سوخت و ساز سلول آنابولیسم و کاتابولیسم

واکنش های سوخت و سازی سلولی را می توان به دو دسته واکنش های آنابولیسمی و واکنش های کاتابولیسمی تقسیم کرد:

۱- واکنش های آنابولیسمی که در روند آن ها ذرات شیمیایی غدا به یکدیگر می پیوندند و در اثر آن مولکول های بزرگ و درشت تر ساخته می شوند، مانند تبدیل گلوکز به گلیکوژن و اسید های آمینه به پروتین . این نوع انرژی ها، انرژی گیرند.

سوخت و ساز سلول آنابولیسم و کاتابولیسم۲- واکنش های کاتابولیسمی که در روند آن ها مولکول های درشت به ذرات ریزتری تبدیل می شوند، مانند تبدیل گلوکز به انیدریدکربنیک و آب. این نوع واکنش ها انرژی زایند و به خودی خود انجام می شوند.

آنابولیسم مکرر تشکیل پروتوپلاسم های سلول زنده و سلول های جدید را بر عهده دارد. آنابولیسم با دوره رشد منطبق است. کاتابولیسم برعکس آنابولیسم، و مجموعه تغییرات و تبدیلات نزولی در نزد شخص زنده است. آنابولیسم دوره نمو است و در نتیجه آن حجم ماده بالا می رود؛ اما در کاتابولیسم مقدار حجم زنده و مقدار فعالیت ماده پایین می اید. به طور کلی ، واکنش های آنابولیسم و کاتابولیسم همراه یکدیگر در موجودات زنده صورت می گیرد.

منبع: تغذیه در ورزش، محمد رضا رمضانپور

تلگرام

منبع تصویر:pulse-academy.org

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۳ نظر

  1. با درود وسپاس از ارائه مطالب مفید وبروزتان بنده موسس باشگاه شمشیربازی عقاب پارسه در شیراز و مدیر سایت آن باشگاه جهت به روز رسانی بخشهای پزشکی و تغذیه و آسیبها در سایت و تکمیل با مطالب خوب شماتقاضای کپی برخی مقاله هارا البته باذکر منبع وماخذ اصلی دارم در صورت موافقت اعلام فرمایید..بیشتر سپاسگزار خواهم بود

  2. ابراهیم گفت:

    سلام با عرض تشکر از مطالب پرمحتوا و علمیتان.متشکرم
    ابراهیم چهارلنگ.مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *