فواید طناب زنی و معایب آن برای خانم ها

اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، طناب زدن ورزش کم هزینه ای است که می توان آن را در یک فضای کوچک اجرا کرد. در طناب زدن دستگاه گردش خون و تنفس از راه فعالیت هوازی تقویت می­ شود و  آمادگی لازم را به دست می­ آورد. کسی که فعالیت خود را بر طناب زدن استوار کند، عضلات بزرگ و مهم بدن را درگیر می­ کند و این خود عملی اساسی در جهت تقویت عضلات و قدرت بخشیدن به عضلات بدن است.

 طناب زنی

هنگام طناب زدن، ضربان قلب افزایش می­ یابد به گونه­ ای که می ­توان ضربان را به ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه رساند. میزان اکسیژن مصرفی نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و  یا بیشتر مشاهده شده است. ۱۰ دقیقه طناب زدن به همان اندازه در بهبودی آمادگی جسمانی مؤثر است که ۳۰ دقیقه انجام فعالیتی به نام جاگینگ (دوی آرام). میزان پیشرفت آمادگی جسمانی مربوط به تمرین، رابطه مستقیمی با شدت تمرین دارد.

طناب زدن برای کسانی وزن بالا یا نرمی و پوکی استخوان و یا مشکلات زانو دارند مضر هست.

بپرید و انرژی بسوزانید

طناب زنی  یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و لاغر شدن است.البته لازم به ذکر است که بهترین راه لاغری محدود کردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌ عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می ‌شود. طبق برآورد موسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن با شدت متوسط، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند.

جالب است بدانید که هر دقیقه طناب ‌بازی در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۹ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌ آید.این ورزش باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌ های اندام تحتانی وارد می ‌کند، خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌ ها می‌ شود.

برای مشاهده برنامه طناب زدن برای کاهش وزن به این مطلب مراجعه کنید: برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

طناب زنی برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می تواند موجب افتادگی رحم شود، بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم.اما بهر حال نباید زیاد از انجام تمرینات بدنی هراس داشت.

 طناب زنی

آیا این درست است که ورزش طناب زدن باعث افتادگی رحم در خانم‌ها می‌شود؟

از نقطه نظر علمی این ورزش به طور معمول مشکل خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. تنها به صورت بسیار نادر بیماری‌هایی ممکن است در دستگاه تناسلی خانم‌ها (مثل رحم و ضمائم لگنی) وجود داشته باشند که باعث شل شدن و عدم پایداری این بخش‌ها می‌شوند و در این موارد ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند.

این بیماری‌ها بسیار نادر هستند و در صورت وجود آن ها، توصیه‌های کافی توسط پزشک معالج داده خواهد شد. در غیر این صورت ممانعت دیگری برای انجام این ورزش‌ها وجود ندارد. در ضمن توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن سن، بیماری‌های قلبی و یا بیماری‌های خاص دیگر باید حتما" در این موارد هم احتیاطات لازم و خاص صورت بگیرد که البته هیچ ربطی به این ورزش خاص ندارد و در مورد تمام ورزش‌ها مشترک است.

درضمن، تصور این که طناب زدن باعث شل شدن اندام هایی مانند سینه می شود درست نیست اما پوشیدن تاپ های چسبان می تواند تأثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم ها کمتر کند.بسیاری از افرادی که دچار مشکلات طبی ناشی از بی تحرکی هستند، می توانند ناراحتی خود را به کمک طناب زدن درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند.طناب زدن برای افراد سالم ضرری ندارد اما توصیه می شود کسانی که مشکل ارتوپدی اندام تحتانی دارند، خانم های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابه جایی شان وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج شان طناب بازی نکنند.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

در پاسخ به این سوال اینجا کلیک کنید

وسایل مورد نیاز برای طناب زدن

طناب زدن درست است که یک ورزش کم هزینه است اما رعایت ایمنی در آن الزامی است.شما به یک جفت کفش مناسب و یک طناب که اندازه خودتان باشد نیاز دارید.

جنس طناب مناسب

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب یک طناب پرش است که برای شما راحت باشد. طناب ممکن است، جنس های مختلفی مانند پلاستیک، نایلون یا الیاف پشمی داشته باشد.طناب های پلاستیکی سریع تر هستند و ورزشکاران حرفه ای مانند بوکسورها از آن ها استفاده می کنند ولی برای شما جنس طناب تفاوت زیادی در عملکردتان ایجاد نمی کند. پس مطابق سلیقه تان طناب خود را انتخاب کنید ولی دو مورد را حتما" در خرید باید رعایت کنید و آن طول طناب و سایز طناب است.

 طناب زنی

طول طناب

برای این که بفهمید طول طناب مناسب شما چه قدر است، هر دو پای خود در کنار هم قرار دهید و وسط طناب بگذارید، سپس دسته های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برای شما مناسب باشد، باید تا وسط قفسه سینه تان بالا بیاید و در صورت بلندتر بودن یا کوتاه تر بودن، هنگام طناب زدن با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش مناسب برای طناب زدن

و اما به جز خود طناب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید؛ باید یک جفت کفش ورزشی مناسب داشته باشید به طوری که کفی مناسبی به خصوص در قسمت پنجه های پا داشته باشند. کفش های بسکتبال و تنیس برای طناب زدن خوبند ولی کفش های دویدن ممکن است به پاهای شما فشار بیاورند. معمولا"  کفش ‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌پذیر هستند برای این منظور مناسب‌ هستند.

 طناب زنی

کجا طناب بزنید

بر روی سنگ و موزاییک طناب نزنید، چون که به پاها و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کنند. یک تشک ورزشی، زمین چوبی و حتی یک فرش، سطوح مناسبی برای طناب زدن هستند.

در طناب زنی نکات زیر را رعایت کنید

 •   دسته ‌های انتهای طناب را به آرامی اما محکم در دست بگیرید.
 •  آرنج‌ های ‌تان را نزدیک بدن‌ تان نگه دارید و شانه ‌های‌ تان را شل کنید.
 •   اندکی زانو‌های‌ تان را خم کنید‌ و از مچ‌ های‌ تان برای تاب دادن طناب در قوسی ملایم در بالای  سرتان استفاده کنید.
 •   سر و پشت ‌تان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید. پشت‌ تان را به جلو خم نکنید.
 •   طناب را با حرکت مچ های خود بچرخانید و نه با حرکت بازوهای تان.
 •   سر و گردن خود را مستقیم و رو به جلو نگه دارید و سعی کنید چشم های تان به یک نقطه در مقابل تان متمرکز شود.
 •   با بینی نفس بکشید نه با دهان.
 •   بیش از اندازه بالا نپرید،‌ چرا که ممکن است بر روی زانوها و قوزک ‌های پاهای ‌تان فشار بیاید.
 •  به خاطر داشته باشید که طناب زدن می تواند به سرعت ضربان قلب تان را بالا ببرد، قبل از وارد کردن طناب زدن به برنامه ورزشی خود، با پزشک تان مشورت کنید.

برنامه تحریکی

شاید در ابتدا طناب زدن مداوم به مدت ۱۰ دقیقه برای شما هم سخت و هم خسته کننده باشد. برای تنوع می توانید در فواصل طناب زدن، حرکات شنا و یا بارفیکس را انجام دهید.

برای نمونه یک برنامه در این جا آورده می شود:

 • ۳ دقیقه طناب بزنید.
 •  یک دقیقه استراحت کنید و سپس هرچند تا که می توانید بارفیکس بزنید.
 •  ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.
 •  یک دقیقه دیگر استراحت کنید و سپس هر چند تا که می توانید حرکت شنا انجام دهید.
 • و در آخر ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.

تهیه و تدوین : کیوان فیروزه ئی ، مربی طناب زنی

به اشتراک بگذارید :
FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLine
اپلیکیشن علم ورزش

مطالب مشابه

۱۲۸ نظر

 1. آرتین بیات می‌گه:

  درود
  من قبلا کیک بوکسینگ کار میکردم. در حال حاضر در ۳ روز در هفته روزی ۱۰ دقیقه طناب میزنم/ ۳ تا ست ۲۵ تایی اسکات با وزنه ۴۰ کیلو میزنم/ و ۲۰۰ شنای پاباز میرم. ۳ روز دیگه رو هم روزی ۱۵ کیلومتر دوچرخه سواری میکنم. قدم ۱۸۴ و اضافه وزن هم دارم ۸۷ کیلو. در حال حاضر توی رژیم هستم البته به نحوی وزن کم می کنم که بهم فشار نیاد (۱ کیلو درهر هفته). نظرتون رو درباره این رژیم و نوع ورزشی که می کنم رو خواستم بدونم.
  با سپاس

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، وزن مناسب شما بین ۷۱ تا ۸۵ کیلو است، یعنی اگر به ۸۵ کیلو برسید اضافه وزن ندارید و یک وزن طبیعی برای قد شماست. نوع برنامه تمرینی هم برای کاهش وزن مناسب است

 2. سوسن رحمانزاده می‌گه:

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون

 3. Maedeh می‌گه:

  سلام…..
  لطفا از فواید و ضرر های حلقه زدن هم مطلب بذارید….
  ممنون…

 4. س.احمدی می‌گه:

  باسلام وخسته نباشین .من ۲۷ سال هستم وسه سال قبل زایمان طبیعی داشتم میخواهم وزنم رو کم کنم میخواستم بپرسم که طناب زدن برام ضرر داره درضمن بیماری ندارم. باعث افتادگی رحم میشود قدم ۱۶۷ وزنم ۷۵ هستش.

 5. نرگس می‌گه:

  سلام.ببخشید من ۲۸ سالمه قد ۱۶۰ و وزن ۷۲.از هولاهوپ و دوچرخه ثابت استفاده میکنم در سه ست ۱۰دقیقه ای در روز.میخواستم بدونم بهتره ورزش رو یکجا انجام بدم و تقسیم نکنم.واینکه روزی ۱۰۰تا طناب زدن کنار هولاهوپ و دوچرخه ثابت کمه؟بیشتر از اون اذیتم میکنه

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز. بهتره ورزش رو در یک تایم مشخص انجام بدید. به مرور می توانید تعداد طناب زدن رو هم افزایش بدید تا نتیجه بهتری بگیرید

 6. چرو می‌گه:

  سلام من دوست دارم طناب بزنم قدم ١۶٠ وزنم هم ۶٠ قبلا ۵۵ بودن و الان هم کیست فیبرو کیستیک سینه دارم ایا برای کیست سینه مشکلی نداود منظورم تکانهای که سینه در حین ورزش میبیند

  پاسخ دادن

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز، متأسفانه چون مورد شما پزشکی است، اطلاعی در این خصوص نداریم، به پزشک مراجعه کنید

 7. بهار می‌گه:

  سلام میگم طناب زدن برا منی که لاغرم ۴۶ کیلو و قد ۱۵۹ و دارم وزن اضاف میکم خوب هست البنه اگه بعدش غذا بخورم جا کالری که میسوزنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، طناب زدن یک ورزش هوازی است، این ورزش چنانچه در مدت زمان طولانی انجام شود موجب کاهش وزن می شود، ولی در تایم های کوتاه برای سلامت عمومی بدن و تقویت عضلات مفید است

 8. زهره می‌گه:

  بنام خدا
  با سلام ، اروز سلامتی و دعای خیر برای شما /مطالب خیلی منسجم و خوبی ارائه داده بودید تشکر میکنم به سهم خودم/خانمی هستم ۴۲ ساله با قدی ۱۵۴ و وزنی حدود ۷۵ کیلو گرم خیلی به طناب زنی علاقه دارم و راحت می تونم طناب بزنم اما مدت زمان زیادی است که بخاطر زانوانم می ترسم این کار را انجام دهم. نرمی غضروف دارم و بالتبع زانو درد ؛ می خواستم بپرسم اگر طناب زنی را برای کاهش وزن و ورزش روزانه شروع کنم ایا به زانوانم فشار می اورد ؟ استدعا میکنم پاسخ بنده را بفرمایید. عاقبت بخیر باشد ان شاء الله.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. ممنون. متاسفانه توصیه شده کسانی که مشکل زانو دارند از طناب استفاده نکنند. البته پیشنهاد می کنیم به پزشک مراجعه کنید چون تخصص ایشان بهتر است و می تواند درست تر شما را راهنمایی کند

 9. سارا می‌گه:

  باسلام، من میخوام طناب بزنم تا چربی دور شکمم از بین بره اما چون پاهای لاغری دارم،فکر میکنم باعث میشه بیشتر لاغر شه،ایا همینطوره؟
  برای مطالب خوبتونم بسیار ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست گرامی، دقت کنید در کاهش وزن و چربی سوزی چربی از کل بدن کم می شود و نمی شود فقط یک جای بخصوص را به طور قطع لاغر کرد، طناب زدن حتی موجب تقویت و رشد عضلات پا نیز میشود

 10. مریم می‌گه:

  سلام
  من خیلی ترسیدم!
  من ۱۸ سالمه ۲ ماه شروع به ورزش کردم ،وزن مناسبی دارم ، مطلبی که درباره ی افتادگی رحم گفتید رو خواندم ولی متوجه نشدم میتونم طناب بزنم یانه؟!
  خداروشکر مشکلی ندارم فقط یکم کم خونم
  حالا من ترس افتادگی رحم دارم
  آیا نرمشی قبل از طناب زدن هست؟ که جلوگیری کنه؟ خواهش میکنم جواب این سوالمو بدین

 11. آلما می‌گه:

  سلام..۴ماهه ک زایمان طبیعی کردم…میتوانم برای لاغر شدن طناب بزنم؟ضرری برایم ندارد

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. بعید می دانیم مشکلی داشته باشد، اما برای اطمینان توصیه می کنیم با پزشک نیز مشورت کنید

 12. مرضیه می‌گه:

  سلام
  من قدم ۱۵۸ و وزنم ۵۴. شکم و پهلوهام بزرگن ولی پایین تنم لاغر. .برا اینکه اندامم ایده آل بشه باید چه ورزشی انجام بدم..در حال حاضر روزی ۲۰ دقیقه حلقه میزنم ..ممنون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام خانم مرضیه

   اولویت اول برای شما کم کردن چربی های اضافی هستش. پیشنهاد میشه ابتدا با یک برنامه هوازی و چربی سوزی چربی های اضافی رو از بین ببرید تا تعادلی میان پایین تنه و بالاتنه  ایجاد بشه سپس با استفاده از تمرینات مقاومتی و قدرتی سعی کنید بدن تون رو از طریق افزایش بافت عضلانی خوش فرم کنید. برنامه هوازی رو میتونید با استفاده از تردمیل، دوچرخه ثابت، دویدن، راه رفتن و … انجام بدید.

   اگر بتونید تمرینات هوازی و مقاومتی رو به صورت همزمان و ترکیبی انجام بدید خوب هست. موفق باشید.

 13. مرضیه می‌گه:

  سلام
  مرسی از راهنمایی خوبتون ..
  آیا زدن حلقه برا کوچک کردن پهلوها و شکم میتونه مفید باشه؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   بله. حلقه هولا هوپ هم تمرین شاد و مفرحیه و چون تمان اندام های بدن رو به کار میگیره می تونه چربی رو کاهش بده.

 14. مرضیه می‌گه:

  سلام
  ممنون از راهنمایی تون

 15. عاطفه می‌گه:

  سلام من میخوام بدنم رو بیارم رو فرم شما چه ورزشی رو پیشنهاد میدید؟؟؟ در ضمن قدم ۱۶۷و وزنم ۶۲ و سن ام ۲۰ هستش ممنون میشم جواب بدید زودتر.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بستگی دارد منظور شما از روی فرم آمدن چی باشه؟ اگر صرفا” به آمادگی بدن اهمیت می دهید، آیروبیک و اگر برای تقویت عضلات و تناسب اندام است تمرینات با وزنه و هوازی توصیه می شود

 16. عاطفه می‌گه:

  منظورم اینه که نه شکم داشته باشی نه باسن

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای انتخاب و شروع یک ورزش شما باید قبل از هر چیزی هدفتون رو از انتخاب ورزش مشخص کنید. آیا هدف شما داشتن بدنی خوش فرم است پس باید یک ورزش هوازی مانند ایروبیک و تمرینات با وزنه رو انتخاب کنید. اگر هدف شما یادگیری یک رشته ورزشی است پس با توجه به علاقه ایی که دارید یک رشته ورزشی رو انتخااب کنید. با ورزش هوازی شما چربی های اضافی رو از بین می برید و بدنی صاف خواهید داشت اما اگر مثل بعضی از افراد علاقه به داشتن بدنی خوش فرم و زیبا دارید باید در کنار تمرینات هوازی تمرینات با وزنه انجام بدید.

 17. عاطفه می‌گه:

  بله منظورم اب کردن چربی ها بود ممنون که جواب دادید.

 18. hamed می‌گه:

  Salam mammon az matalebe khobeton

 19. سیما می‌گه:

  میخواستم شروع کنم طناب بزنم و حلقه ک شکم نداشته باشم ولی منو از افتادگی رحم ترسوندین:-(

 20. محبوبه می‌گه:

  مرسی اما من تازه میخوام ورزش کنم وزنم ۷۵قدم و پهلو دارم ایا برای اب کردن چربی هم مفیده

 21. ملیحه می‌گه:

  سلام
  من قدم ۱۷۱ هست و متاسفانه وزنم به ۸۰ رسیده
  میخوام سریع لاغر شم و در چند مقاله خوندم طناب زدن میتونه کمک کنه
  خودمم اصلا با طناب زدن مشکلی ندارم…روز اول ۲۰۰ تا زدم و اوکی بودم
  به نظرتون طبق این برنامه های طناب زنی که توو نت پیدا میشه ادامه بدم؟
  میخوام ۱۵کیلو کم کنم طی ۲ماه و نیم…انشااله
  اط نظر افتادگی رحم کمی نگرانم هنوز :(

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، طناب زدن می تواند به شما کمک کند ولی به شرط رعایت رژیم غذایی، نکته مهم این است که شما اگر زود وزن را کاهش دهید زود هم برگشت پذیر خواهد بود، بهترین حالت برای کاهش وزن حداکثر ۹۰۰ گرم در هفته است

 22. یلدا مشایخ می‌گه:

  سلام.من ۱۷۶ قدم هستش و ۵۷ کیلو وزن.یک مقدار کم زیر شکم دارم.با روزی ۵۰۰ تا طناب زدن و حالا ورزشای دیگه کنارش میشه از بین بردش؟و اینکه این ۵۰۰ تا طناب رو میشه ۱۰۰ تا ۱۰۰ تا زد و وسطش استراحت کرد؟منظورم اینه که در مقدار کالری که می سوزونم تاثیر داره؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، قطعا” اگر تمرین مناسب و رژیم غذایی درستی داشته باشید نتیجه می گیرید، در خصوص طناب زدن شما باید حداقل ۲۰ دقیقه حتی اگر متوالی نباشد و در بین اون استراحت کنید طناب بزنید تا نتیجه بگیرید

 23. ملاحت می‌گه:

  سلام
  می خواستم بدونم طناب زدن به پاها حجم میده ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، حجمی که با پا می دهد فقط به خاطر قوی شدن و فرم گرفتن عضلات است، در غیر اینصورت خیر

 24. سمیه می‌گه:

  سلام .دکتر زنان به من پیشنهاد داده برای اینکه مشکل پایین بودن رحمم درست بشه تا دو ماه دو بار در روز هر دفعه ۲۰ دقیقه، بصورت یک پا طناب بزنم.با توجه به مطالبی که خوندم متوجه شدم این ورزش رو نباید انحام بدم .آیا بصورت یک پا طناب زدن فرق میکند؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، متأسفانه اطلاعی از نوع توصیه پزشک نداریم، طناب زدن چه ب یک پا و چه با جفت طناب زدن است و تفاوتی ندارد

 25. مرتضی می‌گه:

  سلام
  باتشکر از مطالب تون میخواستم بدونم طناب زدن باعث اب شدن یاکوچک شدن شکم هم میشه؟

 26. سیما می‌گه:

  سلام.قد من ۱۶۳ و وزنم ۵۵کیلو هستش و سنم ۲۸.خداروشکر از هیکلم خیلی راضیم همه چیم متناسبه فقط یکم شکم و پهلو دارم که میخام آبش کنم ده روزه حلقه رو شروع کردم روزی ده دقیقه.اما نمیخام این حلقه زدن چربی های باسنمم آب کنه.یعنی میخام فقط شکم و پهلوم آب شه و تخته تخت بشه.بنظرتون حلقه فقط رو چربی شکم و پهلو تاثیر داره؟ممنون میشم اگه هرچه زودتر جوابمو بدید.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   تمرینات مختلف حلقه هم می توانند ترکیبی باشند هم ساده. اگر ترکیبی باشند کل بدن درگیر میشه و چربی کل بدن تحت تاثیر قرار میگیره اما از تکنیک ساده و معمولی حلقه استفاده کنید که بیشتر شکم و پهلو ها رو درگیر میکنه. ضمنا برای باسن سعی کنید تمرینات مختص این قسمت رو انجام دهید تا به جای چربی عضله جایگزین شود. همچنین از تمرینات شکم و پهلو استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

 27. ارمین می‌گه:

  سلام من علاقه زیادی به ورزش دارم و روزی ۳ ساعت دوچرخه سواری میکنم قدم ۱۶۶ هست و وزنم ۵۲ میخواستم بدونم من با کمبود وزن میتوانم طناب بزنم و چاق شوم؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر قصد افزایش وزن دارید باید تغییری در تغذیه و تمرین خود بدید. ورزش های مقاومتی و قدرتی جایگزین ورزش های هوازی بشه. با دوچرخه سواری و طناب زدن چاق نمیشوید.

 28. سیما می‌گه:

  شما فرمودید ورزش های خاص انجام بدم که جای چربی باسنم عضله جایگزین بشه.من چندماه بدنسازی رفتم اما از هرکی سوال میکنم میگن که بدنسازی فقط موقتی عضله بوجود میاره و اگه تمرینای بدنسازی قطع بشه عضلات بعدازچندماه برمیگرده به حالت اول.یعنی کلا عضله ای بزرگ نمیتونه بشه بصورت دایم؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   بدن در هنگام تمرین و ورزش رشد میکنه و در صورت قطع ورزش تا حدودی از نتایج کسب شده کم میشه مثلا چربی روی عضلات رو میگیره و حجم عضلات کم میشه. استقامت قلبی عروقی، توان، انعطاف، قدرت و … کاهش پیدا میکنه. این اتفاق تنها مخصوص عضلات باسن نیست و طبیعیه این اتفاق بوجود بیاد. اما بعد از کسب نتایج لازم و رسیدن به هدف کافیه تنها دو یا سه جلسه در هفته چند ست تمرینات رو تکرار کنید تا هیچ افت و کاهشی بوجود نیاد. شما نباید نگران این مطلب باشیدو این اتفاق حتی در ورزشکاران حرفه ایی هم بوجود میاد. عضلات با تمرین منظم و تغذیه سالم بزرگ میشن ولی تا حدودی. مخصوصا برای خانم ها. برای بزرگ شدن بیشتر عضلات مثل بدنسازان نیاز به مصرف مکمل های مخصوص بدنسازی است.

 29. آزاده می‌گه:

  واقعا متشکرم بابت اطلاعات بسیار خوبی که به ما دادید

 30. سیما می‌گه:

  ممنون یابت راهنماییهاتون

 31. مرتضی می‌گه:

  باسلام وخسته نباشید یه برنامه برای لاغرشدن میخوام قدم ۱۸۰وزنم۹۲کیلو

نظرتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *