فواید طناب زنی و معایب آن برای خانم ها

تلگرام

اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، طناب زدن ورزش کم هزینه ای است که می توان آن را در یک فضای کوچک اجرا کرد. در طناب زدن دستگاه گردش خون و تنفس از راه فعالیت هوازی تقویت می­ شود و  آمادگی لازم را به دست می­ آورد. کسی که فعالیت خود را بر طناب زدن استوار کند، عضلات بزرگ و مهم بدن را درگیر می­ کند و این خود عملی اساسی در جهت تقویت عضلات و قدرت بخشیدن به عضلات بدن است.

 طناب زنی

هنگام طناب زدن، ضربان قلب افزایش می­ یابد به گونه­ ای که می ­توان ضربان را به ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه رساند. میزان اکسیژن مصرفی نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و  یا بیشتر مشاهده شده است. ۱۰ دقیقه طناب زدن به همان اندازه در بهبودی آمادگی جسمانی مؤثر است که ۳۰ دقیقه انجام فعالیتی به نام جاگینگ (دوی آرام). میزان پیشرفت آمادگی جسمانی مربوط به تمرین، رابطه مستقیمی با شدت تمرین دارد.

طناب زدن برای کسانی وزن بالا یا نرمی و پوکی استخوان و یا مشکلات زانو دارند مضر هست.

بپرید و انرژی بسوزانید

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

طناب زنی  یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و لاغر شدن است.البته لازم به ذکر است که بهترین راه لاغری محدود کردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌ عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می ‌شود. طبق برآورد موسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن با شدت متوسط، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند.

جالب است بدانید که هر دقیقه طناب ‌بازی در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۹ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌ آید.این ورزش باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌ های اندام تحتانی وارد می ‌کند، خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌ ها می‌ شود.

مطلب مرتبط: برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

طناب زنی برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می تواند موجب افتادگی رحم شود، بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم.اما بهر حال نباید زیاد از انجام تمرینات بدنی هراس داشت.

 طناب زنی

آیا این درست است که ورزش طناب زدن باعث افتادگی رحم در خانم‌ها می‌شود؟

از نقطه نظر علمی این ورزش به طور معمول مشکل خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. تنها به صورت بسیار نادر بیماری‌هایی ممکن است در دستگاه تناسلی خانم‌ها (مثل رحم و ضمائم لگنی) وجود داشته باشند که باعث شل شدن و عدم پایداری این بخش‌ها می‌شوند و در این موارد ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند.

این بیماری‌ها بسیار نادر هستند و در صورت وجود آن ها، توصیه‌های کافی توسط پزشک معالج داده خواهد شد. در غیر این صورت ممانعت دیگری برای انجام این ورزش‌ها وجود ندارد. در ضمن توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن سن، بیماری‌های قلبی و یا بیماری‌های خاص دیگر باید حتما" در این موارد هم احتیاطات لازم و خاص صورت بگیرد که البته هیچ ربطی به این ورزش خاص ندارد و در مورد تمام ورزش‌ها مشترک است.

درضمن، تصور این که طناب زدن باعث شل شدن اندام هایی مانند سینه می شود درست نیست اما پوشیدن تاپ های چسبان می تواند تأثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم ها کمتر کند.بسیاری از افرادی که دچار مشکلات طبی ناشی از بی تحرکی هستند، می توانند ناراحتی خود را به کمک طناب زدن درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند.طناب زدن برای افراد سالم ضرری ندارد اما توصیه می شود کسانی که مشکل ارتوپدی اندام تحتانی دارند، خانم های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابه جایی شان وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج شان طناب بازی نکنند.

مطلب مرتبط: آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

وسایل مورد نیاز برای طناب زدن

طناب زدن درست است که یک ورزش کم هزینه است اما رعایت ایمنی در آن الزامی است.شما به یک جفت کفش مناسب و یک طناب که اندازه خودتان باشد نیاز دارید.

جنس طناب مناسب

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب یک طناب پرش است که برای شما راحت باشد. طناب ممکن است، جنس های مختلفی مانند پلاستیک، نایلون یا الیاف پشمی داشته باشد.طناب های پلاستیکی سریع تر هستند و ورزشکاران حرفه ای مانند بوکسورها از آن ها استفاده می کنند ولی برای شما جنس طناب تفاوت زیادی در عملکردتان ایجاد نمی کند. پس مطابق سلیقه تان طناب خود را انتخاب کنید ولی دو مورد را حتما" در خرید باید رعایت کنید و آن طول طناب و سایز طناب است.

 طناب زنی

طول طناب

برای این که بفهمید طول طناب مناسب شما چه قدر است، هر دو پای خود در کنار هم قرار دهید و وسط طناب بگذارید، سپس دسته های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برای شما مناسب باشد، باید تا وسط قفسه سینه تان بالا بیاید و در صورت بلندتر بودن یا کوتاه تر بودن، هنگام طناب زدن با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش مناسب برای طناب زدن

و اما به جز خود طناب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید؛ باید یک جفت کفش ورزشی مناسب داشته باشید به طوری که کفی مناسبی به خصوص در قسمت پنجه های پا داشته باشند. کفش های بسکتبال و تنیس برای طناب زدن خوبند ولی کفش های دویدن ممکن است به پاهای شما فشار بیاورند. معمولا"  کفش ‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌پذیر هستند برای این منظور مناسب‌ هستند.

 طناب زنی

کجا طناب بزنید

بر روی سنگ و موزاییک طناب نزنید، چون که به پاها و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کنند. یک تشک ورزشی، زمین چوبی و حتی یک فرش، سطوح مناسبی برای طناب زدن هستند.

در طناب زنی نکات زیر را رعایت کنید

 •   دسته ‌های انتهای طناب را به آرامی اما محکم در دست بگیرید.
 •  آرنج‌ های ‌تان را نزدیک بدن‌ تان نگه دارید و شانه ‌های‌ تان را شل کنید.
 •   اندکی زانو‌های‌ تان را خم کنید‌ و از مچ‌ های‌ تان برای تاب دادن طناب در قوسی ملایم در بالای  سرتان استفاده کنید.
 •   سر و پشت ‌تان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید. پشت‌ تان را به جلو خم نکنید.
 •   طناب را با حرکت مچ های خود بچرخانید و نه با حرکت بازوهای تان.
 •   سر و گردن خود را مستقیم و رو به جلو نگه دارید و سعی کنید چشم های تان به یک نقطه در مقابل تان متمرکز شود.
 •   با بینی نفس بکشید نه با دهان.
 •   بیش از اندازه بالا نپرید،‌ چرا که ممکن است بر روی زانوها و قوزک ‌های پاهای ‌تان فشار بیاید.
 •  به خاطر داشته باشید که طناب زدن می تواند به سرعت ضربان قلب تان را بالا ببرد، قبل از وارد کردن طناب زدن به برنامه ورزشی خود، با پزشک تان مشورت کنید.

برنامه تحریکی

شاید در ابتدا طناب زدن مداوم به مدت ۱۰ دقیقه برای شما هم سخت و هم خسته کننده باشد. برای تنوع می توانید در فواصل طناب زدن، حرکات شنا و یا بارفیکس را انجام دهید.

برای نمونه یک برنامه در این جا آورده می شود:

 • ۳ دقیقه طناب بزنید.
 •  یک دقیقه استراحت کنید و سپس هرچند تا که می توانید بارفیکس بزنید.
 •  ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.
 •  یک دقیقه دیگر استراحت کنید و سپس هر چند تا که می توانید حرکت شنا انجام دهید.
 • و در آخر ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.

تهیه و تدوین : کیوان فیروزه ئی – مربی طناب زنی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۳۶ نظر

 1. سارا گفت:

  سلام ۵ ساله سزارین کردم البته دومی و الان ۳ ساله آی و دی دارم ایا می تونم طناب بزنم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشه ولی بهتره این موارد با پزشک مطرح بشه چون ما تخصص پزشک رو نداریم

   • سحر گفت:

    وای نه من ایو داشتم طناب زدم افتاد کج شد.کمرم بشدت درد گرفت اخر مجبور شدم ایودی رو در بیارم. اصلا نکنید درد و اذیت داره

 2. احسان گفت:

  طناب میزنم ولی الان بخواتر طناب زدن پا درد گرفته حتی نمیتونم راه برام ده روزیم میشه علتش چیه درمانش چیه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، احسان عزیز اگر کفش مناسب پوشیده باشید، روی جسم سخت پرش و انجام نداده باشید و اینکه روش درست طناب زدن رو اجرا کرده باشید این درد می تونه به خاطر ضعف عضلات یا فشار ناشی از تمرین باشه، به مرور فعالیت رو با شدت کم ادامه بدید جای نگرانی نداره

 3. احسان گفت:

  میشه یک ورزش درخانه برا پهلو پیشنهاد بردین .و من روزی چندتا طناب بزنم نرماله ۷۰۰.۱۰۰۰.چندتا

 4. علی گفت:

  سلام ببخشید طناب زدن روی فرش نیاز به کفش داره یا نه

 5. پارمیس گفت:

  سلام ببخشید من روزی۱۰۰۰تا طناب می زنم ایا این قدر طناب زدن برام ضرر داره ؟یا مشکلی نداره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای کسی که مشکلات زانو داشته باشه، اضافه وزن داشته باشه، کفش مناسب استفاده نکنه، روی سطح نامناسب طناب بزنه، می تونه مشکل ساز باشه وگرنه اگر این مشکلات رو ندارید و امادگی بدنی خوبی هم دارید مشکلی نیست

 6. زهرا گفت:

  من از ۷سالگی طناب میزدم روزی حد اقل هزار دو هزار تا الان ۱۸سالمه ولی معلم ورزشمون گفت که باعث افتادگی رحم میشه منم دیگه کنار گذاشتم ادامه بدم یا ن؟

 7. نيلوفر گفت:

  سلام ایا طناب زدن امکان داره که سیلیکون داخل سینه رو تغییر بده؟

 8. الهام گفت:

  ایا میتونم با طناب زدن رانهامو که در اثر وزن کم کردن شل شده سفت و عضلانی بکنم ؟؟

 9. A.m گفت:

  طناب زدن تاثیری در کوچک شدن سینه ها داره؟ روزی ۱۰۰۰ تا میزنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، روی کاهش چربی در کل بدن تأثیر داره که می تونه به مرور روی این بخش هم تأثیر بذاره

 10. ثنا گفت:

  روی فرش میشه کفش نپوشید و طناب زد؟
  یا اگر نمیشه ،عوارضش چیه؟

 11. نگین گفت:

  سلام من لاغر هستم و اضافه وزن ندارم ولی دوس دارم طناب بزنم آیا مشکلی داره ممکن بازم لاغرترم کنه؟

 12. mah گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من بعد از طناب زدن دل درد میگیرم که بعد از مدتی خوب میشم به نظرتون طناب زدن رو ادامه بدم ؟

 13. احمد گفت:

  سلام خدمت شما
  آیا طناب زدن طولانی مشکلی دارد؟

 14. شیرین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود یکماه و نیم هست که هروز ۱۰۰۰تا طناب میزنم و ۵۰تادرازونشست انجام میدم به همراه رژیم غذایی دروز ۸۰۰تا کالری مصرف میکنم ولی هیچ‌تغییری تو وزنم مشاهده نمیشه دارم ناامید میشم بنظرتون چه باید کرد.
  اصلا ۱۰۰۰تا طناب چند کالری میسوزونه؟ ممنون میشم پاسخمو بدین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر به شما بگم روش تون اشتباه هست، تعجب می کنید یا فکر می کنید دروغ میگم؟ کاهش کالری بدن، افزایش تمرینات پر فشار برای بدن یعنی خطر، بدن در این شرایط خودش رو در قحطی تصور می کنه و محاله چربی از دست بده، اگر هم وزن کم کنید از عضله شما کم میشه نه چربی. ببینید کاهش کالری و این حجم ورزش نیاز نیست، کاهش چربی یک روند هوشمندانه هست، در انتخاب نوع مواد غذایی و زمان مصرف، مثلاً شما باید قند و کربوهیدرات های ساده رو حذف کنید، کربوهیدرات پیچیده مصرف کنید و کلاً کربوهیدرات رو در صبحانه مصرف نکنید. این یک نمونه هست. این روند رو متوقف کنید چون بدن تون آسیب می بینه

 15. amir گفت:

  سلام تاثیر دوچرخه سواری به روش ۲۰ دقیقه سه بار درهفته که تایید شده محققان استرالیایی هست انجام میدم ازش هم نتیجه گرفتم بهتر از هر ورزش دیگه ای برای لاغری مفیده یعنی ۸ثانیه با تمام نیرو ۱۲ ثانیه ارام فقط بیست دقیقه ۳ بار در هفته خودم با رعایت الگوی غذایی مناسب ۱۱ کیلو تو هفت ماه کم کردم وعده های غذاییم هم سرجاشه نه حذفش کردم نه کم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *