فواید طناب زنی و معایب آن برای خانم ها

اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، طناب زدن ورزش کم هزینه ای است که می توان آن را در یک فضای کوچک اجرا کرد. در طناب زدن دستگاه گردش خون و تنفس از راه فعالیت هوازی تقویت می­ شود و  آمادگی لازم را به دست می­ آورد. کسی که فعالیت خود را بر طناب زدن استوار کند، عضلات بزرگ و مهم بدن را درگیر می­ کند و این خود عملی اساسی در جهت تقویت عضلات و قدرت بخشیدن به عضلات بدن است.

 طناب زنی

هنگام طناب زدن، ضربان قلب افزایش می­ یابد به گونه­ ای که می ­توان ضربان را به ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه رساند. میزان اکسیژن مصرفی نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و  یا بیشتر مشاهده شده است. ۱۰ دقیقه طناب زدن به همان اندازه در بهبودی آمادگی جسمانی مؤثر است که ۳۰ دقیقه انجام فعالیتی به نام جاگینگ (دوی آرام). میزان پیشرفت آمادگی جسمانی مربوط به تمرین، رابطه مستقیمی با شدت تمرین دارد.

طناب زدن برای کسانی وزن بالا یا نرمی و پوکی استخوان و یا مشکلات زانو دارند مضر هست.

تلگرام

بپرید و انرژی بسوزانید

طناب زنی  یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و لاغر شدن است.البته لازم به ذکر است که بهترین راه لاغری محدود کردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌ عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می ‌شود. طبق برآورد موسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن با شدت متوسط، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند.

جالب است بدانید که هر دقیقه طناب ‌بازی در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۹ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌ آید.این ورزش باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌ های اندام تحتانی وارد می ‌کند، خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌ ها می‌ شود.

مطلب مرتبط: برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

طناب زنی برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می تواند موجب افتادگی رحم شود، بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم.اما بهر حال نباید زیاد از انجام تمرینات بدنی هراس داشت.

 طناب زنی

آیا این درست است که ورزش طناب زدن باعث افتادگی رحم در خانم‌ها می‌شود؟

از نقطه نظر علمی این ورزش به طور معمول مشکل خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. تنها به صورت بسیار نادر بیماری‌هایی ممکن است در دستگاه تناسلی خانم‌ها (مثل رحم و ضمائم لگنی) وجود داشته باشند که باعث شل شدن و عدم پایداری این بخش‌ها می‌شوند و در این موارد ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند.

این بیماری‌ها بسیار نادر هستند و در صورت وجود آن ها، توصیه‌های کافی توسط پزشک معالج داده خواهد شد. در غیر این صورت ممانعت دیگری برای انجام این ورزش‌ها وجود ندارد. در ضمن توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن سن، بیماری‌های قلبی و یا بیماری‌های خاص دیگر باید حتما" در این موارد هم احتیاطات لازم و خاص صورت بگیرد که البته هیچ ربطی به این ورزش خاص ندارد و در مورد تمام ورزش‌ها مشترک است.

درضمن، تصور این که طناب زدن باعث شل شدن اندام هایی مانند سینه می شود درست نیست اما پوشیدن تاپ های چسبان می تواند تأثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم ها کمتر کند.بسیاری از افرادی که دچار مشکلات طبی ناشی از بی تحرکی هستند، می توانند ناراحتی خود را به کمک طناب زدن درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند.طناب زدن برای افراد سالم ضرری ندارد اما توصیه می شود کسانی که مشکل ارتوپدی اندام تحتانی دارند، خانم های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابه جایی شان وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج شان طناب بازی نکنند.

مطلب مرتبط: آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

وسایل مورد نیاز برای طناب زدن

طناب زدن درست است که یک ورزش کم هزینه است اما رعایت ایمنی در آن الزامی است.شما به یک جفت کفش مناسب و یک طناب که اندازه خودتان باشد نیاز دارید.

جنس طناب مناسب

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب یک طناب پرش است که برای شما راحت باشد. طناب ممکن است، جنس های مختلفی مانند پلاستیک، نایلون یا الیاف پشمی داشته باشد.طناب های پلاستیکی سریع تر هستند و ورزشکاران حرفه ای مانند بوکسورها از آن ها استفاده می کنند ولی برای شما جنس طناب تفاوت زیادی در عملکردتان ایجاد نمی کند. پس مطابق سلیقه تان طناب خود را انتخاب کنید ولی دو مورد را حتما" در خرید باید رعایت کنید و آن طول طناب و سایز طناب است.

 طناب زنی

طول طناب

برای این که بفهمید طول طناب مناسب شما چه قدر است، هر دو پای خود در کنار هم قرار دهید و وسط طناب بگذارید، سپس دسته های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برای شما مناسب باشد، باید تا وسط قفسه سینه تان بالا بیاید و در صورت بلندتر بودن یا کوتاه تر بودن، هنگام طناب زدن با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش مناسب برای طناب زدن

و اما به جز خود طناب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید؛ باید یک جفت کفش ورزشی مناسب داشته باشید به طوری که کفی مناسبی به خصوص در قسمت پنجه های پا داشته باشند. کفش های بسکتبال و تنیس برای طناب زدن خوبند ولی کفش های دویدن ممکن است به پاهای شما فشار بیاورند. معمولا"  کفش ‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌پذیر هستند برای این منظور مناسب‌ هستند.

 طناب زنی

کجا طناب بزنید

بر روی سنگ و موزاییک طناب نزنید، چون که به پاها و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کنند. یک تشک ورزشی، زمین چوبی و حتی یک فرش، سطوح مناسبی برای طناب زدن هستند.

در طناب زنی نکات زیر را رعایت کنید

 •   دسته ‌های انتهای طناب را به آرامی اما محکم در دست بگیرید.
 •  آرنج‌ های ‌تان را نزدیک بدن‌ تان نگه دارید و شانه ‌های‌ تان را شل کنید.
 •   اندکی زانو‌های‌ تان را خم کنید‌ و از مچ‌ های‌ تان برای تاب دادن طناب در قوسی ملایم در بالای  سرتان استفاده کنید.
 •   سر و پشت ‌تان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید. پشت‌ تان را به جلو خم نکنید.
 •   طناب را با حرکت مچ های خود بچرخانید و نه با حرکت بازوهای تان.
 •   سر و گردن خود را مستقیم و رو به جلو نگه دارید و سعی کنید چشم های تان به یک نقطه در مقابل تان متمرکز شود.
 •   با بینی نفس بکشید نه با دهان.
 •   بیش از اندازه بالا نپرید،‌ چرا که ممکن است بر روی زانوها و قوزک ‌های پاهای ‌تان فشار بیاید.
 •  به خاطر داشته باشید که طناب زدن می تواند به سرعت ضربان قلب تان را بالا ببرد، قبل از وارد کردن طناب زدن به برنامه ورزشی خود، با پزشک تان مشورت کنید.

برنامه تحریکی

شاید در ابتدا طناب زدن مداوم به مدت ۱۰ دقیقه برای شما هم سخت و هم خسته کننده باشد. برای تنوع می توانید در فواصل طناب زدن، حرکات شنا و یا بارفیکس را انجام دهید.

برای نمونه یک برنامه در این جا آورده می شود:

 • ۳ دقیقه طناب بزنید.
 •  یک دقیقه استراحت کنید و سپس هرچند تا که می توانید بارفیکس بزنید.
 •  ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.
 •  یک دقیقه دیگر استراحت کنید و سپس هر چند تا که می توانید حرکت شنا انجام دهید.
 • و در آخر ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.

تهیه و تدوین : کیوان فیروزه ئی – مربی طناب زنی

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۲۵۳ نظر

 1. مهدی می‌گه:

  ایا طناب زدن باعث چالاکی وسریعتر شدن در ورزش فوتبال میشود.)طناب زدن با وزنه مچ پا)

 2. هستی می‌گه:

  سلام ببخشید ایا طناب زدن برای آب کردن پهلو وشکم موثره ویه سوال دیگه دوچرخه ثابت برای اب کردن پهلو وشکم چطور؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، برنامه برای کاهش چربی متکی به رژیم غذایی سالم و تمرینات هوازی است، هر تمرین هوازی می تواند کمک کننده باشد چه طناب باشد و چه دوچرخه ثابت اما در صورتی که رژیم غذایی درستی نداشته باشید نتیجه خوبی هم نخواهید گرفت

 3. هستی می‌گه:

  ببخشید طناب زدن واقعا باعث افتادگی رحم خانمها میشه یا همچین چیزی نیست چون من خیلی به طناب زدن علاقه دارم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، اگر مطلب را مطالعه کرده باشید گفته شده تأثیر ندارد، بهرحال باور عموم این است که تأثیر دارد در حالی که متخصصین معتقدند نقشی ندارد

 4. امیر می‌گه:

  سلام
  یعنی طناب زدن روی موزاییک ضرر دارد و اگر اصرار دارد باید از یوگا مت استفاده کرد
  و آیا برای زانو درد مشکل دارد
  وایا طناب زدن با وزن پا برای کمر ضرر دارد
  ویک ورزش برای افزایش قدر سرعت و توان ورزش معرفی کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بله. طناب زدن بدون کفش مناسب و روی کف پوش مناسب باعث ضرر میشه و ممکنه آسیب های از جمله زانو و کمر درد رو بوجود بیاره. ورزش کراس فیت یا hiit برای افزایش سرعت و قدرت مفید هستند.

 5. سما می‌گه:

  سلام
  من پاهای پرانتزی دارم
  طناب زدن یا دویدن باعث میشه که این انحراف بیشتر بشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. بستگی به سن شما داره. اگر در دوران رشد هستید احتمال اینکه بر پرانتزی پا تاثیر منفی بزاره هست اما اگر دوران رشد رو پشت سر گذاشتید و مفاصل و استخوان های بدن فیکس شده جای نگرانی نیست.

 6. Roya می‌گه:

  سلام
  ایا هنگام طناب زدن روی فرش هم باید کفش پاکرد ؟
  من مدتهاست که ورزش نمیکنم و علاقه برای رفتن به باشگاه ندارم و برای شروع فعالیت و ورزش طناب زدن رو شروع کردم روزانه صد تا دویست تا چون قبلا فعالیت زیادی نداشتم میتونه مضر باشه ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بله کفش بپوشید، میزان فعالیت هم به توانایی بدنی تان بستگی دارد اگر بیشتر از حد توان طناب بزنید می تواند آسیب زا باشد سعی کنید از تعداد کم شروع کنید و به مرور تعداد را افزایش دهید

 7. Sadegh می‌گه:

  سلام
  گفتید طناب زدن با وزن بالا مشکل سازه…
  دقیقا چقد باید اضافه وزن داشته باشی؟؟
  چون من موقع طناب و پریدن به کمرم فشار میاد.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. افراد معمولی با آمادگی پایین و وزن های بالا بهتره با ممشورت با مربی مجرب تمرینات طناب رو استفاده کنن. هر چند ورزشکاران آماده و سنگین وزن از تمرینات طناب استفاده میکنن اما افراد معمولی و دارای مشکل درد در مفاصل با هر وزنی بهتره تمرینات جایگزین استفاده کنند.

 8. Sadegh می‌گه:

  سلام
  طناب زدن هم مثله بقیه ورزش هایه هوازی باعث کاهش عضلات میشه؟؟؟
  چون من هم طناب میزنم و هم بدنسازی.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، زمانی یک تمرین هوازی روی کاهش حجم تأثیر داره که در طولانی مدت انجام بشه، تمرین هوازی باعث کاهش عضله نمیشه دوست عزیز شما اگر تغذیه درستی نداشته باشید و سخت و سنگین کار کنید فقط حجم عضله کاهش پیدا می کنه

 9. محمد می‌گه:

  سلام من هنگام طناب زدن دچار سردرد شدید از ناحیه پشت گوش میشم به همین خاطر الان مدتیه بعد تمرین طناب نمیزنم میخواستم بدونم این سردرد دلیلش چیه و راهی برای حل شدن این مشکل وجود داره که دوباره بتونم طناب بزنم؟
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین

 10. سحر می‌گه:

  سلام
  من روزی ۴۰۰۰ تا طناب میزنم آیا طناب زدن باعت شل شدن یا افتادگی عضلات صورت میشه

 11. علیرضا می‌گه:

  سلام ببخشید آیا طناب زدن باعث لاغری صورت میشه؟؟

 12. درسانب می‌گه:

  من سیزده سالمه. ودخترم من از یک سال پیش طناب میزدم البته به ندرت من خیلی طناب زنی را دوست دارم در ضمن قدم به اندازه ی یک بچه ی ده سالست. ایا این ورزش به قدم کمک می کند سایتتون هم ع;-) ععععععععاااااااااااللللللللیییییییههههههههه

 13. آرزو می‌گه:

  سلام.. من سه ماهه زایمان به روش سزارین داشتم … میخوام طناب زدنو شروع کنم … از نظر شما مشکلی نداره?? باعث افتادگی رحم نمیشه??

 14. زهرا می‌گه:

  سلام آیا طناب زدن برای دخترخانم ها هم ممکن است خطرافتادگی رحم راداشته باشد؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. در افراد سالم هیچ مشکلی پیش نخواهد آورد اما در افرادی که مشکل قبلی داشتن یا سزارین انجام دادن ممکنه مشکلی پیش بیاره.

 15. نیلو می‌گه:

  سلام شرمنده ی سوال دیگه پیش امد برام من الان یک هفته است ورزش میکنم ورژیم گرفتم دوکیلو وزنم کاهش پیدا کرد به نظرتون نسبت دوکیلو به یک هفته زیاده

شما چه نظری دارید؟ برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *