کشیدگی عضلات کشاله ران – درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات کشاله ران  از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین می توانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند. عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی می شوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات به وجود بیاید که به آن استرین Strain هم می گویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره می شوند. شایع ترین عضلات لگن که دچار گشیدگی می شوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات لگن چگونه ایجاد می شود

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران می چسبند و وظیفه آن ها نزدیک کردن ران ها به یکدیگر است. برای مطاله بیشتر در باره آناتومی عضلات ادکتور ران به مقاله "آناتومی ران " مراجعه کنید.کشیدگی عضله ادکتور در قسمت کلفت آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل می شود. کشیدگی معمولاً موقعی ایجاد می شود که عضله در حین انقباض شدید باشد و به ناگاه تحت کشش قرار گیرد و یا به آن ضربه ای وارد شود.هر عضله تا حد مشخصی می تواند کش بیاید و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار گیرد آسیب های ذکر شده بوجود می آیند. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر می شود.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

تلگرام

اکثر کشیدگی های عضلانی ادکتور لگن وقتی بوجود می آید که فرد بدون به اصطلاح گرم کردن خود شروع به ورزش می کند. در روند گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش اصلی، یک سری حرکات کششی انجام میشوند. این حرکات، فیبرهای عضلات را به آرامی تحت کشش قرار داده و طول آن ها را افزایش می دهند و در نتیجه دامنه حرکت مفصل بیشتر می شود. وقتی که فرد بدون انجام این حرکات مستقیماً شروع به ورزش شدید می کند، عضلات خود را که آمادگی ندارند در معرض کشش ناگهانی و در نتیجه آسیب قرار می دهد.

کشیدگی عضلانی ادکتور لگن در ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است. ورزشکاران نوجوان و مسن هم بیشتر از دیگر سنین در معرض این کشیدگی عضلانی هستند. در نوجوانی عضلات و استخوان ها ممکن است با یک سرعت یکسان رشد نکنند. ممکن است استخوان ها با سرعتی بیش ار عضلات رشد طولی کنند. نتیجه این پدیده کوتاه شدن نسبی طول عضلات و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و در این حال عضله خیلی راحت تر دچار آسیب می شود.

علائم کشیدگی عضلات لگن

مهمترین علامت، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضله و تاندون می گردد در ناحیه کشاله ران احساس می شود. پس از آن درد کم شده و به صورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.در ابتدا درد ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین می رود. اگر به بیماری بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد می شود و حتی با ورزش شدیدتر هم می شود.

در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس می شود.ممکن است در زمان کشیده شدن عضله یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله ران دردناک است.در حالات شدید ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خون مردگی شود.بیمار در هنگام راه رفتن دچار لنگش می شود.گاهی اوقات قدرت عضله کاهش میابد.

مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان کشیدگی عضله

درمان کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

۱-بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید

۲-از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.

۳-برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید

۴- برای کاهش درد می توانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید

۵-بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید.

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته (بسته به شدت آسیب) درد بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است. بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه می شوند. انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

در این مدت بیمار باید از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی اجتناب کند. موقعی که عضلات لگن و ران بخصوص عضلات کشاله ران کاملاً بدون درد شدند و قابلیت کششی و قدرت کافی را بدست آوردند بیمار می تواند به فعالیت ورزشی قبلی برگردد.نکته مهم در انجام حرکات کششی اینست که اگر این حرکات بصورت شدید و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند میتوانند شدت درد بیمار را افزایش داده و مشکلات او را بیشتر کنند. پس انجام این نرمش ها باید بصورت تدریجی و به آهستگی و با کشش ملایم عضلات شروع شده و بتدریج شدت کشش افزایش یابد.

مطلب مرتبط: توانبخشی کشیذگی کشاله ران

پیشگیری از کشیدگی عضله کشاله ران

مهمترین راه پیشگیری از این وضعیت، انجام نرمش های مناسب کششی لگن و مفصل ران و بخصوص عضلات کشاله ران قبل از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین است. انجام حرکات کششی به طریقه صحیح بسیار مهم است. به این صورت که اندام را باید به آهستگی کشش داد و آن را مدتی در همان وضعیت کشیده شده قرار داد. اینکار به عضله فرصت میدهد تا طول فیبرهایش به آرامی زیاد شود. انجام دادن تعداد زیادی حرکات تکراری کششی به سرعت و  پشت سر هم اشتباه است.

نکته مهم دیگر برای کسانی که درگیر فعالیت های سنگین ورزشی هستند رعایت بالانس و تعادل عضلانی است. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند. عضلات لگن و کشاله ران باید به اندازه کافی قوی باشند. عضلات ضعیف خیلی راحت تر دچار کشیدگی می شوند.نباید عضلات را زیاد خسته کرد. یک عضله خسته به راحتی دچار کشیدگی می شود.استفاده از لباس مناسب در حین ورزش نکته مهم دیگری است که برای پیشگیری از کشیدگی عضله باید به آن توجه کرد.

منبع.iranorthoped.ir

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۴۲۸ نظر

 1. حميدي گفت:

  سلام من حدوده ۵ماهه قبل بعد سالن دچار درد در پای راستم شدم به پزشک مراجعه کردم گفتن دیسک خفیفه دا رو تجویز کرد اما خوب نشدم رفتم ام ار ای که دیسک نشون نداد موقع بلند شدن یا موقعیکه زیاد بشینم موقعه بلند شدن دردم شدید میشه در ناحیه باسن در واقع تیر میکشه بعد راه رفتن بهتر میشه خواستم نظرتونو بدونم البته فیزیوتراپی هم رفتم نرمشهای کششی هم میکنم اما بی تاثیره در این مدت استخر سونا هم خیلی رفتم امابی فایده بود

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. درمان دیسک معمولاً استراحت، فیزیوتراپی، آب درمانی، انجام تمرینات تقویتی و کششی و در بعضی موارد دارو درمانی است. شما تمام این مراحل رو پشت سر گذاشتید. باید نتیجه می گرفتید. مگر اینکه واقعاً مشکل چیز دیگه ایی باشه. پیشنهاد میکنم برای مدتی فعالیت سنگین انجام ندید. مرتب آب درمانی رو انجام بدید و تمرینات ویژه دیسک رو انجام بدید. امیدوارم نتیجه بگیرید. فیزیوتراپی هم نتیجه بخشه. 

 2. رضا نیک منش گفت:

  سلام من حدود یکسال پیش کالم کش اومد خیلی دردش کم بود بعد ده پونزده روز یکبار باش بازی کردم همش دردش بیشتر شد تا حدود سه ماه پیش که استراحت کردم تا الان و هوز خوب نشده میتونم بگم که دردش در این سه ماه استراحت یکم تغییر کرده دوسه باری دکتر رفتم که عکس اولم شش ماه پیش گفت یه اسیب دیدگی که خیلی زود خوب میه و یک ماه پیشم ام ار ای گرفتم هیچی نشون نداد بخدا بیست جلسه هم فیزیوتراپی کردم استخرم رفتم دیگه کلافه شدم اخرین بارم که رفتم دکتر گفت مکلی نداری این درحالی که من درد دارم بم گفت اگه خوب نشد بیار واست کورتون تزریق کنم تو بافت اسیب دیدت ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. درمان کشیدگی کشاله ران زمان زیادی نیاز داره و باید استراحت مطلق کنید. از ورزش و هر گونه فعالیت سنگین پرهیز کنید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از چسب و پماد موضعی برای شما خوبه. در اکثر شرایط برای این آسیب دکتر دارو تجویز میکنه و نتیجه بخش خواهد بود.

 3. رضا نیک منش گفت:

  به نظر شما چند وقت استراحت کافیه من الان سه ماه استراحت کردم و چند ماه دیگه باید استراحت کنم .درضمن وتی حرکات تقویتی کشاله رو انجام میدم یکم درد داره ایا حرکات کششی رو انجام بدم؟. ببخشید یه سوالم هست اگه جواب بدین ممنون میشم من وقتیی راه میرم یا روی صندلی میشینم یکم درد دارم ایا این درد به معنای اسیب بیشتره ؟

 4. علیرضا گفت:

  سلام چند وقتی هست که پشت ران هردو پا احساس درد یا بیشتر احسای خستگی میکنم این درد از پاشنه پا شروع شد و به پشت ساق پا و الانم پشت ران. وقتی حرکات کششی انجام میدم درد ش خوب میشه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید منبع و علت درد مشخص و درمان رو شروع کنید. فکر نمیکنم با حرکات کششی به نتیجه برسید. بهتره با پزشک متخصص مشورت کنید.

 5. ابوطالب تینا گفت:

  سلام.من در بازی فوتبال گشاله رانم کش خورده الانم چهار ماه که استراحت مطلق هستم.اما الان که دارم حرکات کششی برای آماده سازیش انجام میدم.بازم هیچ تعغیری نکرده.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه این آسیب دیدگی خیلی طول میکشه و باید تحت نظر پزشک روند درمان رو پیگیری کنید. فیزیوتراپی، آب درمانی، دارو درمانی، گرما درمانی برای شما لازمه

 6. غزال گفت:

  سلام من حدود یک سال است که ژیمناستیک به صورت جدی کار میکنم الان تقریبا بیشتر از شش ماهه پای چپم قسمت کشاله ران موقع انجام دادن برخی از حرکات احساس درد و کشیدگی دارم و خودم حس میکنم موقع انجام حرکات کششی یه قسمت از ران پام انگار میگیره یا یه رگی میگیره بخاطر همین موضوع نمیتونم ۱۸۰ کامل برم و پام درد میگیره و این اتفاق فقط موقع انجام دادن برخی از حرکات میوفته و بلا فاصله بعد که حرکت تموم میشه دیگه هیچ دردی ندارم تروخدا کمکم کنین باید چیکار کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این آسیب کشیدگی کشاله ران است و باید یه مدتی استراحت کنید و زیر نظر دکتر دوره فیزیوتراپی رو انجام بدید. گرما درمانی، آب درمانی و شاید هم دارو درمانی ضروریه. هر چقدر ورزش کنید و حرکات سنگین رو انجام بدید وضعیت بدتر میشه.

  • حسین گفت:

   سلام کلاس شنا کمک زیادی می نماید.

 7. احمد گفت:

  سلام.
  من فوتسال بازی میکنم خوب گرم نکردم فعالیت شدید انجام دادم ی صدایی مث تق از ماهیچه رانم اومد ب همراه درد خیلی شدید رفتم یخ گذاشتم یکم دردش کم شد اما هنوز درد دارم ..اگه فیبر عضلانی پاره شده باشه درمانش چیه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این صدا نشان از پارگی بافت نرم است. استراحت کنید. حتماً به دکتر مراجعه کنید شاید دارو نیاز داشته باشید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از پماد و چسب به شما در بهبودی کمک میکنن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *