طبقه‎بندی مهارت ها

مهارت های باز و بسته

یک روش برای طبقهبندی مهارت ها ، دامنه پایداری و ثبات وضعیت محیطی است، مهارت باز، حرکتی است که در موقع اجرای آن محیط و شرایط محیطی، متغیر و غیر قابل پیش­بینی است؛ مهارت بسته حرکتی است که در موقع اجرای آن محیط و شرایط محیطی ثابت و قابل پیش­بینی است.

در مهارت های بسته اجراکننده از قبل و بدون اینکه تحت فشار زمان باشد میتواند تقاضاهای محیطی و حرکتی را از پیش ارزیابی نموده، پاسخ های حرکتی خود را از قبل سازمان بدهد و بدون نیاز به تغییر دادن، آن ها را پیاده کند.

مهارت های مداوم، مجرد و زنجیره­ای

مهارت مجرد که به طور روشن نقطه شروع آن مشخص است و در زمانی بسیار کوتاه اجرا میشود پرتاپ یا شوت کردن یک توپ.مهارت مداوم که آغاز و پایان مشخصی ندارد و رفتار اجراکننده مدت زیادی جریان دارد..

تلگرام

در بین دو نقطه قطبی پیوستار یاد شده، مهارت های زنجیره­ای قرار دارند، گروهی از مهارت های مجردند که زنجیروار به هم متصل شده، پشت سر هم اجرا میشوند تا عمل پیچیده و مشکل تری را به وجود آورند.مهارت های زنجیره­ای به این دلیل با مهارت های مجرد تفاوت دارند که در زمان نسبتاً بلندتری اجرا و به یکدیگر متصل میشوند. با وجود این هر یک از اجزای آن ها دارای نقطه شروع و پایان قابل تشخیصی است..

مهارت حرکتی وشناختی

مهارت حرکتی، تعیین کننده اصلی موفقیت کیفیت اجرای خود مهارت است ادراک و تصمیم گیری درباره نوع حرکت تقریباً دخالت ندارد؛از طرف دیگر در یک مهارت شناختی ماهیت و کیفیت حرکت مخالف مهم نیست، اما تصمیم گیری در خصوص انتخاب و نوع حرکت بسیار مهم است؛مهارت شناختی عمدتاً به انتخاب نوع حرکت وابسته است، مهارت حرکتی به کیفیت و چگونگی اجرای مهارت اهمیت بیشتری میدهد.‌

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. ذبیح اله عینی گفت:

    ممنون خوب بود! !!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *