کشیدگی عضلات کشاله ران – درمان و پیشگیری

تلگرام

کشیدگی عضلات کشاله ران  از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین می توانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند. عضلات زیادی در ناحیه لگن و ران وجود دارند. این عضلات مسئول حرکات مفصل لگن در جهات مختلف هستند. گاهی اوقات این عضلات بر اثر ضربه و یا بدنبال فعالیت های شدید بدنی دچار کشیدگی می شوند و در حالات شدیدتر ممکن است پارگی های میکروسکوپی در این عضلات به وجود بیاید که به آن استرین Strain هم می گویند و گاهی هم فیبرهای عضلانی بطور کامل پاره می شوند. شایع ترین عضلات لگن که دچار گشیدگی می شوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

کشیدگی عضلات لگن چگونه ایجاد می شود

عضلات ادکتور در ناحیه کشاله ران قرار دارند. این عضلات در بالا به لگن متصل شده و در پایین به استخوان ران می چسبند و وظیفه آن ها نزدیک کردن ران ها به یکدیگر است. برای مطاله بیشتر در باره آناتومی عضلات ادکتور ران به مقاله "آناتومی ران " مراجعه کنید.کشیدگی عضله ادکتور در قسمت کلفت آن و یا در محلی است که عضله به تاندون متصل می شود. کشیدگی معمولاً موقعی ایجاد می شود که عضله در حین انقباض شدید باشد و به ناگاه تحت کشش قرار گیرد و یا به آن ضربه ای وارد شود.هر عضله تا حد مشخصی می تواند کش بیاید و اگر تحت نیروی کششی بیشتری قرار گیرد آسیب های ذکر شده بوجود می آیند. وقتی مفصل لگن از قبل و به هر علتی دچار محدودیت حرکتی باشد احتمال کشیدگی عضلات اطراف آن بیشتر می شود.

کشیدگی عضلات کشاله ران ، درمان و پیشگیری

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

اکثر کشیدگی های عضلانی ادکتور لگن وقتی بوجود می آید که فرد بدون به اصطلاح گرم کردن خود شروع به ورزش می کند. در روند گرم کردن بدن قبل از شروع ورزش اصلی، یک سری حرکات کششی انجام میشوند. این حرکات، فیبرهای عضلات را به آرامی تحت کشش قرار داده و طول آن ها را افزایش می دهند و در نتیجه دامنه حرکت مفصل بیشتر می شود. وقتی که فرد بدون انجام این حرکات مستقیماً شروع به ورزش شدید می کند، عضلات خود را که آمادگی ندارند در معرض کشش ناگهانی و در نتیجه آسیب قرار می دهد.

کشیدگی عضلانی ادکتور لگن در ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس، ورزش های رزمی، اسب سواری و دویدن بیشتر است. ورزشکاران نوجوان و مسن هم بیشتر از دیگر سنین در معرض این کشیدگی عضلانی هستند. در نوجوانی عضلات و استخوان ها ممکن است با یک سرعت یکسان رشد نکنند. ممکن است استخوان ها با سرعتی بیش ار عضلات رشد طولی کنند. نتیجه این پدیده کوتاه شدن نسبی طول عضلات و در نتیجه تحت کشش قرار گرفتن عضلات اطراف استخوان است و در این حال عضله خیلی راحت تر دچار آسیب می شود.

علائم کشیدگی عضلات لگن

مهمترین علامت، درد در روی عضلات کشاله ران است. این درد بلافاصله بعد از حرکتی که موجب کشیدگی عضله و تاندون می گردد در ناحیه کشاله ران احساس می شود. پس از آن درد کم شده و به صورت یک درد مداوم و گنگ در ناحیه کشاله ران در میاید.در ابتدا درد ممکن است فقط در شروع ورزش یا اول صبح بعد از برخاستن از خواب احساس شود و بعد از چند دقیقه و یا با انجام چند حرکت نرمشی شدت آن کم شده و یا از بین می رود. اگر به بیماری بی توجهی شود و ورزش ادامه یابد بتدریج درد در حین انجام حرکات ورزشی هم ایجاد می شود و حتی با ورزش شدیدتر هم می شود.

در موارد شدید بیماری درد در حالت معمولی و حتی در استراحت هم احساس می شود.ممکن است در زمان کشیده شدن عضله یک صدا یا تقه به توسط فرد احساس شود که نشانه پاره شدن فیبرهای عضلانی است.لمس و فشار دادن عضله کشیده شده در ناحیه کشاله ران دردناک است.در حالات شدید ممکن است عضله متورم شود و یا پوست روی آن دچار خون مردگی شود.بیمار در هنگام راه رفتن دچار لنگش می شود.گاهی اوقات قدرت عضله کاهش میابد.

مطلب مرتبط:  پیشگیری و درمان کشیدگی عضله

درمان کشیدگی عضلات ادکتور در کشاله ران

به محض کشیده شدن عضلات کشاله ران باید اقدامات زیر انجام شوند :

۱-بلافاصله فعالیت ورزشی را قطع کرده و ادامه ندهید

۲-از سرمای موضعی استفاده کنید. با استفاده از کیسه حاوی خرده های یخ محل درد را به آرامی ماساژ داده و سرد کنید.

۳-برای مدتی باید از ایستان اجتناب کنید و بعد از آن هم تا مدتی باید با کمک دو عدد عصای زیر بغل راه بروید

۴- برای کاهش درد می توانید از داروهای ضد درد یا ضد التهاب استفاده کنید

۵-بعد از گذشت دو روز محل درد را با استفاده از کیسه اب گرم یا حوله گرم حرارت دهید. گرما شدت درد را کمتر میکند. دقت کنید که در مرحله حاد برای کاهش درد از سرما و در مراحل بعد از گرما استفاده کنید.

بعد از گذشت چند روز تا چند هفته (بسته به شدت آسیب) درد بتدریج کاهش میابد. در این حالت بیمار باید بتدریج خود را آماده بازگشت به فعالیت های ورزشی کند. مهمترین اقدام در این زمان انجام روزانه نرمش های کششی بخصوص در ناحیه کشاله ران و لگن و شکم و کمر است. بعد از مدتی نرمش های تقویتی هم به نرمش های کششی اضافه می شوند. انجام این نرمش ها تاثیر به سزایی در کاهش درد باقیمانده در کشاله ران و همچنین آماده کردن ورزشکار برای برگشت به فعالیت ورزشی دارد. این نرمش ها باید تحت نظر پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی انجام شوند.

در این مدت بیمار باید از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزشی اجتناب کند. موقعی که عضلات لگن و ران بخصوص عضلات کشاله ران کاملاً بدون درد شدند و قابلیت کششی و قدرت کافی را بدست آوردند بیمار می تواند به فعالیت ورزشی قبلی برگردد.نکته مهم در انجام حرکات کششی اینست که اگر این حرکات بصورت شدید و پرتابی و بدون احتیاط انجام شوند میتوانند شدت درد بیمار را افزایش داده و مشکلات او را بیشتر کنند. پس انجام این نرمش ها باید بصورت تدریجی و به آهستگی و با کشش ملایم عضلات شروع شده و بتدریج شدت کشش افزایش یابد.

مطلب مرتبط: توانبخشی کشیذگی کشاله ران

پیشگیری از کشیدگی عضله کشاله ران

مهمترین راه پیشگیری از این وضعیت، انجام نرمش های مناسب کششی لگن و مفصل ران و بخصوص عضلات کشاله ران قبل از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش های سنگین است. انجام حرکات کششی به طریقه صحیح بسیار مهم است. به این صورت که اندام را باید به آهستگی کشش داد و آن را مدتی در همان وضعیت کشیده شده قرار داد. اینکار به عضله فرصت میدهد تا طول فیبرهایش به آرامی زیاد شود. انجام دادن تعداد زیادی حرکات تکراری کششی به سرعت و  پشت سر هم اشتباه است.

نکته مهم دیگر برای کسانی که درگیر فعالیت های سنگین ورزشی هستند رعایت بالانس و تعادل عضلانی است. با انجام تمرینات مناسب ورزشی باید قدرت عضلات اطراف لگن و کشاله ران بصورت یکسان و یکنواخت افزایش یافته و این عضلات باید بتوانند با هماهنگی لازم با یکدیگر کار کنند. عضلات لگن و کشاله ران باید به اندازه کافی قوی باشند. عضلات ضعیف خیلی راحت تر دچار کشیدگی می شوند.نباید عضلات را زیاد خسته کرد. یک عضله خسته به راحتی دچار کشیدگی می شود.استفاده از لباس مناسب در حین ورزش نکته مهم دیگری است که برای پیشگیری از کشیدگی عضله باید به آن توجه کرد.

منبع.iranorthoped.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۷۵ نظر

 1. حميدي گفت:

  سلام من حدوده ۵ماهه قبل بعد سالن دچار درد در پای راستم شدم به پزشک مراجعه کردم گفتن دیسک خفیفه دا رو تجویز کرد اما خوب نشدم رفتم ام ار ای که دیسک نشون نداد موقع بلند شدن یا موقعیکه زیاد بشینم موقعه بلند شدن دردم شدید میشه در ناحیه باسن در واقع تیر میکشه بعد راه رفتن بهتر میشه خواستم نظرتونو بدونم البته فیزیوتراپی هم رفتم نرمشهای کششی هم میکنم اما بی تاثیره در این مدت استخر سونا هم خیلی رفتم امابی فایده بود

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. درمان دیسک معمولاً استراحت، فیزیوتراپی، آب درمانی، انجام تمرینات تقویتی و کششی و در بعضی موارد دارو درمانی است. شما تمام این مراحل رو پشت سر گذاشتید. باید نتیجه می گرفتید. مگر اینکه واقعاً مشکل چیز دیگه ایی باشه. پیشنهاد میکنم برای مدتی فعالیت سنگین انجام ندید. مرتب آب درمانی رو انجام بدید و تمرینات ویژه دیسک رو انجام بدید. امیدوارم نتیجه بگیرید. فیزیوتراپی هم نتیجه بخشه. 

 2. رضا نیک منش گفت:

  سلام من حدود یکسال پیش کالم کش اومد خیلی دردش کم بود بعد ده پونزده روز یکبار باش بازی کردم همش دردش بیشتر شد تا حدود سه ماه پیش که استراحت کردم تا الان و هوز خوب نشده میتونم بگم که دردش در این سه ماه استراحت یکم تغییر کرده دوسه باری دکتر رفتم که عکس اولم شش ماه پیش گفت یه اسیب دیدگی که خیلی زود خوب میه و یک ماه پیشم ام ار ای گرفتم هیچی نشون نداد بخدا بیست جلسه هم فیزیوتراپی کردم استخرم رفتم دیگه کلافه شدم اخرین بارم که رفتم دکتر گفت مکلی نداری این درحالی که من درد دارم بم گفت اگه خوب نشد بیار واست کورتون تزریق کنم تو بافت اسیب دیدت ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. درمان کشیدگی کشاله ران زمان زیادی نیاز داره و باید استراحت مطلق کنید. از ورزش و هر گونه فعالیت سنگین پرهیز کنید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از چسب و پماد موضعی برای شما خوبه. در اکثر شرایط برای این آسیب دکتر دارو تجویز میکنه و نتیجه بخش خواهد بود.

 3. رضا نیک منش گفت:

  به نظر شما چند وقت استراحت کافیه من الان سه ماه استراحت کردم و چند ماه دیگه باید استراحت کنم .درضمن وتی حرکات تقویتی کشاله رو انجام میدم یکم درد داره ایا حرکات کششی رو انجام بدم؟. ببخشید یه سوالم هست اگه جواب بدین ممنون میشم من وقتیی راه میرم یا روی صندلی میشینم یکم درد دارم ایا این درد به معنای اسیب بیشتره ؟

 4. علیرضا گفت:

  سلام چند وقتی هست که پشت ران هردو پا احساس درد یا بیشتر احسای خستگی میکنم این درد از پاشنه پا شروع شد و به پشت ساق پا و الانم پشت ران. وقتی حرکات کششی انجام میدم درد ش خوب میشه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید منبع و علت درد مشخص و درمان رو شروع کنید. فکر نمیکنم با حرکات کششی به نتیجه برسید. بهتره با پزشک متخصص مشورت کنید.

 5. ابوطالب تینا گفت:

  سلام.من در بازی فوتبال گشاله رانم کش خورده الانم چهار ماه که استراحت مطلق هستم.اما الان که دارم حرکات کششی برای آماده سازیش انجام میدم.بازم هیچ تعغیری نکرده.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متاسفانه این آسیب دیدگی خیلی طول میکشه و باید تحت نظر پزشک روند درمان رو پیگیری کنید. فیزیوتراپی، آب درمانی، دارو درمانی، گرما درمانی برای شما لازمه

 6. غزال گفت:

  سلام من حدود یک سال است که ژیمناستیک به صورت جدی کار میکنم الان تقریبا بیشتر از شش ماهه پای چپم قسمت کشاله ران موقع انجام دادن برخی از حرکات احساس درد و کشیدگی دارم و خودم حس میکنم موقع انجام حرکات کششی یه قسمت از ران پام انگار میگیره یا یه رگی میگیره بخاطر همین موضوع نمیتونم ۱۸۰ کامل برم و پام درد میگیره و این اتفاق فقط موقع انجام دادن برخی از حرکات میوفته و بلا فاصله بعد که حرکت تموم میشه دیگه هیچ دردی ندارم تروخدا کمکم کنین باید چیکار کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این آسیب کشیدگی کشاله ران است و باید یه مدتی استراحت کنید و زیر نظر دکتر دوره فیزیوتراپی رو انجام بدید. گرما درمانی، آب درمانی و شاید هم دارو درمانی ضروریه. هر چقدر ورزش کنید و حرکات سنگین رو انجام بدید وضعیت بدتر میشه.

  • حسین گفت:

   سلام کلاس شنا کمک زیادی می نماید.

 7. احمد گفت:

  سلام.
  من فوتسال بازی میکنم خوب گرم نکردم فعالیت شدید انجام دادم ی صدایی مث تق از ماهیچه رانم اومد ب همراه درد خیلی شدید رفتم یخ گذاشتم یکم دردش کم شد اما هنوز درد دارم ..اگه فیبر عضلانی پاره شده باشه درمانش چیه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این صدا نشان از پارگی بافت نرم است. استراحت کنید. حتماً به دکتر مراجعه کنید شاید دارو نیاز داشته باشید. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از پماد و چسب به شما در بهبودی کمک میکنن.

 8. علی گفت:

  سلام خسته نباشید.من یه کشیدگی مزمن دوساله تو کشاله رانم دارم که سال اول همش با درد بازی میکردم و نمیزاشتم خوب شه ولی الان شش ماهه که استراحت کردم ولی خوب نشدم الان ۱۸ سالمه .چند وقت پیش یه مربیی ورزشی بم گفت که چون هیچی ساله هستی میتونی با نرمش و اروم ورزش کردن درستش کنی میگفت که اولش درد داره ولی بعد دردش از بین میره در ضمن من چند روز پیش باش بازی کردم زیاد درد نیومد روز بعدم که از خواب پا میشم دوباره بدون درد میشه به نظر شما گفته این مربی با توجا به درد مزمن من درسسته یانه و اصلا ایا این درد خوب خواهد شد .ممنون میشم اگه پاخ بدید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این آسیب هم شایعه هم بد. زمان زیادی برای درمان لازم داره و در طول دوره درمان باید استراحت کنید و هرگونه فعالیت سنگین رو قطع کنید. فیزیوتراپی،آب درمانی، گرما درمانی و دارو درمانی لازمه. برای درمان کامل و زودتر آسیب بهتره با پزشک مشورت کنید.

 9. بهنام گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما دوست عزیز، من ۱۰ ساله که دارم فوتبال باشگاهی بازی میکنم،۹ ماه پیش کشاله ی رانم(بالای کشالم،عضله ی زیر شکمم) توی مسابقه به خاطر فشار زیاد و گرم نکردنم آسیب دید،بعدشم دیگه کلأ تمرین نکردم و درمان با فیزیوتراپی رو انجام دادم که حدود ۲ ماه بعدش بهتر شدم و با اجازه ی پزشکم به تمرینات برگشتم،ولی چند جلسه بعد دوباره آسیبم برگشت،این بار هم در قسمت داخلی رانم احساس درد شدید میکردم و هم در قسمت بالای رانم(زیر شکمم) و هم عضله ی ادکتورم،دقیقٱ از سه نقطه،داخل ام آر آی هم مشکلی نداشتم،سونوگرافی گرفتم که مشخص شد یه فتق اینگوینال خیلی خیلی کوچیک دارم(بیرون زدگی نداره اصلأ) که دکتر آسیب شناسم گفت مشکل کشالت ربطی به این نداره و کشیدگیه،تا الان که ۹ ماه از آسیب دیدگیم گذشته و روی هم رفته حدود ۳۵ جلسه فیزیوتراپی انجام دادم،ولی خوب نشدم،تا ۱ ماه پیش در حین استراحت و راه رفتن هم درد داشتم،ولی الان ندارم،فقط چند هفته پیش چند دقیقه فوتبال کردیم،خیلی نرم و بدون درگیری و بدون اینکه ضربه ای به توپ بزنم،ولی بعدش بازم درد گرفت و دو روز طول کشید تا دردش قطع شد،خواهش میکنم راهنماییم کنید،دیگه خسته شدم، در ضمن ۱۹ سالمه
  ببخشید که طولانی شد،سپاسگزارم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متأسفانه این آسیب خیلی بد و طولانی درمان میشه. دارو درمانی، فیزیوتراپی، گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از پماد و چسب و استراحت برای درمان کامل ضروریه. بهتره از هر نوع فعالیت سنگینی پرهیز کنید و درمان رو پیگیری کنید.

 10. حمید گفت:

  سلام مطالب و نظرهارو خوندم
  من بعد ۱۰ سال رفتم سالن فوتبال بازی کنم و اصلا گرم نکردم و با اولین پاس قسمت روی ران پای راستم دردگرفت و حالت گرفتگی گرفت که همن جا یکم پامو کشیدم و درحالیکه درد داشتم اما ادامه دادم به بازی ولی زیاد فشار نیاوردم. الان روی ران پام درد دارم مخصوصا موقعی که بهش دست میزنم یا موقعی که دوزانو میخوام بشینم درد شدید هست. گاهی هم صدای تقی موقع راه رفتن یا دراز کردن پام میاد. خیلی نگرانم اسیبی دیده باشم که ۱۰۰درصد جبران نشه؟ آیا ماهیچه یا بافتها دچار اسیب دیدگی غیرقابل درمان کامل شدند؟ شب اول کیسه اب گرم گذاشتم که گویا اشتباه بوده! چه اسیبی دیدم و آیا درمان میشه؟

 11. احمد گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت
  من ورزش رزمی کار میکنم، دو هفته قبل در تمرین نمیدونم بر اثر ضربه یا حرکات کششی، بعد از تمرین در منزل عضله داخلی ران پا و محل اتصال عضله داخلی ران پا به لگن درد شدیدی داشت، این درد تا دو روز ادامه داشت و بهبود پیدا کرد، الان هیچ دردی نمیکنه ولی مقداری خونمردگی به اندازه کف دست در عضله و مقداری تورم در قسمت اتصال عضله به لگن هست، از دو هفته قبل تا الان هیچ تمرین کششی انجام ندادم یا خیلی مراعات و با فشار کم کار کردم ولی ورزش رو قطع نکردم.
  وقتی میخوام تمرینات کششی برای ۱۸۰ باز کردن رو انجام بدم به قسمتی که عضله ران به لگن متصل هست فشار میاد، لطفا راهنمایی بفرمایید چه کاری انجام بدم تا سریع بهبود حاصل بشه.
  با تشکر
  یاعلی

 12. احسان آقایی گفت:

  باسلام.حدود یکسالی روی الپتیکال ورزش داشتم و ۱۲ کیلویی لاغر شدم.اما به محض کم و قطع شدن ورزش به دلیل مشکلات شغلی درد مزمن و زیادی در دو کشاله ران هایم به مدت ۵ ماههیه ایجاد شده انواع غیراسترویید ها را زیر نظر پزشک خورده ام اما نتیجه نگرفته ام تمام آزمایشات خون و روماتیسم و عفونت وcpk منفی بوده است و گرافی لگن هم خوب بوده است. خواهشمندم کمکم کنین

 13. احسان آقایی گفت:

  بله تست کامل و سونو گرافی انجام دادم کلیه ها ومثانه بدون ایداد بودن. آزمایش ادرارم هم بدون ایراد بوده؟ آیا ممکنه سیاتیک ۵ ماه مزمن بشه؟ بدون احساس کمردرد؟چون گاهی تا پاشنه پام میاد درد. ولی با خمیده شدن یا نشستن درد تغییری نمیکند.دردی مزمن اما خفیف.

 14. احسان آقایی گفت:

  البته چند وقته استرس و درگیری فکری زیاد داشتم.آیا تاثیری در این دردهای شبه سیاتیکی داره؟

 15. حسن قلجی گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۱۵ سال سن دارم حدود یک سال پیش بدون گرم کردن شوت زدم و کشاله پای من کش اومد بعد ۱۰یا ۱۵روز خوب شد.بعد الان بخاطر ترس از کشیدگی خوب حرکات کششی رو انجام میدم ولی دوباره که یه شوت میزنم کشاله ی پای من میگیره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کشاله شما در حالت عادی و بدون فعالیت مشکلی نداره وگرنه خود آسیب به طور کامل ترمیم نشده، این رو بدونید که آسیب خود به خود خوب نمیشه، مراحل درمان رو لازم داره

 16. احسان آقايي گفت:

  سلام.جناب دکتر ام آر آی کامل ار ستون فقرات گرفتم که موردی مشاهده نگردید یعنی تنگی کانال یا خرابی یا جابجایی مهره ای مشاهده نگردید. دلیل این سیاتیک مزمن دو طرفه چی میتونه باشه؟ امونم بریده شده. لطفا کمکم کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، احسان گرامی، بنده دکتر نیستم و طبیعتاً اطلاعاتم در حدی هست که شما رو راهنمایی کنم، متأسفانه کمکی از بنده ساخته نیست

 17. Mostafa گفت:

  سلام بنده دو ماهه استراحت میکنم بازم نمیتونم یه شوت بزنم فوتبالیستم. چیکار کنم جه حرکت هاییی بزنم خسته شدم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، صرفاً استراحت به معنی امکان درمان نیست، وقتی یک درد بیشتر از یک هفته طول بکشید یعنی نیاز به بررسی و درمان حضوری توسط پزشک متخصص دارد، بنده پیشنهاد می کنم ضمن ادامه استراحت فیزیوتراپی نیز انجام دهید و روند درمان را از طریق ایشان پیگیری کنید

 18. مازی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  واقعا مطلبتون عالی بود، مرسی
  من چند وقت پیش حین فوتبال عضله زیر شکمم درد خفیفی داشت که بعد چند جلسه بازی کردن یه بار که تکل زدم دردش خیلی شدید شد، و بعد چند روز درد رو تو کشاله پام احساس میکردم به طوری ک دیگه تو دویدن هم مشکل داشتم یک ماه استراحت کردم که دردش بهتر شد و بعد یک ماه تو همون جلسه اول فوتبال دوباره دردش شروع شد، ولی شدت درد کمتر بود، به این نتیجه رسیدم که درد تو حالتی که عضله گرم باشه کمتره مثلا اگه هفته ای دوبار بازی کنم دردش نسبت به هفته ای ک اصلا بازی نکنم کمتره،و این درد تو اولین حرکات شدیده مشکل اصلی من تو اولین شوته و اولین شوت رو ک میزنم خیلی درد خیلی زیادی رو احساس میکنم ولی شوت های بعدی کمتر میشه و وسطای بازی اصلا درد ندارم و بعد اینکه سرد میشم بازم درد شروع میشه، چکار کنم؟ نیازه که بیشتر استراحت کنم یا فعالیتم رو ادامه بدم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همه ورزشکارانی که مشکل کشاله داشتن تصور می کنند با استراحت همه چیز درست میشه، من از همه ورزشکارا تقاضا می کنم حتماً در مورد آسیب های ورزشی، روش های پیشگیری و درمان مطالعه کنند؛ چون اصلاً به این مباحث اهمیت نمی دهند ولی وقتی دچار آسیب شدند به هر دری می زنند تا بهبود پیدا کنند. دوست عزیز، درد یعنی صدای بدن، وقتی از اوایل احساس درد داشتید باید پیگیری می کردید تا درد شدید و آسیب وخیم تر نشود؛ استراحت شما بی فایده بوده چون روند درمان رو طی نکرده اید، فیزیوتراپی؛ آب درمانی، توانبخشی و… در حال حاضر فقط توصیه می کنم به فیزیوتراپ مراجعه کنید و تحت هیچ شرایطی تا زمانی که هیچ دردی نداشتید ورزش نکنید

 19. محمدرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من نمیتونم شوت پرقدرت و محکم بزنم چرا?

 20. علی گفت:

  سلام.چن وقته عضلات پایین تنه من موقع فوتبال درد میگیره.یعنی در حدیه که تا۵ / ۶ متر میدَوَم درد میگیره و دیگه نمیتونم به دویدن ادامه بدم!
  باید چیکار کنم ک خوب بشه؟؟
  لطفا کمکم کنید.

 21. متین گفت:

  سلام.دوماه پیش از ناحیه کشاله ران دچار مصدومیت شدم.شنیدن صدا و دردو ورم هم داشتم.دکتر بهم گفت هات بگ بزارم رویه پام.ودارو بهم داد.میخواستم بدونم اگه تیپ بکنم بهتره یانه؟؟لیزر و مگنت هم برام میزارن همراه با فیزیو تراپی.ولی عصا بهم نگفت استفاده کنم.و میخوام زود برگردم .ب نظرتون باید دیگه چ کارایی بکنم؟..ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تیپ تأثیری در این وضعیت نداره، فقط می تونم ازتون سوال کنم دقیقاً چقدر از آسیب گذشت که از کیسه آب گرم استفاده کردید؟

 22. داریوش گفت:

  سلام ببخشیدروش صحیح خوابیدن برای درمان کشیدگی رباط درلگن چیه؟وقتی میخوابم اصلانمیتونم بلندبشم

 23. رضا گفت:

  سلام من هفته قبل در سالن درحین ورزش رزمی دچار اسیب دیدگی از ناحیه کشاله ران شدم . پزشک بعد از رویت عکس نظرش این بود که بافتهای عضلانی ران پاره شده وباید ماساژ و پماد را ترک کنی فقط اب گرم بزاری . من تاحدودی بازهم به ورزش مثلا پیاده روی یا طناب زدن ادامه دادم بعد یک هفته امروز دیدم کبود شده وخونمردگی ایجاد شده که احتمال دادم بخاطر ورزش شب گذشته باشد حال به نظر شما ورزش را تا بهبودی کامل ترک کنم یا محدود ادامه دهم ؟ بهترین دارو به نظر شما چیست؟ اب گرم کفایت میکند یا پماد ماساژ هم انجام دهم؟ باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ من ابتدا به شما توصیه می کنم مطالب بخش آسیب ورزشی رو مطالعه کنید تا حداقل به عنوان ورزشکار بدانید هنگام مواجعه با آسیب ورزشی چه اقدامی انجام دهید، دوست عزیز، وقتی عضوی دچار آسیب شود، خصوصاً پارگی بافت، بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت باید فقط کمپرس سرد چندبار در ورزش انجام شود، نمی دونم شما به پزشک عمومی مراجعه کردید یا متخصص که گفتن گرما! بعضاً تا یک هفته نباید گرما استفاده شود. در شرایط فعلی، قطع تمرینات، استراحت و مراجعه به فیزیوتراپ توصیه می شود، هر گونه اقدام درمانی خارج از این موارد درست نیست و باعث مزمن شدن آسیب می شود

   • رضا گفت:

    با تشکر از قبول زحمت و پاسخ مشروحتان.
    بنده به متخصص ارتوپد و حداقل ۵۰ساله مراجعه کردم و تاکیدکرد فقط کیسه آب گرم استفاده کن .
    اینم از دکترای ایران . جای تاسفه واقعا . فقط هزینه هاشون بالا هست دریغ از درمان

    • رضا گفت:

     تازه بیمارستان خصوصی بود عکس هم گرفت هزینه اش هم بالا . هرچند به ملیتم متعصبم ولی واقعا جاداره برخی مواقع از ایرانی بودنم متاسف بشم چون من کشورای خارجی بودم . هرگز اینطوری برخورد نمیکنند اگه دکتر نمیرفتم شرایط پام بهتر بود اون گفت کیسه اب گرم حالا متوجه شدم درمانش کیسه اب سرده . دقیقا برعکسش

 24. سعید گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدود سه ماه پیش از ناحیه کشاله ران پا احساس درد خفیف داشتم ولی با این وجود خوب گرم کردم و فوتبال بازی کردم.یه شوت که زدم خیلی دردم زیاد شد و نتونستم راه برم.روز بعدش ورم کرد و یه وجب بالای زانو اندازه یه کف دست رنگ کبودی پیدا کرد .رفتم دکتر برام آمپول و قرص نوشت.دردم کم شد تا اینکه هفته پیش شروع کردم به پیاده روی و دویدن.
  الان دوباره درد دارم ولی ورم و کبودی نداره.
  رو صندلی میشنم یه خورده درد داره عطسه میکنم دردشو حس میکنم و خلاصه خیلی اذیت میکنه
  لطفا راهنماییم کنین
  یه ماه دیگه تمرینات برای مسابقات شروع میشه میتونم شرکت کنم

  ممنون از کمکتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ کبودی نشانه خون ریزی داخلی بوده، شاید از عضله باشه، شاید از تاندون و یا حتی عروق، بنابراین صرفاً با مصرف دارو و استراحت درمان نمی شود در آن شرایط شما باید به مدت ۷۲ ساعت کمپرس سرد را انجام می دادید تا روند درمان بهتر انجام شود، در شرایط فعلی تنها توصیه انجام فیزیوتراپی و قطع تمرینات و یا هر گونه حرکت که موجب فشار می شود، سعی کنید با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید

 25. صابر گفت:

  خسته نباشید. ببخشید من کل دیدگاه هارو خوندم و . یک سوالی کلی داشتم آیا من که کشالم دوسال پیش کشیدگی داشته و آسیب دیده و استراحت بش ندادم مزمن شده همین الانم درد داره امیدی به خوب شدنش هست یعنی این که عین روز اول بشه یا اینکه اینکه کشیدگی کشاله مزمن تا ابد با من خواهد بود چون واقعا دیگه خسته شدم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این موارد معمولاً استراحت مطلق، فیزیوتراپی و آب درمانی همزمان و بعد از آن انجام تمرینات توانبخشی توصیه می شود

 26. صابر گفت:

  ببخشید چه وقتی باید تمرینات توانبخشی رو شروع کنم چون چند بار استراحت کردم و وقتی تمرینات توانبخشی رو شروع کردم. به جای اینکه بهتر بشه بد تر شده و کلا این آسیب من چید زمان نیاز داره که ترمیم بشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   تمرینات توانبخشی با توجه به وضعیت آسیب، نوع تمرینش متفاوت هست و معمولاً بعد از فیزیوتراپی یا در حین اون باید انجام بشه؛ آسیب های مزمن نیاز به توجه بیشتری دارن، نمیشه زمان خاصی در نظر گرفت

 27. محمد گفت:

  سلام من ران پای راستم کشیده شده به زمین ساییده شده به دکتر هم مراجعه کردم گفت استراحت کنی خوب میشه من الان ۵روزه فقط استراحت میکنم ولی هنوز خشکم نشده. یه ورزشی چیزی میشه پیشنهاد کنین کشیشی میرم درد بیشترم میشه راهنمایی کنین مرسی

 28. مجتبی گفت:

  با سلام بنده دونده استقامت هستم حدود ۷ ماهه که لیگامنت داخل ران قسمتی که به لگن وصل میشه یک درد خفیفی دارم که وقتی بدن گرم میشد تو تمرین درد نداشتم اما زمان استراحت درد داشت و وقتی که عطسه،یا سرفه میکردم ویا صبح وقتی خمیازه می‌کشیدیم وبدنمو می‌کشیدیم یکدفعه درد می گرفت آلان دردش موقع حتی،دوی،نرم هم هست چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام ممکنه آسیب قدیمی باشه و الان مزمن شده باشه. توصیه می کنم تمرین رو قطع کنید و به پزشک ارتوپد مراجعه کنید تجویز داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی درمان مناسبی هستند

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *