تمرینات هوازی قبل یا بعد از تمرینات بدنسازی؟

تمرینات هوازی قبل یا بعد از تمرینات بدنسازی؟
تلگرام

"آیا تمرینات هوازی را باید قبل از تمرینات بدنسازی انجام داد یا بعد از آن؟" این سوال خیلی از شماست که دیدگاه های مختلفی نیز درباره آن نظر داده اند و ممکن است برای کسانیکه که تازه تمرین کردن را شروع کرده اند بی اهمیت جلوه کند. این مسئله هم مثل مسائل دیگر بستگی به اهداف ورزشی افراد مثلاً کاهش وزن، عضله سازی، افزایش قدرت، ورزش قهرمانی، ظاهر و امثال آن دارد.تصمیم گرفته ایم که این مسئله را تاحدی روشن کنیم و تاحد ممکن برای گرفتن بهترین نتیجه راهنماییتان کنیم.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی به هر ورزش با شدتی که باعث می شود اکسیژن برای گروه های عضلانی اصلی بدن طی یک دوره زمانی به طور مداوم تامین شود و فشار و تاکید بر روی سیستم قلب و عروقی بدن باشد گفته می شود.

ورزش هوازی ورزشی است که با سرعتی منظم طی مدتی طولانی تر انجام دهید نه مثل انفجارهای کوتاه انرژی در تمریناتی مثل دو اینتروال یا وزنه برداری. پیاده روی، دو نرم، دو استقامت، شنا و دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل، دستگاه استپ، الیپتیکال، و دوچرخه ثابت در باشگاه جزء تمرینات هوازی می باشد. مهمترین منبع سوخت در تمرینات ایروبیک یا هوازی، گلوکز خون، گلوکز ذخیره بدن و چربی ها هستند.

تمرینات با وزنه

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

برخلاف تمرینات هوازی ، تمرینات بدنسازی یا تمرین با وزنه فعالیتی است که با انفجارهای کوتاه مدت بیهوازی (بدون حضور اکسیژن) انجام می شود. بی هوازی به این معنا نیست که ما اکسیژن استغاده نمی کنیم. خیر. معنای آن این است که این فعالیت با شدتی است که نیاز عضلات به اکسیژن بیش از حد نرمال می شود و درنتیجه محصول متابولیکی مثل لاکتات تولید می شود و ادامه فعالیت با آن شدت غیرممکن می شود. مهمترین منبع سوخت بدن در تمرینات قدرتی و بدنسازی گلوکز عضلات و فسفوکراتین می باشد.

حال که با تفاوت بین تمرینات هوازی و بدنسازی آشنا شدید باید ببینیم که تمرینات هوازی باید قبل از تمرینات بدنسازی انجام شود یا پس از آن. وقتی فردی به منظور تمرین پا به داخل باشگاه می گذارد، تمرینات او می تواند چند حالت داشته باشد که در زیر بررسی می کنیم.

حالت اول: انجام تمرین هوازی بعد از تمرین بدنسازی

شما وارد باشگاه می شوید، خودتان را ۱۰ دقیقه روی تردمیل گرم می کنید اما نمی خواهید تمرین هوازی زیادی انجام دهید چون فکر می کنید نیاز دارید انرژی خود را برای تمرینات بدنسازیتان حفظ کنید. همچنین شنیده اید که اگر تمرینات هوازی را بعد از بدنسازی انجام دهید چربی سوزی بیشتری می کنید.

انرژی بیشتری را برای تمرینات با وزنه حفظ می کند. منطق خوبی به نظر می رسد اما انجام ۴۰ دقیقه تمرین هوازی با سرعت متوسط لزوماً انرژی شما را تخلیه نمی کند که نتوانید تمرینات بدنسازیتان را خوب انجام دهید. تا زمانیکه با تغذیه صحیح، ذخیره گلوکز کربوهیدرات بدنتان را بعد از جلسه تمرین هوازیتان حفظ کرده باشید، بدتان تا ۵۰۰ گرم گلوکز ذخیره می کند.

یک جلسه دویدن روی تردمیل به مدت ۴۰ دقیقه، برحسب وزن و سرعتتان، چیزی حدود ۶۰۰ کالری می سوزاند. بخشی از این سوخت چربی های بدنتان خواهد بود، بخشی از آن گلوکز ذخیره و برخی گلوکز خون. برآورد منطقی می تواند این باشد که از کل ۴۰۰ گرم گلوکز ذخیره ای که بدنتان در ابتدای تمرین موجود دارد، طی این تمرین چیزی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ گرم آنرا می سوزاند. می بینید که به اندازه کافی برای تمرینات بدنسازیتان باقی می ماند.

از این گذشته اگر بخشی از این گلوکز ذخیره از دست رفته را با یک نوشیدنی ورزشی یا انرژی زا قبل از شروع تمرینات بدنسازیتان جبران کنید، ذخیره گلوکز بدنتان فقط مقدار کمی از زمانیکه وارد باشگاه شدید کمتر خواهد بود.

چربی بیشتری می سوزاند. این یکی واقعاً جالب به نظر می رسد. ایده پشت این نظریه این است که اگر بخشی از ذخیره کربوهیدرات خود، یعنی همان گلوکز خون را با انجام تمرینات بدنسازی در ابتدای تمرین خالی کنید، موقع انجام تمرینات هوازی در فاز چربی سوزی خواهید بود. شاید از نظر تئوریکی این منطقی به نظر برسد اما فاز چربی سوزی بدن ساختی بسیار پیچیده و اسرارآمیز است که برایش فقط مهم است به طور کل چه میزان انرژی مصرف کرده باشید.

نمره حالت اول: خوب به نظر می رسد اما در واقعیت از ۵ نمره فقط ۲ نمره به آن تعلق می گیرد.

حالت دوم: انجام تمرینات هوازی قبل از تمرینات بدنسازی

در این حالت اول ۴۰ دقیقه تمرین هوازی انجام می دهید چون فکر می کنید اگر آنرا بگذارید برای آخر تمرین خیلی خسته خواهید بود و قادر به انجام آن نخواهید بود. می دانید که اول تمرین چون سرحال تر هستید انرژی بیشتری می سوزانید پس کل انرژی های مصرفیتان بیشتر خواهد شد.

پاهایی سرحال تر برای انجام بهتر تمرینات هوازی. اگر تمرینات هوازی را قبل از بدنسازی انجام دهید، مطمئناً این قسمت از برنامه تمرینتان را بسیار کارآمدتر انجام خواهید داد و این یعنی می توانید با شدت بیشتر تمرین کنید و نتیجه بهتری کسب کنید. سنگین شدن دست ها و پاها پس از تمرینات بدنسازی باعث می شود نتوانید خوب از عهده تمرینات هوازی بربیایید.

تمرینات هوازی با شدت متوسط انرژی بیشتری نسبت به یک جلسه بدنسازی یکسان نیاز دارد پس اگر می خواهید که کالری بیشتری برای کاهش وزن بسوزانید، انجام تمرین هوازی ضروری است. با انجام دادن این تمرینات در ابتدای کار، نتیجه تمرینتان را بهتر می کنید.از طرف دیگر، اگر به مسئله سوخت رسانی، سوخت رسانی دوباره و مصرف مایعات توجه کنیم، خواهید توانست بعد از این جلسه تمرین هوازی به راحتی از پس تمرین بدنسازی خود برآیید.

قوی شدن عروق

شایان ذکر است که تمرینات هوازی حتی برای وزنه برداران و بدنسازان حرفه ای هم از دیدگاه سلامتی اهمیت زیادی دارد. تمرینات هوازی باعث حفظ قابلیت ارتجاعی عروق می شود که برای سلامت قلبی-عروقی کاملاً لازم است. تحقیقات بسیار نشان داده اند که این قابلیت ارتجاعی در وزنه بردارانی که کمتر تمرینات هوازی انجام می دهند بدتر است.

تحقیقات نشان می دهد که انجام تمرینات هوازی قبل از تمرینات با وزنه مفید است.

در یک تحقیق مشخص شد که برای ۱۰ مردی که هر یک از این تمرینات را داشتند چه اتفاقی افتاد: تمرین فقط استقامتی، فقط دو، تمرین استقامتی-دو، تمرین دو-استقامتی. تمرین استقامتی-دو یعنی تمرینات با وزنه قبل از تمرین هوازی انجام شده است و برعکس).

گزارش این تحقیق به این صورت بوده است:

۱- میزان بازده انرژی (میزان کالری مصرف شده) پس از اتمام تمرین برای آنها که تمرینات هوازی را قبل از تمرینات با وزنه انجام دادند بیشتر بود.

۲-دویدن پس از تمرینات با وزنه از نظر فیزیولوژیکی بسیار دشوارتر از انجام آن قبل از تمرینات با وزنه بوده است. (این به مسئه کارایی و ایمنی برمی گردد)

۳- محققان توصیه کردند که انجام تمرینات هوازی قبل از تمرینات بدنسازی وقتی قرار است هر دو را در یک جلسه تمرین انجام دهید بهتر است.

البته این تحقیق گسترده نبوده به همین دلیل نتایج آن قابل تعمیم نیستند.

نمره حالت دوم: بااینکه شواهد و مدارک هنوز کافی نیست، اما از ۵ نمره ۴ نمره به آن اختصاص می دهیم.

تمرینات هوازی عضلاتم را از بین برد

برخی بدنسازان و وزنه برداران تمایل زیادی به انجام تمرینات هوازی ندارند و تصور می کنند این تمرینات هورمون های کاتابولیکی مثل کورتیزول را تولید می کند که ذخیره عضلات را بعنوان سوخت بدن استفاده می کند و درنتیجه در فرایند آنابولیک عضله سازی تداخل ایجاد می کند.

بااینکه این موضوع شایسته این است که در مقاله دیگری درمورد بدنسازی، تغذیه و متابولیسم مفصلاً بحث شود اما پاسخی کوتاه به آن این است که می توانید با تغذیه خوب و کافی قبل، حین و پس از تمرین، عضلاتتان را حفظ کنید و البته اگر قصد عضله سازی دارید، تمرینات هوازی را هم باید کمتر از یک ساعت انجام دهید.

حدود ۴۰ دقیقه تمرین هوازی درکنار تغذیه خوب و کافی به هیچ وجه به عضلات شما آسیب نمی رساند. درواقع، باتوجه به موضوع مورد بحث در این مقاله، انجام تمرینات بدنسازی پس از تمرینات با وزنه آسیب بیشتری به عضلاتتان می رساند. فعالیت بعدی شما بلافاصله پس از تمرینات بدنسازی باید به ارتقاء فضای آنابولیک یا عضله سازی کمک کند که اینکار فقط از طریق استراحت و خوابیدن میسر است نه تمرین هوازی.

خلاصه

۱- بیشتر تمرین هوازی خود را قبل از تمرینات بدنسازی قرار دهید.

۲- بعد از اتمام تمرینات بدنسازی، بدنتان را سرد کنید و بعد بلافاصله بر ریکاوری خود تمرکز کنید و به تمرین بیشتر فکر نکنید.

۳- بهتر است که تمرینات هوازی و بدنسازی خود را به صورت جداگانه در دو جلسه مجزا و در روزهای مختلف انجام دهید. البته اینکار زمانی بهتر است که هدفتان کاهش وزن نباشد. همچنین می توانید جلسات مجزایی را در یک روز انجام دهید اما لازم است که بین جلسات تمرین حتماً سوخت دوباره به بدنتان برسانید.

۴-اگر هدف اصلیتان کاهش وزن است، انجام هر دو تمرین هوازی و بدنسازی در یک روز (البته با انجام تمرینات هوازی قبل از تمرین بدنسازی) باعث می شود سوخت و ساز بدنتان و درنتیجه کالری سوزی بیشتر شود.

۵- اگر هدف اصلیتان افزایش قدرت است نه رشد عضلانی و افزایش حجم، بهتر است که تمرینات هوازی و بدنسازیتان را در دو روز جدا انجام دهید چون بعد از انجام هوازی قادر نخواهید بود وزنه های خیلی سنگین که برای افزایش قدرت لازم است استفاده کنید.

۶- می توانید تمرینات بالا و پایین تنه را میکس کنید. بعنوان مثال، دویدن روی تردمیل را به همراه تمرینات بدنسازی بالاتنه در یک روز و شنا و تمرینات بدنسازی پایین تنه را در روزی دیگر انجام دهید.

۷- خیلی خودتان را درگیر این مسئله نکنید. هر طور که راحت تر هستید تمرین کنید و مطمئن باشید که مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

برگرفته از مردمان

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۳ نظر

 1. آزاده صفایی گفت:

  مرسی ،عالی و مفید

 2. saba گفت:

  سلام و خسته نباشید
  و تشکر فراوان مدتها بود دنبال این مطلب بودم

 3. رویا گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از اقا کیوان …من ۲۸ سالمه ۱۵۵ قدم و ۵۵ هم وزنم هست… یک کیلو اضافه وزن دارم شانه هام پهن هست مقداری چربی در ناحیه شکم و پهلو دلرم که باعث شده کمرم باریک نباشد در کل بالاتنه ام کمی بزرگتر از پایین تنه ام هست چون پاها و باسن نسبتا کوچک و بتحلیل رفته بد فرم و شل میباشد … میخواستم بدونم برای اب کردن شکم و پهلوهایم باید ورزش هوازی انجام بدهم و اینکه ایا این ورزش های هوازی بر روی باسن من و حرکات مخصوص بذنسازی پایین تنه ام تاثیر نیگذارد و انها را کوچکتر کند چون تا جایی که از مطالبتان متوجه شدم ان ورزشهای پایین تنه استقامتی هست و من نمخمواهم وزنم پایین بیاد در ضمن من عضلات بدنم شل شده به این اوصاف نمیدونم چطور ورزشهای هوازی را برای اب کردن شکم و بدنسازی برای بزرگ کردن ران و باسنم بکار ببرم که بایکدیگر تداخل ایجاد نکن.ممنون میشم یه برنامه ورزشی برای بدنم ذکر کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام برای کاهش وزن گذشته از رعایت رژیم غذایی صحیح باید تمرینات هوازی حداقل ۳ حلسه در هفته ۳۰ دقیقه به بالا رو انجام بدید. برای اینکه بدن از حالت شل بودن خارج شود و همچنین عضلات پایین تنه حجم بگیرند باید تمرینات بدنسازی رو انجام بدید

 4. vida گفت:

  Salam khaste nabashid bande ghaddaml55 va vazne53 kilo hastam mikham dar arze 3mah hesabi vazn kam konam albate ye khorde oftadegiye bazo daram be nazare shoma che varzeshaiee mitone komakam kone? Zomba, erobik, tanab zadan ya badan sazi?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام دوست عزیز. شما اصلا” اضافه وزن ندارید. وزن مناسب شما بر اساس شاخص BMI بین ۵۰ تا ۶۰ کیلو است و ردر حال حاضر وزن شما ایده آل است، شما فقط به دلیل کم تحرکی یا اینکه ورزش نمی کنید دچار بدنی شل و با چربی در پهلو شده اید. هر گونه فعالیت ورزشی برای شما مفید است ولی سراغ کاهش وزن نروید
    

 5. vida گفت:

  Albate be ezafeye pahloham

 6. kasra گفت:

  با سلام
  ۱۷۵ قدم و ۷۰ وزنمه
  قصد اضافه وزن دارم رژیم غذایی خوبی دارم صبح زود حدودا ۱ ساعت نرمش و دو نرم کار می کنم و ساعت ۱ظهر به باشگاه میرم.به نظر شما اگه تو باشگاه هم هوازی کار کنم باعث جلوگیری از رشد ماهیچه ها نمیشه؟
  پهلو شکمم فرم نداره علاوه بر رشد ماهیچه ها می خوام بدنم فرم بگیره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر تغذیه مناسبی داشته باشید نباید مشکلی باشه منتها تمرین صبحگاهی را فقط به چند حرکت کششی و نرمشی خلاصه کنید، دو روز در هفته خارج از جلسات تمرین با وزنه، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هوازی داشته باشید.

 7. محمد گفت:

  سلام و ممنون ار اطلاعات مفیدتون ولی بعد از دویدن دیگه حال وزنه زدن نمیمونه و اگر قراره نوشابه انرژی زا بخوریم دیگه چرا کالری بسوزونیم که بخوایم دوباره جبران کنیم ما میدویم تا به مرحله چربی سوزی برسبم و با متابولیسم بالاتر ورزش کنیم تا کات بهتری داشته باشیم جبران انرژی از دست رفته بعد از دویدن عاقلانس؟ باسپاس

 8. Ali گفت:

  سلام دوست عزیز.راستش وبخواید مطالب مفیدی از توضیحاتتون به دست آوردم,من وزنم ۹۳کیلو هستش با قد۱۷۸,من توی پهلوهام چربی زیادی به وجود اومده,به نظرتون واسه اینکه هم چربی ها از بین بره و هم افزایش حجم داشته باشم چه حرکات هوازی انجام بدم واونم قبل از شروع تمرین یا بعد از اون??ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای کاهش چربی لازم است فقط تمرینات هوازی، اینتروال و رژیم غذایی درست را انجام دهید. اگر منظورتان افزایش حجم عضلانی است، فقط با تمرینات بدنسازی و تغذیه صحیح به دست می آید، اما اگر افزایش وزن را مد نظر داشته باشید؛ این دو باهم نمی شود. برای چربی سوزی طبق تحقیقات جدید لازم است برنامه هوازی بعد از تمرین وزنه انجام شود

 9. امیر گفت:

  سلام اقا کیوان تو مقاله سایت شما زده که تمرین هوازی ابتدای بدنسازی ولی شما میفرمایید اخرتمرین ،،بالاخره کدوم؟؟من قدم ۱۷۰ وزنم ۷۴ الان ۸ماهه تمرین میکنم وزنم از ۸۵ شده ۸۴ ولی نمیدونم چرا عضله نمیاره بدنم..اکثر روزها هم باشگاه میرم اول وزنه میزنم بعد هوازی،،یا دو یا سه روز در هفته رو فقط هوازی و شکم کار میکنم روزای دیگه وزنه،،،تشکررر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. اینکه شما چرا عضله نمیارید به دلایل زیادی بستگی دارد و بهتر است از مربی تان سوال کنید. در خصوص هوازی هم اگر قصد کاهش وزن باشد بعد از وزنه اگر هم صرفا” هوازی برای جلوگیری از تجمع چربی و آمادگی بدنی باشد در روز های که وزنه ندارید انجام بدید

 10. مینا گفت:

  با سلام
  من ۱۶۸قد دارم و وزنم حدود ۶۵هست
  چربی در ناحیه شکم پهلو و پشتم هست ،الان چند ماه هست که باشگاه میرم اما وزنم ثابته،فقط قدرت بدنیم بیشتر شده و میزان کمی از چربی ها آب شده،میشه راهنمایی کنید در نحوه ی تمرین،هوازی چه مقدار،و اول یا آخر تمرین بودن،چون تو مقاله گفتین اول تمرین ولی در جوابها آخر تمرین،تایم مورد نیاز هم بگین،متشکرم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   اگر هدف شما چربی سوزی و کاهش وزن است تمرکز را بر روی تمرینات هوازی مثل دویدن، پیاده روی، طناب زنی، دوچرخه سواری و … بزارید. برنامه قدرتی رو با تعداد ست و تکرار بالا انجام بدید. رعایت تغذیه کم کالری و کم چربی الزامی است. تمرین هوازی چون در اولویت است باید اول تمرین انجام بشه و تمرینات قدرتی با تکرار بالا بعد از تمرین هوازی انجام بشه. تمرین هوازی را اینتروال انجام بدید و از مربی مجرب یک برنامه اینتروال با تردمیل و دوچرخه ثابت بگیرید و استفاده کنید. قطعا نتیجه خواهید گرفت. سعی کنید تنوع تمرین را رعایت کنید و تمرینات هوازی مختلف رو تجربه کنید.

 11. رامین گفت:

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم برای کوچک شدن باسن چه کارهایی باید انجام بدم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بزرگ شدن باسن اگر ناشی از تجمع چربی باشد باید تمرینات هوازی انجام دهید، البته اگر در آن کنار تمرینات بدنسازی نیز انجام شود نتیجه بهتر خواهد بود

 12. کشتی گیر گفت:

  سلام.در مورد تمریناتذبدنسازی کشتی گیران مطلبی رو نمیزارید,؟؟؟

 13. محمد حسین گفت:

  سلام یه سوال داشتم اگه ورزش هوازی و قدرتی رو یک ست درمیان انجام بدیم چطوره مثلا یک ست شنا بعد دو دقیقه طناب زدن و بعد دراز نشست بین هر کدام ۳۰ثانیه استراحت

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خیر. این برنامه درست نیست و در هیچ سایت معتبری بهش اشاره نشده است. برای رسیدن به هدف تمرینات باید منظم و اصولی انجام شوند.

 14. سروش گفت:

  سلام
  من کوهنوردی انجام میدم.برای افزایش توان هوازیم نیاز به انجام تمرینات خیلی سنگین هوازی دارم.مثل دویدن چهل کیلومتر در هفته
  چون هر روز هوازی انجام میدم صد در صد با تمرینات قدرتیم تداخل میکنه…
  شما فرمودین اگر هوازی و قدرتی و تو یک روز انجام بدیم جواب نمیده؟
  اگر فاصله زمانیشون زیاد باشه چی؟مثلا صبح هوازی عصر قدرتی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   شما می توانید به صورت دو جلسه در روز صبح و عصر با زمان کوتاه مثلا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه یا یک روز در میان تمرینات را انجام دهید. هدف اول شما مشخص می کند که بر روی کدام نوع تمرین تمرکز کنید.

 15. مریم گفت:

  سلام
  مورد آخر خیلی خوب بود
  «- خیلی خودتان را درگیر این مسئله نکنید. هر طور که راحت تر هستید تمرین کنید و مطمئن باشید که مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.»
  یعنی دنبال بهانه نگرد، برو ورزشتو بکن
  مطلب مفیدی بود، کلن سایتتون خوبه
  ممنون و خسته نباشید

 16. مریم گفت:

  به نظر شما با قد۱۷۱ و وزن۷۶ با ورزش سه روز در هفته
  رژیم چند کالری بگیرم برای کم کردن یک کیلو در هفته؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام در این خصوص باید با متخصص تغذیه مشورت کنید اما اگر سعی کنید میزان کالری دریافتی از مواد غذایی نسبت به میزان کالری که در فعالیت ها مصرف می کنید کمتر باشد کاهش وزن خواهید داشت

 17. سایه گفت:

  سلام با تشکر از سایتتون
  من وزنم ۵۶کیلووقدم ۱۵۸هستم بالاتنه و پایین تنه قدرتی کار می کنم و شکم وپهلو چربی سوزی -البته می خواهم وزنم رو به ۵۰ برسونم.الان من قاطی کردم باید اول هوازی کار کنم یا قدرتی؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بهتر است اهداف خود را اولویت بندی کنید. اگر هدف اول شما کاهش وزن است باید اول هوازی کار کنید چون بعد از تمرینات قدرتی انرژی لازم برای تمرین هوازی در بدن وجود ندارد. اما اگر هدف اول شما تمرینات قدرتی است پس اول تمرینات قدرتی را انجام بدهید.

 18. lydia گفت:

  سلام با تشکر از سایت عالی تون…میتونم بگم بهترین سایت و کانال تلگرام رو دارید ..بهتون تبریک میگم .این مقاله در تصمیم گیری درست به من کمک کرد .

 19. Reza گفت:

  Salam
  Man ghadam 173 va vaznam 72 hastesh shekam va pahlom charbi daran kheily shol mikham dar arze 1 mah chArbi haro ab konam vali moshkeli k daram ine k age havazi kar konM azolatam nemisoze?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با توجه به گفته های شما در عرض یک ماه نمی تونید همه چربی ها رو آب کنید یعنی بهتره این کار رو نکنید. چون برای سلامتی ضرر داره. مگر اینکه بخایید از چربی سوز استفاده کنید که اصلا توصیه نمیکنیم. بهتره از تمرینات تناوبی با شدت بالا استفاده کنید چون هم درصد چربی سوزیشون بالاتره هم برای عضله سازی خوبه

 20. زری گفت:

  سلام .من ۱۶۷قدمه و ۶۵ وزنم .کمر باریکی هم دارم .فقط یه مقدار چربی شکمی دارم اونم بخاطر زایمان ..حدود یدوماهه که رژیم گرفتم و روزی نیم ساعت طناب میزنم و حرکات سینه و شکم انجام میدم .اما خیلی خسته کننده میشه و دیگه نمیتونم .اگه یه روز طناب بزنم و یه روز ورزش شنا و وزنه رو انجام بدم کارسازه .فقط آب کردن و سفت کردن چربی شکمی مد نظرمه ..ممنو نم از جواب

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شدت ورزش باید بر اساس آمادگی بدنی شما باشه نه کمتر نه بیشتر. اگر کمتر باشه شما نتیجه نمیگیرید و اگر بیشتر باشه شما زود خسته میشید و آسیب می بینید. این خستگی اول نشانه شدت بالای ورزش دوم عدم رعایت تغذیه کامل و صحیحی و سوم عدم استراحت و ریکاوری کامل هست. پیشنهاد میکنم شدت ورزش رو کمتر کنید. به خودتون استراحت بدید. برای رسیدن به هدف عجله نکنید و تغذیه سالم و کامل داشته باشید. از همه تمرینات مثل طناب، شکم، تمرینات قدرتی بالا و پایین تنه و کل بدن استفاده کنید. شما می تونید هر روز ورزش کنید به شرطی که مواردی که عرض کردم رو رعایت کنید. برای رسیدن به نتیجه حداقل باید سه تالی چهار جلسه در هفته ورزش کنید.

 21. Mohsen گفت:

  ممنون خوب بود .ولی اگه از اول میگفتید هوازی بعد از بدنسازی بهتر بود

 22. محمد براتی گفت:

  سلام من ۱۰۲ کیلو وزنمه و ۱۷۵ قدم، سه هفته ست که دارم ورزش میکنم جهت کاهش وزن، ابتدا ۲۰ تا ۲۵ دقیقه تردمیل میرم و بعدش وزنه میزنم و انتهای تمرین ۲۰ دقیقه تردمیل میرم، البته هر وقت تایم داشته باشم میرم پیاده روی و رکاب زدن، خوراکم و هم کم کردم، شام فقط بعد تمرین ۱ لیوان شیر میخورم و دو تا میوه، میخواستم بدونم با این توصیف میتونم به خواستم برسم؟؟ و سوال دیگه ای که داشتم اینه که روی تردمیل بهتره چطوری بدوم؟ استقامتی با یه سرعت ثابت یا افزایشی کاهشی؟؟ ممنون از لطفتون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی موفقیت بهتره تمرینات تردمیل و رکاب زدن و پیاده روی رو به صورت تناوبی با شدت بالا انجام بدید نه هوازی ساده. تمرینات وزنه رو با وزنه های سبک و تکرار بالا انجام بدید. بهتره حداقل چهار روز در هفته تمرین کنید. کم کردن خوراک درست نیست باید یاد بگیرید چه چیزی را در چه وقتی با چه مقداری بخورید. اگر کم کردن خوراک منجر به لاغری بشه دیگه فرد چاقی در جامعه پیدا نمیشه.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *