چرا تمرینات تناوبی با شدت بالا (اینتروال) برای کاهش وزن بهتر هستند؟

چرا تمرینات تناوبی با شدت بالا (اینتروال) برای کاهش وزن بهتر هستند؟
تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

شاید قبلاً در مورد تمرینات تناوبی با شدت بالا (Hiit) چیزهایی شنیده باشید مانند اینکه HIIT قدرت جادویی در کاهش وزن دارد. به طوری که چند دقیقه تمرین روزانه تمام چربی بدن را از بین می‌برد. این حرف درست نیست. بلکه HIIT در صورتی‌که کامل بدانید چطور از آن استفاده کنید تنها یک روش برای کاهش وزن است. در مجله علم ورزش بارها در خصوص فواید تمرینات تناوبی یا اینتروال گفته ایم اما در این مطلب دلایل علمی را در خصوص تأثیر اینتروال بر چربی سوزی برای تان می گوییم.

تمرینات تناوبی با شدت بالا و چربی سوزی

 بسیاری از دستگاه‌های هوازی گراف‌ها و برنامه‌هایی دارند که شما را برای حفظ دامنه ضربان قلب در محدوده چربی سوزی راهنمایی می‌کنند. اگر این کار را انجام دهید، ادعا شده است در حین تمرین، چربی سوزی بدن را در مقایسه با قندها به حداکثر خواهید رساند.

اما یک حقیقت در اینجا نهفته است:

در حین تمرین شما هم چربی و هم قند می‌سوزانید و نسبت این دو به شدت ورزش بستگی دارد. آیا هنگام افزایش شدت ورزش، اعتماد و تکیه بر گلیکوژن بر چربی ارجحیت دارد؟ هنگامی که ورزش شدید و شدیدتر می‌شود، نسبت انرژی که از ذخایر گلیکوژن استفاده می‌شود خیلی بیشتر از مقدار چربی است.

به این دلیل است فعالیت با شدت پایین مثل پیاده روی از ذخایر چربی استفاده می‌کند در حالیکه تمرینات شدید با زمان کم بیشتر از کربوهیدرات (گلیکوژن) استفاده می‌کند. این دلایل اصلی هستند که مردم تصور می‌کنند تمرینات هوازی با شدت پایین و ثابت برای کاهش وزن بهتر است.

اما تحقیقات متعدد و جدیدتری (Laval University, East Tennessee State University, Baylor College of Medicine,  و  University of New South Wales) طرف دیگر ماجرا را برای ما روشن کرده‌اند.

به طور مشخص، جلسات تمرینی کوتاه‌تر و شدیدتر منتج به چربی سوزی بیشتری نسبت به جلسات تمرینی طولانی‌تر با شدت پایین می‌شود. تمرینات با شدت بالا می‌تواند کالری بیشتری نسبت به تمرینات با شدت پایین بسوزاند و اگر چربی سوزی توسط تعادل انرژی دیکته شود، فوائد تمرین مشخص و واضح خواهد بود.

برای مثال، تصور کنید شما چند جلسه در هفته تمرین جاگینگ را انجام می‌دهید و هر جلسه حدود ۲۰۰ کالری می‌سوزانید که نصف این مقدار یعنی ۱۰۰ کالری از ذخایر چربی بدن تأمین می‌شود. زمانی که با کمبود کامل کالری ترکیب شود، این تمرین به شما کمک می‌کند تا زودتر لاغر شوید.

اما تمرینات با شدت بالا برابر با شرایط فوق در هر جلسه حدود ۴۰۰ کالری می‌سوزاند که حداقل مقدار ۱۵۰ کالری از ذخایر چربی تأمین می‌شود. بدون توجه به تغذیه، تمریناتی که کالری بیشتری می‌سوزانند منتج به چربی سوزی بیشتر و سریع‌تر می‌شوند. هزینه انرژی هنگام تمرین به تنهای قادر به توضیح کامل اینکه چرا تمرینات تناوبی با شدت بالا برای چربی سوزی بهتر است، نمی‌باشد.

مطلب مرتبط: تمرینات اینتروال سریع ترین راه برای سوزاندن چربی

اما تحقیقی دیگر

یک تحقیق که توسط دانشگاه اونتاریو انجام گرفت، بینشی ارائه داد که این تمرینات در واقع چقدر مؤثر هستند. تحقیق شامل ۱۰ مرد و ۱۰ زن و تمرین ۳ جلسه‌ای در هفته بود. یک گروه پروتکل تمرینی (۴ تا ۶ ست ۳۰ ثانیه‌ای تمرین سرعتی تردمیل با ۴ تا ۶ دقیقه استراحت بین هر ست) و گروه دیگر پروتکل تمرینی (۳۰ تا ۶۰ دقیقه تمرین هوازی دویدن بر روی تردمیل با شدت ثابت و یکنواخت) انجام دادند.

نتیجه…؟

بعد از ۶ هفته تمرین، آزمودنی‌هایی که تمرینات اینتروال را انجام داده بودند، چربی بیشتری از دست دادند. بله، تمرین تناوبی کوتاه مدت با شدت بالا از تمرین طولانی مدت با شدت پایین موجب چربی سوزی بیشتری می‌شود.

هنوز مکانیزم دقیق برتری بودن HIIT کاملاً درک نشده است اما دانشمندان چند فاکتور را جداسازی کرده‌اند:

 • افزایش میزان سوخت و ساز زمان استراحت تا ۲۴ ساعت بعد از تمرین
 • افزایش حساسیت انسولین در عضلات
 • سطح بالاتر اکسیداسیون چربی در عضلات
 • افزایش معنادار هورمون رشد  که منجر به چربی سوزی می‌شود و افزایش سطح کاتوکولامین‌ها (ماده شیمیایی که بدن تولید کرده و ذخایر چربی را برای سوختن بسیج می‌کند)
 • سرکوب اشتها بعد از تمرین
 • و …..

بنابراین علم واقعیت را برای ما مشخص کرده است: اگر هدف شما افزایش چربی سوزی و کاهش وزن بدن در سریع‌ترین زمان ممکن است، پس تمرینات HIIT راهی است که باید بروید. برای روشن شدن حقیقت مختصراً به چند تحقیق معتبر و نتایج آن‌ها که دال بر برتری تمرینات HIIT است نگاهی می‌اندازیم

پیشرفت در تحمل گلوکز

در یک تحقیق ۳۰۰ آزمودنی چاق به ۳ گروه تمرینی (۳۰ تمرین با شدت کم، یک ساعت با شدت کم و ۴۰ دقیقه تمرین با شدت بالا) تقسم شدند. بعد از ۶ ماه تمرین هر ۳ گروه کاهش وزن و چربی را تجربه کردند اما گروه تمرین با شدت بالا ۹ درصد نسبت به گروه‌های دیگر در تحمل گلوکز پیشرفت داشت. در حالیکه ۲ گروه تمرینی دیگر هیچ گونه پیشرفتی در این زمینه نداشتند.

تغییرات ژنتیکی برای چربی سوزی

تمرینات تناوبی با شدت بالا اثرات خود را از راه‌های متعددی اعمال می‌کند که هنوز بسیاری از آن‌ها کاملاً شناخته نشده‌اند. نتیجه یک تحقیق در مجله متابولیسم سلول در سال ۲۰۱۲ اثبات کرد، وقتی افراد بدون تمرین برای مدتی تحت تمرینات با شدت بالا قرار می‌گیرند، تغییراتی در DNA آن‌ها انجام می‌شود که مخصوصاً باعث افزایش چربی سوزی می‌شوند.

مطلب مرتبط: اینفوگرافی: فواید و مزایای تمرینات اینتروال

تأثیر در دوقلوهای یکسان

تحقیق منتشر شده در مجله علم و پزشکی در ورزش بر روی دوقلوهای همسان به این نتیجه رسید، تمرینات تناوبی با شدت بالا تأثیر مستقیم بر فیزیک بدنی و شرایط روحی دوقلوهای همسان دارد. به طوری‌که دوقلوهایی که تمرینات با شدت بالا را تجربه کردند بر خلاف گروه بی‌تمرین نتایج مفید آن را دریافت کردند.

نسبت به رژیم غذایی بی توجه نباشید

هر بحثی در مورد کاهش وزن ناقص خواهد بود اگر در مورد انتخاب مواد غذایی بحثی نشود. غذاهای بخصوصی به طور مؤثری تمام تلاش شما در تمرینات را بی اثر می‌کنند. در این مبحث تحقیقات به ما می‌گویند اگر می‌خواهید وزن کم کنید باید از فروکتوز و هرگونه مواد قندی فراوری شده دوری کنید. همانند قندهای فناوری شده، فروکتوز نیز سرشار از کالری است که به بدن وارد می‌شود.

فروکتوز به شکلی در بدن شکسته می‌شود که شبیه به الکل است و مانند اتانول موجب عملکرد بد و معیوب سوخت و سازی و میتوکندریایی می‌شود. همچنین باعث اختلالات شدیدتر متابولیکی می‌شود زیرا به آسانی به چربی تغییر پیدا می‌کند. دکتر Robert Lustig جزو اولین کسانی بود که به این واقعیت که فرکتوز بسیار مضر است توجه ویژه داشت.

مطلب مرتبط: ۱۵ دقیقه تمرین اینتروال (HIIT) برای افزایش سریع قدرت – تصویری

نکته مهم

همه افراد باید بدانند که این مصرف بیش از حد کالری نیست که موجب چاقی و دیابت می‌شود. ما باید این تصور را به طور کلی تغییر دهیم. این کربوهیدارت و قندهای افزودنی است که منجر به مقاومت به انسولین و دیابت و نهایتاً منجر به افزایش سطح انسولین و چاقی می‌شود.

طبق توصیه‌های استاندارد، پیشنهاد می‌شود کل فروکتوز مصرفی روزانه خود را زیر ۲۵ گرم حفظ کنید. اگر نشانه‌هایی از مقاومت به انسولین شبیه فشار خون بالا، چاقی یا بیماری قلبی دارید، پیشنهاد می‌شود فروکتوز مصرفی روزانه خود را زیر ۱۵ گرم محدود کنید تا به وزن مناسب خود و نرمال شدن شرایط سلامتی خود برسید. آسان‌ترین راه برای تطابق با این توصیه‌ها حذف کامل غذاهای فراوری شده و به طور ایده‌ال استفاده از غذاهای ارگانیک است.  

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: fitness.mercola

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۳ نظر

 1. مهرداد گفت:

  یک جا خوندم بعد از نیم ساعت استفاده از تردمیل چربی سوزی به اوجش می رسه با این اوصاف تمرین شدتی با زمان کم یا سرعت متوط با زمان زیاد برای جربی سوزی با تردمیل مناسب تره ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. طبق تحقیقات جدید تمرینات تناوبی با شدت بالا برای چربی سوزی بهتر از تمرینات طولانی مدت و سبک است.

 2. نارین نیکنام گفت:

  با سلام و تشکر از مجله پربار علم ورزش.من همیشه پیگیر مطالب مفیدتون هستم.
  سوالی داشتم.من حدود ۱.۵ سال پیوسته ورزش میکنم اوایل ورزش ایروبیک چند ماهه اخیر بادی بیوتی و الان هم که TRX با رزیم غذایی صحیح و برنامه ورزشی مربیم با قد ۱۶۴ از وزن ۶۷ کیلو به ۵۷ کیلو رسیدم و ۳ ماهی هم هست وزنم رو ثابت نگه داشتم.
  حالا مشکل اصلی من چربیهای باقیمانده شکمم هست یه مقدار چربی زیره شکمی برام مونده که اصلا تغییر نمیکنه برای اب شدنش و تخت شدنه کامله شکمم ایا راهکاری وجود داره؟

 3. sahar گفت:

  salam bar shoma ghab az har chiz azatoon mamnoonam be khatere webe zibatoon.
  mishe tamrin kutah modat ba shedate bala va tamrine tolani ba shedate paee ro mesal bezanid va astaneye zarabane ghalb chand bashe va kolan tamrin chand daghghe bashe?
  mamnoonam

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. سوال شما جواب چند صفحه ای لازم داره اما به طور خلاصه: تمرین تناوبی با شدت بالا با تردمیل ۱۰ دقیقه ای با دوره های شدید ۲۰ ثانیه با سرعت ۱۲ کیلومتر و دوره های سبک ۳۰ ثانیه با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت و تمرین طولانی با شدت کم مثل تمرین با تردمیل به مدت ۳۰ دقیقه با سرعت ۶  کیلومتر در ساعت. آستانه ضربان قلب افراد متفاوت است و به هدف ورزش بستگی دارد. بهترین و ساده ترین فرمول سن منهای ۲۲۰ است. عدد به دست آمده ضربدر ۶۰ درصد و ۸۰ درصد بشه. اعداد به دست آمده حداقل و حداکثر ضربان قلب حین تمرین را به شما میدهند. زمان تمرین به هدف و نوع تمرین بستگی دارد. تمرینات با شدت بالا بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه نیست یا تمرینات با وزنه بیشتر از ۴۵ دقیقه نیست اما تمرینات سبک و طولانی مدت ممکن است حتی بیشتر از یک ساعت طول بکشد.

 4. مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید . متن عالی بود اما من بازم یه مشکلی دارم من با ۱۶۰ قد و ۵۵ وزن شکم و چربی زیر بغل و کمر دارم و ناراحتم با ۴ماه ورزش با وزنه خیلی کم جواب گرفتم امکان داره من را راهنمایی بفرمایید . همچنین به نظر شما خوردن خرما و مویز چقدر در چاقی من اثر دارد . بسیار سپاسگذارم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تنها ورزش راه حل اصلی نیست، شما باید تغذیه درستی هم داشته باشید، تا به چربی سوزی کمک کند، به عنوان مثال خوردن خرما و کشمش در این شرایط درست نیست

 5. بهار گفت:

  سلام . میشه در مورد کاهش وزن اصولی در ورزشکاران حرفه ای مطلب بگذارید . جدیدا بحث رژیم کتوژنیک خیلی باب شده آیا برای رزمی کاران مفیده ؟ یا اینکه در مورد چیت دی یا روز آزاد در زندگی رژیمی ورزشکاران مطلب بگذارید . ممنون میشم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ چنین مواردی در یک مطلب خلاصه نمی شود، تمامی رژیم ها بسته به شرایط ورزشکار و نوع تمرینات متفاوت است، تفاوت از لحاظ زمانبندی تغذیه، درصد مواد غذایی مصرفی و حتی سیستم تمرینی ورزشکار

 6. کسرا گفت:

  سلام.ضمن تشکر از توضیحات کامل در پیام های قبلی.
  یک مثال مسافتی؟ مسافتی که من روزانه برای دویدن داشتم حدود ۳/۵ کیلومتر بود که این مدت را با دوی آهسته و در زمان تقریبی ۳۵~۳۰ دقیقه انجام می دادم.حال اگر همان مسافت را مثلا با بازه های ۱۵۰ متر با حداکثر سرعت و ۱۵۰ متر راه رفتن جهت کاهش ضربان انجام دهم آیا این نوع تمرین اینتروال با شدت بالا محسوب می شود؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در خود مطلب برای درک بهتر از تمرینات اینتروال به این مطلب لینک داده اید، در تمرین اینتروال اجرای فعالیت با شدت بالا است و استراحت فعال است، منتها تایم یا مسافت استراحت فعال بتسگی به شرایط بدنی دارد، مثلاً بدنی که آماغدگی بالایی دارد، استراحت فعالش کمتر است

 7. ابراهیم گفت:

  سلام و خسته نباشید و تشکر از وبسایت کاملا علمی و مطالب مفید با رفرنس دقیق
  تا دو ماه قبل یکروز درمیان صبح ها با شکم خالی تمرینات HIIT و چند حرکت با وزنه سبک انجام میدادم و تا یکساعت بعد از ورزش صبحانه نمیخوردم. ناهار و شام به مقدار کم میخوردم و بعد از مدتی کتوجه کاهش وزن شدم. ولی تو یکی از مقالات شما دیدم که HIIT در صبح زود با شکم خالی باعث تخریب عضله میشه.
  زمان ورزش رو به غروب تغییر دادم با این تفاوت که بجای ۳ روز ۷ روز تمرین و صبحانه کامل، ناهار به مقدار کم و در حدود ۳۰۰ گرم میوه های شیرین(زردآلو، شلیل، خربزه و …) رو جایگزین شام کردم. حالا بعد از یکماه میبینم نه تنها کاهش وزن نداشتم، بلکه نزدیک ۲ کیلو افزایش وزن دارم.
  تمرینات HIIT رو از وبسایت fitnessblender.com دانلود کردم که مدت تمرین شامل ۵ دقیقه گرم و سرد کردن و ۱۵ دقیقه تمرین با شدت بالا هست که من در این مدت کمی آب مصرف میکنم و تمام بدنم بشدت عرق میکنه.
  من ۱۸۵ سانتی متر قد و ۸۷ کیلو وزن دارم که به لحاظ ظاهری تنها شکم نسبتا بزرگی دارم و در بقیه قسمتهای بدن مشکل خاصی ندارم.
  خواهش میکنم در صورت امکان منو راهنمایی کنید.
  با سپاس از زحمات شما

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

    سلام؛ دو اشتباه دارید، اول اینکه هر چه شما شدت تمرین رو بالا ببرید و کالری کمتری وارد بدن کنید بدن هم نسبت به اون مقاومت بیشتری در کاهش وزن دارد، اشتبتاه دوم این هست که هر جلسه اینتروال با شدت بالا حداقل به ۲۴ ساعت استراحت بدن نیاز دارد، اما شما ۷ روز تمرین کرده اید! شما صبحانه پروتئینی بخورید، نهار هم از پروتئین و چربی باشد و سبزیجات، در شام هم مقداری کربوهیدرات به این سبک غذایی اضافه کنید اما میوه نخورید، میوه یک عامل چاقی است دوست عزیز، کالری مهم نیست، بلکه میزان قندی که وارد بدن می شود مهم است

 8. zahir گفت:

  سلام.انجام اینتروال با تردمیل هفته ای ۴بار بعد تمرین وزنه برای کاهش وزن مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟

 9. soheil گفت:

  با سلام
  من برنامه تمرینی دارم ۵ روز در هفته و هر جلسه ۴۵دقیقه کار باوزنه و ۴۰دقیقه هوازی اینتزوال و دوچرخه و تردمیل و با برنامه غذایی مناسب قصد کاهش وزن طی دوماه دارم به مقدار ۸-۱۰ کیلو
  ایا اصول این برنامه درسته؟؟مرسی اگه جواب بدید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نه زیاده بهتره حداکثر یک ساعت ورزش کنید چون شما ۵ جلسه ای تمرین می کنید.

   • zahir گفت:

    باسلام مجدد.ببخشید اگه هفته ای چهارجلسه ورزش کنم این زمان که گفتم خوبه؟
    ممنون

   • soheil گفت:

    سلام بخشید
    این که میگن میزان ورزش در هفته ۴روزه اگه ۴روز پشت سرهم بریم و سه روز اخر استراحت کنیم چطوره

    • رامیار نجفی گفت:

     سلام. این حرف اشتباهه. شخص میتونه در روز یک جلسه ورزش کنه یا ۱۲ جلسه ورزش کنه. بعد از ورزش شما باید فاصله زمانی برای استراحت و ریکاوری بدن تعیین کنید. با توجه یه شدت و زمان ورزش این استراحت میتونه ۲۴ ساعته باشه یا ۴۸ ساعته اما انجام ۴ روز پشت سرهم ورزش و سه روز استراحت پشت سرهم اشتباهه بهتره یک روز در میان ورزش کنید.

 10. طاهره گفت:

  سلام وقت بخیر من قصد دارم ۵ کیلو وزن کم کنم ولی نیاز به راهنمایی شما دارم
  من چند سالی هست که ورزش بدنسازی رو مداوم انجام میدهم ولی شش ماهه که وقت نداشتم ورزش کنم و ۵ کیلو اضافه وزن پیدا کردم در مورد تمرینات اینروال چند جلسه در هفته باشد و هر جلسه چه مدت طول بکشه من میخوام در کنار تمرینات اینتروال ورزش بدنسازی رو هم انجام دهم خیلی خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه تغذیه ام باید به چه صورت باشد

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول تمرینات بدنسازی رو انجام بدید و سپس تمرینات اینتروال. سه جلسه اینتورال در هفته کافیه اما می تونید بدنسازی ۴ جلسه هم انجام بدید. رعایت رژیم غذایی ویژه کاهش وزن ضروریه. همه مواد غذایی رو باید مصرف کنید اما باید بدانید چه چیزی را چه وقت و چه مقدار مصرف کنید. تعادل منفی کالری برای کاهش وزن لازمه.

 11. علی گفت:

  سلام ببخشید من پام ۴ماه پیش پیچ خورده بود بعد باعکس رادیلوژی مچمو به مدت ۱۸ روز گچ گرفتم بعد ۱۰جلسه فیزیو تراپی رفتم دوباره خوب نشد بعد ۱۰ روز دوباره ۲۰ جلسه دیگه فیزیو تراپی رفتم باز خوب نشد ام ار ای گرفتم نوشته بود کشیدگی رباط جانبی و مایع دور مفصل جمع شده بود بعد به تشخیص دکتر تزریق انجام دادم ولی باز خوب نشد البته نرمش های فیزیو تراپی و اب درمانی ام انجام میدادم بعد پیش دکتر دیگری رفتم وزنه بهم داد باشگاه رفتم انجام دادم ولی باز خوب نشد میخاستم بپرسم باید چیکار کنم؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما هر کاری کردید. استراحت، گچ، آتل، دارو درمانی و تزریق و فیزیوتراپی. کاری نمونده انجام ندید. به نظر من از اول یا دکترها نوع و شدت آسیب رو اشتباهی حدس زدند یا شما طول دوره درمان رو رعایت نکردید. برای درمان آسیب همین کارهایی که شما انجام دادید تجویز میشه. 

 12. علی گفت:

  من اتفاقا درست انجام دادم و دکترهایی که رفتم همه سرشناسن ولی نمیدونم چرا خوب نشدم

  • رامیار نجفی گفت:

   در اینصورت فقط میشه گفت بدن شما روند بهبودی رو کند طی میکنه. مثلاض اگر برای یک آسیب طول دوره درمان سی روزه کافیه شما باید بیشتر صبر کنید تا آسیب خوب بشه. اما این فقط یک نظره. ولی برای بهبودی یک آسیب تمامی این راه حل ها تجویز میشه و اکثراً نتیجه می گیرن.

 13. nima گفت:

  سلام دوست عزیز خسته نباشید،ایا طناب زدن جز این تمرینات به حساب می اید؟و میتواند به تناسب اندام کمک کند؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هر تمرینی می تونه به صورت تناوبی با شدت بالا انجام بشه. طناب زدن هم می تونه جزو این تمرینات باشه و تناسب اندام کمک کنه

 14. nima گفت:

  من در رو ۲۰۰۰پرش با طناب دارم البته نه پشت سر هم ۱۰۰۰پرش مثلا در روز ۱۰۰۰بعدی در شب ایا بااین برنامه نتیجه ای خواهم گرفت؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. می تونید صبح و بعدازظهر تمرین کنید مشکلی نیست اماباید شدت و مدت تمرین به حدی باشه که بدن رو وارد فاز تخصصی تمرین بکنه. مثلاً اگر تمرین برای چربی سوزی انجام میشه بدن وارد فاز چربی سوزی بشه یا اگر تمرین با هدف افزایش توان بی هوازی یا هوازی انجام میشه بدن رو وارد این فازها بکنه. اگر در هر نوبت تمرین شما به حدی هست که شما رو به هدف تون برسونه پس خوبه در غیر اینصورت برنامه رو تغییر بدید.

 15. گلناز گفت:

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. میشه رابطه بین چربی سوزی و سوخت و ساز رو یه کم توضیح بدید؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به طور ساده هرچی متابولیسم بدن بره بالاتر بدن از چربی بعنوان سوخت بیشتر استفاده میکنه و بدن وارد فاز چربی سوزی میشه.

 16. کیومرث گفت:

  بنام خدا
  با سلام و احترام و تشکر از مطالبتون که واقعا مفیدند.
  آقای نجفی لطفا آیا با دو ماه تمرینات طناب زنی اینتروال ۵۰ ٪ و ۷۰٪ ضربان قلب بیشینه، فشار خون در کودکان چاق کاهش می یابد؟ و کدام شدت تأثیر بیشتری دارد؟ ممنونم از کمکتون. بنده خیلی از مطالبتون استفاده کرده ام. موفق باشید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای کودکان نباید از تمرینات سخت طاقت فرسا استفاده کنید. کودکان زیاد با تمرینات طناب آن هم به صورت اینتروال میانه خوبی ندارند. در مورد کاهش فشار خون باید عرض کنم در بزرگسالان باعث کاهش فشار خون شده اما کودکان باید نتایج تحقیقات مختلف و زیادی بررسی بشه. با قطعیت نمیشه گفت اثرات قلبی عروقی تمرینات تناوبی با شدت بالا در کودکان و بزگرسالان یکسان است.

 17. کیومرث گفت:

  بنام خدا
  با سلام
  ممنونم . دستتون درد نکنه.

 18. sami4 گفت:

  سلام و عرض ادب
  من پسرم و وزنم ۹۷ کیلو و قدم ۱۷۷ میباشد
  و میخوام تا تابستان وزنمو کم کنم چون شدیدا تو روحیه م تاثیر گذاشته و خیلی اذیت هستم
  لباسام بهم تنگ شده
  سرزنش دوستان و فامیل هم بیشتر اعصابمو بهم میریزه
  بخدا قسم دارم دیوونه میشم
  من از صبح ساعت ۵ و نیم میرم سرکار ۸ شب برمیگردیم
  فرصت برای ورزش کم دارم ولی کارم طوریه که فعالیتم تو طول روز خوبه و تقریبا سرپا هستم
  میخوام یه راهنمایی کنید چطور تا تابستان بتونم مقدار زیادی از وزنم رو کم کنم؟
  بجز رژیم غذایی چه ورزشی رو بهم پیشنهاد میکنید؟ طناب خوبه؟
  یا برم باشگاه با تردنیل کار کنم و چند روز در هفته کار کنم؟
  با تشکر فراوان

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. سرپا ایستادن و کار کردن دلیل نمیشه وزن کم کنید. حتماً برای رسیدن به نتیجه باید رژیم غذایی بگیرید. ورزش های ترکیبی اینتروال و قدرتی رو حداقل سه جلسه در هفته باید انجام بدید. اگر فرصت رفتن به باشگاه رو ندارید میتونید در منزل با تردمیل، دوچرخه و یک کش بدنسازی یا دمبل هم تمرین کنید.

 19. امیر گفت:

  سلام من بنظر خودم ی مقدار چربی دارم زیر پوست شکمم ولی تو باشگاه ب چندتا از مربیا ک گفتم گفتم این چربی زیرپوسته لازمه چربی شکمم جوریه ک عضلات ریرشکم با پهلوها سیکس پک نمایانه ب نظر شما اون مقدار چربی باید اب شه ؟ اصن قابل اب شدن هست؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   امیر جان، چربی زیر پوستی برای همه ضروری هست، نمیشه کلاً حذف بشه، اگر عضلات شکم نمایان هست، مشکلی وجود نداره،

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *