برنامه طناب زدن لاغری و کاهش وزن

برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

طناب زدن یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و لاغر شدن است.طبق برآورد مؤسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن با شدت متوسط، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند.جالب است بدانید که هر دقیقه طناب زدن در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۹ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌ آید.

 کتونی

فواید طناب زدن برای لاغری و تناسب اندام

یک برنامه طناب زدن به همراه رژیم غذایی سالم می تواند راهکار مناسبی برای آن هایی باشد که فکر کاهش وزن هستند.شما هم از مزیت های فعالیت ورزشی برخوردار خواهد شد؛ هم وزنتان کاهش می یابد و مهمتر اینکه بدن شما قوی و سالم تر خواهد شد.

طناب زدن باعث کاهش تنش و افزایش سطح انرژی می‌گردد و سرعت تناسب اندام را نسبت به گذشته ۳۰ برابر می‌کند.اگر در هر دقیقه بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ طناب بزنید، در هر ساعت ۷۲۰ کالری می‌سوزانید و این میزان دو برابر سوخت کالری در ورزش هایی نظیر تنیس و والیبال است.به گفته دکتر لئونارد شوارتز (متخصص قلب و عروق)، اگر به جای حذف یک وعده غذا از برنامه روزانه بتوانید طناب بزنید ۹۰ درصد از آنچه را که از دست می‌دهید چربی‌های اضافه خواهد بود.همچنین اگر بتوانید روزانه معادل ۱۵۰۰ کالری از طریق ورزش بسوزانید (که این میزان پنج برابر مقداری است که انجمن قلب امریکا برای تناسب اندام تجویز می‌کند) با سرعت بسیار زیادی کاهش وزن خواهید داشت.

تلگرام

مطلب مرتبط: چه مقدار کالری در تمرین طناب زدن مصرف می‌شود؟

برنامه طناب زدن برای لاغری

هفته شدت پرش در دقیقه تمرین ( ۳۰ دقیقه)
۱ ۶۰ ۱ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۲ ۶۰ ۱.۵ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۳ ۶۰ ۲ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۴ ۷۰ ۲.۵ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۵ ۸۰ ۳ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۶ ۹۰ ۳.۵ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۷ ۹۰ ۴ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت
۸ ۹۰ ۴ دقیقه فعالیت، ۳۰ ثانیه استراحت

قبل از شروع تمرینات حتما" بدن را با حرکات کششی و نرمشی گرم کنید، و بعد از پایان آن، بدن را با دویدن آهسته و حرکات کششی سرد کنید.

وسایل مورد نیاز و نکات ایمنی برای طناب زدن

برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

۱-کفش ورزشی سبک که کاملا" اندازه پاها بوده و کف آن ضمن داشتن ضخامت کافی انعطاف نیز داشته باشد تا به پاها صدمه وارد نشود.

۲-لباس ورزشی مناسب جهت حرکت آزادانه اندام ها و تبادل حرارت بدن با محیط.

۳-طناب اولا" باید اندازه قد شما باشد.بدین منظور کافیست که برای اندازه گیری درازی دقیق طناب با دو پا در وسط طناب بایستید در حالی که دسته های طناب را نگه داشته اید باید طناب در حد فاصل انتهای دنده ها و زیر بغل شما بالا بیاید.اگر طناب مقداری از قد شما بلندتر بود، می توانید چند گره در نزدیکی دسته طناب بزنید تا آن را مقداری کوتاه کنید.

۴-لازم است قبل از شروع طناب بازی چند دقیقه برای گرم کردن عمومی بدن اختصاص یابد.

۵-در هنگام فرود، روی سینه پا فرود آید و  کمی زانوهایتان را خم کنید.

۶-بر روی سنگ و موزاییک طناب نزنید، چون که به پاها و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کنند.یک تشک ورزشی، زمین چوبی و حتی یک فرش، سطوح مناسبی برای طناب زدن هستند.

تهیه و تدوین:اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

۵۱۹ نظر

 1. لاله گفت:

  سلام من ۶۴ کیلو هستم با ۱۵۵ قد روزانه ۲۰۰۰ طناب در عرض بیست دقیقه میزنم سرعتم بالاست به این ترتیب که ۵۰ تا میزنم یه نفس میگیرم دوباره شروع میکنم برنامه رزیم هم دارم بنظرتون نتیجه میگیرم و به وزن دلخواهم که ۵۴ کیلو هست می رسم /

 2. من گفت:

  سلام ببخشید من میخوام ۱۰ کیلو کم کنم اگر روزی ۱۰۰۰ تا طناب بزنم چند وقت طول میکشه تا ۱۰ کیلو کم کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای لاغر شدن حتما باید رژیم غذایی داشته باشید روزی ۱۰۰۰ طناب برای گرفتن نتیجه مطلوب کافی نیست. بهتره از تمرینات مقاومتی و تناوبی با شدت بالا استفاده کنید.

 3. من گفت:

  سلام ببخشید من ۲۳ سالمه امکانش هست باطناب زدن قدم هم بلند بشه

 4. miss_nice_alone گفت:

  من رژیم غذایی دارم.خواهشا بهم بگید روزی چقدر طناب بزنم تا حدودا در یک مدت معین)چند ماه( به وزن دلخواهم برسم.من ۷ کیلو کم کردم و الان ۸۵ کیلو هستم.باید ۶۰ کیلو باشم.لطفا کمکم کنید ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اولاً پیشنهاد میکنم که در انجام طناب زیاده روی نکنید چون آسیب زاست دوم حتماً از تمرینات دیگه هم استقاده کنید مخصوصاً تمرینات قدرتی و مقاومتی برای کل بدن. سوم برای محاسبه کالری مصرفی از مطلب زیر استفاده کنید چهارم برای کاهش وزن مقدار کالری ورودی و خروجی در روز خیلی مهمه. کاهش ۲۵ کیلو به زمان نیاز داره حدقال ۲۵ هفته یعنی هر هفته یک کیلو کاهش وزن.

   http://www.elmevarzesh.com/how-many-calories-do-you-burn-if-you-jump-rope/

 5. ali گفت:

  سلام دوست عزیز خسته نباشی من در روز ۱۰۰۰۰پرش با طناب دارم ساعت ۴ ۵۰۰۰پرش با طناب و ساعت ۸باقیش دویست طناب میزنم ۱۰ الی ۱۵ثانیه استراحت دارم و بعد دویست بعد تا برسه به پنج هزار شب که کاملا شام گذاشتم کنار ناهار کامل میخورم صبحانه چهارتا تخم مرغ اب پز ایا با این برنامه به نتیجه میرسم میتونم در دو ماه ۱۰کیلو کاهش وزن داشته باشم مرسی.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام روش تون کاملاً اشتباهه و فگر میکنم زودتر آسیب می بینید تا  اینکه وزن کم کنید. طناب زدن خوبه اما زیادیش آسیب زا است. پیشنهاد میکنم از تمرینات دیگه هم استفاده کنید مثلاً تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی کل بدن و رژیم غذایی صحیحی رو انتخاب کنید. شما در روز می تونید سه تا تخم مرغ بخورید نه چهارتا. همه وعده های غذایی و همه مواد غذایی هم بخورید.

 6. ali گفت:

  یه سوال دیگه هم پیش اومد ایا طناب زدن همه بدنو لاغر میکنه؟ صورت،ران،باسن مخصوصا اینا ایا اینارو لاغر میکنه؟ بدن یکدست میشه یا مثلا صورت نصبت به بدن چاق تره

 7. ali گفت:

  سلام،دقیقا منظور شمارو از اسیب نفهمید،اسیب از اینکه تمرینو زیاد سنگین انجام میدم؟خب شما هر جا بخونید میگه هرچه زیاد تر سنگین تر انجام بدی زود ترو بهتر نتیجه میگری یا اینکه منظور شما از رژیمه غذایی؟اگر رژیمه غذایی است ایا میشه یه رژیم غذایی مناسب با همین برنامه رو انجام داد؟ مرسی.

  • رامیار نجفی گفت:

   در ورزش اصطلاحی دارید به اسم بیش تمرینی. در بیش تمرینی اگر یک تمرین رو زیاد و با شدت بالا انجام بدید دچار بیش تمرینی میشید و موجب آسیب میشه. این گفته شما کاملاً اشتباهه. هر چه بیشتر و سنگین تر ورزش کنید بیشتر آسیب می بینید. ورزش باید اصولی و علمی باشه نه فله ای. نمونه رژیم های غذایی در سایت علم ورزش موجود هست. می تونید از این رژیم ها استفاده کنید.

 8. shekufe گفت:

  سلام خواهشا جواب بدید؛ من اضافه وزن ندارم قدم ۱۶۷ و وزنم ۶۳ کیلو هست شکم و پهلو اصلا ندارم ولی رون و ماهیچه پاهام بزرگه میخوام اونا لاغر بشه ورزش هوازی هم در حد کم انجام میدم لطفا بهم بگید با طناب زدن تو یک مله لاغر میشن ؟

 9. سيما گفت:

  سلام
  به نظرتون اگه تو خونه حالت طناب رو انجام بدم یعنی طناب نباشه اما حالت بدنم مثل طناب زدن باشه،تأثیر داره؟کالری سوزیش مثل طناب زدن هست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *