مصرف مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین

تلگرام

چرا مصرف ویتامین ها اهمیت دارد؟ و چه ساعتی مناسب ترین زمان برای مصرف و جذب ویتامین ها است؟ این سوالاتی هستند که خیلی ها به دنبال جواب آن هستند. شما حتی اگر از یک برنامه غذایی مناسب برخوردار باشید در حد درصد کمی هم که باشد لازم است نیازهای تغذیه ای بدن از طرق مصرف مولتی ویتامین ها برطرف شود. اگر هم ورزشکار هستید و یا رژیم دارید مصرف مولتی ویتامین ها ضرورت بیشتری پیدا می کند.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هامتخصصان تغذیه به این مواد، ریز مغذی می‌گویند که کمبود آن ها در بدن باعث بروز بیماری می‌شود. پروفسور کراس استاد تغذیه دانشگاه کلمبیا معتقد است که اگر افراد رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشند، دریافت این ریز‌مغذی‌ها بسیار راحت است. متأسفانه اغلب مردم این‌کار را نمی‌کنند و با مصرف تنها یک تا دو واحد میوه و سبزیجات مقدار کافی از ریز‌مغذی‌ها را دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که برای دریافت ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن، باید حداقل ۵ واحد در روز میوه و سبزی مصرف شود. شاید به همین دلیل بعضی متخصصان برای مردم مولتی‌ ویتامین تجویز می‌کنند، چون اکثریت آن ها رژیم غذایی مناسبی ندارند.

چرا مصرف مولتی ویتامین ها مهم است؟

همانطور که بارها به این نکته اشاره کرده ایم، مولتی ویتامین ها هیچ وقت نمی توانند جایگزین مواد غذایی باشند، اما در شرایطی که رژیم و سبک غذایی شما نیاز بدن را تأمین نکند اینجاست که باید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید.

مکمل‌ها تنها برنامه غذایی را از لحاظ دریافت ویتامین و املاح غنی‌تر می‌کنند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

مصرف مولتی ویتامین ها به عنوان مکمل در کنار مواد غذایی، نه تنها موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از غذاها می‌شود بلکه در بسیاری موارد موجب پیشگیری یا کاهش عوارض یک بیماری می‌شود. برای مثال مصرف فولیک اسید در کم خونی و یا قرص‌های کلسیم + ویتامین D در پیشگیری یا کاهش عوارض پوکی استخوان و حتی پیشگیری از سرطان!

از مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، بهترین راه حل برای تأمین ویتامین ها مواد غذایی، میوه و سبزیجات هستند. مصرف خودسرانه ویتامین می تواند به سلامتی آسیب برساند.

مطلب مرتبط: انواع ویتامین و فواید آن

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها

معمولا” برای خیلی ها پیش آمده که شنیده اند، صبح ها یا شب قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها است، یا شاید هم شنیده باشید که مصرف آن ها با غذا جذب بهتری دارد. به عنوان مثال خیلی ها خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند زیرا کلسیم در شب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. برای مثال خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هابیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که خوردن ویتامین ها و املاح در زمان هایی می تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آن ها با بعضی از خوراکی ها می تواند از اثربخشی آن ها بکاهد. در بین مکمل های خوراکی به زمان مناسب خوردن نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم، مثلا”  بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به خوابیدن کمک کند.

اما چرا برخی مصرف مولتی ویتامین ها را همراه با غذا پیشنهاد می کنند؟  

ویتامین های محلول در چربی برای جذب به چربی نیاز دارند بنابراین آن ها باید همیشه با غذاهایی که چربی دارند مصرف شود. این ویتامین ها شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، و ویتامین K  هستند.  در مورد مجموعه ای از ویتامین های گروه B مثل B 1 تا B 12 گفته می شود چون ما در حالت عادی این ویتامین ها را که از جمله ویتامین های محلول در آب هستند با غذا دریافت می کنیم پس بهتر است این ویتامین ها هم همزمان با خوردن غذا به خصوص میوه ها و سبزی ها مصرف شوند.

دقت کنید در صورتی که قرص آهن برای شما تجویز شده است از نوشیدن شیر و لبنیات و همچنین قرص کلسیم با آن خودداری کنید چون جذب آهن را کاهش می دهد.

ویتامین C هم از ویتامین های محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین ها این است که فقط چند ساعت در خون می ماند و به سرعت از راه کلیه ها دفع می شود به همین علت برای کسب نتیجه بهتر، ویتامین C  بهتر است در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود. خوشبختانه ویتامین C تنها ویتامینی است که خوردن میزان بیش از نیاز آن دفع می شود و عارضه ای ندارد. ویتامین های محرک مثل ویتامین C، نباید قبل از خواب مصرف شوند زیرا شخص را بیدار نگه می دارد. بعضی ها معتقدند که آب مرکبات و ویتامین C خواب را برهم می زند اما این مورد تأیید نشده است.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

بهترین زمان برای استفاده از این قرص را می توان زمانی دانست که معده خالی باشد، چرا که هنگامی که معده خالی باشد بدن مقدار بسیار بیشتری آهن جذب خواهد کرد. اگر کسی پس از استفاده از قرص آهن به ویژه با معده خالی حالت تهوع پیدا کند می تواند آن را پس از غذا و قبل از خواب مصرف کرده و بلافاصله بخوابد.

مطلب مرتبط: ویتامین D چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

هنگام مصرف مولتی ویتامین به این نکته توجه کنید

فیبر(مانند پوست میوه و یا سبزیجات) در روده می تواند مانع جذب ویتامین ها شود، زیرا به عنوان یک پوشش برای روده عمل می کند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف فیبر ویتامین استفاده نکنیم. اگر از فیبر خوراکی هم برای رفع یبوست یا کاهش وزن استفاده می کنید، بهترین زمان برای جذب آن صبح است و لازم است که قرص های مکمل ویتامینی و املاح همراه با آن میل نشوند چون فیبر مانع جذب ویتامین ها می شود. در واقع پودرهای حاوی فیبر به عنوان پوششی برای روده عمل می کنند، بنابراین بهتر است مصرف فیبر را به صبح ها موکول کنیم و ویتامین ها را با وعده دیگری از غذا میل کنیم. آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی شود.

قبل از خرید و مصرف مولتی ویتامین این موارد را به خاطر بسپارید

از ویتامین‌هایی استفاده کنید که برچسب شرکت‌های تولیدکننده مطمئن و معروف را دارند. به این ترتیب اطمینان خواهید داشت که محصول مربوطه، واقعا حاوی همان مواد و ترکیباتی است که روی برچسب آن چاپ شده است.  سن، جنسیت و شرایط جسمی خود را همواره در نظر بگیرید و مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که فرمول آن مخصوص شرایط شما باشد. از مکمل‌هایی استفاده کنید که فاقد هر نوع ماده مضر مثل قند، نشاسته، گلوتن یا رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی باشند .

در پایان

با توجه به نیاز بدن مولتی ویتامین ها و همچنین نیاز مبرم آن در شرایط خاص مانند بیماری،گروهی از سالمندان، برخی از کودکان، مبتلایان به بیماری های مزمن و همچنین کسانی که تحت رژیم های غذایی قرار دارند و یا ورزشکار هستند یا مبتلا به بیماری های گوارشی هستند توصیه می شود. با این وصف از خوردن خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، زیرا پزشکان تأکید می کنند خوردن نابجا و بدون تجویز ویتامین ها فقط از این جنبه که بخواهیم سلامت بیشتری داشته باشیم صحیح نیست و چه بسا ممکن است متحمل عوارض تجمع آن ها در بدنمان هم بشویم.  قرص‌های مولتی‌ ویتامین هم به هر حال دارو هستند و عوارض خاص خودشان را دارند و به همین دلیل توجهات ویژه‌ای را می‌طلبند.

تهیه و تدوین:اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۷۰ نظر

 1. nazanin گفت:

  slmta che modat bayad multi vitamin o masraf konim ta eshteharo ziyad kone va baes afzayesh vazn beshe??
  Man 2haftas masraf mikonam ama ja in k eshteham ziyad beshe kamtar shode aya in tabeeie?
  Behtarin zaman jazb multi vitamin ha key has?
  Bad sobhane ya nahar?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. منبعی پیدا نکردم که با دلیل و مدرک بگه مولتی ویتامین باعث افزایش وزن میشه. ویتامین ها از خود کالری ندارن و مثل پربی، کربو و پروتئین باعث افزایش وزن نمیشن. اما در مورد اشتها هم هیچ منبع معتبری نگفته مصرف مولتی ویتامین باعث افزایش اشتها میشه. بهتره مولتی ویتامین با غذا مصرف بشه مثلا نهار یا شام.  برای ضعف دلایل زیادی وجود داره. یکی از دلایلش کمبود ویتامین هست. بهترین کار انجام یک سری آزمایشات تحت نظر پزشک هست.

 2. reza loqmani گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه اشتهام کمه و بدلیل لاغری صورت و بعضی از قسمت های بدن افسردگی گرفتمم ایا قرص امگا ۳ بخورم در افزایش وزن و پر شدن صورت موثر؟؟ و تا چه مدت باید مصرف کرد؟

 3. علی مرادی گفت:

  سلام از سایت خوبتون من باید چه داروی مصرف بکنم که چاق بشم و موندگاریش ثابت باشه

 4. علی گفت:

  با سلام من پسری ۱۹ ساله هستم هفته ای ۳ بار ورزش میکنم و هر بار یک قسمت بدنم را تمرین میدهم یک بار پا یک بار شکم و بار دیگر بازو و سرشانه تغذیه ام کامل نیست ولی از خوردن هل و حوله و فست فود و نوشابه و نمک و چربی تا حد امکان پرهیز میکنم می خواستم بدونم بعد از ورزش بین این سه نوع قرص جوشان کدام برایم مناسب است.
  ۱-قرص جوشان ویتامین سی
  ۲-قرص جوشان مولتی ویتامین
  ۳-قرص جوشان منیزیوم
  لازم به زکر است که من مبتلا به بیماری تالاسمی مینور هستم ولی بجز این مورد بیماری دیگری ندارم
  ممنون میشم جوابم را بدهید با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما بعد تمرین به کربوهیدرات و پروتئین نیاز دارید نه ویتامین، ویتامین رو تنها پزشک می تونه تجویز کنه آن هم در شرایطی که نیاز داشته باشید

 5. حسین گفت:

  سلام من ۳۰سال سن دارم ومولتی ویتامین بدون دستوردکتراستفاده میکنم ایامشکلی ندا رد

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، آیا شما مطمئن هستید به مولتی ویتامین نیاز دارید؟ و از این اطلاع دارید مصرف بدون تجویز و در صورت نیاز، می تونه عوارض داشته باشه؟ پس بهتره این کار رو نکنید

 6. عارف گفت:

  میخاستم بپرسم برای بدنسازی قرص مولتی ویتامین موثر است یا قرص ویتامین c?

 7. ناصر گفت:

  سلام من مصرف میوه ندارم. بهترین زمان مصرف قرص جوشان مولتی ویتامین چه زمانی هست؟

 8. Mehrab Soltani گفت:

  سلام خسته نباشید، من ۱۰۴ کیلو هستم ۲۴ سالم هستش جدیدا هم شروع کردم به هفته‌ای ۴ جلسه باشگاه رفتن و رژیم گرفتن (ناهار و شئم یه چیز ساده با سالاد) می‌خواستم بدونم که صلاح هستش از مولتی‌ ویتامین استفاده کنم یا خیر، ممنونم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مولتی ویتامین زمانی مصرف میشه که بدن کمبود ویتامین داشته باشه و به لحاظ تغذیه فقر ویتامین داشته باشید در این صورت پزشک تشخیص میده شما باید چه ویتامینی مصرف کنید

 9. ویولت گفت:

  سلام
  من ۲۸ سالمه بعد از گذشت ماهانه دچاره لرز و بی حالی و تپش قلب و تنگی نفس میشم و بدنم سر میشه سر گیجه و سیاهی چشم کم خونی مینور دارم و بدون تجویز دکتر از مولتی ویتامین استفاده میکنم مشکلی نداره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما می دونید علت این مشکلات چی هست؟ آیا اطمینان دارید که ناشی از کمبود ویتامین هست؟ در واقع پاسخ به این سوالات مهم هست و این دلیلی هست برای اینکه خودسرانه مصرف نکنیم

   • ویولت گفت:

    من دوبار چکاب کامل شدم و دکترا هیچ نقصی تو بدن من ندیدن…فقط گفتن اضطراب داری و باید بری مغز ر اعصاب…من فکر نمیکنم کسی با این علایم مشکل روحی روانی داشته باشه من بشدت لاغرم و کمخونیه شدیدم گفتن داری که با قرص رفعش کردم…البته قرص جوشانه مولتی ویتامین میخورم

 10. علی گفت:

  سلام..من ۱۹سالمه و فوتبال بازی میکنم بهترین ویتامین که به من کمک بکنه که بتونم انرژی از دست رفته یا هر چیز دیگری رو برگردونه چیه…و بهترین ساعت و میزان مصرفش چیه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، علی جان انرژی با مواد غذایی تأمین میشه، کربوهیدرات، پروتئین و چربی، غیر از این موارد سایر ریز مغذی ها نقشی در تأمین انرژی بدن ندارند، بنابراین شما باید تغذیه تون رو مورد توجه قرار بدید، در بخش تغذیه ورزشی مطلبی داریم که می تونه به شما کمک کنه

 11. سارا گفت:

  سلام من دکتر برام مولتی ویتامین نوت ولی من مصرف نکردم و حدود ٢سال از این موضوع میگذره و از یکی فامیلها که پرستار بود پرسیدم و گفتن ضرری نداره الان مصرف کنم
  نظر شما چیه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من معتقدم زمانی باید مصرف بشه که بدن بهش نیاز داره، نه در هر شرایطی، در واقع مصرف زیاد و خارج از نیاز بدن، توصیه نمیشه

 12. masoud گفت:

  سلام من ۶ روز در هفته ورزش می کنم ۳ روز وزنه میزنم و ۳ روز پیاده روی به مدت ۴۵ دقیقه ، به دلیل مشکلات مالی خانواده ، مصرف میوه ها و گوشت ها در سفره ی ما خیلی خیلی کم هست (یه جواریی فقر غذایی داریم )، به سفارش یکی از دوستان شروع به مصرف ویتامین ب ۱ ۶ ۱۲ ، سی ، آ ، ای ، کردم ، این چند وقته بشدت احساس خستگی و بی حالی داشتم ولی فکر میکنم از وقتی قرص ها رو مصرف میکنم بهتر شدم و در روند وزنه زدنم تاثیر گذاشته ، آیا برای ادامه قرص ها با دکتر مشورت کنم ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله برای ادامه بهتره با پزشک مشورت کنید، مولتی ویتامین در کنار فوایدی که داره، در صورت مصرف خودسرانه ممکنه مشکل ساز باشه

 13. علی گفت:

  سلام علی هستم ۲۱ساله
  شما تو مطالبی ک تو سایت نوشتین و جوابایی ک ب دوستان دادین همش سعی کردین بگین ک مصرف خود سرانه مولتی ویتامین ضرر داره
  من میخواستم اون ضرر هارو بدونم
  و بعد یه سوال داشتم ک من گوشت خوار نیستم و از علایمی ک خودم تو بدنم میبینم و با توجه ب مطالبی ک تو کتاب ها و سایت های علمی خوندم خودم میتونم احساس کنم بدنم بشدت کمبود ویتامین داره
  و تازگی ها هم موهام ب شدت شروع ب ریزش کردن…
  نظرتون درباره اینکه من مولتی ویتامین مصرف کنم چیه!؟

  بازم ممنون بابت مطالب و جواباتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به عنوان مثال رسوب در جداره عروق، کبد، کلیه‌ها یا مغز یا ابتلا به سنگ کلیه (و تشدید آن) و حتی مسمومیت و اختلالات گوارشی،کافیه همین سوال رو در گوگل سرچ کنید. در خصوص مصرف مولتی ویتامین ما نمی تونیم نظر بدیم، شما گفتید که کمبود دارید، اما کمبود کدوم ویتامین؟ به چه مقدار؟ این هست که باید با پزشک مشورت کنید

 14. ملیحه گفت:

  سلام ببخشید مصرف قرص جوشان ویتامین سی حین تمرین ضرری نداره؟

 15. محمود گفت:

  سلام وقتتون بخیر ،من تا ده روز دیگه قراره اعزام بشم به سربازی ،شرایط سربازی و خورد و خوراکو تغذیش رو هم در جریان هستین حتما ، قرص جوشان مولتی ویتامین و ویتامین سی میخام ببرم باخودم،بهترین زمان مصرفش کی هست؟؟ممنون میشم جواب بدید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *