آسیب های منیسک زانو

تلگرام

هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

آسیب های منیسک زانوحرکت چرخشی درشت نی  در زیر منیسک صورت می گیرد ، حال آنکه حرکات خم شدن و باز شدن زانو در بالای منیسک صورت می گیرد.در مقایسه با منیسک خارجی، منیسک داخلی به وسیله هیچ عضله ای کنترل نمی شود و در نتیجه هنگام چرخش درشت نی در معرض کشیده شدن و یا تغییر شکل یافتن قرار می گیرد.به همین دلیل هنگام پیچیدگی های ناگهانی و غیر طبیعیی منیسک داخلی فوق العاده آسیب پذیر می باشد.

پارگی منیسک

پارگی و یا درفتگی کامل منیسک ممکن است در اثر ضربه مستقیم و یا پیچیدگی شدید صورت گیرد. در ورزشکاران صدمه منیسک داخلی ۹۰ درصد بیشتر از منیسک خارجی می باشد.دلیل آن ارتباط مستقیم لیگامنت دو طرفی درشت نی با منیسک داخلی می باشد.یک ضربه شدید که بر جانب خارجی زانو وارد آید باعث نزدیک شدن زانو به صفحه عمودی بدن می شود  و در نتیجه ممکن است پارگی یا  کشیدگی لیگامنت دو طرفی درشت نی اتفاق افتد.

پارگی یا کشیدگی لیگامنت دو طرفی داخلی به نوبه خود  باعث به حرکت در آوردن منیسک داخلی می شود.اسپرین کم شدت ولی مکرر زانو باعث کاهش قدرت و ثبات زانو شده و در نتیجه منیسک ها صدمه پذیر تر خواهند بود.( اسپرین: صدمات وارده بر رباط)

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

نیروی چرخشی زانو هنگامی که وزن بدن را حمل می کند به آسانی به منیسک ها آسیب می رساند . چرخش سریع ران در حالی که پاها ساکن هستند می تواند باعث پارگی یک قسمت و یا کل منیسک شود (برای مثال هنگام دریبل بسکتبال مقابل حریف یا چرخش برای زدن توپ تنیس ). اگر پارگی جزئی باشد منیسک از جلو و عقب به زانو متصل می ماند و اگر پارگی وسیع باشد احتمالاً منیسک بوسیله رشته ای از غضروف آویزان می شود . وخامت پارگی به محل و وسعت آن بستگی دارد.

آسیب های منیسک زانوپارگی منیسک ها اکثرا" در قسمت خلفی یا پشتی منیسک ایجاد شده و سپس می تواند به قسمت های دیگر آن هم گسترش یابد.پارگی منیسک ممکن است طولی باشد که معمولا" از قسمت های خلفی منیسک شروع شده و می تواند به قسمت های قدامی یا جلویی منیسک گسترش یابد. این منیسک که حالا بر اثر پارگی به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم شده می تواند تحت فشار کندیل استخوان ران قرار گرفته و دو قسمت داخلی و خارجی آن از هم باز شود. به این وضعیت باز شده منیسک پارگی دسته سطلی یا پارگی پاکتی می گویند. ایجاد این وضعیت موجب قفل شدن زانو می شود.(انتهای پایینی استخوان ران بصورت یک برجستگی بزرگ درآمده که این برجستگی خود بصورت دو نیمکره کنار هم است. به هر کدام از این نیمکره ها یک کندیل می گویند)

پارگی منیسک ممکن است عرضی یا مایل باشد. در این موارد که بیشتر در افراد مسن دیده می شود پارگی از لبه داخلی منیسک شروع شده و به طرف لبه خارجی آن گسترش می یابد. این نوع پارگی معمولا" موجب قفل شدن زانو نمی شود.

علائم پارگی منیسک چیست؟

معمولاً زمانی که افراد از ناحیه منیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده منیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی رخ می دهد.چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتی که مفصل با مایع تولید شده به وسیله سینوویوم  در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد.

درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا” رخ داده و درمان نشده باشد، ماه ها یا سال ها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل" تیک"می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم صدمه منیسک نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

علائم مزمن

 اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود معمولا" این علائم بعد از گذشت چند هفته یا از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می ماند. مهمترین علائم پارگی منیسک بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارتند از:

 • تورم زانو بر اثر افزایش مایع سینوویال زانو که در زبان عامه به آن آب آوردن زانو می گویند. این تورم هر وقت به زانو فشار زیادی وارد می شود بصورت دوره ای بیشتر می شود.

 •  درد در سطح مفصلی درست در جایی که منیسک قرار دارد. این درد بسته به محل پارگی بر روی منیسک داخلی یا خارجی است. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر می شود.

 • قفل شدن زانو که به صورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن زانو می شود. گاهی اوقات خود بیمار یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند.

 • خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار احساس می کند زانویش در زیر بدنش ناپایدار بوده و در حین را رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود.

 •  لاغر شدن عضلات چهارسر ران

 • احساس صدا دادن زانو بصورت کلیک یا تقه در حین خم و راست شدن

بعد از پارگی منیسک بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم است.مواد غذایی منیسک ها با توجه به قانون اسمز از مایع سنوویال تأمین می شود.بعد از پارگی منیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود.

تشخیص صدمات منیسک چگونه است؟

پزشک با توجه به توضیحاتی که بیمار از آغاز درد و تورم در اختیار او قرار می دهد احتمالاً معاینات فیزیکی انجام داده و از زانو رادیوگرافی می گیرد. معاینه نیز ممکن است شامل این آزمایش باشد که پزشک زانو را خم کرده و سپس در حالی که آن را باز می کند، ساق پا را به داخل  و خارج می چرخاند. درد یا شنیدن صدای تیک بر پارگی منیسک اشاره دارد. برای تأیید تشخیص صدمه احتمالاً تست " MRI" توصیه شود.همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص و درمان پارگی منیسک روش آرتروسکوپی را به کار ببرد.

آسیب های منیسک زانوچگونه منیسک صدمه دیده درمان می شود؟

اگر پارگی خفیف باشد و درد و دیگر علائم برطرف شود پزشک احتمالاً برنامه تقویت عضلات را تجویز می کند. انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات منیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

جهت مشاهده تمرینات توانبخشی (ورزش درمانی) منیسک کلیک کنید

درمانگر باید مطمئن باشد که بیمار تمرینات را به درستی انجام دهد، بدون این که احتمال بروز آسیب جدید یا تکرار صدمه قبلی وجود داشته باشد.

در صورتی که پارگی منیسک وسعت بیشتری دارد احتمالاً پزشک برای مشاهده میزان آسیب و ترمیم یا جراحی « آرتروسکوپیک » پارگی، جراحی باز را انجام می دهد. اگر بیمار نسبتاً جوان است، آسیب در ناحیه ای با جریان خون مناسب رخ داده و همچنین رباط ها سالم باشند، پزشک می تواند منیسک را در جای اول خود بخیه بزند.

اکثر ورزشکاران جوان قادرند که با مراقبت از منیسک های ترمیم شده خود به ورزش های قدرتی بازگردند در صورتی که بیمار مسن تر بوده یا جریان خون آن محل ضعیف است پزشک لازم است بخش کوچکی از منیسک را برای هموار کردن سطح آن قطع کند. در برخی موارد نیز پزشک منیسک را برداشته که در این صورت احتمال ایجاد تغییرات مخرب نظیر" استئوآرتیت "بیشتر خواهد بود .(استوئوآرتیت: نوعی التهاب مفصلی).

پژوهشگران علوم پزشکی شیوه ای بنام " allograft " را مورد بررسی قرار داده اند که در آن جراح، منیسک را با منیسک یک جسد جایگزین می کند . منیسک پیوندی، شکننده بوده و ممکن است به آسانی چروکیده و پاره شود.پژوهشگران همچنین تلاش می کنند که منیسک پاره را با منیسک مصنوعی تعویض کنند اما این روش حتی موفقیت کمتری نسبت به شیوه"allograft " دارد.

بهبود پس از جراحی ترمیم منیسک، چندین هفته به طول می انجامد و در صورت برداشتن منیسک در انجام فعالیت های روزمره و شغلی محدودیت بیشتری به وجود می آید با این حال با قرار دادن وزنه ای بر روی مفصل می تواند بهبودی را تسریع کند بدون در نظر گرفتن شکل و نحوه جراحی معمولاً توانبخشی شامل قدم زدن، خم کردن زانوها و انجام تمریناتی است که عضلات پا در آن کشیده شده و تقویت می شوند بهترین نتایج در درمان صدمات منیسک در افرادی حاصل شده که در آن ها تغییرات غضروفی دیده نشده و کسانی که رباط متقاطع قدامی آنان سالم مانده است.انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات منیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع:

آسیب شناسی ورزشی، حمید خداداد

آسیب های منیسک ،ترجمه: محمدعلی نودهی

پارگی منیسک ، دکتر مهرداد منصوری متخصص جراحی استخوان و مفاصل

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۵ نظر

 1. محمد جواد مرادی گفت:

  با عرض سلام
  من حدود ۴ ماه پیش پام از ناحیه زیر زانو پیچ خورد انگار ک برق کرفته باشه الان خیلی بهتر است ولی موقع ک راه میرم رگ های زیر زانوم کش میشن ونمی تونم پام رو تا اخر بردارام علتش جیست میشه رهنماییم کنین
  تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام دوست عزیز؛ متأسفانه کسانی که به هر علتی دچار آسیب می شود آن را به حال خود رها می کنند با این تصور که خودش خوب می شود، این بزرگترین اشتباه ممکنه است! علت باید توسط پزشک و  با معاینه مشخص شود. پس سریعا” به پزشک مراجعه کنید

 2. hamid گفت:

  با سلام من دچار کیست مینیسک هستم یه
  ک بار هم جراحی کردم ولی بازم کیست به وجود اوده mriکه گرفتم نشون داد مینیسکم سالمه فقط کیست دارم الان هم درد شدیدی دارم باید چیکار کنم

 3. حسین گفت:

  واقعا عالی بود

 4. raha گفت:

  سلام
  از بچگی یعنی چهارم دبستان ورزش کردم تا الان ک ۲۲ سالمه. اول امادگی چسمانی و بعد تکواندو و بدمینتون، در تکواند بعد چند سال احساس درد داشتم در زانو بخصوص موقعی ک پا پرت میشد! یه چند سال ادامه ندادم اما با فشار کمتری بدمینتون رو شروع کردم هرچن وقت یه بار در دوران تکواند و بدمینتون زانو هایم صدا تق تق موقع خم و است شدن میداد چند وقت پیش هم موقع نماز خوندن درد گرفت طوری ک زانوهای را روی زمین نمیتونستم بزارم، ی شب هم بعد تمرین بدمینتون عصر موقع راه رفتن زانوی چپم انگار جابجا بشه یهو به سمت بیرون رفت وبرگشت!!بعدهم درد داشت. همبن زانو م از داخل پهلو درد میکنه.
  ممنون میشم از راهنماییتان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، احتمال وجود آسیب مزمن در زانو وجود دارد، لذا برای تشخیص وضعیت، حتماً MRI انجام دهید و با پزشک متخصص مشورت کنید، فعالیت ورزشی نیز تا درمان این وضعیت انجام نشود بهتر است

 5. امیر گفت:

  سلام و خسته نباشید من فوتبال بازی میکنم و در سال ۲ یا۳ بار مینیسکم مشکلات کوچیک و بزرگ پیدا میکنه میخاستم بدونم راهی برای تقویت مینیسک نیستش که به این راحتیا اسیب نبینه با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   متاسفانه منیسیک خیلی دیر قابل درمان هست و باید استراحت کنید. از زانو بندهای طبی استفاده کنید و به پزشک و فیزیوتراپ مجرب مراجعه کنید.

 6. محمد هادی گفت:

  salam docktor.mer30khili khob bod vagan

 7. میلاد گفت:

  سلام من چندوقت پیش زانوم توبازی فوتبال اسیب دید عکس گرفتم استخان پام سالم بود دکتر گفت اگ بعد دو س روز خوب نشد برو ام ار ای بگیر
  بعد دو س روز پام بهتر شد میتونم راحت راه برم
  بعدش رفتم پیش مربی بدنساز ک ازش برنامه بگیرم چاسه تقویت عضله زانوم ازم پرسید روزاول ک اسیب دیدی زانوت خالی میکرد گفتم اره گفت مینیسک یا تاندن پات پاره شده
  الان چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟

 8. علمدار گفت:

  با سلام .زلنوم درد داشت ،MRI گرفتم.دکتر گفت،مینیسک خارجی زانوم ساییدگی دارد آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟آیا کاملا خوب میشود؟
  متشکرم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام تا آنجا که مطلع باشیم اگر حاد باشد نیاز به عمل جراحی دارد و اگر حاد نباشد با دارو امکان درمان هست، دارو باید توسط پزشک تجویز شود

 9. سوگل گفت:

  سلام
  مینیسک زانوى من آسیب دیده و در حال درمان هستم و دارو میخورم و بدنسازى کار میکنم مى خواستم دامنه حرکت براى پام بدونم چیه ، به مربیم اعتماد ندارم
  سپاس

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   اگر در حال درمان هستید بهتر است فعلا تا درمان کامل استراحت کنید. از حرکاتی مثل اسکوات و حرکاتی که نیازمند خم شدن زیاد زانو هستند مثل لانچ پرهیز کنید.

 10. مریم گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مادرم بعد از عمل دیسکش در زانو هایش احساس درد میکرد دکترش گفت مینیکسش اسیب دیده .میگن باید عمل بشه لی مادرم از عمل خوشش نمیاد خواهشن یه راه حل بگید

 11. مریم گفت:

  ولی پارگی اش خفیف است

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً اگر پارگی جزئی باشد امکان ترمیم وجود دارد، اما وقتی پزشک بررسی کرده که نیاز به عمل دارد غیر از این راه دیگه ای نیست، چون اگر عمل انجام نشود باید مدام این درد با او باشد

 12. M گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشی
  ازمطالب خوبتون متشکرم
  من ورزش تکواندوکارمی کنم و۱۵سال دارم ومینیسک زانوم درحین تمرین ومسابقه پاره شده است
  فیزیوتراپی انجام داده ام و ازاول بهترهستم اما بازهم درد می گیرد ودکترهاگفته اندبخاطرسن کم ات حالا عمل نکن
  آیابازهم نیازبه عمل جراحی هست؟
  بعدازعمل می تونم ورزشم را دوباره ادامه بهم؟
  لطفا پاسخ بدید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   عمل منیسک بکی از روشهای درمانی است. اما اگر پارگی زیاد باشد و در حین کارهای روزمره هم محدودیت داشته باشید عمل کردن گزینه مناسبی است چون امکان دارد در طول زمان و به دلیل ورزش پارگی بیشتر شده و وضعیت طوری شود که مجبور شوید منیسک را کلا بردارید. بعد از عمل ورزش با محدودیت است نه محرومست. با حمایت کافی از مفصل انجام ورزش های استاندارد مشکلی ندارد.

 13. عباس گفت:

  سلام
  مدتی است زانوم صدمه دیده و فکر می کنم منیسکم صدمه دیده باشه
  راه رفتن برام مشکلی ایجاد نمی کنه. خم و راست کردن زانوم هم مشکلی برام نداره. ولی وقتی چهار زانو می نشینم بعد از بلند شدن زانوم درد می گیره ولی دو زانو راحت می نشینم.
  درمانش چی می تونه باشه. ممنون واقعا

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ابتدا شما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن بشید آسیب چی هست، اگر منیسک باشه بستگی به میزان آسیب داره، مثلاً اگر فشار زیاد یا پراگی خفیف باشه با فیزیوتراپی، آب درمانی و استراحت قابل درمان هست اما خب گاهی وقتا هم می تونه باعث درد بشه اگر هم آسیب شدید باشه اقدامات بیشتری نیاز هست که البته این نوع علائم شما شدید نیست

 14. امیر گفت:

  باعرض سلام
  من امیر هستم من جمعه ها به کلاس فوتبال میرفتم حدود یک ماه پیش هنگام شوت زدن قسمت بالای زانویعنی ران پام درد گرفت طوری که دیگه حتی یک شوتساده هم نمی تونستم بزنم یک هفته صبر کردم تا دیدم پام خوب شده دوباره رفتم فوتبال اما بایک پاس ساده پام دوباره درد گرفت مربیم گفتاز مینیسک پاته من یک ماه سمت فوتبال نرفتم دکتر هم نرفتم ولی حالا که دوباره بازی میکنم هوبه جای ران پام هردو زا نوهام قسمت روبه همشون درد می کنن مشکل چیه ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز اگر شما یه جای بدنتون زخم بشه یه زخم عادی باشه مراقبت خاصی نمی خواد و خوب میشه اما اگر یک زخم عمیق باشه چطور؟ همینطور ولش کنید عفونت نمی کنه؟ بدن هم وقتی در این حد آسیب می بینه یعنی یه چیزیش شده و لازمه یه مختصص وضعیت رو بررسی کنه که کشیدگی هست، آسیب عضله هست، رباط آسیب دیده منیسک آسیب دیده، نباید تصور کنید استراحت یعنی درمان بهتره به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت رو بررسی کنه

 15. عزالدین گفت:

  سلام.من ۷سال پیش در حین فوتبال دچار پارگی منیسک زانو شدم.میخاستم بپرسم بعد از گذشت هفت سال آیا قابل بخیه زدن هست(در صورتی که شرایط بخیه زدنو باتوجه به نوع پارگی داشته باشم)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر پارگی کامل بوده باشه بله احتمال جراحی وجود دارد اما باید این مورد با متخصص مطرح کنید تا جواب درست تری بگیرید

 16. مهرداد گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب سودمند شما

 17. مسعود گفت:

  سلام منیسک من بعد از مدت چهارسال رانندگی با نیسان که اول درد کمی داشت و الان شدنش زیاد شده mriگرفتم پارگی منیسک وسیع و کیست ایجاد شده چطور درمان کامل میشود؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متسفانه در پارگی های کامل و وسیع درمان کامل فقط با جراحی انجام میشه. شما فقط می تونید استراحت کنید و عضو رو آتل ببندید. کار دیگری نمیشه کرد.

 18. صالح گفت:

  در پارکور یک پام با پاشنه ب زمین اومد و چند ساعت بعد درد گرفته موقعی زانوم ثابته درد نداره خم و راست ک میکنم درد میگیره موقع راه رفتن هم درد میگیره چیکار کنم با کدام قسمت پام راه برم ک ضرر نداشته باشه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. اگر شکستگی ریز استخوان یا پارگی لیگامنت ها باشه حتما باید زیر نظر پزشک درمان رو شروع کنید.

 19. NIMA گفت:

  سلام.من. هنگامی که ورزش بدمینتون انجام میدادم زانوم اسیب دید ونمیتونستم حرکتش بدم MRIهم گرفتم ومینیسکم سالم بود وفقط در جواب MRIام joint effusion:minimal بود
  ولی هنوزبعد از راه رفتن درد رو در پشت زانوم حس میکنم
  لطفا راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. استراحت کنید. هیچ کونه فعالیت سنگین انجام ندید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از چسب طبی و پماد موضعی رو فراموش نکنید و طبق دستورات پزشک عمل کنید.

 20. مصطفی گفت:

  سلام ممنون از شما بعدش من فوتبال بازی میکنم تو یک تیم بعدش من مشکل meniscus پیدا کردم چند وقته حدود ۳.۴ ماه درد میکنه بعدش خوب میشه
  بعدش من نمیتونم پاهامو موقعه نماز کامل ببندم فشار ک میاد رو زانوم درد از جلو زانوم حساس میکنم بعدش تو سر
  تمرین فوتبال اول باید خیلی نرمش کنم بعدش بازی کنم باز خوبه کمی درد پام خوب میشه اما میترسم بعدا مشکلی اصلی ای واسم پیدا بشه تورو لطفا کمکم کنید من دارم دیونه میشم از زانو دردم بعدش نمیدونم این زانوم قبلا صدمه دیده یا مشکل دیگه هس لطفا جوابمو ب ایمیل بفرستید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این مشکل در آینده جدی تر میشه و باید همین الان به فکر درمانش باشید. اگر پارگی مینیسک ها اتفاق افتاده باشه باید حتما زیر نظر پزشک درمان رو پیگیری کنید و در اکثر مواقع عمل جراحی تجویز میشه چون این بافت ها خاصیت ترمیم و بازسازی رو ندارن. فعالیت رو قطع کنید و استراحت کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 21. فوتبالیست گفت:

  سلام ممنون از مطلبتون
  راستش به یه توپ سبک چند ضربه محکم زدم به طوری که زانوم ول شد ۳هفته هم گذشته و تورم هم داره و هنگام راه رفتن پام کامل صاف نمیشه(خم میشه ولی صاف نمیشه) به نظرشما مشکل از مینیسکه یا نه؟؟(ورزشکار هم هستم)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقتی که به یک توپ سبک ضربه می زنید و نیروی زیادی وارد می کنید، به دلیل اینکه توپ آنقدر وزن ندارد که نیرو وارد را جذب کند، این نیرو به زانو برگشت داده می شود یعنی مثل اینکه ضربه ای به آن وارد شود. در خصوص نوع آسیب باید به پزشک مراجعه کنید تا حضوری وضعیت را بررسی کند

 22. Amir گفت:

  سلام در والیبال بعد از پرش برای اسپک با یک پا روی زمین اومدم و اون لحظه احساس درد کمی داشتم اما بدنم که سرد شد درد زیاد تر شد و هنگام راه رفتن هم درد نسبتا شدیدی دارم به نظرتون مینیسک پاره شده

 23. هادی گفت:

  سلام من تو فوتسال. بدون برخورد به کسی یا چیزی فقط با پرش یهو پام از زانو درد شدیدی گرفت و بدنمم میلرزید، عکس انداختم شکستگی نداشت، اوایل کامل باز و بسته نمیشد و فقط رو پنجه میتونسم راه برم، بعد گذشت یک ماه پام کامل باز میشه، بسته هم میشه فقط نمیتونم موقع نماز ببندمش کامل و درد میگیره، فعلا نمیتونمم بدووم، چکار کنم؟ ممنون از راهنمایی هاتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هادی جان وقتی در عکس چیزی مشخص نبوده و اما درد و محدودیت حرکت تداوم داشته باید MRIمی گرفتید، چون امکان آسیب به بافت داخلی زانو وجود داره، الان هم تا دیر نشده اقدام کنید

 24. معصومه گفت:

  سلام ببخشید من مینیسک داخلیم آسیب جزئی دید ۲ماه بهش استراحت دادم بعد اینکه چند ماهی ورزش سبک انجام دادم ولی الان با زدن وزنه سنگین بازم دچار آسیب جزئی شده منظورم از جزئی (قفل نمیکنه فقط احساس درد توی اون ناحیه دارم)الان سوالم اینه با انجام دادن ورزش برای تقویتش میتونه مثل روز اولش بشه ؟؟خیلی نگران این مسئله هستم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همون موقع باید فیزیوتراپی انجام می دادید، الان هم می تونید با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید، مشکل رفع خواهد شد

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *