تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

شاید قدری به نظر عجیب بیاید : کاهش کلسترول با یوگا ؟آیا واقعا یوگا می تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند؟ما تمرینات یوگا را به دو بخش تقسیم می کنیم : ۱- آسانا ( asana ) که مجموعه ای از تمرینات بدنی است.۲- یرانایاما ( pranayama )که تکنیک تنفس کردن است.

تمرینات آسانا و یا گروه های دیگر ورزش یوگا موجب افزایش توانایی عضلات و نیز کشش آن ها می شوند همچنین یوگا می تواند سطح پایه ی انرژی شما را افزایش داده و به فعال تر شدن شما کمک شایانی نماید.با انجام تمرینات یوگا شما می توانید مقادی قبل توجهی چربی و کلسترول را در بدن کاهش داده و به کاهش وزن کمک کنید.این امر به مرور زمان موجب افزایش سلامت سیستم قلبی عروقی شما خواهد شد .

مطالعاتی که در دانشگاه شاهوجی مهاراج هند در سال ۲۰۰۱ انجام شد حاکی از این امر است که یوگا موجب کاهش معنی داری در سطح چربی های موجود در خون و در اندام ها شده و در نتیجه بهبود وضعیت قلبی عروقی بدنبال دارد.به عبارت دیگر تمرینات پرانایاما و مدیتیشن موجب کاهش استرس و ایجاد ریلکسیشن شده و تنشن های عصبی را در اندام کاهش می دهد. استرس موجب افزایش سطح کلسترول شده و آن نیز به نوبه ی خود موجب افزایش ترشح هورمون استرس می شود.

لذا هنگامی که شما همواره در حال استرس هستید ، سطح کلسترول بدن شما بالا می رود. دبا انجام تکنیک پرانایاما ، شما یاد می گیرد که احساس آرامش کنید ، از استرس رهایی یابید و لذا هورمون های کاهنده ی سطح کلسترول را افزایش می دهد.وقتی که احساس سبکی و تعادل کردید ، در نتیجه توانتان در  کنترل بر خود افزایش یافته و می تونید در مقابل خوردن زیاد مقاوت قوی تر و لذتبخشی داشته باشید.

کدام یک از تمرینات یوگا در کاش کلسترول خون موثرند ؟

تلگرام

۱- پوزیشن تمساح ( The Locust Pose  ) :

تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

این پوزیشن موجب تقویت عضلات و تنظیم امعاء و احشاء می شود لذا در بهبود هاضمه موثر است . همچنین موج بهبود عملکرد کبد شده و عملکرد کبد بهبود یابد ، تولید کلسترول تحت کنترل بیشتر در خواهد  آمد . شکم ، کمر و مفصل ران شما سفت تر شده و لذا موجب چربی سوزی در این نواحی می شود . همچنین موجب بهبود گردش خون و عملکرد قلب می شود .

۲- نیم چرخ ستون مهره ها ( Half Spinal Twist ) :

تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

این پوزیشن تمرینی عالی برای شکم و احشاء شکمی است. با این تمرین احساس می کنید عضلات شکمتان تقویت شده و لذا موجب بهبود هاضمه و نیز افزایش گردش خون می شود . افزایش گردش خون به نوبه ی خود باعث دفع بیشتر مواد زائد و سمی بدن شده و لذا کلسترول ناشی از ترکیب نیتروژن و اکسیژن در بدن کاهش می یابد. با بهبود سیستم امعاء و احشاء بدن ، تولید صفراء تنظیم شده و کلسترول اضافی به صفر تبدیل می گردد.

۳- پوزیشن  واجیراسانا ( The Vajrasana Pose  ) :

تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

این  نحوه ی نشستن بهترین پوزیشن برای تقویت عضلات کمر و کشش ستون مهره ها می باشد .شما می توانید با این پوسچر شکمتان را سفت کرده و وضعیت قامت خود را سامان بخشید. این کار می تواند گردش خون بدن را فعال نموده و خونرسانی به ارگان ها بیشتر شده و موجب بهبود عملکرد آن ها شود .هر گونه بیماری و اختلال مربوط به امعا و احشاء کبد و غیره می تواند اصلاح گردد و لذا اثرات کنترلی بهتری را بر روی تنظیم کلسترول ایفا نماید .

۴- درمان با پرانایاما ( Pranayama Therapy ) :

تمرینات یوگا برای کاهش کلسترول

 تنفس پیوسته و منسجم می تواند کمک شایانی به دفع کلسترول خون شما نماید . در این تمرین شما بر روی تنفس خود تمرکز می کنید دم و بازدم . تمرین منظم تنفس موجب افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی و نیز رساندن مواد غذایی به ارگان های بدن خواهد شد.همین امر موجب  کاهش تشکیل پلاک در شریان ها  شده و سلامت عروقی را بدنبال خواهد  داشت. از طرفی این امر موج کنترل غدد و هورمون های تولید کننده عامل استرس خواهد شد .

منبع: cholesteroladvice

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. را-مشگین گفت:

    خدا قوت
    دستتان درد نکند اولین بار بود وارد این سایت شدم و واقعا این به غیر از حرکات و تمرین هایش باعث انگیزه و انرژی زیادی در من شد انشاالله موفق باشید.

  2. فاطی گفت:

    منم الان ۴ ساله کلسترول دارم یه مدت دارو استفاده کردم اما ریزش مو گرفتم و قرص رو قطع کردم خدا کنه این حرکات تاثیر داشته باشه و کلسترولمو پایین بیاره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *