کشیدگی عضله چیست و چگونه آن را درمان کنید؟

بیشتر اوقات فشار بی مورد زیادی در فعالیت روزانه از بلند کردن ناگهانی وزن سنگین در ورزش گرفته یا حتی یک ضربه ساده به توپ، به عضلات وارد می شود. این فشار می تواند منجر به کشیدگی عضله شود. کشیدگی عضله را می توان یکی از آسیب های شایع ورزشی دانست مانند کشیدگی کشاله ران که می توان گفت اکثر ورزشکاران این نوع آسیب را تجربه کرده اند. کشیدگی یا کشیده شدن عضله به آسیبی گفته می شود که به عضله یا تاندون های ( تاندون: اتصال بین عضله با استخوان) چسبیده به آن وارد می شود.

 کتونی

 پیشگیری و درمان کشیدگی عضلهآسیب دیدگی عضله در کشیدگی می تواند به یک فشار ساده به عضله خلاصه شود و در موارد شدید می تواند به پارگی (قسمتی یا همه) بافت عضله و تاندون های چسبیده به آن ختم شود. پارگی عضله هم باعث آسیب دیدگی رگ های خونی کوچک (مویرگ) می شود، که این امر منجر به خونریزی (کبودی) و درد (ایجاد شده بر اثر سوزش عصب های موجود در محل آسیب دیده) می شود.

علائم کشیدگی عضله

 • ورم عضو آسیب دیده
 • کبودی یا سرخی یا زخم های باز بر اثر جراحت
 • وجود درد هنگام استراحت
 • درد داشتن هنگام استفاده از عضله ای خاص یا مفصلی که به آن عضله آسیب دیده مربوط است
 • ضعف عضله یا تاندون ها

ناتوانی در استفاده از عضله بطور کامل

تلگرام

چه موقع باید بدنبال مراقبت پزشکی رفت؟

اگر جراحت عضله ای مهمی دارید (یا اگر درمان های خانگی در ۲۴ ساعت درد را تسکین نداد) به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر هنگام آسیب صدای شکستگی را شنیدید، نتوانستید قدم بزنید یا ورم، درد، تب یا زخم باز قابل توجهی داشتید باید حتما" به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه بارها مشاهده شده است ورزشکاران در صورت بروز چنین آسیب های یا به طور کامل آن را نادیده می گیرند یا اینکه باز به فعالیت ورزشی ادامه می دهند و درمان را پس از آن شروع می کنند. در صورت بروز چنین آسیب های سریعا" تمرینات را قطع کنید و استراحت کنید، چنانچه درد پس از ۲۴ ساعت با وجود اقدامات اولیه از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی برای کشیدگی عضله

میزان ورم و خونریزی داخلی عضله که منجر به کبودی بخش آسیب دیده می شود را می توانید با استفاده از  کیسه های یخ کاهش دهید و روند درمان را از همان ابتدای آسیب شروع کنید. همچنین می توانید عضله آسیب دیده  را در وضعیت کشیده قرار دهید. دقت کنید استفاده از گرما بعد از سرما درمانی بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد آن باید شروع گردد.

چه در استفاده از یخ و چه در مرحله گرما درمانی نباید یخ یا وسیله گرم را مستقیما" روی پوست قرار دهید. همیشه از یک وسیله پوششی مثل حوله، بین یخ یا حرارت و پوست استفاده کنید.

از قرص های ضد التهاب و  بدون عوارض  مثل آسپرین و ایبوپروفن برای کاهش درد می توان استفاده کرد. اما اگر سابقه بیماری کلیه، خونریزی معده یا روده را دارید، همچنین اگر از قرص های رقیق کننده خون مثل کومادین استفاده می کنید، بدون مشورت با دکتر از قرص های ضد التهاب استفاده نکنید. در چنین مواردی استفاده از استامینوفن ایمن تر است. ( درد را کاهش می دهد اما التهاب را پایین نمی آورد.)

استفاده از روش PRICE

درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی(protection ) ، استرحت (rest)،یخ (lce) ، فشار ( بانداژ (compression) ( و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده elevation)).

از عضله در برابر جراحات بیشتر محافظت کنید. یعنی عضو آسیب دیده را ثابت کنید تا در حین جابجایی یا حرکت، آسیب بدتر نشود. به عضله آسیب دیده استراحت دهید. از فعالیت هایی که باعث کشیدگی می شود و سایر فعالیت های درد ناک بپرهیزید. برای کاهش درد و تورم در عضله ای که دچار کشیدگی شده از یخ استفاده کنید (در هر ساعت ۲۰ دقیقه هنگام بیداری). یخ وسیله ضد التهاب وتسکین دهنده بسیار مؤثری است. استفاده از  بانداژهای کشی هم از عضله محافظت می کند و هم موجب کاهش ورم می شود.(محکم نبندید)

ناحیه آسیب دیده را برای کاهش ورم بالا نگهدارید. برای مثال اگر عضله ران دچار کشیدگی شده است، در حالیکه نشسته اید پا را بلند نگه دارید. فعالیت هایی که درد عضله را افزایش می دهند یا کار با قسمتی که آسیب دیده است حتی در صورتی که درد به طور قابل توجهی بهبود یافته باشد توصیه نمی شود.

درمان پزشکی

درمان پزشکی به درمان خانگی شباهت دارد. پزشک می  تواند مقدار جراحت عضله و تاندون را مشخص می کند و در صورت نیاز عصای زیر بغل یا آتل را برای مداوا توصیه می کند. همچنین اگر محدود کردن فعالیت، کار نکردن، ورزش های توانبخشی یا درمان های فیزیکی برای بهبودی مورد نیاز باشد آن ها را تعیین می کند.

اقدامات بعدی برای پیشگیری از کشیدگی عضله

با حرکات کششی روزانه از آسیب جلوگیری کنید. بعد از ورزش حرکات کششی انجام دهید. قبل از انجام حرکات ورزشی بدن را به خوبی گرم کنید.

در پایان

در  بسیاری از موارد با درمان درست کشیدگی عضله بهبود می یابد. موارد پیچیده تر باید توسط  پزشک معالجه شوند. 

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: webmd

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

۶۹ نظر

 1. abbas گفت:

  عالی بود. ممنون.

 2. ramezani گفت:

  با تشکر از سایت خوب و مفیدتان
  با توجه به اینکه برخی از مخاطبان این سایت تحصیلکردگان رشته تربیت بدنی هستند قرار دادن مطالب تخصصی تر و پیشرفته تر از نظر موضوع میتواند بیشتر مورد توجه قرار گیرد

 3. ممنون عالی بود..خیلی متشکرم از سایت مفیدتان..

 4. رضا گفت:

  سلام بنده هم با نظر آقای رمضانی موافقم اکثرمراجعه کنندگان به سایت دانش اموخته تربیت بدنی هستند درصورت امکان ازمطالب تخصصی تراستفاده کنید

 5. احسان صرامی گفت:

  خیلی ممنونم .
  خبلی خیلی عالیه .
  همه مطالب سایتتون تکه

 6. مسعود گفت:

  مرسی مطالبتون جالب بود

 7. Pouya گفت:

  سلام . خسته نباشید دیروز توباشگاه وزنه های سنگینی برای جلو بازو و پشت بازو زدم حالا فک کنم عضلاتم کشیده شده و نمیتونم دستمو صاف کنم به نظرتون درمانش چیه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بهتره چند روزی تمرین نکنید و با استفاده از کرم های مخصوص محل رو ماساژ بدید. پیشنهاد میکنم به پزشک متخصص مراجعه کنید تا محل و نوع عارضه دقیق مشخص بشه و هر چه زودتر به کمال صحت دست یابید.

 8. علی گفت:

  سلام من سه ماه پیش در بازی فوتبال دوبار توپ تقریبا به مثانه ام برخورد کرد همون روز یه درد خفیفی شروع شد وبعد ها حس کردم درد به عضلات بالای مثانه و رگهای پشت رانم منتقل شده حتی درد رو زیر بیضه هام حس میکنم لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما باید همان موقع که دچار آسیب شدید به پزشک مراجعه می کردید، لطفا” برای بررسی و تشخیص فقط به پزشک مراجعه کنید

 9. طراحی سایت گفت:

  متاسفانه اگه درمان مناسب انجام نشه اثارش برای همیشه باقی میماند

 10. بهار گفت:

  سلام من از اواخر تیر ماه دچار کشیدگی عضله شدمو متاسفانه تا قبل اینکه برم دکتر نمیدونستم کشیدگی عضله س و با اینکه با کار ایی مث ظرف شستن دستم ورم میکرد و درد میکرد مچ و بازوم بازم باشگاهو رفتم به هر حال وقتی دردش بیشتر شد و رفتم دکتر و نوار عصب و عضله گرفتم گفت دست چپت التهاب عضله داری و کلا یه کشیدگی عضله هست که با مراقبت سه بار پماد در روز یه سلوکسیب بعد نهار و باکلوفن یه دونه هرشب کناسبه برات و مچ بند اتل دار هم گفت تا سه هفته ببند و اگه خوب نشد باز به دکتر مراجعه کن. اول اینکه این سلوکسیب جز داروهای استروییدیه اصلا استرویید چیه که میگن دارو های غیر استروییدی بخورید بعدشم این مچ بند کمکی به بهبود میکنه. و سوم اگه درد ادامه داشت بعد سه هفته استفاده از مچ بند میتونه نشانه چی باشه.من چون نگرانم دردش اگه خوب نشد ممکنه علامت مورد بدتری باشه واسه رفع نکرانیم میپرسم.ببینید دردش در حدیه که به گردن شانه و گوشه بالایی کمرم سمت دنده هام هم میپیچه البته سمت چپ و وقت خاب کمپذس اب سرد زیر کمرم شونه ام و گردنم میزارم تا خابم بره و دوش اب داغ و سرد هم میگیرم بدون سلکسیب خیلی درد فشار میاره.اگه ممکنه راجع به این سه تا موردی که پرسیدم پاطخ بدین ممنون میشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام
   داروهای استروئیدی باعث ترشح برخی هورمون ها در بدن شده و تعادل هورمونی را برهم میزنند. وخامت این موضوع جایی است که در زنان هورمون مردانه و در مردان هورمون زنانه ترشح شود. بستن مچ بند الزامی است و به بهبودی شما کمک میکند. شما باید استراحت کامل کنید. حتی ظرف شستن برای شما مضر هست. اگر بعد از دو هفته بهبودی حاصل نشد قطعا باید درمان قوی تری توسط پزشک تجویز شود. این آسیب مزمن احتمال اینکه به اعصاب شما آسیب رسانده باشد را دارد. چون درد در تمام بدن شما پخش شده و در یک نقطه نیست. لطفا در صورت مراجعه به پزشک در مورد درگیری اعصاب موجود در محل آسیب سوال بفرمایید.

 11. بهار گفت:

  و اینکه دکتر اگه میخای باید عضلات همسترینگتو قوی کنی و چهار سر ران رو بجای باشگاه مناسبتره شنا بری چون نرمی کشکک دارم خاستم بگم استخر برات بهتره خاستم بگم با استفاده از شونه ها داخل اب خب درد تشدید میشه پس تا بهبودی کامل شنا نرم؟ یا میتونه شنا کمکی به بهبود دستم باشه و این کشیدگی عضله و استخرو برم. اینم پاسخ بدین سپاسگزارتونم

  • رامیار نجفی گفت:

   پیشنهاد میکنم ابتدا به فکر درمان آسیب دیدگی باشید. با این تفاسیری که فرمودید آسیب شما جدیه و باید هر چه زودتر درمان بشه. به چند دکتر متخصص و مجرب مراجعه کنید و فقط به گفته های یک دکتر اکتفا نکنید.

 12. بهار گفت:

  دردش در بازوم همراه با صدای خفیفی مثل شکستنه.ترق ترق و اینکه انگار دو تا استخون رو هم جا نیافتاده باشه البته اینجور نبست میخام بگم مدام انگار یه سفتی داخل بازوم و شونه ام حس میکنم.

 13. صالح گفت:

  با سلام و تشکر از راهنمایی های علمی تون. حدود سه هفته است بر اثر برتاب جند سنک (حدود نیم ) دردی نزدیک کتفم راستم احساس کردم که الان علاوه بر عضلات کتفم درد به بازوی راستم و عضله بالایی أرنج ومنتشرشده و انکشت سبابه ام حالت خواب رفتکی دارد و کز کز می کند به تشخیص بزشکم شک دارم یک قرص و یک کبسول داد و یک امبول و یک کردنبند طبی و کفت ارتروز کردن داری .خوب نشدم .جکارکنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام
   با پرتاپ چند سنگ کسی دچار آرتروز نمیشه. به احتمال زیاد دچار کشیدگی یا پارگی خفیف شدید اما مراجعه به پزشک متخصص و مجرب ضروریه. استراحت و گرما درمانی رو تا بهبودی کامل انجام بدید.

 14. جواد گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  من بدن سازی کار میکنم البته مبتدب هستم ۳ هفته هست شروع کردم.الان چند روز هست که تو ناحیه شانه یه دردی رو دارم وزنه میتونم بزنم دردو تو ناحیه مفصل ندارم اما زمانی که دستم آویزونه یا موقع خواب انگار سر عضلم کشیده میشه و درد میگیره اما زمانی که باشگاه میرم و در حال وزنه زدن هستم مشکلی ندارم چیکار میتونم بکنم این درده خوب بشه حتما باید دستم رو بالا بگیرم تا دردش خوب بشه بعد که دستم رو میندازم دوباره درد میگیره.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تا علت درد مشخص نباشد نمی توان راهکار درمانی هم پیشنهاد داد، لذا توصیه می کنیم به پزشک ارتوپد یا آسیب شناس ورزشی مراجعه کنید

 15. shadmehr گفت:

  ممنون مطالب خوبی داشت

 16. Arash گفت:

  سلام
  من هنگام تمرین بسکتبال دچار کشیدگی عضله بازو و کتف شدم از دیروز
  دیشب از عطاری چرم گیاهی گرفتم و با ضمه و زردچوبه و تخم مرغ و روغن زرد بستم
  ولی دردش هنوز بهتر نشده
  ممکنه راهنمایی کنین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   یخ درمانی بعد از آسیب بهتر از این موادی هست که استفاده کردید. بهتر است به دکتر مراجعه کنید تا وخامت آسیب مشخص شود. گرما درمانی و استراحت برای بهبودی آسیب ضروری است.

 17. kami.afkham گفت:

  سلام.خسته نباشید.امشب من توو باشگاه بدونی که گرم کنم یه شوت زدم و عضله ی جلو ران پام گرم.درضمن پای راستم.بعد از این که شوت زدم حالم بد شد.درد شدید.دلم ضعف رفت چشمم سیاهی.بعد چن دقیقه راه میتونستم برم اما لنگان لنگان.الاان نمیتونم پام رو خم کنم.خیلی درد انچنانی نداره .ولی درد میکنه.تکان هم نمیتونم بدم.ایا چسب کوفتگی خوبه که بندازم.؟؟؟لطفا سریعا منو راهنمایی کنین.مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با این اوصاف دکتر متخصص باید تشخیص آسیب دهد و به احتمال زیاد نیاز به مصرف دارو خواهید داشت. استراحت کنید و گرما درمانی موضع فراموش نشود.

 18. حمید گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه. حدود ۲ سال از افتادن شدید روی مچ دست راستم میگذره . اون اولش خیلی ورم داشت ولی چون یه مدت بستمش الان دیگه هیچ ورمی نداره. دکترم رفتم گفت تاندونش کشیده شده و درمانش طول می کشه . الان وقتی شنا میرم احساس درد می کنم . باید چکار کنم تا روند درمان سریع تر بشه ؟ ممنون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   استفاده از مچ بند طبی و آتل و گرما درمانی و استراحت می تواند در تسریع روند بهبودی به شما کمک کند.

 19. رامین گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون .

 20. Pouyan Sisil گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعات و سایت خوبتون
  یه راهنمایی می خوام ازتون
  بنده بازیکن فوتبال هستم و حدودا ۳ ماه قبل کشاله ی رانم دچار کشیدگی شد. حدودا یک ساعت بعد از اتمام بازی دردم شروع شد و شدیدا دردش بدتر شد. یک هفته استراحت کردم و بعد تمریناتمو شروع کردم ولی هیچ فرقی نکرد و اصلا نمیتونم بازی کنم و بعد از چند دقیقه دویدن هم جلو و هم پشت قسمت بالایی رانم شدیدا درد می گیره.هفته ای یک بار میرم تمرین که اونم بعد ۱۰-۲۰ دقیقه پام درد می گیرده. ماه قبل به دکتر مراجعه کردم و بهم گفت فقط استراحت کن. یک ماه استراحت کردم و هیچ تأثیری نداشت. چند روز قبل باز مراجعه کردم و دکتر بهم سلکسیپ داد. چند روزه که دارم استفاده می کنم ولی اونم هیچ تأثیری نداره. بنده نیاز دارم که هرچه سریعتر خودمو آماده کنم. لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم. اگه پمادی یا قرصی هست که مفیده و توی بهبود سریعترم تأثیر داره لطفا بهم معرفی کنید. ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر مطالب را با دقت مطالعه کرده باشید قطعاً برایتان واضح بوده که درمان اولیه را نادیده گرفته اید، مجدداً سراغ ورزش رفته اید و این یعنی تشدید شدن وضعیت آسیب  و به نوعی بدتر شدن آن که به طولانی شدن پروسه درمان می انجامد، در شرایط فعلی شما باید هیچگونه فعالیت ورزشی نداشته باشید، از پزشک بخواهید برایتان دارو تجویز کند و حتماً فیزیوتراپی انجام دهید، اما بعد از آن اگر درد کاهش پیدا کرد، بازهم استراحت کنید، سپس به مرور با تمرینات توانبخشی ورزش را شروع و به مرور وارد فعالیت ورزشی شوید، اگر این مراحل را انجام ندهید و صبور نباشید وضعیت شما قابل تغییر نخواهد بود

 21. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشد مدت یک هفته پیش صبها که از خواب پا میشدم احساس گرفتگی و درد زیادی در ناحیه گردن و شانه چپم میکردم ولی بعد از دو روز حالا درد خیلی شدیدی در شانه و پشت بازو و ساعد خودم دارم به شکلی که شب تا صبح نمیتونم بخوابم .ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به احتمال زیاد دچار کشیدگی لیگامنت ها یا تاندونیت شده باشید. اما بدون عسکبرداری و معاینه بالینی توسط پزشک نمی توان نظر دقیق داد. استراحت، ورزش نکردن، بلند نکردن وسایل سنگین، فیزیوتراپی، دارو درمانی رو حتما انجام بدید.

 22. Mjn گفت:

  سلام
  من چند روز پیش بعد از زدن چند نوع حرکت شنا متوجه بزگتر شدن پشت بازوی چپم نسبت به دست راست شدم و کمی درد قابل تحمل و کم هم محدود شدن حرکت دست رو دارم ولی با اعمال کمی فشار درست میشه
  و اینکه دیگه عضله پشت بازوی چپم مثل راست نمایان نیست و فقط حجیم شده برای بهتر شدنش چکار کنم؟
  راستی قبلا هم اون حرکات شنا رو میزدم ولی تازه اینطور شده

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. از تمرینات تک دست استفاده کنید. مثلا با دمبل یا بطری پر از آب یا شن تمرینات پشت بازو تک دست رو انجام بدید و حتماً تمرینات و حرکات تون رو اصلاح کنید.

 23. جلال گفت:

  سلام ادمین عزیز
  حدود ۷ ماهه هفته ای یه جلسه میریم فوتسال. از همون جلسات اول کشاله ران پا از داخل کشیده شده به اضافه زیرشکمم یا همون مثانه. اینا با حرکات کششی قبل از بازی بهتر میشن و . ولی همچنان بعد از هفت ماه در حین بازی و بعد از بازی درد جزئی دارم گاهی وقتام درد شدت میگیره ولی انقدری نیست که اهمیت بدم و برم دکتر.میخوام ببینم مشکل خاصی هست که این کشیدگی عضله درست نمیشه؟مثلا تاندومی چیزی پاره کردم خبر ندارم یا از چی میتونه باشه؟اخه من همیشه قبل از بازی خوب گرم میکنم و حرکات کششی انجام میدم. ممنون میشم راهنماییم کنین

 24. محمدامین گفت:

  سلام من شش ماه که دروالیبال موقع آبشارزدن کتفم خیلی دردمیکنه رفتم دکترگفت ۱ماه استراحت کن یه آمپول هم بهم زدامامن نتونستم تحمل کنم یه هفته ایی بازی کردم بعدش ولی ۱ماه استراحت کردم یکم خوب شد..اماهمین که میرم والیبال ابشارمیزنم دوباره دردمیگیره ..لطفاراهنمایی کنید

 25. محمدامین گفت:

  چقدراستراحت کنم؟۱ماه استراحت کردم خوب نشده…آیااگه به بازی ادامه بدم ممکنه پاره بشه رباط

 26. محمدامین گفت:

  راه درمان سریع نداره …استفاده ازیخ بعدازبازی چطور…چون من خیلی والیبال بازی میکنم…به نظرشماکش اومده کتفم چقدراستراحت لازم داره تاکامل خوب بشه…بخداخیلی رنج میبرم ازاین مشکل

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر چه درد یک آسیب طولانی شود، احتمال اینکه آسیب مزمن شود نیز زیاد است، لذا مراجعه به پزشک، فیزیوتراپی و استراحت تا زمانی که درد از بین برود لازم است، این رو جدی بگیرید

 27. محمدامین گفت:

  ممنونم ازتون

 28. محمد گفت:

  سلام من در پارکور بر روی دست راستم افتادم و دقیق جایی که دست خم میشود دچار کشیدگی شد الان باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 29. میثم گفت:

  سلام. من دیروز موقع دویدن توی یه استارت سریع یه دفعه توی عضله پشت ران که احتمالا همسترینگه درد شدیدی حس کردم. انگار که با چکش ضربه خورده باشه. حالا پس فردا باید توی یه مسابقه شرکت کنم. میخواستم بپرسم که راهی هست بتونم به مسابقه پس فردا برسم؟ الان راه رفتن هم برام مشکله

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. سلامتی برای شما مهم تره. اگر آسیب جدی باشه باید استراحت کنید و تمرین و مسابقه را برای مدتی فراموش کنید. حتما به دکتر مراجعه کنید چون ممکنه نیاز به دارو درمانی باشه.

 30. محمدرضا گفت:

  سلام.
  من تقریبا یک ماهه از ناحیه عضله جلو ران, ورم کرده.فوتبال که میرفتم تا یه ضربه ای به توپ بزنم,تیر میکشه و نمیتونم ادامه بدم.یه سفر دو هفته ای رفتم,ولی باز برگشتم,هنگام ضربه به توپ,درد میاد سراغم.تو خونه هم تا بخوام یه حرکتی کنم که باعث میشه ران کش بیاد,باز عضله کش میاد و با درد همراهه.من بیست روز دیگه مسابقاتمون شروع میشه و میخوام هر چی زودتر,بهبود پیدا کنم.اگه میشه راهنمایی کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به استراحت کامل نیاز دارید.گرما درمانی، کرم های موضعی و چسب کنزیو استفاده کنید. بد نیست با دکتر هم مشورت کنید. شاید نیاز به دارو درمانی باشه.

 31. صفورا گفت:

  سلام. من چند وقتی است که ورزش بدنسازی انجام میدم به تازگی دست چپم موقع ورنه زدن درد میکنه و نمیتونه راحت وزنه بزنه بهم گفتن ماهیچه های دست چپم کشیده شدن فقط هم‌موقع ورزش درد میکنه به نظرتون باید چیکار کنم تا خوب شن ؟ ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتما استراحت کنید. فعلا ورزش رو تعطیل کنید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از کرم موضعی و چسب کنزیو توصیه میشه

 32. مهدی گفت:

  سلام.ممنون از مظالب مفییدتون.من حین انجام تمرینات بدن سازی هیچ دردی احساس نکردم.ولی الان بعد دو روز هنگام منقبض کردن ماهیچه ی پشت بازو در قسمت تاندونی که پشت بازو رو به آرنج متصل می کنه درد شدید احساس می کنم.این قسمت هم به طور قابل ملاحضظه ایی متورم شده.احتمال آسیب دیدگی وجود داره؟آیا به پزشک مراجعه کنم؟ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تورم، درد و محدودیت حرکتی نشانه آسیب دیدگیه. حتما باید به دکتر مراجعه کنید. تا با فت آسیب دیده و هم نوع و هم شدت آسیب مشخص بشهو شاید به دارو درمانی نیاز داشته باشید.  استراحت کنید. گرما درمانی رو انجام بدید.

 33. alireza گفت:

  سلام.من ۱ یا ۲ سال دچار درد رگ ران شدم طوری ک درد انتهای ران راست و ب زیر شکم میزنه و جدیدا وقتی از خواب بیدار میشم رگ کف پای راست درد احساس میشه. ورزش من فوتبال هستش میخواستم بدونم مشکلم کشیدگی هستش؟ اگه میشه راهنمایی کنید میتونم بازی کنم اما با درد..

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این عارضه کشیدگی ران هست و باید برای مدتی ورزش و فعالیت سنگین رو نعطیل کنید. گرما درمانی و آب درمانی خوبه. بهتره بازی نکنید چون بدتر میشه و دیر خوب میشه.

 34. alireza گفت:

  میشه بگید چه پمادی برای درمان کشاله خوبه؟ فیزیوتراپی لازم هست؟ من خودم رزماری استفاده میکنم ۲ ۳ روز.. اما درد هستش. ۲ ماه هم کش میزنم درد کم میشه اما تا دوباره بازی میکنم درد شدید میشه جوری ک میتونم بازی کنم اما با درد واقعا داره عذابم میده اگه میشه راهنمایی و کمک کنید مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اکثر پمادهایی که در داروخانه ها موجود هستن خوبه اما اگر بتونید پماد سالمارین ۲ رو پیدا کنید عالیه. ولی متاسفانه نایاب شده. بیشتر برای این آسیب دارو درمانی و استراحت مفیده. حتما برای بهبودی کامل مدتی باید استراحت کنید.

 35. alireza گفت:

  دکتر مرسی بابت راهنماییتون اگه میشه راجب گرما درمانی ی توضیح میدید ؟میتونم تو خونه گرما درمانی کنم؟و اینکه چ موقع پماد سالمارین رو استفاده کنم؟

 36. alireza گفت:

  دکتر سلام ببخشبد هی مزاحم شما میشم.. میخواستم بدونم بعد گرما دادن ب محل درد باید پماد زد؟ ی راهنمایی میکنید ک در روز چ موقع و چند بار باید گرما درمانی و پماد ب محل درد بزنم؟مرسی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دکتر نیستیم دوست عزیز

   دو بار در روز کافیه، نیاز چندانی به پماد نیست، اما توصیه می کنیم هم به پزشک مراجعه کنید و هم فیزیوتراپی انجام بدید

 37. alikemali0124 گفت:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون، من حدودا چهار ماه پیش داشتم فوتبال بازی میکردم که احساس کردم پام گرفته اما به بازی ادامه دادم، سپس چند روز بعد هم بازی کردم و باز هم وسط بازی پام گرفت اما ادامه دادم، موقعی که بازیمون تموم شد دیگه نمیتونستم روی پای خودم بایستم از اون موقع تا الان بازی نکردم اما خمین الان اگه بخوام صد متر پیاده روی کنم رگ پام میگیره. چاره چیه؟ واقعا ممنون میشم از راهنمایتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه اقدامات اولیه رو انجام ندادی و آسیب تبدیل به مزمن شده. بهترین کار استراحت، گرما درمانی، حمایت از عضو با باند و آتل و مراجعه به پزشک است. ممکن است دارو درمانی نیاز داشته باشید.

 38. مصیب گفت:

  سلام.ممنون از سایت مفیدتون.یه سوال داشتم.من حدود ۴ماه پیش عضله ۴ سر رانم کشیده شد.بعد یه مدت استراحت دوباره و دوباره این اتفاق افتاد.به دکتر که مراجعه کردم با استفاده از سونوگرافی گفت عضله پاره شده.الان هم روی سطح قدامی عضله ۴سر پام حالت ورم بوجود اومده که خیلی هم سفته.در دویدن هیچ مشکلی ندارم اما با ضربه آرام به توپ دوباره درد میگیره.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.خیلی خیلی ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اولین کار استراحت هست. از هر گونه فعالیت سنگین و ورزش جداً خودداری کنید. احتمالاً برای ورم دکتر دارو تجویز میکنه پس مصرف کنید. اگر نیازی به آتل باشه که دکتر تجویر میکنه حتما باید استفاده کنید. گرما درمانی و تغذیه فراموش نشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *