تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

وقت آن رسیده که دمبل ها، وزنه ها و دستگاه های بدنسازی را کنار بگذارید و تمرینات جدید که صد در صد برای آمادگی و تناسب اندام مفید هستند را امتحان کنید، این تمرینات تکنیک‌های تمرینی TRX هستند که امروز مخاطبان زیادی دارد. TRX مخفف کلمات total-body resistance exercise به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن است که توسط یک افسر نیروی دریایی آمریکا ابداع شده است. این نوع تکنیک، تمرینات مختلف را توسط دو منبع همیشه در دسترس یعنی جاذبه و وزن بدن به چالشی برای کل بدن تبدیل می کند.

 کتونی

تمام چیزی که نیاز دارید تسمه یا باندهای غیر کشی تمرینی هستند که باید به یک نقطه مطمئن (مانند میله بارفیکس، چارچوب درب یا دستگاه های بدنسازی) وصل شوند و با توجه به نوع تمرین با دست یا پا برای گرفتن تسمه از آن استفاده کنید. به طور معمول قسمتی از بدن از تسمه آویزان می شود یا بر تسمه تکیه داده می شود تا مقاومت و ثبات لازم انجام حرکت را به وجود آورد.

این نوع تمرینات تعادل ورزشکار را به چالش کشیده که هیچ راهی بجز حفظ تعادل ندارد، به این معنی که تمرینات تی آر ایکس سمت های میانی بدن، پشت، شانه ها و لگن را برای کنترل بدن در حین تمرینات درگیر می کند. از این بهتر می شود؟ از آنجایی که این تسمه قابل حمل و جابجایی هستند می توانید هر جایی و هر زمانی هر نوع تمرینی که دوست دارید، انجام دهید. علم ورزش  در این مطلب ۱۶ حرکت  تی آر ابکس را برای کسب قدرت، آمادگی و تناسب اندازم آموزش می دهد.

۱- حرکت شنای سوئدی

تلگرام

هدف: عضلات شانه، سینه و بازوها

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای شروع: پاها را در داخل تسمه قرار دهید، طوری که پنجه پاها رو به پایین باشند. بدن راست و مستقیم باشد و وزن بدن را روی دست ها قرار دهید، دست به اندازه ایی باز باشد که هنگام پایین رفتن سینه و شانه ها بین دو دست قرار بگیرند. آرنج ها را خم کنید و پایین بروید. حرکت شنای سوئدی را انجام دهید، احساس خواهید کرد که سینه و شانه ها در این تمرین حسابی به کار گرفته می شوند.

۲- حرکت پرس سینه

هدف: عضلات بازو و سینه

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای این حرکت با پاهای باز تر از اندازه عرض شانه پشت به تسمه های TRX بایستید. دسته تسمه‌ها را بگیرید و بدن را به جلو متمایل کنید تا جایی که بدن نسبت به زمین زاویه ۴۰ الی ۴۵ درجه داشته باشد. به تسمه‌ها فشار وارد کنید و آرنج‌ها را راست کنید تا یک حرکت پرس سینه را انجام دهید. هنگام فشار بر تسمه احساس خواهید کرد که بازو و سینه حسابی به کار گرفته می شوند.

۳- حرکت قایقی

هدف، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این تمرین (Row) کلید دستیابی به عضلات پشت قوی است. دسته تسمه‌ها را بگیرید و کف دست ها رو به یکدیگر باشد. به سمت عقب متمایل شوید، وزن بدن روی پاشنه پاها باشد و بدن با زمین زاویه ۴۵ درجه را درست کند. دست‌ها باید راست در جلو بدن باشند. آرنج‌ها را خم کنید و با نیروی تولید شده از عضلات درگیر، بدن را بالا بکشید تا جایی که دست‌ها کنار بالاتنه به سینه برسد.

۴- حرکت قایقی تک دست

هدف: عضلات پشت، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر در انجام حرکت معمولی قایقی به سطح بالایی رسیده اید (حرکت شماره ۳) وقت آن فرا رسیده تا با حرکت پیشرفته قایقی یعنی قایقی تک دست بدن تان را به چالش بکشید. این حرکت دقیقاً مانند حرکت قبلی است با این تفاوت که حرکت را باید با یک دست انجام دهید بدون اینکه فرم بدن و نحوه انجام حرکت را تغییر دهید.

۵- حرکت شنای سوئدی اتمیک

هدف: عضلات سینه، شانه، بازوها و شکم

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

وضعیت کامل حرکت شبیه قورباقه است اما وقتی که پاها را به سمت آرنج حرکت می دهید، چالشی در بالاتنه و کل بدن احساس خواهید کرد. وضعیت شنای سوئدی (حرکت شماره یک) را حفظ کنید. زانوها را خم کنید و پاها را به بدن نزدیک کنید. وضعیت را چند لحظه نگه دارید، سپس به موقعیت شروع برگردید.

۶- حرکت جلو بازو

هدف: عضلات شکم و بازوها

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

روبروی تسمه ها بایستید، دسته آن‌ها را بگیرید و بدن را به سمت عقب متمایل کنید. بدن باید نسبت به زمین شیب داشته باشد. کف دست‌ها رو به صورت شما باشد. آرنج‌ها را خم، بدن را بالا بکشید و با این حرکت عضلات دو سر بازو را به چالش بکشید. به آرامی دست‌ها را باز کنید و بدن را پایین ببرید. حرکت را تکرار کنید.

۷- حرکت پرس سینه ایستاده

هدف: عضلات سینه، شکم و شانه

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

پشت به تسمه های TRX بایستید. حلقه تسمه‌ها را محکم بگیرید طوری که دست‌ها مستقیم جلو بدن باشند. برای انجام حرکت بدن را به سمت جلو متمایل کنید تا جایی که دست‌ها به بالای سر رفته و در راستای بدن قرار بگیرند. در این وضعیت عضلات شکم و شانه ها به اوج چالش خود می رسند. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۸- حرکت لانچ

هدف: عضلات پاها و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر حرکت لانچ معمولی برای شما ساده است، پس بهتر است این حرکت را امتحان کنید. این حرکت نه تنها همان فوائد حرکت معمولی را دارد بلکه تعادل و ثبات بدن را به چالش می کشد. پشت به تسمه ها بایستید پای چپ را داخل دسته تسمه‌ها بگذارید و پای راست را جلوتر از بدن قرار دهید. حالا پای راست را خم کنید، پایین بروید و حرکت لانچ را انجام دهید. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید. با انجام این حرکت متوجه خواهید شد که پایین تنه و عضلات شکم به سختی درگیر هستند.

۹- حرکت اسکوات

هدف: عضلات شکم، چهار سر ران، سرینی و همسترینگ

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکت اسکوات برای ساختن عضلات پایین تنه الزامی است. TRX را به حرکت اسکوات اضافه کنید تا هم فرم پایین تنه را بهتر کنید و هم اینکه اگر نیازمند حمایت و ثبات و تعادل هستید، TRX این کار را برای شما انجام می دهد. روبروی تسمه های TRX بایستید و دسته های آن را بگیرید. حرکت اسکوات را انجام دهید.

۱۰- حرکت همسترینگ

هدف: ران، عضلات لگن و سرینی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

به پشت دراز بکشید و دست ها را کنار بدن بگذارید. پاشنه پاها را در داخل دسته تسمه‌ها قرار دهید و لگن را از زمین بلند کنید. پاها باید صاف و مستقیم باشند و بدن و پاها در یک راستا قرار بگیرند. پاشنه پاها را با حرکتی آرام و کنترل شده به سمت لگن حرکت دهید. در انجام این حرکت بدن باید ثبات و تعادل کافی داشته باشد. پاها را راست کرده و به وضعیت اول برگردید.

۱۱- حرکت کوهنورد معکوس

هدف: عضلات سه سر بازو، شکم، خم کننده های لگن، چهار سر ران و همسترینگ

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

رو به بالا بر روی زمین قرار بگیرید. کف دست ها را روی زمین بگذارید و پاشنه پاها را داخل دسته تسمه های TRX بگذارید. بدن را از زمین جدا و سعی کنید، بدن در یک خط مستقیم قرار بگیرد. پای چپ را به داخل سینه بیاورید، سپس بدون توقف پای چپ را به وضعیت اول برده و پای راست را به داخل سینه بکشید. حرکت را تکرار کنید.

۱۲- حرکت پل

هدف: عضلات سرینی، همسترینگ و پشت

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این حرکت باعث فعالیت بیشتر عضلات مذکور نسبت به حرکت پل معمولی می شود. برای شروع روی زمین دراز بکشید و پاشنه پاها را داخل تسمه‌ها بگذارید. زاویه بین ران و بدن و زاویه بین زانوها باید ۹۰ درجه باشد. دست ها را کنار بدن قرار دهید. باسن را از زمین جدا کنید و بالا ببرید تا جایی که بالاتنه و ران در یک خط مستقیم قرار بگیرد. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۱۳- حرکت اسکوات تک پا

هدف: عضلات شکم، باسن، پاها و دست‌ها

سطح: متوسط تا پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اسکوات تک پا حرکت بسیار خوبی برای توسعه عضلات پایین تنه است، اما این حرکت برای بسیاری از ما قابل انجام نیست. با استفاده از TRX شما می توانید این حرکت را کامل انجام داده و پایین تنه را به چالش بکشید. روبروی تسمه ها بایستید و دسته ها را بگرید. پای چپ را از زمین بلند کرده طوری که موازی زمین باشد. با پای راست حرکت اسکوات را انجام دهید. به ضعیت اول برگردید و بعد از اتمام تکرار ها حرکت را با پای چپ انجام دهید.

۱۴- حرکت شنا سوئدی مرد عنکبوتی

هدف: عضلات سینه، پشت بازو، مایل شکمی، کمر، شانه ها و کل بدن

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

مانند حرکت شنای سوئدی وضعیت خود را تنظیم کنید. پاها را داخل تسمه ها قرار دهید. آرنج ها را خم کنید و بدن را پایین ببرید. با انجام هر شنای سوئدی یکی از پاها را از زانو خم کنید و به آرنج همان سمت برسانید. سپس دست‌ها را صاف کنید و به وضعیت شروع برگردید. حرکت را با طرف مقابل تکرار کنید.

۱۵- حرکت پلانک طرفی

هدف: مایل شکمی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکات پلانک تأثیر زیادی روی عضلات بدن دارند و تصور کنید با TRX چقدر می تواند بدن را به چالش بکشد! رو به زمین دراز بکشید، پاها را داخل تسمه قرار داده و با گذاشتن آرنج روی زمین، بدن را از زمین جدا کنید تا وضعیت حرکت plank را به خود بگیرد. بدن را به سمت راست بچرخانید، دست راست را از زمین جدا کنید و مستقیم به بالای سر ببرید. به وضعیت اول برگردید و این بار به سمت چپ بچرخید و دست چپ را به بالا ببرید.

۱۶- حرکت کرانچ و جلو بازو

هدف: عضلات جلو بازو و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

بر روی زمین دراز بکشید. زانوها باید خم و کف پاها روی زمین باشند. دسته تسمه‌ها را با دست‌هایتان بگیرید طوری که کف دست رو به بالا باشد. دست‌ها باید مستقیم و بالای سر باشند. همزمان بالاتنه را از زمین جدا کرده و با انقباض عضلات شکم، پشت و شانه‌ها را از زمین جدا کنید و با خم کردن آرنج‌ها، بالاتنه را به دست‌هایتان برسانید. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

دیدگاه شما در این مورد این تمرینات چیست؟ آیا سابقه انجام این تمرینات را داشته اید؟ نظرتان را با ما و خوانندگان علم ورزش در میان بگذارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: greatist

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

۳۰۹ نظر

 1. حامد جمشیدی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه ۷۶ کیلو وزنمه ۱۸۹ هم قدم میخواستم ببینم trx برای من بهتره یا بدن سازی

  مرسی از سایت خوبتون

 2. حمیدرضا گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون واقعا دست مریزاد. یه سوال اسم این وسیله که تو تمرینات trx استفاده میشه دقیقا چیه؟ و اینکه کدوم از این حرکات برای افرادی که دیسک کمر بین l4 l5 دارند مضر است؟ ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این باندها و کلاً این وسیله trx خوانده میشه که مخفف سه کلمه به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن است. هر حرکتی که باعث اعمال فشار بر ناحیه کمر میشه نباید توسط ین گروه انجام بشه. مثلاً تمرین شماره ۷ یا ۱۰ باعث فشار بر ناحیه کمر میشن.

 3. nazanin گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من قدم ۱۶۷ و وزنم ۶۴ هست. یه هفته ای هست که رژیم غذایی گرفتم زیر نظر کارشناس تغذیه . میخام ۵۹ کیلو بشم و بدنم رو سفت کنم. هفته ای ۳ جلسه هم یه روز در میون trx میرم. میخاستم ببینم اگه بعد از trx 1 ساعت زومبا کار کنم مشکلی داره برای بدن یا نه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ نباشه بهتره، چون نتیجه منفی داره، آسیب دیدگی بدن، افزایش شدت گرسنگی و حتی امکان تخریب بافت عضلات از عوارض احتمالی هست

 4. علی گفت:

  سلام، من حدود دوسال که بدنسازی کار میکنم و الان تصمیم گرفتم که برای بیشتر شکل دادن به بدنم trx هم کار کنم میخواستم بدونم که کار کردن این دو با هم مشکلی ایجاد نمیکنه وبهترین زمان برای trx قبل تمرین بعد تمرین
  یا در حین تمرینه، مرسی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدنسازی و trx دقیقاً مشابه هم هستند با این تقفاوت شما در بدنسازی از وزنه و دمبل و دستگاه استفاده می کنید اما در trx از وزن بدن استفاده میکنید. به نظرم نیازی به این کار نیست. اما در صورت علاقه  می تونید حرکات trx رو در لابالای برنامه تمرینی بدنسازی تون جایی بدید. هیچ برنامه خاصی وجود نداره که به شما بگه قبل تمرین از این وسیله استفاده کنید یا بعد تمرین.

 5. جعفر گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگه من یه trx بخرم و استفاده کنم دیگه نیازی به باشگاه ندارم ؟و با trxمیتونم روی همه عضلاتم کار کنم ؟ممنون میشم مرسی

 6. مرتضی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشی .من ۳۲ سال سن دارم ۱۸۶ قدمه و۸۵ کیلو وزن دارم دوماهه ورزش بدنسازی رو شروع کردم میخواستم بدونم در کنار بدن سازی با یه تایم متفاوت وفاصله دار حرکات trxهم انجام بدم میتونم برای رسیدن به یه بدن خوش فرم زودتربه نتیجه برسم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بدنسازی و trx مثل هم هستن  البته با یک سری تفاوت های جزئی. نیازی نیست هم بدنسازی انجام بدید و هم trx رو به عنوان ورزش دیگری انتخاب کنید. بهتره در کنار بدنسازی ورزش های تفریحی و نشاط آوری انتخاب کنید. یا همراه با بدنسازی ورزش های اینتروال hiit انجام بدید.

 7. امیر گفت:

  سلام. من ۱۸ سالمه و قدم ۱۸۷ و وزنم ۷۷ کیلوگرم و یک سال بدنسازی کار میکنم. من قصد دارم وارد حرفه مدلینگ بشم. حالا بنظرتون بدنسازی ادامه بدم یا trxکار کنم؟

 8. خادم گفت:

  سلام.
  فرض کنید شخصی این مدلی کار میکند.
  شنبه: پرس سینه + بالا سینه.
  یکشنبه: جلو بازو + پشت بازو.
  حالا سوال اینه که آیا اون شخص میتواند مثلا بصورت زیر تمرین کند؟
  شنبه: پرس سینه + جلو بازو
  یکشنبه: بالا سینه و پشت بازو.
  آیا این مدل تمرین پیشنهاد و تایید میشود؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برنامه های بدنسازی بسیار زیاد و متنوع هستند و هیچ الزامی وجود نداره که شما باید حتما این کار رو انجام بدید یا انجام ندید. هر طور بدن شما راحته و به برنامه بهتر جواب میده همون کار رو بکنید. معمولا در روزی که پرس سینه هست جلو بازو یا شانه نمیزان معمولاً عضله ای کار میشه که به قدرت و توان کمتری نیاز داره.

 9. سارا گفت:

  سلام‌.من بدنسازی با دستگاه رفتم برای حجیم شدن بالاتنه ولی تاثیری نداشت.آیا با این ورزش میرسم به هدفم؟ واینکه تعداد زدن حرکات مهمه رو حجیم شدن‌ و هرحرکتو چند جلسه باید انجام‌داد تا به سطح متوسط رسید؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. trx برای عضله سازی خوبه اما برای نتیجه بهتر تمرین با وزنه بهتر جواب میده. حداقل ۴ جلسه در هفته و هر جلسه ۴۵ الی ۵۰ دقیقه تمرین کافیه.

 10. لیلا گفت:

  سلام من چهارسال پیلاتس کار کردم و الانم نه ماه اسپینینگ و تی آر ایکس کار می کنم بعلاوه هرروز صبحم پیاده روی ۴۵ دقیقه ای دارم اما با وجود تموم اینا به نتیجه مطلوب نرسیدم و عظلاتم حجیم تر شدن و خیلی سفت هم نیستن . ممکنه تعداد حرکات در تی آر ایکس یا سرعت انجام حرکات تاثیر داشته باشه
  لطفا راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نظم، هدف، تغذیه و تطابق و هماهنگی برنامه تمرینی با هدف ، شدت و مدت تمرین و مواردی دیگری از این قبیل میتونه شما رو به هدف برسونه یا بر عکس از هدف دور کنه. ورزش باید اصولی و استاندارد باشه. صرفاً ورزش کردن دلیل نمیشه که شما حتما به نتیجه می رسید. باید تک تک موارد رو بررسی کنید ببینید اشکال از کجاست. پیشنهاد میکنم اول هدف روشنی انتخاب کنید و با برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به هدف تلاش کنید.

 11. حمید گفت:

  سلام من ۱۷۸ قدمه ۸۷ وزنمم ممیخوام تا اخر پایییز ۸۰ بشم رژیم غدایی دارم .فقط ممیخوام بدونم ۲۵ دقیقه تردمیل و ۱۵ دقیقه اسکی فضایی یا دوچرخه و یا پارو کافیه یا از trxو دیگر حرکات ورزشی هم استفاادده کنم.پیشننهاد کارشناس سایت چیه؟

 12. ندا گفت:

  ورزش خوبیه ولی سوال من اینه من گودی کمر دارم که میخوام رفع بشه آیا با این ورزش احتمال داره که درست شه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خیر، شما باید حرکات اصلاحی رو انجام بدید و از حرکاتی که باعث تقویت عضلات کمر و شکم میشه استفاده کنید حالا چه با تی آر ایکس باشه چه بدون وسیله

 13. Mehraban گفت:

  سلام من ۱۷۰ قدم و ۴۸وزنم . خیلی تلاش بابت بالا اومدن وزنم میکنم اما جواب نمیده بدنسازی هم کار کردم فایده ای نداشته برنامه غذایی رم رعایت میکنم اما بی فایدست . به نظرشما trx میتونه بهم کمک کنه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بهترین کار مشورت با پزشک است. اگر بدنسازی و برنامه غذایی جواب نداده احتمال اینکه trx هم جواب نده هست. 

 14. ساناز گفت:

  سلام آیا درسته که ورزش trx تا یه مدت جواب میده و بعد از مدتی تاثیری نداره؟
  چون من الان بین انتخاب بدن سازی و trx مردد هستم حدود ۵ کیلو اضافه وزن دارم و میخوام بعضی عضلات رو هجیم کنم و قسمت پهلو و شکم رو آب کنم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این حرف اشتباهه. تمرینات مقاومتی و قدرتی اگر با برنامه درست همراه با تغذیه اصلی انجام بشه پیشرفت همیشه ادامه داره اما با توجه به هدف شما پیشنهاد میکنم فیتنس کار کنید. برنامه تمرینی شما باید شامل تمرینات قدرتی با وزنه یا با وزن بدن و تمرینات تناوبی با شدت بالا باشه و حتماً رژیم غذایی خوبی باید داشته باشید. بدنسازی و trx خوبه اما برای شما فیتنس مناسب تره.

 15. eli گفت:

  سلام من قدم ۱۶۵ و و زنم ۵۵ کیلو, بدنم هم فرم داره تا حدودی و میخوام همین وضعیت ثابت بمونه,ایا باtrx ممکنه لاغر شم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اگر می خواهید به همین صورت ثابت بمونید و بدن تون خوش فرم تر بشه فیتنس و trx خوبه. اگر هدف تون لاغریه روش های بهتری هم هستند. اما در کل خود trx باعث لاغری نمیشه.

 16. آرزو ناهید گفت:

  سلام . آیا می توان ورزش trx و بادی بالانس رو پشت سر هم انجام داد منظورم اینه که یکساعت trx و ساعت بعد بادی بالانس رو انجام داد . از لحاظ قدرتی کم نمیارم قادر به انجامش خواهم بود . ممنون میشم راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. trx ورزش قدرتی هست. بدن بعد از این ورزش خسته شده و خالی از انرژی است. بادی بالانس هم به همین صورت بدن رو به چالش میکشه. بهتره این دو ورزش یا در یک روز انجام نشن یا اگر قصد دارید پشت سر هم این دو ورزش رو تجربه کنید حداقل زمان تمرینات رو کم کنید. یعنی ۳۰ دقیقه trx و ۳۰ دقیقه بادی بالانس

 17. محمد گفت:

  سلام من دو متر قدمه و ۱۱۰ کیلو دارم برای کم کردن وزن و خش استایل شدن میخوام قدمی بردارم
  به نظر شما trx به درد من میخره یا نه ؟

 18. وحید گفت:

  سلام و تشکر بابت مطلب خوبتون و پاسخگوییتون به نظرات
  من ۱۷۸ قدمه و وزنم هم ۷۸ کیلوگرمه، هدفی که دارم دوست دارم که بدنم بدون اینکه حجیم بشه کاملا عضلانی باشه و خطوط عضله ها مشخص بشه
  میخواستم ببینم که TRX یا فیتنس؟
  و اینکه من از داخل کامنتهایی که جواب دادین متوجه شدم که فیتنس رو شما چیزی جدای بدنسازی و TRX میدونید که خب من دانشم در این حد نبود… اگه نظرتون رو فیتنس هست، آیا مرکزی هست که بشه اونجا برنامه فیتنس رو دریافت کرد و تمریناتش رو انجام داد؟ TRX از این لحاظ برای من مناسب بود که دردسر تا باشگاه رفتن و اینا رو نداشتم
  ممنون از شما رامیار نجفی

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چیزی که شما میخایید با فیتنس امکان پدیره. trx ورزش عالی است اما برای ساختن عضلات تراشیده و زیبا از فیتنس ضعیف تره. این سه ورزش که اشاره کردید تفاوت های خاص خودشون رو دارن. امروزه اکثر مربی های بدنسازی به علم فیتنس آگاه هستن. باید یک مربی مجرب پیدا کنید.

 19. قاسم گفت:

  سلام
  خسته نباشید.
  من ۳۵ سال سن، ۱۷۴ قد و ۶۱ وزن دارم دوست داشتم وزن کمی بیشتر بشه و در عین حال وزن خشک باشه یعنی عضله ،نزدیک دو ماه است که توی خانه با دمبل کار می کنم و برنامه تغذیه هم دارم. چون به باشگاه دسترسی ندارم آیا با trx هم می توان وزن را افزایش داد و عضله سازی کرد؟
  چون وزش دم دست وبی درد سری ست .
  ممنونم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وزن به تغذیه ربط داره، اگر تغذیه مناسب باشه و تمرین با وزنه داشته باشید وزن می گیرید، خود trx چون بدون وزنه هست کمتر به افزایش وزن کمک می کنه اما خب بدن خشک و عضلانی رو می سازه، دقت کنید نکته مهم در وزن تغذیه هست

 20. شیرین گفت:

  با سلام ممنونم از اینکه خیلی خوب جواب سوال تمام دوستان رو میدید. من قدم ۱۶۶ هست ووزنم ۶۳ . بدنم قبلا فرم داشت ولی الان یکمی به دلیل نشستن و … فک میکنم از فرم افتاده و یکمی هم چاق شدم قبلا ۵۹ بودم. به نظرتون بدنسازی بیشتر میتونه کمک کنه یا تی ار ایکس.البته من قبلا والیبال بازی میکردم و کمرم یکم آسیب دیده. و میترسم هر ورزشی انجام بدم .اگر ممکنه راهنماییم کنید ممنون میشم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای یک ورزشکار اگر بتونه و بلد باشه تمرینات رو درست انجام بده و تمرینات خطرناک رو انجام نده هیچ مشکلی پیش نمیاد حتی اگر مشکلات مفصلی و غیره داشته باشه. شما به تمریناتی نیاز دارید که حین فرم دهی بدن چربی سوزی هم برای شما به ارمغان بیاره. هر دوی این ورزش ها خوبن به شرطی که شما در کنار تمرینات، تمرینات تناوبی با شدت بالا هم انجام بدید. ضمناً برای تکمیل ورزش باید رژیم غذایی هم بگیرید. پیشنهاد ما انجام ترکیبی تمرینات قدرتی و تناوبی با رژیم غذایی است.

 21. Aida گفت:

  Salam.man 18salame o qadam 167,vaznam 54.3mahe k badansazi kar mikonam.badanam seft shode,ama mikham ykam laqartar sham va shkamam ab nmishe.mikham bdunam age trx bram zudtar javab migiram?!!aslan kolan badansazi bhtare ya trx?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هر دو ورزش یکیه با این تفاوت در بدنسازی شما از وزنه و دمبل و دستگاه استفاده میکنید اما در trx از وزن بدن. برای لاغری کلی بدن باید در کنار تمرینات بدنسازی تمرینات تناوبی با شدت بالا رو انجام بدید. حداقل سه جلسه در هفته همراه با رژیم غذایی تخصصی. بدن با تمرینات ترکیبی و رژیم زودتر و بهتر جواب میده.

 22. نسيم گفت:

  سلام من ١۶ سالمه،میخواستم ببینم ورزش TRX برای من ضرر داره؟ و ممکنه جلو رشدمو بگیره ؟
  و اینکه این ورزش باعث لاغر شدن هم میشه یا فقط برای عضله سازی هستش؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این ورزش عالیه و هیچ مشکلی برای رشد بوجود نمیاره. اما برای لاغر شدن باید در کنار trx رژیم غذایی رو رعایت منید و تمرینات تناوبی با شدت بالا رو انجام بدید.

 23. fatima گفت:

  سلام خواستم ببینم با این ورزش قد هم بلند تر میشه الان۱۵۸هستم

 24. Soheila گفت:

  سلام، من یه خانوم ۲۴ساله ام، ۱۵۷قد و ۴۹ وزنمه
  میخوام سه کیلو اضافه کنم ولی شکم و پهلو نیارم، باسنم رو حجم بدم
  یک ماه فیتنس میرفتم یک ماه، خوب بود ولی میخوام تغییر بدم و قوی تر کار کنم
  الان نمیدونم چه شاخه ای برم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. همون فیتنس خوبه اما تمرینات ترکیبی قدرتی و تناوبی با شدت بالا انجام بدید. رژیم غذایی پر پروتئین رعایت کنید.

 25. پروین گفت:

  سلام. چربی بدن من بالا است اما ورزش پیلاتس کردم هیکلم خوبه اما بعد ورزش وزنم بالا رفت با پیلاتس حالا دنبال یه ورزشی ام که بیشتر چربی بسوزونم چون صورتم پر جوش و تنها با عرق زیاد می تونم این مشکل رو رفع کنم شما از بین ایرودنس، زومبا ، پیلاتس و trx کدام را پیشنهاد میدهید؟ و برای عرق کردن و چربی سوزی چه چیزی را پیشنهاد می دهید؟
  ۲۲ ساله- قد ۱۵۸- وزن تقریبا ۵۸-۶۰ متغیر
  با تشکر از مطالب خوبتون

 26. الهام کریمی گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر.
  من دو سال و نیم فیتنس کار کردم و زیر ساخت بدنم خوبه مخصوصا پا و باسن کاملا فرم گرفته اما بالاتنه همچنان ضعیفه و چربی زیادی داره. میخوام بدونم برای از بین بردن چربیها و تقویت عضلات همون فیتنس رو ادامه بدم یا تی آر ایکس رو شروع کنم و روز در میون هم ورزش های هوازی مثل تردمیل و دوچرخه برم؟ میخوام بدنم کاملا عضلانی و کات بشه. نیازی به حجم ندارم. در ضمن گیاهخوار هستم و رژیمم گیاهیه.
  ممنونم از وقتی که میذارید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خانم کریمی همه چیز در ورزش نیست، اگر فیتنس جواب نمیده چرا خیلی ها باهاش بهترین نتایج رو گرفتن؟ نکته مهم نوع برنامه و تغذیه مناسب هست، خودتون بهتر می دونید که رژیم گیاهی رژیم سختی هست خصوصاً برای ورزشکار یا کسی که بخواد چربی کم کنه شما اگر چربی زیادی نداشته باشید دو جلسه هوازی هم تمرین کنید کافیه تمرین با وزنه هم که نتایج خودش رو داره نکته مهم تغذیه هست

 27. دنيا گفت:

  سلام من ٧۶ وزنم ١۶٨قدمه میخوام ببینم این ورزش برا لاغری خوبه ایا؟؟؟؟

 28. اتوسا گفت:

  سلام ببخشید می خواستم بدونم تی ار ایکس و ایروبیک باهم کار کردن مشکل داره؟ ی روز در میان با توجه به این که تازه می خوام شروع کنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مشکلی که نداره، منتها شما باید اول هدف رو تعیین کنید، بعد بر اساس هدف میزان فعالیتی که لازم هست رو بدست بیارید و شروع کنید چون اگر بیشتر از توان بدن بهش فشار بیارید عواقب منفی داره

  • محمد سعید ملایی گفت:

   در ورزش های ترکیبی بهتره یک اصولی از قبیل فاصله زمانی تمرینات و همچنین هم مسیر بودن رو در نظر گرفت . بهتره کمی با دقت برنامه جامع در این مورد بریزید . عدم آگاهی برای تمرینات موازی تی آر ایکس و ایروبیک میزان آسیب پذیری رو افزاریش میده و گاهی موجب عقب افتادن تمرینات منظم می شوند و این مورد اصلا خوب نیست

 29. بهنام گفت:

  سلام من ۱۸۵ قدم هست و ۶۳ کیلو وزنم و مدتی بدنسازی میرفتم ولی چون خیلی وقتمو میگرفت چن وقتی هست ک نرفتم میخواستم بدونم ک بنظرتون تی ار ایکس برای افراد ه لاغر ک دنبال عضله سازی هستند هم جواب میده یا نه

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. trx ورزش خوبیه اما برای رشد عضلات تمرینات با وزنه بهتر هستند چون عضلات رو مستقیما به چالش میکشن و فشار لازم برای تحریک تارهای عضلانی رو ایجاد میکنن.

 30. ارزو گفت:

  من ٣٣ سال دارم وزن ۶١ قد ١۶٢ برای لاغری و سفت شدن باراسول بهتره یا تیاریکس

 31. ماتینا گفت:

  سلام.من قدم۱۵۷ و وزنم ۶۲.البته بعد از زایمانم که حدود سه سال میگذره به این وزن رسیدم.قبل ازاون ۵۰ بودم.حالا هرکاری میکنم کم نمیکنم.عضلات دست و پاهام سفته اما پهلو و شکم دارم.وقت باشگاه رفتن هم واقعا ندارم.به نظر شما این ورزشو میشه تو خونه انجام داد و به وزن قبلم برگردم؟

 32. Shima گفت:

  سلام،وقت به خیر!
  برای لاغر شدن trx بهتره یا بدنسازی؟ منظور اینه که کدوم بهتر لاغر میکنه؟ البته با توجه به این که میگن بعد از یه مدت اگه بدنسازی رو ول کنی چاق میشی، میخواستم بدونم trx هم همین حالت رو داره یا خیر؟ بعدش دچار عارضه نمیشیم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای لاغری ترکیب تمرینات کاردیو و مقاومتی و رعایت رژیم غذایی بهتره. این ورزش مقاومتی می تونه بدنسازی باشه یا فیتنس یا trx. شما برای لاغری حتما باید رژیم بگیرید و تمرینات تناوبی انجام بدید. چاق شدن بعد از قطع بدنسازی به دلیل عدم آگاهی افراد از تنظیم کالری ورودی و خروجی است وگرنه این حرفدرست نیست بگید حتما چاق میشید.

 33. mahsa گفت:

  سلام آیا trxسوخت و ساز را بالا میبرد؟

 34. ساسان گفت:

  سلام و عرض ادب و اندام
  لطفا راهنمایی بفرمایید ورزش تی ار ایکس چند رو ز در هفته امکان پذیر است ؟
  ایا ترکیب تی ار ایکس و بدنسازی ایده ال است ؟ مثلا روزهای زوج بدنسازی ، روزهای فرد تی ار ایکس ؟؟؟ ایا بدن با این روش ریکاوری میشود ؟ ایا برنامه ی تمرین تی ار ایکس با توجه به برنامه تمریناته بدنسازی باید انجام شود؟
  ایا حجم بدست امده با بدنسازی در ورزش تی ار ایکس از بین میرود ؟
  تی ار ایکس در چربی سوزی موثر است ؟ ایا کار هوازی را انجام میدهد ؟
  هزاران مدل تی ار ایکس موجوده ! شما کدوم مدل خانگی که فول و کامل باشه رو پیشنهاد میدین ؟

  سوالاتم شاید سوال خیلی ها باشد ممنونم اگه پاسخ بدین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. شما میتونید از سه الی شش جلسه در هفته با این باندها تمرین کنید. فلسفه trx  با بدنسازی فرق میکنه. می تونید به صورت ترکیبی از هر دو ورزش استفاده کنید. برای چربی سوزی هم خوبه به شرطی که تمرینات اینتروال کنارش انجام بدید. بعد از قطع ورزش مقداری از حجم و قدرت عضلات از بین میره. فرقی نمیکنه شما با چه روشی تمرین کرده باشید. trx کار هوازی رو انجام نمیده. یک ورزش قدرتیه نه هوازی. شما می تونید به صورت خانگی این باند رو درست کنید و نیازی نیست هزینه گزافی برای خرید بدید. اکثراً تمام مدل ها مثل هم هستن و فرق زیادی ندارن.

 35. احسان گفت:

  سلام.
  من۲۶ سالمه قدم ۱۷۳ و وزنم ۷۲ کیلو. ۲ هفته میشه که بدنسازی رو شروع کردم اما دستام خیلی ضعیفن بطوریکه مثلا ست سوم پرس سینه با هالتر رو حتی میله خالی هم نمیتونم بزنم و به سختی دستام باز میشه، با اینکه خیلی سبک وزنه میزنم. و کلا از بدنسازی نا امید شدم به نظر شما میتونم با توجه به این مشکل به جای بدنسازی trx کار کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام احسان عزیز، دو هفته برای قضاوت کردن خیلی کمه، خب طبیعی هست که بدن ضعف داشته باشه، شما تی آر ایکس هم تمرین کنید فشار بیشتری بهتون وارد میشه توصیه می کنم حداقل یک ماه تمرین کنید، با انرژی و انگیزه باشید و پیشرفت تون رو آنالیز کنید این مشکل مقطعی است

 36. زهرا گفت:

  سلام
  من ۳۰ سالمه. قدم ۱۵۵ و وزنم ۶۸ هست. میخوام حداقل ۱۰ کیلو و بیشتر از ناحیه ران و باسن کم کنم. عضلاتم شل هستن و میخوام سفت و قوی بشن. گودی کمر هم دارم و می خوام رفع بشه. خیلی اهل ورزش نیستم. فقط یه دوره آموزشی مقدماتی شنا رفتم و گهگاهی تو خونه نرمش کردم.کارمندم و صبح تا ظهر کلا روی صندلی می نشینم و تحرکی ندارم.رژیم تغذیه ای هم ندارم.اصلا نمیدونم با چی شروع کنم. هیچ آشنایی هم با فیتنس و بدنسازی و trx ندارم و فرقشون رو نمیدونم. بعضیا میگن اینارو برو بعضی میگن با ایروبیک یا پیلاتس شروع کن. بنظرتون چیکار کنم؟ همینطور بگین آیا نیاز هست زیرنظر پزشک تغذیه هم باشم؟
  ممنون میشم بطور کامل راهنماییم کنین.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. نیازی به سردرگمی و صرف هزینه های اضافی نیست. پیشنهاد میکنم از کتابچه علم ورزش استفاده کنید. این کتابچه شامل رژیم غذایی لاغری و چربی سوزی و تمرینات ورزشی بدون وسیله در منزل برای خوش فرم شدن بدن است. برای گودی کمر در علم ورزش تمرینات مفیدی موجود هست با جستجو به راحتی به این مطالب دسترسی پیدا میکنید. از لینک زیر استفاده کنید.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

   • زهرا گفت:

    سلام دوباره
    ممنون از راهنمایی تون. به محض دریافت پاسخ شما بلافاصله کتاب رو تهیه کردم و طبق توصیه شما در منزل شروع به ورزش کردم. بعد از مطالعه کامل کتاب هم رژیم تغذیه ای رو شروع کردم. اما چندتا سوال برام پیش اومد که اونها رو به ایمیلی که در پایان کتاب گفته بودید ارسال کردم. امیدوارم بتونم هرچه زودتر جوابمو دریافت کنم.
    بازهم سپاسگزارم.
    ممنونم که پیامم رو خوندید.منتظر پاسخ شما هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *