فاکتور های مهم در آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

وقتی سخن از آمادگی جسمانی به میان می آید مقصود از آن داشتن چنان قلب ، عروق خونی و ریه ها و عضلاتی است که بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و با شور و نشاط تمام در فعالیت ها و تفریحات سالمی شرکت کنند که افراد عادی و غیر فعال از انجام آن ها ناتوانند.عوامل متعددی در آمادگی جسمانی مؤثر است اما چهار عامل بیش از عوامل دیگر در این میان ایفای نقش می کنند این عوامل عبارتند از (قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، انعطاف عضلانی و استقامت قلبی ریوی)

 قدرت عضلانی
همانطور که می دانید حدود ۴۰ درصد وزن بدن را عضلات تشکیل می دهند این عضلات در خود تولید انرژی می کنند که این نیرو قدرت عضلانی نامیده می شود که البته قابل اندازه گیری نیز هست. مهمترین عامل شناخته شده در آمادگی جسمانی استعداد و توانایی عضلات در وارد کردن نیرو یا مقاومت در برابر آن است.

تمرینات قدرتی از عواملی است که سبب حجیم شدن تارهای عضلانی می شود و توانایی فرد را در کاربرد نیروی تولید شده افزایش می دهد. قدرت عضلانی اهمیت بسیاری در ورزش های مختلف و البته فعالیت های روزانه دارد بسیاری از مردان و حتی زنان از عضلات بازو و سرشانه ضعیفی برخوردار هستند که باعث ضعف در فعالیت های ورزشی و روزانه و ایجاد درد و بیماری در سنین بالا می شود.

 استقامت عضلانی
عضلات در خود انرژی ذخیره می کنند. این عمل به ماهیچه ها امکان می دهد که مدت زیادی به فعالیت خود ادامه دهند. این عمل عضلات را استقامت عضلانی گویند. استقامت عضلانی عبارت است از ظرفیت یک عضله یا گروهی از عضلات برای انقباض مداوم.

معمولاً استقامت عضله را با قدرت عضلانی اشتباه می گیرند ولی باید توجه کرد که معمولاً استقامت عضلانی عبارت است از توانایی در کاربرد قدرت و نگهداری این توانایی برای مدت نسبتاً طولانی. برای مثال در فعالیت هایی چون: برف پارو کردن، چمن زدن، نظافت و یا حرکات ورزشی چون دراز و نشست، بالا کشیدن بدن در حالت بارفیکس و . . . استقامت عضلانی نقش اساسی دارد که می شود با تمرینات منظم ورزشی آن را افزایش داد.

 انعطاف عضلانی
توانایی در کاربرد عضلات در وسیع ترین دامنه حرکت آن ها به دور مفصل ها را انعطاف پذیری گویند. این عامل در آمادگی جسمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.با تمرینات ورزشی میزان توانایی مفاصل بدن در خم شدن و چرخیدن بیشتر می شود و در نتیجه کارایی عضلات بهبود می یابد اگر مفاصل از انعطاف کمی برخوردار باشند محدودیت حرکتی برای بدن ایجاد می شود.

 انعطاف پذیری در فعالیت های روزانه چون باغبانی، خانه داری، فعالیت های ورزشی که احتیاج به نرمی و انعطاف پذیری دارند مؤثر است. که البته این نقش در فعالیت های ورزشی چون ژیمناستیک ، دو میدانی و . . . پر رنگ تر می شود.

استقامت قلبی و ریوی
بسیاری از دانشمندان و صاحب نظران ورزشی عقیده دارند که عامل استقامت قلبی ریوی در آمادگی جسمانی بیش از عوامل دیگر اهمیت دارد و بعضی دیگر دقیقاً بر عکس این نظریه مهر تأیید زدند. اما تجربه نشان داده است که استقامت قلبی ریوی از عوامل اساسی آمادگی جسمانی است و با تمرینات استقامتی شدید و سنگین می توان آن را ارتقاء بخشید.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۹ نظر

 1. رحیم گفت:

  لا اقل تصاویر برهنه رو سانسور کنید …!!!

 2. شیما از شیراز گفت:

  بادرود
  منم کاملا با نظر آقارحیم موافقم
  ما ایرانی هستیم و هرکشوری قوانین خاص خودش رو داره
  قانون کشورما هم حجاب هست.پس خیلی خوبه که همونجور که وقتی وارد کشورای دیگه میشیم به قوانین اونا احترام میذاریم
  قوانین کشور خودمون رو هم زیزپا نذاریم….
  باتشکر

  • الهام م. گفت:

   شما هردوتون چشمتون رو درویش کنید. یا راه بهتر، سطح شور و جنبه‌ خودتون رو بالا ببرید که با دیدن این عکسها مشکلی‌ براتون پیش نیاد.

 3. نازی گفت:

  تو رو خدا این بی جنبه بازی رو جمع کنین .کشورها روز به روز دارن پیشرفت میکنن اونوقت نگاه ما ایرانی های بدبخت بجای مطالب مفید و تشکر از نویسنده بخاطره وقت گذاشتن برای بالا رفتن سطح علمی ما فقط یه عکسو میبینین .متاسفم برا خودمون

 4. reza گفت:

  اطلاعات مفیده مرسی از تلاشتون.

 5. امیر گفت:

  سلام باتشکر از نویسنده بخاطر مطالب خوبشون دستتون درد نکنه اما بعد من هم بانظر آقا رحیم موافقم پیشرفت دنیا چه ربطی به کنار گذاشتن اعتقاد میشه

 6. زهرامحمدزاده گفت:

  قضیه شده مثل اون بنده خدایی که با سرانگشتش به ماه اشاره میکرد مخاطبش بجای اینکه به ماه نگاه کنه به سرانگشت نگاه میکرد..!

 7. مهران گفت:

  سلام.مطلب خوبی بود.منم با آقا رحیم موافقم.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *