مصرف مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین

کتاب کاهش وزن

چرا مصرف ویتامین ها اهمیت دارد؟ و چه ساعتی مناسب ترین زمان برای مصرف و جذب ویتامین ها است؟ این سوالاتی هستند که خیلی ها به دنبال جواب آن هستند. شما حتی اگر از یک برنامه غذایی مناسب برخوردار باشید در حد درصد کمی هم که باشد لازم است نیازهای تغذیه ای بدن از طرق مصرف مولتی ویتامین ها برطرف شود. اگر هم ورزشکار هستید و یا رژیم دارید مصرف مولتی ویتامین ها ضرورت بیشتری پیدا می کند.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هامتخصصان تغذیه به این مواد، ریز مغذی می‌گویند که کمبود آن ها در بدن باعث بروز بیماری می‌شود. پروفسور کراس استاد تغذیه دانشگاه کلمبیا معتقد است که اگر افراد رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشند، دریافت این ریز‌مغذی‌ها بسیار راحت است. متأسفانه اغلب مردم این‌کار را نمی‌کنند و با مصرف تنها یک تا دو واحد میوه و سبزیجات مقدار کافی از ریز‌مغذی‌ها را دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که برای دریافت ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن، باید حداقل ۵ واحد در روز میوه و سبزی مصرف شود. شاید به همین دلیل بعضی متخصصان برای مردم مولتی‌ ویتامین تجویز می‌کنند، چون اکثریت آن ها رژیم غذایی مناسبی ندارند.

چرا مصرف مولتی ویتامین ها مهم است؟

همانطور که بارها به این نکته اشاره کرده ایم، مولتی ویتامین ها هیچ وقت نمی توانند جایگزین مواد غذایی باشند، اما در شرایطی که رژیم و سبک غذایی شما نیاز بدن را تأمین نکند اینجاست که باید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید.

مکمل‌ها تنها برنامه غذایی را از لحاظ دریافت ویتامین و املاح غنی‌تر می‌کنند.

تلگرام

مصرف مولتی ویتامین ها به عنوان مکمل در کنار مواد غذایی، نه تنها موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از غذاها می‌شود بلکه در بسیاری موارد موجب پیشگیری یا کاهش عوارض یک بیماری می‌شود. برای مثال مصرف فولیک اسید در کم خونی و یا قرص‌های کلسیم + ویتامین D در پیشگیری یا کاهش عوارض پوکی استخوان و حتی پیشگیری از سرطان!

از مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، بهترین راه حل برای تأمین ویتامین ها مواد غذایی، میوه و سبزیجات هستند. مصرف خودسرانه ویتامین می تواند به سلامتی آسیب برساند.

مطلب مرتبط: انواع ویتامین و فواید آن

بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها

معمولا" برای خیلی ها پیش آمده که شنیده اند، صبح ها یا شب قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف مولتی ویتامین ها است، یا شاید هم شنیده باشید که مصرف آن ها با غذا جذب بهتری دارد. به عنوان مثال خیلی ها خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند زیرا کلسیم در شب مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند. برای مثال خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید.

اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین هابیشتر پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که خوردن ویتامین ها و املاح در زمان هایی می تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آن ها با بعضی از خوراکی ها می تواند از اثربخشی آن ها بکاهد. در بین مکمل های خوراکی به زمان مناسب خوردن نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم، مثلا"  بسیاری خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به خوابیدن کمک کند.

اما چرا برخی مصرف مولتی ویتامین ها را همراه با غذا پیشنهاد می کنند؟  ویتامین های محلول در چربی برای جذب به چربی نیاز دارند بنابراین آن ها باید همیشه با غذاهایی که چربی دارند مصرف شود. این ویتامین ها شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، و ویتامین K  هستند.  در مورد مجموعه ای از ویتامین های گروه B مثل B 1 تا B 12 گفته می شود چون ما در حالت عادی این ویتامین ها را که از جمله ویتامین های محلول در آب هستند با غذا دریافت می کنیم پس بهتر است این ویتامین ها هم همزمان با خوردن غذا به خصوص میوه ها و سبزی ها مصرف شوند.

دقت کنید در صورتی که قرص آهن برای شما تجویز شده است از نوشیدن شیر و لبنیات و همچنین قرص کلسیم با آن خودداری کنید چون جذب آهن را کاهش می دهد.

ویتامین C هم از ویتامین های محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین ها این است که فقط چند ساعت در خون می ماند و به سرعت از راه کلیه ها دفع می شود به همین علت برای کسب نتیجه بهتر، ویتامین C  بهتر است در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود. خوشبختانه ویتامین C تنها ویتامینی است که خوردن میزان بیش از نیاز آن دفع می شود و عارضه ای ندارد. ویتامین های محرک مثل ویتامین C، نباید قبل از خواب مصرف شوند زیرا شخص را بیدار نگه می دارد. بعضی ها معتقدند که آب مرکبات و ویتامین C خواب را برهم می زند اما این مورد تأیید نشده است.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

بهترین زمان برای استفاده از این قرص را می توان زمانی دانست که معده خالی باشد، چرا که هنگامی که معده خالی باشد بدن مقدار بسیار بیشتری آهن جذب خواهد کرد. اگر کسی پس از استفاده از قرص آهن به ویژه با معده خالی حالت تهوع پیدا کند می تواند آن را پس از غذا و قبل از خواب مصرف کرده و بلافاصله بخوابد.

مطلب مرتبط: ویتامین D چیست و چه نقشی در بدن و ورزش دارد؟

هنگام مصرف مولتی ویتامین به این نکته توجه کنید

فیبر(مانند پوست میوه و یا سبزیجات) در روده می تواند مانع جذب ویتامین ها شود، زیرا به عنوان یک پوشش برای روده عمل می کند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف فیبر ویتامین استفاده نکنیم. اگر از فیبر خوراکی هم برای رفع یبوست یا کاهش وزن استفاده می کنید، بهترین زمان برای جذب آن صبح است و لازم است که قرص های مکمل ویتامینی و املاح همراه با آن میل نشوند چون فیبر مانع جذب ویتامین ها می شود. در واقع پودرهای حاوی فیبر به عنوان پوششی برای روده عمل می کنند، بنابراین بهتر است مصرف فیبر را به صبح ها موکول کنیم و ویتامین ها را با وعده دیگری از غذا میل کنیم. آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی شود.

قبل از خرید و مصرف مولتی ویتامین این موارد را به خاطر بسپارید

از ویتامین‌هایی استفاده کنید که برچسب شرکت‌های تولیدکننده مطمئن و معروف را دارند. به این ترتیب اطمینان خواهید داشت که محصول مربوطه، واقعا حاوی همان مواد و ترکیباتی است که روی برچسب آن چاپ شده است.  سن، جنسیت و شرایط جسمی خود را همواره در نظر بگیرید و مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که فرمول آن مخصوص شرایط شما باشد. از مکمل‌هایی استفاده کنید که فاقد هر نوع ماده مضر مثل قند، نشاسته، گلوتن یا رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی باشند .

در پایان

با توجه به نیاز بدن مولتی ویتامین ها و همچنین نیاز مبرم آن در شرایط خاص مانند بیماری،گروهی از سالمندان، برخی از کودکان، مبتلایان به بیماری های مزمن و همچنین کسانی که تحت رژیم های غذایی قرار دارند و یا ورزشکار هستند یا مبتلا به بیماری های گوارشی هستند توصیه می شود. با این وصف از خوردن خودسرانه مولتی ویتامین ها خودداری کنید، زیرا پزشکان تأکید می کنند خوردن نابجا و بدون تجویز ویتامین ها فقط از این جنبه که بخواهیم سلامت بیشتری داشته باشیم صحیح نیست و چه بسا ممکن است متحمل عوارض تجمع آن ها در بدنمان هم بشویم.  قرص‌های مولتی‌ ویتامین هم به هر حال دارو هستند و عوارض خاص خودشان را دارند و به همین دلیل توجهات ویژه‌ای را می‌طلبند.

تهیه و تدوین:اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۲۳۵ نظر

 1. سالار گفت:

  با سلام
  دوست عزیز خستگی بدنی شما مربوط به از دست دادن کالری است ارتباطی به ویتامینها ندارد و سعی کنید در همین زمان که بسیار خسته هستید از مواد غذایی حاوی پروتین و کربوهیدرات استفاده کنید.

 2. amir گفت:

  سلام سنم ۱۴ هست و میخواستم بدونم مصرف رورانه مولتی ویتامین و کلسیم برای رشد قد مفید است یا شما مکملی که برای رشد قدم مفید باشه رو بهم پیشنهاد کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما در صورتی می توانید مصرف کنید که پزشک تشخیص مصرف دهد نه خودسرانه، بهتر است به جای استفاده از مکمل که هیچ تضمینی ندارد به تغذیه توجه کنید

 3. Amir گفت:

  با سلام من ورزشکارم ومربی توصیه به خوردن مولتی ویتامین کرده برای اینکار باید چه قرصی و در چه زمانی مصرف کنم

 4. علیرضا گفت:

  سلام بنده متاسفانه یک سالی هست علائم جدیدی توی بدنم احساس میکنم؛ زانوها و بقیه مفاصل بدنم موقع خم و راست شدن صدای ترقه میده ، چشمام حساس شده و هر از گاهی جرقه متحرکی جلو چشمم میبینم به اضافه چندتا تار متحرک ، تپش قلب دارم ، ریفلاکس معده پیدا کردم ، دستام میلرزه مخصوصا وقتی توی جمع و تحت استرس باشم ، قدرت کلامم کمتر شده ، زود خسته میشم مخصوصا از ناحیه کمر و بازو ، خیلی لاغرتر شدم ، برا مطالعه تمرکز ندارم و کلا قدرت یادگیریم کم شده.
  جایی اینها رو مطرح کردم که آیا در نتیجه استمنا هست؟ گفتند بیشتر بخاطر اضطراب هست و مولتی ویتامین مصرف کن
  حالا میخواستم شما لطف کنید راهنماییم کنید چه مولتی ویتامینی و چطور مصرف کنم؟ منونم

 5. پرنیا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ازمایش دادم و گفتند که کمبود ویتامین دی دارم و واسم قرص ویتامین دی تجویز کردن میخوام بدونم طریقه ی مصرفشون چجوریه روزی چند تا و چه موقع

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ بستگی داره، بهتره از پزشک راهنمایی بخواید، چون به صورت هفته ای یک قرص یا حتی ۱۰ روز و یک ماه هم تجویز شده

 6. آتنا گفت:

  سلام دکتر …من ۲۰ سالم هست و کم پشتی مو دارم ارثی هستش دکتر رفتم و قرص فلوتان و مولتی ویتامین و منو اکسید دادن ۳ماه استفاده کردم خیلی تغییر کردم …بعد که گذاشتم کنار مثل اول شد …الان از منواکسید و درموبلا و زینک پلاس استفاده میکنم ….دکتر متخصص پوستم گفت تا ۲۴ ماه استفاده کن میترسم بعد ۲۴ ماه دوباره ریزش کنه …البته آزمایشی ندادم.تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هر چند سوال شما تخصصیه و باید از پزشک متخصص پوست و مو بپرسید اما اکثر این نوع داروها فقط زمانی مؤثرند که مصرف ادامه داشته باشه و بعد از قطع مصرف به روز اول برمیگردید. پیشنهاد میکنم یه متخصص پوست و مو پیدا کنید و باهاش مشورت کنید.

 7. زهره گفت:

  سلام من رژیم کاهش وزن دارم.حجم موهام کم شده .کدوم ویتامین میتونه بهم کمک کنه؟

 8. reza گفت:

  سلام دوست عزیز من ی سوال دارم خواهشا نگو برو پیش دکتر متخصص پیش اونم میرم میپرسم ولی شما هم در حد توانت ی جوابی بده من بدنسازی کار میکنم ی دوره برداشتم امینو و کراتین و مربی گفت برای جذب بهتر کراتین در طول تمرین در بین تمرین بخورش( )حل کردن قرص با یک لیتر اب) هر روز در حین تمرین ب نظرتون این درسته و باعث جذب سریع کراتین و قدرت بیشتر میشه؟ من ال کارنتین میخورم همراه وعده غذایی و ویتامین e ب خاطر اینکه از افتادگی پوست جلوگیری کنم در حد توانت لطفا راهنمایی کن

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تا حالا نشنیدم کراتین رو حین تمرین بخورن. همه ورزشکاران قبل و بعد تمرین میخورن. بهتره ال کارنیتین مصرف نکنید ممکنه دچار عوارض بشید. برای افتادگی پوست حتما باید تمرینات مقاومتی و قدرتی با وزنه یا با وزن بدن انجام بدید. رعایت تغذیه و پیروی از یک برنامه تمرینی خوب شما رو به اهداف تون میرسونه.

 9. reza گفت:

  س تشکر رامیار جان منم کراتین قبل و بعد تمرین میخورم ولی مولتی ویتامین در حین تمرین میخورم خواستم بدونم خوردن قرص جوشان در حین تمرین باعث افزایش جذب کراتینی ک قبل و بعد تمرینی ک میکنم هست؟
  خوب ال کارنتین نخورم چی بخورم واسه چربی سوزی؟
  برنامه غذایی هم دارم . تا حالا ال کارنتین ک خوردم عوارض نداشته دیگه استفاده نکنم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره از نوشیدنی های ورزشی یا شیک پروتئین استفاده کنید نه مولتی ویتامین. ال کارنتین در کوتاه مدت ممکنه عوارضی نشون نده اما در طولانی مدت امکان داره عوارضی پیش بیاد. برای چربی سوزی از سینفرین استفاده کنید.

 10. مرضیه گفت:

  سلام من یه دختر ۱۶ساله هستم مدام سرگیجه دارم و موهام خیلی ریزش داره طوری که نمیتونم بهشون دست بزنم رفتم داروخانه پرسیدم گفتن باید مولتی ویتامین بخوری یه قرص ویتامین بهم دادن اسمش مولتی دی هست ایا خوردن این قرص کافیه و درسته؟

 11. فاطمه گفت:

  سلام ممنونم از مطالب خودتون من سی سال دارم همش احیای خوابالودگی دارم مثل آدمایی که یه هفته نخوابیدن سر کلاس هایی که می رم رو ساعت بیداری نمینونم تحمل کنم این موضوع به شدت زندگی رو برام مختل کرده نمیدونم چطور از این وضعیت خلاص شم با اینکه شبها شش ساعت میخوابم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر احتمالی برای شما وجود داره از کمبود ویتامین گرفته تا کم خونی، بهترین پیشنهاد این هست که یک چکاب کامل انجام بدید

 12. محمد گفت:

  سلام من پسری ۲۰ ساله هستم قدم ۱۷۵ یک ماه هست که رژیم گرفتم و هر روز ورزش میکنم وزنم از ۸۸ به ۸۳ رسیده هم ناهار و هم شام کم میخورم به نظرتون چه قرص مکملی استفاده کنم که کم کردن وزن بهم آسیبی نزنه؟چون میخوام رژیم و ورزشمو ادامه بدم.
  سوال بعدی من اینه که من کنار ناخن های دستم همیشه پوستش کنده میشه آیا کلسیم بدنم کمه؟ویتامین D خوبه اگه بخورم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن رعایت رژیم لاغری باید تغذیه تون کامل باشه. میوه های تازه و سبزیجات و مایعات حتما مصرف کنید. برای جلوگیری از لاغری شدید و کسب بافت عضله بهتره از bcaa استفاده کنید.

 13. سعید گفت:

  سلام در برنامه غذایی من روزی یدونه قرص جوشان ویتامین c و روزی یدونه قرص مولتی ویتامین مینرال نوشته شده و بدن سازی کار میکنم. خاستم نظر شما را بدونم ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این رو فقط پزشک باید تجویز کنه، یا اگر متخصص تغذیه این رو تجویز کرده باید بر اساس نتیجه آزمایش باشه، شاید اصلاً نیازی به مصرف نباشه وقتی هم نیاز نباشه و زیادی مصرفر بشه مشکل ساز هست

 14. الهام گفت:

  با سلام, من با خوردن مولتی دیلی دچار یبوست میشوم, چه مکملی میشه جایگزین کرد

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهتره برای مدتی مصرف نکنید اگر مشکل بر طرف شد بهتره از مولتی ویتامین جوشان خارجی استفاده کنید. در سایت های مرجع حرفی از یبوست زده نشده.

 15. علیرضا گفت:

  اگ روزی دوبار مولتی ویتامین جوشان مصرف شه ضرری داره؟من فوتبالیستم

 16. محمددد گفت:

  سلام من ورزش میکنم و وستامین های گروه bدر بدنم بسیار کم است چه قرصی برای کبمود لین ویتامین پیشنهاد میکنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. از قرص های مولتی ویتامین بخصوص جوشان، قرص های ب کمپلکس و مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب می تونید استفاده کنید.

 17. محمدرضا گفت:

  سلام .میخاستم بدونم قرص ویتامین E,D,B12,B6,A, و فولیک اسیدو چه زمانی مصرف کرد .( کدوم قبل بدنسازی و کدوم بعد از بدنسازی) ممنوونم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای بیشترین جذب بهتره مصرف ویتامین رو با صرف وعده های غذایی هماهنگ کنید نه زمان تمرین. بسیاری از ویتامین ها بهتره با غذا مصرف بشن.

 18. Doni گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر به من قرص ویتامین د داده ایا این قرصو بابد با اب بخورم یا زیر زبونم بزارم ؟

 19. ئاسو گفت:

  سلام من پسرم ۲۱ سالمه ۱۸۲ قد و وزنم ۷۵. کم پشتی و نازکی مو دارم.در کل بچگیام هم دکتر گفت کبود اهن داری.
  الان بهم گفتن مولتی ویتامین بخور.منم هر دو روز یک بار قبل خواب یک قرص میخورم.مولتی ویتامین +مینرال هست.اسم قرص مولتی مکسه.این قرص شامل کدوم ویتامین هاست؟.ممنون میشم برای رشد مجدد و حجیم شدنشون مشاوره بدین.متشکرم

 20. اسو گفت:

  سلام.پسر هستم ۲۱ ساله با قد ۱۸۲ وزن ۷۵.بچگیام کمبود اهن داشتم.الان ی ساله ریزش زیاد و باریک شدن موهام باعث شده جلوی سرم کم پشت بشه.تغذیم تقریبا ضعیفه.گفتن مولتی ویتامین خوبه.الان چندشبه قبل خواب کپسول مولتی مکس مصرف میکنم.مولتی ویتامین+مینرال.این کپسول شامل کدوم ویتامین هاست؟ایا مناسبه؟برای رشد و حجیم شدن مو کدوم ویتامین ها لازمه؟چیکارکنم؟چه مدت معمولا جواب میده؟ لطفا راهنماییم کنید مرسی

 21. hamid گفت:

  سلام وعرض ادب جناب دکتر
  بنده۳۰سال سن دارم ومشکلم اینه که صبح هابه سختی ازخواب بیدارمیشم ودرطول روزهم خمیازه های مدیدگریبان گیرم ست..درمحیط کارهم درکنارخمیازه کسالت وبیحالی وسستی دروجودم موج میزنه،باعرض پوزش میتونیدبگیداین مشکل دراین سن ازکجانشأت میگیره..واقعاخجلت زده ام کرده.سپاسگزارم بابت همکاری وهمنوع دوستیتان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر متأسفانه ما نمی تونیم در این خصوص نظر بدیم، اگر وضعیت خواب و تغذیه مناسبی دارید اما بازهم مشکل وجود دارد لازم است با پزشک مطرح شود

 22. بهار گفت:

  سلام.من ریزش مو دارم و همچینین کم پشتی.میخاستم بدونم مصرف مولتی ویتامین در این مورد میتونه مفید یا موثر باشه؟تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر علت ریز موش از کمبود ویتامین و مواد معدنی باشه، بله اما اگر علت چیز دیگه ای باشه تأثیری نداره

   این موارد رو با پزشک مطرح کنید بهتره

 23. صابر گفت:

  سلام.من دارای عوارضی مثل کم خوابی یا بهتر بگم بد خوابی ، کسالت و بی حالی روزانه بدون حتی فعالیت زیاد ، گودی و کبودی دور چشم و ریزش مو هستم …..یه مدت یه قرص جوشان تهیه کردم که دارای سه ویتامین فولیک اسید ویتامین سی و ویتامین ب ۱۲ هستش ……سوالم اینه که با مصرف مولتی ویتامین مشکلم برطرف میشه؟؟؟؟؟تا کی باید مصرف کنم این مولتی ویتامین رو؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اصلاً مشخص نیست این وضعیت شما ربطی به کمبود ویتامین داره یا مشکل دیگه ای دارید، هیچ وقت خودسرانه مولتی ویتامین مصرف نکنید، در خود مطلب هم گفتیم این کار برای سلامتی مضر است، حتی ویتامین باید توسط پزشک در صورت نیاز تجویز بشه

 24. niloo گفت:

  سلام .من به دلیل لاغری زیاد الان از شربتی به اسم راسیب استفاده میکنم ک مولتی ویتامین هست و اشتها اوره
  اما نتیچه ای نداشته میخواستم بدونم نداشتن ویتامین باعث لاغریه یا چیز دیگه ای باید چیکار کنم لطفا کمک کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر کمبود ویتامین نقشی در لاغر بودن نداره، اگر بیماری نظیر پر کاری تیروئید یا کم خونی نداشته باشید مشکلی برای افزایش وزن نیست منتها اگر تیپ بدنی لاغری داشتی باشید مقداری پروسه افزایش وزن طولانی است، بهتر گزینه هم تغذیه است

 25. رها گفت:

  سلام. یه دختر ۱۹سالم با قد ۱۵۶و وزن ۴۰ …تغذیمم نسبتا خوبه.. چی بخورم چیکارکنم تا قدووزنم افزایش پیدا کنه؟؟؟؟

 26. محمد گفت:

  سلام.قدم ۱۸۳ هست وزنم ۶۴ چندین ساله کم خونی خفیف دارم میخوام بدونم چطور کم خونیم جبران میشه.ایا علت وزن کمم ممکنه کم خونی باشه.باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. لاغری و کمبود وزن دلایل زیادی داره و ممکنه کم خونی در این زمینه تأثیر گذار باشه. برای جبران کم خونی می تونید با تغذیه، داروهای شیمیایی و داروهای گیاهی این مشکل رو بر طرف کنید. یکی از عرقیات مفید برای جبران کم خونی عرق یونجه هست که در دارو گیاهی و عطاری ها پیدا میشه و واقعا عالیه.

 27. کاربر گفت:

  سلام.
  با توجه به وجود ویتامین های مختلف در گینرها، چرا باز هم مربی های بدنسازی مصرف مولتی ویتامین ها رو توصیه میکنند؟ آیا میزان ویتامین ها در گینر چندان چشمگیر نیست یا دلیل دیگه ای مطرح است؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیاز روزانه بدن به هر ویتامین و ماده معدنی فرق میکنه. شما به سادگی می تونید به برچسب محتویات مکمل نگاه کنید و مقدار ویتامین موجود در اون رو بدونید و با مقدار مورد نیاز روزانه تون مقایسه کنید. اگر کم و کسری وجود داشته باشه می تونید با مصرف مولتی ویتامین مقدار کمبود جبران کنید. اگر هم با نیاز روزانه برابری کرد دیگه نیازی به مصرف ویتامین اضافه نیست.

 28. SAAED گفت:

  سلام.
  نظر شما در مورد قرص جوشان از نوع مولتی ویتامین و البته نوع خارجی اش چیست؟
  متاسفانه فارماتون خیلی گرونه.

 29. niloo گفت:

  سلام ببخشیدمیشه بگین مصرف قرص های سیپروهپتادین روزی چند تاست ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نوشته زیر برگرفته از سایت بدنساز هست. قبل مصرف حتما مطالعه کنید.

   موارد مصرف‌: سیپروهپتادین برا‌ی ‌درمان‌آلرژ ی ناشی ‌ از تب‌ یونجه‌، کهیر و کهیرغول‌آسا، کهیر ناشی‌ از سرما، میگرن‌ ودرمان‌ بیماری‌ کوشینگ‌ استفاده‌ شده‌است‌.

   مکانیسم‌ اثر: سیپروهپتادین آنتاگونیست‌گ یرنده‌های‌ H1 و گیرنده‌های‌ سروتونینی‌می ‌باشد. به‌ دلیل‌ خاصیت‌ آنتی‌هیستامی نی‌آن‌، اثر ضد آلرژی‌ دارد.
   فارماکوکینتی ک‌: این‌ دارو بخوبی‌ از دستگاه‌گوارش ‌ جذب‌ می‌گردد. اثر آن‌ ۶۰ ـ ۱۵دقیقه‌ پس‌ از مصرف‌ خوراکی‌ ظاهرمی‌گردد. دفع‌ آن‌ کلیوی‌ و اغلب‌ به‌صورت‌متا بو لیت‌ طی‌ ۲۴ ساعت‌ صورت‌ می‌گیرد.
   هشدارها: ۱ ـ احتمال‌ سرگیجه‌، تسکین‌بیش‌ از حد، اغت***‌ شعور و کمی‌ فشارخون‌ ناشی از مصرف‌ این‌ دارو درسالخورد ** ن‌ بیشتر است‌.
   ۲ ـ مصرف‌ طولانی‌ مدت‌ این‌ دارو باعث‌خشکی‌ دهان‌ می‌شود و احتمال‌ گلودرد،عفو نت‌ دهان‌ و گلو و پوسیدگی‌ دندان‌وجود دارد.
   عوارض‌ جانبی‌: عوارض‌ شایع‌ این‌ داروخشکی‌ دهان‌، تاری‌ دید، خواب‌آلودگی ‌،غلیظ شدن‌ ترشحات‌ نایژه‌ و افزایش‌ وزن‌می با شند .
   تداخل‌های‌ دارویی‌: مصرف‌ همزمان‌ این‌دارو با مضعف‌های‌ CNS ممکن‌ است‌ اثرات‌مضعف‌ آن‌ را افزایش‌ دهد. استفاده‌همزم ان‌ این‌ دارو با داروهای‌آنتی ‌کلینرژیک‌ اثرات‌ جانبی‌ آن‌ را تشدیدمی‌کند. مصرف‌ همزمان‌ داروهای‌ سمی‌برای‌ گوش‌ مانند سالیسیلات‌ها ووانکوما یسین‌ با این‌ دارو ممکن‌ است‌ اثرسمی‌ آن‌ را بر گوش‌ از جمله‌ وزوز گوش‌ وسرگیجه‌ را بپوشاند.
   نکات‌ قابل‌ توصیه‌: ۱ ـ احتمال‌ افزایش‌ وزن‌وجود دارد.
   ۲ ـ بمنظور کاهش‌ تحریک‌ گوارشی‌ همراه‌با غذا، آب‌ یا شیر مصرف‌ گردد.
   ۳ ـ در صورت‌ بروز خواب‌ آلودگی‌ ازانجام‌ کارهایی‌ که‌ نیاز به‌ تمرکز حواس‌دارند خودداری‌ گردد.
   ۴ ـ این‌ دارو می‌تواند عوارض‌ سمی‌ گوشی‌سالیسیل ات‌ها را بپوشاند.
   مقدار مصرف‌:
   بزرگسالان‌: در درمان‌ آلرژی‌ مقدار ۴میلی‌گرم‌ ۴ ـ ۳ بار در روز و حداکثر ۳۲میلی‌گرم‌ در روز مصرف‌ می‌شود. درمیگرن‌ ۴ میلی‌گرم‌ تجویز که‌ در صورت‌نیاز پس‌ از نیم‌ ساعت‌ تکرار می‌شود. مقدارمصرف‌ نگهدارنده‌ آن‌ ۴ میلی‌گرم‌ هر ۶ ـ ۴ساعت‌ است‌.
   کودکان‌: در کودکان‌ ۶ ـ ۲ سال‌ ۲ میلی‌گرم‌۳ ـ ۲ بار در روز و حداکثر ۱۲ میلی‌گرم‌ درروز مصرف‌ می‌شود.

 30. niloo گفت:

  وای ممنون ازاین همه اطلاعات

 31. سامان گفت:

  سلام.من یک سال رژیم گرفتم وزن کم کردم اما حالا پوست بدنم شل شده .ورزش سخت انجام میدم اما فایده نداشت.بنظرتون چکار کنم.چه قرصی مصرف کنم تا بهتر بشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کار ما تجویر دارو نیست. چندین مطلب در مورد شلی پوست در مجله علم ورزش موجود هست. مطالعه بفرمایید. انجام تمرینات قدرتی، تناوبی با شدت بالا و رعایت رژیم غذایی ضروریه

 32. نوشین گفت:

  سلام ببخشید یه سوال ازتون میخوام بپرسم من نزدیک ۲ماه قرص فارماتون مصرف میکردم البته با تجویز دکتربعد از ۲ماه شدید اضافه وزن پیداکردم که البته بیشتر شبیه باد کردن و حجیم شدن عضله های بدنم شده الان میخوام بدونم چه مدت بعد اثرات این قرص از بدنم میره

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. احتباس و تجمع مایعات خاصیت تعدادی از مکمل ها و قرص هاست. بعد از قطع مصرف حداقل در عرض دو هفته شاهد کاهش حجم عضلات و اندام های بدن خواهید بود اما اثرات مواد تشکیل دهنده این قرص که در اعضای بدن مثل کبد و کلیه نفوذ کردن به زمان بیشتری نیاز داره هر چند برخی منابع ادعا کردن فارماتون عوارضی برای افراد سالم نداره اما باز هم مصرف بیش از اندازه می تونه عوارضی داشته باشه و برای دفع کامل از بدن به حداقل یک الی دو ماه زمان نیاز هست.

 33. حسین گفت:

  سلام خسته نباشی
  قرص جوشان (منظورم مولتی ویتامینشه نه ویتامین ث) هم نیاز به مشورت با پزشک داره؟
  و اینکه قرص جوشانو اگه بعد از تمرین هم بخوریم تاثیرشو داره ؟ شنیدم بین تمرین بخورید بهتره ممنون میشم جواب بدید
  در ضمن ممنون از سایت خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من دقیق متوجه نمیشم که چی هست که میگن قبل یا بعد تمرین یا حین تمرین بخوریم بهتره! ببینید حسین جان، کسی مولتی ویتامین مصرف می کنه که نیاز داشته باشه و مطمئن باشه از طریق تغذیه ای که داره نیازش تأمین نمیشه، کی باید تشخصی بده نیاز داریم ویتامین از طریق دارو و مکمل باید مصرف بشه؟ شک نکنید فقط پزشک می تونه این رو تشخیص بده،

 34. میثم گفت:

  با سلام من چند ساله که موهام می ریزه اگه هر روز بشورم ریزش مومم کمتره چون چربی پوس سرم زیاد است نمیدونم چ کنم تو شهر ما هم پزشک با تخصص مو نیست اگه میشه من راهنمایی کنین ممنون

 35. Parisa,asdnjd گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید.
  متاسفانه چند سالی هست به شدت دچار کاهش وزن شدم درصورتی که بارها آزمایش دادم و هیچ مشکلی نداشتم،حتی طوریم نیست که استعداد چاقی نداشته باشم چون تا چند سال پیش وزنم کاملا مطلوب بود،اما الان ۲۱سالمه و۴۷کیلو هستم،تا ۵۰کیلو میرسم طی چند ماه بازهم به وزن قبلیم میرسم،همین ها باعث شده تنفر به غذا خوردن پیدا کنم. آخرین راهی که پیشنهاد شده بهم مصرف مولتی ویتامینه آیا میتونه به تغذیم و وزنم کمک کنه؟!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید علت این امر مشخص بشه. با مصرف مولتی ویتامین مشکل شما حل نمیشه. از اشتها گرفته تا مشکل هورمون ها و آنزیم های بدن باید چک بشن. پیشنهاد میکنم یک دوره چند ماه رژیم افزایش وزن همراه با ورزش قدرتی مثل فیتنس رو انجام بدید تا ببینید نتیجه چی میشه. اگر مشکل خاص گوارشی ندارید میتونید از مکمل های تخصصی استفاده کنید. در کل به نظر من این وضع شما عادی نیست و باید پزشک متخصص علت رو پیدا کنه.

 36. دانیال گفت:

  سلام قرص ویتامین سی جوشان حین تمرین جذب بدن میشه؟
  مولتی ویتامین ژریتون که دوز روزانه هر ویتامین را گذاشته داخلش مصرفش ضرری داره؟

 37. ماندانا گفت:

  سلام
  خانمی هستم ۳۰ ساله که هنوز بچه دار هم نشدم
  حدود ۲ سال پیش ۸۳ کیلو بودم با قد ۱۶۲ که این چاقی حاصل چند سال بدخوری بوده
  با کمی مراعات غذایی و پپاده روی مداوم روزی ۲-۳ ساعت تونستم وزنم را تقریبا طی ۶ ماه برسونم به ۶۰ کیلو
  در حال حاضر ۵۹-۵۸ کیلو هستم و نارا ضی هستم بخاطر چربی ناحیه شکمم
  این چربی از بین نرفت حتی وقتی که ۵۷ کیلو شدم
  نمیدونم چکار کنم باهاش؟؟؟؟????????
  حدودا دو ماهه هفته ای سه جلسه استخر میرم و شنای آزاد ملایم انجام میدم اما هیچ تاثیری نداشته!!!
  خسته شدم و میخوام عمل باز انجام بدم
  چون واقعا تو لباس بد فرمه و خودم هم اصلا چنین چیزی را دوست ندارم
  دکتر تغذیه هم پارسال رفتم گفت هنوز اضافه وزن داری و باید بازم وزن کم کنی که به نظرم حرفش منطقی نبود و بهش توجه نکردم
  برای لیپوساکشن و … هم رفتم که گفت چربی ناحیه شکمت سفت شده و با لیپولیز و غیره جواب نمیگیری…
  نمیدونم چکار کنم ……… اگر راهی هست راهنمایی کنید لطفا

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دفع چربی های اضافی بدن و رسیدن به بدنی ایده ال و خوش فرم باید از راه علمی و درست انجام بشه. عمل جراحی شاید چربی های اضافی رو تخلیه کنه اما قطعاً بدنی خوش فرم به شما نمیده و شاید هم دچار عوارضی بدتر از چربی بشید. شنا در چربی سوزی نقشی نداره و شما رو به نتیجه نمیرسونه. بهترین روش برای چربی سوزی گرفتن رژیم غذایی درست و انجام ورزش های تناوبی و مقاومتی حداقل چهار جلسه در هفته است. اگر در منزل قصد ورزش دارید از محصول علم ورزش که به همین منظور تهیه شده دیدن فرمایید و اگر به سالن ورزشی میرید می تونید از مربی برنامه تهیه کنید.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

 38. خاطره گفت:

  سلام بنده خانم دارای قد یک و هشتاد وزنم ۶۰ پاهام خیلی لاغره ورزش کردم ولی فرقی نکرد چکار کنم ک چاق تر بشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. منظور شما از ورزش چیه؟ چه نوع ورزشی؟ اگر شما تمرینات قدرتی با وزنه، کش بدنسازی، وزن بدن یا trx انجام بدید به نتیجه می رسید. برای افزایش حجم باید تمرینات قدرتی انجام بشه.

 39. alireza گفت:

  سلام من هر روز تمرین سنگین دارم .مشکلی نداره مصرف فارماتون و یا tnt موقع ناهار همراه با غذا؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *