اسکولیوز چیست و حرکات اصلاحی برای درمان آن

تلگرام

اسکولیوز عبارت است از انحراف طرفی ستون مهره ها، به نحوی که زاویه شوکی مهره ها به سمت تعقر و بدنه مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا می کند. به عبارت دیگر هنگامی که از روبرو به ستون مهره ها نگاه می کنیم ستون مهره مستقیم و در امتداد یک خط عمودی صاف می باشد. هر گاه این خط صاف دچار خمیدگی گردد در نگاه از روبرو دیگر ستون مهره بصورت یک امتداد مستقیم دیده نمی شود و به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می شود که به این امر اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره می گوئیم.

اسکولیوزایجاد اسکولیوز یک روند تدریجی دارد. اسکولیوز معمولاً درست قبل یا در خلال بلوغ مود توجه قرار می گیرد. زمانی که جهش رشدی در فرد ایجاد شده است. بروز اسکولیوز در خانم ها شایع تر از آقایان می باشد. در موارد کمی اسکولیوز در دوره نوزادی تشخیص داده می شود و لذا درمان زودتر شروع می گردد.

انواع اسکولیوز

تقسیم بندی اسکولیوز بر اساس مادرزادی و یا اکتسابی بودن به شرح زیر است:

۱- مادرزادی:فرد به هنگام تولد ،دارای ناهنجاری مهره ای بوده و ستون فقرات وی انحراف جانبی دارد.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

۲- اکتسابی:به انواعی از اسکولیوز اطلاق می شود که فرد در طول دوران زندگی تحت تأثیر عوامل مختلف به آن دچار می شود.

عوارض اسکولیوز

 • درد
 • اختلال در عملکرد سیستم قلبی – ریوی
 • اختلالات عصبی
 • اختلال در راه رفتن
 • کاهش تحرک ستون فقرات

علائم و نشانه ها

 • در شروع بیماری اغلب اسکولیوز درد ندارد و می تواند تشخیص آن مشکل باشد.
 • قرار نداشتن شانه ها یا دو سمت لگن در یک سطح مثلاً یک شانه بالاتر از شانه دیگر باشد.
 • وجود داشتن یک حالت برجستگی یا کوهان در یک سمت ستون مهره در قسمت پشت
 • ضعف عضلات یک سمت ستون مهره که در معاینه بصورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره خود را نشان می دهد.
 • کمردرد مزمن
 •  افتادگی شانه ها
 • خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت در اثر چرخش به ک سمت ستون مهره.

تشخیص

 •  بررسی شرح حال که در بالا اشاره شد
 •  معاینه ستون مهره توسط پزشک برای بررسی انحناء آن که آیا اسکولیوز کمر وجود دارد یا اسکولیوز در ناحیه قفسه سینه وجود دارد.
 •  در معاینه پزشک از شما می خواهد تا به جلو خم شوید ( مثل حالت رکوع ) و وی در این حالت انحراف ستون مهره شما را به یک سمت بررسی می کند.
 •  انجام رادیوگرافی ستون مهره برای بررسی دقیق تر وجود یا عدم وجود اسکولیوز. در صورت وجود اسکولیوز پزشک از روی عکس رادیوگرافی می تواند میزان اسکولیوز و درجه  آن را اندازه گیری کند

الگوهای مختلف قوس اسکولیوز

اسکولیوزحرکات اصلاحی اسکولیوز

حرکات اصلاحی شامل تمرینات قدرتی ، استقامتی ، تنفسی و کششی است که هر یک از این ها دارای اهمیت خاصی هستند.در زیر به برخی از حرکات اصلاحی اشاره می شود.

۱- فرد جلوی آینده تمام قد می نشیند و وضعیت صحیح نشستن را تمرین می کند.

۲- طویل کردن تنه در حالت نشسته( افزایش ارتفاع تنه)

اسکولیوزاین تمرین نه تنها به انعطاف پذیری ستون مهره ها کمک می کند، بلکه در اصلاح تغییر شکل و بهبود قدرت عمل عضلات نیز موثر است.

۳- فرد می نشینید و به سمت جلو خم می شود.دست ها را نیز به سمت جلو می کشد.این حرکت موجب بهبود تحرک در ستون مهره ها و بهبود انعطاف پذیری می شود.این تمرین برای اصلاح تغییر شکل اسکولیوز موثر است.(تصویر زیر)

اسکولیوز۴-فرد جلوی آینه تمام قد راه می رود و وضعیت بدنی خود را مشاهده می کند.در هنگام راه رفتن شانه ها باید در یک سطح باشند.

۵-فرد از میله بارفیکس آویزان می شود.این عمل منجر به تأثیر جاذبه روی ستون مهره ها و کشیده شدن آن ها می شود.

۶- فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را به سمت جلو ، در امتداد سر قرار می دهد.سپس سعی می کند دست ها را به جلو بکشد و طول تنه را افزایش دهد.

اسکولیوز۷- فرد به حالت چهار دست و پا قرار می گیرد.سپس دست راست و پای چپ را بلند می کند و آن ها را در خلاف یکدیگر حرکت می دهد تا موجب کشش عضلات شود.

اسکولیوزاصلاح وضعیت ها

وضعیت صحیح خوابیدن :

در این تصویر همان طور که مشاهده می کنید، فرد در حالی که ارتفاع بالش زیر سرش بلند است ، به پهلو می خوابد این حالت موجب کج شدن ستون مهره ها می شود.و یا اگر بالش هم کوتاه باشد موجب انحراف می شود.

اسکولیوزوضعیت صحیح حمل اجسام

این وضعیت باید حتما" مورد توجه قرار گیرد.تکرار این وضعیت غلط موجب اسکولیوز می شود.

اسکولیوزپیشگیری

 •  در وضعیت مناسب بایستید و بنشینید و از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند.
 •  با رعایت اصول مناسب اجسام را بلند کنید.
 •  با ورزش عضلات ستون مهره را تقویت کنند و انعطاف پذیری و قدرت مناسب را در ستون فقرات کسب کنید.
 •  از بلند کردن اجسامی که برای شما سنگین هستند پرهیز کنید حتی آن ها که از کیف های سامسونت سنگین استفاده می کنند این امر خصوصاً در دانش آموزان در حوالی بلوغ لازم است  مورد توجه قرار گیرد.
 •  لازم است بدنبال نشستن طولانی روی صندلی محیط کار یا پشت کامپیوتر هراز گاهی بلند شوید و برروی عضلات ستون مهره ورزش های کششی را اعمال کنید.
 •  تناسب اندام خود را حفظ کنید و از چاقی و اضافه وزن بپرهیزید.

جهت مشاهده وضعیت های صحیح نشستن و ایستادن ، کلیک کنید

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

حرکات اصلاحی یحیی سخنگویی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۹۳ نظر

 1. Eee گفت:

  سلام ۱۳ سالمه و اسکلیوز ۲۰ درجه دارم پزشک متخصص بهم نرمش داده عکسی هم که به دکتر نشون دادم تقریبا ۱ ماه از تاریخ عکسبرداری گذشته بود به نظر شما تغییر بخصوصی کرده یا خیر؟ ممنون میشم جواب بدبن

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متأسفانه در این سن اسکولیوز پیش رونده است یعنی ممکنه با فاصله زمانی یک هفته یا یک ماه، اسکولیوز تغییر زیادی داشته باشه. اما نکته مهم اینه در این سن تمرینات اصلاحی به خوبی جواب میدن و باید منظم و مداوم حرکات اصلاحی رو انجام بدید. بدون رؤیت عکس جدید اصلاً نمیشه نظر داد که عارضه شما بهتر شده یا بدتر. پیشنهاد میکنم برای روشن شدن شرایط حتماً عکس جدید بگیرید و با دکتر مشورت کنید.

  • حسام گفت:

   ۲۰ درجه زیاد نیست و مشکل ساز نیست، اسکولیوز روند پیشرویی خیلی کمی داره، اگه حرکات اصلاحی منظم انجام بشه با توجه به سن کمتر از نوزده سال و درجه کم انحراف، بکلی برطرف میشه، بد نشستن روی صندلی و عادت های اشتباه خوابیدن باعث تشدید میشه

 2. Eee گفت:

  ممنون که پاسخ دادین

 3. Eee گفت:

  ببخشید که دوباره سوال میکنم آیا برای من بریس لازمه؟

 4. بهنازحبیبی گفت:

  سلام خوبین ۲۳سالمه اسکلیوز دارم دکترم حرکات اصلاحی و قرص های گلوکزامین خارجی و آمپول های نوروبیون نوشته به نظرتون خوبه یانه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این موارد خوبه و می تونید از بریس هم استفاده کنید. تمرینات اصلاحی رو با تمرینات مقاومتی ادغام کنید.

 5. ل6ا6ا6ا5لا گفت:

  سلام بریس چیه؟؟؟

 6. محسن گفت:

  سلام خسته نباشین من اسکولیوز دارم واحساس میکنم که کتف راستم مال من نیست به نظرتون چی کارکنم واینکه اصلا تعادل درستی ندارم ولی دیگران میگن که میزان انحراف خیلی کم هستش بعضی ها میگن که برو بدنسازی وحرکات بالاتنه روانجام بده من موندم که چیکار کنم وخواستم بدونم که اگه به فیزیوتراپیست مراجعه کنم حداکثر توچند ماه درست میشه وآیا مثل اولش میشه یانه! ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مشخص بشه عارضه شما ثابت شده یا برگشت پذیره. در هر دو شرایط وضعیت و نحوه درمان فرق میکنه. در کل شما باید زیر نظر فیزیوتراپ تمرینات اصلاحی رو شروع کنید. از بریس استفاده کنید. تغذیه و روش زندگی تون رو اصلاح کنید و اگر بدنسازی هم برید باید تحت نظر پزشک معالج تمرین کنید.

 7. rana گفت:

  با سلام ن۲۳ سالمه اسکلیوز۲۵درجه به چپ دارم رفتم دکترmriهم رفتم دکتر چیزی نگف میخاستم ببینم تو این سن میشه اصلاح شد ستون فقرات؟حرکات اصلاحیش چین.
  با تشکر از شما

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دکتر با تست و عکس باید مخص کنه عارضه شما ثابت شده یا برگشت پذیره. در هر صورت اصلاح روش زندگی، اغذیه مناسب و کامل، استفاده از بریس، آب درمانی و تمرینات کششی و مقاومتی و در نهایت انجام حرکات اصلاحی میتونه براتون مفید باشه. همه این موارد باید زیر نظر پزشک متخصص انجام بشه.

 8. هانیه گفت:

  باسلام
  من اسکولیوز دارم که در سن بلوغ و به علت نشستن نادرست و استفاده از کوله ایجاد شد دوبار به متخصص مراجعه کردم اولین بار گفتن موردی نیست ولی متخصص دیگری برام فیزیوتراپی تجویز کردن۱۰جلسه بعد از اتمام این ۱۰جلسه حس کردم انحراف پایین کمرم بهتر شده یک متخصص دیگر گفتن که اصلاح نمیشه و باید جلوی پیشرفتش رو گرفت ولی دو فیزیوتراپیست گفتن قابل درمان هست یکی از فیزیوتراپیست ها بریس و استفاده از برق و ورزش رو تجویز کردن و یک فیزیوتراپیست دیگه که خیلی هم مطرح هستند گفتن نیازی به بریس و دستگاه فیزیوتراپی نیست و فقط ورزش سن من۲۲سال هست میخوام بدونم آیا فقط با انجام حرکات اصلاحی قابل درمان هست و اینکه آیا ورزش پیلاتس برای من مفید هست یا نه؟
  خیلی ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نظر کلی این هست که اگر در سن بلوغ یا قبل اون این ناهنجاری شکل بگیره و اگر درجه اون زیاد باشه درمان به طور کامل انجام نمیشه، این الان بستگی به شرایط ناهنجاری شما داره، اما به طور کلی در حداقل ترین حالت میشه گفت مقداری بهبودی حاصل میشه شما بهتره تمرکزتون رو روی فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی بذارید، پیلاتس هم بد نیست. در خصوص استفاده از بریس هم اگر می تونید وضعیت های صحیح بدن رو رعایت کنید تا ستون فقرات در وضعیت درست قراره بگیره نیازی به بریس نیست اما اگر این امکان پذیر نیست بریس می تونه مفید باشه ولی خب باید حوصله و تحمل خوبی هم داشته باشید

  • حسام گفت:

   از بریس اصلا استفاده نکنید چون منسوخ هست و بیشتر این ارتوپدی های فنی بخاطر منافع مالی خودشون توصیه میکنن، اسکولیوز عارضه ایه که بمرور زمان میاد و با ده جلسه فیزیوتراپی چیزی نمیشه، با انجام حرکات اصلاحی در بلند مدت بمرور تاثیر گذار هست ولی نباید سر سری و نامنظم انجام داد

  • شیرین گفت:

   سلام عزیزم میسه بگی این فیزیوتراپیستی که راضی بودی ازش کجاس

  • شیرین گفت:

   برادرزادم ۱۵ سالشه دیروز تو استخر متوجه شدم ستون فقراتش انحراف داره دکتر گفت اسکولیوز حدود ۳۰درجه ولی هیچ توضیح درست و واضحی نداد و مارو پاس داد به یه دکتر دیگه.دنبال یه فیزیوتراپ خوب و با وجدان میگردم که با ورزش و بدون بریس درمان بشه .لطفا راهنماییم کنید

 9. آریا گفت:

  سلام خسته نباشید ۲۰ سالمه از ۱۷ سالگی متوجه شدم اسکولیوز دارم (باشگاه بدنسازی اسیب دیدم) وقتی عکس گرفتم گفتن ۱۰ درجه انحراف داره ستون فقراتم و احساس میکنم قدم کوتاه تر شده به نظر شما انحراف ده درجه رو قد تاثیر داره یا نه؟
  میخوام عمل کنم که کلا خوب شم به نظر شما این انحراف رو عمل میکنن یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله ناهنجاری در ستون فقرات روی کوتاه شدن قد تأثیر دارد، در خصوص عمل باید با پزشک مشورت کنید که نیاز هست یا اینکه با حرکات اصلاحی قابل درمان است

  • حسام گفت:

   ده درجه اصلا انحراف مهمی نیست، بیشتر دچار وسواس فکری شدی از این بیماری و در ضمن ده درجه تاثیر در حد یک سانت هم رو قد نمیزاره و در مورد عمل: عمل برای اسکولیوزهای بالای پنجاه درجه انجام میشه و عمل بسیار سنگین و از نظر قیمت و همچین حدود شش ماه دوره استراحت نیاز داره و برای زیر پنجاه درجه انجام نمیدن و یک کار بسیار خطرناک این عمل که مهره ها رو بهم جوش میدن و انعطاف ستون فقرات خیلی محدود میشه

 10. هادی گفت:

  سلام من ۴۳سالمه اسکولیوز دارم یک سال که از درد گردن رنج زیادی میبری عکس وام ای ار گرفتم دکتر ستون فقرات ویزیتم کرد ی سری قرص کلسیم ومنیزیوم تجویز کردن وی سری ورزش.. چهار ماه که ورزش میکنم از روزی که ورزش کردم از ناحیه پشت هم دردم میکشم
  نظرتون چیه.. در ضمن درجه انحرافی رو هم نمیدونم …. ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقت ورزش نباید درد داشته باشید، توصیه می کنم به فیزیوتراپ هم مراجعه کنید و اینکه با پزشک مشورت کنید وضعیت فعلی شما با ورزش درمان میشه یا اینکه نیاز به عمل دارید، چون اگر ورزش نتیجه نداشته باشه تنها راه حل درمان عمل هست

  • حسام گفت:

   حرکات کششی سبک و در ضمن تقویت عضلات شکم خیلی از درد رو برطرف میکنه، در ضمن ناراحتی افسردگی در ایجاد درد در این بیماری اثر میزاره

 11. خدابخشی گفت:

  سلام ایا اسکولیز روی عضلات دست هم تاثیر میزاره ؟ من از ۱۵ سالگی متوجه شدم اسکولیوز دارم و چون انحراف کم بود و در حال رشد بود دکتر عمل نمیکردن و لطف هم نکردن توی اون سن به من حرکات اصلاحی یا ورزشی بدن که ده درجه به فکنم الان ۳۰ درجه شده باشه تو این ساله ها نرسه . ایا الان تو این سن با حرکات اصلاحی کم میشه یا ظاهر کمرم و کتفم بهتر میشه ؟ ایا روش جدید شروت تاثیر و نتیجه داره تو این سن ؟

 12. حبیبی گفت:

  سلام.من دختری۲۸ساله هستم که تقریبا یکسال پیش بعلت کمردرد شدید به پزشک ارتوپد مراجعه کردم و برام MRIنوشتن و گفتند که اسکولیوز دارم و ده جلسه فیزیوتراپی و گفتند که اگه قبل از سن بلوغ مراجعه میکردم خوب میشدو گفتند خودت متوجه نشدی؟در حالیکه من وقتی جلوی آینه می ایستم متوجه قوس کمر میشم که بقیه میگن عادیه..درجه شو نمیدونم ولی بعد از فیزیوتراپی یه دوماهی حرکات اصلاحی رو انجام دادم و خودم هم از طریق اطلاعات اینترنت که اسکولیوز باعث عدم تقارن در دو طرف بدن میشه متوجه شدم که دنده سمت چپم مقداری برجسته ست و به فیزیوتراپم نشان دادم که گفتند اگه درد نمیکنه مهم نیست..ولی باز بعلت کمردرد مجبور شدم به یه دکتر فوق تخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنم و ایشون بدون اینکه معاینه کنند فقط mriرو دیدن و گفتن عکس ساده بگیر که نتیجه اسکولیوز جزیی نوشته بود و فیزیوتراپی دیگه ننوشتن و یسری داروهای تقویتی که بعد از چند بار مراجعه و اینکه فایده ای در درد کمرم نداشت نرفتم..از لحاظ روحی کاملا بهم ریختم و نگرانم که بعدا بدتر نشه و اینکه بعضی از سایتها نوشته شده که حرکات اصلاحی فقط برای روحیه و کاهش درد و تاثیری در اصلاح انحراف نداره..آیا امیدی هست به اصلاح انحراف؟
  من اهل کرمانشاه هستم و برام سخته بغیر از کرمانشاه شهر دیگه ای دکتر برم..

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تأثیر داره منتها بیشتر نقش پیشگیرنده داره و در این سن تا حدودی هم می تونه مفید باشه، منتها اگر به هیچ روشی نتیجه نگیرید تنها راه حلی که باقی می ماند عمل جراحی است

 13. منیژه گفت:

  سلام. من خانمی ۴۸ ساله هستم که در حدود ۵ ساله که دچار اسکولیوز در ناحیه کمر و لگن شده ام. درمان های زیادی انجام دادم از جمله ۹۰ جلسه فیزیوتراپی، ورزش پیلاتس (البته نه به طور مداوم) خوابیدن روی تخت های ماساژ به مدت یکسال. ولی همچنان اکثر موقع ها در ناحیه کمر و پاها درد دارم خصوصا وقتی باد سرد بهم می خوره یا اگر کمی خسته و ناراحت بشم و یا کوچکترین فعالیت سنگینی ایجاد درد برام می کنه. در ضمن من در اثر تصادف و عمل آپاندیس و اسپاسم عضلات و فشار سنگین کار دچار این بیماری شدم. لطفا من را راهنمایی کنید. متشکرم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر هیچ کدام از این درمان ها نتیجه نداشته است، توصیه می کنم با پزشک برای عمل جراحی مشورت کنید، البته با توجه به اینکه طی سال های اخیر این مشکل پیش آمده و اکتسابی است، به نظرم با انجام همزمان حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی امکان درمان وجود دارد، پزشک یا فیزیوتراپ در این خصوص چیزی نگفته اند؟

 14. مهدی گفت:

  سلام کاکو…خوب هستین
  آقا ما دیگه داریم۳۰ساله میشیم و گذر عمر و …
  سال۸۲ پلاتین گذاشتیم کمرمون…..ضعف عضلاتم داشتیم زیاد کاری نمیکردیم بصورت گسسته اسخر و فیزیو تراپی و…
  ما راه که میریم انگار داریم میرقصیم…میخواستم ببینم برای تقویت عضلات از نوک کله تا نوک پا….چی خوبه..trxخوبه یا فیتنس …حرکات از کجا بیابم….دکترها که فوقش میگن برو فیزیوتراپی اونم که باس پول داشته باشی…(لاغراندامم)
  ممنون

 15. مهدی گفت:

  ببخشید فیلم آموزشی فیتنس یا trx ندارید به درد عضلات خ ضعیف بخوره

  اینها که من تو اینترنت پیدا کردم خ سخته
  ممنون

 16. منیژه گفت:

  سلام. فیزیوتراپم به من ورزش داد و فیزیوتراپی انجام دادم. ولی یکسال و نیم ورزش پیلاتس انجام دادم. بعد از چند ماه که کارم عوض شد و نتونستم ورزش کنم دوباره دردها به من برگشت. الان یکساله که روی تخت ماساژ یعنی تخت بلیتسا می خوابم. ولی باز هم اکثر موقع ها درد دارم. حدود دو جلسه است که ورزش پیلاتس رو هم شروع کردم. نمی دونم ادامه بدم یا خیر؟ ۵ سال پیش خیلی دکتر رفتم ولی هیچکدام بیماری من رو تشخیص ندادند. ولی با فیزیوتراپی و ورزش خیلی بهتر شدم ولی خوب نشدم الان هم که روی تخت بلیتسا می خوابم فعالیت روزانه ام که کار اداری باشه رو انجام می دم ولی بیشتر وقت ها درد دارم و کمی هم کج هستم. البته دیگران کجی من رو زیاد متوجه نمی شوند.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اصلاح ناهنجاری در سن بعد از بلوغ دشوار هست، راه حل های اون فیزیوتراپی، حرکات اصلاحی و انجام فعالیت های ورزشی است که به درمان ناهنجاری کمک کند در صورتی که نتیجه ای نداشته باشد تنها راه حل باقی مانده عمل جراحی است

 17. / گفت:

  سلام
  ببخشید من انحراف ستون فقرات دارم درجشو دکتر نگفت
  تا حالا هم براش ورزش نکردم
  ولی جدیدا خیلی کمر درد دارم نمیتونم سرپا وایسم یا بشینم
  چکار کنم سنم دارم وارد۲۷ سال میشم
  و اینکه آیا میتونم باشگاه بدنسازی برم
  ممنون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، به دکتر مراجعه کنید یا متخصص حرکات اصلاحی، باید وضعیت بررسی بشه و در صورت نیاز یا ورزش درمانی یا عمل جراحی انجام بشه، بدنسازی در این شرایط مناسب نیست، برنامه شما باید توسط متخصص حرکات اصلاحی تهیه بشه نه مربی های باشگاه

 18. مینا گفت:

  من ۱۶ سالمه و درجه انحرافم با بریس ( ۲تاس) یکیش ۳۶ و اونیکی ۴۶ درجه است ۱ سااله دارم به تور مداوم بریس میبندم و حرکات اصلاحی شنا میرم که رسیدم به اینجا ولی صفحات رشدم داره بسته میشه
  میشه بعد بسته شدن عمل کنم؟ اصلا اگه عمل نکنم یا بهتر نشه عوارض زیادی داره؟
  دکترم اقای گنجویان از بهترین ها هستن ولی فقط اعتقاد به عمل دارن

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر قابل اصلاح باشه که نیازی به عمل نیست، ولی واقعیتش اگر درمان طبیعی انجام نشه، حتماً نیاز به عمل دارید چون عوارضش زیاده و زندگی رو مختل می کنه

 19. یاس گفت:

  سلام
  دختررم چهار سالشه و مقداری انحراف ستون فقرات داره بردمش دکتر کلسیم داد و گفت شش ماه دیگه مراجعه کنید
  حالا سوال من اینه دخترم میتونه بره ژیمناستیک؟؟؟

 20. parisa گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و اسکولیوز دارم ی ماهه ک ایروبیک میرم و حرکات ورزشی مخصوص اسکولیوز هم انجام میدم میخواستم بدونم چه قدر طول میکشه تا مشکلم درمان بشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست گرامی، شما باید حرکات رو زیر نظر متخصص حرکات اصلاحی انجام بدهید یا اینکه از نمونه حرکاتی که در این مطلب هست استفاده کنید، صرفاً انجام حرکات کششی به معنی امکان درمان نیست

 21. parisa گفت:

  ی سوال دیگم دارم اینکه میخواستم بدونم اگر بدنسازی کار کنم مشکلی نداره؟باعث تشدید اسکولیوز نمیشه؟

 22. خدابخشی گفت:

  سلام من الان ۲۹ سالم. ایا حرکات اصلاحی الان برای من اثر داره ؟ من از ۱۵ سالگی با انحراف خیلی کم شروع شد و چون متاسفانه پزشکانی که مراجعه میکردم هیچ حرکت اصلاحی یا بریسی به من ندادن و فقط سالی یه بار چک میکردن پیشرفت رو درجه فکر میکنم به ۳۰ رسیده. الان ایا انجام حرکات اصلاحی برای من اثر دارد
  ؟ بخصوص روش جدید شروت

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من نمی تونم جواب قطعی به شما بدم؛ ولی بر اساس منابعی که مطالعه کردم گفته شده امکان درمان ضعیف هست، اما قطعاً از رشدآن جلوگیری می کند، هر چند توصیه می کنم به پزشک مجرب مراجعه کنید، ارتوپد، فیزیوتراپ یا متخصص حرکات اصلاحی

 23. آیدا گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه انحراف ۲۵ درجه کمر دارم . من شنای حرفه ای کار میکنم میخواستم بپرسم برای جلوگیری از پیشروی ورزش شنا خوبه؟بعدا امکان بیشتر شدن درجه ی انحراف هست آیا؟

 24. حیاتی گفت:

  باسلام
  ۲۶سالمه اسکولیوز۴۵دارم دکترم‌گفته باید عمل شی وگرنه هیچ راه درمان نداره.اما من بخاطر سختی عمل نمیخوام عمل بشم.ایا راه درمانی بجز عمل کردن هست

 25. سارا گفت:

  سلام
  ۱۴ سالمه آیا حرکات اصلاحی به اصلاح انحراف کمک می کنه؟

 26. M.HASAN گفت:

  سلام نزدیک ۱۶ام ۴۵درجه انحراف دارم یه ساله بریس میبندم خیلی فرقی نکرده البته از کم کاریه خودمم بوده تا چن سالگی با بریس و ورزش اصلاحی درست میشه؟ تا چند درجه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، برای اصلاح ناهنجاری سن ملاک نیست شما باید تا زمانی که وضعیت اطلاح می شود درمان را دنبال کنید، استفاده از بریس فقط برای تثبیت وضعیت و جلوگیری از رشد ناهنجاری است

 27. ازيتا گفت:

  سلام ، دختر سیزده ساله من اسکولیوز با ۴٨ درجه انحراف داره، دکترش گفته که باید عمل بشه ، مى خواستم بدونم که چون سنش کم هستش ، بهتر نیست که از حرکات اصلاحى شروع کنه ، من خیلى از این عمل وحشت دارم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، پزشک می تونه نظر درست و بهتری داشته باشه، توصیه می کنم با پزش دیگه ای هم مشورت کنید، چون ممکن هست به خاطر میزان شدت ناهنجاری و طول درمان با حرکات اصلاحی، نتیجه خوبی نداشته باشه، اما جای نگرانی برای عمل جراحی نداشته باشید

 28. امیرحسین1380 گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۶سالمه یه مدتی کتف راستم درد میکرد ماهیچه کنار مهرم ازسمت راست بدکه رفتم پیش دکتر گفت اسکولیوز داری کمتر از ۱۰درجس الان هم بدنسازی میرم ایا مشکلی هست میشه راهنماییم کنید باتشکر از سایت خوبتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ مشکلی نیست ولی مربی شما باید بر اساس وضعیتی که دارید براتون برنامه بنویسه تا ناآگاهانه موجب بدتر شدن ناهنجاری نشه بلکه با حرکات درست به درمان کمک کنه

 29. اریا گفت:

  سلام وقت بخیر…ببخشید دررابطه با اسکولیوز امکان مرگم وجودداره؟میشه بگین درچه حد پیشرفت این بیماری امکانش هست؟

 30. حمیدرضا گفت:

  سلام ۲۰سالمه۱۸۰ قد و ۶۹کیلو وزنمه و ۴۵ درجه انحراف دارم میخواستم بدونم بدنسازی واسم خوبه یا نه البته هدفم از بدنسازی رشد عضلاته ولی میخوام مطمئن شم واسم ضرر نداشته باشه یا اینکه کدوم حرکات خوبه کدوم حرکات نه پیش چندتا متخصص رفتم هر کدوم یه چیزی میگفت

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز، اظهار نظر در این خصوص فقط و فقط توسط متخصص حرکات اصلاحی مجرب و به روز ممکن است، چون کلاً در ناهنجاری ها تمرینات ورزشی شرایط خاص خودشان را دارند

 31. سارا گفت:

  سلام ۲۲ سالمه و از ۱۵ سالگی ستون مهره هام ۱۹ درجه انحراف دارن ولی احساس می کنم جدیدا بیشتر شده انحرافش .
  می خواستم بدونم با ورزش امکان داره تا حدودی انحراف کم بشه یا نه ؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، باهر ورزشی خیر، شما باید حرکات مخصوص درمان این ناهنجاری رو انجام بدید، از متخصص ارتوپد، فیزیوتراپ یا متخصص حرکات اصلاحی کمک بگیرید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *