علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست؟

علت صدای مفاصل چیست؟

برای بسیاری از ما در طول روز ممکن است صدا های متفاوتی از بعضی از مفاصل بدن شنیده شود .در حین راه رفتن، یا بعد از نشستن طولانی بخواهیم بلند شویم، و یا حتی هنگام انجام فعالیتی. گاهی این صداها شبیه تقه هستند. گاهی بصورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند. حتی ممکن است نگران این باشید که آیا این وضعیت طبیعی است یا غیر طبیعی؟ و شاید برایتان سوال بوده که این صدا چیست؟ از کجا می آید؟

صدا در مفاصل

اگر می خواهید علت صدا در مفاصل را بدانید با همراه شوید

باید بدانید که صدا در مفصل علامت نگران کننده ای نیست ، مگر اینکه ضربه ای به آن وارد شده باشد،شاید از شنیدن این پاسخ تعجب کنید! در کل اگر این صدا همراه با احساس درد باشد بیماری است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا با بررسی مفصل مشکل احتمالی را دریابد . چون ممکن است علت آن عوامل مختلفی مانند ساییده شدن نسوج نرم اطراف مفصل روی برجستگی های استخوانی، ضایعات منیسک، ضایعات غضروفی و یا رباط ها ی اطراف مفصل باشند.( به نقل از "دکتر محسن توکلی") در صورتی که بدون درد باشد بیماری نبوده و نیاز به درمان ندارد.

تلگرام

تئوری های مطرح شده در خصوص علت این صداها:

آزاد شدن گاز : مفصل دارای مایعی است که می تواند تولید گاز نماید و آزاد شدن این گاز صدایی مانند ترکیدن بادکنک ایجاد می کند.

حرکت تاندون:

وقتی مفاصل حرکت می کنند وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر می کنند. این تغییر وضعیت موجب می شود تا آن ها از روی برجستگی های استخوانی اطراف مفصل عبور کنند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل ،هر کدام از این تاندون ها یا لیگامان ها ممکن است بار ها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد می کنند. این صدا ها ممکن است به توسط فرد حس شده و یا حتی دیگران هم آن را بشنوند. همچنین با حرکت کردن مفصل، در بعضی حالات، لیگامان های اطراف آن بشدت کشیده می شوند و این کشیدگی ممکن است صدا ایجاد کند.

سطح ناصاف مفصل:

در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.شایع ترین علت این صدا ها مالش یک وتر بر روی وتر دیگر یا یک رباط است. وقتی هنوز جوان و در حال رشد هستید، وترها، رباط ها، و استخوان ها به نسبت های متفاوت رشد می کنند، و بدن نوجوان ممکن است گاه گاه صدا کند. با بالا رفتن سن و نازک شدن غضروف های اطراف مفاصل، رباط ها و وترهای مفاصل بر روی هم مالیده می شوند و صدا می کنند.

خبرگزاری ایسنا دکتر خرمی، ارتوپد: علت این صدا ها ،خصوصا" صدای زانو، ضعیف شدن غضروف حد فاصل بین استخوان ها است.این غضروف ها حرکت عضلات را راحت تر می کند. اگر به هر دلیلی غضروف ضعیف شود، استخوان ها سایش پیدا کرده و صدا در زانو تولید می شود. برای پیشگیری از بروز صدا در زانو باید فشار بر زانو را کاهش داد. با کم کردن وزن، صدا در زانو تا ۵۰ درصد کم میشود. توصیه میشود از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری کرده و بیشتر کارهای روزمره را به صورت ایستاده انجام دهیم. پیاده روی در زمینهای صاف، بدون مانع، مستقیم و نرم دویدن بسیار موثر است.

اگر مفصلتان نرم است، دلیل دیگری هم برای صدای آن وجود دارد: وترها و رباط ها درازتر و کشسان تر از معمول اند و مفصل بیش از حد حرکت می کند و صداها بیشتر می شود. اغلب مردم به طور معمول در دوران رشد، نرم مفصل هستند.غیر از مالش رباط ها و وترها بر یکدیگر، تنها دلیل دیگر پیدایش ناگهانی حباب های نیتروژن در بافت های مفصل در هنگام حرکت است، که انگار تعدادی دانه های ریز در مفصل قرار دارند.

دکتر علی دیانت، فوق‌تخصص ارتوپدی در گفتگوی با ایسنا ،تاکید کرد:‌مایع مفصلی که برای نرم کردن مفصل جهت حرکت و تغذیه آن در میان مفاصل وجود دارد چنانچه به دلایلی کم یا زیاد باشد سبب ایجاد صدا ،هنگام خم و راست کردن آن ها می‌شود .

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مفصل آسیب دیده شروع به صدا کردن بکند، پزشک با عکس برداری از آن احتمال شکستگی را بررسی می کند. در غیر این صورت، کار خاصی لازم نیست بکنید اما اگر صدا کردن مفصل به دنبال زمین خوردن یا وارد شدن ضربه ای به آن شروع شده است حتما باید به پزشک مراجعه کنید.در بحث پزشکی نیز ،مواردی از قبیل " کندرومالاسی کشکک" و " گیر کردن تاندون" ازدیگر علل مهم صدا دادن مفصل ران و زانو است.

کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده میشود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد. درمان این بیماری همان درمان های عمومی درد زانو و تقویت عضلات چهارسر ران است.(ایران اروتوپد،دکتر مهرداد منصوری(

گیر کردن تاندون از علل مهم صدا دادن مفصل ران در حین حرکت و راه رفتن است

یکی از علل احساس صدا در مفصل ران و لگن گیر کردن باند ایلیوتیبیال یا تاندون ایلیوپسواس بر روی برجستگی های استخوانی لگن است. این بیماری را "مفصل ران صدادار" یا Snapping hip میگویند.

علائم لگن صدا دار چیست؟

مهمترین علامت این بیماری احساس تقه یا شنیدن صدا در حین حرکت مفصل ران است. این صدا ممکن است در مناطق متفاوتی از لگن احساس شود. وقتی که علت ایجاد کننده صدا حرکت باند ایلیوتیبیال بر روی تروکانتر بزرگ باشد صدا در سطح خارجی لگن احساس میشود و وقتی که علت در حرکت تاندون ایلیوپسواس بر روی لبه جلویی لگن باشد صدا در جلو و داخل لگن حس می شود.صدا و احساس تقه ممکن است با یا بدون درد باشد. در مواردی که بیمار درد دارد این درد معمولا در حین فعالیت های بدنی شدیدتر می شود.

گاهی اوقات بیمار احساس می کند مفصل ران وی در میرود و یا جابجا می شود. در این موارد بیمار احساس می کند مفصل ران وی ناپایدار است. این احساس در واقع به علت حرکت تاندون بر روی برجستگی استخوانی بوده و در رفتگی واقعی در کار نیست. هر بار که تاندون از روی برجستگی استخوانی رد می شود این عبور با گیر کردن همراه است بنابراین حرکت بصورت پرشی خواهد بود و بیمار این حرکت ناگهانی و پرشی را در رفتگی تعبیر می کند.(ایران ارتوپد،دکتر مهرداد منصوری)

گردآوریelmevarzesh.com 

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۲۸۷ نظر

 1. جواد گفت:

  سلام
  علت تق تق کردن لگن نشانه چیست ؟ سمت راست و چپ لگن رو میگم.
  درد هم ندارد
  عکس گرفتم گفت لگن شما عالیست خداروشکر

 2. محمدجواد گفت:

  وقتی راه میرم سمت راست و چپ لگن شروع به صدا کردن میکند مثل صدای قلب ،، درد هم ندارد

  عکس از لگن گرفتم گفت لگن شما خوب است

 3. پیمان عالی منش گفت:

  سلام من موقع ورزش کردن و راه رفتن صدای تق از زانو و از مچ پا دارم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر این صدا با درد و محدودیت حرکتی همراه است به دکتر مراجعه کنید در غیر اینصورت با تمرینات مقاومتی عضلات بدن رو توقیت کنید.

 4. ssssss گفت:

  سلام من عادت کردم ک مدام انگشتان دست و پا و گاهی کمر و گردنم رو تق تق کنم و هنگام راه رفتن یا دویدن یا بالارفتن از پله ها مچ پام صدا میده لطفا راهنمایی کنید چکارکنم ک ازین عادت بد خلاص بشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. رفع این مشکل به اراده شما بستگی داره هر چند با تمرینات قدرتی و مقاومتی می تونید کل عضلات بدن تون رو تقویت کنید و از شر این عمل خلاص بشید. ضعف عضلات و خستگی مفرط در مفاصل باعث ایجاد این حس میشه.

 5. هدهد گفت:

  سلام
  من تمام استخونام تق تق میکنه ۱۹ سالمم بیشتر نیس دکتر ارتوپد رفتم چن سال پیش گفت نرمی استخوان داری دارو خوردم خوب ش ولی یه سال بعدش همون تق تق شروع شد و گاهی وقتا ک خیلی خسته باشم دردش زیاد میشه در غیر اینصورت بدون درد صدا میده

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات مقاومتی و قدرتی رو شروع کنید. روزانه حداقل ۲۰ دقیقه در منزل با کش یا با وزن بدن تمرین کنید و تمام عضلات و مفاصل بدن رو تقویت کنید.

 6. احمد گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه و مفاصل گردن و انگشتان دست و کمرم صدا میده و تا اونا رو به اصطلاح نشکونم از صداشون خلاص نمیشم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. روزانه در منزل چند حرکت تقویتی رو انجام بدید تا عضلات و مفاصل بدن تون تقویت بشن. حرکاتی مثل شنای سوئدی، بارفیکس، استفاده از کش، تقویت عضلات گردن و …

 7. زهرا مفید گفت:

  با سلام خانمی ۵۸ ساله هستم تشخیص آرتروز شدید پا دکتر معالجم دادن ولی من دردی در زانو احساس نمیکنم با اینکه زانوهایم صدا می کنند و کندی حرکت دارم اگه ارتروز است چرا دردی ندارم و فقط خشکی مفاصل پا دارم مخصوصا پای چپ با صدای زیاد و خشکی
  لطفا مرا راهنمایی بفر مایید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حس درد وظیفه اعضاب هست. وقتی کل علائم با تشخیص دکتر تطابقت داره پس ممکنه اعصاب شما در این قسمت درگیر آسیب نباشه تا دردی حس کنه یا آسیب به حدی شدت پیدا نکرده که اعصاب رو درگیر کنه. هر چند وظیفه پزشکان متخصص هست که چرایی این آسیب رو تشخیص و درمان کنند. با تمرینات مقاومتی عضلات کل بدن رو تقویت کنید.

 8. فائزه گفت:

  سلام. من حین کار با دمبل برای تقویت بازو و سرشانه آرنجم صدا میده، یه حالت شکستن قلنج همراه با درد. که مجبور میشم ورزشو متوقف کنم. لطفا برای برطرف شدن مشکل منو راهنمایی کنید؛

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر صدا همراه با درد و محدودیت حرکتی است لطفا ورزش رو قطع کنید، استراحت کنید، برای تشخیص دقیق آسیب و بافت آسیب دیده به دکتر مراجعه کنید شاید نیاز به دارو درمانی باشه. گرما درمانی، استفاده از چسب کنزیو و فیزیوتراپی توصیه میشه.

 9. بیژن گفت:

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از مطلب خوبتون،
  من در هنگام ورزش و کار با چوب ، زمانی که با مفصل شانه حرکت های دورانی با زاویه زیاد انجام میدم در مفصل شانه قرچ قرچ احساس میکنم ،گاهی حتی صدای بلندش هم شنیده میشه، درد نداره اما حس خاصی داره ،
  در دراز مدت و با انجام همین تمرینات صدا ها کاهش پیدا کرده و برای مفصل مفید هست یا برای مفصل مضر.
  از وزنه استفاده نمیکنم ، ورزشم رزمی هست. سنم ۲۶ سال هست و چوب ۱ متر و ۷۵ سانت هست و وزنی تقریبا ۲ کیلویی داره.
  ممنون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر این صداها با درد، محدودیت حرکتی، گرفتگی و احساس ناخوشایند در مفصل شانه همراه نیست جای نگرانی نیست اما بهتره در هفته چندین بار تمرینات تقویتی عضلات کتف رو انجام بدید.

 10. محمد گفت:

  من قلنج زانوم میشکنه وقتی میشکنه درد میگیره چکار کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   درد عضلات، مشکلات مفصلی مثل ساییدگی، آسیب های جزئی به بافت های تاندونی و لیامنتی. بهتر است با تمرینات تقویتی عضلات و بافت نرم رو تقویت کنید، تغذیه کاملی داشته باشید و از حرکات و فعالیت هایی که باعث این صدا میشن پرهیز کنید.

 11. azam گفت:

  سلام من وقتی نفس عمیق می شم گردنم صدا میده درد نداره ولی نگرانم

 12. مهدیار گفت:

  سلام.من وقتی ورزش میکنم تموم مفاصلم صدای تق تق میده مربی باشگام یه قرصی گفت بخورم برای جلوگیری از سایش مفصلا قرصشم یادم رفته راهنماییم کنید ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیازی به قرص نیست. یک مدتی تمرینات تقویتی کل بدن با وزنه های سبک یا کش انجام بدید. اگر این صداها با درد و محدودیت حرکتی همراهه حتما برید دکتر. موفق باشید.

 13. محمود گفت:

  سلام من دچار نرمی غضروف زانو بودم ی چند روزه ک زانوم دیگه درد نمیکنه ولی لگنم خیلی صدا میده و درد داره ضربه ایی هم نخورده لطفا کمکم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر درد و محدودیت حرکتی دارید حتماً باید با دکتر مجرب مشورت کنید. اگر خیر بهتره برای مدتی چندین تمرین تقویتی مخصوص عضلات این ناحیه رو روزانه رو انجام بدید تا عضلات و مفاصل و بافت نرم تقویت بشن.

 14. آرش صادقی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من وقتی ران پامو از بغل به سمت بالا میبرم توی مفصل لگنم یه صدا میخوره ، خواهشا راهنمایی کنید …

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر با درد و محدودیت حرکتی همراه نیست سعی کنید حداقل سه الی چهار جلسه در هفته تمرینات تقویتی پایین تنه و لگن رو انجام بدید. اگر درد یا محدودیت حرکتی دارید به دکتر مراجعه کنید.

 15. حمزه گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه
  گاهی اوقات موقع بلند شدن از روی مبل یا وقتی روی زمین نشستم پا میشم زانوهام یک بار تق تق صدا میده ولی نه زیاد
  درد هم ندارم
  چکار کنم برای درمان و پیشگیری
  و ورزش مناسب برای قوی کردن زانوها چیه؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر درد و محدودیت حرکتی ندارید ناشی از ضعف عضلات هست. تمریناتی مثل اسکوات، لانگر، بالا آوردن پا از طرفین و پست، بالا رفتن از پله، دوچرخه سواری و غیره مفید هستند.

 16. مینا گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید من ۱۸ سالمه . ورزش والیبال انجام میدم یه شب بطور ناگهانی فهمیدم راه رفتنم عادی نیست. رفتم دکتر عمومی گفت چیزی نیست درد ندتری پس در نرفته. قرص کلسیم و یه قرصی برای آرتریت داد. همون روزش خواستم بشینم مفصلم سرجای اولش رفت و راه رفتنم مثل قبل شد. ولی الان دو سه هفته ای میگزره پامو خم و راست میکنم صدا میده و وقتی راه میرم انگار زیر زانوم خالی میشه. لطفا راهنماییم کنید نگرانم. باید برم عکس برداری کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. حتماً باید عکس گرفته بشه. اگر همیشه درد و محدودیت حرکتی دارید پس باید درمان رو هر چه زودتر شروع کنید اما اگر درد ندارید فقط صدا هست باید با تمرینات مقاومتی اندام رو تقویت کنید و بهتره یک دوره فیزیوتراپی انجام بدید.

 17. elitvk گفت:

  سلام به شما و ممنون از مطالب خوبتون.من ۲۳سالمه حدود دوماه که بدنسازی شروع کردم البته قبلشم ورزش میکردم اما چندروزه که تمام مفاصل بدنم صدا میده از مچ دست و شانه و زانو و لگن و مچ پاو ستون فقرات البته بدون درد.فقط زانوهام موقع استراحت یا وقتی دراز کشیدم زوق زوق میکنه و درد ضربان دار داره.میخواستم ببینم لازمه مکمل خاصی مصرف کنم یا نه؟ورزش و متوقف کنم یا نه.و یکی هم این که علت صداها ورزش سنگین؟یا ضعف عضلات؟
  پیشاپیش از پاسخگوییتون کمال تشکرو دارم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شدت ورزش و تعداد جلسات تمرینی در هفته رو کم کنید مایعات، مولتی ویتامین، میوه و سبزیجات و غذاهای مقوی بیشتری مصرف کنید و و بیشتر به ریکاوری فکر کنید تا تمرین. بزارید حداقل ۱ الی ۲ هفته اینطوری بگذره سپس برنامه مقاومتی با وزنه، کش یا وزن بدن برای تمام عضلات و مفاصل بدن تون طراحای و انجام بدید. اکثراً این صداها اگر بدون درد باشن ناشی از ضعف عضلانی است. نیازی به مکمل خاصی ندارید.

 18. رضا گفت:

  سلام .خسته نباشید
  من ١٨سالمه و باشگاهِ بدنسازی میرم و کتفم هنگامی ک دستم تکون میدم صدا میده(بدون درد) میخواستم بدونم که آیا این صداها چیه ؟ و نیاز به مراجعه پزشک داره؟؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر بدون درد و محدودیت حرکتی است جای نگرانی نیست. کافیه تغذیه خوبی داشته باشید و تمرینات تقویتی کل رو انجام بدید.

  • پرستو گفت:

   از نظر من بهش فشار نیار و دامنه حرکتت طوری تنظیم کن که صدا نده.من این مشکل رو داشتم همه گفتن اگردرد نداره مهم نیست ولی الان یک ماه و نیم درگیرم

 19. ALI گفت:

  سلام
  من مچ دستم،آرنج،کتف و شانه و حتی زانو هایم
  خیلی سرو صدا وتق تق میکنند
  راهی واسش هست که دیگه صدا نده

 20. ALI گفت:

  میشه بیشتر توضیح بدین
  تمیرین مقاومتی چیه؟
  تغذیه مثلا چی؟

 21. سعید گفت:

  سلام دکتر . در قسمت بالایه ران من برآمدگی ایجاد شده و مثل رگ هایه خشک شده وسفت هستش شبیه به فتق هستش اما من درد یا علائم فتق رو حس نمیکنم و بعضی موقع ها در انجام حرکات کششی همان نقطه دچار گرفتگی میشه و درحالت نشسته وقتی پاهام رو داخل سینه کامل جمع میکنم وباز میکنم تق صدا میده . میخواستم بدونم مشکل فتق دارم یا نه ؟ ممنون از راهنماییتون

 22. مینااا گفت:

  سلام. من به حرفتون گوش دادم و رفتم عکس برداری و دکتر ارتوپد. گفتن زانوی خوبی دارید مشکلی نیست. ویتامین دی من باید ۷۰ باشه که ازمایش گرفتم ۱۰ بود. قرص ویتامین دی دادن و یه قرص غضرف. ولی هنوزم زانوم صدا میده. همه ی این مشکلات زانوم فقط برای ویتامین دی هست؟ با خوردن اون قرص ها راه رفتن عادی میشه مثل قبل؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

 23. متین گفت:

  سلام من ۱۵سال سن دارم فوتبالیست هستم مدتی ک زانوهایم صدا میدهد و موقع درد میگریزد چکار کنم

 24. محمد گفت:

  سلام و با عرض خسته نباشید . من ۱۵ سالمه. الان ۲ ماه تا ۳ ماه بدنسازی و ورزش کار میکنم هنگام زدن وزنه و غیرش که حتی در حالت عادی هم آرنج دستم خریچ خریچ میده درد هم نداره . ورزش رو میتونم ادامه بدم ؟

 25. محمد گفت:

  ولیم بازم ممنون جوابم رو گرفتم

 26. نگين گفت:

  سلام ؛
  من چند وقته از توی زانوم صدای جِر جِر می سنون یعنی تق تق صدای نمی ده انگار داره جِر جِر می کنه ، و واقعا نمی دونم چمه !!!
  آها سال پیش زانوم در رفته بود ولی بعد ۶ ماه با فیزیوتراپی درست شد چکار کنم خیلی مَی ترسم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات تقویتی زانو و عضلات این ناحیه رو انجام بدید. حتما به پزشک مراجعه کنید و عکس بگیرید که مشکل اصلی تشخیص داده بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *