ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحی

افزایش بیش از حد طبیعی انحنای فوقانی پشت را گوژپشتی،پشت گرد یا کیفوز می نامند.کیفوز به دو صورت کیفوز مادرزادی و کیفوز اکتسابی دیده می شود. کیفوز

کیفوز را به لحاظ منطقه گرفتار به دو نوع تقسیم می کنند:

عمومی و موضعی

کیفوز عمومی:این نوع کیفوز در تمام طول مهره ها دیده می شود.

کیفوز موضعی:کیفوز در منطقه محدودی از ستون مهره ها دیه می شود، مثل کیفوز پشتی.کیفوز را به لحاظ اینکه با حرکات اصلاحی قابل اصلاح باشد یا نباشد به دو نوع تقسیم بندی می کنند:

تلگرام

۱-کیفوز برگشت پذیر یا کیفوز متحرک

مثل کیفوز ناشی از ضعف عضلات و یا کیفوز جبرانی که با حرکات اصلاححی قابل برگشت است.

۲-کیفوز  برگشت ناپذیر یا کیفوز ثابت

این نوع کیفوز با حرکات اصلاحی قابل اصلاح نیست.مثل کیفوز ناشی  از بیماری روماتسیمی جمود ستون مهره ها.تغییر شکل کیفوز در زنان بیشتر از مردان  دیده می شود.نظر به اینکه عارضه کیفوز ، عضلات در پشت دچار کشیدگی می شووند. معمولا" این افراد از درد پشت شکایت می کنند. نوع شدید این بیماری قوز نام دارد و از روی لباس قابل رؤیت است. این نوع کیفوز به ناحیه کوچکی از ستون مهره ای محدود است.در این ناهنجاری بخش کوچکی از ستون مهره ها(در حد فاصل دو تا سه مهره)به صورت زاویه دار بیرون می زند.در نوع خفیف تر این عارضه انحنا جزئی تر است و در سطح کل مهره های پشتی وجود دارد.این ناراحتی که به گوژپشتی برگشت پذیر معروف است.

عمدتاً باید با وسایل ارزشیابی مطالعه و بررسی شود.کوفتگی و احساس درد در قسمت قفسه ی سینه خصوصاً هنگام تلاش و فعالیتهای جسمانی نیز از علایم این ناهنجاری است.استفاده غلط از میز و صندلی، وضعیت های کاری غلط ، وضعیت غلط در هنگام خوابیدن ، کیفوز جبرانی در اثر لوردوزاولیه ، کیفوز مادر زادی، کیفوز جوانی ( بیماری شوئر من)، کیفوز پیری، سل استخوانی، بیماری های روانی مثل افسردگی، بیماری نی خیز رانی ، ضعف عضلات پشت ، ضعف عضلات نزدیک کننده کتف ها به ستون فقرات ( عضلات متوازی الاضلاع )، تقویت بیش از حد یا کوتاهی عضلات سینه ای کوچک.

اما آن چه تشدید کننده این ناهنجاری در ورزشکاران مختلف از جمله بازی کنان بسکتبال ، ژیمناست ها و وزنه برداران است ، تقویت بیش از حد عضلات سینه ای و کوتاهی این عضلات است .این گروه از ورزشکاران دارای ناهنجاری گوژپشتی زمانی که با قدرت و شدت زیاد ، عمل باز کردن و دور کردن بازو انجام می دهند ، شدیدا مستعد دررفتگی قدامی بازو هستند ، علت مستعد شدن به دررفتگی بازو در این ناهنجاری این است که در شرایط طبیعی سطح مفصلی استخوان کتف ( حفره گلونوئید ) و سر استخوان بازو تطابق نسبتا خوبی دارند و زمانی که این ناهنجاری اتفاق می افتد.

سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف در قسمت قدام مفصل بازو کم می شود و بنابراین وقتی شخص حرکت ابداکشن ، اکستنشن همراه به اکسترنال روتیشن را انجام می دهد شرایط مناسبی برای دررفتگی بازو به سمت قدام پیش می آید.

عوامل ایجاد ناهنجاری کیفوز:

کیفوز برگشت پذیر یا کیفوز متحرک

با توجه به نوع ناهنجاری عوامل آن نیز متفاوت است.معمولاً گوژپشتی برگشت پذیر بر اثر رعایت نکردن بهداشت حرکتی،بد نشستن،موقعیت شغلی نامناسب و استفاده از وسایلی مانند میز و صندلی نامناسب در بلند مدت ایجاد می شود.عوامل دیگری مثل ضعف عضلات را نیز می توان علت این عارضه دانست. چنانچه در فردی دو یا چند عامل ایجاد صدمه،مثل ضعف عضلانی و کار با میز نامناسب در زمان طولانی وجود داشته باشد، بیشتر دچار صدمه می شود.تحقیقات نشان داده است که این ناهنجاری بیشتر مشکل دختران نوجوان است و غالباً سه الی شش مهره ی ستون فقرات در این ناهنجاری چنین هستند.

کیفوز برگشت ناپذیر یا ثابت

این نوع تغییر شکل همانطور که گفته شد با استفاده از حرکات اصلاحی نمی تواند بر طرف شود.علل این نوع کیفوز عبارت است از: شکستگی  هایی متعدد در ستون مهره ها، جمود ستون مهره ها ، بیماری شوئرمن و بیماری سل ستون مهرها

انواع کیفوز:

کیفوز مادرزادی:نارسایی در تشکیل تمام یا قسمتی از سطح قدامی مهره ها و اختلال در جدا شدن قسمت قدامی  مهره های مجاور هم، باعث ایجاد کیفوز مادرزادی می شود.

کیفوز جوانی:نوعی کیفوز ثابت و کمانی است که در حدود سنین بلوغ بوجود می آید. علت آن تغییر شکل گوه ای در یک یا دو مهره است که تغییرات مشخصی را در کلیشه رادیولوژیکی ایجاد می کند. هر دو جنس دختر و پسر به طور مساوی دچار این ناراحتی می شوند و سنین شیوع بین ۱۳ تا ۱۷ سالگی است. کیفوز در طول ۶ الی ۹ ماه ثابت می شود و یک حس درد موضعی وجود دارد.

 

کیفوز پیری:علل کیفوز پیری را می توان چند مسأله دانست، از جمله: پوکی استخوان، کیفوز منتقل شده از دوران جوانی، گوژپشتی حقیقی، کیفوز ناشی از سل ستون مهره ها.

عوارض ناهنجاری:این ناهنجاری ممکن است از دو لحاظ اثر نامطلوب داشته باشد

الف)شکل ظاهر

ب)عوارض فیزیولوژیک

الف)شکل ظاهری: در اثر افزایش قوس ناحیه ی پشت،شانه ها و پشت به عقب می روند و گردن و سر به جلو می آیند.شکم تا حدودی می افتد و در نتیجه نمای کلی بدن از حالت طبیعی خارج می شود که خود می تواند پیامد های روانی نامطلوبی داشته باشد.

ب)عوارض فیزیولوژیک: قوس ناحیه ی پشتی به کمک انحنای دنده ها و جناغ سینه،قفسه و حفره ی استخوانی را به وجود می آورد که امکان فعالیت قلب و دم و بازدم را تسهیل می کند.به هم خوردن این تعادل باعث محدودیت در این قفسه می شود و در نتیجه امکان فعالیت طبیعی این اندامها با مشکل مواجه می شود.به ویژه زمانی که فرد فعالیت شدیدتری داشته باشد،ریه ها دم و بازدم عمیقتر و فضای بیشتری برای فعالیت نیاز دارند.در این افراد محدودیت قفسه سینه کاهش ظرفیت قلب و گردش خون را به دنبال دارد که این خود آستانه ی خستگی فرد را پایین می آورد.

در کل می توان گفت عوارض ناشی از کیفوز :

 • ایجاد ظاهری  ناخوشایند
 • کوتاهی ارتفاع تنه فرد
 • افزایش فشار روی مهره ها
 • گرفتگی عضلات
 • درد در ناحیه پشت
 • کاهش تحرک ستون مهره ها
 • کاهش میزان باز شدن قفسه سینه
 • آسیب های عصبی

افزایش سطح اسید لاکتیک خون،افزایش مرحله ی اول وام اکسیژن ،تأخیر مرحله ی برگشت ضربان قلب به حالت اولیه،همچنین کاهش حجم تنفسی نتیجه ی وضعیت بدنی غیر مطلوب است"به نظر می رسد در مجموع ناهنجاری های ستون فقرات پشت گرد بیشترین نقش را در ایجاد موارد فوق داشته باشد.با توجه به اینکه این ناهنجاری به صورت آرام ادامه پیدا می کند تا زمانی که رشد اسکلت متوقف می شود لازم است در شرایط و سنینی که رشد بدن سریع است توجه بیشتری به این موضوع بشود و مطابق دستور پزشک از محافظ کمری استفاده شود.

پیشگیری و درمان

در پیشگیری این ضایعه عواملی مثل درجه ی ناهنجاری،سن،وضعیت شغلی و توانمندی جسمانی ‌مؤثر است.چنانچه این ناهنجاری خفیف باشد با حرکات جسمانی قابل پیشگیری است.اما اگر ناهنجاری از نوع ثابت باشد و یا اساساً در اثر بیماری خاص ایجاد شده باشد باید با پزشک مشورت شود.

اصول کلی حرکات: طراحی برنامه ی حرکات برای پشت گرد باید به گونه ای باشد که سه هدف عمده ی زیر را تأمین کند:

جنبش پذیری مناسبی در طول ستون فقرات،به ویژه مهره های پشتی ایجاد کند.

عضلات سینه ای را که در نتیجه ی این عارضه به شدت منقبض و کوتاه شده اند،کشیده و منعطف کند.

عضلات ناحیه ی خلفی پشت(ذوزنقه،متوازی الاضلاع،راست کننده های ستون فقرات)تقویت شوند.

حرکات اصلاحی کیفوز

تمرین۱

هدف: ایجاد جنبش پذیری در ستون فقرات

روش اجرا: در حالت ایستاده با پاهای نیمه باز دست ها را در بالای سر مستقیم نگه دارید و بالاتنه را به سمت راست و چپ خم کنید.چندین مرتبه این حرکت را انجام دهید.تمرین را می توان در حالی که دست ها در پشت سر قرار می گیرند به سمت جلو و عقب نیز انجام داد.

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحیتمرین۲

هدف:توسعه انعطاف و کشش در عضلات ناحیه ی سینه

روش اجرا: بایستید سپس کمر خود را خم کنید دست ها را روی وسیله ای متناسب با ارتفاع تهیگاه(میز،نرده با صندلی)قرار دهید.سپس سعی کنید ناحیه ی بالاتنه خصوصاً قفسه ی سینه به سمت پایین قوس داده شود.به حالت اولیه برگردید.حرکت را چند بار تکرار کنید.

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحیتمرین۳

هدف:ایجاد انعطاف و کشش در عضلات ناحیه ی سینه

روش اجرا: این تمرین دو نفره به دو صورت نشسته و ایستاده انجام می شود. دو نفر پشت به یکدیگر قرار می گیرند و دست های یکدیگر را در حالی که به بالای سر کشیده شده است می گیرند.شروع حرکت به این ترتیب است که یک نفر با خم کردن تنه ی خود نفر دیگر را به پشت خود می کشد،سپس به حالت استراحت بر می گردد و فرد دیگر همین حرکت را تکرار می کند.بهتر است این حرکت ابتدا نشسته و سپس ایستاده انجام شود.

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحیتمرین۴

هدف: تقویت عضلات پشت و شانه ها

روش اجرا:روی شکم دراز بکشید و در حالی که پاها کاملاً کشیده است دست ها را به سمت جلو و بالای سر نگه دارید.دست ها و سینه را به آرامی از روی زمین بلند کنید و دوباره به آرامی به حالت اولیه بر گردید.سعی شود در اجرای این حرکت پاها روی زمین ثابت باشد.حرکت را تکرار کنید.

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحیتمرین ۵

فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را یا پشت کمر به همدیگر قفل می کند و یا در پهلو قرار می دهد.سپس سر و سینه را از زمین بلند می کند و برای چند لحظه در این وضعیت نگه می دارد.

ناهنجاری پشت گرد یا کیفوز و حرکات اصلاحیدر ادامه

بهترین توصیه برای افراد مبتلا به کیفوز خفیف این است که زیر سر خود بالشت نگذارند اگر شخص نتواند خود به تنهایی و به راحتی این ناهنجاری را اصلاح کند بهتر است حرکات اصلاحی به صورت یا کمکی توسط درمانگر شروع شود برخی از این حرکات به این شرح هستند :

۱ ) شخص به پشت دراز می کشد در این حالت یک بالشت در ناحیه پشتی قرار داده شده و از شخص در خواست می شود که روی بالش به پشت فشار آورده و درمان گر می تواند به قسمت بالای سینه وی فشار وارد کند

۲ ) شخص ایستاده ، درمان گر از قدام او را بغل کرده با قلاب کردن دست ها دور سینه فرد ، با سینه خود به سینه او فشار وارد می کند

۳ ) شخص به شکم دراز کشیده یک بالش در زیر شکم وی قرار داده می شود در این حالت از وی در خواست می شود دست های خود را روی زمین قرار داده و سر و سینه خود را بالا می آورد

۴ ) در همان وضعیت قبل دست های خود را در طرفین بدن قرار داده و سر و سینه خود را بالا می آورد

۵ )در همان وضعیت یک دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد

۶ ) در همان وضعیت دو دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد

۷ ) در همان وضعیت وزنه ای را به دست وی داده و از او درخواست می شود سر و سینه خود را بالا بیاورد

آموزش وضعیت های صحیح

صحیح ایستادن:باید یاد بگیرید که در حالت ایستاده، بدن خود را در وضعیت صحیح نگه دارید تکرار این حالت و حفظ بخشهای مختلف بدن در راستای طبیعی، موجب بهبود تغییر شکل بدنی می شود.

صحیح خوابیدن:فرد باید به پهلو بخوابد و ارتفاع بالشت زیر سرش را هم اندازه با ارتفاع شانه هایش انتخاب کند. بعضیها عادت دارند وقتی به پشت می خوابند از بالشت های بلند و یا چند بالشت استفاده کنند که در دراز مدت، تغییر شکل بدنی به صورت کیفوز به وجود می آید.

وضعیت صحیح کار:سعی کنید در هنگام انجام کارهای روزانه حتما بدن را در وضعیت صحیح خود قرار دهید، مثلا نشستن بر روی صندلی کمر به صورت صاف و عمود قرار بگیرد، یا در کارهایی نظیر جارو زدن که باید در وضعیت نیمه خمیده باشید، کمر را به صورت تحدب خم نکنید بلکه کمر به صورت صاف و با زاویه دادن به زانو و ران کمی به جلو متمایل شوید.

ادامه آموزش وضعیت های صحیح

منبع:اختصاصی elmevarzesh.com

حرکات اصلاحی ترجمه و تألیف: دکتر یحیی سخنگویی

حرکات اصلاحی دکتر ابوالفضل فراهانی

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۵۴ نظر

 1. ح.فیضی گفت:

  salam..portaleton vaghean jalebe ..az samime ghalb tabrik migam…age ejaze bedi az matalebeton estefade mikonam…kheili be dardam khord

 2. غزاله گفت:

  زحمت کشیدید ولی چه فایده که نمیشه کپی کرد

 3. محسن گفت:

  واقعا عالی

  دستتون درد نکنه

 4. رویا گفت:

  کاش کنار تمرینای ورزشی عکس هم داشت

 5. رویا گفت:

  خیلی خیلی ممنون از لطفتون
  واقعا مفید بود.

 6. مهری قاصدی گفت:

  تشکر از زحمات شما … مطالب بسیار مفیدی بود .

 7. الیسا بهادری گفت:

  kheili khooban mer30.omidvaram hamishe moafagh bashid.

 8. عظیمه محیر گفت:

  مطالب کاربرردی بودن بازم ازاین کارا بکنین

 9. ف . بی نظیر گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون :ولی متاسفانه کپی نمیشود ممنون میشم برام ایمیل کنید ضمنا اگر اطلاعاتی در مورد کیفوز مادرزادی دارید برام ایمیل کنید .
  سپاسگزارم

 10. davood valipoor گفت:

  salam…siteton alie aliiii…khoda kheyreton bede…faqat age mishe az axhaye bishtari estefade konid.mamnoon

 11. زهرا فرهادی گفت:

  سلام . من خواهری دارم ۱۳ ساله . پشت گردنش به حالت ناهنجاری برآمده شده و شکل بدی گرفته که البته کیفوز نیست . برا رفع مشکلش چیکار باید کرد؟؟؟؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام خانم فرهادی، دو ناهنجاری کیفوز و پشت تابدار روی مهره های انتهای گردن تأثیر می گذراند ولی آنقدر شدید نیست، توصیه می کنیم یا به پزشک ارتوپد مراجعه کنید یا به مراکز حرکات اصلاحی

 12. زهرا فرهادی گفت:

  ببخشید مشکلش حل میشه و به حالت اولش برمیگرده ؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   اکثر ناهنجاری با حرکات اصلاحی قابل رفع هستند، منتها چون الان برای ما مشخص نیست مشکل چی هست نمی تونیم در این خصوص نظری بدیم

 13. زهرا گفت:

  سلام و احترام
  من ۳۰ساله ام کیفوز خفیف دارم که ارتوپد با دیدن گرافی ام گفت فقط با عمل قابل اصلاح هست، با این وجود آیا این حرکات ورزشی می تونند به رفع مشکل کمک کنند؟

 14. نام و نام خانوادگی گفت:

  سلام خسته نباشید میتونید هزینه جراحی رو بگین

 15. سوده گفت:

  bsiyar ali bud

 16. zahra گفت:

  سلام.۱۷ساله م هست هم پشت گرد و هم گودی کمر دارم ولی خفیف.وقت ورزش مداوم برای رفع مشکل کمرم روندارم می شه از قوز بند استفاده کنم؟؟روش غیر ورزش برای از بین بردن گودی کمر هست؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر روش دیگری وجود ندارد، شما باید هم وضعیت های صحیح بدن مثل نشستن، خوابیدن و راه رفتن را رعایت کنید و هم حرکات اصلاحی انجام دهید، قوز بند در کنار این موارد مؤثر است و فقط باعث می شود به شما کمک کند تا بدن را در وضعیت صحیح کنترل کنید

 17. شمس گفت:

  بسیار عالی از مطالبتون در گروه تربیت بدنی بی تالک استفاده کردم برای آموزش و آگاهی که به اهمیت تربیت بدنی پی برده شود که از نظر بنده باید در کشور قبل از نظام پزشکی برای تندرستی و پیشگیری یاد بشود

 18. آزاده گفت:

  سلام .ممنون مطالب عالی بود.اگه این ناهنجاری در قسمت پایینتر یعنی بین مهرهای۵م تا ۱۲م پشتی باشه همین حرکات انجام بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. این حرکات اصلاحی برای کیفوز است اگر شما اطمینان  دارید که دچار این ناهنجاری هستید حرکات اصلاحی را انجام دهید

 19. فاطمه گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه قوز دارم و کتفم برجسته شده و شونه هام رو به جلو شدن می خواستم بدونم آیا با جراحی مشکلم رفع میشه و اینکه حدودا هزینه اش چقدر میشه ٬جراحی خطر نداره؟ ممنون

 20. پیام گفت:

  با سلام من ۳۴ سال دارم کیفوز حدود ۵۰ درجه با حرکات کششی فوق اصلاح میشه یا خیر. با عمل چطور عمل جراحی سختی داره ؟ یا نه ؟

 21. فاطمه گفت:

  سلام باز هم اسم عضلات ممنون میشم اگه لحاظ شه

 22. فروتن گفت:

  با سلام
  من ۲۱ سالم هست و حدود ۵ ماهه زایمان کردم و متاسفانه دچار کیفوز دردناکی شدم٬ ایا مشکل من با ورزش رفع میشه یا باید به فکر جراحی باشم؟ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   آیا قبل از زایمان کیفوز داشتید یا خیر؟ برای درمان با حرکات اصلاحی دکتر متخصص باید تشخیص دهد آیا عارضه شما برگشت پذیر و قابل اصلاح است یا خیر. اگر اصلاح پذیر باشد با تمرینات اصلاحی قابل درمان است اما نیاز به صبر و تلاش دارد. در غیر اینصورت باید باید عمل جراحی شود.

 23. ستاره گفت:

  باسلام
  این مطلب واقعاً جالب و آموزنده است. بطورکامل و علمی توضیح داده شده است . تمرینات هم بسیار مفید هستند . خدا قوت و خیلی ممنون .

 24. ستاره گفت:

  باسلام
  ببخشید یک سئوال داشتم . آیا انجام این حرکات تمرینی برای مشکل گودی کمر یا دیسک خفیف مهره کمری یا لقی مهره کمری ضرری ندارد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   این تمرینات مخصوص کیفوز است و احتمال تداخل با گودی کمر وجود دارد. ممکن است این حرکات گودی کمر را بیشتر کند.

   • ستاره گفت:

    باسلام و ممنون از پاسختون .
    به نظر شما برای رفع قوز پشت در حالیکه دچار گودی کمر نیز هستم باید چه کرد؟ من چون در اهواز زندگی میکنم و فکر میکنم تقریباً نزد اکثر فیزیوتراپی ها و ارتوپدها را برای حل مشکلات جسمی ام (ناحیه کمر و ستوان فقرات) رفتم ولی نتیجه ای که نگرفتم بلکه آسیبهای جدیدی را به من وارد کردند. و اکنون واقعاً در زندگی مستآصل و ناامید از درمان شده ام. اگرراهنمایی بفرمایید بسیار ممنون میشوم.

    • رامیار نجفی گفت:

     کار شما سخته. اما نباید نا امید شوید. ضمن حفظ روحیه و پشت کار تمرینات زیر را انجام دهید.

     بارفیکس برای تقویت عضلات کمر بند شانه ایی، حرکات کششی مخصوص سینه و قسمت جلوی سرشانه و کتف ها مثلا باز کردن دست ها به طرفین، بر روی یک میز شیب دار دراز بکشید مثل میز پرس بالاسینه و دو دمبل در دست بگیرید و با باز و بسته کردن دست ها عضلات پشت را تقویت کنید، حرکات شکم برای تقویت عضلات شکم، پلانک، پل بصورتی که کمر زیاد به سمت بالا نرود که ایجاد قوس کند. بارفیکس اصلاح شده بصورتی که کمر قوس پیدا نکند. فکر میکنم این تمرینات باعث تشدید قوس کمر نشود. برای اطمینان بیشتر می توانید با فیزیوتراپ و پزشک متخصص مشورت کنید.

 25. حانی گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون اگر ممکنه برای حرکات اصلاحی کیفوز زمان بگذارید ک چقد باید هر حرکت انجام بشه ممنونم

 26. سیمین گفت:

  درود بر شما
  میخواستم ضمن تشکر از زحمات بیدریغ شما به یک مطلب مهم اشاره کنم که در کنار توضیح تمرینات ، تصاویر متحرک هم به نمایش گذاشته شود تا افرادی که این مشکل را دارند با دقت هرچه تمامتر آنرا انجام داده و خدای ناکرده با انجام اشتباه حرکات آسیب بیشتری به ستون مهره هایشان وارد نشود. باتشکر و موفقیت روزافزون برای شما.

 27. سپهر منصوری گفت:

  دست شما درد نکنه بسیار خوب بود

 28. ایمان گفت:

  سلام. مرسی خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون من از دوازده ساگی بدلیل. نشتن زیاد جلوی کامپیوتر دچار کیفوز شدم بعد در ۱۵ سالگی کمک خودشو نشون داد که خیلی تو روحیم تعصیر گذاشته. علان هم ۲۲ سلامه دکتر هم مراجع کردم. که بدلیل کیفیت بده عکس حدود ۵۵ درجه تشخیص داد که بعد بدلیل وضعیت بد. مالی نتونستم برم دکتر. و بیشتر سر کار بودم علان کتفهام یکی بیروزدگی بیشتر داره و وقت خواب کامل حس میشه که بدنم یکترف فشار بیشتری داره روی حالت سینه هم. تعصیر گذاشته. زیاد راه برم. کمر درد شدید. با بیرون زدگی شدید کتفها مواجع میشم. اطفان کمک کنید. که میتونم عمل کنم دیگه از ورزش خسته شدم. دلم واس روزای پچگیم تنگ شده

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این وضعیت بعید به نظر می رسد با حرکت درمانی اصلاح شود، یعنی احتمالاً عمل گزینه بهتری باشد، در این خصوص هم با فیزیوتراپ و هم متخصص ارتوپد مشورت کنید که عمل لازم هست یا نه

 29. احمد گفت:

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون
  من دو ماهی هست بدنسازی میرم
  و متوجه شدم یه خورده کیفوز دارم و سرم هم یه خورده به سمت جلو هست
  کدام حرکات بدنسازی باعث تشدید این ناهنجاری میشه؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حرکاتی مثل سیم کش از پشت، سرشان هالتر از عقب و حتی حرکت اسکوات میتونه در تشدید این عارضه موثر باشه.

 30. احمد گفت:

  سلام… ایا توی بدنسازی با قوی کردن پشت میشه کیفوز را درمان کرد؟؟؟؟

 31. فردین گفت:

  با سلام مطابتون خیلی عالی بود لطفا به امیل ما هم بفرستین

 32. آرمان گفت:

  خیلی عالی بود.ولی اینکه متن کپی نمیشه خیلی بده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *