آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

تلگرام

آیا طناب زدن روی افزایش قد تأثیر دارد؟ سوالی که باعث شده شما در پی آن باشید تا به پاسخ آن دست یابید.بارها با این سوال مواجه می شویم و بسیاری معتقد بوده اند که ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال باعث افزایش قد می شود و تعدادی هم مخالف آن بوده اند. طناب زدن نیز از این قائده مستثنا نبوده است. در ابتدا لازم می دانم روند طبیعی رشد را برایتان توضیح دهم و سپس مواردی که بر روی رشد قد تأثیر گذار است و در نهایت به اصل موضوع تأثیر طناب زدن بر افزایش قد می پردازم.

در بدن، هورمونی به نام هورمون رشد وجود دارد که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی، مناطق غضروفی سر استخوان های دراز که رشد استخوان در آنجا انجام می شود را تحریک و موجب افزایش رشد می شود. استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ادامه دارد یعنی تا اوایل ۲۰ سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد. بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفی استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، قد فرد دیگر افزایش نخواهد یافت.

بچه‌ها به صورت نرمال از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی حدود ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. در حالی که در سنین ۱تا ۳ سالگی فقط ۷/۵ تا ۱۳ سانتی‌ متر افزایش قد دارند. از ۳ سالگی تا زمان بلوغ، سالانه ۴/۵ تا ۷ سانتی‌متر به قد کودک افزوده می‌شود. زمانی که سن کودک به زمان شروع بلوغ نزدیک می‌شود، مقدار افزایش قد به ۴سانتی‌متر در سال می رسد. به محض شروع سن بلوغ، دوران جهش رشد شروع می‌گردد که در آن زمان رشد قدی به حداکثر سرعت رشد یا به عبارتی به قله‌ی رشدی می‌رسد.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟این فاصله‌ی زمانی در دختران بین سنین ۱۰ تا ۱۲سالگی و در پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی می‌باشد که در طی این ۲سال، سالانه دختران ۸ تا ۹ سانتی‌متر و پسران ۱۰/۵ سانتی‌متر افزایش قد می‌یابند. پس از جهش رشد، دوباره میزان رشد قدی کاهش می‌یابد که دختران پس از شروع قاعدگی تا رسیدن به حداکثر رشد قدی، تا حدود ۷ سانتی‌متر سالانه به قدشان افزوده می‌شود. دختران و پسران اصولاً تا سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی به قدشان افزوده می‌شود که البته در پسران ممکن است تا ۲ سال بیشتر یعنی تا ۱۸ سالگی ادامه یابد . تفاوت رشد قدی در دختران به شروع زمان قاعدگی آن‌ها بر می‌گردد.

مطلب مرتبط: با راه های افزایش قد آشنا شوید

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

عوامل اثر گذار بر رشد قد

ژنتیک: مهمترین عامل تعیین کننده قد، ژنتیک است. برای مثال در ژن یک فرد،عدد ۱۶۰cm برای نمو قدی ثبت شده است. این بدین معناست که این فرد اگر شرایط محیطی مناسبی داشته باشد، توانایی رسیدن به حداکثر ۱۶۰cm را دارد و نه بیشتر از آن. ولی اگر شرایط محیطی مطلوب نباشد، فرد مورد نظر ممکن است هرگز به این قابلیت دست نیابد. پس می توان نتیجه گرفت، والدینی که خود قد کوتاهی دارند، احتمالا" فرزندانی نه چندان قد بلند خواهند داشت.

عوامل محیطی: عوامل محیطی بسیار زیادی بر رشد جسمانی بعد از تولد تاثیر می گذارند. مانند:تغذیه، خواب و استراحت، آب و هوا، ارتفاع، وضعیت اجتماعی- اقتصادی، فعالیت بدنی و …

تغذیه: تغذیه صحیح در دوره پس از تولد،مواد و انرژی لازم را برای فرایند رشد تامین می کند. افرادی که در سنین رشد، حتی به صورت مقطعی دچار سوء تغذیه شوند،  اثرات منفی در رشد آن ها را می توان مشاهده کرد. استفاده از مواد غذایی غنی از کلسیم  مانند شیر و لبنیات و همچنین پروتئین که  یکی از عوامل تأثیر گذار بر رشد قدی تغذیه است.

در میان مواد مغذی، مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند.

خواب و استراحت: افراد در سنین رشد،ب خصوص در دوران نوزادی به خواب کافی نیاز دارند و این عامل بر رشد جسمانی آن ها تاثیرگذار است و به هر دلیلی نوزاد از خواب و استراحت کافی بهره مند نباشد، تهدیدی برای نمو مناسب خواهد بود. بهترین ساعت برای خواب ۱۰ شب است.

آب و هوا: مشاهده شده است، افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق سرد سیر هستند، قد بلندتری دارند.

ارتفاع: معمولا "در مناطق مرتفع، افراد دارای قد کوتاه تری هستند و این شاید به دلیل محدودیت در دسترسی به اکسیژن کافی، برای رشد سلولی باشد.

وضعیت اجتماعی-اقتصادی: خانواده هایی که دارای وضعیت اجتماعی- اقتصادی خوبی هستند، کودکانی قد بلندتر دارند و این احتمالا" به دلیل نوع تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی آن ها باشد.

برای افزایش هورمون رشد چه باید کرد؟

تا اینجا شما با روند رشد قد و همچنین عومال اثر گذار بر آن آشنا شدید، اکنون به اصل موضوع که همان تأثیر طناب زدن بر رشد قد است می رسیم. برای افزایش هورمون رشد داشتن خواب کافی، استفاده از ۶ وعده غذایی به جای ۳ وعده، استفاده از مواد غذایی که در قسمت تغذیه اشاره شد و ورزش کردن که در ادامه توضیح داده شده است.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

بحث برانگیزترین فاکتور برای رشد قد، ورزش است و بیشتر ابهامات مطرح شده در همین زمینه است.آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

بطور کلی فعالیت بدنی منظم باعث کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی(استخوان و عضله) می شود. فعالیت بدنی به هر شکل و در قالب هر ورزشی که باشد به بهبود رشد جسمانی کمک می کند ولی تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.

فعالیت های جسمانی منظم یا همان ورزش باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شوند، با افزایش ترشح هورمون رشد و رعایت فاکتور های مانند: تغذیه صحیح، ورزش، خواب و استراحت و با در نظر گرفتن اصل ژنتیک، در سن رشد، می تواند موجب افزایش قد شد. در این روش با توجه به اصل ژنتیک ،چنانچه فرد به طور وراثتی قد بلند باشد این قد بلندی او تثبیت خواهد شد و چنانچه فردی به لحاظ وراثتی قد کوتاه باشد، روی افزایش قد بی ثمر نخواهد بود.

لازم به ذکر است:

در این میان ورزش هایی وجود دارد که در سنین رشد پیشنهاد نمی شود. به طور کلی ورزش هایی که باعث ضربه به استخوان ها و مفاصل شود، می تواند برای رشد قد مضر باشند و چه بسا باعث توقف یا کم شدن رشد طولی استخوان ها شوند و بر عکس فعالیت هایی که درون آب انجام می شوند، بهترین گزینه برای افراد در حال رشد است. ورزش های آبی مانند شنا به دلیل اینکه درون آب انجام می شوند و در آب، مفاصل و استخوان ها به مراتب فشار کمتری را متحمل می شوند به افراد در حال رشد پیشنهاد می شود.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۶۵۹ نظر

 1. عرفان گفت:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون من ۱۸ سال و ۶ ماه سن دارم ایا امکان رشد قد در من است قدم چیزی حدود ۱۷۴cm و بدنسازی مانع رشد قد میشه؟! و بارفیکس می تونه در رشد فد تاثیری داشته باشه ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ همانطور که توضیح داده ایم به طور کلی رشد قد تا سن ۱۸ سالگی است، در برخی موارد استثنا وجود دارد که بعد از آن هم رشد دارند، بدنسازی هم مشکلی ندارد، بارفیکس هم نقشی در رشد قد ندارد

 2. ایمان گفت:

  ببخشید مزاحم میشم یه سوال دیگه هم دارم .. چطور میشه که مثلا پسری در سن پونزده یا شونزده سالگی صفحات استخوانی اش بسته میشه مرسی

 3. دانیال گفت:

  سلام من ۱۹ ساله هستم وقدم ص۱۷۵ میخوام بدونم قدم راهی هست که بلند تر بشه

 4. مرتضی گفت:

  سلام من ٢۵ سالمه قدم ١٧٠ .دارم میرم باشگاه ایا طناب زدن و انجام ندادن حرکات پا باعث افزایش قدم میشه

 5. زینب گفت:

  سلام من ۱۵ سال و هشت ماهمه ویتامین دی و قرص arginineو شربتzink plus juiceاستفاده میکنم بنظرتون قدم میتونه رشد داشته باشه پدر و مادرم قدبلند نیستن اما داداشتم قدش بلنده

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. رشد قد تحت کنترل ژنتیک هست. با این مواد نمیشه رشد قد رو زیاد کرد. اما با توجه به سن شما هنوز فرصت رشد قد دارید. تا ۱۸ سالگی رشد خواهید کرد و ممکنه در این مدت جهشی در رشد رو هم تجربه کنید..

 6. محمد گفت:

  سلام ایا کسانی که بلوغ دیر رس در انها مشاهده میشود امکان جابجایی سن رشد هم وجود دارد.

 7. امین گفت:

  سلام ..من بهمن شانزده سالم پر میشه و میرم تو هفده قدم ۱۶۴ ایا با ورزش های کششی میتونم قدم رو افزایش دهم پدر و مادرم میانگین قدشون ۱۶۵ .

 8. یه دخترخانوم گفت:

  سلام من۱۳سالمه و قدم خیلی کوتاهه یعنی۱۴۰cm و من از۱۱سالگی به سن بلوغ رسیدم
  ایا بلوغ تاثیری روی قد داره؟
  با ورزش کششی میتونم قدم رو بلند کنم و چه ورزش و راه هایی خوبه؟
  مامان من قدش یکم کوتاهه و پدرم متوسط الان تقریبا قدم هم اندازه مادرمه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. رشد قد به بلوغ بستگی داره. هر چه دوران بلوغ طولانی تر و کامل تر انجام بشه رشد قد بیشتر میشه و برعکس. برای رشد قد باید تحت نظر پزشک داروی هورمونی تزریق کنید. حرکات کششی و ورزشی به رشد قد شما کمکی نمیکنه.

 9. سحر گفت:

  سلام من ۱۴سال و ۶ماهمه قدم ۱۵۰هست و پدرم ۱۷۰و مادرم هم قد خودمه ۶ماه هم پریود میشم.به نظرتون قدم بلندتر میشه؟چه کارهایی میتونم واسه بلند شدن قدم انجام بدم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما تا ۱۸ سالگی رشد قد خواهید داشت. رشد قد تحت کنتزل ژنتیک هست باید هیچ چیزی نمیشه رشد قد رو زیاد کرد اما باید تغذیه خوبی داشته باشید.

 10. پیام گفت:

  سلام و سخته نباشید.من ۱۵سال و نیم سنم هست و ۶ ماه هست بدنسازی کار میکنم.قدم ۱۷۵سانت هست.شخصی رو میشناسم تضمینی تو یک سال ۸ سانت به قدم اضاف میکنه بدون هیچ دارویی.آیا لازم هست؟خودم به قد ۱۸۵ میرسم یا بگیرم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اینکه نیاز دارید قدتون رشد کنه یا نه به خود شما بستگی داره. شما تا ۱۸ الی ۲۰ سالگی رشد خواهید کرد. شاید در این حد باقی بمونید شاید تا مرز ۱۹۰ هم رشد کردید. اصلا مشخص نیست. ما کار هیچ کسی رو نه تایید میکنیم و نه تضمین. این موارد به خود شما بستگی داره.

 11. پیام گفت:

  مچکر.فقط بدنسازی موردی نداره میرم؟و مکمل مصرف میکنم.کربو پرتعین و گلوتامین؟

 12. پژمان گفت:

  سلام من ۱۸سال و۶ ماه دارم و قدم ۱۷۲ هست و هر روز حرکات کششی انجام میدم و شیر مصرف میکنم ایا امکانش هست قدم بلندتر بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پژمان عزیز به یک نکته دقت کنید این مواردی که گفتید انجام اون ها دلیلی بر رشد حتمی قد نیست اون هم برای شما که به پایان مرحله رشد قدی رسیده اید، اصل قضیه رشد قد ژنتیک است مواردی مثل ورزش و تغذیه فقط به شخص کمک می کنه تا رشد قدش طبق ژنتیک درست پیش بره

 13. علی گفت:

  سلام.من ۱۴سالمه .دایی هام و پدر بزرگم بلندن و خودم ۱۸۸قدمه.ایا به ۲۰۵سانتی متر میرسم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هنوز زمان زیادی برای رشد قد در اختیار دارید. به چه قدی برسی اصلا مشخص نیست اما با توجه به سن و پیشینه خانوادگی احتمالش زیاده.

 14. hadise گفت:

  سلام من ۱۵سالم رو دارم تموم میکنم و قدم ۱۵۰هستش و ۱۳سالگی هم عادت شدم … از مادرم یکم بلند ترم و پدرم قدش۱۶۵هستش ولی برادرم ۱۷۶تاست آیا امکان افزایش قدم هست ؟چجوری؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول اینکه با توجه به سن تون هنوز زمان زیادی دارید که رشد کنید پس نگران نباشید دوم اینکه رشد قد وراثتیه و نمیشه با چیزی سرعتش رو زیاد کرد مگر با دارو.

 15. Amir mahdi گفت:

  سلام من ۱۶ سال ۴ ماهمه قدم ۱۸۸هست ورزش والیبال هم انجام میدم به نظر شما قدم به ۲متر میرسه

 16. حمید گفت:

  من ۱۷سالمه قدم۱۶۸ و وزنم۵۰کیلو میخواستم بگم قدم دیگه هم رشد میکند یعنی چه کاری باید کرد که قدم به ۱۷۵برسه

 17. صالح گفت:

  سلام.سن من اخرای ۱۵ است . و من بر اساس ژنتیکی قد م کوتاه حدودا ۱۶۳(از پدر و مادرهم بلند ترم)ایا امکان دارد بلند تر شود؟(در هر شرایطی دکتر،ورزش،…)

 18. Amir mahdi گفت:

  سلام منظورتون از ژنتیک چی ؟ قدپدرم ۱۸۵ وقد مادرم ۱۸۰ وقد برادرم ۱۹۵ وقد عموم ۲ متر ایا به ۲ متر میرسم

 19. زهرا گفت:

  سلام ۱۵ سال دارم قدم ۱۴۵ و خیلی عذاب میکشم از قد کوتاهم چیکار کنم؟

 20. مهرنوش گفت:

  سلام.من هفده سالمه قدم ۱۶۰ هست.میخواستم بدونم هر روز طناب زدن و ورزشهای کششی انجام دادن به صورت فشرده بر افزایش قدم موثره?ایا با مراجعه به پزشک میتونم قدم رو افزایش بدم مثلا پنج سانت?

 21. یونس گفت:

  سلام اینکه شما میگید ثابت نشده که ورزش خاصی روی قد تاثیر مستقیم داشته باشه کاملا اشتباهه
  شما میگید که فعالیت بدنی باعث کاهش چربی میشه و به رشد بدن کمک میکنه اینجاش درست
  اما
  اون ورزشکار هایی تو تلویزیون میبینیم که والیبال بازی میکنن یا بسکتبال چرا میانگین قدشون از فووتبالیستا بیشتره؟
  پس نوع ورزش هم روی رشد قد تاثیر داره و ورزش هایی مثل بسکتبال و والیبال و طناب زنی تاثیرشون بیشتره
  موفق باشید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز اشتباه همه در این هست که چون والیبالیست و بسکتبالیست رو می بینند فکر می کنند این رشته باعث افزایش قد شده، اینطور نیست، توصیه می کنم به یک مربی والیبالیست مراجعه کنید و بگید اولین فاکتور برای یک والیبالیست چی هست؟ غیر ممکنه اولین چیزی که میگه این نباشه که باید قدش بلند باشه، می تونید با یک سرچ ساده به این چیزی که گفتم برسید

 22. Ali گفت:

  سلام من تازه رفتم تو سن ۱۸سالگی و قدم ۱۸۴ هست میخوام بدونم رشد میکنم یا نه چند نفر میگن هرمون رشد بزن یا ال ارژنین تو ورزشت مصرف کن

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً در سن ۱۸ سالگی رشد قد خاتمه پیدا می کند؛ مگر اینکه جزو استثناءها باشید. برای اطلاع از اینکه رشد می کنید یا نه به ارتوپد مراجعه کنید تا با عکس برداری از استخوان مچ دست نتیجه رو بدونید، هورمون رشد برای کسانی هست که بدنشون این هورمون رو خوب ترشح نکنه و برای کودکان مناسب هست نه سن شما

 23. امیرحسین گفت:

  سلام خشته نباشید ببخشید من حدود یک ماهه که دارم طناب می زنم اما ۴ روزی میشه که موثع طناب زدن استخون های پاهام درد می گیره و اصلا نمی تونم خوب ورزش کنم می خواستم بدونم که این نشونه ی آسیب دیدگیه یا نه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر درست طناب بزنید، کفش مناسب پوشیده باشید، روی سطح مناسب طناب بزنید نباید این مشکل پیش بیاد بنابراین چنانچه این موارد رعایت شده اما درد وجود دارد حتماً به ارتوپد مراجعه کنید

 24. امیرحسین گفت:

  سلام ببخشید من بدون کفش روی فرش طناب می زنم ولی طی این یک ماه هی دردی احساس نمی کردم الان ند روز میشه اصلا نمی تونم کار کنم

 25. Sasan گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و ممنون بابت مطلب مفیدتون
  میخواستم بگم که بنده ۲۲ ساله هسم و قدم ۱۸۰ هسش و فک کنم به قدم اضاف شده!!!بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه!!!؟؟

 26. طاها گفت:

  سلام و خسته نباشید من ۲۰سالمه قدم ۱۷۲ ولی هنوز موهای صورتم در نیومده آیا هنوز امیدی به رشد قدم هست و آیا قدم کوتاه هست در این سن یا متوسط هست؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بین علت عدم رشد موی صورت و رشد قد تفاوت هست و ارتباطی باهم ندارد، برای اطمینان از اینکه در این سن رشد می کنید یا نه باید از به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا با عکس برداری از مچ دست تخشیص دهند، قد شما کوتاه نیست

 27. پوریا گفت:

  سلام ببخشید من ۱۶ سال دارم ۱۶۸ قدمه بدنسازی کار میکنم میخواستم بدونم انجام حرکات پای سنگین میتونه باعث بسته شدن صفحات رشد بشه یا نه؟ اگه اره تا چه حد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من توصیه می کنم این کار رو نکنید، وقتی قرار باشه آسیب بزنه، حد نداره، مهم این هست آسیب وارد نشه حتی حداقل آن

 28. امیر گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من۱۷سالمه ۱۶۵ و پارکور کار میکنم
  می خواستم بدونم ایا پارکور میتونه باعث بسته شدن صفحات رشد بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بنده معتقدم هر نوع فعالیت ورزشی که درست انجام نشه می تونه به صفحات رشد آسیب بزنه، این نکته مهم است که در سن رشد از انجام بعضی فعالیت ها که ممکن است باعث آسیب به صفحات رشد یا مفاصل شود خودداری کنید

 29. شیرین گفت:

  سلام من دخترم ۱۴سال وده ماه سن دارم قدم خیلی کوتاهه یعنی ۱۵۱cm /پدرومادرم هم زیاد قدشون بلند نیست قد پدرم ۱۶۶cm و قدمادرم ۱۶۰cm می خوام برم کلاس کاراته ایا تاثیری در افزایش قدم داره؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در مطلب گفته شده که ورزش می تونه روی رشد قد تأثیر بذاره اما نه به طور مستقیم، بیشترین اهمیت به خاطر افزایش ترشح هورمون رشد هست. هنوز فرصت برای رشد هست، خوب و کافی بخوابید، تغذیه خوبی داشته باشید و در کنارش ورزش کنید

 30. امیر گفت:

  سلام من ۱۴سال و ۸ ماهمه قدم ۱۶۷cmچی کار کنم قدم یلند شه

 31. ابی گفت:

  سلام من ۲۱ سال دارم cm۱۶۴ قد من است روزانه ۵۰۰ بار یا بیشتر طناب میزنم آیا امکان رشد است ۶ cm یا بیشتر.

 32. سانیا گفت:

  سلام
  من تقریبا ۱ ماهه رفتم تو ۱۸ سال و قدم۱۶۶ ..سنم از رشد قد گذشته ؟؟
  ممکنه که با تغذیه مناسب و شنا و ورزش قدم بلندتر بشه؟!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برخی تحقیقات گفتند که امکان داره تا ۲۰ سالگی برای پسران و تا ۱۸ سالگی برای دختران رشد ادامه داشته باشه، اما نه به طور قطع

 33. علی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و ۱۷۰ قد دارم آیا تناب زدن باعث بلند تر شدن قدم میشه هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در خود مطلب گفته شده، در کل ورزش برای رشد قد خوبه ولی تا جایی که من اطلاع دارم ثابت نشده که یک نوع ورزش روی قد تأثیر داشته باشه ۶۰ تا ۸۰ درصد رشد به ژنتیک ربط داره

 34. فرهان گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و ورزشم بوکس هست ایا امیدی به بلندی قدم از ۱۷۶ به بالا هست

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در مطلب گفته شده که رشد قدی پسران تا ۱۸ سالگی ممکن است و در برخی موارد تا ۲۰ سالگی، برای تشخیص اینکه رشد امکان داره یا نه باید به ارتوپد مراجعه کنید تا با عکس برداری از مچ دست مشخص بشه

 35. امیر گفت:

  سلام من ۱۴سالو ۹ ماهمه قدم۱۶۴ هست پدرم ۱۷۰ و مادرم یه زره از من کوتاه تر میخواستم ببینم قد من با انجام ورزش والیبال و ورزش های کششی و بارفیکس بلند تر میشود یعنی بالای ۱۹۰ یا باید با دکتر متخصص مشاوره کنم و دارو مصرف کنم

 36. راضیه گفت:

  سلام من ۲۰سالمه یعنی دارم وارد ۲۱سالگی میشم قدم ۱۶۰هست ایا میشه ۳_۴سانت افزایش قد داشته باشم پدر و مادرمم قد بلند هستن جفتشون

 37. علی گفت:

  سلام
  من پسر هستم و ۱۶ سال و ۶ ماه سن دارم و قدم ۱۷۰ هستش و پدرم ۱۷۵ و مادرم حدود ۱۶۵ ایا امکان رشد بیشتری هست؟

 38. حامد گفت:

  سلام،من ۲۱سال ۳ماه دارم،قدم ۱۶۵،آیا امکان رشد وجود داره؟اگر آره حداکثر تا چند سانت؟

 39. علیرضا گفت:

  سلام ،من بهمن می رم تو هفده سال قدم ۱۶۴ پدرم ۱۶۸ مادرم ۱۵۲آیا راهی برای بلند تر شدن هست.مرسی

 40. علیرضا گفت:

  و الان تقریبا ۱ سال هیچ رشدی هم نکردم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *