چه مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟

مکمل هایی که نباید باهم مصرف شوند
تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

مکمل‌ های زیادی با اهداف متفاوت توسط شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند. برخی از ورزشکاران برای تسریع در روند پیشرفت خود و بدون اطلاع از نحوه مصرف و ترکیب آن ها به مصرف این مکمل‌ها روی می‌آورند. در این مطلب سعی شده است اطلاعات جامع و مفیدی در مورد مکمل‌هایی که نباید با هم مصرف شوند جمع‌آوری شود.

در مورد منع مصرف همزمان مکمل‌ها، دو دسته مکمل وجود دارند: اول مکمل‌هایی که نباید همزمان با هم مصرف شوند زیرا کارایی کامل آنها دچار اختلال می‌شود و دوم مکمل‌هایی را شامل می‌شود که نباید در یک دوره با هم مصرف شوند زیرا احتمال به وجود آمدن برخی عوارض جانبی وجود دارد.

علم می‌گوید بسیاری از مواد هستند که با همدیگر خوب عمل نمی‌کنند (مواد معدنی، ویتامین‌ها، آمینواسیدها که برای جذب بهتر با همدیگر رقابت می‌کنند). اما در این مطلب مجله علم ورزش بر اساس حقایق علمی درباره مواد حیاتی‌تر یا در مورد ترکیبات مکمل‌ها که باید از آن ها دوری کنید، بحث می کند.  برای شروع به مکمل‌های دسته اول می‌پردازیم.

مکمل‌هایی که نباید همزمان با هم مصرف شوند:

۱. کلسیم، روی + منیزیم

کلیسم جذب روی و منیزیم را متوقف می‌کند بنابراین نباید همزمان صرف شوند. شاید شما بگوید که ما کلسیم مصرف نمی‌کنیم پس این مطلب به ما چه ربطی دارد. اما حقیقت این است همه پروتئین وی، پروتئین سویا و پروتئین شیر موجود در بازار حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در هر هر وعده مصرف کلسیم دارند و اگر آنها را با شیر مخلوط کنید حدود ۵۰۰ میلی گرم کلسیم به دست می‌اید. پس بهتر است هنگام صرف آخرین وعده پروتئین قبل از خواب از مصرف روی و منیزیم خودداری کنید.

برای حل این موضوع می توانید ۱ الی ۲ ساعت قبل از خواب وعده پروتئینی را صرف کنید یا پروتئین تخم مرغ را جایگزین پروتئین وی کنید. پروتئین تخم مرغ فاقد هرگونه کلیسیم است. پس می‌توانید پروتئین تخم مرغ را با خیال راحت با آب یا آب میوه صرف کرده و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرص روی و منیزیم را مصرف کنید.

۲. کراتین + ال گلوتامین

شما نباید کراتین و گلوتامین را با هم مصرف کنید زیرا این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند. زمانی‌ که این دو مکمل با هم مصرف شوند برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده شده و دیگری بازنده می‌شوند.

راه حل: شما به سادگی می‌توانید با فاصله زمانی ۲ ساعت این دو مکمل را مصرف کنید. بسیاری از بدنسازها قبل از تمرین و قبل از خواب ال-گلوتامین و کراتین را در صبح و بعد از تمرین مصرف می‌کنند. با این روش به بدن فرصت کافی داده می‌شود تا هر مکمل به طور جداگانه جذب شود.

برای افرادی که بعد از صبحانه تمرین می‌کنند، اگر کراتین را فقط یک بار در روز مصرف می‌کنند باید بعد از تمرین آن را بخورند و در روزهای بدون تمرین بهتر است ۲ الی ۳ ساعت بعد از وعده صبحانه ال-گلوتامین یا ۲ الی ۳ ساعت قبل از آخرین وعده گلوتامین در روز آن را مصرف کنند.

مطلب مرتبط: ۵ قانون برای انتخاب مکمل مناسب

۳. کراتین + کافئین

کراتین و کافئین را در یک زمان مصرف نکنید. یک تیم از محققان بلژیکی اثر مصرف همزمان کراتین و کافئین را بررسی کردند. محققان ۹ مرد که به طور منظم ورزش می‌کردند را به خدمت گرفتند اما این افراد در سطح حرفه‌ای ورزش نبودند. هر مرد تحت سه رژیم به صورت هفتگی به صورت اتفاقی قرار گرفتند.

برنامه زمانبندی به صورت زیر بود:

۱. بارگیری کراتین به مدت ۶ روز، مصرف ۰.۵ گرم کراتین مونوهیدرات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن.

۲. مصرف قرص‌های دارونما به مدت ۶ روز.

۳. بارگیری کراتین به مدت ۶ روز به اضافه مصرف یک دوز کافئین در صبحانه در ۳ روز آخر بارگیری کراتین. دوز کافئین ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (برای مرد ۷۰ کیلوگرمی به اندازه ۳ فنجان قهوه سنگین یا ۷ فنجان چایی) بود.

سطح کراتین فسفات (cp) عضلات قبل و بعد از هر رژیم اندازه گیری شد. به علاوه، یک سری تست برای اندازه گیری نیروی عضلانی توسط آزمودنی‌ها از طریق تمرین باز کردن زانو انجام شد. وقتی مکمل کراتین مورد استفاده قرار گرفت قدرت عضلات زانو به طور معناداری افزایش یافت اما در مورد مصرف همزمان کراتین و کافئین حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ اگرچه مکمل کراتین-کافئین سطح cp عضلات نسبت به دارونما را افزایش داد، نسبت به مصرف کراتین هیچ افزایش عملکردی در آزمودنی‌ها دیده نشد.

راه حل: بهتر است اگر بعد از صبحانه تمرینات با وزنه انجام می‌دهید، کافئین را در این زمان کلاً فراموش کنید. اگر بعدازظهر تمرین می‌کنید از مصرف کافئین بعد از نهار خودداری کنید. سعی کنید برای کسب بهترین نتیجه ۴ الی ۵ ساعت بین مصرف کراتین و کافئین فاصله بیاندازید. (کافئین نسبت به دیگر محرک‌ها بیشتر در بدن می‌ماند. نصف کافئین یک فنجان که می‌نوشید ساعت‌ها بعد از مصرف در رگ‌های بدن موجود است). پس در فاز بارگیری کراتین مصرف کافئین را به مدت ۴ الی ۵ روز فراموش کنید.

۴. ویتامین E و آهن

آهن ویتامین E را از بین می‌برد. پس نباید این دو مکمل را با هم مصرف کنید.

۵. مس و روی

دو مواد معدنی دیگر که بهتر است با هم مصرف نشوند مس و روی هستند. زمانی که این دو مکمل با هم مصرف شوند روی با مس رقابت می‌کند. پس این دو ماده معدنی را جدا از هم مصرف کنید.

مکمل هایی که نباید باهم مصرف شوند

دسته دوم: مکمل‌هایی که نباید در یک دوره مصرف شوند:

توجه کنید در این قسمت در مورد مکمل‌هایی که اگر با هم مصرف شوند نتیجه خوبی نخواهند داد صحبت نمی‌شود بلکه در مورد مکمل‌هایی صحبت خواهد شد که اگر با هم مصرف شوند سلامتی بدن را به خطر خواهند انداخت.

۱. E/C/A + Yohimbe

ECA بیانگر افدرین، کافئین و آسپرین است. این ترکیبات برای کاهش وزن و به عنوان محرک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال ۱۹۹۸ در یک مطالعه از افراد چاق و دارای اضافه وزن خواسته شد ضمن مصرف ترکیبی افدرین، کافئین و Yohimbe به فعالیت ورزشی بپردازند. محققان دریافتند اضافه کردن تنها ۱۰ میلی گرم Yohimbe موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب و کاهش کارایی قلب در پمپاژ خون می‌شود.

این ترکیب بار اعمال شده بر قلب حین فعالیت یا ورزش را افزایش داد که نهایتاً منجر به حمله قلبی یا سکته شد. اما مصرف افدرین و کافئین به تنهایی همچین عوارضی را در پی نداشت. پس نتیجه آن شد برای حفظ سلامتی از مصرف هر گونه مکمل در بازار که این مواد را همزمان در خود دارند یا هر ترکیبی مثل این مواد خودداری کنید.

۲. E/C/A + L-carnitine

زمانی که افدرین یا ECA مصرف می‌کنید، بدن شما به جای ذخیره کالری به عنوان چربی آن را به گرما تبدیل می‌کند. همچنین کافئین به تنهایی سطح آدرنالین خون را بالا می‌برد که نهایتاً منجر به افزایش لیپولیز (شکست چربی‌ها) می‌شود. اما به منظور اینکه بدن این فرایند را شروع کند کافئین تپش قلب را باید بالا ببرد. به این دلیل است افرادی با مشکلات قلبی یا فشار خون نباید محصولات دارای افدرا را مصرف کنند.

همچنین به منظور انتقال اسیدهای چرب از طریق غشاء سلول به میتوکندری‌ها، جایی که به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ال-کارنیتین موجب افزایش تپش قلب می‌شود. بنابراین اگر این مکمل‌ها را در یک دوره مصرف می‌کنید خطر حمله قلبی را در خود افزایش داده‌اید. کاهش چربی بدن خوب است اما از دست دادن سلامتی وحشتناک است. پس بهتر است این مواد را با هم مصرف نکنید.

مطلب مرتبط: عواض و فوائد مکمل های ورزشی -واقعیت ها در مقابل تخیلات

۳. + L-carnitine Yohimbe

همانطور که قبلاً گفته شد ال-کارنتین ضربان قلب را بالا می‌برد. همچنین Yohimbe اثر عمده‌ای بر سطح نورآدرنالین خون دارد. حدس بزنید این به چه معنی است؟ Yohimbe سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و این امر موجب افزایش ضربان قلب استراحت می‌شود.

بنابراین ما در مورد دو ماده که هر دو اثر زیادی بر ضربان قلب می‌گذارند صحبت کردیم. پس هرگز آنها را با هم در یک دوره مصرف نکنید.

۴. کراتین و چربی سوزها

قبلاً اشاره شد کراتین و کافئین را همزمان مصرف نکنید اما مسئله مهمتری از این وجود دارد. در مورد یکی از اثرات مهمی که کراتین در بدن دارد فکر کنید. کراتین موجب احتباس و نگهداری آب درون سلول عضلات می‌شود. اکنون در مورد یکی از اعمال مهم کافئین فکر کنید. کافئین باعث تکرر ادرار می شود.

پس از یک طرف شما مجبور به نوشیدن زیاد آب به دلیل مصرف کراتین هستید اما از طرف دیگر به دلیل مصرف کافئین مجبور به دفع ادرار زیاد در طول روز می باشید. نتیجه نهایی کم آبی بدن و گرفتگی عضلات است.

۵. پروهورمون + E/C/A (یا هر نوع محصول چربی سوز)

در این قسمت می‌خواهیم در مورد یکی از خطرناک‌ترین ترکیبات صحبت کنیم. ECA یا هر نوع محصول دارای کافئین، ال-کارنیتین یا Yohimbe تپش و ضربان قلب را بالا می‌برد. در مورد پروهورمون‌ها چطور؟ زمانی که پروهورمون مصرف می‌کنید به دلیل افزایش سطح تستسترون دوست دارید سخت‌تر تمرین کنید. یکی از عوارض جانبی مصرف پروهورمون رفتار پرخاشگرانه و خشونت آمیز است.

عملکرد اولیه پروهورمون‌ها افزایش سطح تستسترون است. چربی سوزها باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند. نتیجه نهایی چه می‌شود؟ مصرف دو یا چندین مکمل که همزمان باعث پر تپشی قلب می شوند. توصیه متخصصان این است که این مکمل‌ها را با هم مصرف نکنید.

هیچ وقت دو ماده‌ای که همزمان ضربان قلب را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. این گونه مواد بهتر است در دو سیکل یا دوره متفاوت مصرف شوند.

اهداف را مشخص کنید. اگر هدف اول شما چربی سوزی است پس دوره اول چربی سوز مصرف کنید و در دوره دوم به فکر مکمل‌های عضله ساز باشید. اگر هدف شما عضله سازی است پس در دوره اول مکمل عضله ساز و در دوره دوم چربی سوز مصرف کنید.

به مکمل‌ها یا منابعی که مدعی هستند همزمان با چربی سوزی، عضله سازی هم در بدن انجام می‌شود باور نکنید. نکته مهم در این زمینه این است که هیچ وقت سلامتی خود را به خطر نیندازید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: bodybuilding

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۸ نظر

 1. علیرضا گفت:

  سلام میشه لطفا راجع به ال کارنیتین بیشتر توضیح بدین.نظرات زیادی راجع بهش هست ولی نمیدونم کدومش درسته

 2. فرزانه گفت:

  مطلب خیلی مفیدی بود اگر قرار باشه مثلا کراتین و کافئین با هم نباشند چه میزان فاصله زمانی میتونه این اثر همزمانی رو کاهش بده؟ چون من صبح همراه با پروتیینم، کراتین هم مصرف میکنم و بعد از اون صبحونه میخورم که گاهی همراه با صبحونه مقداری قهوه هم مصرف میکنم. آیا این مشکل سازه، یا اینکه شما منظورتون مکمل کافئین دار هستش، نه لزوما قهوه و سایر خوراکیهای حاوی کافئین؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ایرادی که به مصرف همزمان کراتین و کافئین وارد میشه در مورد آب بدن هست. کراتین مجب احتباس آب در بدن و عضلات میشه در حالی که کافئین باعث تکرر ادرار و دفع آب بدن میشه. محققان گفتند این دو مکمل در یک روز مصرف نشن مثلا اگر قراره ۵ روز کراتین مصرف کنید این مقدار رو با آب زیاد مصرف کنید و صرفاً کافئین رو در روزهایی که تمرین شدید دارید مصرف کنید.

 3. محمد گفت:

  احسنت

 4. ناشنوا8989898 گفت:

  سلام
  من دومیدانی کارمیکنم آیامکمل گلوتامین وبتاالانین وbcaaبرای ورزش تخصص مفیدهس ازداروخونه بگیرم استانداردهس مشکلی نداره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به زودی مطلبی تحت عنوان مکمل های ویژه تمرینات استقامتی منتشر خواهد شد. بهتره ازاون مکمل ها استفاده کنید.

 5. SAAED گفت:

  آیا نحوه مصرف زیر درست است؟
  گینر و کراتین با هم در یک دوره استفاده بشه و گلوتامین و BCAA در دوره بعدی.
  البته یکی هم گفت گینر و BCAA با هم مصرف بشه و کراتین و گلوتامین با هم.
  کدومش درست تره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بسیاری از گینرها bcaa و گلوتامین دارن پس بهتره گینر یا وی با کراتین مصرف بشه. اگر اگر تغذیه ضعیفی دارید گلوتامین رو با bcaa مصرف کنید.

 6. کاربر گفت:

  سلام.
  در این مقاله نوشتید که مصرف بعضی ویتامین ها باهم مشکل داره اما در یک مولتی ویتامین مثل فارماتون، تمام این ویتامین ها همزمان وجود داره و همزمان هم مصرف میشه.
  ممنون میشم توضیح بفرمایید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این مطلب به ویتامین هایی که به صورت طبیعی مصرف بشن اشاره کرده. ممکنه در قرص های مثل فارماتون یا مولتی ویتامین، موادی باشن که با هم تداخل داشته باشن اما از نظر شیمیایی طوری ساخته شده باشند که هیچ کدام اثری در جذب دیگری نداشته باشه. هر چند این موضوع جای بحث زیادی داره. باید به طور کلی و علمی بررسی بشه.

 7. مسلم گفت:

  سلام
  آیا کراتین باعث افزایش ضربان قلب میشه و اینکه کلا رو کدوم قسمت از بدن تاثیر میزاره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کراتین روی کل عضلات بدن تاثیر میذاره و در منابع معتبر گفته برای افرادی که زمینه بیماری قلبی دارن خوب نیست و در کل باعث لرزش و تپش قلب میشه

 8. علی گفت:

  سلام.من نزدیک دو ماهه باشگاه رو دوباره شروع کردم و سه هفته اخیر بعد از تمرین یک ساعت پیاده روی داشتم.حتی دو هفته اخیر کالری روزانه رو به نزدیک ۱۳۰۰ کم کردم.ولی دریغ از نیم کیلو وزن کم کردن.قد ۱۸۵ وزن ۱۰۵.نوع تمرینمم بصورت حجمیه.الان در تکرار ۵ ست ۵ تایی هستم.پروتیین وی و bcaa هم مصرف میکنم.چه تمرینی با چه دامنه ای مناسب بنده هستش

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. از تمرینات تناوبی با سدت بالا بعد از تمرینات قدرتی استفاده کنید. پیاده روی برای چربی سوزی مناسبه اما باید درست انجام بدید.

 9. محمدیان گفت:

  با سلام.
  برای یکی مثل من که ساعت ۸ شب تمرین دارم، چطور باید گلوتامین و کراتین رو استفاده کنم؟ (بخاطر تداخلی که دارند می پرسم)
  قبل از تمرین: گلوتامین را ساعت چند مصرف کنم؟ کراتین رو چه ساعتی؟
  بعد از تمرین: گلوتامین را مثلا ساعت چند مصرف کنم؟ و کراتین رو چه موقع؟
  خواهشمند است که بر طبق ساعت ۸ شب که تمرین دارم برنامه بدهید.
  متشکرم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کراتین رو حدودا نیم الی یک ساعت قبل تمرین، گلوتامین بلافاصله بعد از تمرین، کراتین حدود یک الی دو ساعت بعد از مصرف گلوتامین بعد از تمرین و گلوتامین رو قبل خواب مصرف کنید.

 10. محمدیان گفت:

  موضوع: جلوگیری از تداخل کراتین و گلوتامین
  با سلام.
  برای من که ساعت ۷ شب تمرین دارم، چطور باید گلوتامین و کراتین رو استفاده کنم؟
  قبل از تمرین: گلوتامین را ساعت چند مصرف کنم؟ کراتین رو چه ساعتی؟
  بلافاصله بعد از تمرین گلوتامین را مثلا ساعت چند مصرف کنم؟ و کراتین رو چه موقع؟
  خواهشمند است که بر طبق ساعت ۷ شب که تمرین دارم برنامه بدهید.
  متشکرم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کراتین رو قبل تمرین حدود نیم الی یک ساعت قبل تمرین و گلوتامین بلافاصله بعد از تمرین و بعد از یک الی دو ساعت وعده کراتین بعد از تمرین و قبل از خواب وعده آخر گلوتامین رو مصرف کنید.

 11. علی گفت:

  سلام.بهترین برنامه برای دوران کات کردن چیه.هم برنامه با وزنه هم تغذیه.؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برنامه های متنوعی وجود داره هم تغذیه هم تمرین و واقعاً تخصصی و زیاد هستن و اینجا در این کامنت امکان ارائه این نوع برنامه های تخصصی وجود نداره.

 12. سینا گفت:

  سلام، مکمل پروتئین با مکمل کراتین چه تفاوتهایی داره؟

 13. پرسشگر گفت:

  سلام. ۲ سوال.
  اول اینکه: چرا به افرادی که تغذیه ضعیفی دارند توصیه کردید که گلوتامین رو با BCAA مصرف کنند؟ دلیل تان چیست؟
  ——————
  دوم اینکه: گینر با کدامیک مصرف بشه؟ با پروتئین وی، کراتین یا گلوتامین و یا BCAA؟
  دلیلش رو هم ذکر کنید. دلیلش مهمه واسم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به خاطر اینکه اکثر اوقات تغذیه و رژیم غذایی کربوهیدرات و چربی های لازم رو تأمین میکنه اما حاوی اسید آمینه و پروتئین لازم برای عضله سازی نیست. مصرف این دو مکمل نیاز بدن رو بر طرف میکنه. گینر بر حسب مارک و نوع شامل پروتئین و در برخی موراد کراتین و گلوتامین هست به نظر من با bcaa مصرف بشه خوبه هر چند مصرف گینر و کراتین و گلوتامین همزمان هم پیشنهاد شده.

 14. رزا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم واسه ورزش بدنسازی و فیتنس حتما باید مکمل های پروتئینی مصرف بشه ؟
  من بعد ۵ ماه هم کاهش وزن داشتم و هم عضله سازی و فرم گیری بدن بدون مصرف این مکمل ها !
  البته بگم که هدف سیکس پکه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خیر. برای موفق شدن در فیتنس نیازی نیست مکمل مصرف کنید اما باید رژیم غذایی درست و استانداردی داشته باشید تا همه نیازهای بدن رو فراهم کنه. 

 15. نارین نیکنام گفت:

  سلام و تشکر فراوان از زحمات شما
  یه سوال داشتم ایا مصرف گلوتامین و آمینو باهم مشکلی ندارن ؟
  سوال دیگم اینه اگه هدف کات عضلات باشه این دو مکمل باهم مناسب هستن؟
  و اینکه پیشنهاد شما برای دوره کات چه مکملی هایی هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. گلوتامین و آمینو یکی هستن. نیازی نیست با هم مصرف بشن. آمینو رو حذف کنید چیز دیگه یی جایگزین کنید. برای کات bcaa بهتره

 16. SAEED MF گفت:

  سلام.
  من نمیخوام برم مسابقه. میخوام خوش اندام بشم. بدلیل عوارضی که بارها ذکر شده بنده از مصرف کراتین و آمینو و گلوتامین می ترسم. واسه همین فقط و فقط از Whey استفاده میکنم. نظر کارشناس سایت چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ مصرف این مکمل ها در صورت نیاز و عدم تأمین نیاز بدن با تغذیه و در شرایطی که مکمل ها اصل باشند عوارضی نداره

 17. Mohsen گفت:

  بنده پروتئین وی و کراتین رو با هم مخلوط کرده و قبل از تمرین و بعد از تمرین استفاده میکنم. این مدلی خوبه؟

 18. رضا مجید گفت:

  ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات مفید.
  آیا بنظر شما کراتین اپتیموم که در داروخانه ها فروخته میشه و برچسب تایید کالا داره که میشه با فرستادن کد ۱۶ رقمی از صحت کالا باخبر شد. اصله؟ و میشه استفاده کرد؟

 19. zahra s گفت:

  با سلام و خسته نباشید ..
  ایا مصرف همزمان نوشابه و کراتین مضر است؟
  ایا مصرف همزمان این دو ماده منجر به ناراحتیای ریوی یا قلبی می شود.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، چیزی در این خصوص شنیده نشده، منتها به نظرم انجام نشه بهتره، بهرحال خود نوشابه عوارض داره و ممکنه تداخل ایجاد کنه

 20. رضا گفت:

  سلام داداش من قدم ١٧٩ وزنمم ۶٨ حدود چهارماه بدنسازی کارمیکنم فرم بدنم خیلی عالیه میتونم بگم چربی بدنم خیییلی کمه و بدنم عضلانیه مربی باشگام برای حجم ی دوره بهم داده که شامل ی گینرکربوبالا-گلوتامین-کراتین – پاراهورمون الفاتست هست میخواسم بدونم خوردن همه ایناباهم مشکلی برام پیش نمیاره؟؟
  اگه طریقه مصرفشم بهم بگین ممنون میشم!

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *