اسکولیوز چیست و حرکات اصلاحی برای درمان آن

اسکولیوز عبارت است از انحراف طرفی ستون مهره ها، به نحوی که زاویه شوکی مهره ها به سمت تعقر و بدنه مهره ها به سمت تحدب چرخش پیدا می کند. به عبارت دیگر هنگامی که از روبرو به ستون مهره ها نگاه می کنیم ستون مهره مستقیم و در امتداد یک خط عمودی صاف می باشد. هر گاه این خط صاف دچار خمیدگی گردد در نگاه از روبرو دیگر ستون مهره بصورت یک امتداد مستقیم دیده نمی شود و به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می شود که به این امر اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره می گوئیم.

 کتونی

اسکولیوزایجاد اسکولیوز یک روند تدریجی دارد. اسکولیوز معمولاً درست قبل یا در خلال بلوغ مود توجه قرار می گیرد. زمانی که جهش رشدی در فرد ایجاد شده است. بروز اسکولیوز در خانم ها شایع تر از آقایان می باشد. در موارد کمی اسکولیوز در دوره نوزادی تشخیص داده می شود و لذا درمان زودتر شروع می گردد.

انواع اسکولیوز

تقسیم بندی اسکولیوز بر اساس مادرزادی و یا اکتسابی بودن به شرح زیر است:

تلگرام

۱- مادرزادی:فرد به هنگام تولد ،دارای ناهنجاری مهره ای بوده و ستون فقرات وی انحراف جانبی دارد.

۲- اکتسابی:به انواعی از اسکولیوز اطلاق می شود که فرد در طول دوران زندگی تحت تأثیر عوامل مختلف به آن دچار می شود.

عوارض اسکولیوز

 • درد
 • اختلال در عملکرد سیستم قلبی – ریوی
 • اختلالات عصبی
 • اختلال در راه رفتن
 • کاهش تحرک ستون فقرات

علائم و نشانه ها

 • در شروع بیماری اغلب اسکولیوز درد ندارد و می تواند تشخیص آن مشکل باشد.
 • قرار نداشتن شانه ها یا دو سمت لگن در یک سطح مثلاً یک شانه بالاتر از شانه دیگر باشد.
 • وجود داشتن یک حالت برجستگی یا کوهان در یک سمت ستون مهره در قسمت پشت
 • ضعف عضلات یک سمت ستون مهره که در معاینه بصورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره خود را نشان می دهد.
 • کمردرد مزمن
 •  افتادگی شانه ها
 • خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت در اثر چرخش به ک سمت ستون مهره.

تشخیص

 •  بررسی شرح حال که در بالا اشاره شد
 •  معاینه ستون مهره توسط پزشک برای بررسی انحناء آن که آیا اسکولیوز کمر وجود دارد یا اسکولیوز در ناحیه قفسه سینه وجود دارد.
 •  در معاینه پزشک از شما می خواهد تا به جلو خم شوید ( مثل حالت رکوع ) و وی در این حالت انحراف ستون مهره شما را به یک سمت بررسی می کند.
 •  انجام رادیوگرافی ستون مهره برای بررسی دقیق تر وجود یا عدم وجود اسکولیوز. در صورت وجود اسکولیوز پزشک از روی عکس رادیوگرافی می تواند میزان اسکولیوز و درجه  آن را اندازه گیری کند

الگوهای مختلف قوس اسکولیوز

اسکولیوزحرکات اصلاحی اسکولیوز

حرکات اصلاحی شامل تمرینات قدرتی ، استقامتی ، تنفسی و کششی است که هر یک از این ها دارای اهمیت خاصی هستند.در زیر به برخی از حرکات اصلاحی اشاره می شود.

۱- فرد جلوی آینده تمام قد می نشیند و وضعیت صحیح نشستن را تمرین می کند.

۲- طویل کردن تنه در حالت نشسته( افزایش ارتفاع تنه)

اسکولیوزاین تمرین نه تنها به انعطاف پذیری ستون مهره ها کمک می کند، بلکه در اصلاح تغییر شکل و بهبود قدرت عمل عضلات نیز موثر است.

۳- فرد می نشینید و به سمت جلو خم می شود.دست ها را نیز به سمت جلو می کشد.این حرکت موجب بهبود تحرک در ستون مهره ها و بهبود انعطاف پذیری می شود.این تمرین برای اصلاح تغییر شکل اسکولیوز موثر است.(تصویر زیر)

اسکولیوز۴-فرد جلوی آینه تمام قد راه می رود و وضعیت بدنی خود را مشاهده می کند.در هنگام راه رفتن شانه ها باید در یک سطح باشند.

۵-فرد از میله بارفیکس آویزان می شود.این عمل منجر به تأثیر جاذبه روی ستون مهره ها و کشیده شدن آن ها می شود.

۶- فرد رو به شکم می خوابد و دست ها را به سمت جلو ، در امتداد سر قرار می دهد.سپس سعی می کند دست ها را به جلو بکشد و طول تنه را افزایش دهد.

اسکولیوز۷- فرد به حالت چهار دست و پا قرار می گیرد.سپس دست راست و پای چپ را بلند می کند و آن ها را در خلاف یکدیگر حرکت می دهد تا موجب کشش عضلات شود.

اسکولیوزاصلاح وضعیت ها

وضعیت صحیح خوابیدن :

در این تصویر همان طور که مشاهده می کنید، فرد در حالی که ارتفاع بالش زیر سرش بلند است ، به پهلو می خوابد این حالت موجب کج شدن ستون مهره ها می شود.و یا اگر بالش هم کوتاه باشد موجب انحراف می شود.

اسکولیوزوضعیت صحیح حمل اجسام

این وضعیت باید حتما" مورد توجه قرار گیرد.تکرار این وضعیت غلط موجب اسکولیوز می شود.

اسکولیوزپیشگیری

 •  در وضعیت مناسب بایستید و بنشینید و از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند.
 •  با رعایت اصول مناسب اجسام را بلند کنید.
 •  با ورزش عضلات ستون مهره را تقویت کنند و انعطاف پذیری و قدرت مناسب را در ستون فقرات کسب کنید.
 •  از بلند کردن اجسامی که برای شما سنگین هستند پرهیز کنید حتی آن ها که از کیف های سامسونت سنگین استفاده می کنند این امر خصوصاً در دانش آموزان در حوالی بلوغ لازم است  مورد توجه قرار گیرد.
 •  لازم است بدنبال نشستن طولانی روی صندلی محیط کار یا پشت کامپیوتر هراز گاهی بلند شوید و برروی عضلات ستون مهره ورزش های کششی را اعمال کنید.
 •  تناسب اندام خود را حفظ کنید و از چاقی و اضافه وزن بپرهیزید.

جهت مشاهده وضعیت های صحیح نشستن و ایستادن ، کلیک کنید

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

حرکات اصلاحی یحیی سخنگویی

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

۳۲۰ نظر

 1. pouya گفت:

  با سلام به همه ی دوستای گلم
  من چند ساله میرم باشگاه بدنسازی خیلی علاقه دارم ولی حدود ١ ماه میشه بخاطره تنگی نفس اذیت میشدم وقتی شدید تر شد رفتم دکنر گفت قفسه سینه یکم انحراف داره ولی خیلی جزیی چند تا ورزش گفت بهم دارم انجام میدم ولی تنگی نفسم هنوز هستش میخوام بدونم میتونم دوباره برم باشگاه پرس سینه بزنم یا نباید اصلا فشار بیارم به سینم ؟
  ممنون میشم جواب بدین چیکار کنم واسه این تنگی نفسم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   ورزش برای شما همراه با محدودیت است نه محرومیت. اما پزشک متخصص باید نظر دهد شما در چه شدت و مدتی باید تمرین کنید. شدت تمرینات با وزنه بالاست و شاید دکتر به شما اجازه تمرینات سنگین با وزنه یا هوازی طولانی مدت یا بی هوازی کوتاه مدت با شدت بالا را ندهد.

   • علی گفت:

    باسلام ممکن است اسکولیوز داشته باشیو نفهمیده باشه و قفسه سینه و نابود کنه باید عکس بگیری به متخصص ستون فقرات مراجعه کنی

 2. محمد گفت:

  سلام. خسته نباشید. ببخشید آیا حرکت شنا (سوئدی) یا حرکات برای تقویت عضلات شکم مثل دراز ونشست برای این عارضه ضرر دارد؟

 3. محمد گفت:

  ممنون از پاسختون. ببخشید یه سوال دیگه، چه حرکات تقویتی برای عضلات کمر انجام بدیم؟ همین حرکات معمول در بدنسازی خوبه یا حرکات خاصی باید انجام داد؟

 4. ف.ط. گفت:

  گردن بنده تمایل به چرخیدن سمت راست دارد. پزشکان با رویت عکس های رادیوگرافی و mri معتقدند گردن ایرادی ندارد ولی حدود ده درجه اسکولیوز پایین تر از دو کتف وجود دارد که اطبا می گویند مهم نیست. چرا این وضعیت چرخش گردن هست. درضمن در شرایطی که ذهنم به جای دیگر مشغول می شود کاملا خوبم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بهتر است از تمرینات اصلاحی مخصوص اسکولیوز استفاده کنبد تا شدیدتر نشود. با حرکات تقویتی و کششی برای گردن میتوانید گردن خود را تقویت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

 5. ارش گفت:

  سلام من اسکولیوز خفیف وضعیتی دارم. آیا میتوانم بدنسازی کنم یا خیر ممنون میشم اگر پاسخ بدین ۲۶سالمه. عکس گرفتم در حالت عادی اسکولیوز ندارم و فقط با بالا بردن دست راست یه خورده دچار اسکولیوز میشم. ممنون از اینکه پاسخ خواهین داد

 6. فاطمه گفت:

  سلام علیکم
  من ۱۷ سالمه تازه متوجه شدم که اسکولیوز دارم . دکتر گفت باید عمل بشی ۱۴ تا پیچ نیاز هست که بزارن..میخواستم بدونم امکان داره که عمل موفقیت آمیز نباشه و من فلج بشم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   قطعا عمل موجب فلج شدن نمی شود. بهتره با چند دکتر متخصص در این زمینه مشورت کنید. برای افرادی مثل شما که با حرکات اصلاحی درمان نمی شوند عمل تنها راه حله.

  • امیر گفت:

   عمل نکن چون دیگه نمیتونی فعالیت کامل داشته باشی و خیلی محدود میشود زندگی اما اگر کرست کمر ببندی و عضلاتت را قوی کنی از انحراف شدیدش جلوگیری کردی و زمانیکه رشد بدن متوقف بشود یجورایی انحراف هم ساعتش را از دست میدهد

 7. نگين گفت:

  سلام من دختری پانزده ساله هستم و انحراف ستون فقرات دارم دکتر گفته سی درجه هست و نیازی به عمل نیست در صورت رشد قدی امکان داره انحرافم شدید تر بشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر چند از دید پزشک نیازی به عمل نیست اما دلیل نمی شود حرکات اصلاحی را انجام ندهید چرا که امکان رشد ناهنجاری در هر حالتی وجود دارد

 8. PanteA گفت:

  سلام، دختری ۱۳ ساله هستم، اسکولیوز ۳۸ درجه به شکل s دارم، به ۴۰ درجه برسه باید عمل کنم، اگر این ورزش هارو همراه با ورزش هایی که با بریس میکنم، انجام بدم،،، تاثیر داره؟؟؟؟به جز این ورزش ها، ورزش های دیگه ای هم هست؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید ❤

 9. سارا گفت:

  سلام
  من در ۱۶ سالگی تشخیص اسکولیوز ۳۶ درجه را دادند الان ۲۳ سال دارم و خوشبختانه با ورزش شنا از پیشرفت بیماری جلوگیری کردم. میخواستم بدونم ورزش پیلاتس برای این بیماری مفید هست یا مضر؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قطعا همه ورزش ها و تمرینات مضر یا مفید نیستند. باید با مشاوره پزشک یا جستجو در منابع معتبر تمرینات مضر رو پیدا کنید و از انجام آنها پرهیز کنید.

 10. مرضیه گفت:

  سلام ستون فقرات من انحراف داره در قسمت کمر ب سمت راست اینطور ک مادرم میگه دکتر نرفتم
  یک ساله ک کمر درد شدید دارم طوری ک تو این یکسال ک برای کنکور ارشد میخوندم رو شکم دراز میشدم و روی آرنجم درس میخوندم تمام روز نمیتونستم بشینم کمرم درد میگرفت از طرفی مادرم دیسک کمر داره من فک میکنم منم دیسک کمر داشته باشم وبیشتر درد کمرم ب این خاطرباشه
  گودی کمرم دارم و پای پرانتزی و صافی کف پا و شست پای کج
  برای کمر دردم چه کار کنم
  حالا اگه ازدواج کنم برای بچه آوردن ممکنه با مشکل روبرو بشم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این وضعیت شما بیشتر شبیه اسکولیوز است، بهتر است سریعاً به پزشک ارتوپد یا متخصص حرکات اصلاحی مراجعه کنید، چون در آینده برایتان مشکل ساز می شود

 11. محمد گفت:

  با سلام
  خانم بنده که ۲۳ سالش هست به علت بیماری اسکولیوز در سن ۱۳سالگی مجبور به عمل جراحی شد.و یه پلاتین تو کمرش قرار دادن. و طول پاهاش هم چون نابرابر بود مجبور به برش کوتاهی در ان شدیم.الان خوشبختانه هیچ گونه دردی ندارد و تمام ورزشهای مختلف را نیز انجام میدهد. در ضمن انحنا ستوان فقراتش ۱۵درجه میباشد. سوال بنده این بود.ایا مشکل بارداری برای خانمم ایجاد نمیشود.می تواندباردار شود.ممنون از لطفتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی برای ایشان. هر چند این مورد کاملاً پزشکی و خارج از حوزه ورزش است اما بعید به نظر میرسد مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد چون هیچ کدام از عمل های جراحی صورت گرفته مربوط به فرایند بارداری و تولد نبوده که از این جهت نگران باشید. برای اطمینان خاطر هم می توانید با یک دکتر متخصص مشورت کنید.

 12. مهدیه گفت:

  سلام خانمی هستم ۳۸سال سن دارم ازسن بیست سالگی متوجه انحراف در یک سمت بدنم شدم بعد از مراجعه به پزشک وگرفتن عکس تشخیص اسکولیوز با درجه ی۱۱داده شدواز ان موقع تا حالا اسکولیوزم هیچ تغییری نکرده اگه بخواهم با ورزش هایی که دکتر به من داده اصلاح کنم چه مدت طول میکشد با تشکر.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بعید به نظر می رسد در این سن با حرکات اصلاحی درمان شود، چون هر چه سن بالاتر رود امکان درمان با حرکت درمانی کاهش پیدا می کند، بهرحال بهتر است مجدداً با پزشکتان مشورت کنید یا از متخصص حرکات اصلاحی کمک بگیرید، اما یک نکته شما در هر صورت انجام دهید شاید نتیجه گرفتید نفع آن این است که از پیشرفت ناهنجاری جلوگیری هم می کند

 13. محمد گفت:

  با سلام خسته نباشید اگه امکان داره راهنماییم کنین دارم دیوونه میشم بنده اسکولیوز داشتم عمل کردم برام پلاتین گذاشتن سه ماه متلغ استراحت کردم با کمربند مخصوص راه میرفتم الان مشکلم اینه که بعد چند وقت رفتم سر کار احساس میکنم میله ی پلاتین سمت چپ بالا سرش به بیرون داره فشار میاره یعنی به سمت بیرون نمدونم بعد عمل مشکلی نبود الان فک میکنم سر یک پلاتین مثه حالتی که زده باشه بیرون پشتمو لمس میکنم پلاتینو قشنگ حس میکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی باید عرض کنم مورد شما کاملاً پزشکی است و خارج از حوزه کاری ماست. در این زمینه بهتره پزشک معالج شما با معاینه بالینی و ارائه راهکار برای درمان شما اقدام کنند.

 14. یادگار گفت:

  باسلام دخترم ۷ ساله است اسکولیس نوع A1 دارد از کردستان عراق سلیمانیه باشما حرف میزنم آیا درایران traction chair ( صندلی محرک مخصوص اسکولیس )پیدا میشود اگر راهنمایی کنید یا آدرس محل فروش آن را به ما بدین .متشکرم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام دوست عزیز. چندین بار پیگیری شده اما به نتیجه ای نرسیدیم. باز هم در حال پیگیری هستیم. در صورت پیدا کردن اطلاعات از طریق ایمیل به شما اطلاع می دهیم.

 15. فاطمه گفت:

  سلام من ۲۹ساله هستم.یکسال ونیم گذشته برنامه شش تیکه شکم دانلود کردم من چون مشکل شکم داشتم فکر میکردم میتونم با این ورزش مشکلو برطرف کنم برنامه ورزش اینطور بود که از روزی شش حرکت تا روز ۴۲به ۴۰۰حرکت نیم دراز نشست در روز میرسید من تا روز ۳۲ادامه دادم که متوجه درد شدید در ناحیه کمر شدم وبه مرور این درد بیشتر شد.من یه برامدگی خیلی خفیف در سمت چپ کمرم به وجود اومده که قبلا نبودمتخصص ارتوپد گفت عضله است عکس که گرفتم ستون فقراتم به سمت راست انحنای کمی داره در شکل ظاهریه بدنم هیچ انحرافی دیده نمیشه به جز اون قسمت که میگن عضله است سوالم اینه که من میتونم عضله رو‌ صاف کنم چون قبلاعضله ای نبود ه یا ممکنه انحنای کمرم به خاطر ورزش سنگین بوده یا حتی بیشتر بشه؟.پزشک متخصص گفت ممکنه مادرزادی باشه و فقط حرکات اصلاحی داده ولی من هیچ وقت تا قبل از انجام حرکات ورزشی درد نداشتم .من بعد از اون ورزش همچنان کمر دارم ممکنه وضع کمرم بدتر بشه لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقتی انحنا در ستون فقرات دارید یعنی ربطی به عضله ندارد و امکان دارد عضله تحت فشار باشد که اینطور شده، اگر مادرزادیی باشه یه کم کارتون برای درمان سخت میشه و حتی شاید نیاز به عمل داشته باشه چون ناهجناری در یک وضعیت ثابت نمی ماند و در صورت عدم رعایت برخی نکات مانند درست نشستن و خوابیدن و .. رشد می کند، اما اگر مادرزادیی نباشد با حرکات اصلاحی و رعایت پوزیشن های صحیح بدن می توانید درمان کنید در هر صورت چه مادرزادی باشد و چه نه باید حرکات اصلاحی را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم به یک متخصص دیگر مراجعه کنید و حتماً از فیزیوتراپ هم کمک بخواهید

  • فاطمه گفت:

   مرسی راهنماییم کردین.

 16. sadegh.mh گفت:

  سلام.اسکولیوز باعث ضعیف و کوتاه شدن عضلات‌ شکم میشه.آیا حرکتی هم برای این موضوع وجودداره؟؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار انجام حرکات اصلاحی برای درمان اسکولیوز است. حرکات کششی برای عضلات تقویتی و حرکات تقویتی برای عضلات کشیده شده مفید هستند.

 17. sadegh.mh گفت:

  باسلام.سؤال دیگه ای داشتم.
  من به دلیل اسکولیوز،عضلات یک طرفم کوتاه و طرف دیگه کشیده شده.و به همین دلیل سمت کوتاه شده ضعیف شده درناحیه شکم و پهلو سمت چپ.
  میخواستم‌ببینم این عضلات رو میشه درمان کرد ضعفش رو؟؟؟و تا چه حد.
  در ضمن من از کمر به پایین حرکتم بسیار کمه و قادر به ایستادن و راه فتن نیستم.
  اگر راهی برای تقویت عضلات شکم و پهلوی سمت چپم هست راهنمایی کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی برای شما دوست عزیز پیشنهاد میکنم در ابتدا زیر نظر یک فیزیوتراپ تمرینات اصلاحی رو شروع کنید. قطعا با انجام تمرینات به مقدار زیادی می توانید این وضعیت را تغییر دهید. کشیدگی و کوتاه شدگی عضلات با تمرینات تقویتی و کششی قابل حل است. برای پایین تنه هم باید تمرینات تخصصی انجام بدید.

 18. Sadegh.mh گفت:

  ممنون‌ از پاسختون.چون من ورزشکارم نیاز به عضلات قوی در شکم دارم.اگر میشد چند نمونه از حرکات تقویتی شکم و کمر رو بفرمایید خیلی عالی میشد.یا مثلا در سایتتون میذاشتین.
  اسکولیوز واقعا به جاهای دیگه هم ضربه میزنه.حتی دچار گودی کمر هم شدم و کلا بدنم زیباییش رو از دست داده.
  من ۱۶ سالم هست و جای کار زیاد دارم.اگر واقعا حرکاتی هست برای تقویت شکم و گودی کمر که به ظاهر بدنم هم کمک کنه چند نمونه مثال بزنید.ممنون از لطفتون.

  • رامیار نجفی گفت:

   در مجله علم ورزش تمرینات متنوع برای کلیه عضلات شکم و تمرینات مخصوص گودی کمر موجود است. با جستجو بدون هیچ محدودیتی به این مطالب و تمرینات دسترسی پیدا خواهید کرد. پیشنهاد میکنم در ابتدا با یک فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید. اولویت، شدت، زمان و نوع تمرینات برای شما خیلی مهم است.

 19. پریا گفت:

  من دو سال پیش فهمیدم انحراف ستون فقرات دارم. خوشبختانه با فیزیوتراپی حل شد.اما دکتر قندهاری گفتند یک سال بعد هم بیاید تا مطمئن باشید که خوب شده. ما فراموش کردیم الان دو ساله که گذشته حالا مامانم با دیدن ستون فقرات من میگه دوباره انحراف ایجاد شده ولی زیاد نیست.حالا من هروز نرمش ها رو انجام بدم، خوب میشم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بستگی به میزان ناهنجاری و سن شما داره، در کل انجام دادن اون حتی اگر فرض بر این باشه تأثیری در درمان نداشته باشه که داره، باعث میشه از رشد ناهنجاری جلوگیری کنه

 20. Hossein گفت:

  من پسری ۱۷ ساله هستم لاغر اندام.مدتی است که متوجه شدم دچار کجی شانه و اسکولیز شده ام و این امر خیلی ناراحتم کرده است.آیا میتوانم بدون مراجعه به پزشک و انجام حرکاتی که ذکر کردید بیماریم را درمان کنم?آیا اسکولیز من مربوط به لاغر بودن اندامم میشود؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ارتباطی با لاغری ندارد، بلکه ناشی از عدم رعایت وضعیت های صحیح بدن است، درمان هم بستگی به شدت آن دارد، به نظرم بهتر است ابتدا با پزشک مشورتی داشته باشید شاید وضعیت شدید بود و تأخیر در مراجعه به پزشک باعث بدتر شدن روند درمان شود، اما این تمرینات هم در درمان نقش دارد و هم اینکه از رشد آن جلوگیری می کند

 21. اعظم گفت:

  سلام ، من ۳۳ ساله هستم و بعد از انجام ام ای ، متوجه شدم انحراف ستون فقرات دارم.فعلا چند روز استراحت مطلق دادن و بعد فیزیوتراپی .گرچه توصیه پزارپزسکه جراحی بوده میخواستم بدونم می تونم بدون عمل بهبود پیدا کنم؟ چون من شاغل هستم و بدلیل کمر درد مرخصی هستم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه در کمتر مواردی پیش آمده که در این سن با حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی درمان شود، اما به نظرم هم با فیزیوتراپ مشورت کنید و هم با متخصص دیگری

 22. آریا گفت:

  سلام خسته نباشید یک سالی هس متوجه اسکولیوز شدم ستون فقراتم ده درجه انحراف داره و ورزش هایی که فیزیوتراپ گفت انجام دادم ولی تاثیری نداشت آیا میشه با بدنسازی این مشکل رو برطرف کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر، مگر اینکه از متخصص حرکات اصلاحی بخواهید حرکاتی که مفید است را تجویز کند، فیزیوتراپی به تنهایی برای رفع مشکل کافی نیست، باید حرکات اصلاحی هم انجام شود، البته اگر قبل از بلوغ دچار شده باشید و الان سن بالا رفته باشد درمان دشوار است

 23. محمد گفت:

  سلام خواهر من اسکولیوز داشت عمل کرد الان پنج روز هست که عمل کرده ولی درد زیادی داره میشه کمک کنید بجز مسکن ها چکاری باید بکنیم؟

 24. آریا گفت:

  سلام یک سالی هس زیر نظر دکتر فکور هستم (اهواز) از یک سال پیش تا الان ستون فقراتم ۱۰درجه انحراف داره و خیلی تلاش کردم که تا حدودی انحراف برطرف شه ولی ثابت مونده قبلا هم بدنسازی کار کردم الانم دو روزی هس بدنسازی میرم و حرکت هایی که به کمر فشار میاره مثل کتف و پا اصلا کار نمیکنم و حرکت های دیگه مثل زیر بغل و بارفیکس که باعث میشه ستون فقرات به حالت اول برگردن انجام میدم خواستم ببینم این کار تاثیر داره برا برطرف کردن انحراف یا نه (سنم۱۹)
  بعد اگه چند سال دیگه این انحراف ثابت موند میتونم با عمل برطرفش کنم؟؟ اگه میشه یه دکتر خوب معرفی کنین تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام تجویز نوع حرکات بدنسازی باید توسط متخصص حرکات اصلاحی انجام شود، تأثیر حرکات اصلاحی از بدنسازی هم بیشتر است، اما چون سن بلوغ را طی کرده اید درمان با ورزش و حرکت درمانی مقداری دشوار است، اگر درمان نشود مرحله آخر عمل است

 25. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۰ سالمه و الان چند وقته که متوجه شدم اسکولیوز دارم خیلی نگرانم از چند نفر پرسیدم گفتن اسکولیوز بین چپ دست ها رایج تره.ایاا این درسته؟ و سوال دیگه ام هم این هست که تو این سن هموز میتونم امیدوار باشم که با حرکات اصلاحی مشکلم برطرف بشه؟ ضمن اینکه من درد یا مشکلی ندارم جز اینکه وقتی می ایستم انحراف ستون فقراتم به راست ملموسه.یه دکتر بهم گفت که چون تو دوران دبیرستانم کوله پشتیمو کج مینداختم و سنگینی بدنمم مینداختم رو یه سمت اینطوری شدم و با نرمش درست میشه اما دقیق نگفت چه نرمشایی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی برای شما باید عرض کنم اسکولیوز دلایل زیادی داره، گوله پشتی و چپ دست بودن هم جزو این دلایل هستن. با توجه به سن شما حتماً باید پزشک تشخیص بده که آیا این عارضه ثابت شده یا برگشت پذیره. اگر تشخیص داد برگشت پذیره باید زیر نظر فیزیوتراپ ورزش های اصلاحی رو شروع کنید. زندگی تون رو اصلاح کنید. تغذیه کاملی رعایت کنید. از انجام کارهایی که عارضه رو بدتر کنه یا باعث ایجاد درد بشه پرهیز کنید. 

 26. علی گفت:

  سلام بنده اسکلیوز دارم و عمل کردم ولی تقریبا ۱۰ سالی هست حنجرم خوب کار نمی کنه و صدام به شدت نفس الود هست و صدای پایینی دارم میخواستم بدونم اسکولیوز در از کار انداختن حنجره نقش داره?? لازم به ذکره دچار بیماری شاخ قدامی مادرزادی هستم برادرم هم همین نشکل رو داره ولی خفیف تر هست به عمل نکشیده صداش کاملا طبیعی هست
  با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اسکولیوز چون مستیقیم ستون فقرات و نخاع رو درگیر میکنه احتمال داره با تاثیر بر روی اعصاب باعث این مشکل شده باشه. هر چند این موضوع کاملاً تخصصی پزشکی است و بهتره پزشک متخصص در این مورد نظر بده.

 27. soori گفت:

  سلام من چند سالی هست پایینه کمرم درد میکنه اما یکساله که فهمیدم یک شانه پایین تر متاسفانه اهمیت نمیدادم ولی الان شروع کردم ورزشهای اصلاحی انجام میدم ۲۸سالمه بنظرتون با این ورزشها خوب میشم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این تمرینات حتماً موثر هستند بیشتر برای رفع درد و تقویت بدن و کنترل و بدتر نشدن عارضه اما برای بهبودی کامل یه کمی دیره. تا حدودی این تمرینات بر بهبودی عارضه تأثیر دارند. 

 28. افسانه گفت:

  با سلام دختر من ۱۸ سال داره واسکولیوز ۵۰ درجه دکتر گنجویان تشخیص جراحی دادن. میخواستم بدونم امکان داره که با حرکات ورزشی از پیشرفت درجه آن تا تابستان سال ۹۶ جلوگیری کرد؟! امسال تصمیم نداره جراحی کنه ولی من از پیشرفت بیماریش نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز تنها با ورزش امکان پذیر نیست. انجام ورزش های اصلاحی، اصلاح رو.ش زندگی، تغذیه کامل و سالم، استفاده از وسایل طبی مثل کفش، لباس، کمربند و شانه بندهای طبی و … اما با رعایت این موارد امکان داره که جلو پیشرفت عارضه گرفته بشه.

 29. مریم.غ گفت:

  سلام بنده ۳۳سالمه بیماری اسکولیوز دارم یعنی یکی از کتفم بیرون زده ولی دکتر نرفتم ببینم چند درجه است میترسم برم دکتر, بگه درجه اش بالاست دارم دیوونه میشم اعتماد به نفسم خیلی پایین اومده میشه لطف کنین من رو راهنمایی کنید؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه با توجه به سن شما احتمال اینکه این عارضه ثابت شده باشه زیاده. در این صورت تنها راه اصلاحکامل جراحیه. شما با بستن کمربند و شانه بندهای طبی مخصوص این عارضه، اصلاح روش زندگی و تمرینات ورزشی اصلاحی تا حدودی می تونید جلو پیشرفت رو بگیرید اما عارضه درمان نمیشه.

 30. مریم.غ گفت:

  سلام به نظرتون عمل جراحی خطرناک نیست؟ از عوارض بعدی عمل جراحی خیلی بیشتر میترسم

  • رامیار نجفی گفت:

   به نظر من بهترین کار مشاوره بایک جراح متخصص هست. بد فرمی بدن، وضعیت روحی روانی و مشکلاتی که خود عارضه بوجود میاره کمتر از عوارض جراحی نیست. شاید جراحی عوارض بعدی نداشته باشه و دکتر تضمین کنه سلامتی شماکامل برمیگرده.

 31. Hi گفت:

  سلام ببخشید یه سوال دارم. من یه مدت کج راه میرفتم و کمرم قوز داشت ولی چند وقتی خودم سعی کردم صاف راه برم. ایا در اینصورت بازم احتمال داره بیماریم تشدید شه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با اصلاح روش زندگی تا حدودی میشه جلو پیشرفت رو گرفت. اما تشدید بیماری به قاکتورهای مختلفی بستگی داره که یکیش بد راه رفتنه

 32. امیرعلی گفت:

  با سلام، من بیماری ضایع نخاعی داشتم عمل شدم سال ۸۵
  بعد الان فهمیدم ستون فقراتم کجه، از پاها ضعیف هستم طوری که میخوام راه برم لرزش پیدا میکنه، حالا میخوام ببینم عمل کنم خطر داره؟ عوارض عمل چیه؟ سنم ۲۲
  میتونم با حرکت اصلاحی درستش کنم؟ تورو خدا کمکم کنید و توضیح بدید ممنونم ازتون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با توجه به سن تون امکان داره این عارضه ثابت شده باشه. باید حتما دکتر ستون فقرات شما رو بررسی کنه و بعد تشخیص بده با ورزش اصلاح میشه یا نه. ولی با انجام ورزش هم می تونید جلو پیشرفت عارضه رو بگیرید هم عضلات کل بدن مخصوصا پاها رو تقویت کنید.

 33. پري گفت:

  با سلام من حدود ١سال هست که کمر درد دارم پیش دکنر رفتم گفتن که انحراف ستون فقرات دارم که با بستم کمربندو اتل به مدت ۶ماه حل میشه میترسم بیماری من اسکولیوز باشه.میشه علائمشو کامل بگید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای تشخیص دقیق نیاز به عکسبرداری است اما یک روش ساده با کمک یکی از اعضای خانواده با یک ماژیک مهره های ستون فقرا رو علامت دار کنید و در آخر این نقطه ها رو به هم وصل کنید اگر خط راست باشه که احتمال کمی داره این عارضه رو داشته باشید اما اگر این خط به طرفین کج شد پس اسکولیوز دارید. از این عارضه نترسید. سعی کنید درمانش کنید.

 34. سارا گفت:

  با سلام ۳۸ سال سن دارم و در ۱۷ سالگی جراحی اسکولیوز انجام دادم. شنا و نرمشهای عادی انجام میدم و چند وقته شروع کردم به انجام حرکات یوگا. به نظرتون مشکلی برای کمرم نداره؟ به میله یا مهره هام آسیب نمیزنه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حرکات یوگا اکثراً بدون آزار هستن. توصر نمیکنم برای شما مشکلی پیش بیاد. اما بهتره حرکاتی که باعث باز شدن یا خم شدن بیش از حد ستون فقرات میشه رو انجام ندید.

 35. mehran گفت:

  سلام از مطالب مفیدتون ممنونم , آیا انحراف مهره کمر بهبود هم پیدا میکنه یا فقط برای جلوگیری از پیشرفتش باید تمارین رو انجام داد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ اگر قبل از بلوغ عارضه ایجاد شده باشه و بعد از بلوغ بخواید درمان رو انجام بدید حرکات اصلاحی معمولاً تأثیر کمی دارند اما جلو پیشرفت رو می گیره، اما اگر بعد از بلوغ دچار شده باشید احتمال درمان زیاد هست البته در کنار اون فیزیوتراپی و اصلاح سبک زندگی هم لازمه

 36. محمد رضا گفت:

  سلام و خسته نیاشید خدمت شما من ۲۰ سال سن دام و چند ماه دیگه میرم تو ی ۲۱ سال. حدودا دوسال پیش درد شدیدی در کمرم احساس کردم و وقتی شی سنگینی بلند میکردم یا مدت زمان زیادی به یک صورت مینشستم کمرم درد میکرد اوایل بی اعتنایی میکردم ولی تموم نشد تا به پزشک مراجعه کردم بعد از عکس گرفتن مشخص شد انحنای ستون فقرات یا (اسکورلیوز) دارم و مقدار انحنا ۳۵ درجه بود به من گفت صبر کن تا شش ماه و بعد دوباره عکس بگیر اگر توی این مدت بیشتر نشد که هیچی و اگه مقدارش بیشتر شد باید عمل کنی و همین کار را کردم و بعد از شش ماه عکس گفتم و نشون دادم تغییر نکرده بود بعد دکتر گفت این مشکل با حرکات ورزش و تمرین بهتر نمیشه یا عمل کن یا همینجور بزار باشه بدتر نمیشه. دیگه به این پزشک ماجعه نکردم رفتم مشهد پیش یه متخصص ایشون گفت نیاز به عمل نداری و یک کمر بند طبی برام تجویز کرد چندین ماه اونو پوشیدم بعد از مدت درمان رفتم مجددا عکس گرفتم و وضئیت ستون فقرات و و درجه هیچ تغییری نکرده بود نه بهتر شده بود و نه بدتر . از اون موقغ تا الان هم نه کمر بند میپوشم و نه کار دیگه فقط حرکت ورزشی انجام میدم حالا نظر شما در مورد بنده چیه ؟ ایا حرکات ورزشی و باشگاه رفتن برام تاثیری داره ؟ چه کاری بهتره انجام بدم ؟ ایا این مشکل مادرزادیه یا به مرو زمان بوجود اومده ؟ ممنون میشم اگر جواب بدید.
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ کار خاصی نمی تونید انجام بدید، درمان اون با عمل جراحی هست، استفاده از کمربند، حرکات اصلاحی و یا ورزش کردن در این شرایط فقط یک عامل بازدارنده از رشد ناهنجاری است، علت هم می تونه هم مادرزادی باشه و هم اکتسابی

 37. هانیه گفت:

  سلام وخسته نباشید من الان۲۲سال دارم.حدود۳سالگی تشخیص دادن که من اسکلیوز مادرزادی دارم ودر ۴سالگی من به عمل جراحی رفتم تا ۱۰سالگی درجه ام رفته رفته کم میشد ولی همزمان با سن بلوغ درجه انحراف من نیز بیشتر شد تا اینکه دکتر برام بریس تجویز کرد و من تا ۱۸سالگی بریس پوشیدم الان هم دانشجوی تربیت بدنی هستم و بعضی واحدهای ودرشی رو باید پاس کنم که شنا هم جز انهاس ولی من احساس میکنم وقتی شنا میکنم کلا نفسم بند میشه احساس میکنم قلبم از جا کنده میشه میگن که تو کرال پشت اصلا نفس بند نمیشه ولی من حتی تو کرال پشت هم این وضعیت برام پیش میاد اصلا نمیتونم گردنمو صاف نگه دارم و کمرمو بالاتر بگیرم میخواستم بدونم دلیلش میتونه همون عملی که کردم باشه یا من خودم نمیتونم برم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی سلامتی باید عرض کنم اسکولیوز بر سیستم تنفسی، عضلات بدن بخصوص تنه و و لگن و به طور کل بر عملکرد بدن تأثیر منفی میذاره. این مشکل شما در شنا یا هر فعالیت دیگه ممکنه بهخاطر اسکولیوز باشه اما نباید این مشکل مانع تمرین و ورزش شما بشه. برای شما ورزش با محدودیت همراه هست نه با محدودیت. پیشنهاد میکنم اول با یک متخصص ستون فقرات مشور کنید تا با معاینه مشخص کنه تنگی نفس و این مشکلات دقیقاً بخاطر چه چیزی است و دوم با یک مربی متخصص ورزش مشورت کنید که فعالیت یا ورزشی برای شما تجویز کنه که کمترین مشکل برای شما بوجود بیاره و به راحتی بتونید ورزش رو انجام بدید.

 38. علیرضا گفت:

  با سلام،من ۲۸سال سن دارم و اسکولیوز دارم ,دکتر به من گفت که هر سال یک درجه به انحرافت اضافه میشه,ایا میشه با سنی که من دارم جلوشو گرفت ؟من حرکاتی که شما رایه دادید را انجام میدم فقط نمیدونم حرکات رو چندبار در روز و برای هر حرکت چقدر زمان بزارم؟ممنون میشم پاسخ بدید,,با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. با اصلاح روش زندگی، انجام تمرینات اصلاحی به صورت مقاومتی و کششی و استفاده از بریس ویژه اسکولیوز می تونید جلوی اضافه شدن درجه رو بگیرید. این تمرینات رو هر روز انجام بدید به صورتی که هر تمرین رو در سه ست و زمان سی ثانیه انجام بدید. اگر این زمان برای شما درد آور بود کمتر کنید.

 39. مهری گفت:

  سلام خسته نباشید من اسکلیوز خفیف دارم که تا زمانی که فعالیت های سنگین انجام ندم وزیاد خم نشم مشکلی ندارم خیلی علاقه دارم که دندانپزشکی بخونم ولی می ترسم بخاطر مشکلم نتونم بخاطر وضعیت های بدنی در حین کار مشکلم شدت پیدا کنه ایا این تصمیم گیری می تونه به ضررم بشه ممنونم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تصمیم شما کاملاً اشتباهه. اسکولیوز نباید مانعی برای شما باشه نه تنها درس حتی ورزش. بهترین کار مشورت با یک متخصص هست. از بریس استفاده کنید. تمرینات اصلاحی و بدنسازی رو انجام بدید. روش زندگی رو اصلاح کنید. این کارها شاید باعث درمان نشه اما قطعاً برای روحیه و اعتماد به نفس شما خوبه و روند پیشرفت رو خیلی کم میکنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *