با راه های افزایش قد آشنا شوید

با راه های افزایش قد آشنا شوید

کوتاهی قد به ویژه در بین زنان یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در جوامع امروزی است که برای رفع این مشکل معمولا" خانواده‌ها به روش‌های درمانی مختلفی روی می‌آورند.برخورداری از قد بلند نه تنها یک مزیت محسوب می شود، بلکه در حوزه روانشناسی افراد بلند قد از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و در حوزه علوم شناختی و یادگیری‌ ثابت شده که افراد بلند قد اطلاعات بیشتری را می‌توانند از محیط اطراف خود دریافت کنند، چون محرک‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

در هر صورت بلند قد بودن مزیت های زیادی دارد و این ارزش را دارد برای اینکه قدتان بلند شود دست به کار شوید، اما نه از هر راهی!خیلی ها هستند که سن رشدشان به اتمام رسیده و حاضرند به هر طریقی که شده قدشان بلند شود!حتی اگر راه حلی پیشنهادی یک دروغ باشد.علم ورزش در این رابطه سراغ اساتید و متخصصان رفته،پس با ما همراه شوید تا با واقعیت های رشد و افزایش قد آشنا شوید.

عوامل مهم و تأثیر گذار در رشد قد

دکتر فرشید طهماسبی استاد دانشکده تربیت بدنی شهید رجایی می گوید: ژنتیک هر فرد مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در بلندی یا کوتاهی هر فرد است، البته عوامل محیطی، اقتصادی و اجتماعی نیز مؤثر است؛ ولی به‌طور کلی ۹۰ درصد عامل ژنتیکی (۵۰ درصد ژن مادر و ۵۰ درصد ژن پدر) قد فرد را تعیین می‌کند.

گذشته از مسئله ژنتیک، خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش سه راهکار مناسب برای افزایش قد هستند.

تلگرام

خواب یکی از مهمترین عوامل برای افزایش قد است.زیرا اوج ترشح هورمون رشد از ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب است.پس به خانواده‌ها توصیه می‌شود حتما" به ساعت خواب فرزندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند.در غیر این صورت از ترشح هورمون رشد محروم خواهند بود.بهترین ساعت برای خواب کودکان ساعت ۱۰ شب می باشد.

نقش تغذیه در رشد قد

تغذیه از دیگر مسائل مهم است.رژیم غذایی یک کودک یا نوجوان باید غنی از پروتئین، لبنیات و مواد معدنی باشد. لبنیات به ویژه ماست کلید اصلی رشد قد است، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌شود که اگر بخواهند فرزندان بلند قد داشته باشند از مصرف لبنیات به ویژه ماست غافل نشوند.در ایالات مونته‌نگرو میانگین قد حتی از کشورهای توسعه یافته نیز بلندتر است، به طوری که میانگین قد زنان ۱۸۵ سانتی متر و مردان ۱۹۰ تا ۲ متر است.در حقیقت با تحقیقات انجام شده در این ایالات به این نتیجه‌ رسیدند که در رژیم غذایی آن ها ماست عامل مهمی برای افزایش قد بوده است.

تأثیر ورزش در افزایش قد

ورزش منظم نیز تأثیر مستقیمی بر روی ترشح هورمون رشد دارد،که در این میان می توان به ورزش های کششی اشاره کرد.مطالعات نشان می دهند که مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعالیت ورزشی شدید مرتبط می باشد. بعد از فعالیت ورزشی هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می شود. برای اینکه شما بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی بدست آورید، باید مطمئن باشید که مدت و شدت فعالیت ورزشی شما برای ایجاد پاسخ مناسب ( تحریک هیپوفیز قدامی برای ترشح هورمون رشد ) کافی است.

نکته: ورزش فقط به فرد کمک می کند تا به مقدار قدی که ژنتیک نعیین کرده است برسد، یعنی این امکان وجود ندارد که ورزش باعث شود، فرد با ورزش بیشتر از مقداری که توسط ژنتیک تعیین شده رشد کند.

اما باید مراقب باشید! ورزش‌های پرشی چون فشار زیادی به صفحات رشد و صفحات اپی‌فیز وارد می‌کند، سبب کوتاه شدن قد می‌شود.در مجموع هر گونه فعالیت ورزشی که به صفحات رشد فشار وارد کند، باعث اختلال در رشد طبیعی قد خواهد شد.

مطلب مرتبط: آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

به طور مثال بارها از ما سوال کرده اند که آیا ژیمناستیک تأثیری در کوتاهی قد دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت: اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد.همچنین در خصوص اینکه طناب زدن موجب افزایش قد می شود یا نه، می توانید این مطلب را در تکمیل مطالب گفته شده مطالعه کنید: آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

فریب تبلیغات را نخورید!

شاید شما هم بارها تبلیغ قرص های افزایش قد را دیده و یا شنیده باشید. این محصول ادعا می‌کند، می‌تواند باعث رشد قد افراد در هر سنی شود.برای همین هم تصویر افراد بالغ را نشان می‌دهد که ناگهان قد کشیده‌اند! اما آیا چنین چیزی ممکن است؟
دکتر امید ظهور، متخصص طب فیزیکی در این ‌باره جواب کوتاه اما کاملا" قانع کننده‌ای دارد: چنین چیزی اصلا" امکان ندارد و دروغ محض است، چون بعد از یک سنی اپی‌فیزها (صفحات رشد در سر استخوان های بلند) بسته می‌شوند.آخرین سن برای رشد استخوان‌ها و اصطلاحا" قد کشیدن در دخترا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی است، البته این سن با توجه به مسائل ژنتیک و نژادی می‌تواند کمی متفاوت باشد، بنابراین خاصیت این قرص‌ها نه تنها دروغ است بلکه ممکن است باعث ایجاد عوارض هم شود.

تزریق هورمون رشد برای افزایش قد

استفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص است، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به بیمار تزریق می‌شود.آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.مدت درمان خیلی طولانی است و در حد یک یا چند سال است.با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.

دکتر حسین نویدی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این باره می گوید: درمان کوتاهی قد با هورمون رشد بی‌خطر نیست و اگر بی‌رویه و بی‌دلیل استفاده شود،می‌تواند زیانبار باشد. به این دلیل از نظر پزشکی فقط افرادی می‌توانند تحت درمان با هورمون قرار گیرند که کوتاهی قد شدید دارند.علاوه بر این ها باید بدانیم که برای تأثیر هورمون رشد باید آن را در سنین پایین شروع کنیم و اگر کسی بعد از سن بلوغ که صفحات رشد استخوانی بسته شده‌اند، به فکر استفاده از هورمون بیافتد دیگر دیر شده است.استفاده از این دارو های هورمونی پس از بلوغ نیز بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شکستن استخوان ها برای رشد قد!

در جراحی افزایش قد، در ابتدا استخوان‌ها را شکسته ‌(ران یا ساق پا) و اطرافش را دریل ‌(سوراخ) می‌کنند. البته سعی می‌شود در شکستن کورتکس استخوان ‌(لایه بیرونی استخوان) به مغز استخوان و عروق اطراف صدمه کمتری وارد شود سپس دستگاه مخصوص به نام «الیزاروف» را به‌ وسیله پین‌ها و سیم‌هایی به دو سوی استخوانی که شکسته شده، وصل می‌کنند. این دستگاه دارای پیچ‌هایی است که هر شش ساعت باید ۲۵ درصد میلی‌متر چرخانده شوند تا استخوان‌ها را از هم دور کنند تا آن ها در فضای خالی رشد کنند.نکته مهم این است که پزشک باید به طور مرتب با رادیوگرافی فاصله دو استخوان را بررسی کند.

گاهی ممکن است استخوان‌سازی به اندازه کافی نباشد، در این صورت فرآیند را متوقف می‌کنند تا استخوان‌سازی صورت گیرد و استخوان‌ها به هم نزدیک شوند سپس ادامه می‌دهند. با توجه به این‌که فرآیند جراحی افزایش قد طولانی مدت است برای هر یک سانتی‌متر در سن بلوغ، حدود یک ماه و برای سنین بالاتر یک ماه و نیم طول می‌کشد؛ بنابراین در سن بلوغ رشد استخوانی بیشتری دارند و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

آنچه که خانواده‌ها در ارتباط با قد باید بدانند این است که اگر بخواهند در آینده از فرزندان بلند قد برخوردار باشند باید قبل از تولد به فکر آن باشند.به هیچ عنوان فریب تبلیغات را نخورید و خودسرانه هیچ داروی را مصرف نکنید.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۷۲۵ نظر

 1. حسين گفت:

  سلا من ١٣/۵سالمه قدم ١۵۴هستش چگونهدر ٣ماه قدم به ١۶٠برسونم کمکم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام دوست عزیز. رشد قد تحت کنترل کامل ژنتیک است و نمی توان رشد قد را با مواردی مثل ورزش و غیره افزایش داد.

 2. حسین گفت:

  سلام اما من تو سایت های دیگر خوندم کخ با ورزش های کششی رشد می کنه.چند نفر هم اثرشو دیدن.اون ورزش ها چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز این قضیه اثبات نشده، رشد قد یک عامل ژنتیکی هست که ورزش؛ تغذیه  و خواب می تونه به فرد کمک کنه به میزان قدی که ژنتیک تعیین کرده برسه، ورزش عامل ترشح هورمون رشد که بر رشد بدن نقش دارد است، حرکات کششی با بافت ها، تاندون و عضلات بدن درگیر است نه استخوان

 3. رامین گفت:

  سلام.سایت زیاد جالب و امیدوار کننده ای ندارید و تصور شما که انسان فقط میتونه به قدی برسه که ژنتیک تعین کرده به نظر من کاملا غلط هست چون که الان من قدم خیلی بلند تر از پدر و مادرمه و از وقتی هم به سایت گراف مدیا مراجعه کردم و از تمرینات استفاده کردم قدم خیلی فرق کرده. پیشنهاد من اینکه الکی دوستان رو ناامید نکنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این نظر شما دوست عزیز، هر منبعی را بخواهید بررسی کنید فاکتور اولیه قد را در ژنتیک می داند، ژنتیک هم به معنی به ارث بردن وراثت از پدر و مادر نیست، حتی از نسل های گذشته شما نیز منتقل می شود، حتی در سایتی که اشاره کرده اید نیز در یک مطلب بحث کرده که قد به الگوی ژنتیک خانواده وابسته است، نه کوتاه بودن قد پدر و مادر تضمین کوتاه بودن قد فرزند است  و نه بلند قد بودنشان، گذشته از این چه ورزش و چه تغذیه و حتی عوامل دیگر تنها به رسیدن به نهایتی که ژنتیک تعیین کرده نقش دارند، آیا شما می توانید به عوامل خارجی ژنتیک را تغییر دهید؟

 4. هادی گفت:

  سلام من ۱۳ سال دارم و قدم ۱۵۸ است پدرم قدش ۱۶۴ و مادرم ۱۷۰ خانواده مادریم همشون قدبلند و پدیم قد کوتاه خواستم بدونم می شه قدم از اینی که هست بیشتر بشه خیلی ممنونم

 5. امیرحسین گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه همه نشانه بلوغ در من کامل شده ایا من دیگه قد میشم راستی قد من ۱۸۳ است

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   کامل شدن بلوغ دلیل بر توقف رشد نیست. دلیل توقف رشد بسته شدن صفحات رشد در استخوان ها هستند. برای رسیدن به این منظور باید عکسبرداری از صفحات رشد شما انجام شود.

 6. یاسمن گفت:

  چهارده سالمه و ۱۶۹قدمه مامانم ۱۷۰ و پدرم ۱۷۰هستن و برادرام ۱۸۵و۱۹۵هستن به نظرتون به ۱۷۳ میرسم توروخدا زود جواب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   رشد قد کاملا تحت وراثت است اما با توجه به سن شما و قد برادرهایتان امکان رشد قد را خواهید داشت اما تا چه اندازه مشخص نیست.

 7. ß ana گفت:

  سلام من ۱۸ سال دارم و قد من ۱۵۰ است و حالا نمیدونم ازین بلند تر میشم یا نه ؟
  میخام حد اقل تا ۱۶۰ برسم آیا امکان داره یا نه ؟
  اگر امکان داره پس بگویید چجوری؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام اگر مطلب را مطالعه کنید ما به این موارد اشاره کرده ایم؛ افزایش قد در دختران تا ۱۶ سالگی و در پسران تا ۱۸ سالگی است

 8. ناشناس گفت:

  لطفا مردم رو ناامید نکنید دوست من تو بیست و نه سالگی با تمرینات کششی و یوگا چهار سانت بلندتر شده پس لطفا اینقد مایوسانه مردم رو راهنمایی نکنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   ما کسی رو نا امید نمی کنیم، وقتی که صفحات رشد بسته شوند رشد چطور اتفاق می افتد؟ بدون شک یوگا روی وضعیت قامتی شما تأثیر داشته که باعث شده قد بلند شود یعنی شما رشد نکرده اید بلکه با اصلاح وضعیت قامت بوده

 9. niloofar گفت:

  سلام.متشکر از وقتی که اختصاص میدید.واقعا برام مهمه،لطفا جواب رو واسم ایمیل کنید.
  من یه دختر شونزده ساله ام.قدم ۱۵۶و وزنم۴۳کیلوست.دو سالی هست که قدم اصلا رشد نکرده.از طرفی تیروئید کم کار هم دارم.ممکنه توقف رشد قدم به خاطر بیماریم باشه؟و چه کار میتونم بکنم.خواهشا کمک کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدون انجام آزمایش و عکسبرداری از صفحات رشد اصلا نمیشه نظر داد که دیگه رشد میکنید یا خیر. پیشنهاد میکنم برای یک بار با دکتر متخصص مشورت کنید و از صفحات رشدتون عکس بگیرید. این طوری کاملا مشخص میشه.

 10. نازنین گفت:

  سلام ببخشید من۱۵سالمه قدم۱۵۵هستش یعنی الان قد من متوقف شده یا هنوز جایه امیدواریهست

 11. saeed گفت:

  سلام.خسته نباشین من ۱۵ سال دارم و قدم ۱۷۷ هست و هر روز حرکت ها کششی انجام میدم و غذا های پروتین دار و روی دار مصرف میکنم. ایا قد من تا ۱۸۰ میرسه؟

 12. saeed گفت:

  سلام یه سوال من تو یه جایی خوندم که بستنی برای افزایش قد خیلی مفیده ایا این واقعیت داره؟

 13. امیر گفت:

  اقا شما گفتید ورزش فقط به قد ژنتیکی شمارو نزدیک میکنه اما والیبالایست ها یا بسکتبالایست ها که پدرمادرشون همه خیلی بلند نیستن که و همه میگن بخواطر ورزش بلند شدن

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، قرار نیست ژنتیک فقط از پدر یا مادر منتقل بشه دوست عزیز، شما اگر مایل هستید در خصوص استعدادیابی این دو رشته سرچ کنید ببینید معیار قد رو چقدر گذاشتن! این باور خیلی قدیمی و بی اساس هست

 14. امیر گفت:

  من متولد بهمن هشتادم یعنی ۱۴.۵ سال قدم هم ۱۷۴ ایا حدود ده سانت دیگه بلند میشم یا نه نظر شما چیه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اصلا مشخص نیست. پیش بینی قد نهایی امکان پذیر نیست.

   • mohammad گفت:

    سلام ببخشید ولی پیش بینی تقریبی برای سنین مختلف که هسته

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، خیر بازهم پیش بینی وجود نداره، چون آدم ها به لحاظ ژنتیکی باهم متفاوت هستند نمیشه یک عدد در نظر گرفت، فقط تا این حد برآورده شده که از سن ۸ تا ۱۸ سالگی ۲۰ رشد در این میان اتفاق می افتد، ۸۰ درصد آن از بدو تولد تا ۸ سالگی رخ میدهد. البته باز هم این برای همه یکسان نیست

  • mohammad گفت:

   سلام دوست عزیز قد نهایی شما به طور تقریبی به ۱۹۰ میرسه

 15. امیرحسین گفت:

  سلام من الان ۱ ماه به ۱۵ سالگی رسیدم قدم ۱۹۰ هسته بابام ۱۹۶ مامانم ۱۸۷ هسته خانواده های پدری و مادریم همه بلند هستن ورزشم والیبال هسته که ۴ ساله دارم فعالیت میکنم و در کنارش بدن سازی والیبال من میتونم به ۲متر یا ۲.۵ بشم اطفا جواب بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز ما به طور مطلق نمی تونیم بگیم بله می رسید یا نمی رسید، بستگی به عوامل مختلف دارد اما چیزی که مشخص هست این است که شما ۳ سال دیگر فرصت رشد دارید اما شاید رشد زیاد نباشد شاید هم باشد

 16. مینا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و قدم ۱۵۹ هست. مادرم ۱۵۸ و پدرم ۱۸۰ هست. آیا با یوگا میتونم حداقل به ۱۶۳ برسم؟
  بارفیکس هم میزنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در مطلب کامل توضیح دادیم اولاً رشد دختران تا ۱۶ سالگی است، دوماً هیچ ورزشی یه طور قطع باعث رشد قد نمی شود بلکه غیر مستقیم آن هم در سن رشد نقش دارد

 17. سینا گفت:

  سلام من متولد ۷۹/۱۱/۳۰ هستم کمبود هورمون رشد دارم قدم ۱۶۱هست ایا به قد۱۶۹خواهم رسید؟امپول رشد با تشخیص دکتر میزدم اما برای هزینه بالای دارو قطع کردم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این شرایط تخمین مقدار رشدی که در آینده خواهید داشت غیر ممکن است، اما به صورت طبیعی ۲ سال دیگر در سن رشد هستید

 18. Yashar گفت:

  من ۱۶ سالمه و تا ۱ ماه دیگه میرم تو ۱۷ سالگی الان قدم ۱۷۹ هست به نظرتون به ۱۸۴ میرسم تا پایان سن رشد؟
  پدرم ۱۸۱ و مادرم ۱۶۱ ولی تمام خانواده مادریم قد بلند هستند

 19. محمد جواد گفت:

  سلام و درود به شما آیا پاهای پرانتزی مانعی برای رشد بیشتر قد محسوب میشود چون من با حرکات کششی سه سانت بلندتر شدم ولی دیگه قدم متوقف شده در ضمن سنم ۱۸ و قدم ۱۷۴ است

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. زانوی پرانتزی خودش باعث کاهش قد میشه. نه از نظر اینکه جلو رشد قد رو بگیره از این نظر که پاها به علت انحرافی که دارن باعث کوتاه شدن قد میشه البته خیلی کم. اینکه با حرکات کششی ۳ سانت قدتون اضافه شده جای تعجب داره. هیچ رشته ورزشی تأثیر مثبتی بر رشد قد نداره. 

 20. امیر گفت:

  سلام من ۱۳سالمه و قدم ۱۶۲است واز نظر ژنتیکی کوتاهم
  قد پدر۱۶۰و قد مادر ۱۵۵ آیا من میتونم قدم رو ۱۳سانت دیگه افزایش بدم و باید بگم تازه به بلوغ رسیدم . باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما حتماً رشد قد رو خواهید داشت اما چقدر معلوم نیست. پیشنهاد میکنم با توجه به قد پدر و مادرتون بهتره با یک پزشک متخصص مشورت کنید. شاید نیاز باشه برای رشد قدتون دارو مصرف کنید.

 21. رادمان گفت:

  با سلام بنده یازده سال و ده ماه دارم تازه وارد بلوغ دارم میشم یعنی در پیش بلوغ هستم صدایم هم کلفت شده اها وارد شدن به دوران پیش بلوغ در این زود است قدم هم ١۵١سانت هست شش ماه خود ارضایی می کردم الان دیگه نمیکنم خود ارضایی هم تو قدم تاثیر داشته وباعث کوتاه شدن دائمی من میشه؟ لطفا جواب بدید خیلی نگرانم خانواده مادریم همه پسراشون بالا یک و نود و خانواده پدری بین ١٧٠-١٧٩هستن

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خودارضایی تاثیر منفی در رشد قد نداره اما بر سلامتی داره. و ممکنه این سلامتی بر رشد قد تاثیر منفی بزاره. پس احتمال اینکه خود ارضایی به صورت غیر مستقیم بر رشد تاثیر بزاره وجود دارد.

 22. Sam گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۷۵ در مقاله نوشتید ورزشهای شدید مثلا چه ورزش شدیدی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ورزش های پلایومتریک، کراس فیت، بدنسازی سنگین، ورزش های پرشی و پرتابی اگر اصولی انجام نشن و بسیاری از ورزش های دیگه.

 23. Sam گفت:

  باز هم سلام سایت بسیار خوبی دارید ببخشید من منظورم رو درست مطرح نکردم منظورم قسمتیه که نوشتید هرچه ورزش شدیدتر باشه هورمون رشد بیشتری آزادمیشه مثلا چه ورزشی؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شدت ورزش به این صورت در نظر بگیرید، سبک، متوسط، سخت، شدت بیشتر یعنی سختی بیشتر، البته این رو برای اشخاص در سن رشد توصیه نمی کنیم چون اشتباه در تمرین می تواند به صفحات رشد آسیب وارد کند

 24. علی گفت:

  اسلام
  من ۱۶ سالم قدم۱۷۵ واز همه دئوستا واشنا ها تقرییبن قدم کوتاه هست
  بجز ورزش چه کار هایی باید کنم

 25. ارشیا گفت:

  سلام من ۱۳سال و نه ماه دارم
  و قدم ۱۶۶ هست
  ایا قد من با سنم متناسبه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نه تنها قدتون مناسب هست بلکه نسبت به میانگین قد سن ۱۳ ساله ها در ایران چند سانتی بلند قد تر هستید.

 26. ارشیا گفت:

  بعدش ورزش. تکواندو با شنا روی قد من تاثیر میزارن

 27. امیرحسین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  شما می گید ورزش آدمو به قدی میرسونه که ژنتیک واسش تعیین کرده
  پسردایی من قد پدرش ۱۶۸ و قد مادرش ۱۵۰ هه ولی قد خودش ۱۸۵ هه
  من از ایشون پرسیدم گفت که از بچگی صبحانه شیر با خرما تخم مرغ می خورده و به شنا و کشتی می رفته
  ینی اگه ایشون این کارا رو هم نمی کرد، قدش ۱۸۵ می شد؟
  تو فامیل خیلی ها هستن که پدر مادرشون خیلی بلند تر از پدرمادر ایشون بوده ولی قد بچه هاشون حتی به ۱۸۰ هم نرسیده

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. رشد قد تحت کنترل کامل قد هست. نمیشه با ورزش یا تغذیه رشد قد رو تسریع یا زیاد کرد. حتی اگر این موارد تاثیر داشته باشن مطمئن باشید تاثیرشون محسوس نیست.

 28. صبا گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۱۴/۵ سالمه و قدم ۱۶۳ هستش.من از شش سالگی تکواندو بازی میکردم و به خاطر آسیب دیدگی پام در مسابقات تقریبا یک سالی هست که بازی نمیکنم.دکتر بهم گفت باید صبر کنم تا صفحات پام بسته بشه بعد برای بهبود پام عملش کنم.چند تا سوال دارم ازتون.
  آیا آسیب دیدگی پام روی قدم تاثیر میزاره
  آیا قدم نسبت به سنم متناسبه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، قد شما متوسط هست و بد نیست، در خصوص اینکه آسیب دیدگی روی صفحات رشد تأثر گذاشته یا نه باید پزشک و با عکس برداری از محل آسیب تشخیص بده، البته اگر در ناحیه مفصل باشه

 29. امیرمحمد گفت:

  با سلام پسری هستم ۱۸ ساله (یک هفته است ۱۸ سالم شده) با قد ۱۷۳ , اگه روزی یک ساعت حرکات کششی انجام بدم و مرتب تغذیه خوب داشته باشم میشه بعد یک سال ۲ سانت بلند تر شم ؟

 30. میلاد گفت:

  سلام ببخشید من ۱۴ سلاله هستم اما قدم به ۱۳۲ و وزنم به ۳۲ گیلو رسیده چه کار کنم که قد و وزنم زیاد شود

 31. حسین گفت:

  سلام ممنون که وقت میذارین جواب میدین من تو چن جا خوندم که ارژنین قدو بلند میکنه یکی از دوستامم رفت دکتر بهش گفت ارژنین بخوره خاستم بدونم خوردنش ضرر نداره ؟درضمن من قدم ۱/۷۵وهفدهونیم سالمه میخام حداقل پنج سانتی بلندشم .پدر مادرم کوتاهن بابام ۱/۶۵ومادرم۱/۵۵اما دایی هام قد بلندن خاستم بدونم ممکنه ژنتیکم کوتاه نباشه وتا بیست سالگی به قد دلخاهم برسم یانه.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه جواب سوالات شما فقط باید با عکسبرداری از صفحات رشد و توسط پزشک متخصص داده بشه. رشد قد تحت کنترل ژنتیک هست و اینکه تا چه سالی رشد میکنید برای ما اصلاً معلوم نیست. آرژنین برای کسایی که هنوز رشد قدشون تموم نشده شاید جواب بده ولی برای افرادی که صفحات رشدشون بسته شده جواب نمیده

 32. hamid گفت:

  ضمن سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون،این تصور درسته که ورزشی مثه بدنسازی باعث رشد نکردن میشه،من متولد هشتادم،به بدنسازی علاقه دارم ولی همه میگن قدت رشد نمیکنه بری بدنسازی.

 33. nima گفت:

  سلام،من متولدتیرهشتادم و قدم۱۷۴،به نظر شما قدم نسبت به سنم کمه؟خودم اینجوری احساس میکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر سن شما ۱۵ سال است نسبت به هم سالان خو قد بلندتری دارید به طور مثال قد نورمال پسران ۱۶ سال ۱۷۳ سانت و ۶۱ کیلو است.

 34. امیرحسین گفت:

  سلام من در حال حاضر ۲۰ سالمه و قدم ۱۷۵ هستش به نظر شما قدم کوتاهه؟

 35. ... گفت:

  سلام من ۱۵سالمه
  دخترهستم قدم۱۵۶
  پدرم۱۷۲
  مادرم۱۵۲
  هنوز رشد میکنم؟؟؟هرروز ورزشایه کششی انجام میدم و کلسیم بسیار مصرف میکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هنوز زمان برای رشد قد دارید اما تا چقدر رشد خواهید کرد اصلا مشخص نیست و اینکه حرکات کششی و کلسیم به طور مستقیم موجب رشد قد نمیشن یعنی اینکه شما اگر اینکارهارو انجام ندید باز هم رشد قد طبیعی شما ادامه پیدا میکنه 

 36. ستاره گفت:

  سلام من۱۴سالمه قدم فقط۱۴۱وزنم هم۳۵گیلوگرم
  مادرم۱۵۷وپدرم۱۵۰خواهرام۱۵۰و۱۵۰و۱۶۰وبرادرهام۱۶۵و۱۶۷قدشون هست
  آیا امکان رشد وجودداره؟
  لطفا پاسخ بدید.

 37. Nima گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه قدم ۱۷۶ است و وزنم ۶۶ قد پدرم ۱۷۵ است و قد مادرم ۱۶۰ میخوام چهار سانت قدم بلند تربشه باچه حرکاتی میشه قدم بلند تربشه یا اصلا قدم دیگه بلند میشه یا نه

 38. بي نام گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ایا مکمل ارژنین در افزایش قد تاثیر دارد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. پاسخ این سوال ضد و نقیضه. بعضی منابع گفتن در کودکان موجب ترشح هورمون رشد و رشد استخوان ها و غضروف ها میشه اما در بعضی منابع گفتن هیچ تأثیری نداره

 39. فراز گفت:

  سلام من قد پدرم ۱۹۳ بوده در جوانی و الان ۱۸۸ هست مادرم هم ۱۶۰ سانتیمتر قد داره. میخوام بدونم منظور از پنجاه پنجاه بودن ژنتیک یعنی اینکه به میانگین قدشون میرسم؟ الان ۱۷۵ هستم ولی به نسبت پدرم خیلی کوتاهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *