علائمی که نشان می‌دهند بیش از اندازه تمرینات هوازی انجام می‌دهید

علائمی که نشان می‌دهند بیش از اندازه تمرینات هوازی انجام می‌دهید
تلگرام

هیچ چیزی به اندازه‌ی یک ساعت تمرینات دوره‌ای، رکاب زدن و یا شنا برای بالا بردن ضربان قلب، ایجاد استقامت و کالری سوزی سریع، مفید نیست. اگر شما هم مثل خیلی از افراد دیگر، عاشق تمرینات هوازی باشید، ممکن است بیشتر از یک ساعت روی تردمیل بمانید یا مشغول دستگاه‌ها و تمرینات هوازی باشید، اما آیا این همه تلاش واقعاً درست است؟

اگر برنامه‌ی ورزشی شما جوری است که زیاد عرق می‌ریزید و زمان بسیار کمی تمرینات بدنسازی کار می‌کنید، شاید دارید در انجام تمرینات هوازی زیاده روی می‌کنید که می‌تواند موجب وارد کردن فشار و استرس زیاد بر بدن شده و پیشرفت‌تان را متوقف کند.

سلامت جسمی و روحی شما در اثر زیاده روی در تمرینات هوازی می‌تواند آسیب ببیند و در نهایت احساس خستگی و ضعف شدید کرده و قید ورزش کردن را خواهید زد. در این مطالب علائمی را می‌گوییم که نشان می‌دهند زمان آن رسیده از تمرینات هوازی‌تان کم کنید و در عوض به سایر فُرم‌های تمرینی روی بیاورید.

مدام خسته هستید

بالا بردن ضربان قلب در باشگاه یک راه بسیار عالی برای افزایش سطح انرژی است، ۳۰ دقیقه پیاده روی تند روی تردمیل یا هر جلسه به کلاس  اسپین رفتن، خیلی خوب می‌تواند به شما احساس باانرژی بودن بدهد و بقیه روز، سرحال نگه‌تان دارد.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

اما اگر دیدید با وجود داشتن خواب کافی و نوشیدن قهوه، همچنان در طول روز خسته و بی‌حال هستید، این احتمال وجود دارد که در تمرینات هوازی‌تان زیاده روی می‌کنید. ورزش کردن، نوعی فشار فیزیکی بر بدن است. هر چه بیشتر ورزش کنید، در آن تبحر بیشتری پیدا کرده و مجهزتر و آماده‌تر خواهید بود، که همان چیزی است که به مرور زمان استقامت شما را بالا می‌برد.

اما بدن شما برای تحمل فشار، محدودیت و ظرفیت خاصی دارد. اگر مثلا با خیلی تند تمرین کردن، بدن‌تان را بیش از حد تحت فشار بگذارید، دیگر نمی‌توانید با پیامدهای آن کنار بیایید، ضمناً بیشتر هم مستعد بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از ورزش خواهید شد. سعی کنید جلسات هوازی‌تان را سبُک کنید و تمرینات بدنسازی بیشتری انجام بدهید.


پیشنهاد مطالعه: چه دلایلی باعث می شوند که همیشه احساس خستگی کنید؟


احساس می‌کنید ضعیف شده‌اید

درست است که تمرینات هوازی برای کالری سوزی فوری بسیار عالی است اما به طور کلی، این تمرین قدرتی است که واقعا به شما کمک می‌کند از وزن اضافی‌تان خلاص شده و قوی و متناسب بشوید.

البته ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی، کلید سلامتی است، اما زیاده روی کردن در تمرین هوازی می‌تواند عضلات‌تان را تحلیل ببرد، که به مرور زمان موجب ضعیف شدن‌تان خواهد شد. وقتی شما تمرین هوازی انجام می‌دهید، در کنار چربی سوزی، مقدار کمی از عضلات‌تان هم می‌سوزد. اگر زیاده روی کنید، ممکن است بیشتر از چربی، عضله را نابود کنید.

نمی‌توانید بخوابید

مطالعات بسیار زیادی نشان داده‌اند ورزش می‌تواند به شما کمک کند خوابی راحت و با کیفیت در طول شب داشته باشید. آنهایی که دوست دارند بعد از پایان کارشان به باشگاه بروند، به خواب بهتر شبانه‌شان کمک می‌کنند و در واقع زودتر به خواب می‌روند.

اما این فایده فقط نصیب کسانی می‌شود که زیاد به تمرینات هوازی نپردازند. اگر دیدید شب‌ها برای به خواب رفتن مشکل دارید و تقلا می‌کنید تا بتوانید بخوابید، احتمالاً زمان زیادی را روی تردمیل بوده‌اید.علائمی که نشان می‌دهند بیش از اندازه تمرینات هوازی انجام می‌دهید

وقتی در تمرین هوازی زیاده روی می‌کنید، هورمون استرس‌تان، بالا می‌ماند که به معنی افزایش ضربان قلب است، در نتیجه هشیارترید و جریان خون در عضلات‌تان زیاد است. کورتیزول یا همان هورمون استرس که نقش مهمی در چرخه‌ی خواب نیز دارد، وقتی که می‌خواهید به رختخواب بروید باید در پایین‌ترین سطح خود باشد. زیاد تمرین هوازی کردن، کورتیزول را در سطح بالایی نگه داشته که می‌تواند منجر به بیخوابی‌تان شود.


پیشنهاد مطالعه: چرا کمبود خواب باعث تخریب و تجزیه مغز می‌شود؟


بیشتر در معرض آسیب هستید

اگر روتین هوازی‌تان باعث دردهای زیادی می‌شود، پس لازم است از این تمرینات کم کنید. مخصوصاً اگر عادت کرده‌اید همیشه از یک دستگاه هوازی استفاده کنید، بیشتر در معرض آسیب هستید.

عضلات و تاندون‌های شما می‌توانند در اثر استفاده‌ی زیاد از دستگاه‌های هوازی، ملتهب شوند. یکی از متداول‌ترین آسیب‌های ناشی از تمرین هوازی، فاشئیت پلانتار است که در پاشنه‌ی پا روی داده و در میان آنهایی که زیاد می‌دوند، شایع است.

وقتی در تمرین هوازی‌تان زیاده روی می‌کنید، طبیعی است که در زانوها، لگن، پایین کمر و کف پاها احساس درد کنید، که البته نباید این علائم را نادیده بگیرید. هر چند تمرینات هوازی موجب افزایش سلامت قلب می‌شوند، اما بیش از حد آن هم آسیب زننده است. به بدن‌تان گوش دهید تا متوجه شوید چه زمانی احساس درد و ناراحتی دارید و لازم است روتین‌تان را سبُک کنید.

بیشتر از یک ساعت، روی دستگاه هوازی می‌مانید

اگر آنقدر به دستگاه هوازی عادت کرده‌اید و با آن مشغول بوده‌اید که دیگر از حفظ هستید با چه سرعتی و در چه زمانی چه مقدار کالری می‌سوزانید و چقدر باید روی هر دستگاه باشید، پس جلسات هوازی‌تان خیلی سنگین هستند.

مخصوصاً اگر جزو آنهایی هستید که بیشتر از یک ساعت، مدام از این دستگاه هوازی به دستگاه هوازی دیگر می‌روند. نه تنها خودتان را گول می‌زنید بلکه خیلی زود احساس خستگی و ناتوانی خواهید کرد و آنقدر کسل و زده خواهید شد که روند پیشرفت‌تان را به طور کلی بهم خواهید زد!

تمرینات اینتروال با شدت بالا، یکی از موثرترین شیوه‌ها برای افزایش استقامت، تنوع در روتین و حفظ انگیزه و علاقه است. حین انجام تمرینات اینتروال با شدت بالا، شما مدام در حال تنوعات متناوب هستید، استراحت دارید و تمرینات هوازی تمام بدن را انجام می‌دهید که نیازمند بیشتری تلاش ما در چیزی حدود ۲۰ دقیقه است.

بهترین بخش تمرینات اینتروال با شدت بالا این است که شما می‌توانید عضله بسازید، استقامت‌تان را افزایش بدهید و کالری سوزی موثرتری طی روز داشته باشید، ضمنا مجبور نیستید ساعت‌های طولانی در باشگاه بمانید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: cheatsheet

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. محمد نظامی گفت:

  سلام. چقدر خوبید شما ها
  عالی
  دقیقا من چندین سال خیلی هوازی کار میکردم و دقیقا همین علائم رو داشتم و خیلی ها فکر میکردن کم خونی دارم از ورزش خسته شده بودم احساس ضعف میکردم ..ولی یکسالی هست تمرین های قدرتی رو انجام میدم و بیست دقه هم هوازی میرم الان خیلی اماده تر از قبل و هم خیلی خوش استیل تر از قبل و علاقه مند تر به ورزش…
  شما ها بزرگترین خدمت رو ب بشر انجام میدهید..باید همه سپاس گزار شما باشن.تشکر

 2. علی گفت:

  سلام و درود به شما و ممنون از مطالب فوق العاده تون اگه امکانش هست مطالبی در رابطه با ورزشکارهایی که ورزش رزمی انجام میدن بذارید تا تمرین های علمی و اصولی رو یادبگیریم یا مثلا تغذیه مناسب اینجور ورزش ها
  از زحمات شما بسیار بسیار سپاسگذارم

 3. کیان گفت:

  سلام میشه بگید قبل از هوازی صبحگاه از چ مکمل هایی میشه استفاده کرد؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *