چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دست

مچ دست لزوماً در اول لیست عضلاتی که افراد دوست دارند به نمایش بگذارند نیست. بسیاری از افراد بر روی عضلات جلو بازو، سینه، شکم و یا دیگر عضلات زیبای بدن تمرکز می کنند. به هر حال نباید عضلات مچ دست را به فراموشی سپرد. پس برای تقویت مچ دست و ساخت عضلات آن نیاز است این فعالیت ها همین امروز شروع به تمرین کنید.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دست۱- تمرین خم کردن مچ دست با وزنه که تمرین سنتی و اصلی تقویت مچ دست و ساعد است. برای انجام تک دست این تمرین شما به یک دمبل و برای انجام همزمان دو دست به یک هالتر نیاز خواهید داشت.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستروی نیمکت بشینید. قسمت پشت ساعد روی ران و قسمت جلویی ساعد رو به بالا باشد و دمبل را در دست بگیرید. فقط از عضلات جلوی ساعد برای بالا آوردن دست و خم کردن مچ استفاده کنید. با استفاده از عضلات خم کننده جلوی ساعد دمبل را بالا بیاورید  سپس دمبل را پایین برده و این حرکت را برای هر دو دست تکرار کنید. این حرکت را سه ست ۱۵ تایی انجام دهید یا حرکت را تا مرز خستگی تکرار کنید.

۲- تمرین خم کردن مچ دست بصورت معکوس که  برای تقویت عضلات پشت دست و طرف مقابل ساعد انجام می گیرید.روی نیمکت بشینید. قسمت ساعد دست را بر روی ران قرار دهید بطوری که مچ و کف دست از زانو فراتر رفته و آزاد باشد. دمبل را در دست بگیرید طوری که کف دست رو به زمین باشد.

تلگرام

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستاجازه دهید تا دمبل به سمت پایین آویزان باشد، سپس با استفاده از مچ دست دمبل را بالا آورده تا جایی که مچ هم سطح ساعد قرار بگیرد. دوباره دمبل را پایین برده و حرکت را برای هر دو دست تکرار کنید.

۳- تمرین مچ دست توسط انگشتان حرکتی برای درگیر کردن دامنه وسیع تر حرکت است. انجام این حرکت نیاز به دقت بالایی دارد. برای انجام این حرکت به یک دمبل برای انجام تک دست و یا یک هالتر برای انجام همزمان دو دست نیاز دارید.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستبا دست های آویزان در کنار بدن بایستید یا دست را روی یک نیمکت طوری قرار دهید که قسمت مچ، کف دست و انگشتان آزاد باشند. یک دمبل را در دست بگیرید و اجازه دهید از جلو مچ دست آویزان شود. انگشت ها را شل کنید تا دمبل به پایین ترین نقطه از انگشتان برود.

سپس انگشتان را به سمت بالا خم کنید تا دمبل را تا حد امکان توسط عضلات جلوی ساعد بالا بیاورید. دوباره انگشتان را شل کنید تا دمبل به پایین ترین حد ممکن در دست برسد و حرکت را تکرار کنید. توجه کنید که شما می توانید دست تان را به صورت برعکس قرار داده و عضلات پشت دست را تمرین دهید.

۴- تمرین چرخش مچ دست یکی از تمرینات فوق العاده مؤثر برای تقویت مچ دست است. برای این تمرین شما نیازمند یک چوب سفت و محکم یا یک میله فلزی هستید. یک ریسمان یا طناب محکم  به طول یک متر انتخاب کنید، سپس وزنه را به یک طرف آن و انتهای دیگر طناب را به وسط میله فلزی گره بزنید.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستمیله فلزی را جلو بدن با دو دست بگیرید، طوری که دو دست کاملاً در جلو بدن راست و مستقیم باشند. اجازه دهید تا وزنه تا انتهای طناب آویزان باشد. کف دست ها رو به زمین باشد. با مچ دست شروع به چرخش میله فلزی کرده به طوری که طناب شروع به جمع شدن و پیچیدن دور میله فلزی کند و وزنه با هر چرخش مچ دست بالاتر آید. وقتی وزنه به بالاترین حد خود یعنی لمس میله فلزی رسید، سپس با دقت وزنه را به سمت پایین و کف اتاق هدایت کنید. در انجام این حرکت نباید اجازه دهید تا دست ها به سمت پایین خم شده یا حرکت را بدون توقف انجام دهید. حرکت را تا مرز خستگی تکرار کنید.

۵- تمرین گرفتن وزنه با انگشتان دست، تمرینی سنگین و چالش برانگیز برای افرادی است که مچ و انگشتان قوی دارند و می خواهند تا آن ها را قوی تر کنند. اگر به اندازه کافی مچ و انگشتان شما قوی نیستند، پیشنهاد می شود قبل از این تمرین، تمرینات قبل را به خوبی انجام دهید تا برای این تمرین آمادگی پیدا کنید و از آسیب دیدگی این نواحی جلوگیری کنید.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستبالای وزنه را با انگشتان دست بگیرید، وزنه را از زمین بلند کنید و تا حد کمر بالا بیاورید و در همین سطح آن را به مدت ۳۰ ثانیه ( یا تا مرز خستگی) نگه دارید سپس وزنه را روی زمین بگذارید. تمرین را ۳ تا ۵ ست ۳۰ ثانیه ای یا تا خستگی انجام دهید.

حرکات کششی مخصوص مچ دست را برای توسعه انعطاف پذیری فراموش نکنید. دقیقاً مثل دیگر عضلات بدن که در باشگاه ورزشی تقویت می شوند، مچ دست نیازمند حرکات کششی است تا همیشه منعطف بماند و همچنین از آسیب دیدگی جلوگیری شود. به علاوه، حرکات کششی مچ دست برای جلوگیری از عارضه تونل کارپال که در طول زمان توسعه می یابد و بسیار دردناک است مفید است.

۶- استفاده از حلقه های پلاستیکی یا فنرهای مخصوص تقویت مچ دست از دیگر راه های تقویت مچ دست است. شما می توانید از این گونه وسایل کوچک اما در عین حال مفید در منزل، محیط کار، باشگاه ورزشی یا حتی در اتوبوس موقع رفتن سر کار، خواندن کتاب، تلفنی حرف زدن و پیاده روی استفاده کنید. در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. کافی است که این وسیله را در دست گرفته و به صورت پیوسته، مداوم و محکم فشار دهید.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دست۷- تمرین چرخش مچ دست. این تمرین ساده زمانی که وقت کافی برای انجام تمرینات پیچیده تر در اختیار ندارید یا برای یک استراحت کوتاه در محل کار مفید است.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستاین تمرینات گاهی در فیزیوتراپی هم انجام می شوند. اگر احساس درد یا آسیب در این ناحیه دارید این تمرین مناسب و مفیدی برای شما است. با دست صاف و مستقیم در جلو بدن طوری که کف دست رو به پایین باشد روی صندلی بشینید یا بایستید. مچ دست را در یک دایره فرضی به سمت راست و چپ بچرخانید.
 
۸- باند های کشی که قابل ارتجاع و در سایز و اندازه های مختلف هستند از مواد پلاستیکی درست شده اند که در اهداف فیزیوتراپی هم استفاده می شوند. این باندهای کشی برای تقویت عضلات و افزایش قدرت مفید هستند. برای این تمرین از فروشگاه ورزشی یک باند کشی تهیه کنید و دو نمونه تمرین زیر را در منزل انجام دهید.

چگونه مچ دست را تقویت کنید؟ همراه با چند تمرین برای تقویت مچ دستخم کردن مچ دست. باسیتید، دست ها کنار بدن و از آرنج با زاویه ۹۰ درجه خم شده باشند. کف دست رو به بالا باشد. باندهای کشی را روی کف دست ها قرار داده و طرف مقابل را زیر پاهایتان بگذارید. در این وضعیت مچ دست را به سمت بالا خم کنید و سپس به وضعیت اول برگردانید. این حرکت را تکرار کنید. در انجام این حرکت دیگر قسمت های دست مثل ساعد، آرنج و بازو باید ثابت باشند. حرکت بعدی باز کردن مچ دست است. این حرکت دقیقاً مثل حرکت بالا می باشد با این تقاوت که کف دست ها رو به زمین باشد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: wikihow

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۷۸ نظر

 1. milad می‌گه:

  با سلام
  من یک سوالی داشتم ولی کمی بی ربط به این مطلب است فقط یک راهنمایی می خواستم ازتون
  من در چند رشته ورزشی فعالیت دارم ولی در تمرینات دوومیدانی یک اسیب دیدگی از ناحیه زانو پیدا کردم (نرم و له شدن غضروف زیر کشکک زانو) که متخصص ارتوپد ۲۰ روز استراحت مطلق و ۴۰ روز هم منع ورزش کردن (البته ۴۰ روز رو فقط برای دوومیدانی) من خواسنم بپرسم در طول این ۲۰ عدم تمرین من خیلی پسرفت خواهم کرد بنظر شما چکار می توانم بکنم لااقل افت شدیدی نکنم(البته بنده در رشته دو ۵هزار متر – شنا – بدمینتون -بدنسازی کار میکنم الان باید بخاطر توصیه دکتر ۲۰ روز کلا هر ورزشی را بزارم زمین یا ….. یک راهنمایی می توانید بکنید )
  باز هم برای دادن نظر غیر مرتبط معذرت می خواهم ..

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، افت بدنی آنقدر نیست که جای نگرانی داشته باشد، بهرحال سلامتی شما مهمتر از تمرینات است، وقتی سالم باشید بهتر و بیشتر فعالیت خواهید داشت لذا بهتر است طیق دستور پزشک پیش بروید

  • محمد مهدی می‌گه:

   سعی کنید زمانی که مصدوم هستین اصلا ورزش نکنین.
   اولا ممکنه سلامتی شما رو شدیدا به خطر بی اندازد و دیگه قادر به ورزش کردن نباشید
   ثانیا ممکنه زدگی پیدا کنید و دیگر به ورزش انقدر اهمیت ندید
   استراحت مطلق بهترین مورد میباشد
   موفق و سربلند باشید

 2. عباس صدقی می‌گه:

  عالی بود

 3. حسین می‌گه:

  درود . مطلب بسیار خوبی بود . یه سوال اینکه راسته که میگن حلقه مچ یا فنر اعصاب دستو ضعیف میکنن؟ و اینکه سخت تررین حرکت که خیلی انگشتان و مچو قوی میکنه چیه؟ ممنون از علم ورزش

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در این مود چیزی نشنیده ام، طبیعتا” اگر مشکلی داشت برای کسانی که به بازتوانی عضلات مچ و ساعد نیاز دارند این حلقه ها را تجویز نمی کردند. حرکاتی که در این مطلب قرار داردند منتخب بهترین حرکات هستند

 4. غنچه یاس می‌گه:

  خیلی ممنون به خاطر مطلب خوبتون… سوال داشتم:من خیلی والیبال رو دوست دارم ولی پنجه‌ی ضعیفی دارم و همچنین وقتی توپ رو با ساعد میزنم٬توپ مسیری که میخوام نمیره(یعنی ساعدم جفت وجور نمیشه)برای تقویت این دو عضو چکار کنم؟باتشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای تقویت مچ و انگشتان یک حرکت ساده وجود داره. با فاصله کم رو به دیوار بایستید و انگشتان دو دست رو روی دیوار بزارید و با انگشتان حرکت شنای سوئدی رو به دیوار انجام بدید. یک تمرین دیگر استفاده از حلقه هاهی پلاستیکی برای تقویت مچ و انگشتان است. برای ساعد اصلاح تکنیک و حرکت برای شما الزامی است. هنور تکنیک صحیح رو یاد نگرفتید. بهتره با مربی خود مشورت کنید و تکنیک ها رو اصلاح کنید.

 5. محمدرضا می‌گه:

  با تشکر، بسیار مفید و کاربردی

 6. غنچه یاس می‌گه:

  با تشکر از رامیار نجفی و خیلی ممنون که سوال منو جواب دادی…بازهم ممنون

 7. حسین می‌گه:

  سلام استاد. ببخشید یه سوال بی ربط داشتم . لطف کنید پاسخ بدید.
  من توی حرکت پرس سینه کتف راستم از ناحیه سرشانه جلو تو پایین اومدن هالتر درد میگیره فقط هم تو همین حرکت اینجوریه .ورزش اصلیم هم کشتی هست میخواستم بدونم مال چی هست درمانش چیه؟ در حالت عادی هیچ دردی ندارم به خاطر همین مجبورم پرس سینه رو سبک بزنم تو کشتی هم هبچ دردی ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، شاید درد مربوط به عضله، تاندون و حتی مفصل باشد، باید به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شود

  • محمد مهدی می‌گه:

   سلام دوسته عزیز
   بنده مربی بدنسازی هستم و میتونم علت این درد رو که فقط توی یک نقطه کوچک جم میشه و توانایی وزنه زدن رو ازتون میگیره این هستش که بدن شما بسیار ضعیف شده و قبل از این که روی حجم و… کار کنید بهتره زیر نظر مربی به ریکاوری عضلات و بازسازی ان کار کنید. وزنه بسیار سبک ۴ تا ست ١۵ تایی استراحت بین ١:٣٠ میتونه در طول ١٠ روز مشکلتون رو برطرف کنه
   موفق و سربلند باشید

   • محمد مهدی می‌گه:

    راستی برنامه تمرینی خود را از مربی در خصوص تقویت عضلات سرشانه بگیرید و به مدت ١٠ روز هر روز تمرین کرده یعنی برنامه یکنواخت باشه و این که بعضی از دوستان ممکنه بگن که هر روز یک برنامه ثابت ممکنه بدن به اون وزنه عادت کنه و… ولی باید بگم این تصور غلط میباشد

 8. امیررضا می‌گه:

  سلام وقتتون بخیر
  من مچام خیلی نسبت به بقیه عضلاتم ضعیف.با اینکه زیادم تو باشگاه واسش وقت میذارم نتیجه نمیگیرم.مخصوصا مچ و ساعد دست چپم ک چند بار شکسته.پیشنهائتون چیه
  خیلی ممنون واسه مطالب خوبتون

 9. آرش می‌گه:

  سلام
  نحوه ی استفاده از لاستیک تقویت مچ رو می خواستم بدونم؟
  یعنی باید لاستیک رو با استفاده از مچ باز و بسته کنیم؟(چند بار در روز)
  یا اینکه باید مثلا یه مدت زمانی لاستیک رو در حالت فشرده نگه داریم و بعد آزاد کنیم؟(در این صورت چه مدت)
  اگر که هردو رو میشه انجام داد کدوم بهتره؟
  ممنووون…

 10. atena می‌گه:

  سایتتون واقعا عالیه موفق باشید

 11. بهرنگ می‌گه:

  سلام ،
  بنده سی و هشت سالمه و ۶ سال مداوم بوکس کار میکردم و قبل از اون سالها والیبال (مچ نسبتاً قوی دارم)
  متاسفانه در سالن وزنه در حرکت ساعد (به توصیه یک دوست ناشی) وزنه ۱۰ کیلویی استفاده نمودم و حدود ۱ ساله که مچ دستم در حالتی شبیه به حرکت مسواک زدن درد میکنه ، از اوم موقع بوکس نمیتونم برم و در موقع بلند کردن هر چیزی باید کف دستم رو به بالا باشه تا دردی حس نشه … دکتر ، استراحت مطلق ، آتل پاک ثمن ، عکس و قرص مفصل ساز هم کمکی نکردن … حدس میزنم با حرکات اصلاحی بشه کاری کرد ، لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  سپاس

 12. pegah می‌گه:

  Salam man ye soali dashtam
  Man 17 kiloo vazn kam kardam bayad hodod 8 kilo dg ham kam konam … Che varzeshi dar kenare rezhim monaseb hast ?

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر می خواهید بعد از کاهش وزن بدنتان شل و افتاده نشود، در کنار رژیم غذایی هم تمرینات هوازی انجام دهید و هم بدنسازی، اکتفا کردن فقط به رژیم غذایی درست نیست

  • محمد مهدی می‌گه:

   دوسته عزیز رژیم غذایی بدونه ورزش باعث ضعیف شدن بدن میشود بهتره با برنامه هوازی مانند حرکات شکم و پهلو و طناب و دویدن و… خودتون رو لاغر کنید
   لاغری فقط با رژیم غذایی بزرگترین ضرر به بدن میباشد
   اولویت ورزش میباشد در کنارش رژیم غذایی معمولی

 13. سجاد می‌گه:

  سلام ببخشید من ۵ سال پیش مچ دستم شکست و بعد از درمان تغریبا هر سال یه اتفاقى مى افته براى مچ من یا موى ترک یا ترک و تا الان ۲ بار شکسته من چگونه میتونم مچم رو قوى کنم که براش این اتفاق ها نیوفته در ضمن من ۱۵ سالمه ووبسکتبالیست حرفه اى هستم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   می توانید از حلقه های پلاستیکی یا فنرهای مخصوص تقویت مچ استفاده کنید. حین انجام تمرینات و یا مسابقه و کار با باندهای طبی و چسپ های طبی مچ را بانداژ کنید تا به طور کامل حمایت شود.

 14. آرش می‌گه:

  سلام
  در مورد حرکت اولی که برای تقویت مچ هست و گفته شده که حرکت سنتی و اصلی برای تقویت مچ هست یه سؤالی داشتم:
  دامنه حرکت دمبل باید چقدر باشه؟
  یعنی مچ رو ۹۰ درجه بالا و پایین ببریم؟ یا اینکه ۴۵ درجه و فقط پایین ببریم و بعد دوباره تا راستای ساعد بالا بیاوریم و نیازی نیست که به طرف بالا هم خم کنیم؟(نمیدونم متوجه منظورم شدید یا نه؟؛ فکر میکنم در تصویر این شکل فقط تا راستای ساعد بالا آورده و دوباره برده پایین و دیگه به طرف بالا مچ رو خم نکرده؛
  مرسی از سایت خوبتون…

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای درگیر کردن کل بافت نرم در این حرکت باید بعد از بالا آمدن دمبل مقداری مچ را به داخل خم کرد.

   • آرش می‌گه:

    ممنون بابت راهنماییتون
    فقط یه نکته دیگه اینکه منظور از مقداری چه قدر هست؟
    یعنی نباید به همان اندازه که مچ رو پایین میاوریم دوباره به همان اندازه به سمت بالا بیاوریم؟
    مرسی…

    • رامیار نجفی می‌گه:

     دامنه حرکت مچ به سمت پایین نسبت به سمت بالا بیشتر است و هنگام بالا امدن و بعد از هم راستا شدن مچ و کف دست کفی است حدود ا الی ۲ سانت مچ دست را به سمت بالا حرکت دهید.

 15. آرش می‌گه:

  سلام
  در مورد لاستیک تقویت مچ دست ( ویا مثلا فنر مچ) چه تعداد انجام این حرکت مناسب افراد مبتدی یا حرفه ای هست؟(چه تعداد و چند ست؟؟!!)
  میدونم هر کسی بسته به هدف و نوع برنامه ورزشی باید تعداد ست خاصی رو انجام بده؛ ولی تقریبا ورزشکارای حرفه ای چه تعداد از این حرکت رو انجام میدن؟ متوسط چطور؟ همچنین مبتدی؟(میخواستم یه رنجی از تعداد حرکت این تمرین(یعنی لاستیک تقویت مچ) به دستم بیاد…
  مرسی…

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، متأسفانه آماری از این حرکات در دست نداریم و هر کس بسته به توانایی که دارد حرکت را انجام می دهد

 16. حسین می‌گه:

  سلام ارباب من بدنم ۱جوریه من تقریبا توپرم اما واقعا بازو هام نسبت به بدنم خیلی لاغره مخصوصا مچ دستام خیلی لاغره و ۱جورایی واقعا دستام به بدنم نمیخوره . چیکار کنم بازوهام و مخصوصا مخصوصا مخصوصا مچ هام گنده تر یا بزرگترشن ؟

 17. علیرضا می‌گه:

  سلام. خسته نباشین.
  چند سالی هست که مچ دست چپم صدای تق تق می دهد. بعی اوقات این صدا همراه با درده.
  دکتر رفتم عکس گرفتم، /اتل گذاشتم و فیزیوتراپی هم انجام دادم. ولی فایده ای نداشت.
  نظر شما چیه؟

 18. Tohid nejati می‌گه:

  خیلی عالی

 19. پروانه می‌گه:

  سلام .من بسکتبال کارمیکنم ولی توی پرتاب هام یه خصوص سه امتیازی عملکرد ضعیفی دارم .بای بهتر شدن چکار باید بکنم؟
  باتشکر

 20. نیما می‌گه:

  سلام.من ۲۵ سالمه و ورزش بدنسازی انجام میدم.حدودا ۴سال پیش و در حالی که بطور منظم ورزش میکردم از ناحیه مچ دست چپ (ب گفته متخصص تاندون مچ دستم) دچار پارگی خفیف شدم و مصدوم شدم .تا حدودا ۶ ماه پیش اصلا به وزنه دست نزدم و مشکلی نداشتم ولی همیشه ترس از مصدومیت دوباره داشتم تا اینکه از ۲هفته پیش دقیقا تو ناحیه مچ دست چپ دوباره درد های موزی و خفیفی دارم که باعث میشه تمرکزم رو در تمرین از دست بدم و خیلی از حرکات رو یا انجام ندم یا با وزنه خیلی کمتر از توانم انجام بدم.لطفا راهنماییم کنید واقعا درمانده شدم ازین وضعیت

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، وقتی عضوی دچار آسیب می شود، به تبع توانایی تحمل آن نیز کمتر است، شما دقیقاً باید برای این عضو مانند کسی تمرین کنید که کمترین وزنه ممکن را می تواند جابجا کند، حتی نباید از دمبل و هالتر استفاده کنید، ابتدا تمرینات ورزشی ساده، بعد از مدتی تقویت مچ دست با وزنه خیلی سبک، سپس به مرور افزایش وزنه، یعنی باید یک ماه  روی این وضعیت کار کنید تا بعداً دچار مشکل نشید، چون هم فاصله زیادی بین تمرینات افتاده و هم عضور آسیب دیده است

 21. مجید کوشان می‌گه:

  درود بر شما بزرگوار
  ممنونم که بطور مداوم پاسخ دوستان رو دادین
  عذر میخوام این فنرهای مچ چقدر واسه زدن بارفیکس بهم کمک میکنه ؟ روزی ۳۰۰تا دست چپ البته ۶۰ تاپنج تایی میزنم و ۳۰۰تا دست راست اینم ۶۰ تا پنج تایی فنر مچ میزنم . در بارفیکس زدن خیلی ضعیف هستم از صد در صد چقدر میشه گفت تاثیرگذاره واسه زدن بارفیکس ؟ چون واسه آزمونی باید بپرم از طنابی ۱۵ متری بالا برم که گره روشه و توسط دست باید خودمو از طناب بکشم بالا و در مواد آزمون بارفیکس هم دارم تقریبا هم دوماه زمان دارم …درحال حاضر طناب روزی دویست عدد میزنم و همون مچ رو تمرین میکنم لطفا جامع و کامل بهم بگید چقدر این تمرین ها تاثیر گذاره ؟ و پیشنهادی دیگه دارید؟ من لاغر هستم طناب زدن که واسم ضرری نداره؟ ممنون میشم پاسخ کامل و جامعی بهم بدین

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تقویت مچ دست نقش چندانی در انجام بارفیکس ندارد، چرا که در بارفیکس عضلات کمربندشانه ای و بازو درگیر هستند، طناب زدن نیز توانایی هوازی شما را افزایش می دهد به اضافه تقویت عضلات بدن خصوصاً پا، هیچ مشکلی هم ندارد لاغر باشید

 22. مریم حلیمی می‌گه:

  سلام،دخترخانم ۳۵ساله هستم حدود شیش سال آیروبیک کارکردم،اما بعداز اینکه مربی با مشکلاتی مواجه شد کلا ورزش تعطیل شد،باشگاه دیگه رفتم اما کار مربی بیشتر تکراری است،مثلا با چوپ پهلو کار میکنیم اما همش تکرار حرکات است ،وست های طولانی.من فکر میکنم بیشتر چربی سوزی کار میکنه واصلا برای من رضایت بخش نیست،واحساس میکنم اصلا روی شکل و فرم بدن اهمییت نمیده و حرکات پرشی انجام میده وراضی نیستم،من به ورزش علاقه دارم اما باشگاهی که روی اصول و علم ورزشی انجام بگیره پیدا نکردم،میشه کمکم کنید چیکار کنم؟!ویا چه پیشنهادی دارید؟؟به هر باشگاهی هم نمیتونم اعتماد کنم (چون برخی باشگاهها از لحاظ اعتقادی حساست ندارند وهمچنین راجع مربی، ماکه مدارک مربی رو مشاهده نمیکنیم که به یقین برسیم کارش علمی واصولی است،چه پیشنهادی میدهید به من بنده حقیر؟!ممنون میشم کمکم کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر شما زیر نظر مربی تمرین کنید دو حالت دارد که هر دو را تجربه کرده اید، مگر اینکه از مربی دیگری برنامه بگیرید  و در باشگاه بدنسازی تمرینات را ادامه دهید

  • محمد مهدی می‌گه:

   دوسته عزیز به باشگاه های دیگر مراجعه کنید و قبل از ثبت نام با مربی و شاگردان مشورت کنید و توجیح کنیدشون که چه انتظاری از مربی دارید و یک جلسه برای تماشای حرکات قبل از ثبت نام مراجعه کنی

 23. افروز می‌گه:

  با سلام، متشکرم برای مطالب خوب و مفیدتون
  من ماسور هستم و حدود ۳سال هست که کار میکنم، با توجه به اینکه ۳۰ساله هستم و ورزش خاصی هم در حال حاضر انجام نمیدم ،گاهی در قسمت مچ واقعا دچار درد و ضعف قدرتی هستم ، گرچه در هنگام کار زیاد مشکلی ندارم ولی بعد از اون درد دارم که با ماساژ و گرم کردن از بین میره، ورزش پیلاتس و یوگا رو هم به علت زیاد شدن درد مچ هام کنار گذاشتم، به نظر شما کار ماساژ در طولانی مدت ممکن است آسیب های غیرقابل جبرانی بر روی مچ به جا بگذاره و یا با ورزش و تقویت عضلات مچ و ساعد میتونم از آسیب دیدگی در امان باشم؟
  از توجهتون ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در صورتی که از عضوی در طولانی مدت استفاده شود و ان عضو ضعیف باشد بدون شک دچار آسیب های خواهد شد، بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب تقویت و قوی کردن عضلات آن عضو است، پس با تمرینات مچ می توانید از آسیب در امان باشید

 24. شهاب می‌گه:

  سلام لطفا چند تا حرکت واسه پهلو بدید خیلی سخته آب کردنش…

 25. علی می‌گه:

  سلام ببخشید برای در اومدن رگ های مچ و ساعد باید چه کار کنیم من خودم بدنسازی کار میکنم ولی رگی توی دستم دیده نمیشه باید چیکار کنم ؟ باید چی بخورم
  مرسی از سایت خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام؛ به طور کلی مربوط به درصد چربی بدن، آب زیرپوستی و درجه اتساع رگ ها ( یعنی اینکه رگ های تان چقدر پهن و ضخیم باشند ) بستگی دارد، در کنار این ها بدن هم باید در فاز عضله سازی باشد، یعنی عضلانی باشید:

 26. محمدحسین می‌گه:

  من شنیدم که استفاده از فنر برای انگشتان ضرر دارد وانهارا از ریخت وقیافه اصلی شان خارج میکند ایا این درست است؟وبه همین خاطر درخرید ان تردید دارم؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بهتر است برای تقویت مچ از وسایل استاندارد استفاده کنید. برخی از وسایل استاندارد از فنر با دسته های پلاستیک با فوم مناسب تسکیل شده و به دست هیچ آسیبی نمی رسانند. این وسایل باید از فروشگاه های ورزشی معتبر تهیه شوند.

 27. Hamid می‌گه:

  سلام
  ببخشید برای مچ سفت کن های فلزی (شماره ۶) محدودیت خاصی وجود داره؟ یعنی مثلا در یک روز هر چقدر استفاده بشه مشکلی که پیش نمیاد در آینده؟
  چون من شنیدم همین یا دمبل زیاد که استفاده بشه ماهیچه رو میسوزونه.
  ممنون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. این وزنه ها زمانی مفید هستند که عضلات بدن به قدرت و توانایی کافی رسیده باشند. در غیر اینصورت بستن وزنه به مچ پای ضعیف موجب آسیب خواهد شد. این وسایل عضلات را نمی سوزانند بیشترموجب آسیب مفصلی و بافت نرم می شوند.

 28. ريحانه می‌گه:

  با سلام،برای در والیبال سرویس های قدرتمند و سرعتی داشته باشیم باید چه تمریناتی رو انجام بدیم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. تمرین با کش بدنسازی، trx، تمرین با وزن بدن برای افزایش قدرت، تمرینات جهشی و پرشی مثل پلایومتریک و تمرینات قدرتی پاها برای افزایش پرش. سرویس والیبال یک تکنیک ترکیبی است و باید انواع مختلف تمرینات رو انجام بدید.

 29. سعد می‌گه:

  بهترین حرکت برای ساعد چیه

 30. غلام سرباز می‌گه:

  سلام
  خسته نباشید
  ممنون از سایت خوبتون
  من میخوام خونه بدنسازی رو انجام بدم
  چه وسایلی باید بگیرم
  چه حرکت هایی بزنم
  اگه میشه همه رو جواب بدید
  و ایا میشه خونه یا نه؟؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در خصوص وسایل بستگی به خودتان دارد، وسایل از یک جفت شروع می شود تا دستگاه های بدنسازی، حرکت های بدنسازی هم که فقط یا دو حرکت نیستند دوست عزیز، بدون برنامه نمی تونید تمرین درستی داشته باشید، بله اگر وسایل مناسبی تهیه کنید میشه

 31. malkom می‌گه:

  سلام ممنون از سایتتون
  ببخشید چند دقیقه بعد از تمرین مجاز به مصرف اب هستیم و چقدر باید مصرف کنیم؟؟؟؟؟

 32. malkom می‌گه:

  اخه بعضی افراد میگن زخم معده میاره

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   اونی که این رو گفته جسارتاً سواد نداره، شما در حین تمرین عرق می کنید و بدن آب از دست میده، اگر این آب جبران نشه بدن با کمبود آب مواجه میشه، عوارض بدی داره و باعث کاهش عملکرد ورزشکار هم میشه

 33. حسن می‌گه:

  سلام ممنون بابت تمام مطالب من بدنسازی میرم و دستام خیلی ضعیفا حرکات رو خوب نمی تونم بزنم
  در ضمن من سه روزه میرم

 34. ژنوس می‌گه:

  سلام تشکر و خدا قوت جانانه به دست اندرکارای سایت , امیدوارم که هرجا هستین سلامت باشین….. من تقریبا یکی دو ماه دیگه میخوام صخره نوردیو شروع کنم ولی دستام خیلی ضعیفه…شروع کردم با دمبل و باند کشیو بارفیکس کار کردن….منتها یه سوال داشتم: من ۱۰-۱۲ سال پیش روی دست راستم کیست استخوانی و روی مچ دست چپم کیست چربی داشتم که به تشخیص ارتوپد لیزر کردم …کیست چربی از بین رفت دیگه ام درد نکرد ولی روی دست راستم کماکان اون کیست استخوانی هست, دوباره دکتر رفتم و گفت که میتونی عمل کنی ولی اگه مراعات کنی و باهاش چیز سنگین بلند نکنی کاریت نداره….حالا که می خوام تمرینای دستمو شروع کنم مخصوصا این تمرینایی که شما گفتین , آیا این تمرینا باعث تحریک کیست میشه؟ و ضرر داره برام؟؟

 35. محسن می‌گه:

  سلام ممنون میشم اگه جواب بدین
  من جدیدا میخوام کشتی فرنگی برم ولی نچ و پنجه های دستم خیلی ضعیفه
  با این راهکار ها درست میشه
  بعد ببخشید من دستم ۷ماه پیش تووالیبال آسیب دیده ولی هنوز خوب نشده یعنی نمیتونم خمش کنم چون درد میگیره آیا مشکل جدی داره
  خیلی ممنون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. درد و محدودیت حرکتی نشان از یک آسیب جدی هست و باید به پزشک مراجعه کنید. تا بهبودی کامل ورزش نکنید و هیچ فعالیت سخت و سنگین انجام ندهید. 

 36. کاربر می‌گه:

  مرسی مفید بود

 37. پرستو می‌گه:

  سلام
  من مچ دستم خیلی لاغره
  از چند نفرم پرسیدم گفتن مچ ارثیه و … و چاق نمیشه!
  بخاطر همین خودمم لاغر موندم که متناسب باشه بدم

  این درسته که مچ همونجور لاغر میمونه؟؟؟ یا چاق شم اونم چاق میشه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بزرگی یا کوچکی مچ خیلی زیاد به سیستم اسکلتی ربط داره چون عضلات اطراف مچ آنقدر زیاد نیستن که با تمرین تقویت بشن و حجم پیدا کنن. اگر فردی از نطر جسمی کوچک باشه مچ دست هاش هم کوچیکه. با تمرینات قماومتی و قدرتی تا حدی می تونید مچ دست رو بزرگتر کنید اما نه زیاد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *