اسکولیوز چیست و حرکات اصلاحی برای درمان آن

تلگرام

اسکولیوز عبارت است از انحراف طرفی ستون مهره ها، به نحوی که زاویه شوکی مهره ها به سمت تعقر و بدنه مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا می کند. به عبارت دیگر هنگامی که از روبرو به ستون مهره ها نگاه می کنیم ستون مهره مستقیم و در امتداد یک خط عمودی صاف می باشد. هر گاه این خط صاف دچار خمیدگی گردد در نگاه از روبرو دیگر ستون مهره بصورت یک امتداد مستقیم دیده نمی شود و به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می شود که به این امر اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره می گوئیم.

اسکولیوزایجاد اسکولیوز یک روند تدریجی دارد. اسکولیوز معمولاً درست قبل یا در خلال بلوغ مود توجه قرار می گیرد. زمانی که جهش رشدی در فرد ایجاد شده است. بروز اسکولیوز در خانم ها شایع تر از آقایان می باشد. در موارد کمی اسکولیوز در دوره نوزادی تشخیص داده می شود و لذا درمان زودتر شروع می گردد.

انواع اسکولیوز

تقسیم بندی اسکولیوز بر اساس مادرزادی و یا اکتسابی بودن به شرح زیر است:

۱- مادرزادی:فرد به هنگام تولد ،دارای ناهنجاری مهره ای بوده و ستون فقرات وی انحراف جانبی دارد.

۲- اکتسابی:به انواعی از اسکولیوز اطلاق می شود که فرد در طول دوران زندگی تحت تأثیر عوامل مختلف به آن دچار می شود.

عوارض اسکولیوز

 • درد
 • اختلال در عملکرد سیستم قلبی – ریوی
 • اختلالات عصبی
 • اختلال در راه رفتن
 • کاهش تحرک ستون فقرات

علائم و نشانه ها

 • در شروع بیماری اغلب اسکولیوز درد ندارد و می تواند تشخیص آن مشکل باشد.
 • قرار نداشتن شانه ها یا دو سمت لگن در یک سطح مثلاً یک شانه بالاتر از شانه دیگر باشد.
 • وجود داشتن یک حالت برجستگی یا کوهان در یک سمت ستون مهره در قسمت پشت
 • ضعف عضلات یک سمت ستون مهره که در معاینه بصورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره خود را نشان می دهد.
 • کمردرد مزمن
 •  افتادگی شانه ها
 • خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت در اثر چرخش به ک سمت ستون مهره.

تشخیص

 •  بررسی شرح حال که در بالا اشاره شد
 •  معاینه ستون مهره توسط پزشک برای بررسی انحناء آن که آیا اسکولیوز کمر وجود دارد یا اسکولیوز در ناحیه قفسه سینه وجود دارد.
 •  در معاینه پزشک از شما می خواهد تا به جلو خم شوید ( مثل حالت رکوع ) و وی در این حالت انحراف ستون مهره شما را به یک سمت بررسی می کند.
 •  انجام رادیوگرافی ستون مهره برای بررسی دقیق تر وجود یا عدم وجود اسکولیوز. در صورت وجود اسکولیوز پزشک از روی عکس رادیوگرافی می تواند میزان اسکولیوز و درجه  آن را اندازه گیری کند

الگوهای مختلف قوس اسکولیوز

اسکولیوزحرکات اصلاحی اسکولیوز

حرکات اصلاحی شامل تمرینات قدرتی ، استقامتی ، تنفسی و کششی است که هر یک از این ها دارای اهمیت خاصی هستند.در زیر به برخی از حرکات اصلاحی اشاره می شود.

۱- فرد جلوی آینده تمام قد می نشیند و وضعیت صحیح نشستن را تمرین می کند.

۲- طویل کردن تنه در حالت نشسته( افزایش ارتفاع تنه)

اسکولیوزاین تمرین نه تنها به انعطاف پذیری ستون مهره ها کمک می کند، بلکه در اصلاح تغییر شکل و بهبود قدرت عمل عضلات نیز موثر است.

۳- فرد می نشینید و به سمت جلو خم می شود.دست ها را نیز به سمت جلو می کشد.این حرکت موجب بهبود تحرک در ستون مهره ها و بهبود انعطاف پذیری می شود.این تمرین برای اصلاح تغییر شکل اسکولیوز موثر است.(تصویر زیر)

اسکولیوز۴-فرد جلوی آینه تمام قد راه می رود و وضعیت بدنی خود را مشاهده می کند.در هنگام راه رفتن شانه ها باید در یک سطح باشند.

۵-فرد از میله بارفیکس آویزان می شود.این عمل منجر به تأثیر جاذبه روی ستون مهره ها و کشیده شدن آن ها می شود.

۶- فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را به سمت جلو ، در امتداد سر قرار می دهد.سپس سعی می کند دست ها را به جلو بکشد و طول تنه را افزایش دهد.

اسکولیوز۷- فرد به حالت چهار دست و پا قرار می گیرد.سپس دست راست و پای چپ را بلند می کند و آن ها را در خلاف یکدیگر حرکت می دهد تا موجب کشش عضلات شود.

اسکولیوزاصلاح وضعیت ها

وضعیت صحیح خوابیدن :

در این تصویر همان طور که مشاهده می کنید، فرد در حالی که ارتفاع بالش زیر سرش بلند است ، به پهلو می خوابد این حالت موجب کج شدن ستون مهره ها می شود.و یا اگر بالش هم کوتاه باشد موجب انحراف می شود.

اسکولیوزوضعیت صحیح حمل اجسام

این وضعیت باید حتما" مورد توجه قرار گیرد.تکرار این وضعیت غلط موجب اسکولیوز می شود.

اسکولیوزپیشگیری

 •  در وضعیت مناسب بایستید و بنشینید و از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند.
 •  با رعایت اصول مناسب اجسام را بلند کنید.
 •  با ورزش عضلات ستون مهره را تقویت کنند و انعطاف پذیری و قدرت مناسب را در ستون فقرات کسب کنید.
 •  از بلند کردن اجسامی که برای شما سنگین هستند پرهیز کنید حتی آن ها که از کیف های سامسونت سنگین استفاده می کنند این امر خصوصاً در دانش آموزان در حوالی بلوغ لازم است  مورد توجه قرار گیرد.
 •  لازم است بدنبال نشستن طولانی روی صندلی محیط کار یا پشت کامپیوتر هراز گاهی بلند شوید و برروی عضلات ستون مهره ورزش های کششی را اعمال کنید.
 •  تناسب اندام خود را حفظ کنید و از چاقی و اضافه وزن بپرهیزید.

جهت مشاهده وضعیت های صحیح نشستن و ایستادن ، کلیک کنید

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

حرکات اصلاحی یحیی سخنگویی

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۳۴۸ نظر

 1. Eee گفت:

  سلام ۱۳ سالمه و اسکلیوز ۲۰ درجه دارم پزشک متخصص بهم نرمش داده عکسی هم که به دکتر نشون دادم تقریبا ۱ ماه از تاریخ عکسبرداری گذشته بود به نظر شما تغییر بخصوصی کرده یا خیر؟ ممنون میشم جواب بدبن

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متأسفانه در این سن اسکولیوز پیش رونده است یعنی ممکنه با فاصله زمانی یک هفته یا یک ماه، اسکولیوز تغییر زیادی داشته باشه. اما نکته مهم اینه در این سن تمرینات اصلاحی به خوبی جواب میدن و باید منظم و مداوم حرکات اصلاحی رو انجام بدید. بدون رؤیت عکس جدید اصلاً نمیشه نظر داد که عارضه شما بهتر شده یا بدتر. پیشنهاد میکنم برای روشن شدن شرایط حتماً عکس جدید بگیرید و با دکتر مشورت کنید.

  • حسام گفت:

   ۲۰ درجه زیاد نیست و مشکل ساز نیست، اسکولیوز روند پیشرویی خیلی کمی داره، اگه حرکات اصلاحی منظم انجام بشه با توجه به سن کمتر از نوزده سال و درجه کم انحراف، بکلی برطرف میشه، بد نشستن روی صندلی و عادت های اشتباه خوابیدن باعث تشدید میشه

 2. Eee گفت:

  ممنون که پاسخ دادین

 3. Eee گفت:

  ببخشید که دوباره سوال میکنم آیا برای من بریس لازمه؟

 4. بهنازحبیبی گفت:

  سلام خوبین ۲۳سالمه اسکلیوز دارم دکترم حرکات اصلاحی و قرص های گلوکزامین خارجی و آمپول های نوروبیون نوشته به نظرتون خوبه یانه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این موارد خوبه و می تونید از بریس هم استفاده کنید. تمرینات اصلاحی رو با تمرینات مقاومتی ادغام کنید.

 5. ل6ا6ا6ا5لا گفت:

  سلام بریس چیه؟؟؟

 6. محسن گفت:

  سلام خسته نباشین من اسکولیوز دارم واحساس میکنم که کتف راستم مال من نیست به نظرتون چی کارکنم واینکه اصلا تعادل درستی ندارم ولی دیگران میگن که میزان انحراف خیلی کم هستش بعضی ها میگن که برو بدنسازی وحرکات بالاتنه روانجام بده من موندم که چیکار کنم وخواستم بدونم که اگه به فیزیوتراپیست مراجعه کنم حداکثر توچند ماه درست میشه وآیا مثل اولش میشه یانه! ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مشخص بشه عارضه شما ثابت شده یا برگشت پذیره. در هر دو شرایط وضعیت و نحوه درمان فرق میکنه. در کل شما باید زیر نظر فیزیوتراپ تمرینات اصلاحی رو شروع کنید. از بریس استفاده کنید. تغذیه و روش زندگی تون رو اصلاح کنید و اگر بدنسازی هم برید باید تحت نظر پزشک معالج تمرین کنید.

 7. rana گفت:

  با سلام ن۲۳ سالمه اسکلیوز۲۵درجه به چپ دارم رفتم دکترmriهم رفتم دکتر چیزی نگف میخاستم ببینم تو این سن میشه اصلاح شد ستون فقرات؟حرکات اصلاحیش چین.
  با تشکر از شما

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دکتر با تست و عکس باید مخص کنه عارضه شما ثابت شده یا برگشت پذیره. در هر صورت اصلاح روش زندگی، اغذیه مناسب و کامل، استفاده از بریس، آب درمانی و تمرینات کششی و مقاومتی و در نهایت انجام حرکات اصلاحی میتونه براتون مفید باشه. همه این موارد باید زیر نظر پزشک متخصص انجام بشه.

 8. هانیه گفت:

  باسلام
  من اسکولیوز دارم که در سن بلوغ و به علت نشستن نادرست و استفاده از کوله ایجاد شد دوبار به متخصص مراجعه کردم اولین بار گفتن موردی نیست ولی متخصص دیگری برام فیزیوتراپی تجویز کردن۱۰جلسه بعد از اتمام این ۱۰جلسه حس کردم انحراف پایین کمرم بهتر شده یک متخصص دیگر گفتن که اصلاح نمیشه و باید جلوی پیشرفتش رو گرفت ولی دو فیزیوتراپیست گفتن قابل درمان هست یکی از فیزیوتراپیست ها بریس و استفاده از برق و ورزش رو تجویز کردن و یک فیزیوتراپیست دیگه که خیلی هم مطرح هستند گفتن نیازی به بریس و دستگاه فیزیوتراپی نیست و فقط ورزش سن من۲۲سال هست میخوام بدونم آیا فقط با انجام حرکات اصلاحی قابل درمان هست و اینکه آیا ورزش پیلاتس برای من مفید هست یا نه؟
  خیلی ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نظر کلی این هست که اگر در سن بلوغ یا قبل اون این ناهنجاری شکل بگیره و اگر درجه اون زیاد باشه درمان به طور کامل انجام نمیشه، این الان بستگی به شرایط ناهنجاری شما داره، اما به طور کلی در حداقل ترین حالت میشه گفت مقداری بهبودی حاصل میشه شما بهتره تمرکزتون رو روی فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی بذارید، پیلاتس هم بد نیست. در خصوص استفاده از بریس هم اگر می تونید وضعیت های صحیح بدن رو رعایت کنید تا ستون فقرات در وضعیت درست قراره بگیره نیازی به بریس نیست اما اگر این امکان پذیر نیست بریس می تونه مفید باشه ولی خب باید حوصله و تحمل خوبی هم داشته باشید

  • حسام گفت:

   از بریس اصلا استفاده نکنید چون منسوخ هست و بیشتر این ارتوپدی های فنی بخاطر منافع مالی خودشون توصیه میکنن، اسکولیوز عارضه ایه که بمرور زمان میاد و با ده جلسه فیزیوتراپی چیزی نمیشه، با انجام حرکات اصلاحی در بلند مدت بمرور تاثیر گذار هست ولی نباید سر سری و نامنظم انجام داد

 9. آریا گفت:

  سلام خسته نباشید ۲۰ سالمه از ۱۷ سالگی متوجه شدم اسکولیوز دارم (باشگاه بدنسازی اسیب دیدم) وقتی عکس گرفتم گفتن ۱۰ درجه انحراف داره ستون فقراتم و احساس میکنم قدم کوتاه تر شده به نظر شما انحراف ده درجه رو قد تاثیر داره یا نه؟
  میخوام عمل کنم که کلا خوب شم به نظر شما این انحراف رو عمل میکنن یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله ناهنجاری در ستون فقرات روی کوتاه شدن قد تأثیر دارد، در خصوص عمل باید با پزشک مشورت کنید که نیاز هست یا اینکه با حرکات اصلاحی قابل درمان است

  • حسام گفت:

   ده درجه اصلا انحراف مهمی نیست، بیشتر دچار وسواس فکری شدی از این بیماری و در ضمن ده درجه تاثیر در حد یک سانت هم رو قد نمیزاره و در مورد عمل: عمل برای اسکولیوزهای بالای پنجاه درجه انجام میشه و عمل بسیار سنگین و از نظر قیمت و همچین حدود شش ماه دوره استراحت نیاز داره و برای زیر پنجاه درجه انجام نمیدن و یک کار بسیار خطرناک این عمل که مهره ها رو بهم جوش میدن و انعطاف ستون فقرات خیلی محدود میشه

 10. هادی گفت:

  سلام من ۴۳سالمه اسکولیوز دارم یک سال که از درد گردن رنج زیادی میبری عکس وام ای ار گرفتم دکتر ستون فقرات ویزیتم کرد ی سری قرص کلسیم ومنیزیوم تجویز کردن وی سری ورزش.. چهار ماه که ورزش میکنم از روزی که ورزش کردم از ناحیه پشت هم دردم میکشم
  نظرتون چیه.. در ضمن درجه انحرافی رو هم نمیدونم …. ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقت ورزش نباید درد داشته باشید، توصیه می کنم به فیزیوتراپ هم مراجعه کنید و اینکه با پزشک مشورت کنید وضعیت فعلی شما با ورزش درمان میشه یا اینکه نیاز به عمل دارید، چون اگر ورزش نتیجه نداشته باشه تنها راه حل درمان عمل هست

  • حسام گفت:

   حرکات کششی سبک و در ضمن تقویت عضلات شکم خیلی از درد رو برطرف میکنه، در ضمن ناراحتی افسردگی در ایجاد درد در این بیماری اثر میزاره

 11. خدابخشی گفت:

  سلام ایا اسکولیز روی عضلات دست هم تاثیر میزاره ؟ من از ۱۵ سالگی متوجه شدم اسکولیوز دارم و چون انحراف کم بود و در حال رشد بود دکتر عمل نمیکردن و لطف هم نکردن توی اون سن به من حرکات اصلاحی یا ورزشی بدن که ده درجه به فکنم الان ۳۰ درجه شده باشه تو این ساله ها نرسه . ایا الان تو این سن با حرکات اصلاحی کم میشه یا ظاهر کمرم و کتفم بهتر میشه ؟ ایا روش جدید شروت تاثیر و نتیجه داره تو این سن ؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم سوالی دارید چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *