چه عواملی در افزایش قد یا کوتاهی قد تأثیر دارند؟

تلگرام

مسئله قد بلند بودن آنقدر  پُر اهمیت شده که کودکان یا نوجوانانی که قد کوتاهی دارند، حاضرند برای افزایش قد دست به هر کاری بزنند. تبلیغات سود جویانه و باورهای غلط نیز در این میان متأسفانه از واقعیت ها طرفدار بیشتری دارد، مانند طب سوزنی یا کفش‌ها و صندل های مخصوص مغناطیسی، انرژی‌ درمانی یا بعضی چسب‌ها و داروهای گیاهی. در مطلبی با عنوان با راه های افزایش قد آشنا شوید، می توان گفت به طور کامل در این خصوص توضیح داده ایم. اما در این مطلب از جنبه های دیگر به موضوع رشد قد و عوامل اثر گذار بر آن اشاره می کنیم.

چه عواملی در افزایش قد یا کوتاهی قد تأثیر دارند؟بسکتبال و والیبال باعث افزایش قد می شود

اگر همین عنوان را از اطرافیان بپرسید، معمولا" بیشتر آن ها  تأیید می کنند که بسکتبال و والیبال می تواند باعث افزایش قد شود. اما در واقع چنین چیزی به هیچ عنوان صحت ندارد و این دو رشته ورزشی به طور مستقیم ارتباطی با افزایش قد ندارند. تنها علتی می تواند باعث شود برخی باور داشته باشند که بستکبال و والیبال باعث رشد قد می شود، حضور ورزشکاران قد بلند در این رشته است.

ورزش های خوب و ورزش های بد برای رشد قد

از ورزش کردن به عنوان یک عامل برای تحریک هورمون رشد نام برده می شود. پس می توان گفت خود ورزش کردن می تواند در رشد قد تأثیر داشته باشد. اما چه زمانی ورزش باعث رشد قد می شود؟ و آیا واقعا" می تواند به رشد قد کمک کند؟ عامل اصلی و تعیین کننده رشد قد، ژنتیک است. یعنی میزان قدی که هر فرد به آن دست پیدا می کند توسط ژنتیک او تعیین شده است، این مقدار یا بر اساس قد پدر و یا قد مادر است و در موارد دیگر میانگین قد پدر و مادر مقدار قد فرد را تعیین می کند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

در خصوص تأثیر ورزش بر رشد قد دو موضوع را می توان مطرح کرد؛ ورزش کردن با تحریک ترشح هورمون رشد به کمک ژنتیک فرد می آید تا بتواند آن را به مقدار قد تعیین شده برساند. مورد دوم این است که برخی معتقدند ورزش در طول دوره رشد می تواند تا حدود ۵ سانتی متر بر رشد قد بیافزاید. والدین باید برای انتخاب ورزش مناسب کودکشان به خوبی دقت کنند چرا که ورزش های سنگین می تواند به صفحات رشد آسیب برساند و رشد طولی استخوان ها را متوقف کند. مثلا" یک کودک یا نوجوان که می خواهد قد او افزایش یابد، روزی چندین پرش متوالی را انجام می دهد، چنین کاری نه تنها به رشد قد او کمک نمی کند بلکه می تواند باعث آسیب به صفحات رشد شود.

مطلب مرتبط: آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

بلوغ زودرس و چاقی باعث توقف رشد قد می شود

قد نهایی هر فرد در کنار مسئله ژنتیک به شروع زمان بلوغ نیز بستگی دارد. هر چه دوره بلوغ دیرتر شروع شود، صفحات رشد نیز دیرتر بسته می شوند و فرصت کافی برای افزایش طول قد و رسیدن به حداکثر قد ژنتیکی وجود خواهد داشت. عامل مهم دیگری که در بلوغ زودرس تأثیر دارد، چاقی است که با افزایش قد نیز در ارتباط است. نتایج برخی تحقیقات بیانگر آن است که چاقی باعث بلوغ زودرس خصوصا" در دختران می شود که نتیجه آن بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد قد خواهد بود. والدین حتما" به این نکته توجه کنند چنانچه علائم بلوغ در فرزندشان زودتر از موعد مقرر شروع شد، حتما" به پزشک مراجعه کنند.

چون قدم کوتاه است، پس در هر سنی که باشم، باید هورمون رشد تزریق کنم!

هر فردی که قدش کوتاه باشد، معلوم نیست که واقعا" به علت کمبود هورمون رشد باشد. دلایل متنوعی برای کوتاهی قد وجود دارد که یکی از آن ها کمبود هورمون رشد است. ممکن است هورمون رشد به حد کفایت تراوش شود و غلظت آن در خون کافی باشد ولی در سلول‌های هدف، مقاومت وجود داشته باشد (نشانگان لارون). مورد دیگر اینکه هورمون رشد فقط تا زمانی مؤثر است که صفحات رشد بسته نشده باشد.

اگر صفحه رشد بسته باشد و بلوغ استخوان‌ها و سن استخوانی تمام شده باشد، مانند فشار وارد آوردن به در بسته است و هیچ اثری ندارد. صفحات رشد اغلب با پایان دوران بلوغ، بسته می‌شوند و رشد آن ها تمام می‌شود. خلاصه این که اگر هورمون رشد بدون دلیل علمی استفاده شود نه تنها مؤثر نیست بلکه با عوارض و اثرات جانبی جبران ناپذیری همراه خواهد بود.

در پایان

هر اقدامی که در جهت افزایش قد صورت می‌گیرد، باید در فاصله زمانی باشد که صفحه رشد بسته نشده است. صفحه رشد در دختران در بین ۱۵ تا ۱۶ سالگی و در پسران بین ۱۷ تا ۱۸ سالگی بسته شده و بعد از آن امکان رشد طولی استخوان‌ها وجود ندارد.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۳۲ نظر

 1. erfan گفت:

  ببخشید دوباره مزاحم میشم
  داداش مثلا راه داره تا ۱۰ سانت بلند شه ؟؟؟

 2. nzanin گفت:

  سلام دختری ۱۳ساله هستم وقدم ۱۶۳سانتی متر است و۸۵ کیلوگرم هستم امکانش هست درپایان رشتم ۱۷۵ بشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. رشد قد تحت کنترل وراثت و ژنتیک است و اصلا مشخص نیست چقدر رشد خواهید کرد. اما دکتر با عکسبرداری از صفحات رشد میتونن نظراتی در این مورد بدن.

 3. علي گفت:

  سلام
  پسری ١۵ساله هستم قدم ١۶٨
  این قد نسبت به سن مناسبه؟

 4. سینا گفت:

  سلام پسری ۱۵ ساله هستم و قدم ۱۷۳ می باشد آیا قد من مناسب است ؟ و انجام حرکات کششی می توان باعث افزایش قد شد.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله خیلی هم مناسب است، انجام حرکات کششی یا کلاً ورزش روی ترشح هورمون رشد تأثیر داره و  این در سن رشد خوبه اما نمی توان گفت حتماً نقش دارند

 5. محمدعلی اميری گفت:

  سلام ببخشید رشد قد هر فرد ازچه زمان تا چه زمانی ادامه دارد؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای دختران تقریبا از ۹ – ۸ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه داره هر چند بعضی از دختران ممکنه تا ۱۸ سالگی رشد قد رو تجربه کنن. برای پسران تقریباً از ۱۰ سالگی شروع شده و تا ۱۸ سالگی ادامه داره و برخی ممکنه تا ۲۰ سالگی رشد قد رو داشته باشن.

 6. سینا گفت:

  سلام خدمت مسئولین سایت من ۱۶ سال سن دارم و قدی حدود ۱۸۵ دارم با توجه به اینکه در حال حاضر از قدم راضیم راهی وجود داره تو همین قد بمونم ؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، متأسفانه اگر راهی هم وجود داشته باهش ما اطلاع نداریم، اما رشد در اواخر بلوغ کاهش پیدا می کنه

 7. Sepi گفت:

  ایا ورزشه بکس میتونه تاثییر مثبت روی قدم بزاره?
  لطفا راهنمایی کنید چه کارایی برای رشد قد مفیده

 8. alireza گفت:

  سلام‌پسری هستم ۱۶ساله قدم حدود۱۶۷هست راهی هست قدم بلند بشه ممنون

 9. محمد گفت:

  سلام محمد هستم ۱۵سالهوقدم۱۷۵هست آیا راهی هست که قدم ۱۸۰یابیشتربشه

 10. زيبا گفت:

  سلام من ١٧سالم قدم نسبت به هم سنین م بلندتر است یعنى دیگه نمى خواهم بلندترین شم و میشود که قدم یک چند سانتى کوتاه تر بشد لطفا نظر مناسب برم بتین

 11. زيبا گفت:

  سلام آیا إمکان دارد کسانى که قد شان نسبت به هم سنین شان بلندترین است پایین تر شود یعنى قد خود را توسط ورزشى پایین تر کنند نظرت چیست

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. خیر. فقط در دوران کهنسالی به دلیل تحلیل مفاصل و بافت های بین مفصلی مثل دیسک بین ستون فقرات امکان داره کمی قد کوتاه تر بشه.

 12. مینا گفت:

  سلام.دختری ۱۷ساله هستم وقدم تقریبا ۱۷۴هستش…چکار کنم کوتاه تر بشم؟؟اصلا دوست ندارم!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. همه در تلاش هستن قدشون به اندازه قد شما برسه. راهی برای کوتاهی قد نیست مگر عمل جراحی و بریدن استخوان ها. قطعاً همچین چیزی نمیخایید.

 13. مجیب گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون میخواستم بدونم من هحده سالمه چاقم آیا چاقی تاثیری برکاهش قد دارد؟

 14. زهرا گفت:

  سلام دختری ۱۴ساله دارم که امسال وارد ۱۵سال میشود با توجه به قد اعضای خانواده که کوتاه هستن و قد دخترم۱۵۹هست قدش کوتاه است؟

 15. علی مولوی گفت:

  سلام ببخشید…من بهمن سال ۹۴، ۱۶۲ بودم اما الان که مهر ۹۵ هست ۱۷۱ ثانت قدمه و چهارده سال و سه ماه دارم…پدر من ۱۹۱ ثانت داره که بین دوتا برادراش از هردوتاشون کوتاه تره…رشته ورزشی من والیبال هست..بنظر شما حداقل و حداکثر قد من چند هست

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قد شما در حد متوسط هست و هنوز جای رشد دارید. اینکه چقدر رشد قد خواهید داشت اصلا مشخص نیست اما با توجه به قد و سن و اینکه در حد متوسط جامعه هستید تصور نمیکنم به اندازه پدرتون قد کنید. هر چند قد اصلا قابل پیش بینی نیست.

 16. علی مولوی گفت:

  ببخشید با توجه مطلبی که در متن قبلی نوشتم قدم مناسبه برای سنم؟؟(مادرم ۱۶۵-پدرم۱۹۱)

 17. صادق گفت:

  سلامـ.من ۱۵سالمه وقدم ۱۸۵ ورزش تخصصیه منم والیباله و قدم ک نسبت ب پستم تو والیبال ک پشت خط هستم کوتاهه و چند وقتیه ک بدنسازیه والیبال رو زیر نظر یه مربی انجام میدم .پدرم قدش ۱۸۳ و مادرم هم کوتاهن.ب نظرتون حداکثر قدم چقد میشه؟

 18. علیرضا گفت:

  سلام من پسری ۱۵ساله هستم قدم ۱۶۶ و وزنم ۸۵ میخواستم بدونم با لاغر شدن قدم بلند تر میشه به بلوغ هم رسیدم

 19. sahar گفت:

  سلام من ۱۹سالمه و قدم ۱۵۰هست ایا قدم نسبت ب سنم کوتاهه؟البته از سمت پدرم همه قداشون مثل منه حتی پدرم و بستگانش فک میکنم ارثی باشه اینم بگم ک من از ۱۰سالگی رزمی کارکردم و میگن قدت بخطر رشتت سوخته میترسم برای ورود ب دانشگاه بخاطر قدم قبولم نکنن چون میگن باید ۱۵۸باشی راهی هستش ک کمکم کنه؟

 20. sahar گفت:

  البته اینم بگم که برای رشته تربیت بدنی گفته شده باید قدت ۱۵۸بالاتر باشه برای همین گفتم میترسم قبولم نکنن

 21. سید مجتبی گفت:

  سلام. ۲۵ ساله هستم . آیا تناسب اندام روی قد تاثیر گذار است؟ قد فعلی من ۱۷۸ است ولی در سال قبل تا امسال از نظر دید مردم انگار قدم کوتاه شده ولی هیچ تغییری نکرد ولی از نگاه انگار کوتاه شدم . علتش چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این سن تأثیر منفی روی قد نمیذاره، نگاه مردم مهم نیست مهم میزان قد شماست نه چیزی که مردم می بینند

 22. غزل گفت:

  سلام من مرداد۱۸سالم کامل میشه قدم تقریبا۱۷۵ دوس دارم۱۰سانت کوتاه ترشم ورزشی یا قرصی وجود دارد ک باعث کوتاه شدن قد شود اگه نیس میخواسدم بدونم با عمل جراحی ک با بریدن استخوان پا صورت میگیره مشکلم حل میشه …ولی مشکل اینکه ناحیه کمر نسبت ب پا ک بریده میشه بزرگ تر نشون داده میشه و همچنین دست ها ضایع نیس؟!ی سوال دیگه هزینه این عمل چقدر هس؟

  • رامیار نجفی گفت:

   همه از خداشونه قدشون رشد کنه. اولاً قرص، دارو یا روشی وجود نداره که شما رو کوتاه کنه تنها با عمل جراحی میشه که به دلیل عوارض و درد و مشکلات بعدی اصلاً توصیه نمیشه

 23. احسان گفت:

  سلام. احسان هستم و والیبال بازی میکنم و پستم اسپکر قدرتیه. من به دلیل پستم باید پرش زیادی داشته باشم. میخواسم بدونم تمرینات افزایش پرش روی رشد قد تاثیر منفی میزاره؟ در ضمن من ۱۵ سالمه قدم الان ۱۸۰ هست و میخواستم ببینم چه تمرینات انجام بدم که تا بسته شدن صفحات رشدیم قد تا ۲ متر بره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. زمانی ورزش بر روی قد تأثیر منفی میزاره که به هر دلیلی، مثلا، ضربه، فشار خیلی زیاد، شکستگی و …، به صفحات رشد آسیب وارد بشه. شما اگر درست و استاندارد و مطمئن ورزش کنید مشکلی پیش نمیاد. صفحات رشد به صورت ژنتیکی در زمانی بسته میشن و نمیشه هیچ کاری کرد.

 24. Jawad گفت:

  سلام دوست عزیز پهلوانی برای رشد قد ضرر دارد

 25. erfan گفت:

  سلام من ۱۴سال و ۹ماهم هست قدم۱۶۲وزنم هم ۶۰میخواستم ببینم قدم نسبت به سنم خوبه یا کوتاهم؟؟

 26. مسعود گفت:

  سلام من ۱۳سالمه و ۱۸۵قدم هست برای ایست رشد قد چیکا کنم لطفا بگید

 27. مهیا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و قدم ۱۷۱ هستش میخاستم کوتاهتر بشم.ایا نوشابه تاثیری داره؟؟!

 28. فرزان گفت:

  سلام خسته نباشین …من ۱۹ سالمه و قدم ۱۶۸ استش راهی وجود داره با تغذیه مناسب و ورزش کششی قدم افزایش پیدا کنه البته قد پدر بلند و قد مادرم کوتاه هستش لطفن جواب بدین بدجور درگیر این مسعله ام …البته اگه دارویی هست نیز معرفی کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *