برنامه بدنسازی برای مبتدیان

برنامه بدنسازی برای مبتدیان

در بدنسازی گذشته از برنامه بدنسازی اهمیت توجه به ورزشکار مبتدی برای یک مربی خیلی خیلی بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای است و زیر نظر گرفتن حرکات یک مبتدی از مهمترین وظایف یک مربی است. دلیل این قضیه هم این است که کوچک ترین اشتباه یک مبتدی به قیمت از دست رفتن سلامتی او تمام می‌شود و باعث به وجود آمدن آسیب های می‌شود.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

انجام ندادن صحیح حرکات، اجرای رژیم‌های غذایی من درآوردی و مضر، استفاده نادرست یا بیش از اندازه مکمل های غذایی و نهایتا" روی آوردن به مصرف استروئیدها و بخصوص مصرف دوره‌های سنگین و کشنده از جمله کج روی هایی است که نزد مبتدیان بسیار دیده می‌شود و در این بین اگر فرد سودجویی هم به تورشان بخورد که دیگر هیچ امیدی نخواهد بود.

در این بین روزانه بارها و بارها مشاهده می‌شود که مبتدیان علاقه خاصی به حرفه‌ای بازی دارند و تمایل شدیدی هم به اجرای برنامه‌های تمرینی حرفه‌ای‌ها دارند. دلیل این قضیه هم نداشتن صبر و تحمل کافی است و همچنین علاقه شدید آن ها به رفتن راه چند ساله در یک شب می‌باشد. به همین خاطر هم هست که بارها و بارها متذکر می‌شویم مربیان باید توجه خاصی به تازه‌کارها داشته باشند.

در این مطلب سعی شده بر اساس فاکتورهای عمومی که میان بدنسازان مبتدی هست، یک نمونه برنامه بدنسازی ۳ جلسه تمرین در هفته تهیه شود تا بتوانید بر اساس آن تمرینات را شروع کنید. البته توصیه می کنیم، سعی شود حتما" به صورت حضوری از یک مربی مجرب برنامه بدنسازی تهیه کنید. اما قبل از اینکه به برنامه بدنسازی برسیم، می خواهیم نکته ای را در خصوص چگونگی انتخاب وزنه های تمرینی برای شما توضیح دهیم.

تلگرام

چگونه وزنه مناسب را انتخاب کنید؟

خوب برای شروع و اینکه از چه وزنه ای شروع کنید لازمه یک تکرار بیشنه را بدست بیاورد، یک تکرار بیشنه یعنی وزنه ای که ورزشکار تنها یک بار قادر به جابجا کردن آن باشد. در جلسه اول حضور در باشگاه، سعی کنید بدن را به خوبی گرم کنید، سپس بر اساس حرکاتی که در برنامه بدنسازی هست، سراغ انجام یک حرکت بروید. با توجه به توان بدنی که دارید، یک وزنه را که می توانید چند بار جابجا کنید انتخاب کنید. سپس بر اساس یکی از فرمول های زیر یک تکرار بیشنه را بدست بیارید.

{(تعداد تکرارها ×0/0278) – 0278/ 1}÷ مقدار وزنه = ۱RM

{ (تعداد تکرارها ×0/033)+ 1} × مقدار وزنه = ۱RM

( تعداد تکرارها تا خستگی× 2 ) – 100 = یک تکرار بیشینه

وقتی که این مقدار را بدست آوردید، در برنامه تمرینی شما باید بین ۷۵ تا ۸۰ درصد یک تکرار بیشنه وزنه انتخاب کنید. یعنی شما پس از بدست آوردن یک تکرار بیشنه، باید وزنه ای رو برای شروع انتخاب کنید که بتونید مثلا" در ۳ ست ۸ تایی، هر ۸ تکرار را انجام دهید و البته باید در هر ست به مقدار وزنه هم اضافه کنید.

برنامه بدنسازی برای مبتدیان

این برنامه برای ۳ جلسه تمرین در هفته تهیه شده است.

جلسه اول

ردیف حرکت تعدا ست و تکرار
۱ پرس سینه هالتر ۱۰*۳
۲ بالا سینه هالتر با اسمیت ۲*۱۲
۳ کراس اوور ۱۲*۳
۴ زیر بغل سیمکش مچ برعکس ۱۵*۳
۵ زیربغل قایقی ۱۵*۳
۶ جلو بازو هالتر ایستاده ۱۲*۳
۷ جلو بازو تک دمبل خم ۱۲*۲
۸ ساعد داخلی هالتر ۱۲*۲
۹ ساعد خارجی دمبل ۱۵*۲

 

جلسه دوم

ردیف حرکت تعداد ست و تکرار
۱ جلو پا ماشین ۱۲*۳
۲ پرس پا، پا جمع ۱۵*۳
۳ اسکوات اسمیت ۱۰*۲
۴ خیاطه دمبل ۱۲*۳
۵ ساق پا ایستاده ۱۵*۳
۶ فیله کمر ۱۵*۳
۷ زیرشکم خلبانی خوابیده پا صاف ۱۵*۴

 

جلسه سوم

ردیف حرکت تعداد ست و تکرار
۱ نشر خم دمبل ۱۲*۳
۲ صلیب جفت دمبل نشسته ۱۰*۳
۳  پرس سرشانه دمبل ۱۲*۳
۴ پشت بازو تک دمبل پشت گردن ۱۲*۳
۵ کیک بک جفت دمبل ۱۲*۲
۶ پشت بازو سیمکش ۱۲*۲
۷ پهلو روی میز زیر سینه ۱۵*۴
۸ گردن دراز کشیده رو به پشت ۱۰*۳

نکته های برای این برنامه بدنسازی

دو یا سه جلسه در هفته ۳ حرکت شکم را در ۴ ست ۲۰ تایی انجام دهید.قبل از شروع تمرینات، مفاصلی که قرار است در برنامه تمرینی درگیر شوند را کاملا" گرم کنید. می توانید با ۲ ست سبک ۱۵ تکرار عضله را گرم کنید. همیشه بین ست های تمرین، ۲ یا ۳ نفس عمیق بکشید. خصوصا" موقعی که می خواهید ست بعدی را شروع کنید. باید وزنه هایی را برای اجرای تمریناتتان در نظر بگیرید که حداقل بتوانید ۸ تا ۱۰ بار و با کنترل کامل حرکت را اجرا کنید. همچنین باید وزنه طوری انتخاب شود که پس از تکرار آخر، عضله‌تان سفت شده باشد.

در طول تمرینات با وزنه، نوشیدن آب را فراموش نکنید .چنانچه در حین انجام تمرینات پا دچار سرگیجه شدید، ۵ دقیقه استراحت کنید. جلساتی که تمرینات پا دارید، حتما" آبی را که در حد فاصل تمرینات میل می کنید، مقداری شیرین باشد. روزهایی که تمرینات شکم دارید، از دو حرکت مانده به تمرینات شکم، سعی کنید آب ننوشید، یا فقط جرعه ای بنوشید. در پایان تمرینتان برای هر گروه عضلانی تمرینات کششی انجام دهید.

توصیه می کنیم این مطلب را هم مطالعه کنید. اگر اهل بدنسازی هستید، بخوانید

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۳۹۲ نظر

 1. بهزاد می‌گه:

  سلام؛وبسیار ممنونم حناب استادرامیار نجفی؛من و دوستان میخواهیم دو الی سه ماه ادامه بدیم با این برنامه.بعده این مدت برنامه سنگین تر منظورتون ندونستم؛ستها رو بیشتر کنیم؟یا چی؟وایا برای اونم برنامه دارین؟ممنونم استاد؛واینه بجای کراس اور میشه یه تمرین دیگه داشت یا همونو ادامه بدیم؟چون امروز احساس مردم بازوی دست چپم درد گرفت؟ممنونم استاد از پاسخگپسیتون.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   این برنامه رو ۴۵ روز انجام بدید سپس یک برنامه ای تخصصی که توسط یک مربی مجرب نوشته شود را ادامه دهید. وقتی بدن روز به روز پیشرفت کنه تعداد ست و تکرار تمرینات باید تغییر کنه. این تغییر ممکنه کم یا زیاد بیشه. کراس اور رو می تونید با دمبل، دستگاه و سیم کش انجام دهید. هر کدام که برای شما مشکلی بوجود آورد می تونید انجام ندید. 

 2. بهزاد می‌گه:

  متاسفانه با توجه به اینکه من ودوستان ظهر میریم باشگاه مربی هیچ وقت اونجا نیست؛وپهمیشه شش میاد…و ما اصلا نمیتونیم ببینیم چون میریم شهر دیگه واسه کار؛ممنونم میشوم شما بعده چهلو پنج روز برنامه بدین اگه خواستین عکس بدنمو میفرستم به ایمیلتون خیلی ممنون هستم

 3. حسین می‌گه:

  سلام این برنامه جواب میده

 4. حسین می‌گه:

  من وزن ۵۵ و قد ۱۷۱ یک برنامه مناسب میخواستم

 5. علی نقدی می‌گه:

  سلام.من پسری هستم۱۵ساله.قدم هم۱۶۵هستش…میخوام بدونم آیا میتوانم توی این سن بدنسازی کار کنم یانه؟؟ایا به قدم یا به چیز دیگه ایم صدمه نمیرسونه؟؟

 6. پارسا می‌گه:

  سلام
  آقا من میخواستم ی ران و باسن رو کوچیک کنم
  باید چی کار کنم
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز برای کاهش چربی باید هم رژیم غذایی سالمی برای چربی سوزی داشته باشید و هم اینکه تمرینات بدنسازی و هوازی نیز انجام دهید

 7. سهیل می‌گه:

  سلام به استاد گرامی.
  من خونه یسری وسایل داشتم که حدود ۶_۷ماهی هست که باهاشون کار میکنم….
  الانم بعد از ۶ماه رفتم باشگاه واسه ثبت نام….
  به نظرتون بازم از مبتدی شروع کنم با یکی دو پله بالاتر؟؟
  به نظر خودم و اطرافیانم که بدنمو دیدن گفتن که دلیلی واسه مبتدی کار کردن ندارم….
  اما میخواستم نظر استادی مثله شما رو هم بدونم….
  قدمم ۱۸۵ و وزنمم ۶۹هستش.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر ۶ ماه مرتب، منظم و با برنامه تمرین کردید پس از مرحله مبتدی عبور کردید هر چند نباید توقع تون زیاد بالا بره. بهترین کار اینه که در باشگاه با مربی مجرب مشورت کنید. (وزن شما نسبت به قدتون کمه). 

 8. akbar می‌گه:

  سلام استاد درضمن برنامه تمرینی من این گونه هست و سه بار در هفته شنبه دوشنبه و چهارشنبه هست .
  روز اول:
  پرس سینه با هالتر – پرس بالای سینه هالتر – زیربغل قایقی – زیر بغل سیم کش – پشت بازو با هالتر – پشت بازو سیم کش –
  روز دوم :
  سرشانه هالتر – سرشاته ازپشت با دستگاه یا با هالتر – کول با هالتر – جلو بازو هالتر – جلو بازو با دمبل – مچ با هالتر
  دراخر هم دوچرخ و شکم با میز شیب دار ودستگاه ثابت چرخشی واسه پهلو میرم ایا این برنامه به نظر شما برای حجم عظلات خوب هست یا نه و ایا با این برنامه شکم و پهلو که تو اخر برنامه گنجانده شده میشه شکم وپهلو رو سایزشو کم کرد .

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، عضلات در هر حالت تمرین بدنسازی حجم می گیرند منتها متفاوت، حجم گرفتن بستگی به ست و تکرار، تغذیه، ریکاوری، خواب و.. دارد این برنامه متناسب هست اما برای شکم تمرین شکم نقشی در کاهش سایز ندارد، بلکه کاهش برای کاهش چربی شکم بهتر است به تمرینات اینتروال و تغذیه توجه کنید، تغذیه درست باشه شکم بدون نیاز به هوازی هم کاهش پیدا می کنه

 9. مصطفی می‌گه:

  سلام من یک ماه هست در خانه فقط با دمبل کار میکنم قد ۱۷۲ و وزنم ۶۵ هستش بهترین برنامه برای کار با دمبل چیست من جلو و پشت بازو بعد سرشانه و کول وبعد سینه و بعد زیر بغل و در اخر ساعد کار میکنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، چیزی به اسم بهترین برنامه نداریم ، هر ورزشکاری با توجه به هدف یا وضعیت بدنی که دارد باید برنامه مختص به خودش را داشته باشد، اگر برنامه می خواهید از مربی دریافت کنید، یا از مشاورین ما درخواست برنامه دهید اگر هم نه، می توانید در هفته سه جلسه با دمبل برخی حرکات را تمرین کنید

 10. akbar می‌گه:

  استاد تغذیه که میگید درست باشه یعنی اگه غذاهای بیرون مانند فست فود چیپس پفک کلوچه یعنی هله هوله خورده نشه و غذای طبیعی خورده بشه و غذای طبیعی تو شش وعده کم حجم خورد ایا شکم سایزش کم میشهو عظلات انرژی کافی برای رشد پیدا میکنن

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بله مواد غذایی که قند زیادی دارند یا بی کفیفت هستند رو حذف کنید، اما روزی ۶ وعده برای همه درست نیست حتی برای کاهش وزن، در کاهش چربی و عضله سازی باید روی مدیریت مواد غذایی و زمانبندی اون وقت بذارید،  چه چیزی رو چه وقت مصرف کنید، شما به ۳ وعده هم می تونید هم عضله بسازید و هم چربی کم کنید

 11. akbar می‌گه:

  چهار وعده درست هست وعده قبل از تمرین فقط اضافه بشه

 12. ارش می‌گه:

  سلام به نظر شما برای مبتدیان استفاده از تعداد ست بالاتر با ضریب کمتر بهتر از ست کمتر ضریب بالاتر نیست مثلا به جای ۳*۱۰ بهتر نیسه ۴*۸ بزنیم
  تشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. سیستم تمرینی هر ورزشکاری در هر سطحی از فعالیت به هدف آنها بستگی داره. افزایش حجم و قدرت، خطی شدن و یا غیره. ضمناً هر حرکت یا تمرینی تعداد تکرار و ست مخصوص به خودش رو داره و نمیشه مثلا سه ست ۱۰ تکراری رو برای همه حرکت ها در نظر گرفت.

 13. amin می‌گه:

  سلام برای افزایش وزن باید چکار کرد ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر مشکلات هورمونی منند پر کاری تیروئید یا بیماری های مثل کم خونی نداشته باشید، با تغذیه می تونید وزن بگیرید، در این صورت یا مطالعه کنید مثلاً بخش افزایش وزن سایت را بررسی کنید یا از متخصص تغذیه راهنمایی بگیرید

 14. amin می‌گه:

  من ۱۵ سالمه وزنم ۵۰ کیلو و قدم ۱۶۵ اگر برم باشگاه به بدنم اسیب نمیرسه

 15. سعید می‌گه:

  سلام
  از زحماتتون بسیار تشکر میکنم
  این برنامه ای که گفتین سه جلسه در هفته به مدت ۴۵ روز انجام بشه
  سوال من اینه که در هفته ی دوم و سوم و …..
  باز هم دقیقا این برنامه در سه جلسه به ترتیب انجام بشه؟؟
  من یک مبتدی هستم و همه میگن در ابتدا باید هر روز تمرین داشته باشی یعنی ۷ جلسه در هفته ، استاد گرامی نظرتون در باره این چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز مطمئن باشید اونی که به شما میگه چون مبتدی هستید باید هر روز تمرین کنید اطلاع زیادی نداره، در علم تمرین دو اصل داریم به اسم اصل اضافه بار و اصل پیشرفت تدریجی بر اساس این دو اصل شخص ورزشکار باید به مرور شدت تمرین را بالا ببرد و پیشرفت باید به صورت تدریجی و پلکانی باشد شما اگر یک مدت به این صورت که توصیه کردن تمرین کنید بعد از یک مدت یا آسیب می بینید یا از ورزش دلزده می شوید

 16. امیر محمد اد می‌گه:

  سلام و خسته نباشید بابت مطلب بسیار خوبتون .
  من میخوام این برنامه رو اجرا کنم فقط چند تا سوال دربارش واسم پیش اومده .
  یکی اینکه به نظرتون تمرین ۳ روز در هفته برای یه مبتدی بهتره یا ۴ روز در هفته ؟ همین برنامه رو میشه ۴ روزه اجرا کرد؟ یعنی از روز چهارم برنامه روز اول تکرار بشه و به همین صورت ادامه داد ؟

  و اینکه نظرتون راجب به مکمل های بدنسازی چیه طی این مدت به نظرتون مکمل نیاز نیس یا اگه باشه چه مکملی ؟
  چون خیلیا ها میگن تا حداقل ۶ ماه بدنسازی باید خشک کار کرد نظر شما چیه
  با تشکر و مرسی که جواب کامنت ها رو انقد با حوصله و خوب جواب میدین.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بله میشه اما برای یک مبتدی بهتره که همین برنامه رو تمرین کنه چرا که تمرین عضلات برای ۳ روز نوشته شده برنامه ۴ روز تفاوت داره، هیچ لزومی نداره حتماً مکمل مصرف کنید، شما تغذیه خوبی داشته باشید نتیجه خوبی هم می گیرید، همه چیز فقط مکمل نیست، تا اونجایی تمرین رو ادامه بدید که بدن دیگه رشد نکنه، چه یک سال طول بکشه و چه دو سال، بعد از این اگر از  بدنتون راضی نبودید می تونید مکمل مصرف کنید

 17. رضا می‌گه:

  مرسی واقعن عالی هستید

 18. Mel می‌گه:

  سلام وقتتون بخیر
  من ٣ ماه هست که منظم بدنسازی کار میکنم برنامه من به این صورته که ٢روز غیرمتوالی بازو و شکم را تمرین میکنم٢ روز غیر متوالی هم تمرین پا رو انجام میدم. ٣روز هم هوازی کار میکنم . نظرتون چیه برنامه صحیحی هستش یا غلط

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. پس بقیه عضلات و قسمت های دیگر بدن چی؟ به اونا نیازی ندارید؟ این برنامه ناقصه و درست هم نیست.

 19. Mosab می‌گه:

  سلام من پسری ۱۶ساله وزن۵۵وقد۱۸۳یک برنامه ی مناسب می خواستم .

 20. علی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم.من میخوام تازه شروع کنم همه میگن که چون مبتدی هستی باید هروز هفته به جز سه شنبه ها تمرین کنی. نظر شما چیه؟؟یعنی بنظر شما ۳ روز که گفتید بهتر هست؟میشه جواب گرفت؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، همه اشتباه می کنند، شما چون مبتدی هستید به ۳ جلسه  تمرین در هفته نیاز دارید نه بیشتر  حتی یک ورزشکار غیر مبتدی هم با ۳ جسله تمرین تغییر می کند قرار نیست همه چیز را در تعداد جلسات تمرینی بالا بدانید، اگر فقط این بود پس ما باید به ورزشکار بگوییم فقط ورزش کن دیگر نیازی به علم تمرین، تغذیه و … نبود

 21. سیدسروش حسینی می‌گه:

  با سلام استاد من یک پسر ۱۷ساله با قد۱۸۰ووزن۷۲هستم در طول عمرم ورزش نکردم این سه روزه بدنسازی میرم عضلاتم ضعیفه خواستم یک برنامه مناسب به من بدید میله خالی رو به زور با هاش کار میکنم

 22. حسن می‌گه:

  سلام با عرض خسته مباشید به شما و تمام همکاراتون من تقریبا یه هفته کمتر میرم بدنسازی بعد هروز میرم به جزء جمعه ها بعد روز اول بعد از گرم کردن پرس و بالا سینه رو با وزنه پنج کیلو زدم بعد فرداش هم همون برنامه رو زدم بعد الان نمیتونم پرس سینه پنچ گیلو بزنم سنم ۱۸ قدم۱۸۶ وزنم ۱۱۲ بعد دستام خیلی ضعیفا و هنوز بهم برنامه نداده به نظرتون این تمرین اشتباه هست وقراره فردا بهم برنامه بده

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، دوست عزیز لطفاً قبل از ورزش با یک مربی صحبت کنید، کی به شما گفته هر روز برید بدنسازی؟ اینطوری نه تنها نتیجه نمی گیرید بلکه تأثیر منفی هم داره، شما یکگ روز سینه کار کردید روز بعد هم باز روی اون عضله فشار وارد کردید بدون اینکه اجازه بدید ریکاوری شده باشه، سعی کنید از مربی برنامه بگیرید و خودسرانه تمرین نکنید

 23. اشکان می‌گه:

  با سلام
  من قدم ۱.۸۵ هست و وزنم ۱۰۰ و میخوام وزن کم کنم ، الان یک هفته است که میرم باشگاه و فقط ۳۰ دقیقه تردمیل میرم میدووم و دوچرخه میرم و مسگری و پهلو جفت دمبل ، رژیم غدایی هم کاملا رعایت میکنم ، آیا برای کم کردن وزن همین روند تا ۱ ماه کافیه تا بعدش شروع به کار با وزنه بکنم؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام؛ سعی کنید به جای تمرینات هوازی طولانی مدت، تمرینات اینتروال انجام دهید، رژیم غذایی درستی هم داشته باشید این روند مفید هست

 24. pedram می‌گه:

  سلام من ۱۹ سالمه ۱۷۸ قدمه ۵۰ کیلو وزن ، میخام وزن خودمو به ۶۵ کیلو برسونم یه استیل مناسب داشته باشم ، میتونید یه برنامه غذای خوب و برنامه بدنسازی مناسب بهم بدید؟

 25. ابولفضل می‌گه:

  سلام
  من ۱۹۰سانت قد و ۹۳ کیلو وزن دارم تقریبا سه جلسه اس که شروع به به بدنسازی کردم یکی از دوستان که بدنساز قدیمیه برنامه ای بهم داد برای یماه که ست های طولانی داره ولی بهیچ عنوان وزنه لازم نیس سنگین بشه حتی بقول خودشون بدون وزنه بدلیل اینکه من هرگز ورزش نکردم گفتن با اینکار قلب شروع میکنه به عادت کردن به پمپاژ خون و ترشح ادرنالین در غیر اینصورت ممکنه اسیب ببینم سن من۳۲سال هست و هیچ مشکل بدنی ندارم بجز ورزش نکردن ایا این برنامه صحیحه یا خیر ممنون میشم راهنماییم کنید…

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. انواع مختلف برنامه تمرینی برای مبتدیان وجود داره. این هم نوعی از برنامه ها است البه تا به صورت کامل بررسی نشه نمی توان نظر دقیق داد. از برنامه می تونید ۴۵ روز استفاده کنید و بعد برنامه رو تغییر بدید.

 26. پوریا می‌گه:

  سلام وقت بخیر من روز اولی که رفتم باشگاه چند روز دچار درد وکوفتگی خیلی شدیدی شدم که حتی نمیتونستم لباس عوض کنم میخواستم بپرسم علت این درد وکوفتگی خیلی شدید چیه وایا طبیعه یا باید بعد از کار کردن با وسایل کار خاصی دیگه یانجام بدیم ک دچار این درد وکوفتگی نشیم

 27. ابولفضل می‌گه:

  ممنون از راهنماییتون و سایت خوبتون..در مورد بدن من چقد زمان لازمه تا ی قالب بدنی اولیه بگیرم در حدی که تغییر بدنی برام بوجود بیاد

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، زمان رو رها کن دوست عزیز، چون قابل حدس زدن نیست، چرا که به عوامل مختلفی بستگی دارد، اگر همه چیز از تغذیه و تمرین گرفته تا خواب مناسب، در حد عالی رعایت شود حداقل ۶ ماه لازم است

 28. ارش می‌گه:

  با سلام استاد من طول هفته ۳روز بدنسازی کار میکنم و۳روز هم میرم فوتسال که یه ورزش هوازی سنگین هستش میخواستم بپرسم ایا این دو در کنارهم ضرری نداره؟؟

 29. مهدی می‌گه:

  سلام.بنده دو سه ماه در خانه دمبل میزدم ولی متاسفانه الان بدنم نافرم شده یعنی شانه و ترقوه سمت راست بدنم با طرف چپم مساوی نیست.میخواستم بدونم آیا با رفتن به باشگاه طبق برنامه اصولی پیش برم میشه دوباره به حالت اول برگرده یا نه.تشکر

 30. سمیرا می‌گه:

  سلام استاد، از اطلاعات خوبی که در اختیار ما میگذارید سپاسگزارم،
  من چند ماه هست که تمرینات بدنسازی وانجام میدم اما زانو درد شدید گرفتم، چون سابقه آرتروز زانو‌هم دارم، میشه بفرمایید چه حرکاتی برای زانو درد مضر هستن؟پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگزارم،،،،

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، کلاً شما نباید غیر از تمرینات انقباض ایزومتریک حرکات دیگری انجام دهید، انقباض ایزومتریک مانند این: پاها را صاف کنید سپس عضلات ران را منقبض کنید، یا اینکه به پشت بخواید و پاها را تا زاویه ۴۵ درجه بدون اینکه از زانو خم کنید به صورت متوالی حرکت دهید

 31. کوروش می‌گه:

  باسلام وخسته نباشیدبه استادومربی گرامی. ممنونم ازپاسخگویی دقیق وعلمی وتجربیتون.
  من ۴۵ سالمه. ۱۷۵ قد و ۶۷ وزن. سه هفته است بدنسازی رو شروع کردم هم برای کمی حجم گرفتن وهم تناسب اندام وافزایش وزن .توسط یک مربی قدیمی این برنامه برای شش روزدرهفته داده شد. بجز جمعه ها.وابتدا بدون وزنه والان هفته سوم با وزنه ازکم شروع کردم. دوسه روزبدن درد ولی ازهفته دوم به بعد خیلی سرحال وخودم احساس میکنم بدنم اماده تر و خیلی کم شروع کرد به حجم سازی. تغذیه ام هم خوبه سه وعده.
  پرس سینه هالتر
  سرشانه هالتر
  زیربغل سیم کش ازجلو
  جلوبازوهالتر.سه حالت دستبازو بسته
  پشت بازودمبل
  تمرینات پا .ران جلو بادستگاه
  تمرینات ساق پا دستگاه
  شکم دستگاه
  همه تمرینات ۳*۱۰
  استاد فکرکنم این برنامه برای یک مبتدی خوب جواب بده البته درطول روز باریکاوری وخواب کافی.
  خواستم نظرشمارو بپرسم تعدادروزرو کم کنم ووزنه هارو زیاد یاباهمین تعداد روزبرم. ممنون

 32. ابولفضل می‌گه:

  سلام استاد عزیز.من ۱۹۰ سانت قد و ۹۶ کیلو وزن دارم و ۳۲ سالمه.ده روزه بدنسازی رو شروع کردم واقعا دوس دارم بازوهای بزرگ و سرشانه قوی داشته باشم اهل دود و یا مشروب بهیچ عنوان نیستم لطفا راهنمایی کنید چجوری به نتیجه برسم بدون دارو یا حتی مکمل بدلیل گرانی و البته عدم اطمینان بسلامت مکمل ها .برام مهمه زودتر به نتیجه برسم چون مراسم نامزدیم کمتر از یسال دیگس ممنونم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. تمرین زیر نظر مربی مجرب در یک باشگاه با امکانات کافی و رعایت رژیم غذایی ویژه. هنوز برای مصرف مکمل زوده. باید حداقل شش ماه تمرین کنید تا بدن تشنه و نیازمند مکمل باشه. هر چند الان هم می تونید شروع کنید ولی اصلا پیشنهاد نمی کنم. در عرض یک سال با اراده و نظم می تونید بدنی خوب و خوش فرم کسب کنید.

 33. یوسف می‌گه:

  سلام میخوام شکمم کوچیک بشه و سینه هم صفت بشه لطفا ی برنامه بدین ی ما بیشتر کار میکنم ولی زیاد تاثیر نذاشته

 34. ابولفضل می‌گه:

  سلام
  من واقعا از راهنمایی های شما ممنونم بسیار کارامد وعلمیه.سوالی برای پیش اومده که چرا هرکدوم از مربیان ی مدل خاص تمرین رو پیشنهاد میکنن؟من اول ی برنامه گرفتم که روی ست طولانی و وزنه فوق سبک تاکید داشت استدلال برنامه استقامت بود ولی مربی باشگاه منع کرد و گفت بسبار خطرناکه یک ست پنجاه تایی حتی با وزنه کم حالا زیر نظر مربی باشگاه ست های استاندارد میرم در هفته ی برنامه چهارجلسه ای دارم اما مربی گفتن بجز یروز مثلا سه شنبه هرروز بیا برنامشونم سه ماهس برای کاهش وزن و امادگی جسمانی البته به برنامه شما که در بالا نوشتید فوق العاده نزدیکه من مبتدی هستم قد۱۹۰ وزن۹۵ اینو هم اضافه کنم الان ی ماه شده رفتم و کاهش چربی های دور شکم داشتم اول و اخر جلسه هم تمرین هوازی دارم میخام بدونم هرروز باید برم اخر یا نه و قرص ویتامین مثل فارماتون یا مکمل روی و گروه ب لازمه ؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. نظر و تشخیص مربی ها بدون شک متفاوته و بستگی به دانش مربی داره؛ در خصوص سبک برنامه هم بستگی داره ورزشکار در چه سطحی باشه از نظر من برای یک مبتدی نیازی نیست هر روز بره هم وزنه بزنه و هم قبل و بعد تمرین هوازی کار کنه؛ در خصوص مولتی ویتامین هم پزشک باید تشخیص بده نیاز دارید یا نه؛ اگر کمبود داشته باشید یا از طریق غذا تامین نشه اون وقت لازمه

 35. امیر می‌گه:

  سلام استاد سیگار تاثیر زیادی تو این ورزش داره؟

 36. علی می‌گه:

  سلام
  لطفا اموزش حرکت های “پهلو روی میز زیر سینه”و”گردن دراز کشیده رو به پشت”را بدهید
  با تشکر

 37. Reza می‌گه:

  سلام من تازه بدن سازیو شروع کردم میخواستم بدونم که اگه با همه ی دستگاه ها تمرین کنم بهتره یا طبق برنامم پیش برم؟؟؟

 38. محمدامین می‌گه:

  سلام استاد شما عرض کردین وزنه باید طوری انتخاب بشه که علاوه بر اانجام ۸ الی۱۰ حرکت بتوان در ست های بعدی وزنه رو افزایش داد حالا سوال بنده اینه که ۷۵ درصد یک تکرار بیشینه رو باید در ست اول انتخاب کرد تا در ست های بعدی افزایشش داد یا اینکه ست اول و دوم رو طوری انتخاب کنیم تا با افزایش وزنه در هر ست در ست سوم به ۷۵ درصد برسیم؟ و همچنین منظورتون از ۴۵ روز ۴۵ جلسه تمرینه یا ۴۵ روز با احتساب روز های استراحت؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، این یک قاعده کلی نیست، اما درست ترین روش این هست که وقتی مقدار بیشینه یک وزنه بدست میاد، با ۷۵ درصد توان تمرین رو شروع کرد، برنامه ها هم بین یک ماه تا ۴۵ روز بدون احتساب استراحت

 39. بهمن می‌گه:

  درود
  سن ۲۲ – وزن ۷۶- قد ۱۸۵ – دور بازو ۲۷ – هدف: کمی افزایش وزن و مقداری زیبایی اندام
  این برنامه برای شروع کار برای دوره ۲ ماهه خوبه برای من؟ بدون مکمل و فقط تغذیه طبیعی

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، همانطور که در خود مطلب هم گفتیم این برنامه برای کسانی است که برای شروع دسترسی به مربی ندارند، بهترین گزینه دریافت برنامه بر اساس وضعیت بدنی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *