کشیدگی عضلات کشاله ران – درمان و پیشگیری

تلگرام_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

کشیدگی عضلات کشاله ران  از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین می توانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند. عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی می شوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات به وجود بیاید که به آن استرین Strain هم می گویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره می شوند. شایع ترین عضلات لگن که دچار گشیدگی می شوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات لگن چگونه ایجاد می شود

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران می چسبند و وظیفه آن ها نزدیک کردن ران ها به یکدیگر است. برای مطاله بیشتر در باره آناتومی عضلات ادکتور ران به مقاله "آناتومی ران " مراجعه کنید.کشیدگی عضله ادکتور در قسمت کلفت آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل می شود. کشیدگی معمولاً موقعی ایجاد می شود که عضله در حین انقباض شدید باشد و به ناگاه تحت کشش قرار گیرد و یا به آن ضربه ای وارد شود.هر عضله تا حد مشخصی می تواند کش بیاید و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار گیرد آسیب های ذکر شده بوجود می آیند. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر می شود.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

اکثر کشیدگی های عضلانی ادکتور لگن وقتی بوجود می آید که فرد بدون به اصطلاح گرم کردن خود شروع به ورزش می کند. در روند گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش اصلی، یک سری حرکات کششی انجام میشوند. این حرکات، فیبرهای عضلات را به آرامی تحت کشش قرار داده و طول آن ها را افزایش می دهند و در نتیجه دامنه حرکت مفصل بیشتر می شود. وقتی که فرد بدون انجام این حرکات مستقیماً شروع به ورزش شدید می کند، عضلات خود را که آمادگی ندارند در معرض کشش ناگهانی و در نتیجه آسیب قرار می دهد.

کشیدگی عضلانی ادکتور لگن در ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است. ورزشکاران نوجوان و مسن هم بیشتر از دیگر سنین در معرض این کشیدگی عضلانی هستند. در نوجوانی عضلات و استخوان ها ممکن است با یک سرعت یکسان رشد نکنند. ممکن است استخوان ها با سرعتی بیش ار عضلات رشد طولی کنند. نتیجه این پدیده کوتاه شدن نسبی طول عضلات و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و در این حال عضله خیلی راحت تر دچار آسیب می شود.

علائم کشیدگی عضلات لگن

مهمترین علامت، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضله و تاندون می گردد در ناحیه کشاله ران احساس می شود. پس از آن درد کم شده و به صورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.در ابتدا درد ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین می رود. اگر به بیماری بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد می شود و حتی با ورزش شدیدتر هم می شود.

در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس می شود.ممکن است در زمان کشیده شدن عضله یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله ران دردناک است.در حالات شدید ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خون مردگی شود.بیمار در هنگام راه رفتن دچار لنگش می شود.گاهی اوقات قدرت عضله کاهش میابد.

مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان کشیدگی عضله

درمان کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

۱-بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید

۲-از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.

۳-برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید

۴- برای کاهش درد می توانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید

۵-بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید.

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته (بسته به شدت آسیب) درد بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است. بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه می شوند. انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

در این مدت بیمار باید از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی اجتناب کند. موقعی که عضلات لگن و ران بخصوص عضلات کشاله ران کاملاً بدون درد شدند و قابلیت کششی و قدرت کافی را بدست آوردند بیمار می تواند به فعالیت ورزشی قبلی برگردد.نکته مهم در انجام حرکات کششی اینست که اگر این حرکات بصورت شدید و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند میتوانند شدت درد بیمار را افزایش داده و مشکلات او را بیشتر کنند. پس انجام این نرمش ها باید بصورت تدریجی و به آهستگی و با کشش ملایم عضلات شروع شده و بتدریج شدت کشش افزایش یابد.

مطلب مرتبط: توانبخشی کشیذگی کشاله ران

پیشگیری از کشیدگی عضله کشاله ران

مهمترین راه پیشگیری از این وضعیت، انجام نرمش های مناسب کششی لگن و مفصل ران و بخصوص عضلات کشاله ران قبل از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین است. انجام حرکات کششی به طریقه صحیح بسیار مهم است. به این صورت که اندام را باید به آهستگی کشش داد و آن را مدتی در همان وضعیت کشیده شده قرار داد. اینکار به عضله فرصت میدهد تا طول فیبرهایش به آرامی زیاد شود. انجام دادن تعداد زیادی حرکات تکراری کششی به سرعت و  پشت سر هم اشتباه است.

نکته مهم دیگر برای کسانی که درگیر فعالیت های سنگین ورزشی هستند رعایت بالانس و تعادل عضلانی است. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند. عضلات لگن و کشاله ران باید به اندازه کافی قوی باشند. عضلات ضعیف خیلی راحت تر دچار کشیدگی می شوند.نباید عضلات را زیاد خسته کرد. یک عضله خسته به راحتی دچار کشیدگی می شود.استفاده از لباس مناسب در حین ورزش نکته مهم دیگری است که برای پیشگیری از کشیدگی عضله باید به آن توجه کرد.

منبع.iranorthoped.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۸۹ نظر

 1. متین گفت:

  سلام.دوماه پیش از ناحیه کشاله ران دچار مصدومیت شدم.شنیدن صدا و دردو ورم هم داشتم.دکتر بهم گفت هات بگ بزارم رویه پام.ودارو بهم داد.میخواستم بدونم اگه تیپ بکنم بهتره یانه؟؟لیزر و مگنت هم برام میزارن همراه با فیزیو تراپی.ولی عصا بهم نگفت استفاده کنم.و میخوام زود برگردم .ب نظرتون باید دیگه چ کارایی بکنم؟..ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تیپ تأثیری در این وضعیت نداره، فقط می تونم ازتون سوال کنم دقیقاً چقدر از آسیب گذشت که از کیسه آب گرم استفاده کردید؟

 2. داریوش گفت:

  سلام ببخشیدروش صحیح خوابیدن برای درمان کشیدگی رباط درلگن چیه؟وقتی میخوابم اصلانمیتونم بلندبشم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تا الان چیزی در این خصوص نشیدم! غیر از اینکه هر طور که راحت هستید بخوابید و از طریق پزشک پیگیر درمان باشید

   • سجاد گفت:

    سلام من۱۴ سال سن دارم من فوتبال وبشین پاشو بدون گرم کردن رفتم وکشاله رانم ۴ روز درد میکنه چیکار کنم

 3. رضا گفت:

  سلام من هفته قبل در سالن درحین ورزش رزمی دچار اسیب دیدگی از ناحیه کشاله ران شدم . پزشک بعد از رویت عکس نظرش این بود که بافتهای عضلانی ران پاره شده وباید ماساژ و پماد را ترک کنی فقط اب گرم بزاری . من تاحدودی بازهم به ورزش مثلا پیاده روی یا طناب زدن ادامه دادم بعد یک هفته امروز دیدم کبود شده وخونمردگی ایجاد شده که احتمال دادم بخاطر ورزش شب گذشته باشد حال به نظر شما ورزش را تا بهبودی کامل ترک کنم یا محدود ادامه دهم ؟ بهترین دارو به نظر شما چیست؟ اب گرم کفایت میکند یا پماد ماساژ هم انجام دهم؟ باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ من ابتدا به شما توصیه می کنم مطالب بخش آسیب ورزشی رو مطالعه کنید تا حداقل به عنوان ورزشکار بدانید هنگام مواجعه با آسیب ورزشی چه اقدامی انجام دهید، دوست عزیز، وقتی عضوی دچار آسیب شود، خصوصاً پارگی بافت، بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت باید فقط کمپرس سرد چندبار در ورزش انجام شود، نمی دونم شما به پزشک عمومی مراجعه کردید یا متخصص که گفتن گرما! بعضاً تا یک هفته نباید گرما استفاده شود. در شرایط فعلی، قطع تمرینات، استراحت و مراجعه به فیزیوتراپ توصیه می شود، هر گونه اقدام درمانی خارج از این موارد درست نیست و باعث مزمن شدن آسیب می شود

   • رضا گفت:

    با تشکر از قبول زحمت و پاسخ مشروحتان.
    بنده به متخصص ارتوپد و حداقل ۵۰ساله مراجعه کردم و تاکیدکرد فقط کیسه آب گرم استفاده کن .
    اینم از دکترای ایران . جای تاسفه واقعا . فقط هزینه هاشون بالا هست دریغ از درمان

    • رضا گفت:

     تازه بیمارستان خصوصی بود عکس هم گرفت هزینه اش هم بالا . هرچند به ملیتم متعصبم ولی واقعا جاداره برخی مواقع از ایرانی بودنم متاسف بشم چون من کشورای خارجی بودم . هرگز اینطوری برخورد نمیکنند اگه دکتر نمیرفتم شرایط پام بهتر بود اون گفت کیسه اب گرم حالا متوجه شدم درمانش کیسه اب سرده . دقیقا برعکسش

 4. سعید گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدود سه ماه پیش از ناحیه کشاله ران پا احساس درد خفیف داشتم ولی با این وجود خوب گرم کردم و فوتبال بازی کردم.یه شوت که زدم خیلی دردم زیاد شد و نتونستم راه برم.روز بعدش ورم کرد و یه وجب بالای زانو اندازه یه کف دست رنگ کبودی پیدا کرد .رفتم دکتر برام آمپول و قرص نوشت.دردم کم شد تا اینکه هفته پیش شروع کردم به پیاده روی و دویدن.
  الان دوباره درد دارم ولی ورم و کبودی نداره.
  رو صندلی میشنم یه خورده درد داره عطسه میکنم دردشو حس میکنم و خلاصه خیلی اذیت میکنه
  لطفا راهنماییم کنین
  یه ماه دیگه تمرینات برای مسابقات شروع میشه میتونم شرکت کنم

  ممنون از کمکتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ کبودی نشانه خون ریزی داخلی بوده، شاید از عضله باشه، شاید از تاندون و یا حتی عروق، بنابراین صرفاً با مصرف دارو و استراحت درمان نمی شود در آن شرایط شما باید به مدت ۷۲ ساعت کمپرس سرد را انجام می دادید تا روند درمان بهتر انجام شود، در شرایط فعلی تنها توصیه انجام فیزیوتراپی و قطع تمرینات و یا هر گونه حرکت که موجب فشار می شود، سعی کنید با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید

 5. صابر گفت:

  خسته نباشید. ببخشید من کل دیدگاه هارو خوندم و . یک سوالی کلی داشتم آیا من که کشالم دوسال پیش کشیدگی داشته و آسیب دیده و استراحت بش ندادم مزمن شده همین الانم درد داره امیدی به خوب شدنش هست یعنی این که عین روز اول بشه یا اینکه اینکه کشیدگی کشاله مزمن تا ابد با من خواهد بود چون واقعا دیگه خسته شدم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این موارد معمولاً استراحت مطلق، فیزیوتراپی و آب درمانی همزمان و بعد از آن انجام تمرینات توانبخشی توصیه می شود

 6. صابر گفت:

  ببخشید چه وقتی باید تمرینات توانبخشی رو شروع کنم چون چند بار استراحت کردم و وقتی تمرینات توانبخشی رو شروع کردم. به جای اینکه بهتر بشه بد تر شده و کلا این آسیب من چید زمان نیاز داره که ترمیم بشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   تمرینات توانبخشی با توجه به وضعیت آسیب، نوع تمرینش متفاوت هست و معمولاً بعد از فیزیوتراپی یا در حین اون باید انجام بشه؛ آسیب های مزمن نیاز به توجه بیشتری دارن، نمیشه زمان خاصی در نظر گرفت

 7. محمد گفت:

  سلام من ران پای راستم کشیده شده به زمین ساییده شده به دکتر هم مراجعه کردم گفت استراحت کنی خوب میشه من الان ۵روزه فقط استراحت میکنم ولی هنوز خشکم نشده. یه ورزشی چیزی میشه پیشنهاد کنین کشیشی میرم درد بیشترم میشه راهنمایی کنین مرسی

 8. مجتبی گفت:

  با سلام بنده دونده استقامت هستم حدود ۷ ماهه که لیگامنت داخل ران قسمتی که به لگن وصل میشه یک درد خفیفی دارم که وقتی بدن گرم میشد تو تمرین درد نداشتم اما زمان استراحت درد داشت و وقتی که عطسه،یا سرفه میکردم ویا صبح وقتی خمیازه می‌کشیدیم وبدنمو می‌کشیدیم یکدفعه درد می گرفت آلان دردش موقع حتی،دوی،نرم هم هست چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام ممکنه آسیب قدیمی باشه و الان مزمن شده باشه. توصیه می کنم تمرین رو قطع کنید و به پزشک ارتوپد مراجعه کنید تجویز داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی درمان مناسبی هستند

 9. فرید گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود ۲ماه قبل بدون گرم کردن فوتبال بازی کردم مشکلی نداشتم تا اینکه صبح از خواب بیدار شدم تمام تنم درد میکرد همه ی دردا خوب شده ب جز کشاله ران الان خیلی ک فقط استراحت و حرکات کششی نرم ولی متاسفانه هنوز درس نشده من حتی موقعه ای ک عطسه می کنم درد احساس می کنم.با تشکر

 10. میلاد گفت:

  سلام من دوماه پیش در حال انجام بازی فوتبال دچار درد در ناحیه کشاله شدم،ولی بدون توجه بهش استراحت نکردم تا جایی ک الان دردش ب زیر شکمم رسیده و زمانی که بازی میکنم سرفه میکنم زیر شیکمم درد میگیره ،دو هفته استراحت کردم بازم خوب نشد،چیکار باید کنم ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، میلاد جان ما اگر سرما خوردگی هم دچار بشم در کنار استراحت باید با نظر پزشک دارو مصرف کنیم، آسیب دیدگی هم به این صورت هست، صرفاً یک استراحت کوتاه مدت بدون اطلاع از میزان شدت آسیب، بدون انجام اقدامات درمانی از فاز آسیب تا درمان، نمیشه توقع داشته باشید آسیب بهبود پیدا می کنه، به احتمال قوی آسیب شما مزمن شده و نیاز هست تحت درمان باشید، فعالیت ورزشی رو به طور کامل قطع کنید، با ارتوپد مشورت کنید و حتماً تحت نظر فیزیوتراپ درمان رو شروع کنید.

 11. مرتضي گفت:

  با سلام
  منم مثل اغلب دوستان فوتسال بازی میکنم الان مدتیه درد کشاله ران دارم و به زیر شکم رسیده سه ماهه استراحت کردم و مدتی فیزیوتراپی کردم عملا هیچ بهبودی حاصل نشد تو این مدت دچار اضافه وزن شدم و خیلی نگرانم دلم واسه یک شوت سنگین تنگ شده ولی از کار افتادم لطفا راهنمایی کنید لطفا خواهش میکنم ده تا دکتر رفتم و عکس و سونو هیچی مشخص نشده اگر راهکاری داره معرفی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مرتضی جان، این مورد به نظرم یا باید توسط آسیب شناس ورزشی یا متخصص طب فیزیکی بررسی بشه، چون صرفاً خود آسیبی که دردش در کشاله باشه می تونه ناشی از عضله، عصب، فتق و حتی عفونت شکمی و یا دستگاه تناسلی باشه. کلاً در این مورد وقتی ورزشکار آسیب می بینه باید سریع مراحل درمان رو دنبال کنه، چون تأخیر در اون باعث مزمن شدن و افزایش طول دوره درمان میشه، شاید گرفتن MRI بتونه بهتون کمک کنه

 12. Lily گفت:

  سلام من یه مدت باله کار میکردم برای حرکات انعطافی پا که لازم بود پا رو باز کنیم دچار کشیدگی ران شدم ، چند ماه استراحت کردم و ورزش های سبک مثل پیلاتس و شروع کردم ولی تا یکم اومدم انعطاف بدم احساس میکنم درد داره دوباره برمیگرده، چیکار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، استراحت دادن به تنهایی به معنی درمان نیست، مثل این می مونه که یک زخم باز داشته باشیم و بگیم با استراحت خوب میشه، عضوی که آسیب دیده باید میزان و شدت آسیب مشخص باشه تا بر اساس اون روند درمان پیگیری بشه، بهرحال اگر بازم درد داشتید، تمرینات انعطاف پذیری رو قطع کنید، فیزیوتراپی و آب درمانی انجام بدید و از فیزیوتراپ بخواید تمرینات توانبخشی براتون بگه، دقت کنید بعد از درمان هم نباید سریع دنبال کشش برید باید به مرور و کم کم بدن رو آماده کنید

 13. محسن گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه راهنمایی کنید واسم دارو رو بگید برای درمان کشاله ران

  • علم ورزش گفت:

   سلام، محسن جان، کشیدگی کشاله ران چیزی نیست که با دارو درمان بشه، داروها بیشتر جنبه کاهش التهاب رو دارند

 14. محسن گفت:

  یه سوال دیگه اینکه فوتبال بازی میکردم که کشاله رانم درد گرفت حتی وقتی صبح از خواب بلند میشدم نمیتونستم پا رو تکون بدم الان یه ماهه استراحت کردم ولی هنوز یه کنی درد احساس میکنم به نظرتون برم فوتبال یه نرم چون دلم تنگ شده واسه فوتبال. ممنون میشم پاسخ بدین

  • علم ورزش گفت:

   این نوع آسیب صرفاً با استراحت درمان نمیشه، کمپرس سرد در ابتدای آسیب و تا ۴۸ ساعت بعد از اون، عدم اعمال فشار بر عضو، آب درمانی و فیزیوتراپی نیاز هست تا درمان بشه، بهتره تا بهبودی کامل و مراجعه به فیزیوتراپ فوتبال بازی نکنید، حتی وقتی درمان هم حاصل شد باید با احتیاط ورزش رو شروع کنید و مستقیم سراغ فوتبال نرید

 15. سعید گفت:

  سلام من حدودا یک ماهه پیش بدون گرم کردن تو فوتبال شوت زدم که بلافاصه حس کردم به رانم برق وصل شد و درده خیلی شدیدی گرفت دو سه روز ب سختی راه میرفتم اما الان درد زیادی نداره ولی بالای رانم از سمت داخل به اندازه یک تخم مرغ ورم کرده که خیلی کم درد میکنه
  میخاستم بدونم امکانش هست که عضله ای پاره شده باشه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بعید به نظر میرسه پارگی عضله باشه اما این وضعیت که شما گفتید نیاز داره توسط پزشک بررسی بشه، سعی کنید دنبال درمان باشید، با استراحت این آسیب بهبود پیدا نمی کنه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *