تمرینات با وزنه چگونه باعث می شود چربی بیشتری بسوزانید؟

در خصوص کاهش وزن و چربی سوزی نظریه عمومی بر این است که فرد باید حداقل به مدت ۱۵۰ دقیقه تمرین هوازی، ۵ روز در هفته و تقریبا" 30 دقیقه در روز با شدت متوسط انجام دهد. دانشکده طب ورزش آمریکا برنامه فوق الذکر را بعنوان راهنما برای حفظ سبک زندگی سالم مطرح کرده است، اما گزارش های ضد و نقیضی درباره نوع تمریناتی که بیشترین تأثیر را برای کاهش وزن دارند، وجود دارد.کدام یک از این تمرینات به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر چربی سوزی کنید؟ تمرینات با وزنه یا تمرینات هوازی؟ تمرینات هوازی اولین گزینه برای کاهش وزن هستند، اما اگر از تمرینات با وزنه نیز استفاده کنید، روند چربی سوزی شما سریع تر خواهد شد! تمرینات با وزنه بعد از تمرین نیز چربی سوزی می کنند. در ادامه با توضیحات کامل همراه شوید.

تمرینات با وزنه چگونه باعث می شود چربی بیشتری بسوزانید؟اهدافتان را ارزیابی و تعیین کنید

باید بدانید که افراد به انواع مختلف تمرینات واکنش های متفاوتی دارند. برای مثال،یک فرد بزرگسال ۹۰ کیلویی با یک ساعت تمرینات روزانه با وزنه، تقریبا" 445 کالری خواهند سوزاند، در حالی که بزرگسال ۷۰ کیلویی اگر همان زمان مشابه را برای اجرای تمرینات آیروبیک با شدت کم مانند دویدن سریع انجام دهد، تقریبا" 365 کالری خواهد سوزاند. بنابراین نوع تمریناتی که شما اجرا می کنید با نوع بدن و جرم کل بدن مرتبط بوده و تأثیر زیادی بر میزان کالری مصرفی دارد. برای چربی سوزی به اهداف استوار نیاز دارید، ۵ بار تمرین در هفته هدف نیست! قبل از اینکه تمرینات را شروع کنید، میزان وزنی که می خواهید از دست دهید را تعیین کنید.

تمرینات هوازی در مقابل تمرینات با وزنه

تمرینات هوازی در مقایسه با تمرینات با وزنه به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را در طی دوره های تمرینی با شدت متوسط تا شدت بالا بسوزانید اما تأثیر تمرینات با وزنه برای سوزاندن کالری بعد از تمرین بیشتر است. تمرینات با وزنه ظرفیت متابولیک شما را افزایش خواهد داد و شما را قادر می سازد بطور طبیعی کالری بیشتری را بسوزانید. علت این امر اثر متابولیک تمرینات با وزنه است، یعنی تمرینات با وزنه گذشته از اینکه با افزایش حجم عضلانی متابولیسم بدن را افزایش می دهد، باعث افزایش سوخت و ساز بدن در حالت استراحت نیز می شود و بعد از تمرین باز هم کالری مصرف می کنید! تمرینات با وزنه بطور بالقوه مصرف کالری بعد از تمرینات را به مدت ۳۶ ساعت افزایش می دهد. اطلاعات بیشتر را در این مطلب بخوانید: ورزش چگونه بر افزایش سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد؟

تلگرام

تاثیر متابولیکی چیست؟

تأثیر متابولیکی استفاده از وزنه ها به چندین فاکتور کلیدی بستگی دارد. برخی از این فاکتورها مانند: انواع تمریناتی که با وزنه انجام می دهید، قابل کنترل هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده بوسیله هافینگتون پست، انجام تمرینات با اندام تحتانی مانند اسکوات و ددلیفت نسبت به تمریناتی مانند جلو بازو،کمک بیشتری به سوختن کالری خواهد کرد.

مصرف انرژی بیشتر تا حد امکان از اهمیت خاصی برخوردار است. مشکل است تعیین کنید فعالیت با ۸۵ درصد چه احساسی را ایجاد می کند! اما برگ برنده این است که اگر بطور مداوم با خودتان رقابت کنید به هدف خود خواهید رسید.

رمز چربی سوزی و کاهش وزن 

کاهش وزن و چربی سوزی کار سختی است و به تلاشی مضاعف نیاز دارد. اگر در حالی که رژیم غذایی سالمی دارید ولی در حفظ روحیه برای تمرینات سخت و پرتکاپو ناتوان هستید، مشکلی نیست کدام نوع تمرین را به عنوان تمرینات اولیه انتخاب می کنید. هر دو روش تمرینی به کاهش وزن کمک خواهد کرد، اما توجه کنید برای از دست دادن حدود نیم کیلو چربی به سوزاندن ۳۵۰۰ کالری نیاز دارید! این مقدار به این معنی خواهد بود که باید سطح کافی از تمرینات با شدت متوسط تا شدت بالا و تغذیه صحیح را رعایت کنید.

اگر وعده های غذایی پرچرب و ناسالم مصرف کنید، قطعا" از تأثیر سوختن کالری بعد از تمرینات با وزنه بهره مند نخواهید شد. فعالیت های هوازی، مانند جاگینگ یا آهسته دویدن، دویدن و شنا کردن در نهایت به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را در مقایسه با تمرینات با وزنه بسوزانید، اما تمرینات هوازی بطورخودکار به شما جهت سوزاندن چربی بیشتر کمک نخواهد کرد.

به عنوان نکته پایانی: در زمان استراحت بدن از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند که تأثیر سوزاندن کالری بعد از تمرین بخش کلیدی فرایند کاهش وزن است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: fitday

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۱۰۴ نظر

 1. پریا گفت:

  سلام خداقوت.میخواستم بدونم اگه کسی کلاچاق باشه یاقسمتهایی ازبدنش چربی بیشتری داشته باشه که بخوادفقط اون نقاط رولاغربکنه.آیاتعداد۳ست۱۵تایی باوزنه سبک برای نقطه یانقاط موردنظرکافیه؟لطفااگه امکانش هست جواب روبه ایمیلم بفرستین.سپاس

 2. پریا گفت:

  سلام.خوب اگه کسی بخوادفقط بابدنسازی چربی سوزی بکنه.چطوری بایدکارکنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به تنهایی امکان پذیر نیست، هم باید تغذیه باشه و هم بدنسازی و هوازی، در مطلب هم گفته شده بدنسازی متابولیسم بدن رو بالا می بره نه اینکه حجم زیادی از چربی بدن رو از بین ببره

 3. مهرداد گفت:

  سلام.یه سوالی داشتم.اینکه من بخاطر آرتروز زانو نمیتونم هوازی کار کنم.میخواستم بدونم اگه تعداد تمرینات با وزنه رو افزایش بدم میتونه جایگزین هوازی باشه و چربی سوزی کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. انجام تمرینات با وزنه با تعداد ست و تکرار بالا موجب چربی سوزی میشه اما در رنجی کمتر از تمرینات کاردیو.

 4. Amin گفت:

  سلام, اگه بخوام چربی سوزی کنم در حالی که حجم ماهیچمم کم نشه بهتر بعد از ورزش با وزنه از کربوهیدرات استفاده نکنم و فقط پروتئین مصرف کنم ؟ (با توجه به نکته پایانی که گفتید)

 5. حمید.ی.ط از کتالم گفت:

  سلام . امسال تابستون آنقدر عرق ریزی کردم تا جایی که نوک سینه ام از شدت تعریق می سوخت. با وجود اینکه رژیم غذایی را هم رعایت می کردم، حتی یک گرم هم وزن کم نکردم، حتی یک گرم!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به جای این همه اذیت یه آزمایش کامل میدادید تا دکتر در این مورد نظر بده. عرق ریزی نشانه وزن کم کردن نیست. تعادل کالری ورودی و خروجی و تمرین منظم هم شرطه.

 6. ایدا گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم برای کاهش وزن وچربی باید با دمبل های سنگین تمریناتمون رو انجام بدیم یا سبک

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ تفاوتی نداره در هر دو عضله سازی رُخ میده و یک نقش هم در افزایش متابولیسم دارند اما اگر هدف کات کردن باشه وزنه سبک و تکرار بالا

 7. sara گفت:

  سلام اگر بخوام با وزنه لاغر شم ولی حجم عضله هام زیاد نشه باید چیکار کنم?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات رو با وزنه یا دمبل سبک با تکرار ۱۲ الی ۱۵ انجام بدید. مثلاً تمرین جلو بازو سه ست ۱۲ تکراری یا پرس سینه ۱۵-۱۳-۱۱ تکرار انجام بشه.

 8. مسعود گفت:

  سلام وقت به خیر .
  من ۱۲۰ کیلو بودم الان با روزی ۴۰ دقیقه پیاده روی رو رژیم زیر نظر متخصص تغذیه ۶ کیلو کم کردم . باید به ۸۵ کیلو برسم . حالا میخاستم بدونم با دمبل زدن و استفاده از وزنه آیا چربی ها سفت میشه و دیگه آب نمیشه ؟ یا اینکه اگه در کنار پیاده روی روزانه و رژیم غذایی وزنه هم بزنم تناسب اندام بهتری پیدا می کنم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات با وزنه باعث بالا رفتن متابولیسم بدن و افزایش حجم عضلانی میشه. این افزایش دو گانه باعث میشه چربی بیشتری در بدن به عنوان سوخت مصرف بشه. تمرینات با وزنه باعث سفت شدن چربی یا تبدیلشون به عضلات نمیشه. این باور اشتباهه. برای چربی سوزی بیشتر و سریعتر تمرینات قدرتی با وزنه و اینتروال و رژیم غذایی رعایت کنید.

 9. گلناز گفت:

  سلام. یه سوال. کالری سوزی بیشتر بعد از ورزش های اینتروال و قدرتی علاوه بر بازسازی منابع تخلیه شده، تحت تاثیر تغییرات هورمونی هم قرار میگیره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در کوتاه مدت فکر نمی کنم کالری سوزی تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار بگیره. تغیرات هورمونی از اثرات طولانی مدت ورزش و فعالیت بدنی منظم است یعنی ورزشکار باید مدت زمانی با یک برنامه استاندارد و منظم تمرین کنه تا تغیرات هورمونی در بدنش ایجاد بشه

 10. شهاب گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  تمرینات با وزنه باعث تحریک رشد عضلانی و برزگ شدن عضله مورد استفاده قرار میگیرند، در این صورت چگونه باعث لاغری خواهند شد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در پاراگراف مربوط به تمرینات هوازی در مقابل تمرینات با وزنه این مورد توضیح داده شده است، دقت کنید باعث لاغری نمی شود، بلکه چگالی عضله بالا و چربی کاهش پیدا می کند

 11. مهسا گفت:

  سلام و عرض ادب
  شما اساتید برای چربی سوزی و کسی که اضافه وزن داره (حدود ۶ کیلوگرم) …بدنسازی و پیشنهاد میکنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *