چگونه صافی کف پا را با حرکات اصلاحی درمان کنیم؟

تلگرام

اگر زمانی که فرد ایستاده است، پا دارای قوس طبیعی نباشد، آن فرد دارای صافی کف پا می باشد. به طور کلی، وقتی شما دارای پای صاف خواهید بود که قوس داخل پا صاف باشد و کف پا کاملا با سطح زمین در تماس باشد.

صافی کف پا و حرکات اصلاحیعلل صافی کف پا

هر پای انسان از ۲۶ استخوان تشکیل شده است که توسط ۳۳ مفصل و تعداد زیادی ماهیچه، تاندون و رباط در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ اند. به طور کلی در کف پا سه نقطه وجود دارد که نقاط اصلی تحمل کننده وزن هستن.آن ها عبار تند از:

 • زیر استخوان پاشنه
 • زیر انتهای تحتانی اولین استخوان کف پایی
 • زیر انتهای تحتمانی پنحمین استخوان کف پایی

صافی کف پا و حرکات اصلاحیچگونگی قرار گرفتن این ساختارها در کنار هم، قوس ‌های استخوانی را ایجاد می‌ کند. زمانی که راه می ‌رویم، این قوس‌های قابل ارتجاع، وزن بدن را میان پاها و ساق پا توزیع می ‌کنند. این قوس ‌ها، نقش جدایی ‌ناپذیری در چگونگی راه رفتن ما دارند و در واقع به عنوان اهرم‌ های محکمی برای حرکت، عمل می ‌کنند.تاندون ها، مفاصل پا را به هم متصل می کنند. حال اگر تاندون ها سست گردند، موجب صافی کف پا می گردد.

البته صافی کف پا در نوزادان و کودکی که تازه به راه افتاده، طبیعی است. هنگامی که بچه بزرگ تر می شود (۲ تا ۳ ساله)، تاندون ها سفت تر می شوند و به شکل قوس در می آیند. در دوران نوجوانی، بیشتر افراد دارای قوس طبیعی در کف پا می باشند. اما برخی هم دچار صافی کف پا می گردند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

صدمات بدنی، بیماری ها و افزایش سن ممکن است به تاندون ها صدمه وارد کرده و موجب صافی کف پا گردد. این نوع پای صاف، ممکن است فقط در یک پا ایجاد شود.ندرتاً صافی کف پا در کودکان درد دارد. در این حالت، دو یا تعداد بیشتری از استخوان های پا رشد کرده و به هم متصل می شوند. این وضعیت را ” پیوستگی قوزک پا” می نامند. گاهی، صافی کف پا به علت مشکلات موجود در زانو و قوزک به وجود می آید. این مشکلات بر قوزک پا فشار وارد می کنند و قوزک را به سمت داخل برمی گردانند و موجب عدم تراز پاها می شوند.

موارد دیگری مانند:

 • ضعف عضلات ناحیه ساق پا و کف پا
 •  کوتاهی عضلان ناحیه ساق پا
 • ایستادن طولانی مدت در مشاغلی نظیر دندانپزشکی و آرایشگری
 •  پوشیدن کفش های نامناسب به مدت طولانی مانند کفش های تنگ,پاشنه بلند ، پنجه باریک و کفش های که قوس داخلی ندارند..
 •  عادات وضعیتی غلط مانند نشستن به شکلW
 • تغییر شکل اندام تحتانی که سبب می شود پا به صورت جبرانی به خارج بچرخد مثل زانوی پرانتزی,زانوی ضربدری,شست کج,کمانی شدن تیبیا و چرخش قدامی ران.

انواع کف پای صاف از نظر علت شناسی

الف-نوع مادرزادی

ب -نوع اکتسابی

کف پای صاف  مادرزادی

کودک با کف پای صاف به دنیا می آید یا هنگام تولد برای آن مستعد است. این نوع صافی کف پا بدون علامت و انعطاف پذیر است. منظور از انعطاف پذیر بودن آن است که قوس کف پا تا قبل از اعمال وزن روی پا وجود دارد.

کف پای صاف نوع اکتسابی

این نوع با مرور زمان و نه در هنگام تولد، ایجاد می شود و به عوامل مختلفی چون نوع کفش کودک، وضعیت نشستن و خوابیدن او جبران ناهنجاری های موجود در ساق و بالاتر و گاهی پارگی لیگامان ها و تاندون های پا بستگی دارد.یعنی اگر کودک با پای صاف به دنیا نیامده باشد ،معلوم می شود این تغییر شکل را کسب کرده است .

ممکن است صافی کف پا فرایندی برای جبران سفت بودن تاندون آشیل باشد. به دنبال سفتی تاندون آشیل پا حالت پلانتار فلکشن پیدا می کند. حتی میزان کم پلانتار فلکشن هم موجب می شود، پای آن سمت بلند تر از طرف سالم به نظر برسد. بنابراین بدن سعی می کند این مشکل را با مسطح کردن قوس کف پا جبران کند تا بلندتر به نظر رسیدن پای مبتلا را پوشش دهد.

شایع ترین دلیل صافی اکتسابی کف پا اختلال عملکرد تاندون تیبیال خلفی به عنوان تاندون اصلی محافظ قوس پا است. با اعمال مکرر نیرو روی این تاندون، مشکل تشدید می شود. به موازات رشد جسمی لیگامان ها و عضلات ضعیف شده، تمام وظایف مربوط به محافظت از قوس پا را به این تاندون واگذار می کنند.این تاندون نمی تواند برای مدت طولانی تمام وزن را تحمل کند و به تدریج از پای در می  آید و به مسطح شدن قوس منجر می شود. در چنین مواردی صافی کف پا همراه با دردی است که به پشت مچ منتشر می شود و فرضیه ی اختلال عمل تاندون تیبیال خلفی را تایید می کند.

صافی کف پا در جوانان و نوجوانان

کف پای صاف در جوانان و نوجوانان نیز مشاهده می شود.یکی از علل این تغییر شکل،کوتاهی  عضلات نازک نی است.انحراف پاشه به سمت خارج نیز می تواند باعث ایجاد صافی کف پا شود.تغییر شکل زانوی ضربدری نیز می تواند به عنوان عاملی در صافی کف پا شناخته شود.

صافی کف پا در بزرگسالان

این عارضه در بزرگسالان نیز مشاهده می شود که به صورت قابل ملاحظه ای در اثر کار افراد ایجاد می شود.برای مثال در مشاغلی نظیر آرایشگری،داندان پزشکی و…که فرد ساعات متوالی در حالت ایستاده کار می کند و منجر به فشار مداوم پا می شود،می تواند موجب صافی کف پا شود.از دیگر علل صافی کف پا در سنین بالا می توان به افزایش وزن اشاره کرد.همچنین با افزایش سن عضلات و رباط های نگهدارنده قوس های پا به مرور زمان دچار ضعف می شوند.

به طور کلی علایم و عوارض کف پای صاف شامل موارد زیر است:

 •  کاهش قوس طولی پا
 •  چرخش پاشنه به خارج
 •  برجستگی استخوان ناوی
 •  پهن شدن پا
 •  قرار گرفتن پنجه پا به بیرون در هنگام راه رفتن
 •  قرار گرفتن کناره داخلی پا روی زمین در هنگام ایستادن و راه رفتن
 •  ساییدگی کناره داخلی پاشنه کفش
 • درد در ناحیه قوس طولی داخلی
 •  خستگی زودرس و کمر درد،هنگامی که مدت طولانی می ایستند و یا بعد از ورزش
 •  ایجاد زمینه مناسب برای تغییر شکل زانو و تمایل به ضربدری شدن زانوها
 •  فقدان حالت فنری بدون درد پا که منجر به عدم مهارت در راه رفتن و کشیدن پا به زمین در این حالت می شود.
 •  فقدان عمل ضربه گیری در پا که پا را نسبت به زخمها و آرتروز مستعد می کند.
 •  وارد آمدن فشار به عروق و اعصاب پا که فشار وارده به محل ارتباط اعصاب کف پایی داخلی و خارجی سبب دردهای عصبی در پا می شود.
 • انحراف انگشت(شست کج)

تقسیم بندی کف پای صاف

۱-طبیعی

۲-خفیف یا درجه یک: قوس طولی داخلی کم ،ولی هنوز دیده می شود.

۳-متوسط یا درجه دو : قوس طولی وجود ندارد

۴-شدید یا درجه سه: قوس طولی وجود ندارد.لبه داخلی دچار انحنا و استخوان ناوی برجسته شده است.

صافی کف پا و حرکات اصلاحیانواع صافی کف پا از نظر اصلاح پذیری :

۱- کف پای منعطف یا نرم :

کف پای نرم بیشتر رایج است به طوری که بلانچارد نشان داد که پانزده تا بیست در صد بزرگسالان درجه های از صافی کف پا را دارند.

این عارضه بر اثر تحمل بیش از اندازه وزن و کشیدگی بیش از حد لیگامنت های کف پایی به وجود می آید. در این نوع عارضه، درد وجود نداشته و در هنگام عدم تحمل وزن، قوس های کف پایی طبیعی به نظر می رسد. در کل کف پای منعطف، به کاهش یا از بین رفتن درجاتی از قوس طولی داخلی گفته می شود.

۲- کف پای سخت :

این نوع عارضه، جنبه مادر زادی دارد و ناشی از ناهنجاری های استخوانی پا مانند چسبندگی استخوان های کف پایی یا غیر طبیعی بودن استخوان تالوس است. همچنین این عارضه به دلیل تورم در مفاصل میانی استخوان های کف پا و التهاب در بین مفاصل مچ پا نیز است.شیوع این نوع از عارضه کف پای صاف بسیار اندک بوده و حدود شش درصد است و نسبت به کف پای صاف منعطف قابلیت بهبود کمتری دارد و به حرکات اصلاحی پاسخ نمی دهد و نیاز به روش های دیگر از جمله گچ گیری است. کف پای صاف سخت ، هم در منگام تحمل وزن و هم در هنگام عدم تحمل وزن بدن توسط پاها وجود داشته و از بین نمی رود.

عواملی که باعث افزایش صافی کف پا می شود

 •  چاقی
 • دیابت
 •  فشار خون بالا
 •  ضربه یا جراحت در پا و یا قوزک پا
 •  آرتریت روماتوئید
 •  افزایش سن
 •  ورزش بیش از حد
 • ایستادن طولانی مدت در مشاغلی نظیر دندانپزشکی و آرایشگری
 •  پوشیدن کفشهای نامناسب به مدت طولانی مانند کفشهای تنگ,پاشنه بلند و پنجه باریک.
 •  عادات وضعیتی غلط مانند نشستن به شکلW

تشخیص:

هر فردی با انجام چند تست ساده می تواند به وضعیت قوس پای خود پی ببرد.

الف – تست تصویر کف پا

از استخر که بیرون می آئید، به رد پای خود روی کفپوش نگاه کنید. یک خط باریک بخش جلوی پا را به پاشنه اتصال می دهد. اگر کف پا صاف باشد عرض این خط در ناحیه ی وسط پا با جلوی پا برابر است. اگر قوس پا نرمال باشد، عرض خط در وسط یا تقریبا نصف بخش جلویی است. اگر ارتفاع قوس زیاد باشد، فقط یک خط باریک بخش جلویی پا را به پاشنه اتصال می دهد. تصویر هر دو پای فرد باید برابر و یکسان باشد.

ب – بررسی کفش ها:

کفش ها را روی یک میز مسطح قرار دهید و از پشت و در سطح چشمتان به آنها نگاه کنید. کفش ها باید به طور یکنواخت و یکسان ساییده شود. صافی کف پا موجب می شود که کفش در سمت داخل به خصوص در ناحیه ی پاشنه بیشتر سایش پیدا کند. همچنین رویه ی کفش در قسمت داخل به سمت کف کفش انحراف پیداکند.اگر درد منحصر به یک پا است، برای تشخیص صاف بودن کف پا می توانید از دو تست در منزل استفاده کنید:

ج- تست نوک انگشتان:

در حالی که صاف ایستاده اید نوک انگشتان دستها را روی دیوار مقابل قرار دهید و روی نوک انگشتان یک پای خود بایستید.اگر نتوانید این کار را انجام دهید احتمالا کف همان پا صاف می باشد.

د- تست تعداد انگشتان:

طوری بایستید که پشت شما به آینه باشد. به طور نرمال از پشت فقط باید انگشت چهارم و گاهی سوم دیده شود.اگر همراه با صافی پا درد هم وجود داشته باشد یا با ایستادن روی انگشتان هم قوسی دیده نشود، عکس رادیوگرافی جهت تشخیص علت ضروری است.

آزمایش هایی نیز برای تشخیص وجود دارد، از قبیل:

 •  سی تی اسکن، برای مشاهده استخوان های پا
 •  MRI (ام آر آی) برای مشاهده تاندون های پا
 • اشعه ایکس برای یافتن علت
 • کف پای صاف در بالغین با استفاده از داروهای ضد درد، اورتوتیک ها (وسایل و تجهیزات حفاظت کننده استخوان) و در بعضی مواقع با عمل جراحی درمان می شود

حرکات اصلاحی و درمان کف پای صاف

اگر کودک‌تان، درد و یا مشکلی در راه رفتن ندارد، هیچ درمانی لازم نیست.کودک ممکن است پابرهنه راه برود، بدود و یا بپرد، بدون آن که کف پای صافش بدتر شود.در کودکان بزرگ تر و بالغین، کف پای صاف انعطاف پذیری که درد و یا مشکلی در راه رفتن ندارد، نیازی به درمان ندارد.اگر شما دارای صافی کف پا ی انعطاف پذیر هستید و درد دارید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

کفش های مخصوص و کفش هایی که قوس پا را حفظ می کنند، بپوشید.اگر کف پا سفت شده و دردناک می باشد، نیاز به درمان دارد. درمان هم بستگی به علت کف پای صاف دارد.برای پیوستگی قوزک پا، درمان شامل استراحت می باشد.اگر با استراحت، درد کاهش نیابد، عمل جراحی مورد نیاز است. جراحی، آخرین مرحله درمانی برای این افراد می باشد. افرادی که جراحی می کنند، غالبا درد پایشان بهبود می یابد.

در موارد شدید، عمل جراحی ممکن است به صورت ترمیم تاندون و یا پیوستگی برخی مفاصل پا در موقعیت مناسب انجام شود.کف پای صاف در بالغین با استفاده از داروهای ضد درد، اورتوتیک ها (وسایل و تجهیزات حفاظت کننده استخوان) و در بعضی مواقع با عمل جراحی درمان می شود (ارتوتیک ها در شکل مقابل نمایش داده شده اند)ورزش های کششی نیز از آنجایی که تاندون ها را می کشند، ممکن است مفید باشند.

تمرین های ورزشی برای اصلاح کف پای صاف :

ارائه برنامه ی تمرین اصلاحی برای کف پای صاف باید به گونه ای باشد که اهداف زیر را تأمین کند:

 •  عضله درشت نی قدامی تقویت شود.
 •  عضلات درون گرداننده تقویت شوند.
 •  عضلات برون گرداننده تحت کشش قرار گیرند (نازک نی بلند،کوتاه و طرفی)
 •  تاندون آشیل و عضله ی دو قلو پشت ساق تحت کشش قرار گیرد.
 • تمرینات ورزشی زیر را حداقل دوبار در روز انجام دهید تا فرایند ترمیم و بهبودی شما تسریع شده و درد با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند.

 صافی کف پا و حرکات اصلاحی

تمرین ۱ :

 نرمش کششی تاندون آشیل و فاشیای کف پا :

اولین کاری که در آغاز صبح انجام می دهید می تواند این تمرین باشد. مطابق شکل یک باند الاستیک یا یک حوله را دور قسمت برجسته ی پا که کمی پایینتر از انگشتان است قرار دهید،‌ زانو را مستقیم نگه دارید و پنجه پا را به سمت صورت بکشید و این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این تمرین را سه مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

تمرین ۲ :

شنا روی دیوار برای کشش تاندون آشیل:

تاندون آشیل یک بافت فیبری است که از انتهای عضلات پشت ران و ساق منشا می گیرد و به استخوان پاشنه متصل می شود. بنابرین این تمرین را ابتدا با زانوی مستقیم و سپس با زانوی خمیده انجام دهید تا هر دو قسمت تاندون آشیل تحت کشش قرار گیرند. این تمرین را دوبار در روز انجام دهید.در حالت اول روبروی دیوار بایستید و کف دست ها را در مقابل شانه روی دیوار قرار داده و پاها را مطابق شکل و یکی را در جلوی دیگری قرار دهید. پای جلویی باید حدود ۳۰ سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد. زانوی جلو را فقط کمی خم کنید ، زانوی عقب را مستقیم نگه دارید و با کف دست ها به دیوار تکیه کنید تا در ساق پای عقب کشش احساس کنید. چند ثانیه صبر کنید و بعد رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

صافی کف پا و حرکات اصلاحی

حالت دوم مشابه قبلی است اما در اینجا باید کمی پای عقبی را جلوتر بیاورید تا زانوی عقب کمی خم شود. تمریت را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

 

 

صافی کف پا و حرکات اصلاحیتمرین ۳ :

کشش تاندون آشیل و فاشیای کف پا با پله :

در ابتدا برای حمایت کافی ، نرده پله ها را بگیرید ، با پنجه ی پا روی پله ی اول بایستید و پاها را کمی از هم باز نگه دارید. مطابق شکل طوری بایستید که پاشنه ها بیرون قرار بگیرند. زانوها را مستقیم نگه دارید و کمی پاشنه ها را پایین بیاورید تا کششی در ساق پا حس کنید. این حالت را به مدت ۱۰ تا ۲۰ ثانیه حفظ کنید و سپس پاشنه ها را بالا و به حالت اول بیاورید. تمرین را حداقل دو بار در روز و هر بار ۶ مرتبه انجام دهید.

 

تمرین ۴ :

جمع کردن حوله یا پارچه با انگشتان پا:

این حرکت موجب تقویت ضعلات خم کننده انگشتان می شود.یک حوله را صاف پهن کنید، پا را روی آن بگذارید بدین شکل که پای شما روی قسمت جلو حوله باشد،حال با انگشتان حوله را به زیر پا جمع کنید.این تمرین را دو بار در روز و هر بار ۷ تا ۱۰ تکرار.

صافی کف پا و حرکات اصلاحی

تمرین۵:

کشش فعال فاشیای کف پا :

 برای این تمرین بایستید و تکیه گاه مناسبی مانند پشت یک صندلی را با دست نگه دارید و یا اینکه بنشینید. در این حرکت شما می توانید قوس کف پا را بر روی یک شئ غلطان مانند وردنه ، بطری یا قوطی های نوشیدنی که مقاومت کافی داشته باشند ،  یا بر روی توپ تنیس قرار دهید.  پا و مچ پا را در جهت های مختلف روی شئ غلطان حرکت دهید.

این حرکت را چند دقیقه انجام دهید و زمانی که احساس ناراحتی در کف پا داشتید آنرا متوقف کنید. این تمرین را حداقل دوبار در روز تکرار کنید. در صورتی که حرکت را روی جسم غلطان سرد مانند قوطی نوشیدنی که در یخچال بوده انجام دهید احساس ناراحتی کف پا کمتر خواهد شد.

تمرینصافی کف پا و حرکات اصلاحی۶:

این حرکت برای تقویت عضلات کف پا  و خم کننده انگشتان مناسب است .

 

صافی کف پا و درد در ناحیه کف پا

 

بعضی اوقات به دنبال فعالیت هایی چون دویدن، پیاده روی و پرش  و همچنین اسکیت بازانی که کفش اسکیت جدید به پا می کنند قوس کف پا دچار درد و آسیب می شود. افرادی که کف پای صاف دارند بیشتر دچار این مشکل می شوند. درد قوس کف پا معمولا به آهستگی ظاهر میشود ولی گاهی اوقات پس از پرش یا دوی سرعت ویا فشار کفی کف اسکیت، فرد به طورناگهانی دچار چنین حالتی میشود و در قوس کف پایی احساس درد شدیدی می کند. قرار دادن کمپرس سرد روی این ناحیه می تواند به بهبود درد کمک کند. برای پیشگیری از درد قوس کف پا کفش های مناسب به پا کنید واز حرکات زیر برای جلوگیری یا رفع درد استفاده کنید.

صافی کف پا و حرکات اصلاحی

حرکت اول: روی یک سطح سخت بنشینید و یک پای خود را به سمت جلو دراز کنید یک حوله یا پارچه را از زیر پنجه خود رد کنید و با دو دست به سمت خود بکشید طوری که زانو شما خم نشود. این وضعیت را برای ۳۰  ۱۵ ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت استراحت بازگردید. این حرکت را ۳ مرتبه تکرار کنید.

حرکت دوم: روی یک صندلی نشسته و یک پای خود را روی زانوی پای دیگر قرار دهید. با دست انگشتان پای خود را گرفته و به سمت عقب بکشید تا وقتی کشش مناسبی را احساس کنی ۱۵ ثانیه در همین حال بمانید و ۳ بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت سوم: پنجه پای خود را روی لبه یک سکو قرار دهید و درهمین حال پاشنه همان پا را به سمت پایین حرکت داده تا کشش کافی در کف پای خود احساس کنید. ۳۰  ۱۵ ثانیه در وضعیت کشش بمانید. این حرکت را ۳ بار تکرار کنید.

عوارض جراحی در صافی کف پا

ممکن است بعد از جراحی، مشکلات زیر را داشته باشید:

 •  عدم پیوستگی استخوان ها
 •  بد شکلی و تغییر شکل پا که برطرف نمی شود
 •  عفونت
 •  کاهش حرکات قوزک پا
 •  دردی که متوقف نمی شود
 •  التهاب تاندون آشیل
 •  التهاب عضلات کف پا

 منبع:اختصاصی elmevarzesh.com

حرکات اصلاحی دکتر یحیی سخنگویی

حرکات اصلاحی دکتر ابوالفضل فراهانی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۲۵ نظر

 1. اقا ارش گفت:

  سلام ممنون از مطلبتون بدرد بخور بود مرسى،، میشه یک مطلب راجع قد کودکان و نوجوانان بذارید پسر من ۱۱ سالشه ولى قدش نسبت به بقیه کوتاه ( ۱.۴۴ متر ) و رشدش هم کم ولى وزنش ۴۶ کیلو میخواستم ببینم این عادیه ؟؟!!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در ۱۰ سالگی، پسرها بطور متوسط ۱۴۰ سانت قد و ۳۲ کیلو وزن دارند. تا ۱۲ سالگی قد آنها تا ۱۴۹ سانتی‌متر و وزنشان تا ۴۱ کیلوگرم افزایش میابد. با این توضیحات فکر میکنم پسر شما قد و وزن نرمال و خوبی داره.

 2. ارش گفت:

  سلام اقاى فیروزه ئى دستتون درد نکنه خیلى سایت خوبى دارید میخواستم بپرسم که الان پسر من پاى چپش صافى داره و گاهى اوقات مچ پاهاش درد میگیره وزنش ۴۷ کیلو ولى قدش ۱۴۴ سانتى متر میخواستم بپرسم که مشکل درد گرفتن مچ هر دوتا پاش بخاطر ویزنش یا بخاطر صافى ؟؟ ایا راه درمانى هم داره با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ممنون از شما، وقتی کف پا صاف باشد، مچ پا به داخل چرخش پیدا می کند که منجر به خارج شدن ساختار پا از وضعیت عادی شده و در نتیجه فشار بر ناحیه مچ پا بیشتر وارد می شود، اضافه وزن نیز می تواند باعث تشدید این وضعیت شود، درمان آن استفاده از کفی طبی در کفش و انجام روزانه حرکات اصلاحی است

 3. ناشناس گفت:

  با سلام،
  ممنون از سایت خوبتون..
  ببخشید من ساله هستم و کف پاهام صافه و وقتی پیاده روی میکنم بعداز رسیدن ب مقصد از زانو تا نوک پاهام درد میگیره..میخواستم بدونم بخاطر صافی پا هست یا کمبود ویتامینی چیزی هست؟

 4. ناشناس گفت:

  با سلام
  باتشکر مطالب مفید سایت د ختر من یکسال نه ماهه است درنه ماهگی دررفتگی لگن پای چپ تشخیص داده شد و سه ماه گچ گرفتند و الان حدود دوهفته است که راه افتاده است ولی موقع راه رفتن وایستادن پاها را گشاد می گذارد و مچ پا به داخل می چرخد ودو انگشت کوچک پاو روی زمین قرار نمی گیرد وکفش طبی برایش تهیه کرده ایم لطفا راهنمایی فرمایید آیا با کفش این مشکل اصلاح می شود ؟ چه حرکاتی برای قوی شدن پایش انجام دهم متشکرم از توجه شما

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شرایط خاص و حادی برای کودکی شما پیش اومده. ممکنه با افزایش سن این عارضه با مرور از بین بره اما احتمال اینکه اصلاح نشه و این عارضه برای همیشه ثابت بشه وجود داره و برای همیشه در پای دختر شما وجود داشته باشه. پیشنهاد میکنم به تنها کفش اکتفا نکنید حتما با چند دکتر و فیزیوتراپ مجرب و متخصص مشورت کنید. به نظر من اگر کنار استفاده از کفش ورزش های اصلاحی هم انجام بدید بهتر و سریعتر به نتیجه خواهید رسید. بهتره هیچ کار خودسرانه ای انجام ندید. شاید هر تمرین یا حرکتی که شما انجام بدید باعث بشه که شرایط دختر شما بدتر شده. تمرینات اصلاحی رو به فیزیوتراپ بسپارید.

   • ناشناس گفت:

    سلام باتشکر از پاسخگویی شما الان مشکل لگن خدا شکر حل شده فقط مچ پا چپ به داخل می آید به پزشک ارتوپد که مراجعه کردیم می گوید به دلیل اینکه کف پا صاف است مچ پا به داخل می آید

    آیا پزشک ارتوپد کودکان خوب در تهران سراغ دارید ؟
    باتشکر

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، خیر متأسفانه شناختی نداریم، اگر هم پزشک ارتوپد پیدا نشد می توانید به مراکز حرکات اصلاحی مراجعه کنید، اگر هم جایی پیدا نکردید آموزش و پرورش این مراکز را دارد

 5. آرمان گفت:

  سلام مطلب خوبی بود.من ۱۲ سال سن دارم ۱۵۰ سانتی متر قد و ۴۲ کیلوگرم وزن دارم ایا خوبه؟ در ضمن صافی کف پا دارم ایا در افزایش قد تاثیر دارد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قد شما نسبت به آمار قد در ایران خوبه و نسبتا قد بلند هستید اما کمی کمبود وزن داریدو وزن ۴۵ الی ۵۰ کیلو برای شما خوبه. صافی کف پا کف پای صاف تاثیری بر رشد قد و کوتاهی آن ندارد.

 6. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید

  برادر من در بچگی فلج اطفال گرفتن،الان موقع راه رفتن مشکل دارن سمت چپ خم میشن میخواستم بدونم فیزیوتراپی چه قدر مشکل راه رفتنش بهتر میکنه؟ تاثیری داره یا خیر؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی باید عرض کنم درمان به شدت عارضه، سن برادر شما، درجه ثابت شدن عارضه و مواردی از این قبیل بستگی داره. اگر عارضه ثابت شده باشه عمل جراحی باید انجام بشه اما اگر هنوز عارضه ثابت نشده باشه فیزیوتراپ میتونه تا حدودی با تمرینات اصلاحی وضعیت رو تغییر بده اما نباید انتظار زیادی داشته باشید.

 7. بیمار گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۱۹سالمه و پاهام اساسی مشکل داره..از یه طرف انحراف شست پا دارم و از یه طرف صافی کف پا .پدرم انحراف شست دارن ایا این موضوع میتونه ارثی باشه؟؟و لطفا بگید من چیکار کنم کمردرد به محض اینکه چن دقیقه بایستم یا حرکت کنم شروع میشه .لطفا زود جواب بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کمر درد می تواند از صافی کف پا باشد، هم باید حرکات اصلاحی صافی کف پا را انجام دهید و هم از کفی طبی استفاده کنید، بای انحراف انگشت پا نیز از پَد مخصوص آن استفاده کنید، این موارد در فروشگاه های لوازم پزشکی ورزشی یافت می شوند

 8. محمد گفت:

  سلام، من به صافی کف پا دچار شدم می خواستم بدونم با انجام این حرکات پای من دوباره به حالت طبیعی خودش برمی گرده یا فقط برای تسکین درد انجام می شه؟؟؟؟

 9. سحر گفت:

  خسته نباشید. من صافی کف پای انعطاف‌پذیر دارم که باعث ایجاد مشکل در راه رفتنم شده پا رو روی زمین میکشم و زانوهام به هم نزدیک میشن موقع راه رفتن. میخواستم ببینم با ورزش امیدی هست بشه راه رفتنمو اصلاح کرد؟؟ در چه حد فک میکنید ممکنه بهتر بشه؟؟ با تشکر از زحماتتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با ورزش و انجام تمرینات اصلاحی و استفاده از کفش و کفه طبی تا حد زیادی این مشکل هم در پاها و هم در راه رفتن شما از بین میره.

 10. الهام گفت:

  با سلام.دختر من ۱۷ سالشه و صافی کف پای انعطاف پذیر داره.در ضمن زانوهاش به سمت داخل چرخش پیدا کردن.آیا زانوهاش اصلاح پذیرن یا نه؟

 11. سینا مصلح گفت:

  سلام ممنون از مطلب شما…
  من قصد دارم که به دانشکده افسری بروم…اما کف پای من به صورت خیلی کمی صاف هست..در درجه پایینی هست و تنها زمانی معلوم میشود که می ایستم..این معضلی برای من شده…با این حال من بسیار زیاد پیاده روی میکردم خیلی زیاد حدود ۵ سال یا شاید بیشتر در گرمای شدید تابستون مسیر بسیار طولانی راه میرفتم و به طور معمول ۴ یا ۵ ساعت و هیچ گونه دردی هم در من ایجاد نمیشد فقط در دقایق آخر مقداری خستگی آن هم ناشی ارمی‌کنم راه رفتن زیاد…همچنین به صورت غیر حرفه ای دونده هستم و راحت میدوم…یک زمین ۱۲ متری و ۱۰ دور…هیچ گاه احساس دردی در مچ پا نداشتم اما گاهی اوقات به خصوص در دوندگی در دور های آخر که با سرعت زیاد میدویدم سر آخر درد می‌گرفت و حالتی خارش مانند داشت…این برای آینده من بسیار مهم هست..میخواستم بدانم جدا از معافی ..چه راهی هست که این را ازبین ببرم؟؟؟اصلا به این صافی پا میگویند؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای تشخیص حتما باید یک متخصص در شرایط مختلف پای شما رو معاینه کنه. برای نظامیان صافی کف پا یک معضله چون این افراد بیشتر سر پا هستند یا در حال رژه یا نگهبانی. این کارها باعث بد شدن صافی کف پا و خستگی مزمن میشن. با تمرینات اصلاحی و استفاده از کفه طبی می تونید مشکل رو تا حدی مرتفع کنید.

 12. عرفان گفت:

  سلام جناب بنده ۱ ماه شده که ۱۳ ساله ام وقدم ۱۵۱ و وزنم۴۶ کیلوگرم هست ایا خوبه ؟در ضمن صافی کف پا دارم ایادر قد تاثیر داره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تقریبا قد شما متوسطه. در ایران قد متوسط پسران ۱۴ ساله باید ۱۶۳ و وزن شان ۵۱ کیلو باشه. برای ۱۲ ساله قد ۱۴۹ و وزن ۴۱ مناسبه. حالا شما نسبت به سن تون متوسط هستید.

 13. حسن گفت:

  سلام با عرض خسته نباشید.من واسه صافی کف پام رفتم پیش ی متخصص اونم عکس از پام گرفت گفتن ک صافی کف پای شما از نوع نرم هست ولی میخواستم بدونم واسه تست پزشکی شغل های نظامی ب این مورد گیر میدن یا نه ممنون میشم اگ جواب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دقیقاً اطلاعی ندارم که به صافی کف پا گیر میدن یا نه اما این شغل طوری هست باید ساعات زیادی رو سرپا یا در حال گشت زنی باشید و برای شما که صافی کف پا دارید اصلا مناسب نیست. وضعیت تون بدتر میه.

 14. Zahra گفت:

  سلام من حدودی صافی پادارم وقتی راه میرم یا سردم میشه مچ پاها درد میگیره دلیلش چیه..ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام.صافی کف پا موجب درد و خستگی عضلات کمر و پا میشه اما به سردی ربطی نداره. بهترین کار شروع تمرینات اصلاحی زیر نظر فیزیوتراپ هست.

 15. جواد گفت:

  سلام ممنون از مطالب سایتتون
  پسرم ۳.۵سالشه و کف پاش تقریبا” صافه و پاشنه دو تا پاش کمی به بیرون تمایل داره . از لحاظ حرکت و دویدن مشکلی نداره ولی زمان پرین آرام و کم ارتفاع میپره . نظرتون رو میخواستم بدونم
  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار مراجعه به فیزیوتراپ و شروع درمان صافی کف پا است. البته در این سن نباید زیاد انتظاری از فرزندتون برای پرش یا حرکات مشابه داشته باشید. در ضمن بعضی از عارضه ها مثل زانوی پرانتزی و ضربدری و صافی کف پا در این سن بین بچه ها شایع هستن که با افزایش سن به طور طبیعی از بین میرن.

 16. مهران گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من طبق نظر یک پزشک صافی کف پا دارم و ۳۰ سالمه. سرپا موندن واقعا آزارم میده و از مچ تا کمرم درد میگیره. فوتبالیستم هستم فقط در هنگام فوتبال از کفی ژله ای یا طبی استفاده میکنم اما خودم که تاثیر چندانی حس نمیکنم چون همیشه پاشنه پا و پنجه های پاهام دردناکه و جدیدا پشت زانوها پاهام به قدری درد گرفته که فکر میکنم مفصل. زانوم کامل باز نمیشه در موقع فعالیت زیاد یا چهارزانو نشستن و یا استفاده از توالت ایرانی این درد بسیار شدیدتر میشه و ۱ جورایی زمین گیرم کرده. آیا این عوارض هم ناشی از صافیه کف پاست؟ ممنون میشم راه درمان موثری پیشنهاد کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بله. صافی کفی پا عوارض متعددی داره و از کف پا تا کمر رو درگیر میکنه. بهتره تمرینات اصلاحی رو انجام بدید و همیشه کفه طبی استفاده کنید.

 17. اهورا گفت:

  با سلام
  درد پاشنه پا دارم که وقتی چند ساعت متوالی می ایستم و وقت رانندگی خیلی پاشنه پاهام در میگیره ولی وقتی با کفش رانندگی میکنم خیلی درد نمیگیره و فکر میکنم از دوسال پیش که خدمت سربازیم شروع شده درد پاهام هم
  نمایان شده میخواستم بدونم چیکار باید بکنم ایا راه درمان قطعی هست چون بنده راننده هستم خیلی اذیت میشم
  ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما اول به پزشک مراجعه کنید تا بررسی بشه علت درد چی هست، چون بدون آگاهی از علت درد نمیشه به درمان اون فکر کرد یا نظر داد

 18. نسرین گفت:

  سلام ممنون که اطلاعات خوب و مفیدتان رو اینقدر راحت و خالصانه دراختیار ما قرار میدهید
  میخواستم بدونم برای بیرون زدگی استخوان ناوی(زیر قوزک پا)ورزش و حرکات اصلاحی هست ؟
  ممنون و متشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به نظرم این وضعیت به دلیل صاف بودن کف پا پیش میاد، فکر کنم حرکات اصلاحی صافی کف پا می تونه موثر باشه

 19. davood dm7 گفت:

  سلام بابت تمام زحمتاتون ممنونیم
  ببخشید من شانزده شالمه کف پام هم صافه دردی حس نمیکنم ولی متوجه شدم که زانوهام پرانتزی هست به پزشک هم مراجعه کردم تایید کرد میخاستم بدونم من با چه کارها و روشهایی میتونم زانوهام و کف پای صافم رو مثله اولش بکنم حتی تو تو راه رفتنم زانوهام به وازح معلومه که پرانتزیه ممنون میشم راهناییم کنید

 20. حسن گفت:

  سلام، دختر ۹ ساله من پاهایش انحراف به داخل دارد. پزشکی گفت کف پایش صاف است و دیگری گفت صاف نیست و طبیعی است و خودش بعد از ۸ سالگی درست می شود. کمتر شده اما درست نشده.
  کف پاهای خودم هم شبیه اوست اما فقط پای راستم اندکی به داخل انحراف دارد.
  کمردرد هم دارم و تحمل ایستادن را ندارم.ایستادن و پیاده روی باعث درد در ناحیه دنبالچه ام می شود.
  ورزشکار بودم و اصول حفاظت از مهره های فقرات را می دانم اما مراعات نمی کردم و اکنون بیش تر وقت ها به خاطر کمردرد دراز می کشم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، گفته شده ناهنجاری های خفیف تا ۹ سالگی ممکن است رفع شود در غیر اینصورت سریعاً برای درمان اقدام کنید، خصوصاً با متخصص حرکات اصلاحی، هلال احمر یا آموزش و پرورش مربی دارند

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *