توانبخشی و درمان شین اسپلینت

در مطلبی تحت عنوان درد ساق پا یا شین اسپلینت در این خصوص به طور کامل توضیح داده شد، در این مطلب می خواهیم به تمرینات توانبخشی و درمان شین اسپلینت بپردازیم.

درمان shin splint

درمان معمول به این شکل است:

فاز ۱ : استفاده از یخ به مدت ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه، ۲ تا ۳ بار در روز.داروهای ضد التهابی: مثل دیکلوفناک، پیروکسیکام و…
فاز ۲ :کفش های طبی و یا ارتزهای مناسب؛ به عنوان مثال کفش یا وسیله ای که قوس کف پای مناسبی به وجود آورد.

تمرینات توانبخشی

تلگرام

کشش در عضلات پشت پا (شکل ۱ و ۲) و کشش عضلات جلوی پا (شکل ۳).تقویت و  نیرومند کردن عضلات قدامی پا (شکل ۴).
شکل شماره ۱: کشش عضله گاسترو سینموس (زیر ساق)

پای آسیب دیده را عقب بگذارید و در حالی که زانوی آن صاف و کشیده و پاشنه ی پا روی زمین باشد. به آرامی  زانوی پای سالم (جلویی) را خم کنید و به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که احساس کشش در ساق پای مصدوم کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۲ : کشش عضله ی سولئوس (عضله ی روی ساق) : مانند حرکت قبل اما در اینجا هر دو زانو را خم کنید و مثل قبل کف دو پا روی زمین باشد. به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که اینبار احساس کشش در قسمت تحتانی ساق کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۳ : در حالت نشسته پای دردناک را روی پای سالم بیاندازید. انگشتان پا را طوری بکشید که به آرامی احساس کشش در قسمت روی پا کنید. ۲۰ ثانیه مکث و ۵ بار  تکرار کنید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتشکل شماره ۴ : ضربات آهسته با انگشت پا: روی صندلی بنشینید، دست ها را به حالت عادی روی پاهایتان قرار دهید. در حالی که پاشنه ی شما روی زمین ثابت بماند. انگشتان قسمت قدامی پاها را از زمین بلند کنید و سریعاً پائین بیاورید. تمرکز شما باید در انقباض عضلات قدامی پایتان باشد. این حرکت را نیز به صورت ۵ تکرار ۲۰ ثانیه ای انجام دهید.

توانبخشی و درمان شین اسپلینتفاز ۳ :
دویدن خود را (روی تریدمیل و یا زمین دو) محدود کرده و با سرعت مسافت و شدت کمتر کمتری تمرینات خود به ویژه دویدن را انجام دهید. اطلاع برای بیماران: نحوه ی تشخیص شین اسپلینت را یاد بگیرید تا در پیشگیری از بروز مجدد و یا خود درمانی در صورت بازگشت علاوم به شما کمک کند.

فاز۴ :

بازگشت به ورزش

 تمرینات تقویتی و کششی عضلات مچ و ساق را ادامه دهید.اگر علائمی شبیه بیماری که در ابتدا گفته شد داشتید. به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که قبلاً تشخیص shin splint برای شما داده شده است، تمرینات فوق را در برنامه ی  گرم کردن و نرمش روتین خود قرار دهید.

 دکتر مصطفی عظیمی

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. محمد مرحمتی گفت:

  دوستتون دارم…

 2. حمیدرضا گفت:

  ممنون بابت راهنمائی تون

 3. عرفان گفت:

  مطلب فوق العاده ای بود .ممنونم

 4. سینا کاظمی گفت:

  نفستون گرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *