تغذیه قبل و بعد تمرین برای حداکثر عضله سازی

تغذیه قبل و بعد تمرین برای حداکثر عضله سازی
مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

با دقت و تمرکز بر انتخاب بهترین مواد غذایی و مکمل برای قبل و بعد از تمرین، کسب قدرت و عضله سازی را سرعت ببخشید. شما می‌توانید با غذا و مکمل سالم و با کیفیت بالا ذخایر عضلات را به حداکثر برسانید و به اوج عملکرد و هدف خود برسید یا از طرف دیگر با مواد غذایی ناسالم و مضر چرب و شیرین به جای رسیدن به اهداف، سایز دور کمر خود را افزایش دهید.

به طور خلاصه در بدنسازی، در واقع شما آن چیزی هستید که می‌خورید. تغذیه بدنسازی در طول سال‌ها دچار تغییرات زیادی شده است اما اصول اصلی آن هنوز بدون تغییر باقی مانده است. شما باید:

 • ۵ الی ۶ وعده در روز غذا بخورید.
 • منابع پروتئینی خالص برای ساخت و ترمیم عضلات بخورید.
 • کربوهیدرات پیچیده برای پر کردن ذخایر انرژی مصرف کنید.
 • چربی را به مقدار محدود مصرف کنید. چربی انرژی را برای بدن مهیا می‌کند و برای تولید هورمون ضروری است.

این کارها ساده به نظر می‌رسند اما چندین پیچیدگی دارد. کربوهیدرات پیچیده که به جز مشتی شکر که درهم پیچیده شده‌اند چیز دیگری نیست، زمان بیشتری براین هضم نسبت به قند ساده لازم دارد بنابراین برای کنترل سطح قند خون در طول روز برای مصرف بهتر هستند. از طرف دیگر قند ساده به سرعت وارد خون شده و قند خون را افزایش می‌یابد و ترشح انسولین بالا می‌رود.

انسولین، قند در گردش را به محل ذخایر (بافت عضلانی و کبد) برده تا جایگزین منابع از دست رفته شوند اما زمانی که قند اضافی در دسترس باشد انسولین این قند را به سلول چربی می‌برد. کنترل انسولین با مصرف کربوهیدرات پیچیده یک روش عاقلانه است که مواظب چربی بدن‌تان باشید.

خوردن یک وعده سنگین قبل از تمرین باعث ماندن غذا در معده در حین تمرین می‌شود. برای اطمینان از جلوگیری از گرسنگی در طول تمرین و داشتن ذخایر به اندازه کافی، بهترین روش خوردن یک وعده کوچک ۳۰ الی ۶۰ دقیقه قبل از جلسه تمرین است. مواد مغذی به وفور در دسترس هستند تا ذخایر را دوباره پر کنند و حتی باعث ریکاوری بهتر و سریع‌تر بعد از تمرین شوند.

گرچه متابولیسم و نوع بدن شما دقیقاً مقدار مواد مغذی که از وعده غذایی نیاز دارید را مشخص می‌کند، شما باید وعده قبل از تمرینی مصرف کنید که کربوهیدرات با سرعت جذب بالا و پروتئین داشته باشد تا ذخایر عضلات را پر کند و ترمیم و رشد عضلات را سرعت بخشد.


مطلب مرتبط: برای عضله سازی پروتئین و کربوهیدرات را چه وقت و چه مقدار مصرف کنید؟


کربوهیدرات دارای نشاسته مانند نان سفید با فیبر پایین و برنج سفید و دیگر قندهای زود هضم در ترکیب با پروتئین زود هضم مانند پروتئین وی ایزوله شده یا سفیده تخم مرغ سریع جذب می‌شوند. این کربوهیدرات و قندها می‌توانند سریعاً در طول جلسه تمرین در دسترس قرار بگیرند.

متشابهاً، بعد از تمرین عضلات از کربوهیدرات ذخیره شده -گلیکوژن- خالی می‌شوند مخصوصاً اگر جلسه تمرینی سنگینی باشد. در این حالت بدن به فرایند کاتابولیک -سوزاندن عضلات جهت تأمین انرژی- سوق پیدا می‌کند.

برای دوباره پر کردن ذخایر عضلات بعد از تمرین و روشن کردن فرایند رشد عضلات شما دوباره به کربوهیدرات زود هضم و اثر آن بر انسولین متکی می‌شوید. در این زمان پروتئین زود هضم مانند پروتئین وی ایزوله می‌تواند خیلی سریع در کنار مولکول‌های قند به سلول عضلات منتقل شود.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند بعد از تمرین با وزنه شدید فرد به مقدار بیشتری پروتئین نسبت به شخص غیر ورزشکار در رژیم غذایی خود نیاز دارد و پروتئین زود هضم می‌بایست قبل و بعد از تمرین برای کسب بهترین نتیجه مصرف شود.

همچنین این نتایج حاکی از آن است با مصرف پروتئین بعد از تمرین سنتز پروتئین فوراً افزایش می‌یابد تا ساخت عضلات و کسب قدرت به حداکثر برسد. بعد از تمرین عضلات گرسنه مواد غذایی هستند و یک رژیم با پروتئین زود هضم بالا و کربوهیدرات ساده باعث بالاترین نتیجه عضله سازی می‌شود.

بسیاری از ورزشکاران ترجیح می‌دهند این مواد مغذی را به صورت مایع -شیک پروتئین- مصرف کنند زیرا هم برای آماده شدن راحت است و هم اینکه مواد مغذی به صورت مایع سریع‌تر جذب می‌شوند. تحقیقات از وجود پنجره آنابولیک دو ساعت بعد از تمرینات سنگین مقاومتی حمایت می‌کنند.

از آنجایی که وعده غذایی کامل زمان زیادی برای آماده سازی و حتی هضم لازم دارد، برای وعده بعد از تمرین گزینه مناسبی نمی‌باشد اما یک الی دو ساعت بعد از تمرین می‌تواند مصرف شود. بدن شما سریعاً به برنامه تمرینی بدنسازی پاسخ می‌دهد، پس مهیا کردن مواد غذایی درست قبل و بعد تمرین برای اطمینان از شروع فرایند آنابولیک حیاتی است.

تغذیه قبل و بعد تمرین برای حداکثر عضله سازی

در گذشته گفته می‌شد به طور کامل کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف کنید اما کربوهیدرات قبل و بعد از تمرین برای عضله سازی حیاتی است و روشی فوق العاده برای پر کردن ذخایر انرژی بدن می‌باشد. کلید اصلی تفاوت قائل شدن بین کربوهیدرات ساده و پیچیده است. کربوهیدرات ساده که از یک یا دو قند تشکیل شده است به سرعت در بدن جذب می‌شود. قند ساده در سودا، شیرینی و شکلات، آب میوه یافت می‌شوند اما از نظر ارزش غذایی مناسب نیستند.

از طرف دیگر، کربوهیدرات پیچیده از سه قند یا بیشتر ساخته شده‌اند که غنی از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند. جو، سیب زمینی شیرین، غلات کامل، بروکلی و اسفناج در این گروه قرار دارند. از آنجایی که بدن زمان زیادی برای هضم کربوهیدرات پیچیده نیاز دارد، باعث ثبات سطح قند خون و گلیکوژن می‌شود. گلیکوژن بدن به دلیل تمرین تمام می‌شود و دوباره پر کردن ذخایر حین تمرین شدید ضروری است.

وعده‌های غذایی روز قبل از تمرین باید شامل تعادل دقیقی از کربوهیدرات و پروتئین (نسبت ۲ به ۱) باشد. وعده غذایی پیشنهادی برای قبل تمرین شامل: ۴ سفیده تخم مرغ، سه عدد سوسیس گوشت بوقلمون و یک فنجان جو برای صبحانه، یک عدد سینه مرغ کباب شده، ۴/۳ فنجان برنج سفید و یک فنجان سبزیجات برای نهار و یک کاسه جو مخلوط با یک اسکوپ پودر پروتئین برای وعده قبل از تمرین می‌باشد.

محققان خوردن یک وعده کوچک کربوهیدرات دار ۳۰ الی ۶۰ دقیقه قبل از تمرین برای پر کردن ذخایر عضلات و ریکاوری سریع‌تر را پیشنهاد می‌کنند.


مطلب مرتبط: تغذیه عضله سازی چگونه است؟ آیا با هدف عضله سازی تغذیه می کنید؟


در فاصله زمانی ۲ ساعت بعد از تمرین بدن آماده دریافت موادی است که ما مصرف می‌کنیم. در این زمان پروتئین در اولویت است اما نباید از قند غافل شد. کلید اصلی تغذیه برای بعد از تمرین پروتئین و قند زود هضم است. به همین خاطر است ورزشکاران حرفه‌ای برای بعد از تمرین به جای مصرف سینه مرغ، تخم مرغ، ماهی و سینه بوقلمون شیک پروتئین مصرف می‌کنند.

به یاد داشته باشید سطح قند خون و گلیکوژن بعد از ورزش شدید افت می‌کند. بدن برای جبران این موضوع به قند زود هضم نیاز دارد که سریع به عضلات برسد. این امر به معنی مصرف شیرینی و شکلات بعد از ترک باشگاه نیست. بهترین قند زود هضم برای بعد از تمرین موز است. برای مصرف چربی سالم در طول روز از بادام، گردو، آووکادو برای قبل و بعد از تمرین استفاده کنید.

یک وعده مناسب که می‌توانید در فاصله ۳۰ دقیقه بعد از تمرین مصرف کنید شامل:

۲ سفیده تخم مرغ، ۲ قاشق ماست یونانی، یک اسکوپ پودر پروتئین، نصف موز، یک قاشق دارچین، یک فنجان آب یا شیر و یک مشت یخ می‌باشد. در روزهایی که تمرین با وعده شام نزدیک است مصرف ۲ عدد کیک برنج سفید با کره بادام زمینی و نصف موز یا پروتئین شیک با دو عدد کیک برنجی برای رسیدن تا شام بدن شما را تأمین می‌کند.

برای شام سینه مرغ، ماهی تیلاپیا، استیک گوشت، ۴/۳ فنجان برنج قهوه‌ای، یک فنجان سبزیجات برای تأمین کربوهیدرات و نصف آووکادو برای تأمین چربی سالم می‌توانید مصرف کنید. به طور واضح، برای به اوج رساندن عضله سازی پروتئین، قند زود هضم و چربی سالم باید در لیست شما باشند. به علاوه، چندین مکمل انرژی زا وجود دارند که می‌توانید مورد توجه قرار دهید. از جمله این مکمل‌ می‌توان به پروتئین وی ایزوله (WPIکراتین، گلوتامین، کافئین و شکر اشاره کرد.


مطلب مرتبط: توصیه هایی در برنامه غذایی برای عضله سازی


وی، پروتئین جدا شده از کشک در تولید پنیر است. بهترین شکل WPI چربی و لاکتوز محدودی دارد و سریع جذب می‌شود و جریان پایدار آمینو اسیدها را به درون بدن مهیا می‌کند. محققان وی پروتئین ایزوله را بر وی پروتئین تغلیظ شده ترجیح می‌دهند زیرا نوع ایزوله زودتر توسط عضلات جذب می‌شود. مصرف ۲۰ گرم پروتئین در فاصله زمانی ۳۰ دقیقه بعد از تمرین مورد توافق کارشناسان و ورزشکاران است.

کراتین از گوشت حیوان تهیه شده است و سنتز پروتئین را با وارد کردن آب به سلول عضلانی مهیا می‌کند. کراتین مقدار فسفوکراتین ذخیره در عضلات را بالا می‌برد که برای ساخت دوباره ATP ضروری است. گلوتامین به اندازه کافی در غذاهای حاوی پروتئین یافت می‌شود و برای سنتز پروتئین ضروری است و اکثراً در هنگام تمرین در بدن از مقدار آن کم می‌شود. گلوتامین موجب رشد عضلانی از طریق افزایش حجم سلول عضلانی و ترشح هورمون رشد می‌شود در حالیکه کاتابولیسم را کاهش می‌دهد.

کافئین باعث بسیج شدن سلول‌های چربی به داخل خون می‌شود و نتایج تحقیقات حاکی از آن است مصرف کافئین قبل از تمرین قدرت عضلانی را افزایش می‌دهد. همچنین کافئین بعد از تمرین باعث کاهش دردهای عضلانی تا ۵۰ درصد می‌شود. اگر با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه با تمرین مواد مغذی مصرف کنید، کربوهیدرات زود هضم سریعاً در دسترس عضلات در حال فعالیت قرار می‌گیرد. کربوهیدرات‌های زود هضم مثل شکر، maltodextrin و dextrose سریع انسولین را بالا می‌برند و به راندن همه مواد مغذی در وعده بعد از تمرین به بافت عضلانی که خالی از گلیکوژن هستند کمک می‌کند. فروکتوز (قند میوه) به این دلیل که باید توسط کبد شکسته شود به اندازه قند شکر سریع نیست.

تهیه و ترجمه: Elmevarzesh.com

منابع: bodybuilding –  medicaldaily

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۲ نظر

 1. محمد گفت:

  با سلام، ممنون. امکانش هست لیست مواد غذایی معمول شامل شامل کربوهیدرات ها و پروتیین های ساده و پیچیده رو بگید.

 2. مسعود گفت:

  طی مقالاتی که از سایت شما خواندم نتیجه گرفتم که کربو بعد تمرین مصرف کردن امر ضروری نیست چون بدن تا فردا ذخایر قندی خود را پر میکنه که برای تمرین بعدی اماده میشیم نیازی نیست حجم زیادی کربو مصرف کنیم ( جز افرادی که روزی ۲ جلسه تمرین دارند باید مصرف کنند کربو نسبتا بالا و افراد لاغر اکتو )
  اما برای اندومروف انچنان ضروری نیست وقتی ۳ جلسه در هفته تمرین با وزنه سنگین انجام میده چون پر میشه در همین حد که پایان تمرین از افت قند جلوگیری بشه در حد ۳ خرما فکر کنم کفایت کنه به جای سیب زمینی ۲۰۰-۳۰۰ گرمی نظر شما چیست ؟ ایا خرما ۳ تا همین که افت قند جلوگیری کنه میزون کنه ما رو مناسبه یا حتما باس سیب زمینی نشاسته ای باشه ؟ کدوم برتره ؟ هم برای عضله سازی بگید هم چربی سوزی بگید .
  البته مقالاتی خواندم پروتئین سنتز رو بالا میبره و ساخت ترمیم رو انجام میده نه کربو یعنی مصرف کم بشه هم کربو هم مهم نیست فراید ساخت ترمیم سنتز با پروتئینی که میخوریم میره باالا. حالا نظر شما چیه توضیح مختصر مفید میدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، صرفاً کربو بعد از تمرین برای افت قند ملاک نیست، اینکه شما قبل از تمرین چه نوع کربوهیدراتی و چه زمانی مصرف کردید ملاک هست، اگر کربو پیچیده باشه بعید به نظر میرسه ورزشکار دچار افت قند خون بشه، اما بیشترین اهمیت کربو بعد از تمرین با وزنه است که با ترشح انسولین در سنتز پروتئین نقش زیادی داره. بنابراین نسبت به ۲ به ۳ – کربو به پروتئین می تونه خوب باشه

 3. مرصاد گفت:

  سلام اگه تغذیه و برنامه تمرینی صحیح و قوق باشه
  تقریبا چند وقت طول میشکه تا فیتنس بشیم؟

 4. علی گفت:

  سلام خسته نباشد اگه همه مسائل رو رعایت کنیم میشه تا عید هیکل خوبی ساخت؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، نمیشه اینطوری زمان تعیین کرد، بستگی به وضعیت فعلی فرد داره، چقدر بدنش چربی داره و چقدر عضله، سابقه ورزی به چه صورت هست؟ سپس به برنامه تمرینی، تغذیه، استراحت و … می رسیم حتی استعداد فرد نیز شرط هست، ولی خب، هیچ وقت برای شروع دیر نیست

 5. پانیسا گفت:

  سلام بنظرتون چرا کربو بعد تمرین که زود جذب ترین خرما هستش کسی استفاده نمیکنه

  ولی خیلی ها ماکرانی و سیب زمینی پیشنهاد میدن اما ندیدم جایی و کسی نمیگه خرما شما دلیل رو میدونید ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دلیل خاصی نداره، بیشتر سلیقه ای هست، زود جذب باشه بهتره، البته بازم بستگی به هدف و نوع فعالیت داره ولی در حالت عادی همون زود جذب

 6. پانیسا گفت:

  ممنونم ۱ توضیحی میدم ببینید کارم اصولی هست یا خیر
  ۱/۵ ساعت وعده قبل تمرینم ۱برش نان جو + ۲ قاشق کره بادام زمینی مصرف میکنم
  بلافاصله بعد تمرینم ۵ سفیده تخم مرغ + ۴ خرما خشک مصرف میکنم
  ۱ ساعت بعد هم شام ۱برش نان جو + ۲۰۰ گرم سینه مرغ کبابی + کاهو

  حالا سوالی که دارم خیلی ها سیب زمینی بعد تمرین مصرف میکنند که من خوشم نمیاد کلا در رژیمم استفاده نمیکنم ( حجم هستم ) جاش خرما میخورم ایا مناسب برای بعد تمرین هست و از کاتابولیکی جلوگیری میکنه و اینکه قندی که داره ذخایر عضلات اینا پر میشه ؟ ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مقدار قند بعد از تمرین از دو جهت مهم هست، یک: بازسازی ذخایر، دو: باعث ترشح انسولین می شود که در سنتز بیشتر و بهتر پروتئین نقش دارد. اما در خصوص ذخایر عضلات، دقت کنید صرفاً وعده بعد از تمرین نیست که ذخایر عضلات رو تامین می کنه، شما بازهم تغذیه دارید و این هم باید در نظر گرفته بشه. فقط توصیه ای که دارم، سعی کنید شام رو زود میل کنید تا وعده بعد از شام با خواب فاصله زمانی مناسبی داشته باشه، چرا که ترشح انسولین از ترشح هورمون رشد که نقش بسزایی در عضله سازی داره جلوگیری می کنه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *