روش درمان کشیدگی عضله چگونه است؟

تلگرام

بیشتر اوقات فشار بی مورد زیادی در فعالیت روزانه از بلند کردن ناگهانی وزن سنگین در ورزش گرفته یا حتی یک ضربه ساده به توپ، به عضلات وارد می شود. این فشار می تواند منجر به کشیدگی عضله شود. کشیدگی عضله را می توان یکی از آسیب های شایع ورزشی دانست مانند کشیدگی کشاله ران که می توان گفت اکثر ورزشکاران این نوع آسیب را تجربه کرده اند. کشیدگی یا کشیده شدن عضله به آسیبی گفته می شود که به عضله یا تاندون های ( تاندون: اتصال بین عضله با استخوان) چسبیده به آن وارد می شود.

 پیشگیری و درمان کشیدگی عضلهآسیب دیدگی عضله در کشیدگی می تواند به یک فشار ساده به عضله خلاصه شود و در موارد شدید می تواند به پارگی (قسمتی یا همه) بافت عضله و تاندون های چسبیده به آن ختم شود. پارگی عضله هم باعث آسیب دیدگی رگ های خونی کوچک (مویرگ) می شود، که این امر منجر به خونریزی (کبودی) و درد (ایجاد شده بر اثر سوزش عصب های موجود در محل آسیب دیده) می شود.

علائم کشیدگی عضله

 • ورم عضو آسیب دیده
 • کبودی یا سرخی یا زخم های باز بر اثر جراحت
 • وجود درد هنگام استراحت
 • درد داشتن هنگام استفاده از عضله ای خاص یا مفصلی که به آن عضله آسیب دیده مربوط است
 • ضعف عضله یا تاندون ها

ناتوانی در استفاده از عضله بطور کامل

چه موقع باید بدنبال مراقبت پزشکی رفت؟

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

اگر جراحت عضله ای مهمی دارید (یا اگر درمان های خانگی در ۲۴ ساعت درد را تسکین نداد) به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر هنگام آسیب صدای شکستگی را شنیدید، نتوانستید قدم بزنید یا ورم، درد، تب یا زخم باز قابل توجهی داشتید باید حتما” به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه بارها مشاهده شده است ورزشکاران در صورت بروز چنین آسیب های یا به طور کامل آن را نادیده می گیرند یا اینکه باز به فعالیت ورزشی ادامه می دهند و درمان را پس از آن شروع می کنند. در صورت بروز چنین آسیب های سریعا” تمرینات را قطع کنید و استراحت کنید، چنانچه درد پس از ۲۴ ساعت با وجود اقدامات اولیه از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی برای کشیدگی عضله

میزان ورم و خونریزی داخلی عضله که منجر به کبودی بخش آسیب دیده می شود را می توانید با استفاده از  کیسه های یخ کاهش دهید و روند درمان را از همان ابتدای آسیب شروع کنید. همچنین می توانید عضله آسیب دیده  را در وضعیت کشیده قرار دهید. دقت کنید استفاده از گرما بعد از سرما درمانی بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد آن باید شروع گردد.

چه در استفاده از یخ و چه در مرحله گرما درمانی نباید یخ یا وسیله گرم را مستقیما” روی پوست قرار دهید. همیشه از یک وسیله پوششی مثل حوله، بین یخ یا حرارت و پوست استفاده کنید.

از قرص های ضد التهاب و  بدون عوارض  مثل آسپرین و ایبوپروفن برای کاهش درد می توان استفاده کرد. اما اگر سابقه بیماری کلیه، خونریزی معده یا روده را دارید، همچنین اگر از قرص های رقیق کننده خون مثل کومادین استفاده می کنید، بدون مشورت با دکتر از قرص های ضد التهاب استفاده نکنید. در چنین مواردی استفاده از استامینوفن ایمن تر است. ( درد را کاهش می دهد اما التهاب را پایین نمی آورد.)

استفاده از روش PRICE

درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی(protection ) ، استرحت (rest)،یخ (lce) ، فشار ( بانداژ (compression) ( و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده elevation)).

از عضله در برابر جراحات بیشتر محافظت کنید. یعنی عضو آسیب دیده را ثابت کنید تا در حین جابجایی یا حرکت، آسیب بدتر نشود. به عضله آسیب دیده استراحت دهید. از فعالیت هایی که باعث کشیدگی می شود و سایر فعالیت های درد ناک بپرهیزید. برای کاهش درد و تورم در عضله ای که دچار کشیدگی شده از یخ استفاده کنید (در هر ساعت ۲۰ دقیقه هنگام بیداری). یخ وسیله ضد التهاب وتسکین دهنده بسیار مؤثری است. استفاده از  بانداژهای کشی هم از عضله محافظت می کند و هم موجب کاهش ورم می شود.(محکم نبندید)

ناحیه آسیب دیده را برای کاهش ورم بالا نگهدارید. برای مثال اگر عضله ران دچار کشیدگی شده است، در حالیکه نشسته اید پا را بلند نگه دارید. فعالیت هایی که درد عضله را افزایش می دهند یا کار با قسمتی که آسیب دیده است حتی در صورتی که درد به طور قابل توجهی بهبود یافته باشد توصیه نمی شود.

درمان پزشکی

درمان پزشکی به درمان خانگی شباهت دارد. پزشک می  تواند مقدار جراحت عضله و تاندون را مشخص می کند و در صورت نیاز عصای زیر بغل یا آتل را برای مداوا توصیه می کند. همچنین اگر محدود کردن فعالیت، کار نکردن، ورزش های توانبخشی یا درمان های فیزیکی برای بهبودی مورد نیاز باشد آن ها را تعیین می کند.

اقدامات بعدی برای پیشگیری از کشیدگی عضله

با حرکات کششی روزانه از آسیب جلوگیری کنید. بعد از ورزش حرکات کششی انجام دهید. قبل از انجام حرکات ورزشی بدن را به خوبی گرم کنید.

در پایان

در  بسیاری از موارد با درمان درست کشیدگی عضله بهبود می یابد. موارد پیچیده تر باید توسط  پزشک معالجه شوند. 

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: webmd

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۴۸ نظر

 1. javad گفت:

  با عرض سلام.من بعد از باشگاه اونم بعد از مدت ها که رفته بودم احساس تورم تو بازو هام رو حس کردم…ولی خیلی زیاد نبود و فکر کردم تورمه طبیعیه اخه قبلا هم باشگاه میرفتم کوفتگی و رو داشتم اما ن توی بازو …خلاصه فرداش هم رفتم باشگاه و شبش دردش بیشتر شد به نظرتون چکار کنم؟?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، روش های درمان کوفتگی رو انجام بدید، اگر طی دو روز آینده بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید، البته اگر تورم همراه با کبودی است زودتر به پزشک مراجعه کنید

 2. مسعود گفت:

  سلام من فوتبال در چمن طبیعی بازی می کنم و یه روز به تمرین دیر رسیدم و خودم،خودم رو گرم کردم و بعد تمرین شوت زنی کردیم بعد از سه چهار تا شوت دیدم که عضله ی رون پام (حدود ١۵ سانتی متر پایین تَر از لگن یفید رون)یه قسمت کوچکش درد گرفت فکر نمیکردم جدی باشه و تا دو هفته بعد با آسیب دیدگی بازی کردم.بعد یه هفته رفتیم مسافرت و وقتی برگشتم به تمرین دوباره وضعم بد تَر شد راهنمایی کنید چه کار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز تنها راهنمایی بنده این هست که یک بار دیگه این مطلب رو مطالعه کنید، در شرایط فعلی غیر از گزینه یخ درمانی تمامی موارد باید انجام شود و حتماً به پزشک مراجعه کنید، در ضمن تا زمانی که درد به طور کامل از بین نرفته ورزش نکنید، وقتی هم خواستید ورزش رو شروع کنید به مرور این کار رو انجام بدید نه با شوت کردن

 3. آرمین گفت:

  سلام..خسته نباشید من دوماه هس که یه باشگاه میروم و همین که دو ماه شد آرنج دست هایم یعنی از بازو تا ساعد همه رگ هام درد میکند مخصوصا قسمت آرنج هردو دستم که وقتی وزنه میزنم خیلی درد دارد ودست راستم را نمیتوانم صاف نگه دارم وبیش از آن که دستم را میکشم که صاف شود درد خیلی شدیدی بین آرنج ایجاد میشود یعنی کلا دست راستم در وسط میماند نه میتوانم خیلی صافش کنم ونه میتوانم خیلی راحت جمعش کنم…برای همین حدود یه هفته نرفتم باشگاه تا خوب شود وتا یک هفته روزی یکبار شب ها ویکس میزدم و ماساژ میدادم اما هنوز به طور کامل خوب نشده است .هنوز نمیتوانم برم باشگاه مثل قبل راحت از وزنه ها استفاده کنم …لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنونم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز اگر ما یک خراش روی پوست مون بیافته، خیلی واضح می تونیم راجع بهش تصمیم بگیریم، ولی وقتی درد شما از بازو تا ساعد هست و مفصل آرنج شما درد داره به نحوی که حرکت اون محدود شده، این دیگه نیاز به بررسی حضوری توسط پزشک متخصص ارتوپد داره. برای ما مشخص نیست که الان آسیب شما چی هست؟ آیا مفصل هست؟ عضله هست؟ رباط یا تاندون؟ و….

 4. مهدی گفت:

  سلام.
  من خرداد۹۵ وسط بازی فوتسال یه ضربه ی داخل پا زدم به توپ و درد خیلی خیلی خیلی شدیدی تو قسمت داخل ران پای راستم حس کردم .اومدم خونه و دوش اب گرم گرفتم و فرداش دیگ درد نداشتم.بعد چند روز متوجه شدم داخل ران پای راستم ،وقتی که پامو به سمت چپ میبرم یا،میچسبونم به پای چپم و فشار میدم متورم میشه ،خیلی هم سفت میشه،اندازه یه توپ بیلیارد.بعدش پامو که صاف نگه میدارم بدون هیچ فشاری بازم متورمه.الان داخل ران پام یه خورده بالاتر از زانوم انگار خالیه و قسمت بالاش بیش حدر متورم.انگار عضله پاره شده اومده بالا جمع شده.ولی درد نداره.موقعی درد میکنه ک چیز سنگین بلند میکنم.یا با پام چیزی رو هول میدم.یا میدوأم…همون خرداد ماه رفتم دکتر .قرص ،امپول.پماد…فیزیوتراپی.اینارو نوشت .ولی هیچ فرقی نکرد.بعد دکتر گفت برو خودش خوب میشه.الان یک سال بیشتر گذشته و فرقی نکرده.به نظر شما باید چیکار کنم که این تورم و دردای ناگهانی دست از سرم بردارن.خسته شدم.بدتر که دیگ بازی هم نمیتونم کنم.ممنون میشم راهنماییم کنید…

 5. مهدی گفت:

  دکتر گفت عضله ای هست که پارو به چپ و راست میبره.و از لگن به ران پا وصل شده…خیلی بده .مخصوصا این ورم…نمیدونم خون مردگیه یا پیچ خورده …ولی ام ار ای پارگی زده بود…اخه انقدر متورم شده که وقتی تحریکش میکنی اندازه کف دست از زیر پوست میزنه بیرون…خیلی بده.بخاطر این افرسدگی گرفتم…دکترم که هیچی…اصلا نگاه نمیکنه….لطفا اگ چیزی در مورد میدونین بگین..ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز کاملاً مشخصه که پارگی هست! تعجب می کنم اون پزشک چطور گفته برو خودش خوب میشه! تنها راه حل عمل جراحی هست، البته تا جایی که من اطلاع داشته باشم

 6. مهاجر گفت:

  سلام ببخشید من پارسال حدود ۲ هفته ای بود که بدنسازی رو شروع کرده بودم و تجربه نداشتم حرکت جلو بازو رو با یک وزنه خیلی سنگین انجام دادم حرکت جلو بازو رو چند بار بسیار به سختی انجام دادم و یک دفعه حین حرکت، زیر ساعد دست چپم(پشت دستم در ناحیه ای چند سانت بالاتر از آرنج حوالی زند زبرین) دو نقطه زیر پوستم هر کدام به اندازه نصف یک نخود بالا اومد و از اون موقع این دو نقطه به صورت خیلی کوچک و به همان شکل باقی مانده و اصلا چه در زندگی معمولی و چه حین بدنسازی اذیتم نمی کند فقط وقتی حرکت جلو بازو را با وزنه ای سنگین انجام می دهم درد می گیرد البته می توانم حرکت را انجام دهم و دو نقطه اندازه شان دو برابر می شود و پس از ورزش کمی بعد دوباره کوچک می شوند خواستم بدانم با وجود آن که از آن آسیب یکسال گذشته چرا این دو نقطه حین جلو بازو درد می گیرد و بالا می آید و باید چه کار کنم.ممنون

 7. فرهاد گفت:

  سلام.من ۱۴ سالمه،۵۵ کیلو.از میله های بارفیکس آویزان شدم و پهلو سمت راستم گرفته،گرم کردم و ماساژ دادم ولی دردش خوب نشده،لطفا کمکم کنید

 8. server گفت:

  سلام،من ۳۳ سالمه و مشکل دیسک کمر دارم و پاهام همیشه رگ شکیده میشه درد میکنه،به خصوص زمانی که از حمام خارج میشم پام خیلی خیلی درد میگیره،لطفا راهنمایی کنید.

 9. ابی گفت:

  سلام.یک هفته پیش در حین بازیه فوتبال،شوت زدم.عضله جلوییه رانم درد گرفت.در حدی که رو زمین خوابیدم.همونجوری ادامه دادم.در طی بازی دو سه بار اینجوری شد.درد کمی داشتم.بعد یه هفته دوباره بازی کردم.ولی دردام کمتر بود و شوت هم زیاد نزدم.آخر بازی نمیتونستم پامو بلند کنم.
  خونه رسیدم دیدم ماهیچه م باد کرده در حالتی که اصلا انگشت توی پوست نمی نشست.درد شدید دارم اصلا نمیتونم پامو تکون بدم‌.بالای زانومم باد کرده ولی خیلی نرمه.سیاه نشده و بجز باد کردگیه بالای زانوم ،خون مردگی احساس نمیکنم.

  به نظر شما پارگی رخ داده؟

  ممنون از سایت خوب شما و ممنون بابت پاسخگوییتون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پارگی همراه با خورن مردگی هست، اما امکان کشیدگی شدید وجود داره، توصیه می کنم تمرین رو قطع کنید، از کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت استفاده کنید و حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید، دقت کنید، پزشک متخصص و کار بلد

 10. سعید گفت:

  سلام بابای من ۲۶روز پیش عمل شکستگی لگن استابولوم انجام داده ۱۶روز وزنه به پاش وصل بوده الان بعد از بیشتر از ۲۰روز از عملش پادرد شدید از زانو تا مچ پا امانش نمیده به چند دکتر ارتوپدی مراجعه کردیم تشخیص نمیدن چشه لطفا راهنمایی کنین چکار کنم ممنون

 11. دانا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما بزگوار
  من امروز در فوتبال بر اثر اصابت پای یکی از دوستانم به ماهیچه ی پشت ساقم آسیب دیده و تقریبا دردی را احساس میکنم و کمی هم ورم کرده ، چکار باید کرد ممنونم از راهنمایی گرمتان

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، استفاده از روش PRICE که در مطلب توضیح داده شده توصیه می شود، در صورتی که وضعیت تداوم داشت به پزشک مراجعه کنید

 12. احمد گفت:

  سلام.من چند وقتی بدون گرم کردن حرکات کششی بیشتر برای پاها انجام میدادم. به منظور بالا رفتن انعطاف بدن. اما حالا درد مزمن و خفیف پشت ران هام دارم که ١ماهی هم هست خوب نشده. درمانش چی میتونه باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، استراحت بهش بدید، عضلات شما تحت فشار غلطی بودن، استخر برید و موضع درد رو گرما هم بدید

 13. یوسف گفت:

  سلام یک هفته پیش فوتبال بازی کردم و پام کشیده شد و درد گرفت فردای اون روز خواستم بازی کنم اما پام دوباره درد گرفت یک هفته استراحت کردم اصلا هیچ دردی نداشتم اما امروز وقتی دوباره بازی کردم و دو تا شوت زدم دوباره از همون ناحیه احساس درد کردم و دیگه بازی نکردم محل درد تو این هفته به اندازه یک کف دست کبود شده بود اما کبودیش رفته اما درد همچنان ادامه داره ( محل درد انتهای ران هست ) لطفا کسی میدونه این درد جدید هست بگه که به دکتر مراجعه کنم ممنون از سایت خوبتون

 14. بهنام احمدی گفت:

  با سلام من دیروز باشگاه بدن سازی می رفتم که چند ساعت بعد دچار درد شدید در ناحیه مچ دستم شدم ولی می تونم به ارامی دستمو بالا وپایین وچپ وراست کنم ولی نمتونم ان را چرخونم یا چیزی نه چندان سنگین رو بگیرم به نظر شما علتش چیست

 15. بهنام احمدی گفت:

  احساس می کنم یکم ورم کرده احساس درد وسفتی در انگشتان به خصوص انگشت شست شدم دستمو جابه جا می کنم درد میگیره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بهنام جان، این یعنی یا بهش فشار وارد شده یا دچار آسیب شدید، تشخیص نوع آسیب و یا فشار باید به صورت حضوری و توسط پزشک انجام بشه، صرفاً با پرسش و پاسخ نمیشه کاری انجام داد

 16. رسول گفت:

  سلام بازوی دست راستم تووالیبال موقع زدن سرویس یاابشار دردشدید همراه باسوحتن داره چکاربایدانجام بدم

 17. زینب گفت:

  سلام، عضله گردنم کشیدگی داره چه کار کنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، توصیه های این مطلب رو دنبال کنید در صورتی که مشکل تداوم داشت به پزشک مراجعه کنید

 18. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من توی سالن در حال انجام حرکات انفجاری و سنگین بودم ک موقع دراز نشست پام بین ران و زمین سالن گیر کرد و کش اومد.دکتر هم رفتم گفت کشیدگی تاندوم ولی هنوز ی خورده ای درد داره دو سه روز بهبودی احساس نمی کنم برا این که تا جمعه کامل خوب بشه و بتونن ب مسابقه ام برسم چه کاری شما توصیه میکنید.
  مسابقه هم مسابقه ای سخت و سنگینه(mma )

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مهدی جان، راه حل معجزه آسایی وجود نداره، عضو آسیب دیده باید مراحل درمان رو طی کنه، دقیق مانند توضیحات مطلب

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *