انواع قرص چربی سوز و شیوه اثر گذاری بر بدن

مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

قرص چربی سوز چیست؟ انواع چربی سوز ها چیستند؟ و چرا استفاده می شوند؟ این ها سوالاتی هستند که در رابطه با چربی سوز ها به ذهن ما خطور می کند.در یک تعریف ساده می توان گفت،به هر ماده ای که بتواند انرژی متابولیسم پایه را افزایش دهد چربی سوز گویند.چربی سوز ها انواع مختلفی دارند که نحوه کار و تأثیر گذاری هر کدام از آن ها بر چربی های بدن متفاوت است.در این مطلب با انوع چربی سوز آشنا می شوید.

 انواع چربی سوز۱- ترموژنیک ها

این چربی سوزها شامل دو دسته هستند. دسته اول از طریق اثر بر روی غده تیروئید و افزایش ۳T و ۴T و در نهایت افزایش تیروکسین منجر به شدت متابولیسم و سوخت و ساز می شود که باید زیر نظر پزشک مصرف شود. زیرا در صورت استفاده خودسرانه ممکن است فرد به هیپرتیروئیدیسم دچار شود. دسته دوم ترموژنیک ها از طریق اعمال اثر بر روی عصب سمپاتیک اعصاب خودمختار باعث افزایش کاتکول آمین ها که مشتقات آمینی بنزن هستند، می شود که این مشتقات کاتکول آمینی شامل هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین می باشد که از قسمت مرکزی غدۀ فوق کلیوی ترشح می شود و از این قبیل می توان به مکمل افدرین که از گیاه افدرا از خانوادۀ افدراسه تهیه شده اشاره کرد.

رازهایی نظیر آتروپین و هیوسین را سکوپولامین نیز در این دسته قرار می گیرند که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند.با مصرف مکمل افدرین بدن در حالت ستیزوگریز قرار می گیرد. در این حالت خون بیشتری به بافت ها می رسد و سوخت و ساز سلول به ویژه کاتابولیسم را افزایش می یابد در زمان مصرف افدرین فرد دچار تپش قلب می شود.

برخی از ورزشکاران به علت مشاهدۀ اثرات افدرین در چربی سوزی به مصرف بیش از حد و خودسرانۀ آن اقدام می ورزند و دچار بعضی بیماری های روانی مانند خشونت بیش از حد و عدم تعادل رفتاری می شوند که باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند  تا پزشک با آزمایشات مربوطه داروهایی نظیر، پروپرانولول- اوکسپرنولول و سوتالول و … را به شخص تجویز کند.این داروها مسدود کنندۀ « گیرنده » بتای قلبی هستند. زیرا اثر افدرین بر روی گیرنده های بتا قلبی می باشد.

۲- بلوکه کننده ها

این دسته چربی سوز نیستند ولی مانع جذب چربی در بدن می شوند. به این طریق که سلول چربی را فارگوسیت می کند و دور تا دور سلول چربی را فرا می گیرد تا از طریق بدن جذب نشوند. از بلوکه کننده ها می توان به چیتوسان و گوارانا اشاره کرد که این دو مولکول از جلبک های دریایی ساخته شده اند و جزء بی ضررترین چربی سوزها به حساب می آیند و با مجوز وزارت بهداشت عرضه می شوند.

۳- دفع کننده ها

این دسته نیز چربی سوز نیستند و فقط مانع جذب چربی در بدن می شوند. مثلاً زنیکال باعث می شود آب بدن به همراه سدیم و پتاسیم از طریق ادرار دفع شود و نیز مقدار کمتری از مواد غذایی جذب بدن شود و یا «تریامترن H» که پتاسیم را در بدن نگه می دارد و فقط سدیم را به همراه آب از بدن دفع می کند و فشار کمتری را به قلب وارد می کند و در اصل با مصرف دیورتیک ها وزن بدن از طریق دفع آب کم می شود و چربی ها مصرف نمی شوند و دیورتیک ها جزء خطرناک ترین داروها به حساب می آیند. زیرا تعادل الکترولیتی بدن را به هم می زنند.

در دسته دفع کننده ها مکملی به نام زینکال وجود دارد که آنزیم لیپاز معده را از بین می برد و فرد با مصرف چربی هم چاق نمی شود زیرا چربی ها جذب بدن نشده و از راه مدفوع دفع می گردند و فرد همیشه دارای مدفوع چرب می باشد که مصرف آن نیز خطراتی به همراه دارد.

۴- آنابولیک ها

شامل: یوهیمبین- DHEA– تریبولوس دلتا۴ ، آندروستن دیون می باشند. از مکمل های نام برده شده DHEA و دلتا  آندروستن دیون پروهورمون می باشند. یعنی یک یا دو مرحله قبل از ساخت تستوسترون اند و با مصرف آن ها بدن به صورت طبیعی تستوسترون تولید می کند و از طریق خواص آنابولیک آن ها چربی سوزی اتفاق می افتد. یوهیمبین و تریبولوس ترستریس ( نام علمی فارفاسک ) باعث افزایش تستوسترون به صورت طبیعی می شوند. این دسته بیشتر در دوران رژیم ورزشکاران مصرف می شود تا علاوه بر چربی سوزی بافت عضله شان حفظ شود. استفاده پروهورمون ها مدتی است در مسابقات ورزشی ممنوع شده است.

۵- ترکیبات آلی اکتیو

شامل آنزیم ها- کوآنزیم ها و ویتامین ها و بعضی ترکیبات آلی می باشند. مثل مکمل هایی چون کوآنزیم ۱۰Q کرومیوم- آنتی اکسیدان ها- ال کارنیتین که این دسته جزء بی ضررترین چربی سوزها می باشد.

۶- چربی های مفید

این دسته LDL را کاهش و HDL را افزایش می دهد، سریع تر به انرژی تبدیل شده و متابولیسم بدن را افزایش می دهد.شامل مکمل هایی نظیر CLA که از شیر گاو به دست آمده و روغن های MCT مثل روغن کنجد- زیتون و روغن های گیاهی می باشد. این دسته نیز جزء بی ضررترین چربی سوزها محسوب می شود که برخی از آن ها مجوز وزارت بهداشت ایران را دارا است.

مراحل چربی سوزی

مرحله اول: کافئین مستقیماً از طریق فعل و انفعال با گیرنده ها و اسیدهای چرب آزاد، آزاده شده از سلول ها بر روی بافت چربی عمل می کند. White Willow Bark شامل Salycin است که سطح آنزیم  PGE۲ را کاهش می دهد.  PGE۲، از انتشار  triglyceride از طریق بلوکه کردن عمل چیزهایی که باعث تحریک انتشار  چربی می شوند مانند کافئین جلوگیری می کند.

مرحله دوم: تئوبرومین HCL و Citrus Aurantium با تبدیل تری گلیسرید به اسید های چرب + glycerol و انتقال آنها به درون سلول عضلانی همکاری می کنند.

مرحله سوم:  Carnitine تنها ماده مغذی است که می تواند چربی را به میتوکندری، محلی از سلول که سوزانده می شود انتقال دهد. لیزین سنتز کارتنین را فراهم می سازد و نتیجه آن تبدیل اسیدهای چرب به انرژی است.

مرحله چهارم: فومارات به سوخت و ساز اسیدهای چرب در چرخه کربس میتوکندری ( کوره سلولی) کمک می کند.

تصویر زیر به خوبی بیانگر این چهار مرحله می باشد.

چربی سوزترجمه: elmevarzesh.com

supplementkingdom.com

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۱ نظر

 1. elham jamali گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از سایت وزین شما
  ضمنسپاس از مطالب ورزشی علمی شما عزیزان خصوصا جناب اقای فیروزهای
  من کارشناس تغذیه هستم خواهشی که دارم اینستکه در مورد نظرات کارشناسی در مورد لاغری و……. که مربوط به علم تغذیه میشود دقت بیشتری داشته باشید زیرا نظزات شخصی کارشناسان شما میتواند گاهی غیر علمی باشد مثل حذف نان وبرنج جهت لاغری و…. در پایان آرزوی موفقیت شما را دارم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام.ضمن تشکر از نظر شما که بیانگر اهمیت به حوزه تخصص شما همچنین حوزه فعالیت های سایت است.در خصوص موردی که مطرح کرده اید، اگر منظورتان مطالب مننشر شده در سایت است.بیشتر مطالب ما یا از منابع کتابخانه ای تهیه شده اند،یا توسط خود نویسندگان سایت بوده و یا ترجمه مطالب معتبر.همچنین از نظرات متخصصین و اساتید بهره می بریم. در هر کدام از مطالب چنانچه شبهه ای وجود دارد لطفا” از طریق تماس با ما مطرح کنید تا سریعا” اقدام شود.

 2. سلام ضمن تشکر از شما میشه لطفا مطالبی راجب تاثیر کافیین و قهوه بر چربی سوزی در بدن و مصرف ان قبل ورزش مطالبی رو بزارید و اینک ایا واقعا در کمک به لیپولیز میکنه یا خیر؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام.سعی می کنیم به درخواست شما رسیدگی شود.البته عضو خبرنامه شوید تا اگر مطلبی در این خصوص منتشر شد برای شما ایمیل شود

 3. صادق صدری گفت:

  خیلی سایتتون زیباست.هز اطلاعاتتون ممنونم.

 4. لیلا جهرمی گفت:

  با سلام وخسته نباشید بابت مطلب مفید و جالبتون.
  من هر روز صبح سی دقیقه قبل از هوازی یک فنجان قهوه +ال کارنتین + پروتین وی و ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف میکنم آیا این سه مورد باهم تداخل ندارند و یا مصرفشون با هم موردی نداره ویا تاثیر هم رو کم نمیکنند؟

 5. مهسا گفت:

  سلام
  نظر شما در رابطه با مصرف ال کارنیتین برای خانمی که وزنش تو محدوده طبیعیه ولی یکم چربی شکمی داره چیه؟منظورم مصرف کوتاه مدت برای رفع چربی شکم هست.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام
   بهتر است از رژیم غذایی کم کالری و تمرینات هوازی و مخصوص شکم برای کاهش وزن و رفع چربی شکم استفاده کنید. مصرف ال کارنتین پیشنهاد نمی شود چون عوارض مخصوص به خود را دارد.

 6. تورج گفت:

  سلام ……وقت خوردن چربی سوز برای ورزش کار بدنسازی چی تایم ها بهتر است ممنون..

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ما چون موافق مصرف چربی سوز نیستیم در این زمینه هم متأسفانه راهنمایی نمی کنیم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *