تأثیر خواب بر عملکرد ورزشکار

نتایج مطالعات بیانگر آن است که خواب بیشتر به طور قابل توجهی عملکرد ورزشکار را بهبود می بخشد. این مطالعه در تایید اهمیت خواب برای سلامتی تاکید دارد. در این مطالعه از اعضای تیم بسکتبال مردان دانشگاه آمریکایی استانفورد خواسته شد برای تقریبا" شش هفته شبی ۱۰ ساعت بخوابند. پس از این دوره دقت شوت های آن ها ۹ درصد افزایش یافت. این مطالعه دریافت که خواب و استراحت کافی به اندازه آموزش و رژیم غذایی برای ورزشکاران نخبه اهمیت دارد.

خواب

چری ما، محقق در کلینیک اختلالات خواب و آزمایشگاه تحقیقات استانفورد که با این ورزشکاران کار کرده است گفت که اهمیت خواب اغلب نادیده گرفته می شود. او گفت: “بسیاری از ورزشکاران و مربیان به طور شهودی می دانند که خواب مهم است، اما خواب اغلب اولین چیزی است که قربانی می شود.محققان از بازیکنان خواستند برای دو تا چهار هفته برنامه عادی شبانه یعنی شش تا نه ساعت خواب را حفظ کنند و بعد برای پنج تا هفت هفته بعدی هر شب ۱۰ ساعت بخوابند.

مطلب مرتبط: خواب مناسب چه تأثیری بر تمرینات و عضلات دارد؟

در جریان این مطالعه، بازیکنان از نوشیدن قهوه و الکل خودداری کردند. همچنین از آن ها خواسته شد هر گاه نتوانستند مثلاً به علت سفر، شب ده ساعت بخوابند، در طول روز وقتی را صرف چرت زدن کنند. این مطالعه دریافت که خواب اضافه بر سرعت دو ورزشکاران می افزاید و دقت شوت آن ها را ۹ درصد بالا می برد. ورزشکاران همچنین گفتند که عملکردشان در جریان بازی های رقابتی بهتر شده است.

تلگرام

به گفته چری ما، این مطالعه نشان داد که مهم است خواب در دراز مدت در اولویت قرار گیرد و نه فقط در شب قبل از مسابقه. کمبود خواباو خواب خوب را یک «عامل به رسمیت شناخته نشده، اما احتمالاً ضروری در دست یافتن به بهترین عملکرد» دانست. او گفت که این یافته ها احتمالاً در مورد ورزشکاران غیرحرفه ای و همچنین کسانی که در مدارس یا سطوح بالاتر رقابت می کنند نیز صادق است. محققان پیش از شروع مطالعه همچنین دریافتند که بسیاری از ورزشکاران در طول روز احساس خواب آلودگی می کردند.این نشان می داد که آن ها از کمبود خواب که از کم خوابی مزمن ناشی می شود رنج می برند.

به گفته چری ما، ورزشکاران نمی دانستند که کمبود خواب تاثیری منفی بر عملکردشان دارد.اما به گفته او در ادامه فصل درحالی که ورزشکاران به جبران کمبود خواب پرداختند بسیاری از آن ها شهادت دادند که تمرکز بر خواب بر تمرین ها و عملکرد آن ها تاثیر مثبت گذاشته است.کارشناسان می گویند که با خواب باید همان برخوردی را داشت که با ورزش داریم.به این معنی است که باید خواب را یک فرآیند فعال فرض کرد.خوابیدن به اندازه کافی فعالیت مثبتی است که کمک می کند در همه جنبه های زندگی بهتر عمل کنید.

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *