ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی

تلگرام

ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو تحدب دارد.چنانچه این انحنا بیش از حد طبیعی آن باشد به آن عارضه سر به جلو می گویند.در این این ناهنجاری سر جلوتر از گردن قرار دارد یعنی هنگامی سر متمایل به جلو باشد لاله گوش و وسط بازو در یک راستا نیستند و لاله گوش جلوتر قرار دارد، بنابراین فشار زیادی رویی مفاصل فکی-گیجگاهی و مفاصل گردن و عضلات پشت گردن وارد می شود.عامل ایجاد این ناهنجاری را می توان استفاده از بالش های بلند و همچنین عدم قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت صحیح دانست.یعنی فرد به صورت عادت، گردن را نسبت به خط ستون فقرات جلوتر قرار می دهد.همچنین قوز کردن نیز تا حدی بر این عارضه تأثیر گذار است.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحیعوارض ناهنجاری سر به جلو

۱- افزایش فشار روی مفاصل فکی – گیجگاهی

۲- افزایش فشار روی مفاصل گردن

۳-افزایش فشار روی عضلات پشت گردن

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

۴-افزایش وزن سر در وضعیت سر به جلو .وقتی سر در وضعیت جلو واقع شده، وزن آن در حدود ۹ کیلوگرم است.در حالی که در وضعیت طبیعی حدود ۴ کیلو و نیم است.

۵-گیر افتادن ریشه های عصبی.از دیگر عوارض ناهنجاری سر به جلو گیر افتادن ریشه های عصبی در ناحیه گردن است.عارضه سر به جلو موجب افزایش گودی گردن، کاهش فضای سوراخ های بین مهره ای، احتمال گیر افتادن اعصاب و فشار روی ریشه های عصبی می شود.

۶-افتادگی شانه

۷-افتادگی سینه

۸-کاهش عملکرد ریوی

حرکات اصلاحی سر به جلو

۱-فرد در حالی که به دیوار تکیه می دهد، سر را به سمت بالا می کشد و در عین حال سر را به سمت عقب می کشد و به دیوار تکیه می دهد.در این حال عضلات پشت گردن کشیده می شوند.(الف)

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی۲-فرد در حالی که پشت خود را به  دیوار تکیه داده است، سر را به سمت بالا می کشد و گودی گردن و کمر را نیز کم می کند.(ب)

۳-این تمرین برای بهبود وضعیت گردن یکی از تمرینات کششی گردن است که فرد در هنگام کار می تواند انجام دهد به عبارت دیگر، فرد یاد می گیرد که در هنگام کار و انجام فعالیت نیز وضعیت طبیعی را حفظ کند. برای این منظور، وزنه ای در حدود یک کیلوگرم را روی سر قرار می دهد و سر را به سمت بالا می کشد؛ به طوری که گودی گردن کاهش یابد و وضعیت سر و گردن به صورت صاف در آید.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی۴- یکی دیگر از تمرینات اصلاحی برای عارضه سر به جلو این است که فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و وزنه ای به میزان یک کیلوگرم را روی سر قرار می دهد.فرد در این حالت سعی می کند که سر را به سمت بالا بکشد و روی مهر های گردن کشش اعمال کند.سپس گودی گردن را کاهش می دهد تا عضلات پشت گردن کشیده شوند.در این حالت وضعیت سر و گردن از حالت تغییر شکل یافته خارج می شوند و در حالت صحیح قرار می گیرند.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی۵-فرد در حالت ایستاده قرار می گیرد و سر را به سمت عقب حرکت می دهد.او بی آنکه چانه را به پایین یا بالا ببرد، سعی می کند گودی گردن را کم کند.به این ترتیب گودی کاهش می یابد و سر در وضعیت طبیعی قرار می گیرد.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی۶-تمرین ناقص بلند شدن از حالت خوابیده و به حالت نشسته در آمدن، برای این منظور فرد به پشت می خوابد و دست ها را کنار بدن روی زمین قرار می دهد. حال سعی می کند بلند شود. برای این منظور سر را از زمین بلند و گردن را خم می کند و در همین وضعیت نگه می دارد.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحی۷- برای تقویت عضلات جلوی گردن که در حرکت خم کردن مهره های گردنی نقش دارند و ثبات دهنده قسمت جلویی گردن نیز محسوب می شوند، فرد دست خود را روی پیشانی قرار می دهد و سعی می کند که سر را به سمت عقب حرکت دهد. در این حال فرد از طرف دیگر سعی می کند سر را به سمت جلو جابه جا کند، به هر حال، مقاومت اعمال می شود و عضلات قسمت جلوی گردن منقبض می شوند؛ ولی حرکتی صورت نمی گیرد.

ناهنجاری سر به جلو و حرکات اصلاحیدر پایان لازم به ذکر است فرد باید به نحوه قرار گیری بدن در وضعیت های صحیح توجه کند.در این خصوص می توانید مطلب شیوه های صحیح نشستن، ایستادن و راه رفتن و همچنین شیوه صحیح  نشستن پشت کامپیوتر را مطالعه کنید.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

منبع استفاده شده: حرکات اصلاحی یحیی سخنگویی و ابوالفضل فراهانی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷۸ نظر

 1. سلام برای تصحیح ستون فقرات به چه دکتری با چه تخصصی مراجعه کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام خانم لشگری

   اگه بتونید یه فوق تخصص ستون فقرات رو پیدا کنید خیلی عالی میشه. یک سایت فوق تخصصی ستون فقرات به اسم اسپاین ایران هست اگه به اونجا سری بزنید بهتر میتونن راهنماییتون کنند..

   http://spineiran.com/

 2. پارسا گفت:

  سلام
  آیا این نا هنجاری با این حرکات اصلاحی کاملا قابل برگشت هست ؟برای خانمی در حدود ۳۰ سال

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. چنانجه علت اکتسابی باشد و در این اواخر دچار شده باشد قابل اصلاح است در غیر اینصورت خیر

 3. پانته آ برزگر گفت:

  من دچار این عارضه هستم و گاهن خیلی هم سر درد میکنم که نتیجه ی خستگی گردنم هست . اگه میشه لطف کنید تعداد حرکات یا تناوب اجرا رو هم بگید که بتونم به صورت یک برنامه روتین اجراش کنم

 4. محمد گفت:

  من ٢٢ سالمه و هم کمی قوز دارم هم کمی گردنم در به جلو هست ایا قابل درمان هست در این وضعیت؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، چنانچه قبل از سن بلوغ دچار این  ناهنجاری ها شده باشید به دلیل شکل گرفتن ساختار اسکلتی قابل اصلاح نیست، در هر هر حال حرکات اصلاحی در پیشگیری از رشد  ناهنجاری مؤثر است  و توصیه می کنیم انجام دهید

 5. سارا گفت:

  با سلام
  من ۱۶ ساله هستم و میخواستم بدونم با انجام این تمرینات این عارضه برطرف خواهد شد؟ تعداد حرکات چقدر باید باشد؟
  با تشکر

 6. زهرا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه میخوام بدونم گرذنم تو این سن قابل اصلاح هست یا نه؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 7. لاله گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از مطالب مفید و ارزنده شما
  من ۲۷ سالمه و سرم کمی جلو هست. میخواستم بپرسم آیا این جلو بودن سر و گردن میتونه باعث ایجاد سردردهای شبیه به میگرن و کاهش تمرکز بشه؟ خیلی ممنون میشم

 8. ساناز گفت:

  باسلام من ۱۹سالمه وبه شدت ازاین عارضه ناهنجاری زجرمیکشم ومهره های پشتم که به حالت قوزدرامده اذیتم میکنه میخواستم منوراهنمایی کنیدکه من بایدهمین تمریناتوانجام بدم تا این مشکل برطرف شه یابرطرف نمیشه وبرای رفعش این تمرینات فایده ای نداره وباید کارها دیگه ای انجام بدم خواهش میکنم منوراهنمایی کنید ممنون ازشما

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. حرکات اصلاحی تنها برای سن قبل از بلوغ به طور کامل می تواند ناهنجاری را رفع کند، بعد از آن تنها مانع رشد آن می شود؛ چون ناهنجاری های اسکلتی همیشه در مسیر رشد هستند و تا حدودی هم آن را بهبود می بخشد. می توانید به متخصص حرکات اصلاحی یا ارتوپد مراجعه کنید

 9. مهراد کلیمیان گفت:

  گردن و شکم من جلو و شانه‌هام افتاده هستند. چندماهی است یا بالش استفاده نمی‌کنم یا بالش‌های خیلی کوتاه استفاده می‌کنم. ولی مشکل این است که تاندون‌های پای من کوتاه است. یعنی نمی‌توانم چمباتمه بنشینم و پاشنه‌هایم روی زمین نمی‌آیند و مثل مدلی که فوتبالیست‌ها موقع گرفتن عکس چمباتمه می‌زنند می‌توانم بشینم. فکر کنم عامل اصلی این ناهنجاری‌های من همین کوتاهی تاندون باشد. حرکت خاصی برای اصلاح افتادگی گردن، سر جلوآمده و شکم‌جلوآمده می‌شناسید؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام برای مشکل گردن از این حرکات استفاده کنید، برای افتادگی شانه و گودی کمر نیز در بخش حرکات اصلاحی مطلب داریم، مطالعه کنید، برای مشکل تاندون پا، از تمرینات کششی در طول روز استفاده کنید، می توانید حرکات کششی را در سایت جستجو کنید

 10. محمد گفت:

  با سلام
  من ۳۰ سالمه و افتادگی سر به جلو همراه با کمی قوز دارم نمی دونم که قبل از سن بلوغ گرفتار این عارضه شده ام یا بعد ار آن . اما می خوام هر جور هست درمانش کنم لطفا راهنماییم کنید. ایا استفاده از قوزبند و گردن بند مشکل را حل می کنه یا اصلا نظرتون در مورد استفاده از بریس این عوارض را درمان می کنه یا نه؟ ممنون از راهنمایی تون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر قبل از بلوغ دچار شده باشید درمانی جز عمل جراحی ندارد، اما اگر هم پس از سن بلوغ باشد و وضعیت شدید باشد بازهم درمان به سختی صورت می گیرد، استفاده از بریس فقط برای جلوگیری از رشد ناهنجاری و تثبیت وضعیت صحیح بدن است

 11. ایمان گفت:

  سلام کیوان جان ساله نو مبارک….
  میخواستم بدونم حرکتی هست که فاصله ی بین دوتا ران رو کم کرد و به هم نزدیک تر کرد؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنی

 12. مهرداد گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و این مشکل رو دارم..کمی هم قوز دارم.خواستم ببینم با این حرکات رفع میشه یا نه؟

 13. مریم گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه، و گردن جلو با کمی قوز دارم، اما وقتی تمرینات مربوط به قوز را انجام می دهم تاحدود ۲ یا ۳ ساعت قوزم از بین می ره، اما بعد دوباره بر می گرده که بسیار ناامید کننده است. به نظر شما آیا ادامه دادن تمرینات کمکی به از بین بردن دائمی قوز من می شود یا بی فایده است؟

 14. معین گفت:

  سلام
  من ۱۶سالمه و سن بلوغم تقزیبا تموم شده با فیزیوتراپی و با این حرکات کاملا قابل درمان است؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پایان بلوغ ۱۸ ساالگی است، اگر در وضعیت صحیح قرار گرفتید و ناهنجاری مشخص نبود، امکان اصلاح وجود دارد

 15. سارا صادقی گفت:

  سلام لطفا یک دکتر جراح ستون فقرات و گردن جهت عمل معرفی بفرمایید. ایا ۵ درجه جلویی گردن و ۱۰ درصد قوز را در ایران عمل میکنند؟ ۲۷ سال دارم.

 16. پوریانی گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم اجازه هست که از مطالبتون استفاده کنم و در پیجم استفاده کنم من خودم دانشجوی تربیت بدنی هستم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بازنشر مطالب تنها با درج لینک منبع مجاز و بلامانع می باشد، در صورتی که این مورد را رعایت نمی کنید لطفاً از کپی برداری خودداری فرمائید

 17. سیاوش گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و دچار این عارضه شدم که برام عذاب اوره با این تمرینات میتونم این عارضه رو بر طرف کنم؟؟؟

 18. محمد گفت:

  باسلام
  آیا با حرکات اصلاحی گردن (تقویت عضلات گردن و پشتی)میتوان ناهنجاری فک رو به جلو را درمان کرد؟
  ناهنجاری فک پایینی است.
  مادرزادی نیست.
  تا اول راهنمایی چنین مشکلی نداشتم اما بخاطر نشستن و کارهای اشتباه گردن چنین مشکلی بوجود اومد.

  ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم بفرستید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   دلیل این ناهنجاری مهم است. شاید به دلیل رشد نامتقارن استخوان فک در سن بلوغ باشد. یا به دلیل عدم تقارن عضلات در صورت و فک. هر دلیلی داشته باشد باید دکتر متخصص دلیل اصلی را تشخیص دهد.

 19. ساناز گفت:

  با سلام .من چهارده ساله هستم
  حرکات اصلاحی گردن را باید روزانه چند ساعت انجام شود؟ و بعد از چند سال رفع می شود؟ اصلا امیدی به بهبودی هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که عارضه ثابت نشده و با حرکات اصلاح خواهد شد می توانید با انجام تمرینات اصلاحی مخصوص عارضه را کمتر کنید. زمان اصلاح کامل به نوع و شدت عارضه و میزان تمرینات شما بستگی دارد.

 20. احمد گفت:

  با سلام من ۲۴ سالمه .این موضوع به غبغب هم مربوط میشود
  و اگر این تمرینات رو انجام بدیم گردن به روال عادی برمیگرده برای کابوسی شده ممنون از شما

 21. Muhammad گفت:

  سلام من ۱۷سالمه این عامل سربه جلوامدن میتونه از شیویه نادرست ورزش باشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ناهنجاری زمانی رخ میده که شما یک پوزیشن غلط رو در طول روز مدام تکرار کنید، آیا در فعالیت ورزشی که دارید این امکان وجود دارد؟ در خصوص عارضه سر به جلو احتمال کمی دارد

 22. دانیال گفت:

  سلام خسته نباشید
  من از ۲سال پیش قسمت کتفم یک حالتی رو احساس میکردم انگار یه چیزی گیر کرده که وقتی کششی واسه کتفم میرفتم خوب میشد و احساس ارامش میکردم.
  این گذشت و الان حالم بدتر شده و پیشرفت کرده و کتفم صدا میده خیلی هم صدا میده و وقتی دست چپمو روبروی خودم میارم و به راست کش میدمش درد رو بیشتر احساس میکنم(کتف چپم مشکل داره)
  هر چی صداشم بیشتر میشه(احساس سایدگی دو استخوانه تقریبا) دامنه درد تو بدنم وسیع تر میشه میزنه به گردن دنده ها ستون فقرات و گودی کمر اوردم و کمربند شانه ام افتاده شده.
  بیماری من چیه و باید چه جوری درمانش کنم؟بیش ۲تا متخصص رفتم یکی میگه دیسکه گردنه یکی میگه عصبیه. ولی من میدونم کتفمه که مشکل داره.تازگی داره تو کتف راستمم میره حالتش
  و ایا ارتباطی بین درد کتف و سیاتیک و دیسک وجود داره؟
  کمکم کنید لطفا.ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه در این موارد چون در تخصص ما نیست و به پزشک مربوط است نمی توانیم نظر دهیم اما حتماً به متخصص های دیگری مراجعه کنید یا MRI بگیرد

 23. دانیال گفت:

  تو گوگل سرچ کردم به این بیماری رسیدم Myofascial Pain Syndrome یا همان سندرم درد میوفاسیال.ممکنه این باشه؟
  اگر امکان دارد لینک چند نمونه از تمرین هایی که میتونه بهم کمک کنه رو بزارید(واسه کتف)چه تقویتی و چه اصلاحی
  با این حال اره حتما باید بازم برم پیش متخصص مرسی از پاسختون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   دانیال عزیز، بهترین راه حل مراجعه به پزشک ارتوپد است تا زمانی که مشخص نباشه علت این مشکل چی هست نمیشه تمریناتی هم در نظر گرفت

 24. باران گفت:

  میشه لطفا انقدر ناامیدانه حرف نزنید و به اکثر افراد نگید نمیشه!با قدرت فوق العاده فکر انسان هییییچ کاری نیست که نشه،من خودم تو سن ۲۵سالگی ۶سانت باورزش و تجسم خلاق قدم بلندتر شده برطرف کردن این ناهنجاریها که دیگه کاری نداره…و کلا فکر میکنم اگه کمی امیدوارانه تر و مثبت تر حرف بزنیم دنیای زیباتری خواهیم داشت،امیدوارم نظرم به ثبت برسه،ممنون سایت خوبتون

 25. افشین گفت:

  سلام…برای تشخیص و درمان سر به جلو به چه دکتری مراجعه کنیم؟؟؟؟

 26. ebi گفت:

  سلام پسر من چهار سالشه هیدرو سفال هست . و ایستادنم حتی نداره همش نشسته و یا خوابیدس . به علت سنگینی سر و حرکت سر رو به جلو لوردوز کمرش هم خیلی زیاد شده و شکمش سفت سفته . آیا حرکات اصلاحی شما براشون مناسبه ؟ درمان ئیگه مد نظرتون نیست ؟ مثلا درمان ارتوزی؟
  ممنون از سایت خوبتون…

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، طبیعتاً مفید هست اگر هم در درمان مؤثر نباشد در جلوگیری از ناهنجاری نقش دارد، اما در این خصوص توصیه می کنم با ارتوپد یا متخصص حرکات اصلاحی مشورت کنید

 27. saghi گفت:

  سلام چرا مطالبتون کپی نمیشن . من مخام از مطالبتون پرینت بگیرم و ازش استفاده کنم راهنمایی میفرمایین؟>

 28. saghi گفت:

  بنده مخام این مطالب خوبتونو برای یک سری معلولین که دارن توانبخشی میشن پرینت کنم بهشون بدم البته با ذکر منبع و اجازه شما. فکر مکنم علاوه بر توانبخشی این حرکات برای عارضشون رو اگر در خانه انجام بدن خیلی زودتر جواب بگیرم . ممنون میشم بذارین کپی کنیم و اینکه اگر مطالبتون با ذکر منبع گفته بشه خیلیم برای سایت شما و خود شما مفید و باعث تبلیغ سایتتونه .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه در حال حضر امکان پذیر نیست، امیدوارم سطح فرهنگ جامعه آنقدر رشد کند که همه مثل شما فکر کنند

 29. ترانه گفت:

  سلام من ١٢ سالمه می خواستم بدونم که گردنم با انجام این ورزش ها برطرف می شود؟

 30. نیما گفت:

  سلام من ۱۵ ساله هستم و گودی کمر و عارضه گردن به جلو دارم.خواستم بدونم که اگه با تمرینات این مشکلاتو برطرف کنم به قدم اضافه میشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به طور نامحسوس بله. ولی نباید انتظاری زیادی داشته باشید. این مقدار کم هم به دلیل راست سدن ستون مهره ها از گردن تا لگن هست.

 31. غزل گفت:

  سلام .من ۲۲سالمه.حدود یکسال ونیمه دچار عارضه سرو گردن به جلو وقوز گردن شدم .به دکتر حرکات اصلاحی مراجعه کردم .یسری حرکاتوگفتن سه بار در روز انجام بدم .میخاستم بدونم ایا این حرکات اثر بخش هست و عارضه برطرف خواهد شد یانه؟؟?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله چون بعد از سن بلوغ ایجاد شده امکان درمان زیاد است، حتماً حرکات اصلاح را انجام دهید و وضعیت های صحیح بدن مثل نشستن، ایستادن  و… را رعایت کنید

 32. عادل گفت:

  سلام.من به علت بد خوابیدن و بد ورزش کردن دچار قوز گردن شدم و استخوان پشت گردنم بیرون زدگی پیدا کرده
  حرکات اصلاحیه فشرده ای میخوام برای رفع این مشکل

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حرکات اصلاحی فشرده ای وجود نداره، وضعیتی که شما دچار اون هستید به مرور ایجاد شده و به مرور هم اصلاح میشه، نیاز هست حرکات اصلاحی رو در کنار رعایت وضعیت های صحیح بدن مثل خوابیدن، ایستادن و .. رو رعایت کنید تا اصلاح بشه

 33. عادل گفت:

  ممنونم ولی جز این چند حرکت ک در صفحه هست.چند حرکته دیگرهم بفرمایید

 34. ZAHRA گفت:

  سلام و ممنون از مطالب عالی و کاملی که در اختیار ما میگذارید.
  سوال من اینه که آیا بیرون زدگی کتف با قوز فرق میکنه؟ با توجه به اینکه من خیلی لاغر نیستم وزنم متناسب هست اما کتف هام بیرون زده گی داره وقتی دست هام رو بالای سرم میکشم یا به جلو خم میشم پشتم کاملا صافه اما در حالت ایستاده این بیرون زدگی هست.لطفا راهنماییم کنید چه ورزش هایی میتونم انجام بدم برای رفعش

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این عارضه کتف بالدار یا Winged Scapula نامیه میشه و با قوز خیلی فرق داره. در اکثر موارد به دلیل ضعف عضله دندانه قدامی و عصب آن و عادت های بد ایجاد میشه. در این عارضه عضلات ثابت کننده کتف دچار مشکل میشن. یخ درمانی برای کاهش درد، فیزیوتراپی، تقویت عضله باید انجام بشه. چند تمرین ساده: تمرین اول: داخل چارچوب درب بایستید. دو دست رو بالا آورده و به چارچوب بچسبانید سپس سینه را به سمت جلو فشار بدید. در این حرکت کشش در قیمت سینه و انقباض در قسمت پشت باید احساس بشه. این تمرین رو می تونید به صورت تک دست هم انجام بدید. تمرین دوم: روی یک تخت بزرگ و صاف رو به سینه دراز بکشید. یک بالش پهن زیر تنه بزارید تا سر و گردن کمی از تخت فاصله بگیره. در این حالت دست ها رو از بغل بالا آورده و از آرنج خم کنید به صورتی که بازوها موازی کتف ها باشن حالا دست ها و بازوها رو به سمت سقف بالا ببرید تا عضلات کتف تقویت بشن. تمرین سوم: حرکت قبل رو می تونید با دست راست به طرفین هم انجام بدید. تمرین چهارم: در حالت درازکس روی تخت دست ها رو به سمت پایین بدن یعنی کمر و باسن دراز کرده و در حالت دراز کش رو به سینه روی تخت سعی کنید دست ها را به سمت سقف بالا ببرید. تمرین پنجم. یک کش بدنسازی رو به دستگیره در ببندید. رو به در بایستید و دو طرف کش رو با دو دست بگیرید. دست ها از آرنج خم باشن. حالا دست ها رو به سمت عقب و بالا بیارید تا عضلات کتف تقویت بشن. کلا این تمرینات ۵ گانه رو هر روز انجام بدید. هر چند پیشنهاد میکنم حتماً با فیزیوتراپ هم مشورت کنید.

 35. ZAHRA گفت:

  ممنون ، حتمابا فیزوتراپ هم مشورت میکنم.

 36. رها گفت:

  سلام .بسیار خوب بود.لطفأمطالب ،کیفوز وناهنجاری سر روبه جلو رادر اولین زمان برای من بفرستید.ممنونم ازوسایت عالی تون.

 37. علیرضا گفت:

  سلام
  من ۲۹ سالمه، من علاوه بر این مورد مشکل گودی کمر هم دارم ، میخواستم بدونم که اصلاح همزمان این دو درسته یا به نوبت باید اصلاح بشن ؟

 38. ابوالفضل گفت:

  سلام من نمیدونم الان مشکل سر به جلو دارم یا گودی کمر میشه کمک کنید.سرم رو به جلو هست و کمرم هم گوده کدام حرکات رو انجام بدم؟

 39. علی گفت:

  سلام
  من ۲۰ سالمه(پسر) و حدود ۱.۵ ساله این مشکل(و همچنین کمی افتادگی شانه) پیدا کردم ،
  این حرکات میتونه بطور کامل باعث رفع مشکلم بشه ؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *