آموزش چند حرکت کششی برای گرم کردن بدن

حرکت کششی برای گرم کردن بدن

حرکات کششی یکی از بخش های مهم برنامه گرم کردن بدن می باشد که باعث افزایش عملکرد شما در برنامه تمرینی و همچنین پیشگیری از آسیب های ورزشی می شود. در این مطلب چند حرکت کششی را به شما آموزش می دهیم تا در برنامه گرم کردن بدن از آن استفاده کنید. اما توجه داشته باشید درست است که حرکات کششى جزئى از برنامه‌ٔ گرم‌ کردن به‌ حساب مى‌آیند با این وصف، یادآورى مى‌شود تا زمانى‌ که درجه حرارت بدن بر اثر دویدن آهسته و پیوسته بالا نرفته اقدام به انجام حرکات کششى نکنید زیرا در  این صورت، شانس آسیب‌ پذیرى را بالا مى‌برید.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

پس در ابتدا به مدت کوتاهی بدوید، سپس مفاصل بدن را گرم کنید و بعد از آن حرکات کششی را انجام دهید. بعد از این مراحل می توانید حرکات ورزشی را برای ادامه گرم کردن بدن استفاده کنید تا آماده فعالیت ورزشی شوید.اگر چند حرکت کششی زیر را انجام می دهید، هر کشش را بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه انجام دهید.

حرکت کششی اول، کشش دست ها

حرکت کششی برای گرم کردن بدناین حرکت همانطور که در تصویر مشخص است به صورت نشسته انجام شده، اما شما می توانید به صورت ایستاده نیز این حرکت را انجام دهید. انگشتان هر دو دست را به صورت قفل شده در یکدیگر بالای سر ببرید به نحوی که کف دست های شما رو به بالا باشد، در این حالت دست ها را تا جای که کشیده می شوند بالا ببرید.

تلگرام

حرکت دوم، کشش عضلات سه سر بازو

حرکت کششی برای گرم کردن بدندر این حرکت هم عضلات سه سر بازو و هم زیر بغل کشش داده می شوند. دست چپ را به پشت ببرید و انگشتان این دست را روی شانه راست بگذارید، سپس با دست راست آرنج دست چپ را بگیرید و به آرامی به طرف سر بکشید. می توانید دست را روی آرنج بگذارید و با فشار کمی آرنج دست چپ را به طرف پایین فشار دهید. این حرکت را برای دست دیگر تکرار کنید.

حرکت کششی سوم، کشش عضلات بازو و شانه

حرکت کششی برای گرم کردن بدندست ها را به صورت صاف از پشت بهم برسانید و بگیرید. سپس به آرامی دست را تا احساس کشیدگی در عضلات بازو و قسمت جلو عضلات شانه، بالا ببرید و در همان حالت نگه دارید.

حرکت چهارم، کشش عضلات پهلو

حرکت کششی برای گرم کردن بدنپاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و به طرف راست خم شوید. سپس دست چپ را تا جای که می توانید به بالای سر ببرید، در همین حالت دست دیگر را در جهت مخالف و در امتداد بدن نگه دارید. در این حالت باید در پهلو احساس کشش کنید.

حرکت پنجم، کشش عضلات سینه

حرکت کششی برای گرم کردن بدندست ها را باز کنید و تا جای که می توانید به طرف عقب بکشید و نگه دارید. در این حالت باید در عضلات سینه احساس کشش کنید.

حرکت کششی ششم، کشش عضلات سرینی

حرکت کششی برای گرم کردن بدن

مطابق تصویر روی زمین بنشنید، یکی  از پاها را صاف و کشیده دراز کنید و پای دیگر را در حالی که از زانو خم می کنید از روی پای دیگر رد کنید. با دست مخالف خود که روی زانو گذاشته اید پا را تا آستانه کشش به داخل بکشید و نگه دارید.حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

حرکت هفتم، کشش عضلات همسترینگ

حرکت کششی برای گرم کردن بدنروی زمین به پشت دراز بکشید. یکی از پاها را از زانو خم کنید. سپس پای دیگر را بلند کنید، با هر دو دست مهار کنید و به طرف سینه بکشید. کشش را تا جای ادامه دهید که درد را احساس کردید، در این حالت وضعیت را نگه دارید.

هشتمین حرکت کششی برای عضلات داخل ران

حرکت کششی برای گرم کردن بدنروی زمین بنشیند، کف پاها را بهم بچسبانید و با دست ها نگه دارید. سعی کنید پاها را به طرف کف زمین فشار دهید. اگر پایین نمی روند، می توانید در همان وضعیت آرنج ها را روی ران بگذارید و کمی فشار سبک وارد کنید و نگه دارید.

حرکت نهم، کشش عضلات چهار سر ران

حرکت کششی برای گرم کردن بدنروی یک پا بایستید و پا دیگر را با دست گرفته و به طرف لگن بکشید. اگر تعادل ندارید می توانید به صندلی یا دیوار تکیه دهید. در هنگام انجام این کشش مراقب باشید لگن چرخش داخلی نداشته باشد و همچنین به طرفین کج نشود. حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

حرکت کششی دهم برای عضلات پشت ران

حرکت کششی برای گرم کردن بدنروی زمین بنشینید، یکی از پاها را به صورت صاف دراز کنید و پای دیگر خم باشد. سپس دست ها را به طرف مچ پا تا جای که درد را احساس کردید ادامه دهید. حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید. سعی کنید در جلسات بعدی به مرور انگشتان دست را به نوک پا برسانید.فراموش نکنید زانو پای که دراز کرده اید را خم نکنید.

آخرین حرکت کششی برای عضله دوقلو (پشت ساق پا)

حرکت کششی برای گرم کردن بدنپاها را جفت کنید، سپس یکی از پاها را به اندازه یک گام تقریبا" بلند به جلو ببرید. دست ها رو به دور کمر بگذارید و پای جلو را خم کنید. در این حالت دقت کنید پای جلو و عقب شما، نوک پایتان باید رو به جلو باشد، همچنین پاشنه و کف پای عقب نباید از زمین جدا شود. حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
اینستاگرام

مطالب مشابه

۷۴ نظر

 1. aref می‌گه:

  قربونتون برم عالی بود دستتون درد نکنه خیلی وقت بود دنبالش می گشتم

 2. میلاد می‌گه:

  http://www.elmevarzesh.com/new-research-about-static-stretching/

  مرسی.اما با این مطلبتون یکم تناقض داره.اگه میشه توضیح بدید که کدوم درسته.شایدم من خوب نخوندمشون.

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   در چه خصوص  تناقض داره؟ در این مطلب ما فقط چند حرکت کششی رو معرفی کردیم

  • میلاد می‌گه:

   تحقیقات به عمل آمده در مورد تمرینات کششی که در دانشگاه نوادا انجام شده نتایج جالبی داشته است.بر اساس این تحقیقات، انجام تمرینات کششی استاتیک برای مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه باعث کاهش قدرت عضلانی تا حدود ۳۰ درصد نسبت به زمانی است که حتی کشش انجام نگیرد. علاوه بر این، بر پایه تحقیقات صورت گرفته، انجام تمرینات کششی مثلا” روی یک پا حتی باعث کاهش قدرت عضلانی پای دیگر نیز می گردد.

   • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

    در هر دو مطلب یک  اصل مهم هست و آن این است که حرکات کششی جزئی از برنامه گرم کردن باشند، نوع های مختلفی از حرکات کششی هستند، که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند، هیچکدام هم در نوع خود بد نیستند، بلکه تفاوت های با هم دارند، در این مطلبی که شما به آن اشاره کرده اید، تفاوت حرکات کششی ایستاتیک و پویا را بررسی کرده و گفته که حرکات پویا بهتر از ایستاتیک هستند، ولی نگفته است که حرکات کششی مشکل زا هستند، شما مطئمنا” نمی توانید بدون حرکات کششی وارد فعالیت ورزشی شوید. نکته دیگر این است که یک ورزشکار حرفه ای بهتر می تواند از تمرینات کششی پویا استفاده کند ولی کسی که در حد آماتور است، بعید نیست که به دلیل پایین بودن دامنه حرکتی مفاصل و انعطاف در آن ها دچار مشکل شود. در خصوص کاهش قدرت عضلانی نیز به این مربوط می شود که شما فقط روی یک پا حرکت را تکرار کنید و برای پای دیگر این کار انجام نشود.

  • میلاد می‌گه:

   واقعا ممنون

 3. زهرا می‌گه:

  خیلی خوب بود ولی به نظر شما گرم کردن مفید چند دقیقه است وهم حرکات کششی وجنبشی

 4. sahar می‌گه:

  سلام
  من دچار ندرم تونل کارپال در هر دو مچ دست هستم. اگر ممکن هست بفرمایید که چه نرمشی برای کاهش درد کمک میکنه.

  متشکرم

 5. me30 می‌گه:

  سلام دوستمون درس گفتن و کشش ایستا باعث کاهش قدرت میشه و باید قبل حرکت کشش بدونیم هدفمون چیه از کشش و گرم کردن و نوع رشته ورزشی مهمه.

 6. رضا می‌گه:

  سلام

  میشه یه برنامه دقیق برای گرم کردن قبل از تمرین حرفه ای بزارین؟؟؟

  من ورزشکار سه گانه هستم(شنا،دوچرخه،دو)
  قبل از تمریناتم حرکات کششی رو باید انجام بدم یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام دوست عزیز. برنامه گرم کردن برای هر رشته ورزشی متفاوت است، و بستگی به سن، جنس، درجه حرارت محیط، پوشش ورزشکار، میزان آمادگی ورزشکار و مسائل دیگه ای دارد. لذا امکان تعریف یک برنامه برای گردم کردن در همه رشته فراهم نیست

 7. مریم می‌گه:

  (اگر چند حرکت کششی زیر را انجام می دهید، هر کشش را بین ۱۵ تا ۲۰ انجام دهید.)
  سلام منظور شما رو متوجه نشدم! آیا باید:
  ۱.هر حرکت رو ۲۰ بار انجام بدیم؟ پس در این صورت هر بار، ماهیچه رو چند ثانیه تو وضعیت کشش نگه داریم؟
  ۲.یا اگه منظور این بوده که مدت ۲۰ ثانیه تو وضعیت کشش نگه داریم، چند بار باید هر حرکت رو تکرار کنیم؟
  ممنون از توجهتون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، منظور ۱۵ تا ۲۰ ثانیه است. اگر کشش به منظور گرم کردن باشد هر حرکت یکبار ولی برای انعطاف پذیری هر کشش ۲ تا ۳ بار تکرار شود

 8. عالی بووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

 9. حافظ رمضانی می‌گه:

  خیلی عالی بود

 10. ناشناس می‌گه:

  ممننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننون

 11. محمود می‌گه:

  سلام واقعا ممنون از سایت خوبتون.میخواستم ازتون خواهش کنم چند پست هم در مورد بدنسازی با کش بزارید و بگید که اصلا فرق کش با وزنه چیه و تو خونه چجوری میشه تمرین کرد

 12. صمددهقان می‌گه:

  باسلام
  گفتید کششی باعث کاهش قدرت میشه،چرا؟برنامه تمرینی مفید رزمی برای دو ماه قبل مسابقات بزارید باتسکر

 13. مازیار می‌گه:

  واقعا بهترین هستید مطالب متنوعی دارید تشکر فراوان

 14. علي می‌گه:

  سلام خسته نباشید.
  من ورزش رزمی انجام میدم (کیوکوشین)ولی بدنم برای این ورزش إز انعطاف خوبی برخوردار نیست لطفا راهنماییم کنید چه برنامه أی رو دنبال کنم تا انعطاف پذیری لازم رو به دست بیارم.
  لطفا بهم ایمیل بدنید متشکرم

 15. علی می‌گه:

  سلام ممنون این حرکات برای باز شدن ۱۸۰ درجه ای پاها مناسبن یا نه؟
  تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، حرکات کششی به دو منظور انجام می شوند، ۱- گرم کردن بدن، ۲ افزایش انطعاف پذیری. در خصوص انعطاف پذیری تمرینات باید در ست های متوالی و حدفاصل ۱۵ تا ۲۰ ثانیه کشش نگه داشته شوند

 16. مهتاب می‌گه:

  ممنووون خسته نباشید

 17. ماری می‌گه:

  میشه لطفا حرکا ت کششی پیشگیری از صدمه به دلیل کار با چرخ خیاطی رابزارید

 18. مارال می‌گه:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون من ورزش سوارکاری به صورت حرفه ای انجام میدم ولی بدنم انعطاف و قدرت کافی ندارد ممنون میشم اگر نرمش های مفید برای من را بهم معرفی کنید.

 19. امیر محمد می‌گه:

  خداییش،حلالت با این وبلاگت. عالیه عالییییییییییییییییییی.دمت گرم خسته نباشید

 20. حسین می‌گه:

  چاکرررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررریم

 21. شعله می‌گه:

  سلام
  خسته نباشید ممنون از مطالب فوق العاده عالی تون
  من موقع گرم کردن و حرکت های کششی حس میکنم دستام به اندازه کافی گرم نمیشه چه تمریناتی انجام بدم که دستام گرم بشه
  ممنونم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   حرکات چرخشی و کششی و مقاومتی برای اندام های فوقانی مناسب هستند. بهترین روش گرم کردن بدن استفاده از همان حرکات تخصصی رشته ورزشی است که باعث میشه اندام های درگیر بخوبی گرم بشن. شنای سوئدی رو به دیوار، استفاده از کش های مقاومتی رو میتونید استفاده کنید.
    

 22. نازی می‌گه:

  سلام.فرق بین حرکات گرم کردن و سرد کردن چیه؟؟؟ با هم فرق‌دارن؟؟؟؟ ما این حرکات برای سرد کردن بدن انجام میدیم

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام؛ در گرم کردن ابتدا با حرکات عمومی و سپس با حرکات تخصصی بدن گرم می شود، در سرد کردن نیز دویدن آهسته و سپس حرکات کششی

 23. nafis می‌گه:

  درود برشما
  آیا این حرکاتی که شما برای گرم کردن آموزش داده اید مناسب ورزش پیلاتس می باشد؟ و در سرد کردن نیز از این حرکات استفاده کردن درست است؟
  سپاسگزارم بدرود

 24. neda می‌گه:

  سلام. این حرکات رو به ترتیب باید انجام داد یا ترتیبش مهم نیست ؟ ممنون

 25. زهرا می‌گه:

  ببخشید چرا در والیبال حرکات را تا شماره ۶ میکشند

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   ما تا کنون چنین چیزی را نه دیده ام و نه شنیده ام، تایم کشش برای هر حرکت بسته به هدف متفاوت است، برای گرم کردن حداقل ۱۰ ثانیه  برای افزایش انعطاف بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه

 26. فاطمه می‌گه:

  سلام میخاستم بپرسم این درسته که بدنسازی باعث میشه بعد از مدتی ماهیچه های بدن خود ب خود بزرگتر بشن؟حتی اگه ورزش کنار گذاشته بشه؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   بدنسازی چون عضلات بدن را مستقیما تحت تمرین و فشار قرار می دهد در حین زمان تمرین حجم و قدرت عضلات افزایش پیدا میکند اما بعد از قطع تمرین این روند رشد متوقف شده و بعد از مدتی عضلات دچار تحلیل و کاهش حجم و قدرت خواهند شد.

 27. فاطمه می‌گه:

  سلام من تقریبا سه هفته س بدنسازی رو شروع کردم.قبل از اینم ورزش نکردم.برای حجم گرفتن ست تکرار حرکات رو چطوری برنامه ریزی کنم همچنین استفاده از وزنه های سنگین تر رو،تا زودتر نتیجه بگیرم.ممنون از پاسخگوییتون

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تعداد ست و تکرار را باید مربی بر اساس برنامه تمرینی برای شما تعیین کند نه خودتان، شما فعلاً با وزنه ای تمرین کنید که توانایی جابجایی آن را داشته باشید، هیچ وقت انتظار نداشته باشید زود نتیجه بگیرد، عضلات با تمرین منظم و تغذیه مناسب رشد می کنند

 28. آرمان می‌گه:

  بسیار بسیار عالی تصویر ها واقعا عالی سعی میکنم هر روز تمرین کنم برای عضلات لگن و پاهام

 29. رضا می‌گه:

  در انجام حرکات کششی برای گرم کردن’حرکات باید طوری طراحی شود که در هنگام کشش یک عضله لازم به فشار اوردن و منقبض شدن عضلات دیگر نباشد.هدف از کشش رساندن عضله به حداکثر دامنه حرکتی و ازاد کردن تارهای عضلانی از بند گرفتگیست.نه اینکه عضله را تحت فشار قرار دهیم.البته در هر حرکت کششی به دلیل زوج بودن عضلات بدن زوج عضله در حال کشش در انقباض قرار میگیرد ولی عضله در حال انقباض نباید نسرو وارد کند.

 30. حسین می‌گه:

  سلام . من هر روز ورزش صبحگاهی میرم . از خواب بیدار میشم و بلافاصله میرم ورزش . دو کیلومتر پیاده روی میکنم . ( اول اهسته و بعد کمی تندتر ) و سپس همین حرکات کششی بالا رو که شما گفتید انجام میدم و بعد از اون ۱۰حرکت اون فیلم گرم کردن که توسایت هست رو انجام میدم . و دوباره ۲ کیلومتر پیاده روی میکنم و برمیگردم . در برگشت نصفه راه رو سریع میدوم . خواستم بدونم برای ورزش صبحگاهی و سلامتی ایا خوبه ، کافیه یانه .( در ضمن زانو درد دارم . رباط acl پاره کردم . ) . ممنون از سایت خوب و مفیدتون .

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   آیا دکتر متخصص اجازه ورزش را به شما داوه اند؟ با استفاده از کفش مناسب و مشورت با پزشک متخصص مشکلی نیست.

   • حسین می‌گه:

    باتشکر . اره ورزشهای سبک که فشار نیاد به زانو رو اجازه دادن . ولی ورزش سنگین رو نه . پس لطفا بگید که این ورزش من برای ورزش صبحگاهی و سلامتی خوبه مناسبه کافیه ؟ ( چون من برداشتم از مطالب سایت این بوده که این ورزش (گرم کردن بدن )برای گرم کردن قبل از ورزشهای تخصصی میباشد . )

    • رامیار نجفی می‌گه:

     سعی کنید پیاده روی را بر روی سطح نرم مثلا پیست های مخصوص دوومیدانی انجام دهید. این مقدار ورزش ما تا وقتی که باعث ایجاد یا تشدید درد در شما نشود مفید خواهد بود. با ایجاد درد ورزش را متوقف کنید و با پشزک متخصص مشورت کنید. ضمنا رعایت رژیم غذایی فراموش نشود.

 31. مهدیه می‌گه:

  سلام وقت بخیر
  اگه فقط بخوام در روز حرکات کششی انجام بدم، برای گرم کردن بدن پیاده روی سریع به تنهایی کافیه ؟
  برای سرد کردن چه حرکاتی انجام بدم؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، تحت هیچ شرایطی توصیه نمی کنیم بدون انجام حرکات نرمشی و ورزشی حرکات کششی انجام دهید، چون می تواند موجب آسیب شود، شما ابتدا بدن را گرم کنید سپس حرکات کششی انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید برای سرد کردن هم دویدن آهسته و کشش های ایستا مانند این تمرینات کافیست

 32. مهدیه می‌گه:

  این حرکات کششی جزو کدام دسته است؟
  حرکات کششی پویا؟

 33. مهدیه می‌گه:

  بسیار ممنون از پاسخ گوییتون
  سلامت و موفق باشین*

 34. داوود می‌گه:

  سلام و خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.
  من حدود ۲ هفته است روزانه ورزش صبحگاهی در منزل، بعد از بیدار شدن و قبل از صبحانه، فقط دویدن درجا (بدون کفش) انجام می دهم. چون مدت زیادی است از ورزش دور بودم فعلاً سنگین ورزش نمی کنم. آیا برای ۱۰ دقیقه دویدن نرم، انجام این حرکات کششی پیش و پس از آن لازم است؟ مشکل سلامتی خاصی هم ندارم.

 35. کسرا کاظمی می‌گه:

  مثل همیشه مطالب سایت علم ورزش بسیار عالی و مفید و کاربردی.

 36. افسانه می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوالی داشتم
  مدتیه وقتی میشینم پا میشم از زانوم صدا میاد تق تق میکنه.به دلایل کاریم نمیتونم باشگاه برم به نظرتون امکان داره بخاطر دوری از ورزش باشه؟چ ورزشی انجام بدم؟

 37. رها می‌گه:

  سلام مرسی از مطالبتون امکان داره یک نمونه حرکت سه فازی را بهمراه تجزیه و تحلیل ان بگذارید

 38. الناز محمدی می‌گه:

  سلام وقت بخیر .من یه خانم ۲۷ ساله هستم واصلا اضافه وزن ندارم هر روز روزی ۴۰ دقیقه ورزش میکنم ولی از ابتدا ی شروع ورزش حرکات کششی و یوگا را انجام میدم و با همین حرکات ولی ساده تر به اتمام می رسونم .خواهش میکنم جوابمو بدین .من فقط برای سلامتی و از روی علاقه ورزش میکنم میخواستم بدونم این کار من اشتباه است یا درست است؟ممنون و متشکرم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. کار شما اشتباه نیست اما بهتره یه هدفی به کارتون بدید. اگر هدف داشته باشید و با برنامه تمرین کنید بهتر وسریع تر نتیجه می گیرید. ضمناً از تمرینات متنوه کل بدن استفاده کنید و تنها یه سری حرکات روتین رو تکرار نکنید.  موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *