آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغری

تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

از آنجایی که تمرین با حلقه لاغری یا هولاهوپ یکی از شاد ترین روش های تمرینی است، گرایش به ورزش و داشتن بدنی زیبا با استفاده از این حلقه رو به افزایش است. امروزه در بسیاری از باشگاه های ورزشی بخصوص باشگاه های ویژه بانوان و آیروبیک از حلقه لاغری برای رسیدن به بدنی خوش فرم، شکمی صاف و سلامت عمومی بدن استفاده می شود.

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغریفواید تمرین با حلقه لاغری یا هولاهوپ

هولاهوپ یک تمرین کامل برای کل بدن و قاتل چربی های شکم است که باعث تراشیده شدن کمر و تقویت عضلات شکم می شود. تحقیقات نشان می دهند که تمرین با حلقه لاغری باعث از بین رفتن چربی های احشایی بدن می شود، چربی های که بسیار سخت از بین می روند و برای سلامت قلب و عروق ضرر دارند.

بر اساس تحقیقات انجام شده تمرین با این حلقه لاغری حدود ۳۰ عضله از بدن را به کار می گیرد. عضلات نواحی شکم، مایل شکمی، کمر، باسن، ران ها، اندام های فوقانی و تحتانی را بکار می گیرد. بر اساس گزارش انجمن ورزش آمریکا یک ساعت ورزش با حلقه لاغری حدود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی مصرف می کند. این مقدار مصرف انرژی اگر در حین تمرین با حلقه هولاهوپ، اندام های فوقانی و تحتانی هم مشغول انجام تمرین باشند، می تواند به بالای ۶۰۰ کیلوکالری برسد.

بر اساس نتیجه یک مطالعه در سال ۲۰۰۹، تنها ۸ دقیقه ورزش با این حلقه، یکی از بهترین برنامه های تمرینی برای سلامت سیستم قلب محسوب می شود که باعث مصرفی انرژی حدود ۵۰ کیلوکالری یا حدود ۶٫۲۵ کیلوکالری در هر دقیقه می شود. بر اساس گزارش یک تحقیق دیگر، ورزش هولاهوپ باعث مصرف ۲۱۰ کیلوکالری در ۲۰ دقیقه می شود.

تأثیر حلقه لاغری بر سلامت قلب

ورزش با حلقه لاغری با افزایش ضربان قلب باعث سلامت قلب نیز می شود.۲۰ دقیقه تمرین روزانه با حلقه هولاهوپ، یک تمرین متوسط تا شدید به حساب می آید که برای توسعه و حفظ سلامتی برای همه افراد توصیه می شود.

افزایش قدرت و انعطاف با حلقه هولاهوپ

از آنجایی که این تمرین نیازمند حرکت و چرخش در ستون فقرات است در صورت تداوم در تمرینات باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری در ستون فقرات می گردد و همچنین این قسمت ها از بدن نیز در مقابل آسیب های ورزشی مقاوم می گردد. همچنین باعث افزایش هماهنگی های چشم و دست و موتور حرکتی می شود. نیاز این ورزش به هماهنگی عصبی عضلانی باعث به چالش کشیدن سیستم عصبی و مغز همانند سیستم عضلانی برای اجرایی زیبا و بدون نقص می شود.

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغریگذشته از تمامی فوائد جسمانی انکار ناپذیر ورزش با حلقه لاغری می توان گفت که ورزش با این حلقه باعث شاد شدن شما می شود. ترشح هورمون اندورفین در نتیجه ورزش با هولاهوپ باعث تأثیر مثبت بر روان شما شده و بعد از تمرین احساس شادی و نشاط، جوانی و اعتماد به نفس بالا می کنید.

نحوه انتخاب حلقه لاغری

اگر در استفاده از حلقه لاغری یا هولاهوپ مبتدی هستید و هنوز روش های استفاده از آن را یاد نگرفته اید، بهتر است حلقه ایی بزرگ انتخاب کنید. حلقه های کوچک تر به خاطر نیاز به هماهنگی و آمادگی عصبی عضلانی بیشتر برای شما مشکل خواهد بود. برای تشخیص اندازه حلقه کافی است یک طرف حلقه را روی زمین بذارید و طرف دیگر در مقابل ناف شکم قرار بگیرد. این مقدار اندازه برای شروع مناسب است.

 دو نوع حلقه هولاهوپ وجود دارد

۱- حلقه هولاهوپ وزنی که برای افزایش قدرت و استقامت عضلات بدن و برای ورزشکاران حرفه ای توصیه می شود.

۲- حلقه های هولاهوپ ساده و بدون وزن که برای افراد مبتدی مناسب است. قطر دایره حدود ۱۰۱ سانتی متر برای کمر و حدود ۹۰ الی ۱۰۰ سانتی متر برای اندام های فوقانی و تحتانی مناسب است.

آموزش ورزش با حلقه لاغری

تمرینات متعدد و مفرحی با حلقه هولاهوپ با دست، پا و کمر برای تقویت کل بدن و چربی سوزی وجود دارند. برای شروع ورزش با حلقه لاغری بهتر است از تمرین اصلی و اساسی هولاهوپ یعنی چرخش دور کمر شروع کنید. بعد از فرا گرفتن این تکنیک و احساس راحتی در انجام آن، قدم بعدی انجام حرکات پیچیده تر و ترکیبی است که تمامی بدن را بکار می گیرد.

۱- چرخش دور کمر

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغریحلقه را در قسمت پایینی کمر با دو دست نگه دارید، دست ها باید مقابل یکدیگر در دو طرف حلقه باشند. حلقه را به قسمت پایینی کمر بچسپانید و پاها باید به اندازه عرض لگن باز باشند. پای چپ کمی جلوتر از پای راست و زانوها  نیز کمی خم باشند.

با دست ها، موافق عقربه های ساعت چرخشی به حلقه بدهید و همزمان با چرخش حلقه، کمر را به سادگی بچرخانید تا حلقه به چرخش خود ادامه دهد. اگر در ابتدا چرخش حلقه برای شما سخت است سعی کنید حین چرخش حلقه، وزن بدن را بین پای جلو و عقب تعویض کنید.

۲- چرخش طرفی کمر

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغری

در حالی که اندازه پاها از اندازه شانه بیشتر است، بایستید و پاها را مقابل هم و در یک راستا قرار دهید. همانند تمرین قبل حلقه را بچرخانید با این تفاوت که حین چرخش، کمر را موافق حلقه به چپ و راست حرکت دهید.عضلات شکم سفت، شانه ها و سینه بالا باشند. هرچه قدرت چرخش بیشتر باشد سرعت چرخش بیشتر می شود.

۳- چرخش ۳۶۰ درجه

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغری

ابتدا برای یادگیری این حرکت ترکیبی، سعی کنید حرکت را بدون حلقه انجام دهید تا به خوبی آن را یاد بگیرید. برای انجام حرکت پای چپ را محکم روی زمین قرار دهید، به هیچ عنوان پای چپ نباید حرکت کند. پای راست را از زمین بلند کنید و بدون اینکه پای آن را زمین بگذارید، ۳۶۰ درجه دور خود بچرخانید. پای چپ به عنوان محور چرخش عمل می کند.

بعد از یادگیری حرکت، حلقه را دور کمر بگیرید و موافق عقربه های ساعت چرخشی قوی به حلقه بدهید. وقتی حلقه موازی زمین می چرخد، پای چپ حمایت کامل بدن را برعهده می گیرد و با پای راست چرخش را انجام دهید. بعد از اتمام چرخش به وضعیت اول برگردید و آماده برای چرخش بعدی باشید. اگر در ابتدا چرخش ۳۶۰ درجه برای شما سخت است می توانید، چرخش ۱۸۰ درجه را تمرین کرده و بعد از یادگیری چرخش کامل را تمرین کنید.

۴- قدم زدن

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغری

چرخش ساده دور کمر را انجام دهید. هنگام چرخش حلقه موازی با زمین، سعی کنید یک قدم کوچک به جلو بردارید. بعد از مدتی از انجام این تمرین سعی کنید قدم های بلند تر و سریع تر بردارید.

۵- چرخش با لانگز

آشنایی با حلقه لاغری یا هولاهوپ و آموزش ورزش با حلقه لاغری

حلقه را با دست راست تان طوری بگیرید که کف دست رو به پایین باشد. حلقه لاغری را موافق عقربه های ساعت دور بدن بچرخانید و در جلو و پشت بدن حلقه را بین دست راست و چپ تعویض کنید. این حرکت را به خوبی یاد بگیرید. بعد از یادگیری این حرکت سعی کنید، هنگام چرخش حلقه به دور بدن حرکت اسکوات یا لانگز را انجام دهید.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

منابع: hoopnotica + closeronline + health

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۶۴ نظر

 1. پریسا گفت:

  سلام خسته نباشید من مکمل کربو هیدارت گرفتم و مصرف میکنم اما بخاطر مشغله کاری نمیتونم باشگا برم ولی بعد از خوردن مکملم ی رب حلقه کپسولی میزنم که وزنم ک بالامیره شکم پهلو نزنم و فقط باسن و رانها میخام چاق بشن ایا اینجوری تاثیر داره یا حتما باید باشگاه برم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر تأثیر نداره، اینطوری شما چرب بدن تون زیاد میشه، حلقه زدن کمکی نمی کنه

 2. محدثه گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من یه سوال دارم تو هر سایتی میرم جواب پیدا نمی‌کنم .ممنون میشم اگر سوال منو جواب بدید
  من تصمیم نه لاغری گرفتم و در هفته ۲ کیلو با برنامه کم می‌کنم تا الان ۴ کیلو یعنی ۲ هفته به همین روال پیش رفته.
  برنامه اینطوری که حدود ۱۱۰۰ کالری با توجه به وزنم در روز کمتر غذا می‌خورم و حدود ۲۰۰۰ کالری با حلقه یعنی ۲۰۰ دقیقه می‌سوزونم که میشه هفته ای ۲ کیلو یعنی ماهی ۸ کیلو حالا می‌خوام بدونم چون روند لاغری من طوری هست که ماهی ۸ کیلو کاهش وزن از لحاظ پزشکی صحیح نیست و مهم تر از همه این که پوست شل میشه حالا سوال من این که من چون هفته‌ای ۱ کیلو با ورزش (زدن حلقه) و ۱ کیلو با رژیم غذایی بازم بدنم شل و آویزان میشه اضافه وزن ۲۵ کیلو هست.

 3. Baran گفت:

  سلام
  ببخشید یک ساعت حلقه زدن ثابت چند کالری میسوزونه؟
  حد استاندارد حلقه زدن چند دقیقه در روز هست و اینکه آیا واقعا تاثیری در کوچک شدن شکم داره؟
  من ی مدته روزی نیم ساعت میزنم ولی شکمم تغییری نکرده..

  • علم ورزش گفت:

   سلام، مطلب رو مطالعه کردید؟ در خود مطلب گفته شده چقدر کالری سوزی داره. حلقه زدن فعالیتی هست که باید در کنار فعالیت های دیگه انجام بشه، در مطلب دوستان اشاره کردند، به تنهایی نمیشه انتظار داشته باشید چون فقط حلقه می زنید چرب شکم رفع بشه، خیر اینطور نیست، شما هم به رعایت تغذیه نیاز دارید، هم تمرینات ورزش دیگه نه صرفاً حلقه زدن

 4. هنانه گفت:

  من بعد از زایمان دچار افتادگی شکم شدم ولی پس از چند ماه حلقه زدن جمع شد

 5. 77shadi گفت:

  سلام من همه سوالامو فقط از شما میپرسم (:
  روزانه ٣۵قه ورزش میکنم (۱۵دیقه دو و٢٠دیقه حلقه)ک به تازگی عضو باشگا بدنسازی شدم و میخام پهلو و شکمم سایزشون رو کم کنم و وزنم تغییر آنچنانی نکنه بنظرتون حلقه رو همچنان در روز بزنم؟بعلاوه اینکه هروزم باشگا میرم و دوسدارم هیکل خوش فرمی داشته باشم… این مدل ورزش کردن خوبه در طول روز؟ البته با رعایت صحیح تغذیه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حلقه رو می تونید تفریحی انجام بدید اما برای کاهش چربی بر تغذیه بیشتر تأکید داشته باشید، منظورم تغذیه مناسب کاهش چربی است، نه کم خوردن و … دقت کنید، ورزش برای تناسب اندام خوبه، اما افراط در ورزش نتیجه منفی داره، بنابراین هر روز باشگاه رفتن به معنی نتیجه بهتر نیست

 6. 77shadi گفت:

  صبحتون بخیر ممنونم بابت راهنمایتون.
  درمورد تغذیه مناسب برای کاهش چربی باید چ مواردی رورعایت کنم؟

 7. مهشید گفت:

  سلام..من اولین روزیه که از حلقه های ورزشی استفاده میکنم،ازین حلقه ها که توشون برجستگیای پلاستیکی فشرده داره…خاستم بگم جاش خیلی درد داره و اصلا نمیتونم دوباره روش حلقه بزنم چون دردش خیلی زیاده…عادیه این درد یا نه؟باید چیکار کنم؟ممنون میشم جوابمو بدید…دقیقا دردش مثل اینه که یجاییتون کوفتگی پیدا کنه بعد شما هی فشارش بدید..

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در کامنت های دوستان دیگه ای هم این مورد رو گفتن، طبیعتاً ورزشی که با درد و کوفتگی و فشار همراه باشه عادی نیست

   • مهشید گفت:

    سلام،ممنون از جوابتون،ولی باید بگم که یکی دوروز که گذشت،الان خیلی خیلی بهتر شده جاش خیلی کبود شده،که توی بروشورش نوشته که اولین بار عادیه،ولی دیگه دردی احساس نمیکنم،درواقع برام عادی شده،و با کمک این حلقه و رژیم گیاه خواری که ده روزه شروع کردم تونستم تقریبا دوکیلو کم کنم…

 8. مهسا گفت:

  سلام.من شکمو پهلو دارم.پند روزه حلقه میزنم از نوع جادوییش.و امکانش و وقت ورزش دیگه م ندارم.چه پیشنهادی میکنید که شکمم و پهلوام اب شن.ممنون میشم جواب بدید.با تشکر

  • علم ورزش گفت:

   سلام، تغذیه تون رو اصلاح کنید، ۸۰ درصد روند کاهش چربی بدن به تغذیه ربط داره، مطالب بخش کاهش وزن مجله علم ورزش را حتماً مطالعه کنید

 9. مینا گفت:

  سلام من دو روزه دارم حلقرو خریدم خیلی تمرین کردم بارها و بارها حلقه افتاده برشداشتم دوباره تمرین کردم ولی نمیتونم بزنم هی می افته من چکار کنم شکمم یه کم بزرگه به نظرتون چیکار کنم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر می خواید صرفاً با حلقه زدن چربی شکم رو آب کنید، خودتون رو اذیت نکنید چون شدنی نیست، ۸۰ درصد باید روی تغذیه و سبک زندگی برای کاهش چربی تمرکز کنید و ۲۰ درصد رو هم برای ورش بذارید

 10. مینا گفت:

  ‌به نظرتون با تمرین زیاد امکانش هست که بتونم حلقه رو به سادگی بزنم

 11. پریسا گفت:

  سلام من ۳روزه شروع کردم هروقت که بیکار شدم حلقه می زنم با رژیم غذایی الانم یکم پهلو و شکمم اب شده امیدوارم همینطور ادامه بدم
  خیلی ممنون از سایتتون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *