قفل شدن زانو نشانه چیست؟ و روش های درمان آن

روی زمین چهار زانو نشسته اید و ناگهان می بینید نمی توانید بلند شوید! یا در حال ورزش ناگهان زانویتان را نمی توانید خم کنید. انگار گیره ای پایتان را نگاه داشته و نمی گذارد آن را حرکت بدهید. در وضعیت عادی زانو مانند یک لولای در عمل می کند، اگر چیزی در لولای در بگذارید دیگر کار نمی کند و در جای خود متوقف می شود.وقتی چیزی جلو حرکت زانو را بگیرد و آن را متوقف کند ،‌ می گویند زانو قفل شده است.

قفل شدن زانو نشانه چیست؟ و روش های درمان آن

این حالت اغلب دردناک است و چون معمولا" هنگام بالا رفتن از پله ها ، نشستن روی زمین ، یا در حالات حساس دیگر مانند فعالیت ورزشی روی می دهد ،‌ باعث وحشت می شود .زانو از پیچیده‌ترین مفاصل بدن انسان است که برای راه رفتن طبیعی، کارایی و سلامت کامل آن الزامی است. بدین خاطر به تفصیل عواملی که موجب قفل شدن زانو می شود را بیان می کنیم.

قفل شدن زانو یکی از شایع ترین شکایات افراد است و می تواند ناشی از مواردی همچون:

 •   پارگی منیسک 
 • قطعه استخوانی یا غضروفی آزاد در درون مفصل
 •   آهکی شدن بخش کپسول مفصلی
 • نابه جای استخوان و ماهیچه ها اطراف زانو
 • نرمی کشکک و آرتروز 
 • قفل شدن کاذب زانو باشد

به ترتیب در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

تلگرام

قفل شدن زانو به علت پارگی منیسک

در پارگی منیسک بر اثر گیر کردن تکه هایی از منیسک پاره شده در مفصل ممکن است زانو قفل شود و فرد نتواند زانوی خود را کاملا" صاف کند . یا  هنگامی اتفاق می‌افتد که برجستگی استخوان در قسمت پاره مینسک گیر بیفتد. مجموعه ۲ استخوان و منیسک در این وضعیت قادر به باز و بسته شدن نیستند و زانو قفل می کند.

قطعه استخوانی یا غضروفی آزاد در درون مفصل

استئوکندریت دیسکان: یک نوع بیماری در مفصل است که در آن بخشی از غضروف ناحیه مفصل با استخوان ناحیه مربوطه جدا شده و ممکن است داخل فضای مفصل گردد. این قطعه استخوان یا غضروف در حفره زانو معلق است تا زمانی که بین دو سطح مفصلی گیر افتد و توانایی حرکت را از زانو بگیرد.

در این بیماری که نسبتاً نادر است قسمتی از غضروف مفصلی و استخوان زیر آن به طور کامل یا ناقص اغلب از کوندیل (  یک برآمدگی استخوانی در انتهای تحتانی استخوان ران می باشد ) ران جدا شده و ممکن است از بستر جدا شده و به صورت جسم آزاد (Loose Body )  درون مفصل بیفتد و باعث اختلال در حرکات مفصلی گردد . این بیماری مخصوص جوانان بوده و در پسران بیش از دختران دیده می شود .

مفصل زانو بیش از سایر مفاصل گرفتار می شود و سطح خارجی کوندیل داخلی استخوان بیشتر مبتلا می شود . به عقیده بعضی از مؤلفین به علت تحت فشار قرار گرفتن این قسمت به وسیله خار قدامی استخوان درشت نی یا رباط متقاطع قدامی می باشد .در ابتدا قطعه استخوانی شکسته جدا شده در بستر خود ثابت بوده و غضروف روی آن به نظر سالم می رسد، ولی در مراحل پیشرفته این قطعه ممکن است از استخوان اصلی جدا شده و به صورت (Loose Body ) در مفصل افتاده باعث اشکال در حرکات مفصل گردد .

آهکی شدن بخش کپسول مفصلی

یکی دیگر از علل این شکایت، آهکی شدن بخشی از کپسول مفصلی زانو است به این صورت که حین حرکات خم و راست شدن زانو، این بخش بین استخوان‌ها گیر افتاده و ایجاد درد شدید و احساس قفل شدگی می‌کند و گاهی توده‌های چربی اطراف زانو ممکن است بین قطعات استخوانی گیر افتاده و ایجاد درد و قفل شدگی کند.

نابه جای استخوان و ماهیچه ها اطراف زانو

گاهی این انسداد ( قفل شدن زانو ) ناشی از نابه جایی استخوان ها و ماهیچه های اطراف زانوست . ضعف ماهیچه های طرف داخل ران یا سفتی ماهیچه های طرف خارج آن می تواند به نابه جایی کشکک زانو بیانجامد . کشکک همراه با استخوان ران از صف خود خارج شده و خم کردن یا بازکردن زانو را مانع می شود . با برگشت ماهیچه ها به حالت عادی،‌ کشکک نیز به جای خود باز می گردد و حرکات زانو عادی می شود .

نرمی کشکک و آرتروز

وضعیت دیگری وجود دارد که در آن وقتی بیمار مدت زیادی نشسته و بعد بلند میشود، نمی تواند سریع زانوی خود را صاف کند. چون صاف کردن سریع آن دردناک است. در این حال بیمار به تدریج و در عرض چند ثانیه زانو را باز کرده و با کمی لنگش راه میرود. چند قدم که راه میرود به تدریج درد کمتر و زانو صاف تر می شود.

بعد از حدود ده بیست قدم، بیشتر درد بیمار رفع شده و زانو تقریبا" صاف می شود.یا هنگام بالا رفتن از کوه ناگهان زانو قفل میشود! این وضعیت را کمتر به نام قفل شدن زانو میشناسند چرا که موقتی می باشد و علت آن معمولا" مشکلات نام برده  نیست. شایع ترین علل این وضعیت در افراد جوان و میانسال کندرومالاسی یا نرمی کشکک و در افراد مسن ساییدگی یا آرتروز زانو است.

قفل شدن کاذب زانو چیست؟

بسیاری از اوقات  مثلا" به دنبال یک ضربه یا جراحت مانند زمین خوردن، فرد نمی تواند به مدت چند دقیقه زانو خود را حرکت دهد و فکر می کند زانویش قفل شده ! اما چیزی مانع حرکت زانو نشده است .این وضعیت را قفل شدن کاذب زانو می نامند.در این وضعیت  ساز و کار درد نمی گذارد مفصل کاملاً‌ باز یا خم شود . گاهی درد ناشی از پیچ خوردن یا ضربه زانو را قفل می کند ؛ گاهی نیز خشک شدن ناشی از نشستن طولانی به یک حالت باعث آن می شود .

 تشخیص قفل شدگی زانو با آرتروسکوپی

شرح حال و معاینه بالینی، عکس و MRI و در نهایت انجام آرتروسکوپی به مشخص شدن علت قفل شدگی زانو کمک می‌کند.

درمان قفل شدگی زانو متفاوت است

به گفته سید احمد رئیس السادات، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران : درمان و توانبخشی در قفل شدگی زانو بر اساس علت به وجود آورنده آن متفاوت است. گاه می‌توان با استفاده از درمان‌های فیزیوتراپی از جمله تجویز سرما و گرما درمانی، برق درمانی و تجویز ورزش‌های ویژه برای تقویت عضلات اطراف زانو به خصوص عضله چهار سر ران و عضلات نزدیک کننده و خم کننده ران‌ها و نیز تمرینات کششی عضلات خارج ران‌ها پیش از اینکه مفاصل زانو دچار تخریب شدید و پیشرفته شوند درد بیمار را کاهش و سبب بهبود عملکرد وی شد.

پیشگیری از قفل شدن زانو

گرم کردن صحیح بدن قبل ازتمرین یا  مسابقات از جمله عوامل بازدارنده قفل شدن زانو محسوب می شود. انجام ورزش در زمین های مناسب و آماده وهچنین گرم کردن صحیح بدن و کشش عضلات حمایت کننده زانو (همسترینگ،چهار سر ران)  پیش از انجام تمرین و  مسابقات از جمله مواردی است که از شیوع آسیب منیسک زانوها  و در نتیجه قفل شدن زانو در ورزشکاران می کاهد.

درمان قفل شدن زانو

گر چه قفل شدن زانو ممکن است با کمی استراحت برطرف شود ، اما فکر نکنید درمان شده است.اگر قطعه ای استخوان یا غضروف آن را به وجود آورده باشد ، آسیب جدی زانو ممکن است به دنبال آن بیاید . بنابراین ، هر گونه محدودیت حرکات زانو باید توسط پزشک درمان شود.گاهی ممکن است این اشکال با عمل جراحی برطرف شود.

چنانچه مشکل قفل شدن زانو از نوع کاذب باشد، یا در مواردی همچو آسیب های خفیف زانو و یا ضعف زانو، می توان با انجام تمرینات زیر موجب پیشگیری و توانبخشی زانو شد،نا گفته نماند این حرکات حتی بعد از عمل جراحی منیسک (مشورت با پزشک)و برای سالمندان نیز مفید می باشد.

جهت مشاهده حرکات ورزشی برای درمان قفل شدن زانو ؛ اینجا کلیک کنید

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۱۶۰ نظر

 1. سمیه خان زاده گفت:

  بسیار عالی. ایرانی عزیز موفق باشی بخاتر رفتار انسان دوستانه ای ک انجام میدی خدا مزد کارتونو میده انشاالله

 2. میثم گفت:

  سلام .من رباط acl و مینیسکم رو عمل کردم حالا بهد ۳۵ روز متوجه شدم که کشکک زانوم که عمل شده دچاره لقی ( لق) شده و دست که میزارم نسبت به زانو سمت راستم زیاد لق میخوره میخواستم عالتشو بدونم .با تشکر

 3. مجتبی گفت:

  سلام.سوال:رباط صلیبی پا راستم آسیب دیده بعد از مراحل فیزیوتراپی،فقط در حال نشسن که خم و راست میکنم یه گیره کوچیک همراه بادرد خفیف داره.علت چیست؟ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، علت های گیر کردن زانو در این مطلب توضیح داده شده است، منتها به شما توصیه می کنیم حتما” از طریق پزشک پیگیری کنید

 4. Saeid گفت:

  زانوی من تو فوتبال قفل میشه ومیرم استخر باز میشه علتش چیست

 5. محمد صادق گفت:

  سلام زانوی من چند وقت پیش دچار پیچ خوردگی وبعد از آن متورم شد…میخاستم ببینم آیا زانوی من خوب خواهد شد؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقت کنید دوست عزیز وقتی عضوی از بدن آسیب می بیند باید به پزشک مراجعه کنید تا نوع آسیب را مشخص کند و مراحل درمان برای آن تجویز شود نه اینکه فقط به استراحت اکتفا کنید

 6. محمدی گفت:

  با تشکر فراوان از مطالب بسیار مفیدتون
  من زانوم ۳ روز که قفل شده ولی شما گفتید که برای تشخیص نوع عارضه باید ام ار ای بشه ولی زانوی قفل شده اول باید صاف بشه بعد ام ار ای بشه چطور میشه زانوی قفل شده رو باز کرد

  • رامیار نجفی گفت:

   لطفا هیچ اقدامی انجام ندهید و به پزشک متخصص مراجعه کنید. یک اقدام نابجا و اشتباه شما را تا آخر عمر درگیر آسیب های جبران ناپذیر خواهد کرد.

 7. نیلوفر محسنی گفت:

  سلام خسته نباشید ACL و PCL پای من کامل پاره شده و زانوم قفل کرده نه صاف میشد نه خم.بعد ۲۰جلسه فیزیوتراپی رفتم پیش دکتر و زیر بیهوشی عمومی پامو صاف کرده الان صاف میشه خم کردنش سخته تا دوباره خشک نشده میخوام خمشم کنم تا زودتر عمل کنم راحت شم.بنظرتون چجوری این درد شدیدوتحمل کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   متاسفانه این دو رباط اگر آسیب ببینند ترمیم نخواهند شد. خصوصا اگر پارگی کامل داشته باشند. میتوان به جرات گفت تنها راه عمل جراحی است. اما بعضی از جراحان این رباط را از زانو خارج کرده که مشکلات بیشتری دامن گیر فرد خواهد شد. بهتر است این رباط ها را جراحی کرده و کامل توسط جراح ترمیم شوند و از زانو خارج نشوند. استفاده از مسکن ها و امپول های بی حسی می تواند به شما کمک کند اما بهتر است با تجویز پزشک استفاده شوند.

 8. زهراشاه محمدی گفت:

  سلام.من۱۵سالمه ولی به شدت زانودردوقفل زانودارم خوشحال می شم کمکم کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار مراجعه به دکتر متخصص است و استراحت کنید و از ورزش پرهیز کنید. درمان آسیب شما باید توسط پزشک انجام شود و از هر گونه خود درمانی پرهیز کنید.

 9. علی مهبان گفت:

  سلام.با تشکر از تمامی راهنماییاتون.زانوی راستم ۵ روزه قفل شده و دکتر هم رفتم که تشخیص دادن با زانو بند سه هفته صبر کن. از زانوم که خون ریزی داخلی داشت ۸ سرنگ خون کشید.با توجه به مطالبی که شما گذاشتید احساسم به ((نابه جای استخوان و ماهیچه ها اطراف زانو)) هستش. برای بهبودی چه اقدامی انجام بدم.ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ابتدا باید پزشک تشخیص دهد علت قفل شدن زانو چیست، سپس مراحل درمان از همان طریق پیگیری شود چون کار خاصی از شما ساخته نیست

 10. Hubris.House گفت:

  سلام من زانوم کاملا صاف نمیشه، وقتی میخوام صاف کنم درد میگیره، راهم میرم باید رو پنجه برم، الان یک روزه بعد از فوتبال اینجور شده، ضربه ی با شدتی هم نخورده
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   اگر زانو صاف نمی شود امکان آسیب و پارگی لیگامنت های داخلی زانو وجود دارد اما بدون عکسبرداری و معاینه نمی توان نظر قطعی داد. بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 11. محمد گفت:

  سلام زانوی من ٣روزه قفل میکنه اولین بار بعداز اینکه یه موضوع دردناک شنیدم شروع شد از پله بالا رفتنی قفل کرد سر نماز و الان که میخوام بخوابم
  احساس میکنم از اعصاب باشه میشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   قفل کردن زانو دلایل مختلفی دارد که شایع ترین آنها آسیب به لیگامنت های داخلی و خارجی زانو و مشکللات مفصلی و استخوانی است و برای تشخیص دقیق نیاز به عکسبرداری و نظر دقیق پزشک متخصص است. برای تشخیص بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 12. علیرضاداژبخت گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون راهنمایی درست شما مدت یک ماهی هست که دخترم که حدودا ۱۳ سالشه هنگام پیاده روی یاموقع رفتن به مدرسه ازگرفتن وقفل کردن زانو ودردرواحساس میکنه تاحدی تاحدی که باعث عدم را رفتنش میشه تاچنددقیقه بتونه جای بشینه وبعددوباره به رارفنش ادامه بده لطفا راهنمایی لازم درمان روتوضیع بفرمایید ممنونم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   این عارضه نیاز به عکسبرداری دقیق و تشخیص توسط پزشک متخصص دارد. دلایل مختلفی از جمله آسیب بافت نرم ناحیه و بافت مفصلی موجب این عارضه می شوند. در نهایت حتما به پزشک مراجعه کرده و سپس با فیزیوتراپی و آب درمانی تحت نظر پزشک به فکر درمان باشید.

 13. اردلان گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و نرمی کشکک (کندرومالاسی) دارم
  دردمم شدید نیست و فقط بعد از فعالیت مثل والیبال دردم شروع میشه( اونم نه خیلی شدید)
  تمرینای تقویت چهار سر رو هم انجام میدم
  می خواستم بدونم اگه با این وجود به فعالیت ادامه بدم به جز درد مشکل دیگه ای برای مفصل ایجاد نمیشه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   برای جلوگیری از هر گونه عارضه بعدی بهتر است زیر نظر پزشک و فیزیوتراپ به ورزش ادامه دهید. هر گونه فشار بیش از حد یا تمرین اشتباه برای شما مضر است.

 14. فاطمه گفت:

  سلام من زانو دری خفیفی دارم و فقط مواقعی که زانوم رو خم میکنم سراغم میاد,موقع تمرین و راه رفتن دردی ندارم,میخواستم بدونم حتماً باید به دکتر مراجعه کنم؟
  لطفاً راهنماییم کنید.

 15. محمود گفت:

  سلام من پام شکسته بعد یک ماهه که صاف نگهش داشتم ولی الان نمی تونم جمش کنم علت چیه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً بعد از گچ گرفتن لازم است فیزیوتراپی انجام شود تا انعطاف عضلات مانند سابق شود، چنین حالت های طبیعی است به مرور رفع خواهد شد هر چند توصیه می کنیم با فیزیوتراپ مشورت کنید

 16. سارا گفت:

  سلام من در روز چند بار پیش میاد که زانوم قفل میشه و درد میگیره و یکم طول میکشه تا بتونم پامو صاف نگه دارم…علتش چیه؟باید به پزشک مراجعه کنم؟

 17. reza گفت:

  سلام من یک سال پیش asl ومینسک زانوی چپم رو عمل کردم ولی زانوم خوب صاف نمیشه و با گرم کردن و ورزش وبا درد زیاد صاف میشه ولی بعد دوباره همونجوری میشه و صاف نمیشه عکسم گرفتم و پیش دکتر شهرمون رفتم گفت تو عکس یه استخوان نشون میده که جلوی مفصل رو گرفته و نمیزاره صاف بشه و باید عمل بشه دوباره. ولی پیش جراح خودم رفتم گفت چیز مهمی نیست ومشکلی نداره و با ورزش درست میشه ولی فایده نداره هر چی ورزش میکنم . به نظر شما چکار کنم خیلی اذیت میکنه ممنونم از شما.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. عارضه های که موجب قفل شدن زانو بشن تا ۹۰ درصد با ورزش قابل اصلاح نیستند. هیچ ورزشی نمی تونه استخوان داخل زانو رو بر طرف کنه. با ورزش فقط می تونید بافت نرم اطراف زانو را تقویت کنید. با چند دکتر متخصص مشورت کنید و بهترین راه حل را انتخاب کنید.

 18. محمد گفت:

  سلام من چند روزه که زانو چپم درمیکنه وهمین درد به شانه چپم اثابت کرده علتش چیه؟

 19. یاسین گفت:

  سلام خسته نباید من چن روز پیش تو فوتبال از پشت زانو ضربه شدیدی خوردم همان لحظه صدای اومد از اون به بعد هم پایم وقتی فوتبال بازی میکنم در میره بعد از چن دقیقه خوب میشه میخواستم علت اون رو بدونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بدون بررسی امکان نظز دادن نیست ولی این را بدانید در آسیب های که موضع هنگام آسیب صدا می دهد امکان وجود آسیب به بافت ها زیاد است بنابراین بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید

 20. آرش صادقی گفت:

  با سلام و خسته نباشید ، من حدود یماه پیش موقع کار کشاورزی زیر کشک زانوی راستم درد گرفت ، رفتم دکتر عکس گرفت گفت چیزی نیست ی کپسولو ی امپول داد ، یماه استراحت کردم بعد رفتم فوتبال بازم همون منطقه درد گرفت چکار کنم کامل رفع بشه ،ممنون

 21. فرشاد گفت:

  سلام من چند بار زانوم هنگام فوتبال بازی کردن قفل کرده و ورم زیاد نشانه چیست ممنون

 22. میثم ......... گفت:

  سلام من تصادف کردم و زانو پام خورد شد و صفحه روشتم از بین رفت و دکتری که درمانم کرد بدلیل انیکه زانوم خورد شد نتونست کامل و درست جا بزنه و الان پام کامل خم نمیشه قفل شده میخواستم بدونم درمانی براش هست مثل پیوند استخوان یا هر چیزی؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی برای شما باید عرض کنم مورد و سوال شما کاملاً تخصصی پزشکی است. بهتره در این مورد افراد متخصص و آگاه نظر بدن. بهترین کار مشورت با پزشک است. هرچند اگر عارضه به دلیل مشکل استخوانی و مفصلی باشد تنها راه عمل جراحی است اما اگر مشکل از بافت نرم باشه ممکن است بتوان با تمرینات اصلاحی تا حدودی شرایط رو بهتر کرد.

 23. مونا گفت:

  با سلام
  من زانوی راستم موقع بلند شدن از روی زمین(مثلا” موقع نماز خواندن )تق تق صدا میده، موقع خوابیدن هم حتی موقع جابجا شدن احساس لقی و تق صدا کردن رو داره.لازم به ذکره من چون کارمندم ساعات زیادی از روز رو مجبور بشینم.
  زانوی چپم هم موقع دوزانو نشستن اذیتم میکنه هم پشت زانو ورم داره.احتمال داره کیست بیکر باشه ؟ من زیاد شاید بشینم ولی اصلا زیاد تو وضعیت ایستاده نیستم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید حتما پزشک معاینه بالینی انجام بده و نظر دقیق بده. نمیشه دقیق نظر داد. اگر این صداها همراه با درد است حتما به پزشک مراجعه کنید اما اگر بدون درد هست با اصلاح روش زندگی و انجام چند حرکت تقویتی در روز حتی در محل کار مفاصل رو تقویت کنید.

 24. مرتضی گفت:

  با سلام
  من ۵ سال قبل رباط asl و مینیسک عمل کردم بعد از عمل به هیچ عنوان مشکلی نداشتم تا اینکه چند روز پیش صدایی تق تق اومد. راه میتونم برم ولی کامل صاف نمیشه بعضی اوقات دارم صافش میکنم خودش جا میره خوب میشه ولی موقع خواب میبینم باز درد میگیره و کامل صاف نمیشه.مشکلش چیه الان؟اینم بگم تو دو ماه اخیر کلا تحرک نداشتم و هیچ ورزشی هم نداشتم اکثر خونه هستم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این علائم نشان از وجود مشکلی در بافت نرم یا بافت مفصلی زانو داره اما نمی توان با قطعیت گفت همان آسیب دیدگی قبلیه که دوباره عود کرده ممکنه مشکلی جدی و جدید باشه و بدون عسکبرداری و معاینه بالینی اصلاً نمیشه قضاوت درست کرد.حتما به پزشک مراجعه کنید.

 25. محسن گفت:

  سلام من چند ماهی میشه میرم فوتبال و یه مدته زانو هام خشک شدن بعد از چهار زانو نشتن قفل میشن در صورتی که نرمش هم می کنم بدنم رو گرم میکنم

 26. محمد صالح گفت:

  سلام…من پارسال aclو منیسکمو عمل کردم..ولی زانوم لقه….دوباره ام آر آی گرفتم مشکل خاصی ننوشته…..میخواستم بدونم بخاطر چیه….آیا بخاطر ضعف همیسترینگمه؟؟؟
  مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. احتمالاً به خاطر ضعف عضلات یا ضعف در رباط ها و لیگامنت ها باشه. بهتره تمرینات تقویتی بدون وزنه یا با کش برای عضلات چهار سر، همسترینگ، نزدیک کننده ها و دور کننده ها انجام بدید تا بافت نرم اطراف زانو تقویت بشن.

 27. رضا حسین پور گفت:

  سلام من زانوی چپم سه روز پیش قفل کرده بود اما روز به روز میتونم بیشتر زانو مو صاف کنم اما دیگه کامل نمیتونم مشکل چیه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای تشخیص باید حتما عکسبرداری کنید. هر احتمالی وجود داره. از پارگی و کشیدگی بافت نرم گرفته تا آسیب به غضروف ها و غیره. سرخود هیچ کاری نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

 28. اشکان گفت:

  سلام رباط صلیبیم پاره شده۵ماهی هست عمل کردم اما تقریبا۴۰درجه میخوادتاکامل خم بشه ایاطبیعیه ؟درضمن پامم کامل صاف نمیشه ولی زانوم لقی نداره ،ایا خوب میشم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. صد در صد خوب میشید اما باید خیلی زودتر از اینا تمرینات ریکاوری و فیزیوتراپی رو شروع می کردید. آب درمانی و فیزیوتراپی به حل مشکل خم شدن و افزایش قدرت عضلات تضعیف شده کمک خواهند کرد.

 29. معصومه گفت:

  سلام دامنه حرکتی پای چپم کم شده ورزش شنا میکنم نرمشهای کششی وتقویتی برای زانو وکمر رو هم انجام میدم برای بیشتر خم شدن زانو چکار دیگر باید انجام داد

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. پیشنهاد میکنم برای شروه یک دوره فیزیوتراپی انجام بدید و بعداً خودتون به تمرین و حرکات اصلاحی ادامه بدید. هر گونه حرکت یا فشار اشتباه ممکنه وضعیت رو برای شما بدتر بکنه.

 30. پناهی گفت:

  با سلام من دیشب موقع نشستن زانوی پای چپم قفل شده….میتونم خیلی اروم با کمک دوتادستام بازش کنم اما وقتی فشارش میدم یا موقع نشست و بلند شدن خیلی اذیتم میکنه…به نظرتون مشکل چیه…درمانش چیه؟!…میشه راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. آسیب های متعددی باعث این مشکل میشن. پارگی لیگامنت ها و آسیب به سطح مفاصل می تونن باعث قفل شدن زانو بشن. بهترین کار اینه خود شما هیچ کاری نکنید و به فیزیوتراپ مراجعه کنید. هر گونه خود درمانی اشتباه عواقب بدی داره.

 31. حسین گفت:

  سلام ببخشیدبازمزاحم میشم ،الان که شش ماهه ازعمل aclمن میگذره ۴۰درجه مانده تاکامل خم شه ،ایااحتمال داره محدودیت دائمی شه ،

 32. امید گفت:

  سلام ببخشید
  من ۶ماه پیش در ورزش رزمی خودم بعد از آنجا م یک حرکت پرشی با کناره پای چپم پایین اومدم و درد شدیدی حس کردم برای یک دقیقه زانوم رو حس نمی کردم الان ۵ماهی میشه ولی هنوز خوب نشده و خالی میکنه بعد دوباره جا میخوره بگم ک فقط زمان خالی کردن درد دارم و حس میکنم شکل ظاهری زانوم عوض شده نظرتون چیه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید همان لحظه آسیب به دکتر مراجعه می کردید. احتمال آسیب جدی مثل پارگی لیگامنت ها هست. توصیه می کنم به متخصص مراجعه کنید و با عکسبرداری دقیق مشخص کنید مشکل از چیه. به احتمال زیاد نیاز به گچ یا آتل و استراحت کامل باشه.

 33. محمد گفت:

  سلام
  من ۵ سال پیش عمل aclپای راست داشتم. اما پام بهتر نشد که هم لاغر شد و هم مثل قبل باز و بسته نمیشد. اخیرا هم موقع راه رفتن معمولی چند بار انگار که موقع باز شدن کامل پا گیر میکرد و رد میکردو درد شدیدی احساس میکردم اما یک روزه خوب میشد. روز گذشته دوباره همونجوری شد اما این دفعه دردش شدیدتره و پام الان یک روزه کامل بسته نمیشه . در ضمن سال گذشته به پزشک مراجعه کردم وگفت لیگامان داخلی پات هم پاره شده که دلیلش و هنوز نفهمیدم چی بوده.
  نظر شما چیه ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. احتمالاً ناشی از عمل بد یا ضعف شدید این لیگامنت ها هستن. ندیدم کسی بعد از عمل تا این دچار مشکل بشه. به احتمال زیاد خوب عمل نکردن.

 34. امیرحسین گفت:

  سلام,حدود سه هفته پیش زانوی چپم تو فوتسال پیچید و بعد از مراجعه به پزشک,آسیبببافت نرم زانو تشخیص داده شد,و سه هفته پام تو آتل موند,حالا درد ندارم اصلا ولی زانوم فقط تا بیست درجه قابلیت خم شدن داره و کاملا صاف نمیشه.راهنمایی کنید لطفا,ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. لطفاً استراحت کنید. حتماً باید یک دوره کامل فیزیوتراپی انجام بدید. آب درمانی، گرما درمانی و استفاده از زانوبندهای طبی برای شما خوبه.

 35. زهرا عباسپور گفت:

  سلام رشته بنده علوم ورزشی هست
  تقریبا ۱ماه پیش تو امتحان عملی پرش طول پشت زانوی چپم قسمت خارجیش گرفت
  وهنوزم درد دارم
  مثلا وقتی دوزانو یا چهار زانو میشینم دیگه نمیتونم پامو باز کنم ووقتی از جام بلند میشم تا یه مسافتی نمیتونم درست راه برم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام خانم عباسپور، شما که دیگه تحصیل کرده ورزش هستید باید این رو هم بدونید این موارد نیاز به بررسی حضوری توسط متخصص داره و صرفاً با بیان ناحیه درد نمی توان نظری داد

 36. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده کاسه زانو یا همون کشکک زانو جابجا شد بعد همون لحظه برگشت سرجایش
  العان نسبتا درد میکنه
  ورم هم کرده حدودی
  راهنمایی کنید
  نگرانم راجع به زانوم البته دکتر گفته هیچی نیست ولی باز درد داره موقع راه رفتن هم گاهی احساس میکنم اینور اونور میشه کشکک

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. استراحت کنید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از پماد و چسب کنزیو توصیه میشه. برای ورم میتونید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 37. مهران گفت:

  سلام.مرسی از سایت خوبتون.من وقتی به مدت زیاد چهارزانو یا دو زانو میشینم سی ثانیه میکشه تا پای چپم کامل باز بشه.البته هفته ای دو جلسه فوتسال هم میرم و برای بازی مشکلی ندارم.آیا زانوم مشکلی داره یا در معرض خطر قرار داره؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر درد و محدودیت حرکتی ندارید مشکل زیاد حاد نیست اما بهتره حرکات کششی رو برای عضلات پایین تنه به صورت روزانه انجام بدید.

 38. Kourosh گفت:

  سلام
  مرسی از همراهیتون من حدود یک سال که زانوهام در ورزش اسیب دیده و نمیتونم تا ته خم کنم اگه خم کنم قفل میشه و درد خیلی شدیدی داره ۱۰ جلسه فیزیوترامی هم رفتم ولی اثری نداشت ممنون میشم کمکم کنید
  *با تشکر

 39. امید گفت:

  سلام خسته نباشید
  من بعد ی آسیب زانو. رفتم ام آر آی گرفتم
  گفتن ک رباط صلیبیت نیمه پارست
  وی پارگی جزیی تو مینیسک خارجیت هم داری
  ولی هیچ کدوم عمل نمیخواد
  چیکار میتونم بکنم ک خوب شه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر نظر پزشک این هست که عمل لازم نیست به فیزیوتراپ مراجعه کنید ولی به نظرم پا باید آتل بشه تا ربط و منیسک ترمیم بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *