فواید طناب زنی و معایب آن برای خانم ها

اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، طناب زدن ورزش کم هزینه ای است که می توان آن را در یک فضای کوچک اجرا کرد. در طناب زدن دستگاه گردش خون و تنفس از راه فعالیت هوازی تقویت می­ شود و  آمادگی لازم را به دست می­ آورد. کسی که فعالیت خود را بر طناب زدن استوار کند، عضلات بزرگ و مهم بدن را درگیر می­ کند و این خود عملی اساسی در جهت تقویت عضلات و قدرت بخشیدن به عضلات بدن است.

 طناب زنی

هنگام طناب زدن، ضربان قلب افزایش می­ یابد به گونه­ ای که می ­توان ضربان را به ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه رساند. میزان اکسیژن مصرفی نیز ۶۰ تا ۸۰ درصد حداکثر اکسیژن مصرفی و  یا بیشتر مشاهده شده است. ۱۰ دقیقه طناب زدن به همان اندازه در بهبودی آمادگی جسمانی مؤثر است که ۳۰ دقیقه انجام فعالیتی به نام جاگینگ (دوی آرام). میزان پیشرفت آمادگی جسمانی مربوط به تمرین، رابطه مستقیمی با شدت تمرین دارد.

طناب زدن برای کسانی وزن بالا یا نرمی و پوکی استخوان و یا مشکلات زانو دارند مضر هست.

بپرید و انرژی بسوزانید

طناب زنی  یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و لاغر شدن است.البته لازم به ذکر است که بهترین راه لاغری محدود کردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌ عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می ‌شود. طبق برآورد موسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن با شدت متوسط، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می سوزاند.

جالب است بدانید که هر دقیقه طناب ‌بازی در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۹ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌ آید.این ورزش باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌ های اندام تحتانی وارد می ‌کند، خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌ ها می‌ شود.

برای مشاهده برنامه طناب زدن برای کاهش وزن به این مطلب مراجعه کنید: برنامه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن

آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟

طناب زنی برای بانوانی که اهل ورزش نیستند و بدنی شل دارند می تواند موجب افتادگی رحم شود، بنابراین برای این افراد طناب زدن را در حد بسیار اندک و در کنار ورزش های دیگر توصیه می نماییم.اما بهر حال نباید زیاد از انجام تمرینات بدنی هراس داشت.

 طناب زنی

آیا این درست است که ورزش طناب زدن باعث افتادگی رحم در خانم‌ها می‌شود؟

از نقطه نظر علمی این ورزش به طور معمول مشکل خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در چنین ورزش‌هایی تفاوت‌ چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد. تنها به صورت بسیار نادر بیماری‌هایی ممکن است در دستگاه تناسلی خانم‌ها (مثل رحم و ضمائم لگنی) وجود داشته باشند که باعث شل شدن و عدم پایداری این بخش‌ها می‌شوند و در این موارد ممکن است انجام چنین ورزش‌هایی باعث تشدید بیماری‌ فرد شوند.

این بیماری‌ها بسیار نادر هستند و در صورت وجود آن ها، توصیه‌های کافی توسط پزشک معالج داده خواهد شد. در غیر این صورت ممانعت دیگری برای انجام این ورزش‌ها وجود ندارد. در ضمن توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن سن، بیماری‌های قلبی و یا بیماری‌های خاص دیگر باید حتما" در این موارد هم احتیاطات لازم و خاص صورت بگیرد که البته هیچ ربطی به این ورزش خاص ندارد و در مورد تمام ورزش‌ها مشترک است.

درضمن، تصور این که طناب زدن باعث شل شدن اندام هایی مانند سینه می شود درست نیست اما پوشیدن تاپ های چسبان می تواند تأثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم ها کمتر کند.بسیاری از افرادی که دچار مشکلات طبی ناشی از بی تحرکی هستند، می توانند ناراحتی خود را به کمک طناب زدن درمان یا از بروز آن پیشگیری کنند.طناب زدن برای افراد سالم ضرری ندارد اما توصیه می شود کسانی که مشکل ارتوپدی اندام تحتانی دارند، خانم های باردار و دارندگان پروتزهای پزشکی مختلف که امکان جابه جایی شان وجود دارد، بدون مشورت پزشک معالج شان طناب بازی نکنند.

آیا طناب زدن موجب افزایش قد می شود؟

در پاسخ به این سوال اینجا کلیک کنید

وسایل مورد نیاز برای طناب زدن

طناب زدن درست است که یک ورزش کم هزینه است اما رعایت ایمنی در آن الزامی است.شما به یک جفت کفش مناسب و یک طناب که اندازه خودتان باشد نیاز دارید.

جنس طناب مناسب

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب یک طناب پرش است که برای شما راحت باشد. طناب ممکن است، جنس های مختلفی مانند پلاستیک، نایلون یا الیاف پشمی داشته باشد.طناب های پلاستیکی سریع تر هستند و ورزشکاران حرفه ای مانند بوکسورها از آن ها استفاده می کنند ولی برای شما جنس طناب تفاوت زیادی در عملکردتان ایجاد نمی کند. پس مطابق سلیقه تان طناب خود را انتخاب کنید ولی دو مورد را حتما" در خرید باید رعایت کنید و آن طول طناب و سایز طناب است.

 طناب زنی

طول طناب

برای این که بفهمید طول طناب مناسب شما چه قدر است، هر دو پای خود در کنار هم قرار دهید و وسط طناب بگذارید، سپس دسته های طناب را بالا بیاورید، اگر طول طناب برای شما مناسب باشد، باید تا وسط قفسه سینه تان بالا بیاید و در صورت بلندتر بودن یا کوتاه تر بودن، هنگام طناب زدن با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش مناسب برای طناب زدن

و اما به جز خود طناب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید؛ باید یک جفت کفش ورزشی مناسب داشته باشید به طوری که کفی مناسبی به خصوص در قسمت پنجه های پا داشته باشند. کفش های بسکتبال و تنیس برای طناب زدن خوبند ولی کفش های دویدن ممکن است به پاهای شما فشار بیاورند. معمولا"  کفش ‌های cross-training که دارای کفی انعطاف ‌پذیر هستند برای این منظور مناسب‌ هستند.

 طناب زنی

کجا طناب بزنید

بر روی سنگ و موزاییک طناب نزنید، چون که به پاها و مفاصل شما فشار زیادی وارد می کنند. یک تشک ورزشی، زمین چوبی و حتی یک فرش، سطوح مناسبی برای طناب زدن هستند.

در طناب زنی نکات زیر را رعایت کنید

 •   دسته ‌های انتهای طناب را به آرامی اما محکم در دست بگیرید.
 •  آرنج‌ های ‌تان را نزدیک بدن‌ تان نگه دارید و شانه ‌های‌ تان را شل کنید.
 •   اندکی زانو‌های‌ تان را خم کنید‌ و از مچ‌ های‌ تان برای تاب دادن طناب در قوسی ملایم در بالای  سرتان استفاده کنید.
 •   سر و پشت ‌تان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید. پشت‌ تان را به جلو خم نکنید.
 •   طناب را با حرکت مچ های خود بچرخانید و نه با حرکت بازوهای تان.
 •   سر و گردن خود را مستقیم و رو به جلو نگه دارید و سعی کنید چشم های تان به یک نقطه در مقابل تان متمرکز شود.
 •   با بینی نفس بکشید نه با دهان.
 •   بیش از اندازه بالا نپرید،‌ چرا که ممکن است بر روی زانوها و قوزک ‌های پاهای ‌تان فشار بیاید.
 •  به خاطر داشته باشید که طناب زدن می تواند به سرعت ضربان قلب تان را بالا ببرد، قبل از وارد کردن طناب زدن به برنامه ورزشی خود، با پزشک تان مشورت کنید.

برنامه تحریکی

شاید در ابتدا طناب زدن مداوم به مدت ۱۰ دقیقه برای شما هم سخت و هم خسته کننده باشد. برای تنوع می توانید در فواصل طناب زدن، حرکات شنا و یا بارفیکس را انجام دهید.

برای نمونه یک برنامه در این جا آورده می شود:

 • ۳ دقیقه طناب بزنید.
 •  یک دقیقه استراحت کنید و سپس هرچند تا که می توانید بارفیکس بزنید.
 •  ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.
 •  یک دقیقه دیگر استراحت کنید و سپس هر چند تا که می توانید حرکت شنا انجام دهید.
 • و در آخر ۳ دقیقه دیگر طناب بزنید.

تهیه و تدوین : کیوان فیروزه ئی ، مربی طناب زنی

به اشتراک بگذارید :
FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLine
اپلیکیشن علم ورزش

مطالب مشابه

۱۱۶ نظر

 1. 3PIDEH می‌گه:

  سلام.من روزی ۱۰۰۰ تابدون استراحت طناب میزنم.واقعابدن آدموآماده نگه میداره.

 2. hadi می‌گه:

  سلام
  خسته نباشین
  میخواستم بدونم رکورد بیشترین طناب زنی که در گینس ثبت شده چقدر است؟
  یه جایی خونده بودم که ۱۷۰۰۰ می باشد درسته؟

 3. ماهان می‌گه:

  سپاسگزارم،مختصر و مفید بود.

 4. ایسان فروزان کیا می‌گه:

  عالی بود من برای تحقیق می خواستم واقعا ممنون

 5. Hobar می‌گه:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  مطالبتون مفیده اما اگه میشه منبع هم براش ذکر کنید که بشه بیشتر به این مطالب اعتماد کرد که اگه خواستیم برای توصیه به شخص یا اشخاصی استفاده کنیم مشکلی پیش نیاد
  دیگه اینکه یه مشکل بد داره این سایت! اونم اینه که امکان راست کلیک و باز کردن لینک در صفحه جدا نداره. و دیگه اینکه امکان کپی برداری رو هم نداره!!

 6. سیاوش سرحدی می‌گه:

  [جناب اقای فیروزه ی سلام میتونم شماره مستقیم شما را داشته باشم .

 7. عطاالله رحیم بیکی می‌گه:

  خیلی خیلی از شما ممنونم برای توضیحات علمی وارزنده و سایت خوب شما، از شما می خواهم که یک برنامه حرفه ای طناب زنی به من بدید که من بتونم با اون برنامه طناب زدنم رو بیشتر تقویت کنم و رکورد طناب زندنم رو طولانی تر و دفعات طناب زنی رو افزایش بدهم.

  از شما سپاس گزارم…….

 8. صدیقه.ق می‌گه:

  باعرض سلام، من آدم لاغری هستم، قد۱۵۸،وزن ۴۹
  اما دوست دارم در منزل ورزش کنم، اگر طناب بزنم ولی بین طناب زدن استراحت کنم وچیزای شیرین بخورم، ممکنه بازهم لاغر بشم یا خیر؟ممنون میشم راهنمایی کنید،چون نمیخوام وزنم پایین تر بیاد

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   دوست عزیز ورزش کردن میتواند اهداف مختلفی داشته باشه، کاهش وزن، افزایش وزن و ثبات وزن. ورزش کردن تنها به نشانه کاهش وزن نیست که شما از ورزش کردن بترسید. با ورزش و رژیم غذایی مناسب میتوانید به وزن ایده ئال خود برسید. در مورد طناب زدن  ابتدا  در مورد برنامه تمرینی بیشتر توضیح بدهید. به طور مثال چند دقیقه تمرین و چند دقیقه استراحت میخواهید ورزش کنید؟

   هدف خودتون رو از برنامه طناب زدن بنویسید؟ به طور مثال برای افزایش استقامت هوازی تمرین میکنید؟

   و در آخر برنامه تمرینی ویژه برای منزل به طناب زدن محدود نمی شود .برنامه های متنوعی هستند که شما میتوانید در منزل انجام دهید. مصرف مواد قندی در حین ورزش بسته به نوع ورزشی که انجام میدهید متفاوت می باشد.

 9. بنفشه لشکری می‌گه:

  فراموش کردم ذکر کنم که در حال حاضر ۵۴ کیلو گرم وزن و ۱۶۳ سانت قد دارم و بیماری خاصی ندارم جز کمی زانو درد و پاره ای وقتها کمر درد که بعد از زایمان شروع شده (بمدت ۷ سال) . و برای سلامتی بیشتر میخواهم شروع به ورزش کنم. لطفا راهنمائی بفرمائید.

 10. آرزو دانشور می‌گه:

  ممنون از توضیحات علمی مفیدتون.

 11. امیر امیری می‌گه:

  سلام

  من روزی ۱۰۰۰ طناب می زنم . می خواستم بدون این کار موجب آسیب به زانو می شه یا نه؟

  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام

   برای یک ورزشکار حرفه ای که از عضلات قوی برخوردار است مانعی ندارد.اما برای یک شخص که در حد سلامتی به ورزش می پردازد می تواند آسیب زا باشد

 12. اذر اکبری می‌گه:

  سلام ممنون از وبلاگ خوبتون من ۱۳ سال دارم و تمام مدل های طناب زنی روهم بلدم لطف کنید و نام بیشتر مدل های طناب زنی رو هم بزارید ممنون میشم بعضی از نام های چند نوع طناب زنی :جاگینگ،دبل اندر،تی سی،کروگر،الفنت و…..رو شامل میشه ممنون.

 13. راهله امیدی می‌گه:

  سلام من میخوام جواب خانم بنفشه لشکری رو بدم .
  بنفشه جان چون شما سن بالایی داری و اگر هرروز بخوای طناب بزنی و به تعداد زیاد باید بگم که یه اسیب هایی به تو میرسونه،میخوام بگم که اگر دوست داری طناب بزنی هرروز صبح شروع کن و۱۰تا طناب بزن و فردای اون روز ۱۵ تا ،روز بعد ۲۰ تا وبه همین طر تیب ادامه بده
  لازم به ذکره که بگم قبل از طناب زدن نرمش روزانه رو انجام بده
  نکته:اگر مشکل جسمی داری توصیه میکنم که اونو بر طرف کنی یا طناب نزنی،حداقل زیاد طناب نزن

 14. سمیه رحیمی می‌گه:

  سلام راستش این موضوع افتادگی رحم ذهن منو درگیر کرده واقعانداره؟من۲۴سالمه واهل ورزشوپیاده رویم ۵کیلواظافه وزن دارم باطناب میتونم کمش کنم؟روزانه چنددقیقه طناب بزنم ؟لطفاسریع بهم پاسخ دهیدممنون

 15. نعيم وليدى می‌گه:

  ممنون
  دستتون درد نکنه
  من بوکسور بودم طناب زن حرفه ایى هم هستم.
  این برنامه طناب زنى تون برا کسى که طناب زدن رو تازه شروع کنه سخته ها ، مخصوصا برا خانوما.
  به جاى شنا و بارفیکس حرکات ایروبیک و دراز نشست بذارید بهتر نیست؟
  در کل کارتون عالیه

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام

   در سایت چند برنامه طناب زنی گذاشتیم، وهر کدام  مربوط به  شرایط خاص خود است، اکثر برنامه  های طناب زنی در  قالب فعالیت هوازی انجام می شوند، و این برنامه هم نمونه ای از آن  است

 16. عليرضا می‌گه:

  سلام میخواستم بپرسم برای چه وزنی مضر هست ؟برا ۹۵ خوبه یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام.برای کسی که این وزن برای او اضافه وزن محسوب شود طناب زدن توصیه نمی شود اما اگر وزن نرمال باشد و آمادگی بدنی داشته باشد موردی ندارد

 17. roya می‌گه:

  طناب زدن میتونه باعث جلوگیری از قوز کردن بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   نمیشه گفت به طور کامل تأثیر داره، ولی وقتی که ورزشکار طناب میزنه، اگر بالاتنه رو صاف نگه داره، شاید در حد اندکی تأثیر داشته باشه، در ماهیت طناب زنی ارتباطی با رفع ناهنجاری ندارد

 18. zarzar می‌گه:

  سلام
  فواید طناب زدن و خیلی از سایت ها ذکر کردن و مطالب زیاد خوندیم اما این طرح طناورز که در مدارس اجرا میشه و اکثرا داخل حیاط مدرسه و شرایط نسبتا نامناسب نظر شما رو در مورد این طرح میخواستم بدونم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   طناب زنی شرایط خاصی رو نمی خواد، هر چند که اگر در محیط ورزشی و روی کفپوش و پاکت های استاندارد انجام شود بهتر است.اما در حیاط مدرسه کافیست که دانش آموز کفش مناسب داشته باشد، ماهیت و هدف اصلی طرح طناورز به دلیل سهولت در انجام و عدم نیاز به وسایل گران قیمت ، ترویج ورزش بین دانش آموزان و اشاعه آن در خارج از محیط مدرسه است، همچنین افزایش هماهنگی عصب  و عضله که امروز متأسفانه به دلیل کم تحرکی و کمبود بازی های کودکانه بسیار لازم است.

 19. سلام من روزی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ طناب میزنم حدود چهل دقیقه البته روی فرش و بدون کفش سنم ۲۸ ساله میخواستم بدونم مضره یانه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   دوست عزیز در هر فعالیتی زیاده روی باعث ایجاد آسیب خواهد شد. یک ورزشکار حرفه ای نیاز به همچین تمرین سنگینی در روز داره نه کسی که برای سلامتی و تناسب اندام طناب میزنه. اگه به طور حرفه ای ورزش میکنید باید اصول اولیه ورزش رو رعایت کنید به طور مثال داشتن کفش ورزشی، تمرین در محل مناسب مثلاً در سالن ورزشی و روی پارکت.  این رو بدونید یک ورزشکار حرفه ای در منزل همچین تمرینی انجام نمیده. لازم به ذکره برای تناسب اندام و سلامتی روزانه تا هزار بار طناب زدن هم نتیجه بخش خواهد بود و نیازی به سه هزار بار نیست. توصیه میکنم طناب زدن رو با کفش ورزشی مناسب انجام دهید. مطمئن باشید بعد از مدتی تمرین اثرات زیان بار این تمرین رو خواهید دید که شایع ترین آنها کمر درد و زانو درد خواهد بود.

 20. یاسر می‌گه:

  عجیب ه برام یه سری می‌شمرن چند تا طناب زدن. طناب زدن buddy lee رو هم یه نگا کنید. ضمنن چوب و پارکت و این چیزا که من هیچ وقت در دسترسم نبوده. باشگاه که نیس، و باشه هم صرفن یه بهانه می‌شه که نری. اسفالت اگه گیرت بیاد یه گوشه که متلک بارت نکنند خودش خیلی ه. من یه زیرانداز دارم می‌اندازم رو پیاده‌رو نرمش می‌کنم. ولی نمی‌شه انداخت روش طناب زد. ملت هم که اکثرن می‌گن لاغری دیگه چرا طناب می‌زنی؟ ملت عقب‌مونده‌ای داریم واقعن. بهم می‌گه یواش بزن جون بگیری! اون روزی تو پارک، پلیس بلندم کرده می‌گه بیا بریم دفتر! داشتم یوگا کار می‌کردم. یارو می‌گه بلدی واستی رو دست‌هات؟ کلن من یه آدم ندیدم این ده سالی که street workout کردم :)

 21. الی می‌گه:

  سلام
  من ۲۳ سالمه و کمی زانو درد دارم میخواستم بدونم طناب زدن برام ضرری داره؟
  ممنونم.

 22. mani می‌گه:

  سلام من وزنم ۸۵ واسه کاهش وزن طناب زدن واسم ضرر نداره؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   چنانچه به نسبت قد اضافه وزن شما زیاد باشد و همچنین از عضلات ضعیفی برخوردار باشید، یعنی عضلات پا، توصیه می کنیم فعلا” از طناب استفاده نکنید تا بعد یک مدت انجام ورزش آمادگی این رو داشته باشید تا زانو شما آسیب نبیند

 23. اميرحسين می‌گه:

  سلام من که میرم سالن بسکت باید قبل تمرین بزنم یا بعدش مرسی

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بستگی به هدف شما دارد، اگر برای گرم کردن هست می توانید در برنامه گرم کردن استفاده کنید، اگر برای استقامت است در کنار تمرینات استفاده کنید. همه چیز بستگی به هدف شما دارد

 24. محمد مهدی می‌گه:

  سلام من یک پسر ۱۴ ساله ام حدود ۷۰ کیلو وزن دارم میخواستم بدونم هر روز ۱۰۰۰ تا طناب بزنم لاغر میشم ؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز، برای لاغر شدن نباید تنها به ورزش اکتفا کنید، رژیم غذایی شما خیلی مهم است، شما هر نوع تمرینی رو هم که انجام بدید لازمه هم رژیم صحیح داشته باشید و هم ورزش کنید البته ورزش های که به زانو شما آسیب وارد نکند، با این اضافه وزن طناب زدن شاید برای زانو های شما مشکل ایجاد کند

 25. محمد مهدی می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم آیا طناب زدن موجب لاغری میشه یا نه ؟ بعضیا میگن لاغر نمیکنه فقط قد رو بلند میکنه و ماهیچه پا و مچ دست رو قوی میکنه آیا واقعا راسته ؟ ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام مهدی عزیز، در این مطلب لینک مطالب در خصوص تأثیر طناب زدن بر قد و همچنین برنامه طناب زنی برای لاغری قرار داده شده است، آن ها را مطالعه کنید تا به خوبی به موضوع اشراف پیدا کنید. موفق باشید

 26. محمد مهدی می‌گه:

  خوب حال خوندن ندارم :D میشه بگید چه ورزشی برا لاغری خیلی خوبه ؟ مرسی

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   ما تعداد مطالب بالای در این خصوص در سایت منتشر کرده ایم. پس لطفا” کمی به خودتان زحمت دهید و مطالعه کنید چرا که معرفی هر ورزشی از طرف ما نیاز به توضیح دارد. اگر راهنمایی می خواهید در انجمن مشاوره مطرح بفرمائید. با تشکر

 27. روح الله می‌گه:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من هر روز ۱ ساعت طناب با شدت میزنم میخواستم بدونم کافی هست ؟

 28. نسیم می‌گه:

  سلام من اصلا اهل ورزش کردن نبودم ولی الان حدود یک ماه بود که پیادهروی راروزی ۱ساعت شروع کردم والان ۱۰روزهم هست که بعدازپیادهروی ۳۰۰تاطناب می زنم ولی بشدت زانو درد گرفتم ونمی خواهم ورزش راترک کنم به خاطر زانودردم لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در خصوص درد زانو، به این موارد توجه کنید: وقتی شما ورزش را به تازگی شروع کرده اید روند رشد شما در حرکات و تعداد آن باید پلکانی باشد یعنی از فشار ناگهانی خودداری کنید.چرا که عضلات شما ضعیف هستند و نمی تواند به خوبی زانو را حمایت کنند.همچنین اضافه وزن می تواند موجب فشار روی زانو شود. کفش نامناسب و عدم رعایت صحیح طناب زدن نیز از دیگر مواردی است که می تواند روی درد زانو تأثیر داشته باشد

 29. زهرا می‌گه:

  سلام و تشکر از بابت این که به نظرات جواب میدید.من ۲۰ سالمه چند روزی هست هر روز ۵۰۰ تا با استراحت ینی ۵۰ تا ۵۰ تا طناب میزنم /ساق پام بعد از طناب درد میکنه احساس میکنم استخونم باشه/ضمنا درد مختصری هم زیر شکمم درام/روی موکت و بدون کفش طناب میزنم/زانو درد یا کمر درد هم ندارم/هدفم از طناب کم کردن وطن و بالا بردن امادگیه جسمانیه /توصیتون به من چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. برای طناب زدن حتما” باید از کفش مناسب و همچنین در سطح مناسبی انجام شود. درد در ناحیه عضلات ساق پا می تواند به دلیل  ضعف عضلات شما باشد که طبیعی است.

 30. حسین شجاعی می‌گه:

  سلام.طناب زنی خیلی خوب است.من روزی ۳۰۰۰تا شایدم بیشتر میزنم

 31. javad می‌گه:

  سلام ببخشید من در خیلی از منبع های اینترنت سرچ کردم بیشتر آنها گفته بودند طناب زدن در دقیقه ۱۰ کالری میسوزاند اینجوری اگر بخواهیم در هفته ۱ کیلو کم کنیم باید در روز ۱۰۰۰ کالری بسوزانیم و اینگونه که گفته شده در دقیقه ۱۰ کالری برای سوزاندن ۱۰۰۰ کالری در روز باید ۱۰۰ دقیقه طناب زد حالا سوال من این است چرا تعداد در هر کدام از مقاله ها گفته نشده مثلا در دقیقه چه تعداد طناب زدن ۱۰ کالری میسوزاند یک سوال دیگر این که آیا فرق میکند که مثلا برای زدن ۱۰۰۰ تا طناب پشت سر هم بزنیم یا تقسیم بندی کنیم مثلا دو تا ۵۰۰ تا
  راستی اون انجمنی که گفتید بسته بود

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام سوالتان تا حدودی مبهم بود ولی؛ در خصوص اینکه چه تعداد  طناب چند کالری انرژی مصرف می کند، برای هیچکس مشخص نیست،  شدت طناب زدن و نوع طناب زدن، از مواردی هستند که در مصرف کالری نقش دارند. در خصوص تعداد هم طبیعتا” در چند ست تقسیم بندی شود ضریب آسیب را  پایین می آورد البته برای کسانی که ورزش را به صورت  حرفه ای دنبال نمی کنند

 32. نسیم می‌گه:

  سایتتون محشره

 33. آرش می‌گه:

  سلام
  ممنووون بابت مطلب بسیار خوبتون
  بهترین جنس دسته طناب چه جنسی هست؟؟!!
  یه سری میگن چوبی خوبه یه سریا هم میگن از این ابریا…
  به نظر شما کدوم نوع بهتره و چرا؟؟!!
  ممنووون…

 34. نام و نام خانوادگی می‌گه:

  سلام. طناب زدن چه اندازه در کوچیک شدن یا لاغر شدن عتاثیر دارد؟ آیا واقعا وقتی یه دختر ۲۵ ساله طناب میزنه باعث افتادگی رحم میشه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بله، طناب زدن یک ورزش هوازی است و موجب کاهش وزن می شود، در خصوص افتادگی رحم نیز در خود مطلب توضیح داده شده است

 35. سحر می‌گه:

  سلام من ٢٨سالمه ١۶٣ قدمه و ٧۵وزنمه اروبیک هم کار میکنم البته این وزن از بعد از تولد دخترمه.میتونم با طناب زدن وزن کم کنم؟مناروبیک هم کار میکنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بله می توانید، طناب زدن یک ورزش هوازی است و اگر رژیم غذایی صحیحی را هم دنبال کنید، می توانید به وزن مناسب برسید

 36. ارشاد می‌گه:

  اقای فیروزه یی مرسی از اطلاعاتتان!ایا میتونم شماره ای از شما داشته باشم چون چند تا سوال دارم ممنون میشم اگه پاسخگو بدین

 37. ماهرخ می‌گه:

  سلام.ممنون بابت سایت خوبتون
  من ٢۶ سالمه قدم ١۶٧ و وزن ٧۴ هدفم از طناب زدن کاهش وزن هست
  ٢تا سوال از خدمتتون داشتم ١ ساعت طناب زدن (۵٠٠تا طناب در نیم ساعت و در ٢تایم صبح و عصر) آسیبی که به پاهام نمیزنه ؟ مشکل زانو درد و غیره ندارم
  و دوم اینکه هیچ راهی نیست که بدون کفش بشه طناب زد ؟ مثلا روی کفپوش های تاتامی هم باید با کفش طناب زد ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، برای کاهش وزن یک تایم در روز کافیست، فقط ورزش هم مهم نیست، نباید تغذیه رو هم دست کم بگیرید. استفاده از کفش برای سلامتی پاها است، زیرا فشار ناشی از پریدن را بر پاها وارد نمی کند. ما توصیه نمی کنیم بدون کفش طناب بزنید

 38. امنه می‌گه:

  سلام می خواستم ببینم با طناب زدن سایز سینه ها بالامیره یا اینکه برعکسه ؟اگر امکان داره یه ورزشس به من اموزش بدین که سایز سینه ام رو کوچیک کنم ممنوم

 39. آرتین بیات می‌گه:

  درود
  من قبلا کیک بوکسینگ کار میکردم. در حال حاضر در ۳ روز در هفته روزی ۱۰ دقیقه طناب میزنم/ ۳ تا ست ۲۵ تایی اسکات با وزنه ۴۰ کیلو میزنم/ و ۲۰۰ شنای پاباز میرم. ۳ روز دیگه رو هم روزی ۱۵ کیلومتر دوچرخه سواری میکنم. قدم ۱۸۴ و اضافه وزن هم دارم ۸۷ کیلو. در حال حاضر توی رژیم هستم البته به نحوی وزن کم می کنم که بهم فشار نیاد (۱ کیلو درهر هفته). نظرتون رو درباره این رژیم و نوع ورزشی که می کنم رو خواستم بدونم.
  با سپاس

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، وزن مناسب شما بین ۷۱ تا ۸۵ کیلو است، یعنی اگر به ۸۵ کیلو برسید اضافه وزن ندارید و یک وزن طبیعی برای قد شماست. نوع برنامه تمرینی هم برای کاهش وزن مناسب است

 40. سوسن رحمانزاده می‌گه:

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون

 41. Maedeh می‌گه:

  سلام…..
  لطفا از فواید و ضرر های حلقه زدن هم مطلب بذارید….
  ممنون…

 42. س.احمدی می‌گه:

  باسلام وخسته نباشین .من ۲۷ سال هستم وسه سال قبل زایمان طبیعی داشتم میخواهم وزنم رو کم کنم میخواستم بپرسم که طناب زدن برام ضرر داره درضمن بیماری ندارم. باعث افتادگی رحم میشود قدم ۱۶۷ وزنم ۷۵ هستش.

 43. نرگس می‌گه:

  سلام.ببخشید من ۲۸ سالمه قد ۱۶۰ و وزن ۷۲.از هولاهوپ و دوچرخه ثابت استفاده میکنم در سه ست ۱۰دقیقه ای در روز.میخواستم بدونم بهتره ورزش رو یکجا انجام بدم و تقسیم نکنم.واینکه روزی ۱۰۰تا طناب زدن کنار هولاهوپ و دوچرخه ثابت کمه؟بیشتر از اون اذیتم میکنه

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز. بهتره ورزش رو در یک تایم مشخص انجام بدید. به مرور می توانید تعداد طناب زدن رو هم افزایش بدید تا نتیجه بهتری بگیرید

 44. چرو می‌گه:

  سلام من دوست دارم طناب بزنم قدم ١۶٠ وزنم هم ۶٠ قبلا ۵۵ بودن و الان هم کیست فیبرو کیستیک سینه دارم ایا برای کیست سینه مشکلی نداود منظورم تکانهای که سینه در حین ورزش میبیند

  پاسخ دادن

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز، متأسفانه چون مورد شما پزشکی است، اطلاعی در این خصوص نداریم، به پزشک مراجعه کنید

 45. بهار می‌گه:

  سلام میگم طناب زدن برا منی که لاغرم ۴۶ کیلو و قد ۱۵۹ و دارم وزن اضاف میکم خوب هست البنه اگه بعدش غذا بخورم جا کالری که میسوزنم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، طناب زدن یک ورزش هوازی است، این ورزش چنانچه در مدت زمان طولانی انجام شود موجب کاهش وزن می شود، ولی در تایم های کوتاه برای سلامت عمومی بدن و تقویت عضلات مفید است

 46. زهره می‌گه:

  بنام خدا
  با سلام ، اروز سلامتی و دعای خیر برای شما /مطالب خیلی منسجم و خوبی ارائه داده بودید تشکر میکنم به سهم خودم/خانمی هستم ۴۲ ساله با قدی ۱۵۴ و وزنی حدود ۷۵ کیلو گرم خیلی به طناب زنی علاقه دارم و راحت می تونم طناب بزنم اما مدت زمان زیادی است که بخاطر زانوانم می ترسم این کار را انجام دهم. نرمی غضروف دارم و بالتبع زانو درد ؛ می خواستم بپرسم اگر طناب زنی را برای کاهش وزن و ورزش روزانه شروع کنم ایا به زانوانم فشار می اورد ؟ استدعا میکنم پاسخ بنده را بفرمایید. عاقبت بخیر باشد ان شاء الله.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. ممنون. متاسفانه توصیه شده کسانی که مشکل زانو دارند از طناب استفاده نکنند. البته پیشنهاد می کنیم به پزشک مراجعه کنید چون تخصص ایشان بهتر است و می تواند درست تر شما را راهنمایی کند

 47. سارا می‌گه:

  باسلام، من میخوام طناب بزنم تا چربی دور شکمم از بین بره اما چون پاهای لاغری دارم،فکر میکنم باعث میشه بیشتر لاغر شه،ایا همینطوره؟
  برای مطالب خوبتونم بسیار ممنون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست گرامی، دقت کنید در کاهش وزن و چربی سوزی چربی از کل بدن کم می شود و نمی شود فقط یک جای بخصوص را به طور قطع لاغر کرد، طناب زدن حتی موجب تقویت و رشد عضلات پا نیز میشود

 48. مریم می‌گه:

  سلام
  من خیلی ترسیدم!
  من ۱۸ سالمه ۲ ماه شروع به ورزش کردم ،وزن مناسبی دارم ، مطلبی که درباره ی افتادگی رحم گفتید رو خواندم ولی متوجه نشدم میتونم طناب بزنم یانه؟!
  خداروشکر مشکلی ندارم فقط یکم کم خونم
  حالا من ترس افتادگی رحم دارم
  آیا نرمشی قبل از طناب زدن هست؟ که جلوگیری کنه؟ خواهش میکنم جواب این سوالمو بدین

 49. آلما می‌گه:

  سلام..۴ماهه ک زایمان طبیعی کردم…میتوانم برای لاغر شدن طناب بزنم؟ضرری برایم ندارد

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام. بعید می دانیم مشکلی داشته باشد، اما برای اطمینان توصیه می کنیم با پزشک نیز مشورت کنید

 50. مرضیه می‌گه:

  سلام
  من قدم ۱۵۸ و وزنم ۵۴. شکم و پهلوهام بزرگن ولی پایین تنم لاغر. .برا اینکه اندامم ایده آل بشه باید چه ورزشی انجام بدم..در حال حاضر روزی ۲۰ دقیقه حلقه میزنم ..ممنون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام خانم مرضیه

   اولویت اول برای شما کم کردن چربی های اضافی هستش. پیشنهاد میشه ابتدا با یک برنامه هوازی و چربی سوزی چربی های اضافی رو از بین ببرید تا تعادلی میان پایین تنه و بالاتنه  ایجاد بشه سپس با استفاده از تمرینات مقاومتی و قدرتی سعی کنید بدن تون رو از طریق افزایش بافت عضلانی خوش فرم کنید. برنامه هوازی رو میتونید با استفاده از تردمیل، دوچرخه ثابت، دویدن، راه رفتن و … انجام بدید.

   اگر بتونید تمرینات هوازی و مقاومتی رو به صورت همزمان و ترکیبی انجام بدید خوب هست. موفق باشید.

 51. مرضیه می‌گه:

  سلام
  مرسی از راهنمایی خوبتون ..
  آیا زدن حلقه برا کوچک کردن پهلوها و شکم میتونه مفید باشه؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   بله. حلقه هولا هوپ هم تمرین شاد و مفرحیه و چون تمان اندام های بدن رو به کار میگیره می تونه چربی رو کاهش بده.

 52. مرضیه می‌گه:

  سلام
  ممنون از راهنمایی تون

 53. عاطفه می‌گه:

  سلام من میخوام بدنم رو بیارم رو فرم شما چه ورزشی رو پیشنهاد میدید؟؟؟ در ضمن قدم ۱۶۷و وزنم ۶۲ و سن ام ۲۰ هستش ممنون میشم جواب بدید زودتر.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بستگی دارد منظور شما از روی فرم آمدن چی باشه؟ اگر صرفا” به آمادگی بدن اهمیت می دهید، آیروبیک و اگر برای تقویت عضلات و تناسب اندام است تمرینات با وزنه و هوازی توصیه می شود

 54. عاطفه می‌گه:

  منظورم اینه که نه شکم داشته باشی نه باسن

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای انتخاب و شروع یک ورزش شما باید قبل از هر چیزی هدفتون رو از انتخاب ورزش مشخص کنید. آیا هدف شما داشتن بدنی خوش فرم است پس باید یک ورزش هوازی مانند ایروبیک و تمرینات با وزنه رو انتخاب کنید. اگر هدف شما یادگیری یک رشته ورزشی است پس با توجه به علاقه ایی که دارید یک رشته ورزشی رو انتخااب کنید. با ورزش هوازی شما چربی های اضافی رو از بین می برید و بدنی صاف خواهید داشت اما اگر مثل بعضی از افراد علاقه به داشتن بدنی خوش فرم و زیبا دارید باید در کنار تمرینات هوازی تمرینات با وزنه انجام بدید.

 55. عاطفه می‌گه:

  بله منظورم اب کردن چربی ها بود ممنون که جواب دادید.

 56. hamed می‌گه:

  Salam mammon az matalebe khobeton

 57. سیما می‌گه:

  میخواستم شروع کنم طناب بزنم و حلقه ک شکم نداشته باشم ولی منو از افتادگی رحم ترسوندین:-(

 58. محبوبه می‌گه:

  مرسی اما من تازه میخوام ورزش کنم وزنم ۷۵قدم و پهلو دارم ایا برای اب کردن چربی هم مفیده

 59. ملیحه می‌گه:

  سلام
  من قدم ۱۷۱ هست و متاسفانه وزنم به ۸۰ رسیده
  میخوام سریع لاغر شم و در چند مقاله خوندم طناب زدن میتونه کمک کنه
  خودمم اصلا با طناب زدن مشکلی ندارم…روز اول ۲۰۰ تا زدم و اوکی بودم
  به نظرتون طبق این برنامه های طناب زنی که توو نت پیدا میشه ادامه بدم؟
  میخوام ۱۵کیلو کم کنم طی ۲ماه و نیم…انشااله
  اط نظر افتادگی رحم کمی نگرانم هنوز :(

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، طناب زدن می تواند به شما کمک کند ولی به شرط رعایت رژیم غذایی، نکته مهم این است که شما اگر زود وزن را کاهش دهید زود هم برگشت پذیر خواهد بود، بهترین حالت برای کاهش وزن حداکثر ۹۰۰ گرم در هفته است

 60. یلدا مشایخ می‌گه:

  سلام.من ۱۷۶ قدم هستش و ۵۷ کیلو وزن.یک مقدار کم زیر شکم دارم.با روزی ۵۰۰ تا طناب زدن و حالا ورزشای دیگه کنارش میشه از بین بردش؟و اینکه این ۵۰۰ تا طناب رو میشه ۱۰۰ تا ۱۰۰ تا زد و وسطش استراحت کرد؟منظورم اینه که در مقدار کالری که می سوزونم تاثیر داره؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، قطعا” اگر تمرین مناسب و رژیم غذایی درستی داشته باشید نتیجه می گیرید، در خصوص طناب زدن شما باید حداقل ۲۰ دقیقه حتی اگر متوالی نباشد و در بین اون استراحت کنید طناب بزنید تا نتیجه بگیرید

 61. ملاحت می‌گه:

  سلام
  می خواستم بدونم طناب زدن به پاها حجم میده ؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، حجمی که با پا می دهد فقط به خاطر قوی شدن و فرم گرفتن عضلات است، در غیر اینصورت خیر

 62. سمیه می‌گه:

  سلام .دکتر زنان به من پیشنهاد داده برای اینکه مشکل پایین بودن رحمم درست بشه تا دو ماه دو بار در روز هر دفعه ۲۰ دقیقه، بصورت یک پا طناب بزنم.با توجه به مطالبی که خوندم متوجه شدم این ورزش رو نباید انحام بدم .آیا بصورت یک پا طناب زدن فرق میکند؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، متأسفانه اطلاعی از نوع توصیه پزشک نداریم، طناب زدن چه ب یک پا و چه با جفت طناب زدن است و تفاوتی ندارد

 63. مرتضی می‌گه:

  سلام
  باتشکر از مطالب تون میخواستم بدونم طناب زدن باعث اب شدن یاکوچک شدن شکم هم میشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   با برنامه کاهش وزن طناب زدن منجر به کاهش چربی بدن و کم شدن وزن بدن خواهد شد.

نظرتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>