازی مبتدی+بدنسازی ساده انجام می دم خودم! هدفم وزن کم کردن و از بین بردن چربی شکم و … است! من به خاطر برنامم مجبورم دم غروب ورزش کنم! می خواستم ببینم من می تونم بعد از ورزش که می شه حوالی شام، به جای خوردن برنج و … یک لیوان شیر+یک عدد موز مصرف کنم برای ریکاوری؟
  این کار مشکلی ایجاد نمی کنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

 9. حامد گفت:

  سلام
  من ۵ روز در هفته صبح ها ورزش هوازی شدید با شکم خالی میکنم و البته ۳ روز بدنسازی معمولی
  هدفمم چربی سوزیه ولی نمیخوام حجم عضلاتم کم بشه
  اگه ممکنه راهنمایی کنید چطور با ورزش هوازی صبح هم چربی بیشتری بسوزونم هم از تحلیل عضله جلوگیری کنم؟؟
  ورزش هوازی با شکم خالی اشکالی داره؟
  یا مصرف مقداری پروتیین قبل از ورزش میتونه از تحلیل عضلات جلوگیری کنه؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در تحقیقی که در این زمینه انجام شده و مطلب آن نیز در بخش کاهش وزن منتشر شده است، گفته ایم که تفاوت چندانی میان شکم خالی و شکم پُر در صبح برای ورزش هوازی نیست، و فقط درصد کمی تفاوت وجود دارد، جلوگیری از تحلیل عضلات به تغذیه شما بستگی دارد، بهترین توصیه نیز همان است که خودتان اشاره کرده اید، منتها دقت کنید حد فاصل مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین تا تمرین باید ۳ ساعت باشد چوت پروتئین دیر هضم است

 10. امیر گفت:

  سلام.
  با عرض خسته نباشید. میخواستم بدونم بعد از چه مدت بدن به مکمل نیاز پیدا میکند و باید کی شروع به مصرف مکمل کنیم؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام
   هدف شما از بدنسازی مشخص میکنه آیا به مکمل نیاز دارید یا خیر. افرادی که فیتنس یا بدنسازی را برای داشتن بدنی زیبا و خوش فرم انجام میدهند معمولا بعد از شش الی یک سال تمرین بدنسازی به مکمل نیاز دارند. این مدت (شش الی یک سال) در افراد مختلف متفاوت است و برخی زودتر به فلات می رسند که برای گذر از فلات به شوک نیاز دارند و این شوک میتونه از مکمل کسب بشه. برخی افراد بدن شان در کسب مواد مغذی لازم از غذاها مستعد ترند و دیر تر به مکمل نیاز پیدا می کنند.

 11. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ایا میشه تمرینات هوازی و بدن سازی رو توی دو روز جداگانه انجام داد،مثلا یک روز توی پارک به مدت ی ساعت بدویم و روز بعد یک ساعت دراز نشست،شنا،بارفیکس و… کار کنیم؟؟؟؟؟؟؟

 12. N گفت:

  سلام من اول یه ساعت زومبا کار میکنم و یا نیم ساعت تردمیل و بعد وزنه با دستگاه کار میکنم برای چربی سوزی و کاهش وزن و اینکه پاهام کوچک نشوند من فکر میکنم باید بعد هوازی وزنه کار کرد یه نه بعد وزنه باید هوازی کار کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   چون هدف شما کاهش وزن است بهتر است هوازی را در اول و بعدا تمرینات قدرتی و مقاومتی را انجام بدهید.

 13. سید گفت:

  با سلام و احترام
  بنده پیشنهادم برای کاهش وزن اول هوازی و سپس بدنسازی هستش خودم تجربه اینکاررو داشتم دو ماه قبل یعنی ۱۵/۰۸/۹۴ بنده ورزش رو به هدف کاهش وزن انجام دادم وزنم هم تو اون تاریخ ۸۴ کیلو بود امروز که ۱۸/۱۰/۹۴ هستش یعنی بعد از دو ماه ۸.۱۰۰ کیلو کاهش وزن داشتم و از عملکردم راضی هستم چربی بدنم خوب کم شد در عین حال عضلاتم رو هم خوب حفظ کردم تمرینات هوازی من با سه تا دستگاه اصلی که من دوس دارم انجام شد الیپتیکال- دوچرخه – پارویی بود قبل از وزنه ۴۰ دقیقه با سرعت نسبتا تند از این دستگاهها استفاده کردم بعدش هم از وزنه استفاده کردم با هدف یک جلسه بالاتنه و یک جلسه پایین تنه بیشتر رو نقاط ضعفم کار کردم در ضمن هفته ای سه روز تمرین میکنم از هیچ مکملی هم استفاده نمیکنم مکمل های من در روز آجیل(پسته- بادام -کشمش و مویز-نخود) هر کدام یک مشت و همچنین دو عدد موز و ۵ عدد سیب و یک عدد لیمو و دو عدد هویج و یک عدد گوجه و یک عدد خیار و دو قاشق عسل صدردرصد طبیعی و کنجد و شاهدانه و دو لیوان شیر و ۵ قاشق برنج و هر خورشتی که داشتیم و تیکه کوچک نان میباشد روزانه به هیج وجه از شکر استفاده نمیکنم همچنین روزهای قبل از تمرین از ۴عدد تخم مرغ استفاده میکنم در غذاهاهام هم از زنجبیل فلفل و لیمو ترش زیاد استفاده میکنم اینها همشون چربی سوز طبیعی هستندبعد از تمرین نیز از سینه مرغ و یک عدد موز و یک قاشق عسل استفاده میکنم و همچنین یک لیوان شیر کم چرب در زمان خواب در حال حاضر بدنم چربی هاشو خوب از دست داده اگر ۵کیلو دیگر کم بکنم میتونم بدنی بسیار خوب و عضلانی و فیتنسی داشته باشم یه نکته میمونه حتما برای چربی سوزی بیشتر از ۲ لیتر آب در طول شبانه روز استفاده بکنید البته اگر بیشتر شد بهتر ولی کمتر از مقدار موردنظر نباشد بهتر است ،در ضمن بنده روزی سه تا ۴۰ دقیقه پیاده روی آرام در منزل (در پذیرایی )دارم در مجموع برای رسیدن به وضعیت جسمانی مناسب نیاز به مکمل نیست با تغذیه سالم میشه بدن خوبی درست کرد فقط پشتکار و تلاش حرف اول رو میزنه البته اونایی که تو رده قهرمانی میخان کار بکنن داستانشون فرق میکنه حتما باید زیر نظر پزشک باشند تا از مکمل و استرویید استفاده بکنند در غیر اینصورت اصلا درست نیست و تو سن بالاتر براشون سخت میشه امیدوارم از مطالبم بتونین استفاده بکنید
  و نکته آخر اینکه قدم ۱۸۰ و وزنم در حال حاضر ۷۵ کیلو است و هدفم رسیدن به وزن ۶۹ کیلو و کاملا خشک برای ۲ ماه آینده است تا انشالله به وزن ایده الم برسم بعدش هم مسابقه فیزیک در فروردین ماه به امید موفقیت

 14. akbar گفت:

  ببخشید با این کار یعنی بدن سازی یهروز و هوازی روز بعد در سوزاندن عظلاتی که در بدن سازی بدست اوردیم نمیشه من میخوام مثلا یه روز بدن سازی کنم فردای ان‌هوازی که هوازی شامل دویدن . شنا سوعدی . دراز نشست میشه کار کنم ایا با این کار عظلات م از بین نمیرن ‌ ایا با این کار عظلاتم حجیم میشن

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. توصیه میکنم از تمرینات تناوبی با شدت بالا برای چربی سوزی استفاده کنید نه هوازی.

 15. گلناز گفت:

  سلام. توی متن گفتید اگه هوازی رو بعد از قدرتی انجام بدید، چربی سوزی بیشتری داره، اما توی سوالی که یکی از دوستان ازتون پرسیدن جواب دادید اگه قصدتون کاهش وزنه اول هوازی انجام بدید بعد قدرتی! الان برای کاهش وزن و چربی سوزی بیشتر کدوم درست تره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

       سلام، در پاسخ اشتباه سهوی صورت گرفته، اما اگر قرار باشه در روزی که بدنسازی دارید هوازی کار کنید و هدف کاهش وزن باشه فقط، بهتره بعد تمرین باشه، اگر می تونید در روز دیگه ای انجام بدید، بهترین گزینه این هست

 16. مونا استكي گفت:

  سلام.اگه یک روز کاردیو و بک روز بدنسازی کار کنیم لطمه ای به تمریناتی که واسه حجیم کردن عضلاته وارد نمیشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً در دوران حجم تمرینات کاردیو خیلی کم میشه، اساساً باید هدف مشخص باشه، شما وزنه می زنید تا حجم بگیرید، اما کاردیو رو برای چی انجام می دهید؟ اگر برای استقامت و سلامت عمومی بدن هست، دو جلسه کوتاه مدت کفایت می کند

 17. Amir گفت:

  سلام خسته نباشید به نظر شما درسته که برای لاغر کردن و چربی سوزی پاها ۴ روز در هفته هر روز ۲۰ دقیقه دوچرخه ثابت و ۲۰ دقیقه با دستگاه الپتیکال کار کرد

  • علم ورزش گفت:

   سلام، ۳ جلسه در هفته هوازی تمرین کنید کافیه منتها باید تغذیه مناسبی هم داشته باشید

 18. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید من بدن سازی کار میکنم یه خورده زیر شکم و سینم چربی داره در اخر تمرینات وزنه ۱۵دقیقه هوازی کار میکنم واس چربی سوزی ولی مربی بدن سازی میگه عضله هات از بین میرن لطفا راهنمایی کنید. در کنار این مکمل استفاده میکنم مکمل وی هاوی بی سی ای و گلوتامین هم هست

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امیر حسین عزیز، چیزی که مربی به شما گفته درسته، تمرینات بدنسازی شما برای وادار کردن بدن به چربی سوزی کافیست، شما سعی کنید تغذیه تون چربی سوز باشه

 19. میلاد گفت:

  سلام من با وزن۹۰ وقد۱۸۰ هفته ای ۳ بار بدنسازی و۲بار hiit میخام انجام بدم سوال من اینه که ایا ۳روز بدنسازی تاثیری داره واقعا ؟؟کم نیست؟ هدفم فیتنس وکات وچربی سوزی به نظرشما زیادش کنم ؟ یا هوازی رو چطور؟خیلی ممنون تشکر

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر مبتدی هستید، ۳ جلسه وزنه و ۲ جلسه هوازی کافیه، اگر هم سابقه تمرینی دارید ۴ جلسه وزنه و ۲ جلسه اینتروال پیشنهاد میشه

 20. حبیب گفت:

  سلام. من در هفته چهار بار با وزنه تمرین میکنم و هوازی رو روزای استراحت یعنی روزای بدون وزنه کار میکنم میخاستم بپرسم تو روزای تمرین بدون وزنه (هوازی) هم میشه مکمل مصرف کرد یا نه؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *