سوخت و ساز سلول آنابولیسم و کاتابولیسم

واکنش های سوخت و سازی سلولی را می توان به دو دسته واکنش های آنابولیسمی و واکنش های کاتابولیسمی تقسیم کرد:

۱- واکنش های آنابولیسمی که در روند آن ها ذرات شیمیایی غدا به یکدیگر می پیوندند و در اثر آن مولکول های بزرگ و درشت تر ساخته می شوند، مانند تبدیل گلوکز به گلیکوژن و اسید های آمینه به پروتین . این نوع انرژی ها، انرژی گیرند.

سوخت و ساز سلول آنابولیسم و کاتابولیسم۲- واکنش های کاتابولیسمی که در روند آن ها مولکول های درشت به ذرات ریزتری تبدیل می شوند، مانند تبدیل گلوکز به انیدریدکربنیک و آب. این نوع واکنش ها انرژی زایند و به خودی خود انجام می شوند.

آنابولیسم مکرر تشکیل پروتوپلاسم های سلول زنده و سلول های جدید را بر عهده دارد. آنابولیسم با دوره رشد منطبق است. کاتابولیسم برعکس آنابولیسم، و مجموعه تغییرات و تبدیلات نزولی در نزد شخص زنده است. آنابولیسم دوره نمو است و در نتیجه آن حجم ماده بالا می رود؛ اما در کاتابولیسم مقدار حجم زنده و مقدار فعالیت ماده پایین می اید. به طور کلی ، واکنش های آنابولیسم و کاتابولیسم همراه یکدیگر در موجودات زنده صورت می گیرد.

منبع: تغذیه در ورزش، محمد رضا رمضانپور

تلگرام

منبع تصویر:pulse-academy.org

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۳ نظر

  1. با درود وسپاس از ارائه مطالب مفید وبروزتان بنده موسس باشگاه شمشیربازی عقاب پارسه در شیراز و مدیر سایت آن باشگاه جهت به روز رسانی بخشهای پزشکی و تغذیه و آسیبها در سایت و تکمیل با مطالب خوب شماتقاضای کپی برخی مقاله هارا البته باذکر منبع وماخذ اصلی دارم در صورت موافقت اعلام فرمایید..بیشتر سپاسگزار خواهم بود

  2. ابراهیم گفت:

    سلام با عرض تشکر از مطالب پرمحتوا و علمیتان.متشکرم
    ابراهیم چهارلنگ.مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام.

شما چه نظری دارید؟ برای ما بنویسید. اگر سوالی هم دارید در حدی که اطلاع داشته باشیم، پاسخگو خواهیم بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *