کشیدگی عضلات کشاله ران – درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات کشاله ران  از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین می توانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند. عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی می شوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات به وجود بیاید که به آن استرین Strain هم می گویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره می شوند. شایع ترین عضلات لگن که دچار گشیدگی می شوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

 ثبت نام دوره کاهش وزن

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات لگن چگونه ایجاد می شود

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران می چسبند و وظیفه آن ها نزدیک کردن ران ها به یکدیگر است. برای مطاله بیشتر در باره آناتومی عضلات ادکتور ران به مقاله "آناتومی ران " مراجعه کنید.کشیدگی عضله ادکتور در قسمت کلفت آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل می شود. کشیدگی معمولاً موقعی ایجاد می شود که عضله در حین انقباض شدید باشد و به ناگاه تحت کشش قرار گیرد و یا به آن ضربه ای وارد شود.هر عضله تا حد مشخصی می تواند کش بیاید و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار گیرد آسیب های ذکر شده بوجود می آیند. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر می شود.

عینک ربین اصل

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

اکثر کشیدگی های عضلانی ادکتور لگن وقتی بوجود می آید که فرد بدون به اصطلاح گرم کردن خود شروع به ورزش می کند. در روند گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش اصلی، یک سری حرکات کششی انجام میشوند. این حرکات، فیبرهای عضلات را به آرامی تحت کشش قرار داده و طول آن ها را افزایش می دهند و در نتیجه دامنه حرکت مفصل بیشتر می شود. وقتی که فرد بدون انجام این حرکات مستقیماً شروع به ورزش شدید می کند، عضلات خود را که آمادگی ندارند در معرض کشش ناگهانی و در نتیجه آسیب قرار می دهد.

کشیدگی عضلانی ادکتور لگن در ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است. ورزشکاران نوجوان و مسن هم بیشتر از دیگر سنین در معرض این کشیدگی عضلانی هستند. در نوجوانی عضلات و استخوان ها ممکن است با یک سرعت یکسان رشد نکنند. ممکن است استخوان ها با سرعتی بیش ار عضلات رشد طولی کنند. نتیجه این پدیده کوتاه شدن نسبی طول عضلات و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و در این حال عضله خیلی راحت تر دچار آسیب می شود.

علائم کشیدگی عضلات لگن

مهمترین علامت، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضله و تاندون می گردد در ناحیه کشاله ران احساس می شود. پس از آن درد کم شده و به صورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.در ابتدا درد ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین می رود. اگر به بیماری بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد می شود و حتی با ورزش شدیدتر هم می شود.

در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس می شود.ممکن است در زمان کشیده شدن عضله یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله ران دردناک است.در حالات شدید ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خون مردگی شود.بیمار در هنگام راه رفتن دچار لنگش می شود.گاهی اوقات قدرت عضله کاهش میابد.

مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان کشیدگی عضله

درمان کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

۱-بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید

۲-از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.

۳-برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید

۴- برای کاهش درد می توانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید

۵-بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید.

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته (بسته به شدت آسیب) درد بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است. بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه می شوند. انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

در این مدت بیمار باید از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی اجتناب کند. موقعی که عضلات لگن و ران بخصوص عضلات کشاله ران کاملاً بدون درد شدند و قابلیت کششی و قدرت کافی را بدست آوردند بیمار می تواند به فعالیت ورزشی قبلی برگردد.نکته مهم در انجام حرکات کششی اینست که اگر این حرکات بصورت شدید و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند میتوانند شدت درد بیمار را افزایش داده و مشکلات او را بیشتر کنند. پس انجام این نرمش ها باید بصورت تدریجی و به آهستگی و با کشش ملایم عضلات شروع شده و بتدریج شدت کشش افزایش یابد.

مطلب مرتبط: توانبخشی کشیذگی کشاله ران

پیشگیری از کشیدگی عضله کشاله ران

مهمترین راه پیشگیری از این وضعیت، انجام نرمش های مناسب کششی لگن و مفصل ران و بخصوص عضلات کشاله ران قبل از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین است. انجام حرکات کششی به طریقه صحیح بسیار مهم است. به این صورت که اندام را باید به آهستگی کشش داد و آن را مدتی در همان وضعیت کشیده شده قرار داد. اینکار به عضله فرصت میدهد تا طول فیبرهایش به آرامی زیاد شود. انجام دادن تعداد زیادی حرکات تکراری کششی به سرعت و  پشت سر هم اشتباه است.

نکته مهم دیگر برای کسانی که درگیر فعالیت های سنگین ورزشی هستند رعایت بالانس و تعادل عضلانی است. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند. عضلات لگن و کشاله ران باید به اندازه کافی قوی باشند. عضلات ضعیف خیلی راحت تر دچار کشیدگی می شوند.نباید عضلات را زیاد خسته کرد. یک عضله خسته به راحتی دچار کشیدگی می شود.استفاده از لباس مناسب در حین ورزش نکته مهم دیگری است که برای پیشگیری از کشیدگی عضله باید به آن توجه کرد.

منبع.iranorthoped.ir

به اشتراک بگذارید :
تلگرام

مطالب مشابه

۳۶۰ نظر

 1. محمد می‌گه:

  سلام، من درد شدید ی همراه با ضعف در عضلات پشت ران هر دو پایم احساس میکنم که بعد از گذشت ۲ سال هنوز خوب نشده
  غالب درمان ها را انجام داده ام اما نتیجه ای نگرفتم
  یه چند مورد بسیار دویدن ناگهانی خیلی خیلی سریع و طولانی داشتم فکر نیکنم عضلاتم کشیده شده باشن
  خواستم اگه زحمتی نباشه نظرتونو بدونم
  ممنون.

 2. فاطمه ooo می‌گه:

  سلام من در قسمت داخلی ران پا بخش کشاله فکر کنم عضله ادیکتور باشد احساس درد گنگی دارم که حین بعضی از حرکات احساس میشود وگرنه در حالت عادی و راه رفتن دردی ندارم
  دوومیدانی کار می کنم ایا نیاز به درمان هایی نظیر فیزیوتراپی دارم یا نه ؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. دچار کشیدگی کشاله ران شدید. این درد عمقی است و فقط در شرایط تمرین، مسابقه یا فشار زیاد خودش رو نشون میده. خیلی دیر از بین میره. باید استراحت کنید. گرما درمانی، استفاده از چسب کنزیو، استراحت و تغذیه کامل فراموش نشه. برای فیزیوتراپی باید عرض کنم در موارد شدید دکتر معمولاً دارو و فیزیوتراپی تجویز میکنه.

 3. nana می‌گه:

  سلام من تقریبا چند روز پیش حرکت اسکاتو تمرین میکردم بعده ورزش دردی نداشتم ولی روزه بعدش درد بدی تو لگنم پیچید چند روزه این دردو دارم حتی وقتی دراز میکشم و میشینم درد لگنم بیشتر میشه ولی میتونم پامو حرکت بدم میخوام بدونم امکان در رفتگی هست؟به دکتر مراجعه کنم یا خودش خوب میشه؟

 4. وحید می‌گه:

  سلام
  من در ناحیه ادیکتور ۴ماه بیش تو فوتبال دجار کشیدکی شدم و خون مردکی شد بعد از ۴ماه الان که دست میزنم یه جیزی مثل غده شده، البته موقعی که میخوابم و باهامو باز میکنم این سفت شدن و برامدکی حس میشه..علتش لطفا

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، خون مردگی ناشی از پارگی است، شاید تاندن پاره شده باشد یا شاید پارگی مویرگی باشد، ولی احتملاً به دلیل پارگی بافت باشد که به دلیل عدم درمان به این شکل شده، بهتره با پزشک مشورت کنید

 5. وحید می‌گه:

  با تشکر از باسخ شما
  راه درمان خاصی داره؟.. الان اصلا احساس درد یا مشکل ندارم..

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. مهم درد یا مشکل نیست مهم اینه این بافت در طولانی مدت ممکنه باعث شکل جدی مثل غده یا تومور بشه یا در خوشبینانه ترین حالت تبدیل به یک بافت اضافی ناخوشاید بشه چون اصلاً مشخص نیست. بهتره با پزشک مشورت کنید تا هر چه زودتر درمان رو شروع کنید.

 6. سعید می‌گه:

  سلام من در کشتی دچار کشانی رگ شدم خودمو گرم نکردم شروع به حرکت کردم که بعد امدم خونه درد میکرد وقتی راه میرم لنگ میکنم باید چیکار کنم

 7. ونوس می‌گه:

  سلام من حرکت اسکوات رو انجام دادم الان ۲ روزه که گذشته ومن همچنان در قسمت ران درد شدید دارم حتی نمیتونم درست بشینم دوش گرمم رفتم فایده نداشت ماساژم دادم بازم هنوز درد میکنه چمار کنم?

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر این درد در عضلات ران هست نگران نباشید. این درد به مرور از بین میره و طبیعیه. کمی فشار تمرینات رو کم کنید اما تمرین رو قطع نکنید. مایعات و تغذیه کامل رو حتما مصرف کنید.

 8. تارا می‌گه:

  من مدتیه درشدیدی در ناحیه کشاله ران دارم طوریکه راه رفتن برام خیلی سخت شده به پزشک هم مراجعه کردم گفت کشیدگی تاندون هست … ولی خب مشکل اینجاست که خوب شده بود چرا دوباره دردش شروع شده … ازتون میخوام راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. درد کشاله ران خیلی دیر درمان میشه و به استراحت و مواظبت لازم داره. وقتی فکر می کنید خوب شده با یه حرکت اشتباه دوبارع عود میکنه. بهترین کار استراحت هست. در بعضی موارد دارو درمانی نیازه. گرما درمانی و آب درمانی هم انجام بدید.

 9. منصوره می‌گه:

  سلام. من در اثر پیادروی تند و طولانی دچار درد تاندون کشاله ران شدم. الان دردم بیشتر هنگام راه رفتن بصورت ناراحتی، کشیدگی و سوزش و هنگام استراحت نیز بروز پیدا کرده. برای بهبود چه اقداماتی باید انجام دهم و استراحت را تا کی باید ادامه دهم. ضمنا من مسافرت در پیش دارم نمیدونم میتونم برم یا نه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. این آسیب زمان زیادی برای بهبودی میخاد و باید استراحت کنید. از ورزش و کارهای سنگین پرهیز کنید. آب درمانیف گرما درمانی و استفاده از چسب کنزیو برای شما مفید خواهد بود.

 10. ehsan می‌گه:

  سلام خسته نباشید من از ناحیه کشاله پای راست عضله ادکتور در تمرین‌باشگاه حدود یک ساله دچار کشیدگی شدم دچار کبودی و خونمردگی هم‌شدم دردش از قبل بهتر شده ولی بازم اذیتم میکنه موقع کش اومدن چیکار کنم دردش از بین بره؟؟

 11. منافپور می‌گه:

  سلام و خسته نباشید.
  بنده تقریبا دو ماه پیش داشتم ضربه ی پا اجرا میکردم . وقتی پام تقریبا بالا سرم ۱۸۰ درجه شد یه صدای ترررررق مانندی از کشاله رانم اومد خیلی درد داشتم چند بار دکتر رفتم و ۱۰.۱۵ تایی امپول زدم الان از اون جریان ۲ ماه میگذره ولی هنوز نمیتونم ضربه بزنم و حتی بیش از ۳۰ دقیقه رو صندلی بشینم احساس درد میکنم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. متاسفانه دچار پارگی یا کشیدگی کشاله ران شدید و باید حتماً استراحت کنید. این آسیب برای درمان زمان زیادی نیاز داره. گرما درمانی و آب درمانی برای شما مفیده.

 12. عرفان می‌گه:

  سلام من تو حرکات رزمی بعد از یک حرکت دچار درد شدیدی تو ناحیه ی کشاله ی ران شدم بگونه ای که انگار استخون پام درست جا نخورده باشه احساس میشد
  درد زیاد شد و لنگم کرد سعی کردم پامو تکون بدم که شاید جا بیفته
  یک صدای تقست احساس کردم و پام جا افتاد و وضعیت مثل قبل شد
  ولی الآن با راه رفتن عادی گاهی وقتها بازم همونجوری میشم و دیگه جا نمیفته و دردش میمونه
  آقا چه کنم؟برم دکتر؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. حتما باید با دکتر مشورت کنید. شاید نیاز به دارو درمانی و فیزیوتراپی باشه. این آسیب ها به استراحت نیاز دارند و باید از فعالیت شدید و ورزش دوری کنید. اگر دچار کشیدگی کشاله ران شده باشید که احتمال میدم شدید باید گرما درمانی، استراحت و فیزیوتراپی حتما انجام بدید.

 13. Zohre می‌گه:

  با سلام
  حدود یک هفته پیش بعد از پیاده روی و از پله بالا رفتن ران پای راستم شروع به درد گرفتن کرد، یکی دو روز اول میتونیتم راه برم و فقط یه درد کوچک بود ولی بعد از اون درد شدت پیدا کرد تا جایی که در حال راه رفتن بطور ماگهانی قفل میشد و دیگه نمیتونستم راه برم، تو خواب و یا نشستن هم این درد را دارم و دردش روز به روز بدتر میشه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اولاً باید مشخص بشه این آسیب در مفصل ران ایجاد شده یا بافت نرم ران. اگر دچار کشیدگی کشاله ران شده باشید باید مدتی استراحت کنید هیچ گونه فعالیت شدید یا ورزشی نباید انجام بدید. فیزیوتراپی و گرمادرمانی هم انجام بدید. به دکتر مراجعه کنید و احتمالاً نیاز به دارو درمانی داشته باشید. اگر هم مفصل دچار آسیب شده باشه که قضیه کمی پیچیده تر میشه. در هر حال حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان رو هرچه زودتر شروع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *