زانوی عقب رفته چیست و چگونه با حرکات اصلاحی باید درمان شود؟

تلگرام

زانوی عقب رفته یکی از انواع تغییر شکل های زانو است که در آن زانو عقب تر از وضعیت طبیعی قرار می گیرد. به عبارت دیگر زانو با دامنه بیشتر از حد طبیعی باز می شود که این عمل غیر طبیعی است.

علل زانوی عقب رفته

 • ضعف عضلات چهار سر
 • فلج عضله چهار سر
 • کوتاهی عضله چهار سر
 • ضعف عضلات پشت ران
 • ضعف عضلات پشت ران و چهار سر
 • فلج عضلات پشت ران

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی عوارض ناشی از تغییر شکل زانوی عقب رفته

۱-آرتروز زود رس:

به علت وارد شدن فشارهای غیر طبیعی فرد دچار آرتروز زودرس زانو می شود.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

۲-درد:

درد زانو به علل مخلف از جمله کشش بافت های نرم،وارد آمدن فشار غیر طبیعی بر سطوح مفصلی و فشرد شدن استخوان کشکک روی استخوان ران بروز می کند.بنابراین درد ممکن است در قسمت جلو زانو به علت فشردگی کشکک روی استخوان ران و همچنین در عقب زانو به علت کشش بافت های نرم خلفی ایجاد شود.

۳-تغییر در راستای ستون مهره ها:

در صورتی که تغییر شکل یک طرفه باشد، می تواند موجبات انحراف ستون مهره ها را فراهم آورد.

۴-تغییر الگوی راه رفتن:

راه رفتن فرد از حالت طبیعی خارج می شود.

۵-افزایش آسیب پذیری زانو:

نظر به این که در این وضعیت زانو از وضع بیومکانیکی طبیعی خارج می شود، آسیب پذیری آن افزایش می یابد و احتمال آسیب وترها و رباط های اطراف زانو زیاد می شود.

تشخیص زانوی عقب رفته

۱-برای این منظور  می توان دو پا را از سطح زمین بلند کرد.این کار در حالی صورت می گیرد که فرد طاقباز خوابیده است. زاویه زانو در حالت طبیعی و هنگامی که کاملا "صاف می باشد، صفر درجه است،اما اگر زانو عقب رفته باشد، این زاویه تغییر خواهد کرد.در صورتی که یک طرفه باشد، تغییر شکل را در مقایسه با سمت سالم بهتر می توان تشخیص داد.در دو طرف ها نیز اندازه گیری زاویه باز شدن زانو به تشخیص کمک می کند.

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی ۲-در حالی که درشت نی و استخوان ران در یک خط قرار گرفته اند ( زاویه صفر درجه یا ۱۸۰ درجه) ساق را بلند کنید.بلند کردن ساق موجب می شود که درشت نی نسبت به استخوان ران در سطحی بالاتر و زاویه دار واقع می شود.این حالت ، نشان دهنده زانوی عقب رفته است.

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی نحوه اندازه گیری زانوی عقب رفته

برای این منظور راستای ساق و ران که در یک خط هستند، به عنوان وضعیت طبیعی و صفر درجه در نظر گرفته می شود. حال، جلو آمدن ساق نسبت به ران زاویه ای ایجاد می کند که میزان درجه زاویه عقب رفتن زانو را مشخص می کند.

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی حرکات اصلاحی زانو عقب رفته

۱-ضعف عضلات چهار سر

در صورتی که ضعف عضلات چهار سر عامل ایجاد تغییر شکل باشد باید آن را تقویت کرد که در ادامه به تعدادی از تمرینات تقویتی ‎، از ساده به مشکل اشاره می شود:

تمرینات پشرونده برای تقویت عضله چهار سر

۱-انقباض ایزومتریک: پاها را دراز کنید‏،در حالی که پاها صاف و کشیده هستند، همزمان عضلات ران هر دو پا را منقبض کنید.این تمرین را چند بار تکرار کنید.

۲-انجام حرکت باز کردن زانو: روی زمین دراز بکشید و یک پد یا چیزی مشابه آن به ارتفاع ۷ سانتیمتر(۳اینچ) زیر زانو قرار دهید.سپس در این حالت زانو را باز کنید و به وضعیت اول برگردید.

۳- بالا بردن پا با زانوی صاف : روی زمین دراز بکشید‏ سپس بدون اینکه زانو را خم کنید‏، پا را از مفصل ران رو به بالا حرکت دهید.

۴-بالا بردن پا و اعمال مقاومت: این تمرین مانند حرکت قبلی انجام می شود، منتها با استفاده از یک وزنه که موجب اعمال مقاومت می شود.وزنه های را با به مچ بسته  ( می توانید کیسه های کوچکی را با شن پر کنید و از آن استفاده کنید) و سعی کنید پا را صاف کید. به تدریج می توانید سنگینی وزنه را برای تقویت عضله چهار سر افزایش دهید.

۲-کوتاهی عضله چهار سر

در این مورد، کوتاهی عضله چهار سر باید با استفاده از حرکات کششی بر طرف شود.

کشش عضله چهار سر: فرد در حالی که روی یک پا نشسته است، پای دیگر را به سمت عقب می برد .در این حالت در مفصل ران عضلات خم کننده تحت کشش قرار می گیرند.از طرفی، عضله راست رانی هم که جزء عضلات چهار سر ران است تحت کشش قرار می گیرد. باخم کردن زانو، بقیه قسمت های عضله چهار سر نیز کشیده می شوند.

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی کشش عضله چهار سر در حالت ایستاده:  با دست چپ پای (قسمت مچ پا و یا برای اعمال کشش به عضلات جلو پا به صورت هم زمان و قسمت جلو پا را ) راست را می گیرد و زانو را خم می کند، سپس ران را باز می کند، به طوری که عضله چهار سر کشیده می شود.

زانوی عقب رفته و حرکات اصلاحی ۳- قوی بودن عضله چهار سر

اگر قدرت عضله چهار سر خیلی زیاد باشد، به طوری که با عضلات خم کننده زانو متعادل نباشد، می تواند تغییر شکل زانوی عقب رفته را ایجاد کند.در این حالت حرکات اصلاحی باید در جهت پایداری تقویت عضلات خم کننده زانو باشد.

۱- فرد رو به شکم می خوابد و زانوی خود را خم می کند، با انجام این حرکت عضلات خم کننده زانو فعال می شوند.این حرکت برای هر پا انجام شود.

۲- اگر فرد در حالت خوابیده رو به شکم بتواند زانوی خود را خم کند، برای اعمال مقاومت می توان از وزنه ای کم استفاده کرد، به این ترتیب که وزنه کوچکی به مچ پا بسته می شود و فرد زانوی خود را در این حالت خم می کند.مقاومتی که از طریق وزنه اعمال می شود ، موجبات تقویت بیشتر عضلات خم کننده زانو را فراهم می آورد .به تدریج و با بهبود قدرت عضلانی فرد می توان میزان وزنه را افزایش داد.

زانوی عقب رفته خفیف

در موردی که زانوی عقب رفته خفیف است ‏، استفاده از کفش پاشنه دار می تواند در جلوگیری از پیشرفت تغییر شکل و اصلاح آن مفید باشد.در موارد شدید تغییر شکل ، باید از وسایل کمکی زانو استفاده کرد.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

منبع: حرکات اصلاحی دکتر یحیی سخنگوی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۲ نظر

 1. ژاله گفت:

  سلام باز هم عالی بود ممنون
  اگر میشه در مورد چرخش داخلی زانو هم مطالبی روی سایت خوبتون بذارین…

 2. الهه گفت:

  خیلی عالیه

 3. حبیب زارعی گفت:

  ممنون از شما.
  تمرینات رو با چند تکرار و چه مدت زمان انجام بدیم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   تمرینات بستگی به شدت وضعیت دارد، ولی در حد معمول دو بار در روز و هر حرکت ۳ بار با حداقل ۱۰ تکرار کافی است

 4. سلام ممنون از سایت خوبتون من پارگی رباط زانوی پای راست(ACL)داشتم ۷ ماه که عمل کردم اگه میشه اطلاعاتی ذز این رابطه و تقویت عضلات بذارین .

 5. محمدجعفرعابدی رنانی گفت:

  آیا آرتروز زانو درمان دارد؟ حرکات اصلاحی آن را باشکل در سایت بگذارید. متشکرم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام دوست عزیز، آرتروز زانو به طور قطع درمان نمی شود اما با ورزش می توان درد آن را کاهش داد و تا حدودی آن را بهبود بخشید.اینجا کلیک کنید و ورزش های مناسب آرتروز را مشاهده کنید

 6. الهه گفت:

  سلام
  واقعا ممنون از توضیحات مفیدتون . خیلی عالی بود . همسر من کاملا زانوهاش رو داخل می ده و عقب زدگی داره…دخترم هم از همون ابتدا این مورد رو تو پاهاش دیدم که بعد از گرفتن یبوست و سیخ کردن مداوم پاهاش بیشتر نمایان شد! خیلی نگرانم .واقعا درمان قطعی و بدون جراحی داره.. برای بچه ها چطور حرکات رو انجام بدیم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام خانم الهه

   بهتره برای جلوگیری از اضطراب و نگرانی به دکتر متخصص مراجعه کنید. ضمناً حرکات ذکر شده در مطلب مفید خواهند بود.
    

 7. با سلام… زانوی راست من کندرومالاسی داشت، برای درمانش تقویت عضلات چهار سر رو دکتر تجویز کرد… در همین حین پاهام تا حدی پرانتزی هم بود…
  بعد از چند سال حس کردم سطح کشک پام نسبت به قبل خوابیده تر شده… الان هم به خصوص توی پای چپ وقتی عضلات چهار سر رو منقبض میکنم، حس میکنم زاویه بین استخوان ران و درشت نی که باید صفر باشه یکم بیشتره… البته فقط یکم…

  این اواخر هم رفتم دو تا دکتر، البته فیزوتراپ و کایروپرکتیک که یکیشون گفته انحراف کشکک دارم و توی مسیر درست حرکت نمیکنه… و دومی هم که بعد چند سال بالاخره گفت عکس از زانوهات بگیر، روی عکس گفت فاصله استخوان ران و درشت نی در محل زانو (فکر کنم کندیل یا همچین چیزی) کم شده، البته گفت هنوز آرتروز نشده…

  الان واقعا موندم چیکار کنم… چون نظرات دکترا متفاوته… به نظر میاد چندین مشکل رو با هم دارم و هر کسی فقط بخشیش رو میبینه… شما توصیه ای ندارین…؟ خیلی گیجم… و نگران زانوهام… یه زمانی میرفتم کاراته خیر سرم حالا به این روز افتادم…

  اگر کمکی از دستتون برمیاد و میتونید راهنمایی کنید ممنون میشم…

 8. مرتضی گفت:

  واقعا سایت عالی بود ممنون اگه میشه مطالب های جدید رو به ایمیل ما هم بفرستید تشکرررررررررررر

 9. هادی عزیزیان گفت:

  بسار عالی وخوب

 10. سامسونگ گفت:

  با سلام و سپاس بسیار عالی بود ممنون

 11. ساسان گفت:

  با سلام من در زانوی چپم عقب زدگی دارم از۲ سال پیش تا الان دکتر های زیادی رفتم و قرص و فیزیوتراپی نوشتن برام الان من نزدیک ۲۰ جلسه هست میرم ولی فعلا تغیری احساس نکردم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   اگر فیزیوتراپی شامل حرکات اصلاحی موجود در مطلب است باید به تکرار و تمرین حرکات ادامه دهید. در غیر اینصورت می توانید با فیزیوتراپ خود مشورت کرده و تمرینات جدیدی جایگزین کند.

 12. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید.. ببخشید این عقب رفتگی زانو یا ساق پا..از چند سالگی نمایان میشه..یعنی. از چه سنی باید جدی گرفته بشه..و اگر زود تشخیص بدن..آیا با انجام این تمرینات رفع میشه..ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این امکان وجود نداره که سن براش تعیین بشه اما اگر کودک دچار این ناهنجاری بشه هر چه زودتر اقدام بشه بهتره، معولاً ناهنجاری ها بعد از بلوغ سخت تر درمان می شوند

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این امکان وجود نداره که سن براش تعیین بشه اما اگر کودک دچار این ناهنجاری بشه هر چه زودتر اقدام بشه بهتره، معمولاً ناهنجاری ها بعد از بلوغ سخت تر درمان می شوند

 13. معصومه گفت:

  باسلام، مادر من چند سالی هست که سکه ی مغزی کرده و حدودا یک سال است هنگامی که می خواهد راه برود، زانویش به عقب برمی گرده، به پزشک هم مراجعه کردیم، برایش یک چیزی مثل آتل درست کرده که موقع راه رفتن می پوشد تا زانویش عقب نرود ولی نمی تواند از آن استفاده کند، می خواستم بدانم آیا چیز دیگر هست که موقع راه رفتن زانویش را بگیرد تا به عقب نرود مثل زانوبند با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، چیز دیگه یا غیر از بریس مخصوص یا همین وسیله ای که براشون درست کردن نیست، اگر ارتوپد فنی پیدا کردید از ایشون کمک بخواید

 14. فاطمه گفت:

  سلام ، دختر من سه ساله هست، سه ماهی هست که متوجه شدیم موقع ایستادن زانوی راستش رو عقب تر میذاره ، به جای اینکه صاف بایسته به صورت منحنی به سمت داخل میذاره زانوش رو . متخصص ارتوپد بردیمش گفت مشکلی نداره ، به خاط کم سن و سالی و نرم بودن مفاصل هست . دارو نداد توصیه ای هم نکرد ، آیا به نظر همون یک متخصص بسنده کنیم ؟ یا جای دیگه ای هم ببریمش؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. معمولا در این سن همچین عوارضی مثل زانوی پرانتزی یا ضربدری یا متقارن نبودن زانوها طبیعیه و با رشد و سفت شدن استخوان ها حل میشه. اما توصیه میکنم ارتباط تون رو با دکتر قطع نکنید و مدام تحت نظر باشن.

 15. فاطمه گفت:

  آقای رامیار نجفی ، از توجه شما سپاسگزارم .

 16. مهدی پارسا گفت:

  سلام. با تشکر از سایت خوبتون.

  یه دختر ۵ ساله دارم که زانوی عقب رفته داره.بعد از هر بار دویدن یا پریدن از درد شکایت میکنه البته در ناحیه ساق پاش.

  ممنون میشم راهنماییم کنید

 17. فخرائی گفت:

  سلام . وقتتون بخیر
  مدتیه که احساس می کنم انحراف زانوی راستم زیاد شده .بطوریکه هم از بابت درد و هم ظاهر ازارم میده. از بچگی متوجه این انحراف بودم ولی هیچ اقدامی جز حرکات اصلاحی و نرمش انجام ندادم . الان با گذشت زمان احساس می کنم انحراف بیشتر شده و این اذیتم می کنه . امروز مطلبی خوندم براساس عقب زدگی زانو که فکر می کنم مشکل من بیشتر مربوط به این مساله است . چطور می تونم متوجه بشم و چکار می کنم بکنم . ممنونم

 18. فیتنس گفت:

  بسیار خوب و عالی

 19. زهرا گفت:

  سلام یک پسر شش ماه دارم که هر دو زانو عقب رفته داره موقع ایستادن هردو پا کج هست باید چکار کنم

 20. طاهری گفت:

  سلام ،وقتتون بخیر دخترمن ۹ساله هستش مدتیه که احساس می کنم هر دو زانوی پای دخترم کمی عقب رفتگی داره البته قبلا به این شکل نبود جدیدا بیشتر شده به نظر شما برای درمانش دیر نشده؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، خیر، در صورتی که متخصص حرکات اصلاحی یا پزشک ارتوپد نیز این گفته شمار ا تأیید کنند، برای شروع درمان زمان مناسبی است

 21. negoli گفت:

  سلام.من ۲۱سالمه ایا با حرکات اصلاحی میشه زانوی عقب رفته رو درمان کرد یا باید حتما جراحی کنم؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *