برای عضله سازی پروتئین و کربوهیدرات را چه وقت و چه مقدار مصرف کنید؟

برای عضله سازی پروتئین و کربوهیدرات را چه وقت و چه مقدار مصرف کنید؟
تلگرام

بدن شما یک ماشین است که مدام در حال بازسازی خویش است. هر دقیقه از روز بافت‌های خود را تخریب کرده و بافت جدید را جایگزین آن می‌کند. بافت‌های جدید جایگزین از ترکیب غذاهای مصرف شده و مواد بازیافت تصفیه شده از بافت‌های دیگر ساخته می‌شوند. ورزش و فعالیت بدنی باعث شکسته شدن عضلات بدن و ساخت آن‌ها نسبت به محیط عادی می‌شود. در واقع زمانی که با هدف افزایش حجم عضلات تمرین می‌کنید، کل موضوع وارد کردن پروتئین به فرایند تغییر است.

۲ روش برای انجام این کار وجود دارد. روش اول و خیلی آسان مصرف پروتئین بیشتر نسبت به گذشته است. پروتئین به خودی خود آنابولیک و خواستار ذخیره در عضلات است. روش دوم تمرین و ورزش کردن به صورتی است که عضلات بدن را وادار به پاسخ کند. این پاسخ به صورت حجیم و قوی‌ترشدن صورت می‌گیرد.

ترکیب رژیم غذایی غنی از پروتئین با کیفیت بالا و تمرینات قدرتی قدیمی‌ترین، بهترین و تنها روش غیر دارویی برای رسیدن به هدف است. در این مطلب مجله علم ورزش به شما نشان می‌دهد، چقدر پروتئین و کربوهیدارت نیاز دارید و چه زمانی باید مصرف کنید. با ما همراه شوید.

مقدار نیاز پروتئین

نتیجه یک مطالعه در مجله فیزیولوژی کاربردی، افزایش ۰.۲ روزانه سایز عضله در ۲۰ روز اول برنامه تمرینات قدرتی را نشان داد. این مقدار رشد بالاتر و بیشتر از شکسته شدن پروتئین عضلات است که به طور همزمان اتفاق می‌افتند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

این نتایج توضیح می‌دهند چرا افرادی که تازه فعالیت ورزشی را شروع کرده‌اند یا افرادی که بعد از مدت‌ها دوری، دوباره به تمرین و ورزش پرداخته‌اند، نسبت به ورزشکارانی که مدت طولانی است منظم و مداوم ورزش می‌کنند یا افرادی که به قدرت و حجم عضلانی بیشینه خود رسیده‌اند به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

اما افراد مبتدی نسبت به ورزشکاران حرفه‌ای در مورد رژیم غذایی خود کمتر نگران هستند و در خطر عدم کسب پروتئین مورد نیاز خود هستند. پروتئین مورد نیاز روزانه ۱.۵ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. برای شخصی با وزن ۸۰ کیلو حدود ۱۲۰ گرم پروتئین در روز نیاز است.

چه وقت‌هایی پروتئین باید مصرف شود؟

سنتز پروتئین فرایندی است که پروتئین را غذا گرفته و به بافت عضلانی تبدیل می‌کند. به گفته مجله Men's Health Nutrition  سنتز پروتئین مانند لامپی است که گاهی روشن است و گاهی خاموش. با ۲۰ الی ۲۵ گرم پروتئین با کیفیت بالا این چراغ روشن است.

پروتئین بیشتر پاسخ را بهتر نمی‌کند، اکثر افراد تمایل به بارگیری پروتئین دارند. صبحانه‌ای با کربوهیدرات بالا و پروتئین کم، نهار با پروتئین متوسط و شام غنی از پروتئین میل می‌کنند. اما در مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مجله تغذیه نشان داد که پروتئین بیشتری به عضله تبدیل می شود اگر شخص پروتئین روزانه خود را در ۳ وعده تقسیم کند. ‌

در این تحقیق، سنتز پروتئین در اشخاصی که ۳۰ گرم پروتئین در هر وعده غذایی خود مصرف می‌کردند ۲۵ درصد بیشتر از اشخاصی بود که کل پروتئین خود را در یک وعده مصرف می‌کردند. یک تحقیق در مجله فیزیولوژی کاربردی دریافت که ورزشکارانی که ۶ وعده در روز ۲۰ گرم پروتئین مصرف می‌کردند، چربی بدن خود را از دست دادند و حجم خالص خود را با یا بدون تمرین افزایش دادند.

البته کاهش چربی در این نوع مصرف پروتئین به دلیل فعال کردن برخی هورمون ها و احساس سیری است که هم چربی سوزی می‌کند و هم احساس سیری می‌دهد. طبیعتاً برای کسی که کمتر از ۲۰ گرم نیاز دارد، زیاده روی در مصرف پروتئین می‌تواند باعث افزایش چربی ذخیره شود.

برای عضله سازی پروتئین و کربوهیدرات را چه وقت و چه مقدار مصرف کنید؟این افراد مکمل پروتئین را یک ساعت پس از بیدار شدن ، ۲ ساعت قبل از خواب و هر ۳ ساعت مابین وعده‌های صبح و شب مصرف می‌کردند. ۶ وعده ممکن است زیاد باشد اما شما حداقل به ۳ وعده با پروتئین بالا، مخصوصاً در مراحل اولیه تمرین، نیاز دارید. سنتز پروتئین ۱۶ ساعت بعد از تمرین به اوج خواهد رسید و حدود ۴۸ ساعت در اوج خواهد ماند.

همچنین شکست پروتئین به مدت ۲۴ ساعت در اوج خواهد بود. این بدین معنی است که هر وعده غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما ۳ الی ۴ جلسه در هفته ورزش می‌کنید بدن شما درگیر فرایند ساخت عضلات جدید در هر ساعت از طول شبانه روز می‌باشد.

مطلب مرتبط: بهترین منابع غذایی پروتئین برای رشد عضلات

قبل و بعد از تمرین

برای ورزشکاران قدرتی که مداوم تمرین می‌کنند، سنتز پروتئین زودتر به اوج خود می‌رسد، یعنی حدود ۴ ساعت بعد از تمرین و سریع‌تر به حد پایه بر می‌گردد. بنابراین پروتئینی که بلافاصله قبل و بعد از تمرین می‌خورید، بسیار اهمیت دارد. در تحقیقی در مجله آمریکایی تغذیه در سال ۲۰۱۲، محققان به این نتیجه رسیدند، افرادی که از مکمل‌های پروتئینی استفاده می‌کردند ۲ پوند وزن عضله خالص بیشتری در طول ۱۲ هفته مصرف نسبت به افرادی که مکمل دریافت نکردند، به دست آوردند.

بر اساس نتیجه یک تحقیق در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی در سال ۲۰۱۳، عضلات ۴ الی ۶ ساعت بعد از تمرین نسبت به پذیرا بودن پروتئین در بالاترین حد خود است. این شرایط به "پنجره فرصت" مشهور است. به طور ایده‌ال، شما به یک وعده غذایی پر پروتئین ۲ الی ۳ ساعت قبل از تمرین و یک وعده حداکثر یک الی ۲ ساعت بعد از پایان تمرین نیاز دارید.

افرادی که صبح قبل از صبحانه ورزش می‌کنند، فرصت عضله سازی کمتری در اختیار دارند. بر اساس مطالعات منتشر شده  در کتاب رژیم پروتئین و تمرینات مقاومتی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، سنتز پروتئین ۱۵ تا ۳۰ درصد هنگام خواب کاهش پیدا می‌کند. پس اگر شما مجبور به ورزش قبل از صرف صبحانه هستید وعده بعد از تمرین را باید هرچه زودتر میل کنید.

مطلب مرتبط: آیا ورزش با شکم خالی و قبل از صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟

بهترین منابع پروتئین

انواع مختلف غذاها حاوی اسید آمینه‌های (آجرهای ساختمانی پروتئین) مختلفی هستند. لوسین جزو ۲۰ اسیدآمینه مهم و ضروری برای عضله سازی است. ۲ تا ۳ گرم لوسین در یک وعده غذایی برای حداکثر اثر آنابولیکی تخمین زده شده است. مصرف یک وعده معمولی گوشت قرمز یا ماکیان حداقل ۲ گرم لوسین دارد. ۳ عدد تخم مرغ، ۲ لیوان شیر، یک قطعه ماهی یا یک فنجان ماست حدود ۱.۵ گرم لوسین برای شما به ارمغان می‌آورند.

یک فنجان پنیر محلی یا اسکوپ (۲۵ گرم) پروتئین وی حاوی ۳ گرم لوسین است. در میان غذاهای گیاهی سویا بیشترین مقدار لوسین را دارد. یک فنجان سویا ۲.۳ گرم لوسین دارد. لوبیاها و عدس‌ها حاوی لوسین زیادی، حدود ۱.۲ تا ۱.۴ گرم در هر فنجان، هستند. یک چهارم فنجان آجیل یا تخم کتان ۰.۵ گرم لوسین دارد.

کربوهیدرات و چربی

اگر این مطلب را ۱۰ سال قبل خوانده بودید، قطعاً به شما می‌گفت قبل و بعد تمرین کربوهیدرات مصرف کنید اما از مصرف چربی اجتناب کنید. این تصور به این دلیل است که کربوهیدرات قبل از تمرین یک منبع انرژی در دسترس را تولید می‌کند، در حالی که کربوهیدرات به پر شدن منابع انرژی کمکی نمی‌کند، بلکه موجب تولید و ترشح انسولین، هورمونی که مواد مغذی را ذخیره می‌کند، می‌شود. در این حالت پروتئین به سلول‌های عضلانی اسکورت می‌شود. از طرف دیگر، چربی کندتر هضم می‌شود و پاسخ هورمون‌های کلیدی را کند می‌کند.

ترکیب پروتئین و کربوهیدرات برای وعده بعد از تمرین سودمند است زیرا موجب سنتز بیشتر پروتئین می شود.

زمانی که برای بهبود شرایط بدن خود نسبت به گذشته تمرین می‌کنید، کل کالری مصرفی مهم‌تر از ترکیب ویژه کالری‌ها یا روش ویژه مصرف آن‌ها است. شما با رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کم چربی (در شرایط خاص) و با ترکیب متفاوت غذاها، عضلانی‌تر و لاغرتر می‌شود.

جمع بندی:

افرادی که به منظور کسب قدرت و حجم تمرین می‌کنند، با مصرف ۱.۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بهترین نتیجه را کسب می‌کنند.

تقسیم مصرف پروتئین در ۳ وعده یا بیشتر در طول روز نسبت به مصرف کل پروتئین مورد نیاز در یک وعده باعث سنتز پروتئین بالاتر می‌شود. برای فعال شدن پروتئین سعی کنید در هر وعده ۲۰ گرم پروتئین مصرف کنید.

تمرینات قدرتی سنتز پروتئین را در افراد مبتدی و افرادی که بعد از مدتی وقفه دوباره به ورزش پرداخته‌اند تا ۴۸ ساعت و در افراد با تجربه تا ۲۴ ساعت بالا می‌برد.

به دلیل کاهش سنتز پروتئین در طول شب بهتر است، بعد از بیدار شدن غذا مصرف شود.

"پنجره فرصت" حدود ۴ الی ۶ ساعت نزدیک تمرین است. اگر در این زمان وعده غذایی پر پروتئین را ۲ ساعت قبل و ۲ ساعت بعد تمرین مصرف کنید، بیشترین سود را خواهید برد.

وعده غذایی بعد تمرین حاوی کربوهیدرات باعث بهبود نتایج می‌شود.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: menshealth

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۳ نظر

 1. سید علی گفت:

  با سلام
  اگر وعده غذایی قبل تمرین حاوی کربوهیدرات باشه مشکلی در ساخت بافت عضلانی یا در رشد عضله به وجود میاره؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نه مشکلی نیست، منتها نکته اصلی در بحث کربوهیدرات این هست که ورزشکار قبل تمرین وقتی پروتئین می خوره با اون هم کربوهیدرات بخوره تا هم کورتیزول که در حین ورزش ترشح میشه باعث تخریب عضلات نشه و هم اینکه وقتی کربوهیدرات خورده میشه انسولین هم ترشح میشه انسولین باعث میشه اسید آمینه های پروتئین بهتر به عضلات برسند و این مهم هست

 2. سید علی گفت:

  ممنون و متشکر.

 3. MaAZ گفت:

  آیا خوردن ترکیب کمبودشان و پروتیین قبل و بعد ورزش مفید است؟

 4. حامد گفت:

  سلام
  لطفا از غذاهایی که حاوی کربوهیدرات هستند نام ببرید

 5. امیر 9393 گفت:

  سلام
  آیا شما مراجعه حضوری یا دفتر دارید برای گرفتن برنامه تمرینی و غذایی مراجعه کنیم؟

 6. علیرضا گفت:

  سلام با تشکر از پاسخ های سنجیده شما.
  مصرف پروتیین در ورزشکارانی که تمرینات قدرتی (به میزان ۱.۴ گرم برای هر کیلو وزن بدن ) انجام میدهد آیا محدود به روزهای ورزشی است ؟ یعنی فقط در روزهایی که ورزش میکنند دوز ۱۰۴ گرمی را رعایت کنند و مابقی روزها همان دوز پایه ۰.۸ گرم را رعایت کند.
  تشکر از پاسخ شما.

 7. Naser گفت:

  سلام ..خسته نباشید …به نظرتون برای منی که بدنی مزومورف دارم قبل و بعد تمرین گینر بخورم که ۵۰%درصد پورتیین و ۵۰%کربوهیدات داره خوب باشه به گفته شما درسته حرفم ???

 8. امیر رضوی گفت:

  سلام.لطفا منظور از مصرف مثلا ۲۰ گرم پروتئین رو توضیح بدید.
  برای من که از مکمل استفاده نمیکنم ینی نمیشه؟معادل مصرف چقدر عدس یا پودرمکمل گیاهی (ک توضیح دادید توی یه بخش دگ) میشه؟
  ممنون از سایت خوبتون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، توضیحی نداره دوست عزیز، ارتباطی با مکمل هم نداره، در نت سرچ کنید میزان پروتئین مواد غذایی بر حسب گرم را پیدا می کنید

 9. سعید گفت:

  سلام.
  برای افزایش وزنی معادل ۱۰ کیلو، چه مکملی پیشنهاد میشه؟ یکی میگه گین آپ و دیگری میگه کربوهیدرات.
  عده ای هم مگین این دو مکمل اثری بر افزایش حجم و وزن ندارند.
  پیشنهاد شما چیه؟ چه مکملی؟ میخوام چاق بشم.

 10. الهه گفت:

  با سلام
  من بدنساز مبتدی هستم با توجه به اینکه افزایش وزن ندارم و به دنبال عضله سازی می باشم و از مکمل هم استفاده نمیکنم و ترجیح میدم پروتئین را از مواد غذایی دریافت کنم از شما ممنون میشم راهنمایی کنین که چه مقدار پروتئین باید در روز مصرف کنم با توجه به اینکه مبتدی هستم و خانومم. وزنم ۵۳ کیلو، قدم ۱۶۳.

 11. خادم گفت:

  سلام.
  با ورزش بدنسازی اصلا نمیخوام بدنم خطی بشه یا رگ هاش معلوم باشه. فقط میخوام چاق بشم و حجم بیارم. چی مصرف کنم؟ میخوام ۱۵ کیلو چاق بشم و پُف کنم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. گینر و کراتین و گلوتامین و BCAA مفید هستن. با هیچ مکملی ۱۵ کیلو نمیشید. باید حتما رژیم غذایی مخصوص بگیرید.

 12. میلاد گفت:

  سلام. در مطالب دیگتون ذکر شده بود بهتره که حدودا ۲ساعت قبل از تمرین مواد غدایی مصرف بشه ولی نتونستم مطلبی رو پیدا کنم که برای مصرف مواد غذایی بعد از تمرین چه مقدار زمان لازمه. مثلا نیم ساعت بعد از تمرین مناسبه یا زودتر یا اینکه زمان بیشتری باید صبر کرد و بعد مصرف کرد. البته برای کسی که به دنبال اضافه وزنه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیم ساعت بعد از ورزش وعده پر پروتئین با مقداری کربو مثل شیک پروتیئن یا یه غذای سبک پروتئین دار و در زمان دو ساعت بعد تمرین وعده اصلی مصرف کنید.

 13. 33 ساله گفت:

  درود.
  مربی گفته بلافاصله بعد از تمرین گلوتامین مصرف کنم. سپس پروتئین وی گلد استاندارد رو با کراتین میکس کرده و یک ساعت بعد از تمرین بصورت همزمان استفاده نمایم.
  نظر کارشناسی شما؟
  ۳۳ ساله ام و قدم ۱۷۸ هست و وزنم ۸۹ کیلو.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خوبه اما فاصله مصرف کراتین و پروتئین رو بیشتر کنید. بعد از گلوتامین یک الی دو ساعت صبر کنید.

 14. سعید گفت:

  از وزنم بسیار راضی هستم و باید عضله سازی را هم تقویت کنم. بنظر شما پروتئین وی گلد استاندارد مصرف کنم یا پرو گینر که ۶۰ درصد پروتئین داره؟
  راستی عضله ساز ترین مکمل برای من که وزنم عالیه و دیگه نمیخوام افزایش وزن داشته باشم چیه؟ از این به بعد فقط عضله و عضله.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چون نیازی به افزایش وزن و افزایش حجم ندارید bcaa مصرف کنید کفایت میکنه.

 15. Khadem گفت:

  وقت بخیر.
  چه مکملی مخصوص عضله سازی است؟ بعضی ها میگن Bcaa و بعضی ها میگن کراتین. عده ای هم مگین فقط پروتئین وی.
  کدومش درست تره؟ راستی اصلا نیازی به افزایش وزن ندارم. فقط ماهیچه و عضله کم دارم.
  ضمنا بگید چه مدت مصرف کنم و چقدر؟
  مرد ۳۲ ساله

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام زمان مصرف مکمل و نوع مصرف به هدف شما بستگی داره. برای عضله خطی و خشک bcaa و برای عضله با حجم زیاد گینرها، کراتین+گلوتامین و …

 16. توانا گفت:

  جالب بود مطلبتون . مرسی

 17. ss گفت:

  ممنون از سایت خوب تون.
  قد من ۱۸۰ هست و وزنم ۹۱ کیلو هست. بنظر میاد چند کیلو اضافه وزن دارم بخصوص در ناحیه شکم.
  چه مکملی باعث میشه که هم ماهیچه سازی ام رو حفظ کنم و هم چند کیلو وزنم رو کم کنم؟ با تشکر

 18. Mohsen گفت:

  سلام.
  کدام گروه را برای بیشتر ساختن عضله پیشنهاد می کنید؟
  ۱- استفاده از گلوتامین و کراتین
  ۲- استفاده از آمینو و BCAA
  ۳- مصرف پروتیئن وی.
  مورد یا ترکیب بهتری هم برای این هدف هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کلاً با آمینو و استروئید و آنابولیک ها مخالفم. اما بستگی به هدف و نوع برنامه و سطح تمرین فرق میکنه. اگر خواستار حجم هستید وی و اگر خواستار عضله خطی هستید bcaa. کراتین و گلوتامین هم به شما حجم میدن اما بعد از قطع مصرف حجم کسب شده از بین میره.

   • Mohsen گفت:

    بازم سلام.
    اینجوری بگم که من از بدنهای خطی با رگهای بیرون زده خوشم نمیاد و مایلم بدنی مثل ورزشکاران کُشتی کَج داشته باشم که بزرگ و حجیم و چهار شانه هستند.
    پس با این حساب چون من خواستار بدنی درشت و کمی عضلانی هستم باید برم سمت Whey. درست متوجه شدم؟
    ازتون ممنونم.

 19. محمد گفت:

  سلام من هفته ای سه روز میرم باشگاه میخاستم بدونم کراتین و وی رو چجوری مصرف کنم ؟ یعنی اون سه روزی که نمیرم هم بخورم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. طبق نتایج چند تحقیق مختلف ترکیب کراتین و وی نتیجه خوبی میده مخصوصا اگر وعده بعد از تمرین به صورت شیک ترکیبی مصرف بشه. در طول دوره مصرف مکمل در روزهای استراحت هم باید ادامه داشته باشه و قطع نشه

 20. Mohsen گفت:

  سلام. کدام ترکیب برای داشتن بدن بزرگ و عضلانی حجیم بهتره؟
  گلوتامین با کراتین؟
  Bcaa با Whey؟
  Bcaa با گینر?
  یا ترکیب بهتری هم سراغ دارید؟

 21. taha گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون من یک مبتدی هستم و۳ جلسه در هفته بدنسازی میکنم آیا من هم باید روزانه این مقدار مکمل و پروتئین مصرف کنم یا فقط روزهای بدنسازی کافیه؟؟

 22. بدن گفت:

  سلام ممنون از اینکه پاسخ میدید
  من گینر دلمو زده طعم شکلاتی و وانیلش
  خلاصه الان وانیلش رو دارم به خاطر اینکه مزش عوض بشه با چهار عدد بیسکوییت ساقه طلایی و یک عدد موز و نصف اسکوپ گینر با هم میکس میکنم به نظر شما این مشکلی داره؟

 23. محسن گفت:

  درود.
  کراتین و Bcaa؟ یا کراتین و Whey؟
  کدامیک برای عضلات بزرگ داشتن بهتره؟ ضمنا تمریناتم همیشه حجمی است.

 24. صبا گفت:

  سلام تشکر بابت اطالاعات مفیدتون
  برای خانمهایی که قصد کاهش وزن دارن مقدار مصرف کربوهیدرات و پروتیین چقدر باید باشه
  مثلا من ۸ کیلو کم کردم و میخوام ۵ کیلو دیگه هم کم کنم ورزش هم سه روز در هفته میرم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *