مصرف مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین

چرا مصرف ویتامین ها اهمیت دارد؟ و چه ساعتی مناسب ترین زمان برای مصرف و جذب ویتامین ها است؟ این سوالاتی هستند که خیلی ها به دنبال جواب آن هستند. شما حتی اگر از یک برنامه غذایی مناسب برخوردار باشید در حد درصد کمی هم که باشد لازم است نیازهای تغذیه ای بدن از طرق مصرف مولتی ویتامین ها برطرف شود. اگر هم ورزشکار هستید و یا رژیم دارید مصرف مولتی ویتامین ها ضرورت بیشتری پیدا می کند.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هامتخصصان تغذیه به این مواد، ریز مغذی می‌گویند که کمبود آن ها در بدن باعث بروز بیماری می‌شود. پروفسور کراس استاد تغذیه دانشگاه کلمبیا معتقد است که اگر افراد رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشند، دریافت این ریز‌مغذی‌ها بسیار راحت است. متأسفانه اغلب مردم این‌کار را نمی‌کنند و با مصرف تنها یک تا دو واحد میوه و سبزیجات مقدار کافی از ریز‌مغذی‌ها را دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که برای دریافت ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن، باید حداقل ۵ واحد در روز میوه و سبزی مصرف شود. شاید به همین دلیل بعضی متخصصان برای مردم مولتی‌ ویتامین تجویز می‌کنند، چون اکثریت آن ها رژیم غذایی مناسبی ندارند.

چرا مصرف مولتی ویتامین ها مهم است؟

همانطور که بارها به این نکته اشاره کرده ایم، مولتی ویتامین ها هیچ وقت نمی توانند جایگزین مواد غذایی باشند، اما در شرایطی که رژیم و سبک غذایی شما نیاز بدن را تأمین نکند اینجاست که باید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید.

تلگرام

مکمل‌ها تنها برنامه غذایی را از لحاظ دریافت ویتامین و املاح غنی‌تر می‌کنند.

مصرف مولتی ویتامین ها به عنوان مکمل در کنار مواد غذایی، نه تنها موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از غذاها می‌شود بلکه در بسیاری موارد موجب پیشگیری یا کاهش عوارض یک بیماری می‌شود. برای مثال مصرف فولیک اسید در کم خونی و یا قرص‌های کلسیم + ویتامین D در پیشگیری یا کاهش عوارض پوکی استخوان و حتی پیشگیری از سرطان!

از مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، بهترین راه حل برای تأمین ویتامین ها مواد غذایی، میوه و سبزیجات هستند. مصرف خودسرانه ویتامین می تواند به سلامتی آسیب برساند.

مطلب مرتبط: انواع ویتامین و فواید آن

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها

معمولا" برای خیلی ها پیش آمده که شنیده اند، صبح ها یا شب قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها است، یا شاید هم شنیده باشید که مصرف آن ها با غذا جذب بهتری دارد. به عنوان مثال خیلی ها خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند زیرا کلسیم در شب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. برای مثال خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هابیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که خوردن ویتامین ها و املاح در زمان هایی می تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آن ها با بعضی از خوراکی ها می تواند از اثربخشی آن ها بکاهد. در بین مکمل های خوراکی به زمان مناسب خوردن نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم، مثلا"  بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به خوابیدن کمک کند.

اما چرا برخی مصرف مولتی ویتامین ها را همراه با غذا پیشنهاد می کنند؟  ویتامین های محلول در چربی برای جذب به چربی نیاز دارند بنابراین آن ها باید همیشه با غذاهایی که چربی دارند مصرف شود. این ویتامین ها شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، و ویتامین K  هستند.  در مورد مجموعه ای از ویتامین های گروه B مثل B 1 تا B 12 گفته می شود چون ما در حالت عادی این ویتامین ها را که از جمله ویتامین های محلول در آب هستند با غذا دریافت می کنیم پس بهتر است این ویتامین ها هم همزمان با خوردن غذا به خصوص میوه ها و سبزی ها مصرف شوند.

دقت کنید در صورتی که قرص آهن برای شما تجویز شده است از نوشیدن شیر و لبنیات و همچنین قرص کلسیم با آن خودداری کنید چون جذب آهن را کاهش می دهد.

ویتامین C هم از ویتامین های محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین ها این است که فقط چند ساعت در خون می ماند و به سرعت از راه کلیه ها دفع می شود به همین علت برای کسب نتیجه بهتر، ویتامین C  بهتر است در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود. خوشبختانه ویتامین C تنها ویتامینی است که خوردن میزان بیش از نیاز آن دفع می شود و عارضه ای ندارد. ویتامین های محرک مثل ویتامین C، نباید قبل از خواب مصرف شوند زیرا شخص را بیدار نگه می دارد. بعضی ها معتقدند که آب مرکبات و ویتامین C خواب را برهم می زند اما این مورد تأیید نشده است.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

بهترین زمان برای استفاده از این قرص را می توان زمانی دانست که معده خالی باشد، چرا که هنگامی که معده خالی باشد بدن مقدار بسیار بیشتری آهن جذب خواهد کرد. اگر کسی پس از استفاده از قرص آهن به ویژه با معده خالی حالت تهوع پیدا کند می تواند آن را پس از غذا و قبل از خواب مصرف کرده و بلافاصله بخوابد.

مطلب مرتبط: ویتامین D چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

هنگام مصرف مولتی ویتامین به این نکته توجه کنید

فیبر(مانند پوست میوه و یا سبزیجات) در روده می تواند مانع جذب ویتامین ها شود، زیرا به عنوان یک پوشش برای روده عمل می کند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف فیبر ویتامین استفاده نکنیم. اگر از فیبر خوراکی هم برای رفع یبوست یا کاهش وزن استفاده می کنید، بهترین زمان برای جذب آن صبح است و لازم است که قرص های مکمل ویتامینی و املاح همراه با آن میل نشوند چون فیبر مانع جذب ویتامین ها می شود. در واقع پودرهای حاوی فیبر به عنوان پوششی برای روده عمل می کنند، بنابراین بهتر است مصرف فیبر را به صبح ها موکول کنیم و ویتامین ها را با وعده دیگری از غذا میل کنیم. آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی شود.

قبل از خرید و مصرف مولتی ویتامین این موارد را به خاطر بسپارید

از ویتامین‌هایی استفاده کنید که برچسب شرکت‌های تولیدکننده مطمئن و معروف را دارند. به این ترتیب اطمینان خواهید داشت که محصول مربوطه، واقعا حاوی همان مواد و ترکیباتی است که روی برچسب آن چاپ شده است.  سن، جنسیت و شرایط جسمی خود را همواره در نظر بگیرید و مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که فرمول آن مخصوص شرایط شما باشد. از مکمل‌هایی استفاده کنید که فاقد هر نوع ماده مضر مثل قند، نشاسته، گلوتن یا رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی باشند .

در پایان

با توجه به نیاز بدن مولتی ویتامین ها و همچنین نیاز مبرم آن در شرایط خاص مانند بیماری،گروهی از سالمندان، برخی از کودکان، مبتلایان به بیماری های مزمن و همچنین کسانی که تحت رژیم های غذایی قرار دارند و یا ورزشکار هستند یا مبتلا به بیماری های گوارشی هستند توصیه می شود. با این وصف از خوردن خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، زیرا پزشکان تأکید می کنند خوردن نابجا و بدون تجویز ویتامین ها فقط از این جنبه که بخواهیم سلامت بیشتری داشته باشیم صحیح نیست و چه بسا ممکن است متحمل عوارض تجمع آن ها در بدنمان هم بشویم.  قرص‌های مولتی‌ ویتامین هم به هر حال دارو هستند و عوارض خاص خودشان را دارند و به همین دلیل توجهات ویژه‌ای را می‌طلبند.

تهیه و تدوین:اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۲۱۴ نظر

 1. سالار می‌گه:

  با سلام
  دوست عزیز خستگی بدنی شما مربوط به از دست دادن کالری است ارتباطی به ویتامینها ندارد و سعی کنید در همین زمان که بسیار خسته هستید از مواد غذایی حاوی پروتین و کربوهیدرات استفاده کنید.

 2. amir می‌گه:

  سلام سنم ۱۴ هست و میخواستم بدونم مصرف رورانه مولتی ویتامین و کلسیم برای رشد قد مفید است یا شما مکملی که برای رشد قدم مفید باشه رو بهم پیشنهاد کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، شما در صورتی می توانید مصرف کنید که پزشک تشخیص مصرف دهد نه خودسرانه، بهتر است به جای استفاده از مکمل که هیچ تضمینی ندارد به تغذیه توجه کنید

 3. Amir می‌گه:

  با سلام من ورزشکارم ومربی توصیه به خوردن مولتی ویتامین کرده برای اینکار باید چه قرصی و در چه زمانی مصرف کنم

 4. علیرضا می‌گه:

  سلام بنده متاسفانه یک سالی هست علائم جدیدی توی بدنم احساس میکنم؛ زانوها و بقیه مفاصل بدنم موقع خم و راست شدن صدای ترقه میده ، چشمام حساس شده و هر از گاهی جرقه متحرکی جلو چشمم میبینم به اضافه چندتا تار متحرک ، تپش قلب دارم ، ریفلاکس معده پیدا کردم ، دستام میلرزه مخصوصا وقتی توی جمع و تحت استرس باشم ، قدرت کلامم کمتر شده ، زود خسته میشم مخصوصا از ناحیه کمر و بازو ، خیلی لاغرتر شدم ، برا مطالعه تمرکز ندارم و کلا قدرت یادگیریم کم شده.
  جایی اینها رو مطرح کردم که آیا در نتیجه استمنا هست؟ گفتند بیشتر بخاطر اضطراب هست و مولتی ویتامین مصرف کن
  حالا میخواستم شما لطف کنید راهنماییم کنید چه مولتی ویتامینی و چطور مصرف کنم؟ منونم

 5. پرنیا می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من ازمایش دادم و گفتند که کمبود ویتامین دی دارم و واسم قرص ویتامین دی تجویز کردن میخوام بدونم طریقه ی مصرفشون چجوریه روزی چند تا و چه موقع

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام؛ بستگی داره، بهتره از پزشک راهنمایی بخواید، چون به صورت هفته ای یک قرص یا حتی ۱۰ روز و یک ماه هم تجویز شده

 6. آتنا می‌گه:

  سلام دکتر …من ۲۰ سالم هست و کم پشتی مو دارم ارثی هستش دکتر رفتم و قرص فلوتان و مولتی ویتامین و منو اکسید دادن ۳ماه استفاده کردم خیلی تغییر کردم …بعد که گذاشتم کنار مثل اول شد …الان از منواکسید و درموبلا و زینک پلاس استفاده میکنم ….دکتر متخصص پوستم گفت تا ۲۴ ماه استفاده کن میترسم بعد ۲۴ ماه دوباره ریزش کنه …البته آزمایشی ندادم.تشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. هر چند سوال شما تخصصیه و باید از پزشک متخصص پوست و مو بپرسید اما اکثر این نوع داروها فقط زمانی مؤثرند که مصرف ادامه داشته باشه و بعد از قطع مصرف به روز اول برمیگردید. پیشنهاد میکنم یه متخصص پوست و مو پیدا کنید و باهاش مشورت کنید.

 7. زهره می‌گه:

  سلام من رژیم کاهش وزن دارم.حجم موهام کم شده .کدوم ویتامین میتونه بهم کمک کنه؟

 8. reza می‌گه:

  سلام دوست عزیز من ی سوال دارم خواهشا نگو برو پیش دکتر متخصص پیش اونم میرم میپرسم ولی شما هم در حد توانت ی جوابی بده من بدنسازی کار میکنم ی دوره برداشتم امینو و کراتین و مربی گفت برای جذب بهتر کراتین در طول تمرین در بین تمرین بخورش( )حل کردن قرص با یک لیتر اب) هر روز در حین تمرین ب نظرتون این درسته و باعث جذب سریع کراتین و قدرت بیشتر میشه؟ من ال کارنتین میخورم همراه وعده غذایی و ویتامین e ب خاطر اینکه از افتادگی پوست جلوگیری کنم در حد توانت لطفا راهنمایی کن

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. تا حالا نشنیدم کراتین رو حین تمرین بخورن. همه ورزشکاران قبل و بعد تمرین میخورن. بهتره ال کارنیتین مصرف نکنید ممکنه دچار عوارض بشید. برای افتادگی پوست حتما باید تمرینات مقاومتی و قدرتی با وزنه یا با وزن بدن انجام بدید. رعایت تغذیه و پیروی از یک برنامه تمرینی خوب شما رو به اهداف تون میرسونه.

 9. reza می‌گه:

  س تشکر رامیار جان منم کراتین قبل و بعد تمرین میخورم ولی مولتی ویتامین در حین تمرین میخورم خواستم بدونم خوردن قرص جوشان در حین تمرین باعث افزایش جذب کراتینی ک قبل و بعد تمرینی ک میکنم هست؟
  خوب ال کارنتین نخورم چی بخورم واسه چربی سوزی؟
  برنامه غذایی هم دارم . تا حالا ال کارنتین ک خوردم عوارض نداشته دیگه استفاده نکنم ؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بهتره از نوشیدنی های ورزشی یا شیک پروتئین استفاده کنید نه مولتی ویتامین. ال کارنتین در کوتاه مدت ممکنه عوارضی نشون نده اما در طولانی مدت امکان داره عوارضی پیش بیاد. برای چربی سوزی از سینفرین استفاده کنید.

 10. مرضیه می‌گه:

  سلام من یه دختر ۱۶ساله هستم مدام سرگیجه دارم و موهام خیلی ریزش داره طوری که نمیتونم بهشون دست بزنم رفتم داروخانه پرسیدم گفتن باید مولتی ویتامین بخوری یه قرص ویتامین بهم دادن اسمش مولتی دی هست ایا خوردن این قرص کافیه و درسته؟

 11. فاطمه می‌گه:

  سلام ممنونم از مطالب خودتون من سی سال دارم همش احیای خوابالودگی دارم مثل آدمایی که یه هفته نخوابیدن سر کلاس هایی که می رم رو ساعت بیداری نمینونم تحمل کنم این موضوع به شدت زندگی رو برام مختل کرده نمیدونم چطور از این وضعیت خلاص شم با اینکه شبها شش ساعت میخوابم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، هر احتمالی برای شما وجود داره از کمبود ویتامین گرفته تا کم خونی، بهترین پیشنهاد این هست که یک چکاب کامل انجام بدید

 12. محمد می‌گه:

  سلام من پسری ۲۰ ساله هستم قدم ۱۷۵ یک ماه هست که رژیم گرفتم و هر روز ورزش میکنم وزنم از ۸۸ به ۸۳ رسیده هم ناهار و هم شام کم میخورم به نظرتون چه قرص مکملی استفاده کنم که کم کردن وزن بهم آسیبی نزنه؟چون میخوام رژیم و ورزشمو ادامه بدم.
  سوال بعدی من اینه که من کنار ناخن های دستم همیشه پوستش کنده میشه آیا کلسیم بدنم کمه؟ویتامین D خوبه اگه بخورم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. ضمن رعایت رژیم لاغری باید تغذیه تون کامل باشه. میوه های تازه و سبزیجات و مایعات حتما مصرف کنید. برای جلوگیری از لاغری شدید و کسب بافت عضله بهتره از bcaa استفاده کنید.

 13. سعید می‌گه:

  سلام در برنامه غذایی من روزی یدونه قرص جوشان ویتامین c و روزی یدونه قرص مولتی ویتامین مینرال نوشته شده و بدن سازی کار میکنم. خاستم نظر شما را بدونم ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، این رو فقط پزشک باید تجویز کنه، یا اگر متخصص تغذیه این رو تجویز کرده باید بر اساس نتیجه آزمایش باشه، شاید اصلاً نیازی به مصرف نباشه وقتی هم نیاز نباشه و زیادی مصرفر بشه مشکل ساز هست

 14. الهام می‌گه:

  با سلام, من با خوردن مولتی دیلی دچار یبوست میشوم, چه مکملی میشه جایگزین کرد

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بهتره برای مدتی مصرف نکنید اگر مشکل بر طرف شد بهتره از مولتی ویتامین جوشان خارجی استفاده کنید. در سایت های مرجع حرفی از یبوست زده نشده.

 15. علیرضا می‌گه:

  اگ روزی دوبار مولتی ویتامین جوشان مصرف شه ضرری داره؟من فوتبالیستم

 16. محمددد می‌گه:

  سلام من ورزش میکنم و وستامین های گروه bدر بدنم بسیار کم است چه قرصی برای کبمود لین ویتامین پیشنهاد میکنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. از قرص های مولتی ویتامین بخصوص جوشان، قرص های ب کمپلکس و مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب می تونید استفاده کنید.

 17. محمدرضا می‌گه:

  سلام .میخاستم بدونم قرص ویتامین E,D,B12,B6,A, و فولیک اسیدو چه زمانی مصرف کرد .( کدوم قبل بدنسازی و کدوم بعد از بدنسازی) ممنوونم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. برای بیشترین جذب بهتره مصرف ویتامین رو با صرف وعده های غذایی هماهنگ کنید نه زمان تمرین. بسیاری از ویتامین ها بهتره با غذا مصرف بشن.

 18. Doni می‌گه:

  سلام خسته نباشید دکتر به من قرص ویتامین د داده ایا این قرصو بابد با اب بخورم یا زیر زبونم بزارم ؟

 19. ئاسو می‌گه:

  سلام من پسرم ۲۱ سالمه ۱۸۲ قد و وزنم ۷۵. کم پشتی و نازکی مو دارم.در کل بچگیام هم دکتر گفت کبود اهن داری.
  الان بهم گفتن مولتی ویتامین بخور.منم هر دو روز یک بار قبل خواب یک قرص میخورم.مولتی ویتامین +مینرال هست.اسم قرص مولتی مکسه.این قرص شامل کدوم ویتامین هاست؟.ممنون میشم برای رشد مجدد و حجیم شدنشون مشاوره بدین.متشکرم

 20. اسو می‌گه:

  سلام.پسر هستم ۲۱ ساله با قد ۱۸۲ وزن ۷۵.بچگیام کمبود اهن داشتم.الان ی ساله ریزش زیاد و باریک شدن موهام باعث شده جلوی سرم کم پشت بشه.تغذیم تقریبا ضعیفه.گفتن مولتی ویتامین خوبه.الان چندشبه قبل خواب کپسول مولتی مکس مصرف میکنم.مولتی ویتامین+مینرال.این کپسول شامل کدوم ویتامین هاست؟ایا مناسبه؟برای رشد و حجیم شدن مو کدوم ویتامین ها لازمه؟چیکارکنم؟چه مدت معمولا جواب میده؟ لطفا راهنماییم کنید مرسی

 21. hamid می‌گه:

  سلام وعرض ادب جناب دکتر
  بنده۳۰سال سن دارم ومشکلم اینه که صبح هابه سختی ازخواب بیدارمیشم ودرطول روزهم خمیازه های مدیدگریبان گیرم ست..درمحیط کارهم درکنارخمیازه کسالت وبیحالی وسستی دروجودم موج میزنه،باعرض پوزش میتونیدبگیداین مشکل دراین سن ازکجانشأت میگیره..واقعاخجلت زده ام کرده.سپاسگزارم بابت همکاری وهمنوع دوستیتان

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، خیر متأسفانه ما نمی تونیم در این خصوص نظر بدیم، اگر وضعیت خواب و تغذیه مناسبی دارید اما بازهم مشکل وجود دارد لازم است با پزشک مطرح شود

 22. بهار می‌گه:

  سلام.من ریزش مو دارم و همچینین کم پشتی.میخاستم بدونم مصرف مولتی ویتامین در این مورد میتونه مفید یا موثر باشه؟تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر علت ریز موش از کمبود ویتامین و مواد معدنی باشه، بله اما اگر علت چیز دیگه ای باشه تأثیری نداره

   این موارد رو با پزشک مطرح کنید بهتره

 23. صابر می‌گه:

  سلام.من دارای عوارضی مثل کم خوابی یا بهتر بگم بد خوابی ، کسالت و بی حالی روزانه بدون حتی فعالیت زیاد ، گودی و کبودی دور چشم و ریزش مو هستم …..یه مدت یه قرص جوشان تهیه کردم که دارای سه ویتامین فولیک اسید ویتامین سی و ویتامین ب ۱۲ هستش ……سوالم اینه که با مصرف مولتی ویتامین مشکلم برطرف میشه؟؟؟؟؟تا کی باید مصرف کنم این مولتی ویتامین رو؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اصلاً مشخص نیست این وضعیت شما ربطی به کمبود ویتامین داره یا مشکل دیگه ای دارید، هیچ وقت خودسرانه مولتی ویتامین مصرف نکنید، در خود مطلب هم گفتیم این کار برای سلامتی مضر است، حتی ویتامین باید توسط پزشک در صورت نیاز تجویز بشه

 24. niloo می‌گه:

  سلام .من به دلیل لاغری زیاد الان از شربتی به اسم راسیب استفاده میکنم ک مولتی ویتامین هست و اشتها اوره
  اما نتیچه ای نداشته میخواستم بدونم نداشتن ویتامین باعث لاغریه یا چیز دیگه ای باید چیکار کنم لطفا کمک کنید.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، خیر کمبود ویتامین نقشی در لاغر بودن نداره، اگر بیماری نظیر پر کاری تیروئید یا کم خونی نداشته باشید مشکلی برای افزایش وزن نیست منتها اگر تیپ بدنی لاغری داشتی باشید مقداری پروسه افزایش وزن طولانی است، بهتر گزینه هم تغذیه است

 25. رها می‌گه:

  سلام. یه دختر ۱۹سالم با قد ۱۵۶و وزن ۴۰ …تغذیمم نسبتا خوبه.. چی بخورم چیکارکنم تا قدووزنم افزایش پیدا کنه؟؟؟؟

 26. محمد می‌گه:

  سلام.قدم ۱۸۳ هست وزنم ۶۴ چندین ساله کم خونی خفیف دارم میخوام بدونم چطور کم خونیم جبران میشه.ایا علت وزن کمم ممکنه کم خونی باشه.باتشکر

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. لاغری و کمبود وزن دلایل زیادی داره و ممکنه کم خونی در این زمینه تأثیر گذار باشه. برای جبران کم خونی می تونید با تغذیه، داروهای شیمیایی و داروهای گیاهی این مشکل رو بر طرف کنید. یکی از عرقیات مفید برای جبران کم خونی عرق یونجه هست که در دارو گیاهی و عطاری ها پیدا میشه و واقعا عالیه.

 27. کاربر می‌گه:

  سلام.
  با توجه به وجود ویتامین های مختلف در گینرها، چرا باز هم مربی های بدنسازی مصرف مولتی ویتامین ها رو توصیه میکنند؟ آیا میزان ویتامین ها در گینر چندان چشمگیر نیست یا دلیل دیگه ای مطرح است؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. نیاز روزانه بدن به هر ویتامین و ماده معدنی فرق میکنه. شما به سادگی می تونید به برچسب محتویات مکمل نگاه کنید و مقدار ویتامین موجود در اون رو بدونید و با مقدار مورد نیاز روزانه تون مقایسه کنید. اگر کم و کسری وجود داشته باشه می تونید با مصرف مولتی ویتامین مقدار کمبود جبران کنید. اگر هم با نیاز روزانه برابری کرد دیگه نیازی به مصرف ویتامین اضافه نیست.

 28. SAAED می‌گه:

  سلام.
  نظر شما در مورد قرص جوشان از نوع مولتی ویتامین و البته نوع خارجی اش چیست؟
  متاسفانه فارماتون خیلی گرونه.

 29. niloo می‌گه:

  سلام ببخشیدمیشه بگین مصرف قرص های سیپروهپتادین روزی چند تاست ؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. نوشته زیر برگرفته از سایت بدنساز هست. قبل مصرف حتما مطالعه کنید.

   موارد مصرف‌: سیپروهپتادین برا‌ی ‌درمان‌آلرژ ی ناشی ‌ از تب‌ یونجه‌، کهیر و کهیرغول‌آسا، کهیر ناشی‌ از سرما، میگرن‌ ودرمان‌ بیماری‌ کوشینگ‌ استفاده‌ شده‌است‌.

   مکانیسم‌ اثر: سیپروهپتادین آنتاگونیست‌گ یرنده‌های‌ H1 و گیرنده‌های‌ سروتونینی‌می ‌باشد. به‌ دلیل‌ خاصیت‌ آنتی‌هیستامی نی‌آن‌، اثر ضد آلرژی‌ دارد.
   فارماکوکینتی ک‌: این‌ دارو بخوبی‌ از دستگاه‌گوارش ‌ جذب‌ می‌گردد. اثر آن‌ ۶۰ ـ ۱۵دقیقه‌ پس‌ از مصرف‌ خوراکی‌ ظاهرمی‌گردد. دفع‌ آن‌ کلیوی‌ و اغلب‌ به‌صورت‌متا بو لیت‌ طی‌ ۲۴ ساعت‌ صورت‌ می‌گیرد.
   هشدارها: ۱ ـ احتمال‌ سرگیجه‌، تسکین‌بیش‌ از حد، اغت***‌ شعور و کمی‌ فشارخون‌ ناشی از مصرف‌ این‌ دارو درسالخورد ** ن‌ بیشتر است‌.
   ۲ ـ مصرف‌ طولانی‌ مدت‌ این‌ دارو باعث‌خشکی‌ دهان‌ می‌شود و احتمال‌ گلودرد،عفو نت‌ دهان‌ و گلو و پوسیدگی‌ دندان‌وجود دارد.
   عوارض‌ جانبی‌: عوارض‌ شایع‌ این‌ داروخشکی‌ دهان‌، تاری‌ دید، خواب‌آلودگی ‌،غلیظ شدن‌ ترشحات‌ نایژه‌ و افزایش‌ وزن‌می با شند .
   تداخل‌های‌ دارویی‌: مصرف‌ همزمان‌ این‌دارو با مضعف‌های‌ CNS ممکن‌ است‌ اثرات‌مضعف‌ آن‌ را افزایش‌ دهد. استفاده‌همزم ان‌ این‌ دارو با داروهای‌آنتی ‌کلینرژیک‌ اثرات‌ جانبی‌ آن‌ را تشدیدمی‌کند. مصرف‌ همزمان‌ داروهای‌ سمی‌برای‌ گوش‌ مانند سالیسیلات‌ها ووانکوما یسین‌ با این‌ دارو ممکن‌ است‌ اثرسمی‌ آن‌ را بر گوش‌ از جمله‌ وزوز گوش‌ وسرگیجه‌ را بپوشاند.
   نکات‌ قابل‌ توصیه‌: ۱ ـ احتمال‌ افزایش‌ وزن‌وجود دارد.
   ۲ ـ بمنظور کاهش‌ تحریک‌ گوارشی‌ همراه‌با غذا، آب‌ یا شیر مصرف‌ گردد.
   ۳ ـ در صورت‌ بروز خواب‌ آلودگی‌ ازانجام‌ کارهایی‌ که‌ نیاز به‌ تمرکز حواس‌دارند خودداری‌ گردد.
   ۴ ـ این‌ دارو می‌تواند عوارض‌ سمی‌ گوشی‌سالیسیل ات‌ها را بپوشاند.
   مقدار مصرف‌:
   بزرگسالان‌: در درمان‌ آلرژی‌ مقدار ۴میلی‌گرم‌ ۴ ـ ۳ بار در روز و حداکثر ۳۲میلی‌گرم‌ در روز مصرف‌ می‌شود. درمیگرن‌ ۴ میلی‌گرم‌ تجویز که‌ در صورت‌نیاز پس‌ از نیم‌ ساعت‌ تکرار می‌شود. مقدارمصرف‌ نگهدارنده‌ آن‌ ۴ میلی‌گرم‌ هر ۶ ـ ۴ساعت‌ است‌.
   کودکان‌: در کودکان‌ ۶ ـ ۲ سال‌ ۲ میلی‌گرم‌۳ ـ ۲ بار در روز و حداکثر ۱۲ میلی‌گرم‌ درروز مصرف‌ می‌شود.

 30. niloo می‌گه:

  وای ممنون ازاین همه اطلاعات

 31. سامان می‌گه:

  سلام.من یک سال رژیم گرفتم وزن کم کردم اما حالا پوست بدنم شل شده .ورزش سخت انجام میدم اما فایده نداشت.بنظرتون چکار کنم.چه قرصی مصرف کنم تا بهتر بشم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. کار ما تجویر دارو نیست. چندین مطلب در مورد شلی پوست در مجله علم ورزش موجود هست. مطالعه بفرمایید. انجام تمرینات قدرتی، تناوبی با شدت بالا و رعایت رژیم غذایی ضروریه

شما چه نظری دارید؟ برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *