کشیدگی عضله چیست و چگونه آن را درمان کنید؟

بیشتر اوقات فشار بی مورد زیادی در فعالیت روزانه از بلند کردن ناگهانی وزن سنگین در ورزش گرفته یا حتی یک ضربه ساده به توپ، به عضلات وارد می شود. این فشار می تواند منجر به کشیدگی عضله شود. کشیدگی عضله را می توان یکی از آسیب های شایع ورزشی دانست مانند کشیدگی کشاله ران که می توان گفت اکثر ورزشکاران این نوع آسیب را تجربه کرده اند. کشیدگی یا کشیده شدن عضله به آسیبی گفته می شود که به عضله یا تاندون های ( تاندون: اتصال بین عضله با استخوان) چسبیده به آن وارد می شود.

 پیشگیری و درمان کشیدگی عضلهآسیب دیدگی عضله در کشیدگی می تواند به یک فشار ساده به عضله خلاصه شود و در موارد شدید می تواند به پارگی (قسمتی یا همه) بافت عضله و تاندون های چسبیده به آن ختم شود. پارگی عضله هم باعث آسیب دیدگی رگ های خونی کوچک (مویرگ) می شود، که این امر منجر به خونریزی (کبودی) و درد (ایجاد شده بر اثر سوزش عصب های موجود در محل آسیب دیده) می شود.

علائم کشیدگی عضله

 • ورم عضو آسیب دیده
 • کبودی یا سرخی یا زخم های باز بر اثر جراحت
 • وجود درد هنگام استراحت
 • درد داشتن هنگام استفاده از عضله ای خاص یا مفصلی که به آن عضله آسیب دیده مربوط است
 • ضعف عضله یا تاندون ها

ناتوانی در استفاده از عضله بطور کامل

چه موقع باید بدنبال مراقبت پزشکی رفت؟

تلگرام

اگر جراحت عضله ای مهمی دارید (یا اگر درمان های خانگی در ۲۴ ساعت درد را تسکین نداد) به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر هنگام آسیب صدای شکستگی را شنیدید، نتوانستید قدم بزنید یا ورم، درد، تب یا زخم باز قابل توجهی داشتید باید حتما" به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه بارها مشاهده شده است ورزشکاران در صورت بروز چنین آسیب های یا به طور کامل آن را نادیده می گیرند یا اینکه باز به فعالیت ورزشی ادامه می دهند و درمان را پس از آن شروع می کنند. در صورت بروز چنین آسیب های سریعا" تمرینات را قطع کنید و استراحت کنید، چنانچه درد پس از ۲۴ ساعت با وجود اقدامات اولیه از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی برای کشیدگی عضله

میزان ورم و خونریزی داخلی عضله که منجر به کبودی بخش آسیب دیده می شود را می توانید با استفاده از  کیسه های یخ کاهش دهید و روند درمان را از همان ابتدای آسیب شروع کنید. همچنین می توانید عضله آسیب دیده  را در وضعیت کشیده قرار دهید. دقت کنید استفاده از گرما بعد از سرما درمانی بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد آن باید شروع گردد.

چه در استفاده از یخ و چه در مرحله گرما درمانی نباید یخ یا وسیله گرم را مستقیما" روی پوست قرار دهید. همیشه از یک وسیله پوششی مثل حوله، بین یخ یا حرارت و پوست استفاده کنید.

از قرص های ضد التهاب و  بدون عوارض  مثل آسپرین و ایبوپروفن برای کاهش درد می توان استفاده کرد. اما اگر سابقه بیماری کلیه، خونریزی معده یا روده را دارید، همچنین اگر از قرص های رقیق کننده خون مثل کومادین استفاده می کنید، بدون مشورت با دکتر از قرص های ضد التهاب استفاده نکنید. در چنین مواردی استفاده از استامینوفن ایمن تر است. ( درد را کاهش می دهد اما التهاب را پایین نمی آورد.)

استفاده از روش PRICE

درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی(protection ) ، استرحت (rest)،یخ (lce) ، فشار ( بانداژ (compression) ( و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده elevation)).

از عضله در برابر جراحات بیشتر محافظت کنید. یعنی عضو آسیب دیده را ثابت کنید تا در حین جابجایی یا حرکت، آسیب بدتر نشود. به عضله آسیب دیده استراحت دهید. از فعالیت هایی که باعث کشیدگی می شود و سایر فعالیت های درد ناک بپرهیزید. برای کاهش درد و تورم در عضله ای که دچار کشیدگی شده از یخ استفاده کنید (در هر ساعت ۲۰ دقیقه هنگام بیداری). یخ وسیله ضد التهاب وتسکین دهنده بسیار مؤثری است. استفاده از  بانداژهای کشی هم از عضله محافظت می کند و هم موجب کاهش ورم می شود.(محکم نبندید)

ناحیه آسیب دیده را برای کاهش ورم بالا نگهدارید. برای مثال اگر عضله ران دچار کشیدگی شده است، در حالیکه نشسته اید پا را بلند نگه دارید. فعالیت هایی که درد عضله را افزایش می دهند یا کار با قسمتی که آسیب دیده است حتی در صورتی که درد به طور قابل توجهی بهبود یافته باشد توصیه نمی شود.

درمان پزشکی

درمان پزشکی به درمان خانگی شباهت دارد. پزشک می  تواند مقدار جراحت عضله و تاندون را مشخص می کند و در صورت نیاز عصای زیر بغل یا آتل را برای مداوا توصیه می کند. همچنین اگر محدود کردن فعالیت، کار نکردن، ورزش های توانبخشی یا درمان های فیزیکی برای بهبودی مورد نیاز باشد آن ها را تعیین می کند.

اقدامات بعدی برای پیشگیری از کشیدگی عضله

با حرکات کششی روزانه از آسیب جلوگیری کنید. بعد از ورزش حرکات کششی انجام دهید. قبل از انجام حرکات ورزشی بدن را به خوبی گرم کنید.

در پایان

در  بسیاری از موارد با درمان درست کشیدگی عضله بهبود می یابد. موارد پیچیده تر باید توسط  پزشک معالجه شوند. 

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: webmd

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۹۱ نظر

 1. علی شیری گفت:

  سلام سه روزه میرم باشگاه کلان تمرینات بازوی دست کار میکنم الان دستام کامل صاف نمیشه و ورم کرده بازوهام دلیل چیست?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چرا در این سه روز فقط بازو کار کردید؟! این کار اشتباهه. امیدوارم عضلات و بافت نرم این ناحیه دچار آسیب نشده باشن. استراحت کنید و باشگاه رو بیخیال بشید. اگر گرفتگی عضلات ناشی از تمرین باشه که با گرما درمانی و آب درمانی و استراحت از بین میره اما اگر آسیب باشه باید روند استراحت و درمان رو بیشتر انجام بدید.

 2. mahak گفت:

  سلام کشیدگی عضله دوسر ران دارم حرکات ورزشی که دکتر داده انجان دادم ولی خوب نشدم و لیزرم انجام دادم و تاثیر ندلشته

 3. سینا گفت:

  سلام خسته نباشد
  دیروز تو تمرین عضله پام کش اومد و الانم درد داره
  از شانس پس فردا فینال تکواندو دارم لطفا بگید چی کار کنم باید حتنا تو مسابقه شرکت کنم

 4. حامد گفت:

  با سلام
  من تقریبا جمعه هفته گذشته تو بازی فوتبال درد کشاله پا رو احساس کردم و بعد از فوتبال برگشتم خونه و این درد کمی بیشتر بود
  تا انروز ورزش خاصی نکردم و بیشتر استراحت کردم
  امروز دقت کردم روی پوستم کمی سبز رنگی یا نزدیک کبودی دیدم
  ایا به نظر شما باید به دکتر مراجعه کنم یا چیز خاصی نیست و با نرمش مشکل حل خواهد شد
  درضمن درد کشاله هم کم کم بهبود پیدا کرده

 5. رضا گفت:

  سلام و تبریک سال نو.یک هفته پیش تو باشگاه پرس سینه زدم،ست اخر کم اوردم و نتونستم سمت راست هالتر رو بالا ببرم و با زحمت زیاد و کمک از دست چپ بالابرد،ابتدا پشت شانه راست درد داشتم ولی بعد جلو شانه راست درد دارم لطفا راهنماییم کنید.داغونم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید اون لحظه سرما درمانی انجام میدادید. استراحت کنید ورزش رو فعلاً تعطیل کنیدگرما درمانی، آب درمانی رو انجام بدید. میتونید از چسب کنزیو و پماد های موضعی هم استفاده کنید.

 6. سامان گفت:

  سلام.چند روز پیش تو باشگاه قبل از شروع تمرینم موقع گرم کردن بارفیکس رفتم و کتف راستم موقع کشش درد بدی گرفت و از فردای اون روز دست راستمو نمیتونم بیارم بالا احساس ضعف تو قسمت دوسر بازو دارم سرما و گرما درمانی هم کردم دوروزم استراحت کردم هر روز بدتر میشه لطفا راهنمایی کنید

 7. علی گفت:

  سلام من تکواندو کار می کنم .عضله ی پشت ران پام کش اومد.۱۴ سالمه.اولش گفتم خوب میشه به تمرین ادامه دادم خوب نشد چی کار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، توصیه های که در این مطلب شده رو رعایت کنید، می تونید نکاتی هم که در کامنت ها مطرح شده رو مطالعه کنید براتون مفید هست

 8. دنیز گفت:

  با سلام.من بعد از تمرین درد شدیدی در عضلات پشت ساق پام احساس کردم.عجیب اینه که اصلا تمرین سنگینی انجام ندادم و خوب هم گرم کرده بودم.الان دقیقا نمیدونم چش شده اثری از کبودی نیست ولی درد به قدری شدیده که به سختی را میرم حدود دو روزه این درد شروع شده .ماساژ و خیلی از کارا رو امتحان کردم ولی جواب نمیده.سالهاست تمرین میکنم و درد نمیتونه از ضعف عضلاتم باشه.در حالت عادی همه چیز خوبه ولی وقتی پامو میزارم زمین یا منقبضش میکنم دردش شروع میشه. دقیقا نمیدونم کشیدگی هستش یا گرفتگی.چه کار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، علائمی که گفته شده رو بررسی کنید ببینید با کشیدگی مرتبط هست یا نه، اگر اینطور نباشه احتمال گرفتگی وجود داره. توصیه می کنم به پزشک هم مراجعه کنید و خود درمانی نکنید

 9. reza گفت:

  سلام بسیارسپاس من خیلی وقت است که سایت علم ورزش را دونبال میکنم وهمیشه مقاله های بسیارخوبی ازسایت شما می بینم و میخوانم وخیلی تشکراز زحمتهای شما دررابطه با علم ورزش.حدود۴هفته است که برام پام مشکلی بوجودامده میخواستم ببینم نظرشمادراین موردچیست؟مدت چهارهفته است که عضله گاستروکنیموس پشت ساق پام پاره شده،تازه دیروزرفتم پیش دکتربعداز۱ماه انتظارکه برای دکترکشیدم، اول فکرکرده بودم که التهاب است که نبود،درطی این مدت وقتی باشگاه میرفتم فقط نمی توانستم بدوم ولی حرکات پا را میتوانستم بدون هیچ دردی انجام بدم،حالا دکتربه من گفته فقط۶هفته استراحت بدون هیچ فشاری روی پاه،میخواستم نظرشمارا بدونم دراین رابطه بدونم که ایا میتوانم دراین ۶هفته حرکات پاه را دربدنسازی انجام بدم یانه البته جدا از حرکت پشت پاه چون اون حرکت کمی درداور است برای من ولی دیگرحرکات را بدون هیچ دردی انجام میدم؛خیلی برام مهم است که بتوانم حرکات پاه را انجام بدم رشته ورزش من فوتبال است.متاسفانه من دسترسی زیادی به دکتر ویا یک مربی بدنسازفارسی زبان را ندارم که ازنزدیک با انها حرف بزنم چون خارج ازکشورهستم.باتشکرفراوان ازسایت علم ورزش همیشه موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *