علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست؟

علت صدای مفاصل چیست؟

 ثبت نام دوره کاهش وزن

برای بسیاری از ما در طول روز ممکن است صدا های متفاوتی از بعضی از مفاصل بدن شنیده شود .در حین راه رفتن، یا بعد از نشستن طولانی بخواهیم بلند شویم، و یا حتی هنگام انجام فعالیتی. گاهی این صداها شبیه تقه هستند. گاهی بصورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند. حتی ممکن است نگران این باشید که آیا این وضعیت طبیعی است یا غیر طبیعی؟ و شاید برایتان سوال بوده که این صدا چیست؟ از کجا می آید؟

صدا در مفاصل

اگر می خواهید علت صدا در مفاصل را بدانید با همراه شوید

عینک ربین اصل

باید بدانید که صدا در مفصل علامت نگران کننده ای نیست ، مگر اینکه ضربه ای به آن وارد شده باشد،شاید از شنیدن این پاسخ تعجب کنید! در کل اگر این صدا همراه با احساس درد باشد بیماری است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا با بررسی مفصل مشکل احتمالی را دریابد . چون ممکن است علت آن عوامل مختلفی مانند ساییده شدن نسوج نرم اطراف مفصل روی برجستگی های استخوانی، ضایعات منیسک، ضایعات غضروفی و یا رباط ها ی اطراف مفصل باشند.( به نقل از "دکتر محسن توکلی") در صورتی که بدون درد باشد بیماری نبوده و نیاز به درمان ندارد.

تئوری های مطرح شده در خصوص علت این صداها:

آزاد شدن گاز : مفصل دارای مایعی است که می تواند تولید گاز نماید و آزاد شدن این گاز صدایی مانند ترکیدن بادکنک ایجاد می کند.

حرکت تاندون:

وقتی مفاصل حرکت می کنند وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر می کنند. این تغییر وضعیت موجب می شود تا آن ها از روی برجستگی های استخوانی اطراف مفصل عبور کنند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل ،هر کدام از این تاندون ها یا لیگامان ها ممکن است بار ها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد می کنند. این صدا ها ممکن است به توسط فرد حس شده و یا حتی دیگران هم آن را بشنوند. همچنین با حرکت کردن مفصل، در بعضی حالات، لیگامان های اطراف آن بشدت کشیده می شوند و این کشیدگی ممکن است صدا ایجاد کند.

سطح ناصاف مفصل:

در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.شایع ترین علت این صدا ها مالش یک وتر بر روی وتر دیگر یا یک رباط است. وقتی هنوز جوان و در حال رشد هستید، وترها، رباط ها، و استخوان ها به نسبت های متفاوت رشد می کنند، و بدن نوجوان ممکن است گاه گاه صدا کند. با بالا رفتن سن و نازک شدن غضروف های اطراف مفاصل، رباط ها و وترهای مفاصل بر روی هم مالیده می شوند و صدا می کنند.

خبرگزاری ایسنا دکتر خرمی، ارتوپد: علت این صدا ها ،خصوصا" صدای زانو، ضعیف شدن غضروف حد فاصل بین استخوان ها است.این غضروف ها حرکت عضلات را راحت تر می کند. اگر به هر دلیلی غضروف ضعیف شود، استخوان ها سایش پیدا کرده و صدا در زانو تولید می شود. برای پیشگیری از بروز صدا در زانو باید فشار بر زانو را کاهش داد. با کم کردن وزن، صدا در زانو تا ۵۰ درصد کم میشود. توصیه میشود از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری کرده و بیشتر کارهای روزمره را به صورت ایستاده انجام دهیم. پیاده روی در زمینهای صاف، بدون مانع، مستقیم و نرم دویدن بسیار موثر است.

اگر مفصلتان نرم است، دلیل دیگری هم برای صدای آن وجود دارد: وترها و رباط ها درازتر و کشسان تر از معمول اند و مفصل بیش از حد حرکت می کند و صداها بیشتر می شود. اغلب مردم به طور معمول در دوران رشد، نرم مفصل هستند.غیر از مالش رباط ها و وترها بر یکدیگر، تنها دلیل دیگر پیدایش ناگهانی حباب های نیتروژن در بافت های مفصل در هنگام حرکت است، که انگار تعدادی دانه های ریز در مفصل قرار دارند.

دکتر علی دیانت، فوق‌تخصص ارتوپدی در گفتگوی با ایسنا ،تاکید کرد:‌مایع مفصلی که برای نرم کردن مفصل جهت حرکت و تغذیه آن در میان مفاصل وجود دارد چنانچه به دلایلی کم یا زیاد باشد سبب ایجاد صدا ،هنگام خم و راست کردن آن ها می‌شود .

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مفصل آسیب دیده شروع به صدا کردن بکند، پزشک با عکس برداری از آن احتمال شکستگی را بررسی می کند. در غیر این صورت، کار خاصی لازم نیست بکنید اما اگر صدا کردن مفصل به دنبال زمین خوردن یا وارد شدن ضربه ای به آن شروع شده است حتما باید به پزشک مراجعه کنید.در بحث پزشکی نیز ،مواردی از قبیل " کندرومالاسی کشکک" و " گیر کردن تاندون" ازدیگر علل مهم صدا دادن مفصل ران و زانو است.

کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده میشود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد. درمان این بیماری همان درمان های عمومی درد زانو و تقویت عضلات چهارسر ران است.(ایران اروتوپد،دکتر مهرداد منصوری(

گیر کردن تاندون از علل مهم صدا دادن مفصل ران در حین حرکت و راه رفتن است

یکی از علل احساس صدا در مفصل ران و لگن گیر کردن باند ایلیوتیبیال یا تاندون ایلیوپسواس بر روی برجستگی های استخوانی لگن است. این بیماری را "مفصل ران صدادار" یا Snapping hip میگویند.

علائم لگن صدا دار چیست؟

مهمترین علامت این بیماری احساس تقه یا شنیدن صدا در حین حرکت مفصل ران است. این صدا ممکن است در مناطق متفاوتی از لگن احساس شود. وقتی که علت ایجاد کننده صدا حرکت باند ایلیوتیبیال بر روی تروکانتر بزرگ باشد صدا در سطح خارجی لگن احساس میشود و وقتی که علت در حرکت تاندون ایلیوپسواس بر روی لبه جلویی لگن باشد صدا در جلو و داخل لگن حس می شود.صدا و احساس تقه ممکن است با یا بدون درد باشد. در مواردی که بیمار درد دارد این درد معمولا در حین فعالیت های بدنی شدیدتر می شود.

گاهی اوقات بیمار احساس می کند مفصل ران وی در میرود و یا جابجا می شود. در این موارد بیمار احساس می کند مفصل ران وی ناپایدار است. این احساس در واقع به علت حرکت تاندون بر روی برجستگی استخوانی بوده و در رفتگی واقعی در کار نیست. هر بار که تاندون از روی برجستگی استخوانی رد می شود این عبور با گیر کردن همراه است بنابراین حرکت بصورت پرشی خواهد بود و بیمار این حرکت ناگهانی و پرشی را در رفتگی تعبیر می کند.(ایران ارتوپد،دکتر مهرداد منصوری)

گردآوریelmevarzesh.com 

به اشتراک بگذارید :
تلگرام

مطالب مشابه

۲۳۱ نظر

 1. yasin می‌گه:

  سلام من از بچگی مچ پام تق تق میکنه.وقتی مچ پا رو پایین میبرم تق میکنه وقتی هم از پلهه بالا میرم هیچ مشکلی هم برام پیش نیامده میخاستم بدونم در سنین بالاتر مشکل ساز میشه؟

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، بستگی به علت آن دارد، شاید فقط جابجای رابط ها باشد، بهتر است این موضوع را با پزشک در میان بگذارید

 2. نصیری می‌گه:

  لطفا.زانوپای راستم سایبده وباتجویزدکترکپسول غضروف ساز می خورم ومچ پام ورم دارد لطفاراهنمایی کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام دوست عزیز. با آرزوی سلامتی برای شما. باید عرض کنم مورد شما کاملا پزشکی است و ما نظر ندهیم بهتر است. در صورت نیاز به ورزش می توانید با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید.

 3. منوری می‌گه:

  سلام
  ازدوروز راه میرم حس میکنم کمرم تق تق میکنه چه کنم و علت چیست؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   اگر این صدا همراه با درد است به دکتر مراجعه کنید. تقویت عضلات شکم و کمر، استفاده از کفش مناسب و گرم کردن بدن قبل از ورزش و پیاده روی ضروری است.

 4. somayhe می‌گه:

  سلام ازنوجوانی مچ پام تق تق میکنه هرچه سنم بالاترمیره بیشترمیشه فقط مچ پای چپم اینجوری .نمیدونم واسه خوب شدنش چیکارکنم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای یکبار به دکتر مراجعه کنید. ممکن است با افزایش سن وضع بدتر شود هرچه زودتر علت آن مشخص شود بهتر است. بعضی مواقع ضعف بافت نرم اطراف مفصل باعث این سر و صدا می شوند با حرکات ورزشی و تقویت عضلات برطرف خواهد شد.

 5. میثم می‌گه:

  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه وزن ۵۰ بدنسازی کار میکنم هنگام گرم کردن پاهام صدا میده و راه رفتن ولی بدون درد میخواستم بدونم علتش چیه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   برای اطمینان با پزشک مشورت کنید اما این صداها اگر با درد همراه نباشد مسئله مهمی نیست. ضعف عضلات و بافت نرم اطراف مفاصل می توانند دلیل این صداها باشند. مصرف مواد مغذی سالم و ورزش منظم را در دستور کار قرار دهید.

 6. Amir می‌گه:

  سلام من یه کم ستون فقراتمو کش میارم یا عمیق نفس میکشم از بالا تا بایین صدا میخوره دردم ندارم کاری میشه کرد؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   اگر این صداها با درد یا محدودیت حرکتی همراه نیست مشکل خاصی وجود ندارد. اما برای اطمینان خاطر خودتان به پزشک مراجعه کنید.

 7. alireaza می‌گه:

  سلام ببخشید بازو وکتفم چند روزی میشه صدای تق تق میده بدون درد ،ولی پشتم کم درد میکند میشه بگید چیکار کنم ، من جای هستم که نمیتونم به متخصص اش مراجعه کنم تشکر

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، متأسفانه ما در مواردی که مربوط به دانش پزشکی باشد دخالت نمی کنیم، بهتر است از طریق پزشک پیگیری کنید

 8. ارش می‌گه:

  با عرض سلام خسته نباشید،من داخل ورزشم زیادی ضربه میخورم ۱۵ سالمه و زانوی چپم جدیدان بعد استراحت طولانی مثل خوابیدن بعد بیدار شدن صدای خرت خرت زیادی میده فقط یک بار نه تقریبا همیشه بعد استراحت این مشکل دارم تا ۴ پنچ بار زانومو باز بسته نکنم خوب نمیشه و اصلا هم احساس درد نمیکن.حالا طبیعیه من همیشه اینطورم یا خیر،ممنون میشم پاسختون رو اگر امکان داشت به ایمیلم ارسال کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   این صدا زمانی نگرانی ندارد که همراه با درد یا قفل شدن مفصل نباشد. اگر مفصل شما قفل شده و به سختی باز و بسته می شود لطفا به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

 9. لیلا می‌گه:

  سلام چند روز کمرم درد میکنه صدایی نداره شایدیکبارخرت خرت کرده اونم موقعی که تورختخواب جابجامیشدم.دلیل کمردردم چیه دوسال پیش ام ار ای کردم زیادمشکل جدی نبود الان دوباره ام آر آی نیازه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   بعضی از کمر دردها مربوط به عادت های بد زندگی است. بد خوابیدن، بد نشستن، بد راه رفتن و غیره. اگر با اصلاح روش زندگی هنوز هم درد کمر داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و دوباره عکسبرداری انجام دهید. از دو سال پیش تا الان ممکن است هر اتفاقی افتاده باشد.

 10. S می‌گه:

  سلام.
  من خیلی پیاده روی میکنم و شغلم هم ساختمونیه .شب عید خیلی به خودم فشار اوردم.احساس درد تو کمر و باسن داشتم ولی میشد تحمل کرد.چند روز استراحت کردم و دوباره کار کردم .بعد اون احساس درد شدید تو باسن سمت راست و کمر داشتم.الان ۲ روزه تمام مفاصل بدنم صدا میده و صبحا که از خواب بیدار میشم تو زانوهام این صدا با درد همراهه.ولی راه که میرم کم کم دردش میخوابه و فقط صدا میده.احساس میکنم تو کل بدنم حباب جرکت میکنه از مفاصلم میزنه بیرون.تحرک داشتنی کمر و باسنم شدیدا درد میکنه و خوابیدنی زانوهام.
  قراره پس فردا که دفترچم اعتبار خورد برم دکتر .شما نمیتونیدیه تشخیص کلی بدید از نگرانی دربیام؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   حتما به دکتر مراجعه کنید. دلایل مختلفی از جمله، گرفتگی و اسپاسم عضلات، آسیب های مهره و دیسک ستون فقرات ممکن است باعث این عوارض شوند. هرچه زودتر تشخیص و درمان صورت گیرد بهتر است.

 11. سپیده می‌گه:

  سلام خدا قوت و وقت بخیر..
  من دختر ۲۱ ساله هستم که تقریبا ۲ساله بدن سازی کار می کنم، ولی تمام این مدت هردو سمت لگن من وقتی که پاهامو تو شکم جمع کنم و میخوام پایین بیارم صدای بلندی میده، با درد همراه نیست ولی یکم نگرانم میکنه، میخواستم از شما راهنمایی بگیرم، ممنون از وقتتون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   اگر این صدا همراه با درد و محدودیت حرکتی مثل قفل شدن اتفاقی نباشد مشکلی نیست. برای اطمینان خاطر می توانید با پزشک مجرب و فیزیوتراب متخصص مشورت کنید.

 12. هاله می‌گه:

  سلام. من به تازگی خیلی وفتها وقتی راه میرم مفصل ران در لگن همین ثدای ترق ترق را می ده. من دیسک ۴-۵ هم دارم. گاهی تو مهره های کمرم هم تق تق دارم. متاسفانه باردارم و نمی تونم MRI بگیرم. به نظرتون مشکل خطرناکی می تونم داشته باشم؟ آیا بیماری پیش رونده ای است که تا آخر بارداری نباید صبر کنم؟ نمی خوام مادر ناقصی باشم. خیلی درگیری ذهنیم بالاست و متاسفانه دکتر هم که رفتم درست حرف نمی زنندکه حداقل بفهمم خطرناکه یا نه!!؟؟؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام

   اگر شما در قسمت مهره های کمری، ران، جلو و داخل ران، پشت پا و زانو و پایین تر درد دارید، این درد می تواند نشانه آسیب مهره های کمری باشد. بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. با معاینه فیزیکی می توانند تشخیص عارضه را دهند. اگر مشکلی وجود داشته باشه بهتر است با حرکات تقویتی تا پایان دوره بارداری عارضه را کنترل کنید.

 13. مهداد می‌گه:

  ببخشید امروز تو ورزش زانوم صدا خورد و افتادم صدا همراه با درد الانم نه میتونم خوب پامو دراز کنم نه میتونم جمع کنم.لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 14. mohammad می‌گه:

  برای منم همیچین اتفاقی رخ داده میشه بیشتر تو ضیح بدین ممنون میشم بیشتر از یک هفتس پام درذ میکنه موفع راه رفتن زانوم میچرخه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. درد همراه با صدا در هر مفصلی از بدن باید حتما توسط پزشک متخصص معاینه و معالجه بشه. هر نوع خوددرمانی ممکنه عواقبی بدی داشته باشه. شلی و لقی زانو هم باید توسط فیزیوتراپ معاینه بشه و با حرکات تقویتی توسط فیزیوتراپ درمان بشه.

 15. علی می‌گه:

  سلام من حدود ۱۰جلسه اس بدنسازی میرم و در کنار ورزش بدنسازی حرکت شنا هم میروم الان ۲، ۳روز هنگام حرکت دست راستم صدای تق تق در کتف و شانه میشنوم علتش چی هس و ممکنه بیماری باشه ممنونم
  ناگفته نمونه تو حرکت شنا زیاده روی کردم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر این صدا همراه با درد حین و بعد تمرین است حتما استراحت کنید و به پزشک مراجعه کنید. در غیر اینصورت بهتر است شدت تمرینات رو کم کنید و. تمرینات تقویتی کتف و عضلات اطراف آن با وزنه سبک انجام بدید.

 16. Eziô auditôrë dã frinzè می‌گه:

  سلام من چند وفتی میشه که مچ پام اغلب مچ پای راستم صدایی شبیه شکستن غولنج میده
  وقتی پام روی زمین نیست و روی هوا مچ پام رو تکون میدم صدایی نمیده ولی وقتی روی زمین باشه صدا میده و صداش اذیتم میکنه باید چیکار کنم؟

 17. Eziô auditôrë dã frinzè می‌گه:

  خیر دردی ندارد ولی وقتی میخواهم رو پنجه باستم روی پای چپ حس بهتری دارم

 18. Eziô auditôrë dã frinzè می‌گه:

  ممنون از پاسخ شما
  من وقتی به تمرین فوتبال میرم بعد مدتی صدا قطع میشه ولی وقتی بی تحرک هستم و حرکت میکنم صدا میده

 19. علی می‌گه:

  سلام
  من چند وقتیه بعد اسیب کتفم و استراحت الان دیگه هیچ دردی ندارم و به حالت اول برگشته ولی وقتی دستمو میچرخونم دقیقا دریه زاویه ی خاص یه صدای تقه ی بلند پشت کتفم میده ولی هیچ دردی نداره هزار بار هم بچرخونم هزاربارش صداش بدون درد
  ایااین مشکلی داره؟

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر این صدا بدون درد و محدودیت حرکتی است مشکلی نیست. ولی برای اطمینان خاطر می توانید با پزشک مشورت کنید.

 20. یونس می‌گه:

  سلام.ارنج دست چپ من همیشه صدا میکنه البته لازم به ذکره که من بدن سازی کار میکنم و ان شاءالله اگر خدا بخواد میخوام به صورت حرفه ای ادامه بدم ایا این برام مشکل ساز نمیشه؟؟؟ مرسی

  • کیوان فیروزه ئی می‌گه:

   سلام، در حالت طبیعی نباید اینطور باشه، این صدا دادن هم در طولانی مدت امکان عوارض داره، بهتره با پزشک ارتوپد مشورت کنید

 21. حسین می‌گه:

  سلام .قسمت راست زانوی پای راستم درد خفیف داره.وقتی دراز کشیدم وزانو در حالت ۹۰ درجس ..پا رو که از قسمت ران بلا و پایین میکنم تق تق صدا میده.لطفا راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر این صدا همراه با درد و محدودیت حرکتی است حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پارگی های خفیف، التهاب تاندون یا لیگامنت ها یا کشیدگی ممکنه باعث این درد شده باشه.

 22. فاطمه می‌گه:

  سلام من ۲۴ سالمه چند روزیه مچ دست راستمو ک میخوام تکون بدم البته تکون عادی نه مثلا در یک حرکت آنی مچ دستم وقتی ب چپ و راست میچرخونم دردمیگیره و احساس خرت کردن میکنم البته کاره سنگین گمون نمیکنم کرده باشم و ضربه هم ندیده

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. نیاز به عکسبرداری و تشخیص پزشک داره. بعضی از آسیب ها نیازی به ضربه و کار سنگین ندارن. عامل های زیادی می تونن باعث درد بشن. بهتره با پزشک مشورت کنید.

 23. فاطمه می‌گه:

  وای بیشتر ک نگران شدم یعنی چی میتونه باشه مشکلم؟ دردش زیاد نیس و هر لحظه هم نیس هرزگاهی اونطوری میشه آخه من فعلاً موقعیت دکتر رفتن ندارم ممنون که جواب دادین

 24. مهدی تقوی می‌گه:

  سلام من ۱۶ سالمه و وقتی مچم رو با انگشتان باز میچرخونم صدا میده و حس میکنم ساییده میشه چی کار کنم؟
  و من وقتی تو باشگاه با دمبل و هالتر حرکت جلو بازو میزنم بعد درد شدیدی در استخوان ساعدم احساس میکنم
  لطفا منو راهنمایی کنید مرسی

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. در این موارد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. برای تشخیص دقیق نیاز به عکسبرداری و معاینه بالینی است.

 25. Mohammad می‌گه:

  سلام، پسری ۱۸ ساله هستم و۱۸۵ قد و وقتی از پله ها بالا میرم صدای تق تق بلندی از مچ پام بلند میشه تو پایین آمدن مشکلی ندارم و وقتی دستم رو به مدت پنج دقیقه بدون حرکت میگزارم و بعد حرکت میدم تمامی انگشتانم صدای تق ریزی میدن لطفا راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. این علائم و عوارض نیاز به معاینه تخصصی توسط پزشک متخصص داره. صدا در مچ پا اگر با درد و محدودیت حرکتی همراه نباشه مشکلی نیست اما بازهم بهتره با دکتر مشورت کنید.

 26. مهدیه می‌گه:

  سلام خسته نباشید من دردوران مدرسه خیلی فعالیت های ورزشی ام زیاد بوده ولی الان۲سال دانشگاه میرم
  هیچ فعالیت ورزشی انجام نمیدم شب ها وقت خواب مخصوصا وقتی گرم هست پاهام صدای تق تق میدن ولی دردندارن وقتی یه جای سرد باشن تق تق صدا نمیدن توگرما احساس میکنم کل بدنم تق تق صداا میده وقتی شنا میرم یعنی روی انگشت های دستام بلند میشن کل بدنم تق تق صدا میده بعد دیگه صدا تق تق نمیده علتش چیه کمبود کلسیم هم میشه باشه چون آزمایش گرفتم کلسیم بدن شدیدن کم بود

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. این صداها اگر بدون درد باشه مشکلی نیست و با انجام چند حرکت ساده در طول روز و تقویت کلی بدن تا حد قابل توجهی این صداها از بین خواهد رفت.

 27. فریبرز می‌گه:

  سلام من ۲۳ سالم و بدنسازی کار میکنم هنگام زدن پرس یا بارفیکس از دو طرف کتفم صدای تق تق میاد که بازدن چند حرکت درد میگیره و دیگه نمیتونم حرکت ادامه بدم خواهشا راهنمایی کنید با تشکر

 28. شایان می‌گه:

  سلام
  من از خیلی وقت پیش عادت به قرنج دست و پا و گردن و کمر دارم.بیشترین عادتم گردنم هست و صدا محکم از توش در میاد.حتی بدون اینکه به گردنم فشار بیاد می تونم پشت سرم(ناحیه پشتی جمجه)رو صداشو در بیارم و بعضی وقتا ناخودآگاه اینکارو می کنم(مخصوصا بعد خواب).دستام که چه عرض کنم:مچ دست،و دو بند انگشتا(غیر از وسطی)و آرنچ هم عادت دارم.پاهام کم.مربوط میشه به زانو و انگشتا.کمر هم متوسط.
  چند بار سعی کردم ترک کنم(حتی تا یک هفته کنترل کردم)اما ناخودآگاه دوباره شروع میکردم.
  نمیدونم از لحاظ فیزیکی چه مشکلاتی داره.اما از نظر روانی شاید به خودم لرزش دست و استرس و از این چیزا تلقین میکنم.
  میشه کمکم کنین ببینم چه خبره تو این بدن ناشناخته ک ندانسته خودمو بیمار نکنم.
  مرسی از حضور و پاسختون.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. پیشنهاد میکنم تمرینات مقاومتی و قدرتی انجام بدید. اینطوری بافت نرم کل بدن تقویت میشه و مفاصل رو محکم در بر میگیرن. راه دیگه اینکه باید خودتون رو کنترل کنید و رژیم غذایی کامل داشته باشید. یعنی آب، میوه و سبزیجات و مابقی غذاها رو کامل مصرف کنید.

 29. شایان می‌گه:

  سلام
  در اول خوابم(چرت سنگین و کمی قبلترش)یدفعه پام یا دستم پرت میشه.بعضی وقتا قبلش متوجه می شوم اما بازم میپره(انگار من هیچکارم).خودم اینطور به خودم گفتم ک حتما بخاطر استرس دوری خانواده و از این چیزاس ک باعث میشه همون وقتا یه خواب کوتاه ببینم و یدفعه مثلا تو خواب میخام پا رو پله بزارم ک پام نمیرسه و طبیعیه ک یه شوک وارد میشه و پا محکم میخوره پایین.همین شوک میره تو پام و همون موقع خواب به یه طرف پرت میشه(انگار میخاد حالا ک پا رو پله نرفته خودش نیوفته).خیلی سخت شد آخه خواب دیدن و عکس العمل واقعی باهمه.
  میشه راهنمایی کنین چطور میتونم ازش خلاص بشم.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. این حرکات در خواب طبیعیه و به این دلیل است که بدن کاملاً به خواب نرفته. یه نکته جالب هست اگر بدن حین خواب شبانه به خواب نره تمام رویاها و خواب هایی که میبینیم رو انجام میدیم. به زبان ساده تر هنگام خواب شبانه اعصاب بیدارن و ما خواب میبینیم و بدن خوابه و از پیام های عصبی پیروی نمیکنه. اگر این طور نمیشد همه ما وقتی خواب دعوا یا دویدن یا حرف زدن میبینیم عین همون حرکات رو انجام میدادیم.

 30. رسول می‌گه:

  درود و خسته نباشید خدمت شما؛
  ببخشید یه سوالی ازتون داشتم من ۱۹ سالمه و برخی از مفاصلم گاهی اوقات صدا میکنن کتفم رو وقتی به صورت دایره ای حرکت میدم صدای “تق” میده و همچنین زانوهام وقتی به حالت بشین پاشو عمل میکنم صدای “خورد کردن سبزی رو میده” من بدنسازی کار میکنم ممنون میشم علت این صدا هارو بهم بگین و اینکه صداها دردی ندارن ولی یجورایی حس استرس به ادم میده انگار استخونا دارن سایده میشن

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر بدون درد باشه مشکلی نیست. تمرینات تقویتی کل بدن رو انجام بدید تا بافت های نرم بدن تقویت بشن. کلیه ویتامین ها و مواد معدنی و لبنیات هم به اندازه مصرف کنید.

 31. نسیم می‌گه:

  وزنم ۱۰۵ با قد ۱۶۸ هستم.حدودا دو ماهه که روزی یک ساعت پیاده روی میکنم با سزعت متوسط مچ پای چپم درد میگیره و با حرکات دادن تق تق صدا میده و رگ زیر غوزک پام باد میکنه.دلیلش چیه و کدوم دکتر باید برم.ممنون

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. فعلا نیازی به دکتر نیست. چند روزی استراحت کنید. گرما درمانی  و آب درمانی رو فراموش نکنید. اگر خوب نشد حتما به دکتر مراجعه کنید.

 32. مر تضی می‌گه:

  سلام من ۳۷ سالمه مچ پای سمت راست من حدود ۵ سال به جلو حرکت میدم صدای بلند میده انگار در گیره کمی درد داره

 33. مجید می‌گه:

  با سلام و تشکر از مطالبتون.من دیروز داشتم تند راه میرفتم و ناحیه پایین کمرم در حین راه رفتن صدای تق تق می کرد و درد نداشت.ایا با این صدا برای استخوان ضرر دارد؟و با حرکات کششی این صدا از بین میرود؟

 34. Ehsan می‌گه:

  سلام، خسته نباشید
  من چند روزه که مفاصل دست و پام تق تق میکنه
  که نگرانم کرده ، ربطی به ورزش بدنسازی داره
  من تو این چهار سال بار اوله اینجوری شدم
  البته فقط صدا ی تق تق میده و درد نمیکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر درد یا محدودیت حرکتی ندارید تمرینات تقویتی با دمبل و وزنه سبک یا با کش انجام بدید و سعی کنید تغذیه کامل رو رعایت کنید. 

 35. Baran7567 می‌گه:

  سلام ۲۰سالمه دستم کمه صداش ولی زانوم زیاده بلدمیشم یاخموراست میکنم صدامیده وبدون درد واهدای پلاسما میرم ودکتر گفته ماهیچه هات ضیعیف بروبدنسازی .ایاازاهدا پلاسماس ضررداره کلا اهداپلاسما یانه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر درد و محدودیت حرکتی ندارید زیاد مهم نیست.  تمرینات تقوتی و قدرتی رو در منزل انجام بدید و تغذیه کامل رو رعایت کنید.

 36. عباس می‌گه:

  سلام خسته نباشید از روز قبل زانوی راستم ک قبلا عمل کردم با صدای تق تق همراه شده و یه کم متورم شده میشه توضیح بدین دلیلش چیه ممنونم

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. چون قبلاً عمل کردید بهتره با پزشک مشورت کنید. بدون عکسبرداری و معاینه بالینی نمیشه نظر داد.

 37. سامان می‌گه:

  سلام من حدود دو ماه پیش مچ پام پیچ خورده الان خوب شده ولی کمی ورم داره دکتر گفته ورم تا پنج ماه طول میکشه از بین بره یکم روی مچ چپم احساس تنبلی میکنم علت چیه

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. ورم نباید تا ۵ ماه طول بکشه. شکستگی تا سه الی ۴ ماه خوب میشه چطور ورم تا ۵ ماه طول میکشه؟؟ حتما به یه دکتر متخصص دیگه مشورت کنید. استراحت کنید و فعالیت سنگین انجام ندهید. 

 38. خانوم می‌گه:

  سلام من ۲۰سالم بدنم صدامیده دست و پا.وزانوم بیشتر هس .وقتی بلندمیشم صدامیده وقتی پاموبالاپایین میکنم صدای قیریچ میده انگار شکسته .باید چکارکنم بدون درد لطفا بگید چی بخورم .ایابرااینده مشگل ساز دکترگفته ماهیچه های بدنم صیعفه برم بدنسازی وزنم ۷۵ .قدم ۱۷۰واینارم میخورم. گلوکزامین
  امگا ۳
  کلسیم دی

  • رامیار نجفی می‌گه:

   سلام. اگر این سر و صداها بدون درده مشکلی نیست. دکتر درست گفته. با تقویت عضلات بدن دیگه این صداها رو نمیشنوید. با ورزش و تغذیه کامل مشکل بر طرف میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *