مکانیسم حرکت بارفیکس و شیوه انجام بارفیکس چگونه است؟

مکانیسم حرکت بارفیکس و شیوه انجام بارفیکس چگونه است؟
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

انجام بارفیکس برای خیلی‌ها نوعی "آزمون" فیتنس محسوب می‌شود؛ یعنی شاخصی برای مهارت و چالاکی ورزشی که زیربنای یک تمرین خوب است که می‌توان با کمک آن نمایش خوبی از خود ارائه داد. خیلی‌ از افراد بعد از پایان دوران مدرسه دیگر حتی یکبار هم بارفیکس را امتحان نکرده‌اند یا اگر هم این‌ کار را کرده‌اند، موفق نبوده‌اند اما بسیاری نیز موفق بوده‌اند. در این مطلب از مجله علم ورزش با ما همراه شوید.

رابطه وزن بدن با بارفیکس

می‌توانید تمام روز یوگا تمرین کنید، بدوید، دوچرخه سواری یا شنا کنید، اما همچنان حرکت بارفیکس برای‌تان سخت باشد. معنی‌اش این نیست که باید قوی‌تر شوید؛ این موضوعی است که به علم فیزیک مربوط است. در فیزیک، شما باید کاری انجام دهید تا روی یک سیستم اثر بگذارید؛ درست مانند حرکت بارفیکس. " کار" به‌عنوان انرژی مورد نیاز برای حرکت دادن جرم در مسافت خاصی توصیف می‌شود.

برای انجام حرکت بارفیکس، کاری که بازوها و کمرتان باید انجام دهند این است که جرم‌تان را تا مسافت خاصی که لازم است به سمت بالا بکشند تا چانه‌تان بالاتر از میله برود. اگر جرم یا همان وزن‌تان بیشترباشد و درحقیقت جدال بیشتری با جاذبه زمین داشته باشید، یا اگر مجبور باشید مسافت بیشتری این جرم را بالا بکشید، کاری که باید انجام دهید هم افزایش می‌یابد.

مردانی که بدنی عضلانی دارند به سختی می‌توانند در بارفیکس خودشان را بالا بکشند زیرا وزنشان زیاد است. هرچه سنگین‌تر باشید برای حرکت دادن حجم‌تان به تلاش بیشتری نیاز دارید. افراد زیادی هستند که با وجود داشتن عضلات بهم پیچیده نمی‌توانند حرکت بارفیکس را انجام دهند؛ یعنی آن‌همه قدرت، در بارفیکس به‌کارشان نمی‌آید.

طول بازو مؤثر است

موضوع دیگر هم، طول بازوهاست. فرض کنید دو نفر وزن یکسانی دارند؛ مثلاً ۱۰۰ کیلوگرم. اگر یکی از آن‌ها با توجه به طول بازویش مجبور باشد خودش را نیم متر بالا بکشد تا حرکت بارفیکس را درست و کامل انجام دهد پس باید ۴۹۰ ژول انرژی وارد کند. فرد دیگر هم اگر تا حدودی لاغر و بلند قامت‌تر باشد و با توجه به طول بازویش خودش را یک متر بالا بکشد تا حرکت بارفیکس را انجام دهد.

پس باید ۹۸۱ ژول انرژی وارد نماید. می‌بینید که تنها با تفاوت نسبی در طول بازو، حرکت بارفیکس می‌تواند راحت‌تر یا سخت‌تر باشد. بنابراین یادتان باشد که جاذبه نقش مهمی در حرکت بارفیکس دارد، یعنی بالا کشیدن بدن در این حرکت، در مریخ که تنها ۳۸درصد زمین جاذبه دارد بسیار ساده‌تر است!

چرا خانم‌ها نمی‌توانند حرکت بارفیکس را انجام دهند؟

در سال ۲۰۱۲ مقاله‌ای با این عنوان منتشر شد که " چرا خانم‌ها نمی‌توانند حرکت بارفیکس را انجام دهند؟"، این مقاله براساس یافته‌های تحقیقی بود که روی ۱۷ زن که به‌مدت ۳ ماه ۳ روز در هفته مورد تمرین بوده‌اند صورت گرفته بود، و تقریباً هیچ‌یک از آن خانم‌ها نتوانسته بودند در انجام این حرکت موفق بشوند و این نتیجه درمورد تمام زنان تعمیم داده شد. اما این تحقیق ۲ مشکل اساسی داشت: زمان و تعداد.

مطالعات روی تنها ۱۷ زن و آن‌هم فقط طی ۳ ماه انجام شده بود؛ درحالی‌ که اصول علم و تحقیقات می‌گوید تعمیم دادن نتیجه مربوط به ۱۷ نفر به نیمی از جمعیت جهان ابدا قابل قبول نیست و از آن مهم‌تر این‌که ۳ ماه برای همه افراد زمان کافی نیست. بنابراین تنها نتیجه درستی که می‌توان از آن تحقیق استنباط کرد این است که این خانم‌ها برای انجام بارفیکس به بیشتر از ۳ ماه تمرین نیاز دارند. این نتیجه‌گیری کاملاً منطقی است، اما با هیچ منطق و استدلالی نمی‌توان پذیرفت که "خانم‌ها نمی‌توانند حرکت بارفیکس را انجام دهند".

عده‌ای هم عقیده دارند مرکز ثقل بدن خانم‌ها نسبت به آقایان در قسمت پایین‌تری قرار دارد (به‌دلیل ذخیره بیشتر چربی در ناحیه باسن و ران) و بنابراین این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود. اما بازهم علم فیزیک چیز دیگری می‌گوید؛ مرکز ثقل بدن یک زن، یا سنگین‌ترین بخش بدنش، در حرکت بارفیکس مسیر عمودی یکسانی را طی می‌کند و فرقی ندارد این سنگینی یا جرم کجا باشد. پس این‌هم ادعای اشتباه دیگری علیه خانم‌هاست که با شکست روبرو شده!

حال عالی‌رغم این نقدوبررسی‌ها، به‌نظر می‌رسد حرکت بارفیکس برای آقایان راحت‌تر از خانم‌هاست، اگر میانگین وزن خانم‌ها را که از میانگین وزن آقایان کمتر است هم درنظر بگیریم پس خانم‌ها برای انجام بارفیکس باید به تلاش کمتری نیاز داشته باشند. پس چرا عملاً این‌طور نیست؟ در اینجا ماهیچه‌بندی بدن مطرح است. مردها در واقع عضلات بیشتری در قسمت بالاتنه‌شان دارند که کار را برایشان ساده‌تر می‌کند. بنابراین اگر مردها بهتر می‌توانند این حرکت را انجام دهند آن را مدیون فیزیولوژی‌شان هستند.

تکنیک صحیح بارفیکس

برای اجرای درست بارفیکس لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهید که در ادامه به آن ها اشاره می‌شود.

مکانیسم حرکت بارفیکس و شیوه انجام بارفیکس چگونه است؟

 • سر را در حالت خنثی حفظ کنید یا اینکه اندکی به طرف عقب متمایل کنید و در طول اجرای حرکت همین حالت را حفظ نمائید.
 • پاها را در یک راستا با بالاتنه حفظ کنید.
 • زمانی که خود را بالا می‌کشید تمرکزتان روی این باشد که آرنج‌ها را پایین بکشید.
 • در مسیر بالا رفتن نفس بگیرید.
 • در مسیر پایین آمدن نفس را خارج کنید.
 • روی عضلات درگیر تمرکز کنید، نه روی وزنی که بالا می‌کشید.
 • بدن را تاب ندهید! بدن را باید مستقیم بالا ببرید.

مطلب مرتبط: چگونه شنا سوئدی را درست انجام دهید؟ آموزش تصویری

دو روش برای اجرای بهتر بارفیکس

روش اول

میله بارفیکس را طوری بگیرید که پشت دست‌ها رو به خودتان باشد و کمی بازتر از عرض شانه‌ها قرار گیرند؛ از دست‌ها آویزان شوید و زانوها را پشت خود خم کرده و در حالت ضربدر نگه دارید. در طول حرکت، باید بدن شما (از شانه تا زانوها) کاملاً راست باشد. سینه خود را به سمت میله بکشید و بازوها را با قدرت به سمت پایین بکشید. برای این که راحت‌تر بتوانید این حرکت را انجام دهید، به جای این که بخواهید سینه خود را به میله بارفیکس نزدیک کنید، این طور تصور کنید که می‌خواهید میله را به سینه خود نزدیک کنید!

مکانیسم حرکت بارفیکس و شیوه انجام بارفیکس چگونه است؟روش دوم

میله بارفیکس را طوری بگیرید که پشت دست رو به خودتان باشد و فاصله بین دست‌ها را به اندازه عرض شانه‌ها قرار دهید. از دست‌ها آویزان شوید و پاها را به سمت جلو طوری قرار دهید که به بدن خود شکل C بدهید. ران‌ها را به هم بفشارید و عضلات جلوی بدن را سفت کنید. بدن شما برای ادامه حرکت باید سفت باشد. همین طور که خود را بالا می‌کشید، تصور کنید میله را به سمت پایین می‌کشید و سعی کنید ناف خود را به سمت بالا بیاورید.

مکانیسم حرکت بارفیکس و شیوه انجام بارفیکس چگونه است؟اگر بازهم نمی‌توانید!

اگر نمی‌توانید حتی با روش‌های ساده‌ای که گفته‌ایم بارفیکس را انجام دهید، بهترین راه برای شروع این است که خودتان را از میله بارفیکس آویزان کنید و تا ۱۰ ثانیه مقاومت کنید، این مقاومت را به مرور تکرار کنید، سپس سعی کنید کم کم حرکت را انجام دهید، ابتدا مقداری بدن را بالا بکشید و چند روز این را تکرار کنید سپس به مرور سعی کنید بدن را بالاتر ببرید.

در ادامه آموزش حرکت بارفیکس می توانید از ویدئو زیر نیز استفاده کنید

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: scientificamerican

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۴ نظر

 1. مهتاب گفت:

  مرسی..عالی بود.❤

 2. محمد گفت:

  سلام.مطالب مفیدی بود.واقعا سایتی بسیار خوبی دارید.موفق باشید.

 3. اشکان گفت:

  سلام خدمت علم ورزش
  حقیقتا من از افراد دنباله رو شما هستم خداشاهده و بعنوان یک منبع معتبر همیشه از تون سوال پرسیدم.الانم یک سوال دارم و میخواستم منو راهنمایی کنید.من چون به افراد بیرون اعتمادی ندارم و جنس نامرغوب میفروشن از داروخونه چند تا مکمل خریدم.از جمله .کراتین،بی سی آآ،آرژنین،کربو.ویه کربو پروتئین از شرکت دوبیس سفارش اینترنتی دادم خریدم.الانه من با خوردن چند وقت از اینا متاسفانه کمرم جوش زده سرشونه هام جوش زدن و دست راستم خصوصا انگشت شصتم افتاده به لرزیدن و جای دوتا کلیه هام خداشاهده چند روزه درد گرفتن.دیگ مصرفشو قطع کردم و از چند فرد معتبر پرسیدم گفتن برو عرق کاسنی شاعتره بخور واس پاکسازی که بشورشون.الان من تو این اوضاع بی پولی کلی خرج کردم و بهم فشار مالی اوند گفتم ارزش داره سرحال میشم.اما هیچ تاثیری رو هیکلم نداشت و اصلا رو فرمم نیورد و الانه اعصابم خیلی خورده که داروخونه معتبر هم چنین آشغال هایی به مردم میدن.خدا لعنتشون کنه.من الان چکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیلی از کاربران همیشه از ما سوال می کنند که به ما مکمل خوب معرفی  کنید یا در این خصوص مشاوره بدید، اما در واقع به خاطر همین مشکلاتی که پیش میاد ما این کار رو نمی کنیم، مکمل های ورزشی بدون شک مفید هستند اما در شرایطی که اصل و استاندارد باشند، مکمل های داروخانه ها معمولاً ناخالصی ندارن اما خب کیفیت خوبی هم ندارند، دقت کنید مکمل همیشه باید در شرایط درست مصرف بشه یعنی مکمل مصرف کردن همیشه این تضمین رو نمیده که فرد متحول میشه خیلی وقت ها کافیه فقط اصول تغذیه رو بلد باشید بدون نیاز به مکمل می تونید عضلات رو با تمرین رو فرم بیارید، در شرایط فعلی توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید تا برای این مشکلات بهتون کمک کنه

   • محمد گفت:

    نمیشه گفت اجناس داروخانه ها کیفیت خوبی ندارن باید بدونید از کدوم داروخانه خرید بکنیم. مثلا نمایندگی شرکت ON تو ایران محصولات اورجینالشو به داروخانه میده فقط باید بدونید کدوم داروخونه جنس اصل داره

 4. علی دادا گفت:

  ممنون که گوش کردید.
  خیلی ممنون.

 5. علی دادا گفت:

  اقای ادمین ببخشید اسمتون چیه؟؟؟؟
  سایت تو ایران تکه من به ذدوستام سایته شما معرفی میکنم ادامه بدید

 6. ائلیار گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  باید صادقانه بگم من بعضی مواقع که حرکات صحیح ورزشی رو گوگل می کنم همیشه از سایت شما یک ریزالت خوب هست بینشون. کارتون واقعا درسته
  امروز تصمیم گرفتم از نظارت مفید شما در مورد خودم استفاده کنم.
  من پسر ۲۸ ساله هستم که قدم ۱۸۰ و وزنم تقریبا بین ۶۵ الی ۶۷ هست. در ظاهر لاغر اندام هستم تقریبا. کارم طوری هست که پشت میزم و در محل کار+ خونه نزدیک ۹ ساعت پشت سیستم هستم. خودم خیلی علاقه دارم به اینکه ورزش کنم و اندام متناسب و طبیعی داشته باشم. حتی نزدیک دو ماهه مرتب یک روز در میان تو خونه حرکات با کش، بارفیکس چندکاره و حرکات ویلیامز رو انجام می دم ولی حس می کنم نتیجه خوبی نگرفته ام هنوز.
  یه مسئله ای که تازگی ها فکرم رو مشغول کرده اینه که این اواخر شکمم جلوتر اومده و اصلا با لاغری من نمی خونه به نوعی! به نظر خودم یه دلیلشم به خاطر لوردوزی هست که دارم (البته هنوز به پزشک متخصص برای تشخیص مراجعه نکردم) .
  اهداف من اینه که بتونم اولا لوردوزم رو کاهش بدم (چون واقعا روی لباس پوشیدن و ظاهر آدم هم تاثیر بدی داره) دوم اینکه بتونم شکمم رو آب کنم. سوم اینکه لاغر مردنی نباشم و عضله سازی کنم.
  البته به خاظر کارم بعید می دونم برای رفتن به باشگاه وقت داشته باشم ولی تو خونه خیلی مصمم هستم که انجام بدم و حتی تجهیزات خانگی هم حاضرم محیا کنم انند تردمیل دمبل و …
  خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. ببخشید طولانی شد :)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، از لطف شما ممنونیم، خودتون به درستی به وضعیتی که هست اشراف دارید، دو نکته مهم هست، رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما با این دو هم وزن رو متناسب می کنید و هم اینکه عضله سازی می کنید اما نکته مهمتر این هست که یا مطالعه کنید و خودتون برنامه رو تنظیم کنید یا از یک مربی بخواید این کار رو براتون انجام بده

   • ائلیار گفت:

    خیلی ممنونم. راستش من تهران نیستم و متاسفانه الان از زمین و زمان مربی بدنسازی میباره که هر کدوم مدعی یه روشی هستن! یعنی در واقع نمی دونم به کی و چه روشی باید اعتماد کرد.
    به نظرتون بهتره اول به پزشک تغذیه یا متخصص فیزیولوژی یا چی مراجعه کنم؟

    • رامیار نجفی گفت:

     سلام. رعایت و پیروی از یک برنامه منظم تمرینی و تغذیه ای برای داشتن بدنی خوش فرم ضروریه. شما در کنار این موارد تمرینات تقویتی و کششی ویژه لوردوز کمر رو انجام بدید البته در وهله اول باید دکتر صد در صد تأیید کنه که شما لوردوز کمری دارید. اگر مایل به داشتن برنامه تمرینی و تغذیه ای هستید می توانید از طریق لینک زیر درخواست برنامه بدید. 

     http://www.elmevarzesh.com/plan-fitness/

 7. ایرج گفت:

  با سلام
  فرمودید در قسمت بالا تنه آقایون بیشتر از خانم ها عضله دارند.این به معنای حجم بیشتر عضله میباشد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله، البته می تواند حتی منظور قدرت عضلانی نیز باشد، چون در کل ساختاری عضلانی مرد و زن یکی است

 8. علی دادا گفت:

  چه طوری عضلات دست حجیم و سفت شوند….لطفا تمیریناتی را پیشنهاد دهید که در خانه قابل اجرا باشند….

 9. علی گفت:

  سلام ببخشید من این سوالو یه برا دیگه پرسیدم….یادم رفته کجا پرسیدم…..
  من مامانم چاق شده و باسنش پر از چربی شده و سینه هاش کمی افتاده شده…… برای اینکه لاغز کنه باید چیکار کنه….
  فک میکنم یه مریضی گرفته من در دوبی هستم…. و مادرم روش نمیشه بره دکتر باسنش نا هموار شده….. میتونم عکس باسن و سینه اش رو براتون بفرستم و اوضاع رو ببینید …… مامانم ۳۸ سالشه….مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن رعایت تغذیه مخصوص کاهش چربی و لاغری باید همزمان تمرینات مقاومتی و کاردیو رو انجام بدن. نیازی به پزشک نداره فقط باید منظم و مداوم ورزش کنه. اگر نیازمند برنامه تمرینی و تغذیه هستید از طریق لینک زیر درخواست بدید.

   http://www.elmevarzesh.com/plan-fitness/

 10. علی ددادادادا گفت:

  سلام ببخشید میخاستم یه سوال بپرسم ازتون چه طوری پارکور و دفاع شخصی رو یاد بگیرم….. شماکه با سایت های ورزشی آشنا هستید میتونید بهم سایت معرفی کنید ممنونم

 11. فراز گفت:

  سلام ایا بارفیکس عضلات جلو بازو را پرورش میدهد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بستگی داره دست رو چجوری روی میله قرار بدید.  اگر بارفیکس استاندارد انجام بدید عضلات جلو بازو درگیر میشن.

 12. علی گفت:

  سلام. عضلات سینه راهم پرورش میده یانه؟ چون وقتی من بارفیکس میرم فشاری رو سینه احساس نمیکنم ممنون میشم جوابم روبدین.

 13. شبنم گفت:

  سلام خسته نباشید من قدم ۱۶۵ سانتی متره و وزنم ۶۸ قبلا ۹۴ کیلو بودم لاغر شدم الان بازوهام و رانام خیلی شل شدهافتادگی بازو دارمیه ماهه که بدنسازی میرم خواهش میکنم چندتا حرکت موثر برای بازو معرفی کنین خیلی ناراحتم

 14. arian گفت:

  سلام و تشکر برای سایته خوبتون
  من تقریبا۱۰ ماهه شنا سوئدی را شروع کردم و در حاله حاضر ۳ روز در هفته, هر جلسه ۲۲ تا ست ۵۰ تایی شنا میرم و ۳ روز هم تمیرانت هوازی انجام میدم صبح ها هم شکم میزنم می خواستم بدونم بارفیکس را چتور به برنامم اضافه کنم؟اگر شنا رو ۲ روز انجام بدم و یک روز را بارفیکس با تعداد بالا برم ایا کاره درستی هست؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ با این حجم ست و تکرار شنا، به نظرم در روز دیگه ای بارفیکس انجام بدید بهتره، یا پیشنهاد می کنم تعداد ست های شنا رو کم کنید، تعداد تکرار رو بالا ببرید و بارفیکس رو هم انجام بدید

 15. alireza گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک روز در میان برنامه ورزشی دارم و سه ست ده تایی حرکت بارفیکس انجام میدم. اغلب اوقات در ست سوم و حرکت ششم هفتم چیزی شبیه برق گرفتگی از ساعد چپم اتفاق میفته. لطفا راهنمایی کنید که چطور این مورد را رفع کنم.آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر مطمئن هستید که در حرکات پایانی، بارفیکس روصحیح انجام می دهید و اگر این وضعیت موجب درد و ناتوانی میشه و بعد از تمام کردن حرکت بازم درد غیر عادی داره نیاز هست به پزشک مراجعه کنید، در غیر اینصورت مشکلی نیست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *