درس های زندگی که می توانیم از ورزش یاد بگیریم

مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

وقتی از ورزش و فعالیت بدنی حرف میزنیم، شاید تنها چیزی که از ذهنمان می گذرد یا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، سلامتی و تناسب اندام باشد. اما ورزش کردن تنها جسم ما را تحت تأثیر خود قرار نمی دهد، بلکه زندگی و تفکرات ما را نیز دگرگون می کند. شاید از خودتان بپرسید، چگونه یک فعالیت فیزیکی می تواند پندآموز باشد؟ تأثیرات مفید فعالیت ورزشی بر سلامت، تناسب اندام، افزایش ظرفیت قلبی عروقی و تنفسی و کاهش استرس و … انکارناپذیر است. اما جالب است بدانید که همین فعالیت بدنی اگر تداوم داشته باشد، تغییراتی در نگرش ورزشکار در زندگی ایجاد می‌کند و دریچه‌های جدیدی را برای او می‌گشاید. وقتی که در حال مطالعه مطلبی در این وب سایت بودم، به فکرم رسید که شاید بد نباشد تا از این تجربیات، دیگران هم استفاده کنند.

درس های زندگی که می توانیم از ورزش یاد می گیریمدشوارترین مرحله یک کار، شروع آن است

برای خیلی از ما آدم ها شروع یک کار در واقع از خود کار سخت تر به نظر می رسد، اما هرگز به خاطر دشوار بودن کار، از آن نترسید. مرحله دشوار کار که همان آغازش باشد را انجام دهید، به تدریج در ادامه کارها روی غلطک می‌افتید. این قضیه مصداق فعالیت ورزشی خیلی از ماها است، هنگام شروع شاید فقط انگیزه است که نمی گذارد فعالیت را ترک کنیم، خیلی ها به دلیل ناتوانی در همان اوایل قید سلامتی و تناسب اندام را می زنند!

استمرار باعث عادت می‌شود

هیچ کس ورزشکار به دنیا نمی‌آید، کسانی که اهل ورزش نیستند، حتی تصور نمی‌کنند که بشود هفته‌ای ۴ بار، هر بار مثلا" ۱۰ کیلومتر دوید. آن ها از خودشان می‌پرسند که این ورزشکارها انگیزه چنین فعالیتی را از کجا می‌آورند؟ حقیقت این است که استمرار و پیشتکار در یک کار مثبت، به تدریج باعث شکل‌گیری عادت‌های مثبت می‌شود، خواه مسواک زدن به موقع باشد، یا دویدن یا مطالعه کردن.

شما رقیب ندارید، راهنما دارید

در ورزش محال است با کسی رقابت نداشته باشید، البته رقابت سالم همیشه رمز موفقیت است. ولی رقابتی که باعث ایجاد تنفر و کینه اندوزی شود، دودش به چشم خودتان می رود. کسی که کاری را بهتر از شما انجام می‌دهد، در حکم راهنمایی شما است نه رقیب شما. اگر کسی را سراغ دارید که بهتر و بیشتر از شما ورزش می کند و برنامه منظم ‌تری دارد، ناخودآگاه از او یاد می‌گیرید که منظم تر باشید و از وقت‌های فراغت خود بهتر استفاده کنید. همین فلسفه در زندگی هم به شما یاد می‌دهد که وقتی آدم موفق تر و بهتری می‌بینید، به جا بخل و حسد، یاد بگیرید که از او بیاموزید.

افزایش مهارت و توانایی با درد آمیخته است!

کسی که می خواهد به اندامی مناسب برسد یا اینکه توانایی وظرفیت ورزشی خود را بالا ببرد و در نهایت از این موفقیت لذت ببرد، باید فشار به عضلات را تحمل کند، باید گرما و سرما، عرق کردن، کوفتگی و… را تحمل کند. تا به حال با کسی آشنا نشده ام و یا نشنیده ام که برای اینکه بتواند یک آدم موفق در زندگی باشد، یا در کاری مهارت پیدا کند، بدون رنج به آن رسیده باشد. واقعیت همین است، هیچ راه میانبری نیست که شما بتوانید بدون درد و رنج در زندگی و کارتان موفق شوید. کوه با نخستین سنگ آغاز می شود و انسان با نخستین درد.

درس های زندگی که می توانیم از ورزش یاد می گیریمهیچ مرزی برای توانایی‌های شما وجود ندارد

وقتی به تدریج ورزش را شروع می کنید، خیلی زود متوجه می شوید که می توانید رکوردهای خودتان بهبود ببخشید و حتی رکورد دیگران بشکنید. برای درک بهتر کار یا فعالیتی را به یاد آورید که در ابتدا خیلی ساده آن را آغاز کرده اید و حتی شاید پیش خودتان گفته اید، نمی توانید آن را توسعه دهید، ولی پشتکار شما آن فعالیت را به جای رسانده که شاید هیچ وقت تصور نمی کردید از رقیبان خود و یا حتی کسانی که الگو شما بوده اند جلو بزنید! همان آدمی که در روزهای اول از به پایان بردن یکی دو کیلومتر دویدن ناتوان بود، به تدریج متوجه می‌شود که می‌تواند کیلومترهای بیشتری را بدون خستگی طی کند. به طریق مشابهی در زندگی عادی هم شما یاد می‌گیرید که می‌توانید بیشتر تلاش کنید، مطالعه کنید و خستگی‌ناپذیر شوید.

هر چیزی ممکن است برنامه ریزی دقیق شما را بهم بزند

برای ورزش در ماه آینده برنامه ریزی می کنید ولی مصدومیت، بارش باران یا گرمای زیاد، جلسات کاری برنامه ریزی شما را به هم می زنند. بعضی از آدم‌ها از قانون همه یا هیچ پیروی می‌کنند. یعنی به محض اینکه حس می‌کنند برنامه ایده‌آلشان به هم ریخته، به کلی عصبی و ناامید می‌شوند و به اجرای هشتاد درصد برنامه هم رضایت نمی‌دهند. اما ورزش کردن به شما یاد می‌دهد که همیشه این مزاحم های غیرقابل پیشبینی وجود دارند، نباید از آن ها ترسید، باید به اجرای باقی برنامه رضایت داد و به علاوه در نظر گرفت که همیشه امکان جبران وجود دارد.

وقتی خسته و ناتوان می شوید و برای پایان وسوسه می شوید!

فرض کنید در سربالایی می‌دوید ناگهان نفس کم آورده‌اید، هر لحظه خستگی عضلات و فشار روی قلب و ریه شما زیاد می شود و به شما نهیب می‌زنند که می‌توانی توقف کنی. یا دارید وزنه ای را جابجا می کنید، فشار آنقدر زیاد می شود که ناگهان به خودتان می گویید وزنه را زمین بگذار. اما وقتی مقاومت می کنید و به تدریج توانایی شما بالا می رود، یاد می گیرید که به این وسوسه ها "نه" بگویید. در زندگی هم گاهی وقت ها این وسوسه ها می تواند هر آدم مصممی را خسته و باعث توقف ادامه کار شود. ممکن است سختی کار، روند پیشروی شما را کُند کند، اما نباید باعث توقف شما شود.

خوشحالی فقط در خط پایان نیست

شاید ورزشکارانی را دیده باشید که در حین گوش کردن به موسیقی مدام می دوند و برایتان سؤال می شود که او چرا خسته نمی شود؟ چرا با لذت می دود؟ در این لحظات عضلات و اعصاب آدم هر لحظه به آدم یادآور می‌شوند که تو در حال انجام ورزشی سودمند هستی، آرام هستی، خون در رگانت با سرعت جریان دارد و داری بهترین کار دنیا را می‌کنی! در واقع نشاط و سرخوشی تنها در لحظه رسیدن به خط پایان نیست، یاد بگیرید که در حین ورزش و عرق ریختن هم از فعالیت خود لذت ببرید. به طریق مشابهی ما در حین انجام کارهای دشوار برای رسیدن به هدف‌های زندگی خود باید یاد بگیریم که از کار خود لذت ببریم، چه آنگاه که برای خریدی ضروری مجبوریم اضافه کاری کنیم، چه آنگاه که برای قبولی در آزمونی، ساعت‌ها مطالعه می‌کنیم.

از موفقیت های کوچک شاد باشید و لذت ببرید

دوست دارید روزی برسد که بتوانید شکم ۶ تکه داشته باشید، یا بتوانید در یک مسابقه ماراتون شرکت کنید، اما شما هنوز خیلی با آن روز فاصله دارید، ولی این فاصله نباید شما را از لذت بردن منع کند! موفقیت های کوچک دست به دست هم می دهند تا به یک هدف بزرگ برسید، هر پیشرفت حتی کوچک به معنی موفقیت و نزدیک شدن شما به هدفتان است.

شما از ورزش کردن چه درسی گرفته اید؟ تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۶ نظر

 1. زهراحیدری گفت:

  خیلی عالی بود….خیلیییییییی…انرژی مثبت بود:)))))

 2. آزاده صفایی گفت:

  عالی بود مرسی از انرژی مثبت نویسنده..
  من خودم دونده استقامتم و ساعت ها از دویدنم لذت میبرم. چه بسا تمرین پرفشارمن رو بیشتر در پایان کار به وجد بیاره …فقط با افزایش تحمل و میل و اشتیاق زیاد برای تمرین منظم به هدفم نزدیک شدم .

 3. مهتاب گفت:

  ممنون..لطفا مطالب آموزشی و حرکات جدید رو بیشتر،بذارید..مثل قبلا

 4. محمد گفت:

  سلام،سایتتون عالیه خیلی حال کردم باهاش موفق و پیروز باشید

 5. zahra گفت:

  بسیار عالی بود و این مطلبی که ارایه دادید تا حدودی در مسایل ورزش قهرمانی من اتفاق افتاده. سپاسگزار

 6. اشکان گفت:

  دقیقا همینطوره ۲۸ فروردین ماه امسال بود که رفتم آزمایش خون دادم.تریگلیسیرید کلسترول و هر ۳ تا آنزیمهای کبدیم بالا بود.وزنم ۸۴.۵ بود و قدم ۱۷۰.از فرداش شروع کردم رژیم گرفتن و پیاده روی روزانه رو با ۳ کیلومتر شروع کردم.تا جایی که هرروز ۹ کیلومتر راه رفتم و بعد ۵ ماه آزمایش دادم تمام مشکلاتم از بین رفته بود.از تیر ماه هم بدنسازی رو شروع کردم و تا به امروز ادامه دادم و الان ۶۶ کیلو شدم.واقعا عالی بود.هرروز هم مطالعه داشتم در مورد نحوه چربی سوزی متابولیسم و بیوشیمی بدن و تمام چیزهایی که لازم بود و هنوزم ادامه میدم.چه مقالات ایرانی چه خارجی.واقعا یه حرکت باعث شد نه تنها بدنم بلکه دانش و آگاهی هم به مواد غذایی و ورزش خیلی بیشتر بشه و همینطور فکر و نحوه زندگی بهتر.زمانی که میبینم یه نفر داره یه بطری نوشابه میخوره پیش خودم میگم نمیدونه داره با بدنش چیکار میکنه.
  امیدوارم همه بتونن هرروز ورزش کنن و زندگی سالمی داشته باشن و همیشه انگیزه انگیزه انگیزه حرف اول رو میزنه و باعث میشه آدم کاری رو شروع کنه.برای هر آدمی چیزی که باعث ایجاد انگیزه میشه متفاوته.فقط بگردین انکیزتون رو پیداش کنین و بعد از اون مرحله به مرحله پیشرفت رو ببینین.
  با تشکر از سایت بسیار عالی علم ورزش

 7. امیر گفت:

  واقعا لذت بردم.
  اولین بار بود که در جایی، غیر از فواید فیزیکی ورزش، درسهای زندگی ورزش رو هم مطرح شد.
  با سپاس

 8. رضا گفت:

  سلام.
  عالی بود امیدوارم موفق باشید

 9. یکی گفت:

  سلام .ده سالی میشد که قید ورزش کردن رو زده بودم . یه روز بعد از ظهر بود که یکی از دوستام گفت بیا بریم کوه . باهاش رفتم و وقتی مسافت کوتاهی از دامنه ی کوه رو طی کرده بودیم حس کردم داره به بدنم فشار میاد . همچنان که پیش میرفتم نفسم بیشتر میگرفت و به شش هام و سیستم قلبی عروقیم فشار بیشتری وارد میشد .صدای تپش قلب و عروقم رو در گوشم حس میکردم جوری که شنیدن صدای محیط برام خیلی سخت بود ….سرم سنگین شده بود و چشام گاهی سیاهی میرفت ..گلوم میسوخت …و آب دهنم به غلظت و کشش ِ عسل شده بود جوری که توف کردن برام معضل شده بود … دوستم که حال من رو دیده بود مدام دلداری میداد و میگفت اشکال نداره لابد غذای سنگین خوردی و به همین دلیل گردش خونت مشغول هضم غذاست.مسافت بیشتری رو طی کردیم شکمم درد گرفته بود . نفسم بالا نمیومد و قلبم تیر میکشید. از طرفی نمیخواستم باور کنم چی به سرم اومده ..بدنی که قبلا وقتی ساعت ها فوتبال بازی میکردم و اصلا احساس خستگی نمیکردم و بیشتر و بیشتر از دویدن و بازی کردن لذت میبردم.آره دوست ِ من! ..الان دیگه وجود نداشت . بدنم خیلی زیاد افت کرده بود .ضعیف و ترحم بر انگیز شده بودم ..همونجا تصمیم گرفتم دوباره ورزش کنم .چند روز بعد لباسامو ورداشتم و رفتم سالن ورزشی محل و مشغول دویدن آهسته و آروم شدم …هفته ی اول پنج شش دقیقه آروم دویدم ..هفته دوم هفت هشت دقیقه ..هفته سوم تا ده دقیقه و هفته چهارم حدودا دوازده دقیقه و …چهارده دقیقه شانزده و هجده دقیقه و….و من الان میتونم من واقعا میتونم !.. بدون اینکه بهم فشار بیاد ..بدون اینکه بخوام ! نفس کم بیارم .گاهی وسط دویدن یه صدایی بهم میگه بسه خسته ای وایسا یه کم استراحت کن ولی من بهش میگم جان؟ وات؟ پلیز اسپیک این انگلیش :دی…..وقتی این کار رو شروع کردم از همون اول یه احساس جدید توی وجودم متولد شد..این احساس که من واقعا حس کردم نشاط بخش ترین کاری که توی همه ی عمرم کردم همین لحظه هایی هست که میام سالن ورزشی و مشغول دویدن و حرکات ورزشی میشم …طوری که هیچ لذت دیگه ای رو با این لذت عوض نمیکنم … من برای نشاط و تجربه ی اون حس عالی ورزش میکنم …اون حسی که به من میگه : تو روز به روز داری بهتر میشی …حسی که میگه :این مفید ترین کار و نشاط بخش ترین کاریه که میتونی انجام بدی کاری که حتی خستگیش لذت بخشه…حسی که لذتش وصف نشدنیه …جالبه همین اواخر دوباره با دوستان رفتیم کوه …و من حس کردم که خیلی خیلی خیلی بهتر شدم…..و من توی کوه با خودم فکر کردم که : هر کاری که بکنی این طبیعت و این نظام هستی جوابشو بهت میده …بی کم و کاست همون جوابی که باید بده رو خواهد داد …….و این بیت مولانا زمزمه ی لحظه هام شد : این جهان کوه است و فعل ما ندا …سوی ما آید نداها را صدا .سپاس.

 10. حمیدرضا گفت:

  برای من به شخصه که واقعا عالی و مثبت بود.به جرات میتوانم ب

 11. AZITA گفت:

  سلام. امیدوارم خوب باشین. من عااااااااشششششششق کوهنوردیم… حتی اگه هزار بار به دنیا بیام بازم دفه هزارم کوهنوردیو انتخاب میکنم… بهترین ورزشیه که خدا خلق کرده…

 12. بیتا گفت:

  ممنون از مطالب عالیتون اگه میشه فیلمهای پیلاتس رو هم بزارین
  اگه میتونین دوره های مربی گری و مکانشو هم اطلاع رسانی کنین

 13. پیام آستانه گفت:

  درود بر شما مطالب جالبی بود.بدرود

 14. زهره گفت:

  عالی بود.مرسی

 15. مریم گفت:

  سرچ کردم آغاز ورزش …انگیزه به اینجا رسیدم چون واقعا تنها چیزی که مانع می شه ورزش کنم تنبلیه من سی کیلو اضافه وزن دارم نود و خورده ای شدم با قدی بلند …..ولی شب و روز سال های ساله که به خاطر این اضافه وزن زجر می کشم و ….بماند ….. ممنون از مطالب ارزنده اتون کاش مقاله های بیشتری در این زمینه وجود داشت …..تصمیم گرفتم برم باشگاه ….

 16. علي شقاقي گفت:

  کاملاً صحیح و عالی ، خیلی استفاده کردم
  ممنون از زحماتتون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *