چگونه یک مکمل پروتئین سالم و مطمئن تهیه کنید؟

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________تلگرام

یک جنبه مهم برای در نظر گرفتن مصرف پروتئین، هدف است. دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی تان برای حفظ سطح بالای سوخت و ساز، تحریک چربی سوزی، محافظت از بافت عضلانی و بهبود کلی سلامتی ضروری است. در همین رابطه مطالعه کنید: چرا بدن ما به پروتئین نیاز دارد؟ برای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند و آن های که هیچ محدودیت خاصی در رژیم غذایی خود ندارند، یک مکمل پروتئین وی استاندارد برای تأمین نیاز های آن ها کافی است.

چگونه یک مکمل پروتئین سالم و مطمئن تهیه کنید؟ما مکمل پروتئین وی را سرآمد تمام پودر های پروتئین می دانیم. در حقیقت وقتی موضوع چربی سوزی یا عضله سازی است، پروتئین وی محبوب ترین نوع پروتئین به شمار می رود. دلیل اصلی نوع ترکیب های آمینو اسید آن و اثر گذاری آن ها است. برای یک انتخاب مناسب، به شما توصیه می کنیم که این ۵ فاکتور را جدی بگیرید.

ارزش های تغذیه ای و لیست مواد موجود در آن

برای ارزیابی یک مکمل پروتئین ( یا هر نوع غذای دیگری )، شما نباید به بسته بدنی اکتفا کنید. می دانیم که بسته بندی آن خیلی زیبا است و جلب توجه می کند. اما کمپانی سازنده هم همینطوری مشتری اش را پیدا می کند. اطلاعات تغذیه ای که نیاز دارید را حتما" مطالعه کنید، متأسفانه ورزشکاران خیلی کم به این اطلاعات نگاه می کنند. واقعا" باید روی اهمیت خواندن اطلاعات تغذیه ای همه ی مکمل ها تأکید ویژه ای داشته باشیم. این موضوع بسیار مهم است. فقط به این خاطر که روی بسته با فونت زیبا و درشت می نویسند غذای سالم، به سالم بودن آن اعتماد نکنید.

برای ارزیابی یک مکمل پروتئین موضوع خیلی ساده است. در ابتدا، حقایق تغذیه ای را برای کالری به ازای میزان مورد نظر چک کنید. بعد از آن باید سوبسترا ها را ارزیابی کنیم. ۳ سوبسترای اصلی عبارت اند از: چربی، کربوهیدرات و پروتئین. معمولا ۱۲۰ تا ۱۴۰ کالری به ازای هر قاشق در مکمل پروتئین وی، یک میزان بهینه و مطلوب است. بهتر است کم چرب نیز باشد ( تنها ۲ گرم چربی در هر قاشق ) قند آن نیز باید بسیار کم باشد ( ۰ یا ۱ گرم قند به ازای هر قاشق ) پروتئین نیز طبیعتا" باید بالا باشد ( ۲۵ گرم به ازای هر قاشق ).

چگونه یک مکمل پروتئین سالم و مطمئن تهیه کنید؟لیست مواد به کار رفته در آن مورد بعدی است که باید نگاه کنید. این را به خاطر داشته باشد که معولا" در این لیست ها، فراوانی مواد به ترتیب نوشته شدن آن ها است. موادی که در پایین نوشته می شوند، میزان کمتری از آن ها در پودر وجود دارد. این قانون در مورد تمام مواد غذایی صدق می کند. وقتی یک لیست مواد غذایی تشکیل دهنده را ارزیابی می کنید، بهتر است تعداد آن ها خیلی زیاد نباشد. به عنوان یک قانون کلی، مکمل پروتئین نباید بیش از ۱۰ تا ۱۲ ماده تشکیل دهنده داشته باشد. معمولا" در محصولات پروتئینی، هر پروتئین به صورت جدا در لیست نوشته می شود. اما شما آن ها را جدا حساب نکنید و تمام پروتئین ها را به عنوان یک ماده در نظر بگیرید.

آمینو اسیدها

آمینو اسید ها واحد های سازنده پروتئین هستند. ۲۰ آمینو اسیدی که در پروتئین ها یافت شده اند به دو دسته تقسیم می شوند: آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری. آمینو اسید های ضروری در بدن انسان ساخته نمی شوند و باید از طریق غذا جذب بدن شوند. آمینو اسید های غیر ضروری در بدن ساخته می شوند. ۹ آمینو اسید ضروری وجود دارد. از آن جایی که آمینو اسید های غیر ضروری در بدن ساخته می شوند، این مهم است که به دنبال پودری باشد که آمینو اسید های لازم را دارد.

آمینو اسید های زنجیره انشعابی به زنجیره ۳ آمینو اسید ضروری اشاره دارد: لوسین، والین و ایزولوسین. این ۳ اسید آمینه ضروری یک سوم عضله اسکلتی را در بدن تشکیل می دهند و نقشی اساسی در ترکیب پروتئین دارند. پس هنگام انتخاب یک مکمل پروتئین، شما باید توجه زیادی به مکملی داشته باشید که حاوی لوسین، ایزولوسین و والین است. می توانید به صورت جدا مکمل آمینو اسید زنجیره انشعابی را نیز تهیه کنید.

مطالب پیشنهادی:

۵ قانون برای انتخاب مکمل مناسب

بهترین زمان و میزان مصرف پروتئین

بهترین منابع غذایی پروتئین برای رشد عضلات

شکر و شیرین کننده ها

پودر های پروتئین معمولا" دارای چاشنی شیرین کننده های مصنوعی و شکر هستند. نمی توان این ها را غذای سالم و خالص نامید. در واقع هنوز پودر های پروتئین خیلی زیادی وجود دارند که دارای شیرین کننده هستند. در مجموع بهتر است به دنبال پودری باشید که ۰ یا در نهایت ۱ گرم شکر به ازای هر بار مصرف دارد. در لیست مواد تشکیل دهنده پودر نیز به دنبال شیرین کننده هایی مانند استویا ( طبیعی ) یا ساکرولوز ( مصنوعی ) باشید.

نمی خواهیم بگوییم فقط به خاطر این که یک پودر شیرین کننده مصنوعی دارد دیگر نباید آن را مصرف کرد. بهتر است هر چیزی را به طور موردی بررسی کرد. در دو راهی شیرین کننده های طبیعی و مصنوعی، انتخاب با شما است. با این وجود یک نوع شیرین کننده هست که در هیج نوع مکملی برای آن حتی استثنا هم قائل نمی شویم. شیرین کننده  HFCS. اگر مکملی دیدید که این شیرین کننده را در خود دارد، هرگز آن را نخرید!

مزه و قابلیت ترکیبی آن

برای خیلی ها مهم ترین چیز، مزه است. چه کسی پودر پروتئینی که مزه خوبی می دهد را نمی خواهد؟ مکمل پروتئین خیلی وقت است که استفاده می شود و خیلی از کمپانی ها از چاشنی های مختلف برای خوشمزه کردن آن استفاده می کنند. بهترین راه برای تشخیص بهترین آن، امتحان کردن مقدار کمی از پودر است. البته این بستگی به جایی دارد که از آن خرید می کنید. بعضی اوقات مغازه های مخصوص مکمل ها، نمونه هایی برای تست کردن دارند. در مورد ترکیب آن، شما به دو گزینه نگاه می کنید: شیکر یا مخلوط کن. آیا نیاز دارید که یک شیک پروتئین درست کنید یا این که می خواهید در خانه با آرامش یک مخلوط خوب از پروتئین را آماده کنید؟

برای آن هایی که معمولا" وقت کمتری برای آماده کردن ترکیب دارند و به دنبال شیک پروتئین هستند، تهیه ی پروتئینی که به سادگی ترکیب می شود را توصیه می کنیم. ( پروتئین وی در این زمینه بهترین به حساب می آید ). برای مخلوط کردن پودر نیز نیاز به یک راه مؤثر دارید. بطری های شیک ساز می توانند چاره ساز باشند. اگر می خواهید از مزه بد مخلوط ها دوری کنید، این می تواند یک گزینه مناسب باشد. اگر یک مخلوط کن دارید و وقت کافی را برای این کار می گذارید، ترکیب کردن مواد دیگر دغدغه شما نخواهد بود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: mindbodygreen

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۸۴ نظر

 1. yazdan گفت:

  با سلام و درود فراوان و سپاس از زحمات گرانبهایتان ، من مدتی بود که بدنبال یک مکمل پروتئین میگشتم تا به یک مکمل از شرکت معتبر اپتیموم نیتروشن برخورد کردم ، روی این مکمل درج شده بود (( ۵ گرم BCAA و ۴ گرم گلوتامین )) در هر اسکوپ ، میخواستم بدونم ایا واقعا این صحت دارد و در هر اسکوپ ۳۵ گرمی میتواند این مقدار امینو اسید و ۲۴ گرم پروتئین وجود داشته باشد ؟؟ با تشکر فراوان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام دوست عزیز. تنها راه تشخیص تست آزمایشگاهی مکمل هست

   • امین گفت:

    با سلام
    در چه آزمایشگاهی میتوان این تست را انجام داد؟آزمایشگاه های معمول در سطح شهر آیا این تست را میتوانند انجام دهند؟؟؟
    با سپاس

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، برای تست مکمل های بدنسازی باید کیت های مورد نظر رو خریداری کنید و تحویل آزمایشگاه داده تا تست های مختلف انجام شود. اکثر آزمایشگاه ها به کیت های مورد نظر دسترسی ندارند و باید شخصا خریداری شوند.

 2. abbas گفت:

  از بابت ارائه چنین مطالبی بسیار سپاسگزارم. ولی متاسفانه پیدا کردن مکملهای خوب و اورجینال کار بسیار مشکلی است.

 3. آرش گفت:

  سلام و خسته نباشید

  من تعدادی پروتئین را مستقیم از شرکت GNC در کانادا خریداری کرده ام و امیدوارم اصل باشد. آیا الان میتوانم با مقایسه نمونه موجود، (از نظر ظاهری یا مزه) از اصل بودن پروتئین های موجود در ایران اطمینان حاصل کنم؟
  چون شما فرمودید تنها بوسیله آزمایشگاه ممکن است.
  ممنون

 4. حسين گفت:

  سلام،ممنون از مطالب خوبتون
  من ۱۸۰ قدمه و ۶۲ کیلو وزن دارم،بدنم خشک و لاغره
  به نظرتون پروتئین وی استاندارد و کراتین میتونه کمکم کنه ک وزن و حجم بدنمو بالا ببرم؟؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقت کنید مسئله کمبود وزن باید پیگیری شود وعلت آن مشخص شود، چرا که حتی با مصرف مکمل یا بدن حجم نمی گیرد و یا اگر هم اضافه وزن پیدا کنید بعد از مصرف نتایج از بین می رود، بنابراین توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید تا علت لاغری را تشخیص دهد. اگر مشکلی نبود، می تواند با مشورت متخصص تغذیه از مکمل استفاده کنید. استفاده از مکمل در کنار تغذیه صحیح و همچنین برنامه تمرینی مناسب می تواند باعث حجم و افزایش وزن شود

 5. محمدرضا احمدی گفت:

  درود . عالی بود . ممنون . یه سوال ؟
  من هیچ اعتمادی به پروتئین های موجود در بازار ندارم .. میتونم از شیرخشک های موجود در داروخانه ها بعنوان مکمل پروتئینی استفاده کنم ؟ البته محتویات داخل آن رو خواندم میدونم صرفا پروتئین نیست .. اما از اصالتشون خیالم راحته ..

 6. a.ap گفت:

  با سلام وتشکر از سایت خوبتون
  من شنیدم ک اگه بین رف مکمل های بدنسازی و تمرینات ورزشی تناسب برقرار نباشه این مکمل ها در بدن باقی میمونن وتبدیل به هرمون زنونه میشن آیا این مسئله در مورد پودر های پروتئین هم صادقه؟؟و به طور کلی آیا مصرف پودر های پروتئین ضرری داره؟
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مصرف مکمل ها در صورتی که توسط متخصص تغذیه تجویز و مکمل استاندارد باشد مشکلی ندارد، اما چنانچه مکمل در نتیجه فعالیت ورزشی جذب نشود طبیعتا” در بدن رسوب خواهد کرد ولی تبدیل به هورمون زنانه نمی شود، برای مکمل پروتئین چنین چیزی رخ نمی دهد و ضرری ندارد

 7. صالح حسن گفت:

  سلام من ۱۷۵ قددارم ۵۸کیلو وزن هر کاری میکنم وزنم بالا نمیره تا حالا هم مکمل استفاده نکردم آیا مکمل میتونه کمکم کنه؟؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در وحله اول باید اطمینان پیدا کنید به لحظا جسمانی سالم هستید، مانند کم خونی، اختلالات هورمونی و یا پر کاری تیروئید، اگر مشکلی نداشته باشید، باید با تغذیه و افزایش وعده های غذایی سعی در افزایش وزن داشته باشید، استرس، کم خوابی و مواردی از این قبیل نیز در جلوگیری از افزایش وزن تأثیر دارند، اگر بازهم موفق نشدید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

 8. hamid reza گفت:

  سلام لطفاً روش ساخت مکمل سالم و طبیعی را آموزش دهید مثلاً ترکیب خشکبار بگونه ی علمی و مفید . سپاس

 9. مهدی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه ۱۷۵ قدم و ۵۷ کیلو وزنمه ی سال تناسب اندام کار میکنم بدنم عضلانی شده ولی دوس دارم حجمش بیشتر شه.میتونم از پروتیین و دیگر مکمل ها استفاده کنم.بعد اگه میشه اسم چندتا مکمل اصل رو بگید و بگید ک از کجا گیر بیارم؟؟
  ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام
   برای حجیم شدن و فیتنس نیاز به مکمل است اما با تغذیه تا حدودی می توانید این نیاز رو به حداقل برسانید. علم ورزش برای هیچ برند خاصی تبلیغ نمیکنه و به هیچ یک از اعضای محترم مصرف مکمل رو پیشنهاد نمیکنه چون از عوارض آنها کاملا آگاهیم.

 10. محمد گفت:

  سلام.من ۱۸سالمه ۱۸۴قد و۶۳ کیلو وزنمه میخوام بدنم هم عضلانی بشه و هم حجیم،پروتئین سوپر وی و قرص brewers yeastرو تهیه کردم به نظر شما خوبه؟بعد از چه مدت باید شروع به استفاده بکنم؟و از طریق همین آزمایشگاه های داخل بیمارستان ها هم میتونم بپرسم که بفهمم اصله؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نمی توانیم در خصوص خوب یا بد بودن آن نظر دهیم منتها هر ورزشکاری نیاز به مکمل ندارد و باید توسط متخصص تغذیه تجویز شود، آن هم برای ورزشکاری که مدتی فعالیت داشته باشد (حداقل ۶ ماه) ولی نتیجه نگرفته باشد، آزمایشگاه کمکی به شما نمی کند

 11. محمد گفت:

  از کجا میتونم یه برنامه بدنسازی خوب تهیه کنم؟ شهر ما مربی بدنسازی نداره مرسی….

 12. افشین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید، میخواستم بدونم برای تست مکمل باید اونو به چه آزمایشگاهی فرستاد؟! آیا همین آزمایشگاه ها که آزمایش خون میدیم هم میتونن مکمل رو تست کنند؟!!!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   برای تست مکمل های بدنسازی باید کیت های مورد نظر رو خریداری کنید و تحویل آزمایشگاه داده تا تست های مختلف انجام شود. اکثر آزمایشگاه ها به کیت های مورد نظر دسترسی ندارند و باید شخصا خریداری شوند.

 13. محمد گفت:

  سلام، برنامه ی بدنسازی رو شما برای من نوشتید چطوری روش صحیح انجام حرکت ها رو یاد بگیرم؟

 14. افشین گفت:

  با عرض سلام, میخواستم بدونم قرص آمینو اسید بیف باید چسبناک باشه؟ وقتی این قرص با آب مخلوط میشه چسبناک میشه!! من به اصل بودنش شک دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   دوست عزیز چند روزی هست این سوال رو پرسیدید و ما در طول این چند روز تمامی سایت های داخلی و خارجی را جستجو کردیم و در هیچ منبعی به خاصیت چسپناکی این قرص ها اشاره ای نشده است. بهتره با یک مربی مجرب و آشنا به این مواد مشورتی بکنید.

 15. Hisssssssss BOY گفت:

  salam
  man hududan 1 salo 5 mahi mishe miram badan sazi , avayel roshde bazumo sar shunam khub bud , vali alan mitunam begam 7 8 mahie yechie sabete , ye doreyi wheyo ceratino gilotamin ham khordam vali asar nakard , age mishe rahnemayi konid mamnoon
  va in ke agar emkan dash yek ravesh baraye doros kardan porotein pish nahad bedin

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بعد از مدتی تمرین بدنسازی بدن به فلاتی خواهد رسید که برای گذر از آن نیاز به شوک هست. معولا این شک را می توان با تغییر برنامه تمرینی، استفاده از مکمل های بدنسازی و … بوجود آورد. از اینکه در دوران مصرف هیچ رشدی نکردید متعجبم. اگر مصرف درست همراه با برنامه مناسب انجام شود باید در حجم و قدرت عضلات تغییرات مثبتی اعمال شود. پیشنهاد میکنم با یک مربی مجرب مشاوره کنید و یک برنامه سنگین تر از برنامه های قبلی که حرکات متنوع و جدید را شامل شود امتحان کنید. از یار تمرینی بهره ببرید و تنهایی ورزش نکنید. حتی در صورت لزوم باشگاه بدنسازی خود را عوض کنید. نمی توان گفت عضلات شما به اوج رشد خود رسیده اند. پس نا امید نشده و به ورزش ادامه دهید.

   • Hisssssssss BOY گفت:

    bale man barmanamam taghir dadam , vali roshde kami dashtam
    be morabimam ke migam mige khabet nakafie ! migan bas ghable saat 12 khabid ta badan be khodesh biad ke man mamulan 3 4 shab mikhabam , aya in tasir dare ?!
    yar tamrini ke faghat tu vaznehaye sangin be kar miado karayi khasi nadare :D
    ye soal dashtam ? age masalan modati bashgaro tark konamo ye 1 mahio esterahat bedam aya tasir dare ?!
    bazam mamnoon agha ramin

    • رامیار نجفی گفت:

     خواب تاثیر مستقیم و اثر گذاری بر روی رشد عضلات دارد و حرف مربی شما درست است. باید در ۲۴ ساعت حداقل ۷ ساعت بخوابید. یار تمرینی باعث افزایش انگیزه و حس رقابت می شود تنها جابجایی وزنه ها ملاک نیست. ترک تمرین به هر دلیلی باعث افت بدن و کاهش امادگی بدن می شود و اصلا توصیه نمی شود.

 16. امید گفت:

  سلام به استاد گرامی.
  من چهار سال پیش ورزش بدنسازی رو به دلیل ازدواج رها کردم . قبل از اون سه سال مداوم از پروتعین ، کراتین، گلوتامین، استانازول، امنینو و قرص پمپاژ استفاده میکردم، اون زمان وزنم ۹۵ و قدم ۱۸۵ بود میشه گفت حرفه ای بودم. اما الان وزنم رسیده به ۱۰۵ کیلو. الان دو هفته میشه که دوباره شروع کردم ، میخوام اول یکم حجم بدم به بدنم بعدش خشک کنم ، چون از لحاض صورت ممیمیکم متوصط رو به لاغره الان اگه بخام خشک کنم خیلی صورتم لاغر میشه. میخواستم نظرتونو بدونم و بپرسم برای شروع میخوام از ارژنین و ام اچ بی استفاده کنم، نظرتون چیه؟ ممنون میشم اگه جوابتونو به ایمیلم بدین یا با اینستاگرام به omid moftakhar بدین . ممنون از وقتی که میزارین برای راهنمایی مردم.
  یا علی…

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام دوست عزیز

   بعد از ۴ سال دوری از ورزش بهتر است مدتی بدون مصرف مکمل ورزش کنید و هدف شما چربی سوزی و کسب امادگی کلی بدن باشد. برنامه شما باید شامل تمرینات هوازی و مقاومتی باشد. حداقل یک دوره ۴۵ روزه الی ۲ ماهه نیاز است تا بدن به آمادگی لازم برای مصرف مکمل برسد. مکمل های مذکور خوب هستند و برای عضله سازی استفاده می شوند.

 17. Nasser گفت:

  سلام…خسته نباشید …یه سوال شما میگید تشخیص یک مکمل فقط از طریق آزمایش کردن تو آزمایشگاه معلوم میشه ،جایی که مکمل تست کنن کجاست اصلا تو ایران داریم همچین آزمایشگاهی ??

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای تست مکمل های بدنسازی باید کیت های مورد نظر رو خریداری کنید و تحویل آزمایشگاه داده تا تست های مختلف انجام شود. اکثر آزمایشگاه ها به کیت های مورد نظر دسترسی ندارند و باید شخصا خریداری شوند.

    

 18. محمدرضا گفت:

  سلام من پسری ۱۷ساله با قد ۱۷۰وزت ۵۰میخواستم، بدونم آیا این مکمل برای چه چیزهایی بیشتر تأثیر میزاره؟!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر شخصی در طول روز به میزانی از پروتئین نیاز دارد، ورزشکاران نیز برای رشد و ترمیم عضلات بیشتر نیاز دارند

 19. صابر گفت:

  سلام از کجا میشه تهیه کرد پروتین وی رو ؟؟
  قیمت پودر اصل چنده من یه جا پرسیدم ۲۵هزار تومن گفت شک کردم چون شنیدم گرون هست
  لطف کنید بگید کدوم مارک و برند معتبره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   برندهای مختلفی در بازار موجود است اما نمی توان نظر داد کدام بهتر است. بهتر است با یک مربی مجرب مشورت کنید. ما هیچ برند یا فروشنده ایی را پیشنهاد نمی دهیم.

 20. مجید گفت:

  سلام من چهارساله بدنسازی کارمیکنم قدم ۱۶۹وزن۷۱ که به نظرت مکمل چی مصرف کنم ولی دوست ندارم سرشانه پهن میشع چون قدم درحد کوتاهست

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بدنسازی زمانی مفیده که شما کل بدن رو یکسان پرورش بدید. اگر سرشانه شما کوچک باشه در فرم بدن شما اختلال ایجاد میشه و ضمنا وقتی مکمل مصرف می کنید کل بدن درگیر میشه نه فقط عضوهایی خاص از بدن. با بدنسازی و مصرف مکمل انتظار نداشته باشید سرشانه شما رشد نکنند. مصرف کراتین و گلوتامین مفید است.

 21. Arezo0 گفت:

  وقت بخیر و خسته نباشید
  خواستم بدونم چه فرقی بین استفاده پودر پروتئین قبل از ورزش یا در حین و یا بعدش هست؟ یا بهتره بپرسم کدوم درست هستش.
  من بدلیل نداشتن وقت کافی برای تهیه غذایی شامل پروتئین بفکر استفاده از پودر افتادم چراکه سریع و آسان هست. و میخواستم بدونم حتی بعد از ورزشهای هوازی هم به پروتئین نیاز هست یا صرفا بعد از بدنسازی باید مصرف کرد.
  ممنون

 22. فربد گفت:

  سلام.
  آیا قرص های آمینو روزی ۱۵ عدد یعنی ۳تا ۵تا نرمال است؟ استفاده هم زمان آمینو . پروتیین وی و گلوتامین و گینر همراه با رژیم غذایی و بدنسازی در یک دوره برای سلامتی مشکل ساز هست؟ به قصد بیشتر شدن حجم عضلات هستش .ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قرص آمینو به تنهایی عوارض خاص خودش رو داره و اگر با این حجم زیاد انواع مکمل ها مصرف بشه به احتمال ۹۹ درصد برای بدن مضر است. به نظر من در یک دوره تمرینی بدن به این همه مکمل و قرص نیازی نداره. بهتره تجدید نظر کنید.

 23. امیر گفت:

  سلام
  میخواسم بدونم مصرف کراتین برای بدن ضرر داره یا ن و !؟و هم اینکه کراتینها به صورت قرص هستن یا پودر! ؟بعد اگر ضرری برای بدن نداره لطفا بهم بگین چطور مصرف کنم..! مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کراتین اگر اصل و استاندارد رو بتونید پیدا کنید و همراه با برنامه تمرینی مصرف کنید ضرری نداره. اکثر به صورت پودر هستند. ۵ روز اول روزی ۴ وعده ۵ گرمی در صیح، قبل تمرین، بعد تمرین و شب مصرف کنید و بعد از ۵ روز روزی دو وعده ۵ گرمی قبل و بعد تمرین مصرف کنید.

 24. علی گفت:

  سلام خدمت اساتید علم ورزش
  بنده ۲۵ سال و قد۱۸۰ وزن ۷۵ کیلو
  میخواستم بدنسازیو شروع کنم
  شما برای شروع بدنسازی از صفر چ مکمل هایی پیشنهاد میدید
  درضمن بنده از از قسمت شکم و پهلوها چاق هستم و این باعث شده بدنی بد فرم داشته باشم
  ممنون میشم ی راهنمایی مفید و کلی بفرمائید
  ب ایمیلم ترجیحا ارسال کنید .
  بازم ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حداقل شش ماه تمرین لازمه تا بدن به شرایط مصرف مکمل برسه. چون بدن بعد از این مدت نسبت به مکمل تشنه تر و نیازمند تر خواهد شد. در ابتدا بهتره یک برنامه ترکیبی تناوبی با شدت بالا و قدرتی با وزنه انتخاب کنید و همزمان با عضله سازی چربی سوزی هم تجربه می کنید. رعایت رژیم غذایی مخصوص ضروریه.

 25. مهدی گفت:

  سلام من قدم ۱۸۰ و وزنم ۷۲. قبلا به صورت حرفه ای رزمی کار میکردم. بدنم رو فرم بود. اما متاسفانه دو ساله ک کار نمیکنم. عضلات بدنم خوابیده و دور شکمم هم چربی درست کرده. به نظر شما از مکمل پروتئینی استفاده کنم خوبه؟
  یه راهی رو پیشنهاد کنید ک بدنم رو فرم بشه ممنون میشم.
  بعد اگربه طور مداوم وپشت سر هم.مثلا روز های فرد رزمی روز های زوج بدن سازی. مشکلی پیش نمیاد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مکمل پروتئینی بدون  تمرین که فایده نداره مهدی عزیز، این شیوه تمرین مشکلی نداره، منتها باید برنامه درستی داشته باشید و به تغذی و ریکاوری مناسب هم اهمیت زیادی بدی

 26. مجید گفت:

  سلام . از کجا بفهمیم پودر پروتئین فاسد نشده ؟ بغیر از تاریخ نوشته شده. ینی بغیر از نوشته روی جلد راه تشخیص دیگری هم هست؟

 27. سارا گفت:

  سلام
  من برای یک مرحله از پروتئین وی استفاده کردم اما الان میخوام از یک نوع پروتین طبیعی استفاده کنم. با یکسری از افراد که مشورت کردم بهم گفتن: عدس- سویا-جوانه گندم و برنج قهوهای رو آسیابکنم و به عنوان مکمل قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان یک کاپ در یک لیوان شیر مصرف کنم…آیا این نوع مکمل طبیعی جوابگوی تمرینات بدنسازی هست و مکمل کاملیه؟؟؟اگر نیست میتونید طرز ساخت یک نوع مکمل طبیعی بهم بگید؟؟ ممنون

 28. محمد گفت:

  سلام ببخشید من حدود ۵ ماه هست که باشگاه میرم و چیزی هم مصرف نمیکنم و فعلا رشد عضله ها خوب بوده تا اینجا .از شما چندتا سوال داشتم :
  ۱-پروتئین وی جربی سوزی هم میکنه ؟
  ۲- بنظر شما یه مکمل خوب که باعث رشد سریعتر ماهیچه ها بشه چی هست ؟
  ۳- اگر که خودم یه ماه پروتئین وی مصرف کنم و بعد ولش کنم ولی بدنسازی رو ادامه بدم باعث نمیشه که اون حجمی که با پروتئین وی گرفتم برگرده به حالت قبل از مصرف ؟
  ۴- اگر که از کراتین واسه حجم استفاده کنم اونم بعد از قطعش باعث تحلیل ماهیچه ها میشه ؟

  ببخشید که سوالا زیاد شد.
  خیلی ممنون از سایت خوبتون منتظر جوابها هستم . باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پروتئین وی چربی سوز نیست اما اگر کسی قصد چربی سوزی داشته باشه، چنانچه برنامه رژیمی مناسبی داشته باشه پروتئین به کاهش چربی کمک می کنه، برای سوال دوم ما کلاً نه مکمل معرفی می کنیم و نه پیشنهادی داریم، در خصوص سوال دوم بستگی به تغذیه شما داره، اگر نیاز بدن رو با تغذیه جبران کنید حجم زیاد از دست نمیره ولی اگر تغذیه بعد از قطع کردن مکمل خوب نباشه قطعاً کاهش حجم خواهید داشت. کلاً هر مکملی رو مصرف کنید بعدش تغذیه خوب نباشه انتظار نداشته باشید اون حجمی که گرفتید ماندگار باشه

 29. رضا گفت:

  ببخشید این پروتیین میتونه جای پروتیین وی رو بگیره

 30. میلاد گفت:

  سلام…میخوام یه پروتئین وی محصول کانادا به همراه کراتین از “داروخانه”تهیه کنم بنظرتون مکملهایی که داروخونه ها میفروشند اصل هستند؟؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تا ۶۰ الی ۷۰ درصد می تونید روی این مکمل ها اعتماد کنید. هم به خاطر تاریخ مصرف هم بخاطر نتیجه مصرف. بهتره یک فروشنده معتبر پیدا کنید و با ضمانت محصول ازش بخرید.

 31. پرسشگر گفت:

  وقت بخیر.
  کسی که ۸۵ کیلو وزن دارد و سپس با یک سرماخوردگی ساده حدودا ۱۰ کیلو کم میکند، چه مکملی باید مصرف کند؟
  متاسفانه هم سوخت و ساز بدنش بالاست و هم به لحاظ مقاومت بدنی بسیار ضعیف.

 32. مجتبی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من میخام همزمان هم چربی سوزی و هم عضله سازی بکنم.ضمنا به خاطر شغلم نمیتونم هوازی کار کنم و فقط وزنه میزنم
  چه مکمل هایی میتونم مصرف کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای چربی سوزی مؤثر نیاز به انجام تمرینات اینتروال هست. شما اگر در هر جلسه بدنسازی دو الی چهار حرکت هم بتونید تمرینات تناوبی با شدت بالا انجام بدید کافیه. گینر، کراتین گلوتامین و bcaa برای شما خوبه.

 33. سعید گفت:

  سلام ,ببخشید اگه دوره مصرف مکمل پروتیین تموم بشه بعدش دیگه مصرف نشه بدن به حالت سابق بر میگرده !؟

 34. مهدی گفت:

  با سلام.میشه یه نوشیدنی یا میان وعده پروتیینی برای بعد از تمرین معرفی کنین که توش از مکمل های پروتیینی(مثلا whey) استفاده نشده باشه و فقط از مواد طبیهی ساخته شده باشه.با تشکر

 35. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید عیدتون مبارک من یه سوال داشتم من۱۵ سالمه۷ ماه بدنسازی میرم میخوام کراتین بخرم چون در حین دو سر دو ر تمرین انگار دیگه جون ندارم باید چیکار کرد لطفا جواب بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدنسازی برای شما خیلی زوده و اگر درست تمرین نکنید آسیب های خیلی جدی خواهید دید. الویت اول برای شما سلامتی است. مصرف کراتین میتونه برای شما مضر و ناسالم باشه. لطفا مصرف نکنید

 36. محمد گفت:

  سلام.
  بنده دوسال پیش یه کربو پروتین با مارک B.I.Gخریدم وتا به الان یک کیلو ازون باقی مونده و چند ماهی ازتاریخ مصرف میگذره ولی رنگ و بوش همونه
  خواستم بدونم مصرف مشکلی داره؟

 37. حیدری گفت:

  سلام
  خداقوت
  طاعات و عبادات مقبول الله

  من به دلیل سوء تغذیه از اوایل نوجوانی لاغر شدم و الان که ۲۶ سال سن دارم
  هنوزم لاغرم
  استخوان بندی متعادلی دارم.

  وقتی ورزش میکنم با تغذیه متوسط
  بدنم سریع واکنش نشان میدهد و رشد میکند
  اما بعد از تقریبا ۲ هفته از ورزش سرد میشم
  این روش نزدیک ۲ ساله همینطوری درجریان هست.
  درضمن اشتهام ضعیفه

  ناگفته نماند
  سن ۲۰ سالگی مکمل کراتین و پروتئین استفاده کردم

  چند ماه پیش یک مکمل کراتین گرفتم
  اما بعد از تقریبا دوهفته متوجه شد لگنم شروع به درد میکنه (تیر میکَشه)
  بعد از چند روز نزدیک بود پام را از کار بیندازد
  مکمل را کنار گذاشتم
  بعد خوب شدم

  بدنی که با تغذیه به راحتی رشد میکنه
  حیفه سراغ مکملات برود
  خودم هم در کار خودم ماندم که چکار باید بکنم؟
  اگر نکته ای به ذهنتان میرسد
  راهنمایی کنید.
  باتشکر

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر شما با مصرف مکمل مشکل دارید، بهترین گزینه تغذیه مناسب و بر اساس نیاز بدن است، اینکه چه مقدار کربوهیدرات، پروتئین و چربی نیاز دارید، شما اگر بتوانید این تعادل را برقرار کنید طبیعتاً نیاز به مصرف مکمل نخواهید داشت، در بخش تغذیه ورزشی مطالب مفیدی داریم که می تواند شما را راهنمایی کند

 38. آرمين گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من به تازگی بدنسازی رو پیش مربی باشگاه به صورت خصوصی شروع کرده ام ایشان قهرمان جهان هستند و این مورد باعث اطمینان من به نظراشون شده است
  بعد از گذشت یک هفته از شروع باشگاه برای من پودر بدنسازی تجویز کرده و خودشان نیز تهیه کردند میخواستم بدونم این ترکیبات پودر خطرناک نیست با این حجم بالا و اینکه این کمپانیها شناخته شده و معتبر هستند
  پروتئین ایزوبولیک ساخت کمپانی نچرابولیک کانادا آیا این پروتئین همان وی هست
  آمینو ساخت کمپانی وایکینگ
  آمینو بی سی ای ای ساخت کمپانی وایکینگ
  کراتین ساخت کمپانی وایکینگ

  با توجه به اهمیت موضوع ممنون میشم جواب واضح بدید تا قبل از شروع مصرف مطمئن شوم
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خطرناک که نیست البته در صورتی که اصل باشند، من شناختی از این برند ندارم تا بتونم به طور دقیق بهتون بگم مشکل داره یا نه

 39. آرص گفت:

  درود به همه دوستان.تو ایران تا ۹۵ درصد مکمل ها تقلبی هستند و از چین وارد یا داخل ایران پر میشه اصلا به بارکد اعتماد نکنین چون براحتی جعل میشه.و هیچ تاثیری که ندارن بدنتون رو حتی ضعیف هم میکنن

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم سوالی دارید چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *