آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

آیا طناب زدن روی افزایش قد تأثیر دارد؟ سوالی که باعث شده شما در پی آن باشید تا به پاسخ آن دست یابید.بارها با این سوال مواجه می شویم و بسیاری معتقد بوده اند که ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال باعث افزایش قد می شود و تعدادی هم مخالف آن بوده اند. طناب زدن نیز از این قائده مستثنا نبوده است. در ابتدا لازم می دانم روند طبیعی رشد را برایتان توضیح دهم و سپس مواردی که بر روی رشد قد تأثیر گذار است و در نهایت به اصل موضوع تأثیر طناب زدن بر افزایش قد می پردازم.

در بدن، هورمونی به نام هورمون رشد وجود دارد که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی، مناطق غضروفی سر استخوان های دراز که رشد استخوان در آنجا انجام می شود را تحریک و موجب افزایش رشد می شود. استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ادامه دارد یعنی تا اوایل ۲۰ سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد. بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفی استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، قد فرد دیگر افزایش نخواهد یافت.

بچه‌ها به صورت نرمال از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی حدود ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. در حالی که در سنین ۱تا ۳ سالگی فقط ۷/۵ تا ۱۳ سانتی‌ متر افزایش قد دارند. از ۳ سالگی تا زمان بلوغ، سالانه ۴/۵ تا ۷ سانتی‌متر به قد کودک افزوده می‌شود. زمانی که سن کودک به زمان شروع بلوغ نزدیک می‌شود، مقدار افزایش قد به ۴سانتی‌متر در سال می رسد. به محض شروع سن بلوغ، دوران جهش رشد شروع می‌گردد که در آن زمان رشد قدی به حداکثر سرعت رشد یا به عبارتی به قله‌ی رشدی می‌رسد.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟این فاصله‌ی زمانی در دختران بین سنین ۱۰ تا ۱۲سالگی و در پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی می‌باشد که در طی این ۲سال، سالانه دختران ۸ تا ۹ سانتی‌متر و پسران ۱۰/۵ سانتی‌متر افزایش قد می‌یابند. پس از جهش رشد، دوباره میزان رشد قدی کاهش می‌یابد که دختران پس از شروع قاعدگی تا رسیدن به حداکثر رشد قدی، تا حدود ۷ سانتی‌متر سالانه به قدشان افزوده می‌شود. دختران و پسران اصولاً تا سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی به قدشان افزوده می‌شود که البته در پسران ممکن است تا ۲ سال بیشتر یعنی تا ۱۸ سالگی ادامه یابد . تفاوت رشد قدی در دختران به شروع زمان قاعدگی آن‌ها بر می‌گردد.

مطلب مرتبط: با راه های افزایش قد آشنا شوید

عوامل اثر گذار بر رشد قد

ژنتیک: مهمترین عامل تعیین کننده قد، ژنتیک است. برای مثال در ژن یک فرد،عدد ۱۶۰cm برای نمو قدی ثبت شده است. این بدین معناست که این فرد اگر شرایط محیطی مناسبی داشته باشد، توانایی رسیدن به حداکثر ۱۶۰cm را دارد و نه بیشتر از آن. ولی اگر شرایط محیطی مطلوب نباشد، فرد مورد نظر ممکن است هرگز به این قابلیت دست نیابد. پس می توان نتیجه گرفت، والدینی که خود قد کوتاهی دارند، احتمالا" فرزندانی نه چندان قد بلند خواهند داشت.

عوامل محیطی: عوامل محیطی بسیار زیادی بر رشد جسمانی بعد از تولد تاثیر می گذارند. مانند:تغذیه، خواب و استراحت، آب و هوا، ارتفاع، وضعیت اجتماعی- اقتصادی، فعالیت بدنی و …

تغذیه: تغذیه صحیح در دوره پس از تولد،مواد و انرژی لازم را برای فرایند رشد تامین می کند. افرادی که در سنین رشد، حتی به صورت مقطعی دچار سوء تغذیه شوند،  اثرات منفی در رشد آن ها را می توان مشاهده کرد. استفاده از مواد غذایی غنی از کلسیم  مانند شیر و لبنیات و همچنین پروتئین که  یکی از عوامل تأثیر گذار بر رشد قدی تغذیه است.

در میان مواد مغذی، مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند.

خواب و استراحت: افراد در سنین رشد،ب خصوص در دوران نوزادی به خواب کافی نیاز دارند و این عامل بر رشد جسمانی آن ها تاثیرگذار است و به هر دلیلی نوزاد از خواب و استراحت کافی بهره مند نباشد، تهدیدی برای نمو مناسب خواهد بود. بهترین ساعت برای خواب ۱۰ شب است.

آب و هوا: مشاهده شده است، افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق سرد سیر هستند، قد بلندتری دارند.

ارتفاع: معمولا "در مناطق مرتفع، افراد دارای قد کوتاه تری هستند و این شاید به دلیل محدودیت در دسترسی به اکسیژن کافی، برای رشد سلولی باشد.

وضعیت اجتماعی-اقتصادی: خانواده هایی که دارای وضعیت اجتماعی- اقتصادی خوبی هستند، کودکانی قد بلندتر دارند و این احتمالا" به دلیل نوع تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی آن ها باشد.

برای افزایش هورمون رشد چه باید کرد؟

تا اینجا شما با روند رشد قد و همچنین عومال اثر گذار بر آن آشنا شدید، اکنون به اصل موضوع که همان تأثیر طناب زدن بر رشد قد است می رسیم. برای افزایش هورمون رشد داشتن خواب کافی، استفاده از ۶ وعده غذایی به جای ۳ وعده، استفاده از مواد غذایی که در قسمت تغذیه اشاره شد و ورزش کردن که در ادامه توضیح داده شده است.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

بحث برانگیزترین فاکتور برای رشد قد، ورزش است و بیشتر ابهامات مطرح شده در همین زمینه است.آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

بطور کلی فعالیت بدنی منظم باعث کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی(استخوان و عضله) می شود. فعالیت بدنی به هر شکل و در قالب هر ورزشی که باشد به بهبود رشد جسمانی کمک می کند ولی تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.

فعالیت های جسمانی منظم یا همان ورزش باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شوند، با افزایش ترشح هورمون رشد و رعایت فاکتور های مانند: تغذیه صحیح، ورزش، خواب و استراحت و با در نظر گرفتن اصل ژنتیک، در سن رشد، می تواند موجب افزایش قد شد. در این روش با توجه به اصل ژنتیک ،چنانچه فرد به طور وراثتی قد بلند باشد این قد بلندی او تثبیت خواهد شد و چنانچه فردی به لحاظ وراثتی قد کوتاه باشد، روی افزایش قد بی ثمر نخواهد بود.

لازم به ذکر است:

در این میان ورزش هایی وجود دارد که در سنین رشد پیشنهاد نمی شود. به طور کلی ورزش هایی که باعث ضربه به استخوان ها و مفاصل شود، می تواند برای رشد قد مضر باشند و چه بسا باعث توقف یا کم شدن رشد طولی استخوان ها شوند و بر عکس فعالیت هایی که درون آب انجام می شوند، بهترین گزینه برای افراد در حال رشد است. ورزش های آبی مانند شنا به دلیل اینکه درون آب انجام می شوند و در آب، مفاصل و استخوان ها به مراتب فشار کمتری را متحمل می شوند به افراد در حال رشد پیشنهاد می شود.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۶۸۱ نظر

 1. شهرزاد گفت:

  من ۱۳سامه ودر ۱۱سالگی پریود شدم قدم ۱۵۸هست و قد پدرم۱۸۰و مادرم۱۵۲ ورزش ایروبیک هم کار میکنم آیا امکانش هست قدم به میانگین قد پدر و مادرم برسه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شما ۳ سال دیگه جای رشد دارید، اما مقدار مشخصی رو نمی توان اشاره کرد، حتماً به مواردی که در رشد قد اثر گذار هستند توجه کنید

 2. Zahra گفت:

  سلام من ١٧ سالمه قدم ١۶۵،قد مادرم ١۶۵ و قد پدرم ١٧۵
  آیا امکانش هس که قدم به ١٧٠ برسه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، طبق چیزی که علم گفته، قد دختران تا ۱۶ سالگی رشد داره، شاید در برخی موارد استثناء هم وجود داشته باشه، اما این رو فقط پزشک با عکس برداری از مچ دست می تونه تشخیص بده

 3. Sina گفت:

  سلام من چهارده سالمه و قدم ۱۷۵ هست قد پدرم ۱۸۵ و مادرم ۱۶۰ من هر روز طناب میزنم و بسکتبال هم میرم ولی بدنسازی هم کار میکنم در کنارش چون اضافه وزن دارم شیر هم زیاد میخورم ایا امکانش هست که منم قدم ۱۸۵ بشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به ژنتیک شما داره، اما هنوز ۴ سال دیگه فرصت برای رشد دارید، رعایت تغذیه، خواب منظم و به موقع و همچنین فعالیت ورزشی مناسب می تونه به رشد قد کمک کنه

 4. رضا گفت:

  من۱۶سالمه و قدم ۱/۶۰هستش امکانش هست به ۱/۸۰ برسم قد پدرم ۱/۸۰ و مادرم ۱۵۵ هستش

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، رضا جان، این امکان توسط ما تعیین نمیشه، ژنتیک شماست که مشخص می کنه، بر اساس میانگین نهایتاً بتونیم بگیم که ممکنه قد شما ۱۷۰ بشه شایدم بیشتر

 5. فرشاد گفت:

  من ۱۷سالمه و قدم۱۷۸ هس. ایا اتجام دادن این روش ها دیگه تاتیری میذاره رو قدم تا بیشتر شه. چون واقعا از قدم راضی نیستم چون برادرم ۱۸۴هس.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • علم ورزش گفت:

   سلام، فرشاد عزیز در مطلب توضیح دادیم، تأثیر نداره اونم در این سن، این چیزی نیست که ما تعیین کنیم، تحقیقات این رو گفته، ورزش در سن رشد مفید هست نه در پایان سن رشد

 6. mahdi گفت:

  سلام. من۱۷ سال و ۹ ماه دارم قدم تقریبا ۱۷۳سانت است.
  پدرم هم قد بلندی ندارد و مادرم معمولی اما برادرانم قد بلند هستن و همینطور پدر بزرگانم و عمو ها و دایی ها بلند قدن آیا امکان رشد قدم هست.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، مهدی عزیز، رشد قد در پسران تا پایان ۱۸ سالگی و در برخی موارد تا ۲۰ سالگی ادامه دارد، سرعت رشد نیز در پایان سن رشد کند می شود، بنابراین اگر هم رشد کنید زیاد چشمگیر نخواهد بود

 7. میثم گفت:

  سلام . من نزدیک به ۱۴سال سن دارم و قدم هم تقریبا ۱۴۷ است
  قد پدرم ۱۶۵است و قد مادرم ۱۶۰است . من هر روز ورزش هم میکنم تغذیهم هم خوبه ایا امکانش هست قد به ۱۶۵برسه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، میثم عزیز، شاید شما بیشتر از این هم رشد کردید، شاید هم نه، به ژنتیک شما بستگی دارد. اما توصیه من این هست، در این شرایط سنی با توجه به مقدار رشدی که دارید حتماً به متخصص غدد مراجعه کنید تا وضعیت هورمون رشد شما بررسی شود، دقت کنید حتی خود ورزش که گفته می شود برای رشد قد مفید است به خاطر نقش آن در ترشح هورمون رشد است،

 8. Sha گفت:

  سلام ایا امکانش هست که قد فرزند از پدر و مادر بلند تر بشه؟

 9. Mahdi salehi گفت:

  سلام من ۱۶ ساله هستم و قدم ۱۶۷ قد پدر و مادرم به ترتیب ۱۶۵ و ۱۶۰ هست از آنجا که قد برادرانم بالای ۱۸۰ هست آیا قد من به ۱۷۵ میرسد؟ و تأثیر بدنسازی روی قد من چگونه است پنج ماه است که بدنسازی کار میکنم آیا کنار بگذارم؟ باتشکر

 10. حسین گفت:

  سلام پسرم ۱۳ ساله قد ۱۴۳ با وزن ۳۲ قد خودم ۱۵۰ قد پدرش ۱۷۰ ایا پسرم به قد پدرش میرسد خوراک خوبی دارد ولی تحرکش زیاد است

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امکان تشخیص به این صورت مقدور نیست و فقط پزشک ارتوپد بر اساس وضعیت استخوان و صفحات رشد می تواند وضعیت را بررسی کند

 11. Maral گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و در حال حاضر ۱۶۵ سانتی متر قدم هستش. خیلی جاها دیدم که با استفاده از یسری ورزشا مثل یوگا و رژیم غذایی میشه تا ۱۲سانت قدو افزایش داد میخواستم بدونم حقیقت داره و اینکه میتونم افزایش قد داشته باشم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، رشد قد به ژنتیک ربط داره، اما چنانچه تغذیه، خواب، میزان تحرک، شرایط زندگی و عواملی از این قبیل رعایت نشود، در رشد قد اختلال به وجود می آید، انجام چنین تمریناتی مفید هست اما تضمین نمی شود که قطعاً موجب رشد قد می شود، البته از جنبه دیگر برخی افراد به دلیل وجود ناهنجاری در ستون فقرات، با انجام تمرینات یوگا و اصلاح این ناهنجاری ها قد واقعی شان مشخص می شود

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *