تمرینات TRX چیست + آموزش ورزش تی آر ایکس – تصویری

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX
تلگرام

وقت آن رسیده که دمبل ها، وزنه ها و دستگاه های بدنسازی را کنار بگذارید و تمرینات جدید که صد در صد برای آمادگی و تناسب اندام مفید هستند را امتحان کنید، این تمرینات تکنیک‌های تمرینی TRX هستند که امروز مخاطبان زیادی دارد. TRX مخفف کلمات total-body resistance exercise به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن است که توسط یک افسر نیروی دریایی آمریکا ابداع شده است. این نوع تکنیک، تمرینات مختلف را توسط دو منبع همیشه در دسترس یعنی جاذبه و وزن بدن به چالشی برای کل بدن تبدیل می کند.

تمام چیزی که نیاز دارید تسمه یا باندهای غیر کشی تمرینی هستند که باید به یک نقطه مطمئن (مانند میله بارفیکس، چارچوب درب یا دستگاه های بدنسازی) وصل شوند و با توجه به نوع تمرین با دست یا پا برای گرفتن تسمه از آن استفاده کنید. به طور معمول قسمتی از بدن از تسمه آویزان می شود یا بر تسمه تکیه داده می شود تا مقاومت و ثبات لازم انجام حرکت را به وجود آورد.

این نوع تمرینات تعادل ورزشکار را به چالش کشیده که هیچ راهی بجز حفظ تعادل ندارد، به این معنی که تمرینات تی آر ایکس سمت های میانی بدن، پشت، شانه ها و لگن را برای کنترل بدن در حین تمرینات درگیر می کند. از این بهتر می شود؟ از آنجایی که این تسمه قابل حمل و جابجایی هستند می توانید هر جایی و هر زمانی هر نوع تمرینی که دوست دارید، انجام دهید. علم ورزش  در این مطلب ۱۶ حرکت  تی آر ابکس را برای کسب قدرت، آمادگی و تناسب اندازم آموزش می دهد.

۱- حرکت شنای سوئدی

هدف: عضلات شانه، سینه و بازوها

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای شروع: پاها را در داخل تسمه قرار دهید، طوری که پنجه پاها رو به پایین باشند. بدن راست و مستقیم باشد و وزن بدن را روی دست ها قرار دهید، دست به اندازه ایی باز باشد که هنگام پایین رفتن سینه و شانه ها بین دو دست قرار بگیرند. آرنج ها را خم کنید و پایین بروید. حرکت شنای سوئدی را انجام دهید، احساس خواهید کرد که سینه و شانه ها در این تمرین حسابی به کار گرفته می شوند.

۲- حرکت پرس سینه

هدف: عضلات بازو و سینه

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای این حرکت با پاهای باز تر از اندازه عرض شانه پشت به تسمه های TRX بایستید. دسته تسمه‌ها را بگیرید و بدن را به جلو متمایل کنید تا جایی که بدن نسبت به زمین زاویه ۴۰ الی ۴۵ درجه داشته باشد. به تسمه‌ها فشار وارد کنید و آرنج‌ها را راست کنید تا یک حرکت پرس سینه را انجام دهید. هنگام فشار بر تسمه احساس خواهید کرد که بازو و سینه حسابی به کار گرفته می شوند.

۳- حرکت قایقی

هدف، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این تمرین (Row) کلید دستیابی به عضلات پشت قوی است. دسته تسمه‌ها را بگیرید و کف دست ها رو به یکدیگر باشد. به سمت عقب متمایل شوید، وزن بدن روی پاشنه پاها باشد و بدن با زمین زاویه ۴۵ درجه را درست کند. دست‌ها باید راست در جلو بدن باشند. آرنج‌ها را خم کنید و با نیروی تولید شده از عضلات درگیر، بدن را بالا بکشید تا جایی که دست‌ها کنار بالاتنه به سینه برسد.

۴- حرکت قایقی تک دست

هدف: عضلات پشت، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر در انجام حرکت معمولی قایقی به سطح بالایی رسیده اید (حرکت شماره ۳) وقت آن فرا رسیده تا با حرکت پیشرفته قایقی یعنی قایقی تک دست بدن تان را به چالش بکشید. این حرکت دقیقاً مانند حرکت قبلی است با این تفاوت که حرکت را باید با یک دست انجام دهید بدون اینکه فرم بدن و نحوه انجام حرکت را تغییر دهید.

۵- حرکت شنای سوئدی اتمیک

هدف: عضلات سینه، شانه، بازوها و شکم

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

وضعیت کامل حرکت شبیه قورباقه است اما وقتی که پاها را به سمت آرنج حرکت می دهید، چالشی در بالاتنه و کل بدن احساس خواهید کرد. وضعیت شنای سوئدی (حرکت شماره یک) را حفظ کنید. زانوها را خم کنید و پاها را به بدن نزدیک کنید. وضعیت را چند لحظه نگه دارید، سپس به موقعیت شروع برگردید.

۶- حرکت جلو بازو

هدف: عضلات شکم و بازوها

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

روبروی تسمه ها بایستید، دسته آن‌ها را بگیرید و بدن را به سمت عقب متمایل کنید. بدن باید نسبت به زمین شیب داشته باشد. کف دست‌ها رو به صورت شما باشد. آرنج‌ها را خم، بدن را بالا بکشید و با این حرکت عضلات دو سر بازو را به چالش بکشید. به آرامی دست‌ها را باز کنید و بدن را پایین ببرید. حرکت را تکرار کنید.

۷- حرکت پرس سینه ایستاده

هدف: عضلات سینه، شکم و شانه

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

پشت به تسمه های TRX بایستید. حلقه تسمه‌ها را محکم بگیرید طوری که دست‌ها مستقیم جلو بدن باشند. برای انجام حرکت بدن را به سمت جلو متمایل کنید تا جایی که دست‌ها به بالای سر رفته و در راستای بدن قرار بگیرند. در این وضعیت عضلات شکم و شانه ها به اوج چالش خود می رسند. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۸- حرکت لانچ

هدف: عضلات پاها و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر حرکت لانچ معمولی برای شما ساده است، پس بهتر است این حرکت را امتحان کنید. این حرکت نه تنها همان فوائد حرکت معمولی را دارد بلکه تعادل و ثبات بدن را به چالش می کشد. پشت به تسمه ها بایستید پای چپ را داخل دسته تسمه‌ها بگذارید و پای راست را جلوتر از بدن قرار دهید. حالا پای راست را خم کنید، پایین بروید و حرکت لانچ را انجام دهید. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید. با انجام این حرکت متوجه خواهید شد که پایین تنه و عضلات شکم به سختی درگیر هستند.

۹- حرکت اسکوات

هدف: عضلات شکم، چهار سر ران، سرینی و همسترینگ

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکت اسکوات برای ساختن عضلات پایین تنه الزامی است. TRX را به حرکت اسکوات اضافه کنید تا هم فرم پایین تنه را بهتر کنید و هم اینکه اگر نیازمند حمایت و ثبات و تعادل هستید، TRX این کار را برای شما انجام می دهد. روبروی تسمه های TRX بایستید و دسته های آن را بگیرید. حرکت اسکوات را انجام دهید.

۱۰- حرکت همسترینگ

هدف: ران، عضلات لگن و سرینی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

به پشت دراز بکشید و دست ها را کنار بدن بگذارید. پاشنه پاها را در داخل دسته تسمه‌ها قرار دهید و لگن را از زمین بلند کنید. پاها باید صاف و مستقیم باشند و بدن و پاها در یک راستا قرار بگیرند. پاشنه پاها را با حرکتی آرام و کنترل شده به سمت لگن حرکت دهید. در انجام این حرکت بدن باید ثبات و تعادل کافی داشته باشد. پاها را راست کرده و به وضعیت اول برگردید.

۱۱- حرکت کوهنورد معکوس

هدف: عضلات سه سر بازو، شکم، خم کننده های لگن، چهار سر ران و همسترینگ

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

رو به بالا بر روی زمین قرار بگیرید. کف دست ها را روی زمین بگذارید و پاشنه پاها را داخل دسته تسمه های TRX بگذارید. بدن را از زمین جدا و سعی کنید، بدن در یک خط مستقیم قرار بگیرد. پای چپ را به داخل سینه بیاورید، سپس بدون توقف پای چپ را به وضعیت اول برده و پای راست را به داخل سینه بکشید. حرکت را تکرار کنید.

۱۲- حرکت پل

هدف: عضلات سرینی، همسترینگ و پشت

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این حرکت باعث فعالیت بیشتر عضلات مذکور نسبت به حرکت پل معمولی می شود. برای شروع روی زمین دراز بکشید و پاشنه پاها را داخل تسمه‌ها بگذارید. زاویه بین ران و بدن و زاویه بین زانوها باید ۹۰ درجه باشد. دست ها را کنار بدن قرار دهید. باسن را از زمین جدا کنید و بالا ببرید تا جایی که بالاتنه و ران در یک خط مستقیم قرار بگیرد. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۱۳- حرکت اسکوات تک پا

هدف: عضلات شکم، باسن، پاها و دست‌ها

سطح: متوسط تا پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اسکوات تک پا حرکت بسیار خوبی برای توسعه عضلات پایین تنه است، اما این حرکت برای بسیاری از ما قابل انجام نیست. با استفاده از TRX شما می توانید این حرکت را کامل انجام داده و پایین تنه را به چالش بکشید. روبروی تسمه ها بایستید و دسته ها را بگرید. پای چپ را از زمین بلند کرده طوری که موازی زمین باشد. با پای راست حرکت اسکوات را انجام دهید. به ضعیت اول برگردید و بعد از اتمام تکرار ها حرکت را با پای چپ انجام دهید.

۱۴- حرکت شنا سوئدی مرد عنکبوتی

هدف: عضلات سینه، پشت بازو، مایل شکمی، کمر، شانه ها و کل بدن

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

مانند حرکت شنای سوئدی وضعیت خود را تنظیم کنید. پاها را داخل تسمه ها قرار دهید. آرنج ها را خم کنید و بدن را پایین ببرید. با انجام هر شنای سوئدی یکی از پاها را از زانو خم کنید و به آرنج همان سمت برسانید. سپس دست‌ها را صاف کنید و به وضعیت شروع برگردید. حرکت را با طرف مقابل تکرار کنید.

۱۵- حرکت پلانک طرفی

هدف: مایل شکمی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکات پلانک تأثیر زیادی روی عضلات بدن دارند و تصور کنید با TRX چقدر می تواند بدن را به چالش بکشد! رو به زمین دراز بکشید، پاها را داخل تسمه قرار داده و با گذاشتن آرنج روی زمین، بدن را از زمین جدا کنید تا وضعیت حرکت plank را به خود بگیرد. بدن را به سمت راست بچرخانید، دست راست را از زمین جدا کنید و مستقیم به بالای سر ببرید. به وضعیت اول برگردید و این بار به سمت چپ بچرخید و دست چپ را به بالا ببرید.

۱۶- حرکت کرانچ و جلو بازو

هدف: عضلات جلو بازو و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

بر روی زمین دراز بکشید. زانوها باید خم و کف پاها روی زمین باشند. دسته تسمه‌ها را با دست‌هایتان بگیرید طوری که کف دست رو به بالا باشد. دست‌ها باید مستقیم و بالای سر باشند. همزمان بالاتنه را از زمین جدا کرده و با انقباض عضلات شکم، پشت و شانه‌ها را از زمین جدا کنید و با خم کردن آرنج‌ها، بالاتنه را به دست‌هایتان برسانید. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

دیدگاه شما در این مورد این تمرینات چیست؟ آیا سابقه انجام این تمرینات را داشته اید؟ نظرتان را با ما و خوانندگان علم ورزش در میان بگذارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: greatist

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۸۶ نظر

 1. نازنین گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۱۵ سالمه و قدم ۱۶۳ و وزنم ۵۲ هست، و حدود شش ماهه پیش ۴۷ کیلو بودم، بنظر شما اگر ورزش و تقذیه مناسب داشته باشم، راه برگشتی هست یا نه؟
  یا شما هم مثل بقیه میگید گه سنم بیشتر شده و نمیشه.

 2. سحر گفت:

  سلام من ۲۹سالمه ۵۸وزنمه و قدم ۱۶۳ دوست دارم بازوهام و پهلو و شکمم سایزشون کمتر بشه بجزرعایت تغذیه حلقه میزنم و کلاس اسپینیگ میرم بنظرتون کافیه ؟

 3. سحر گفت:

  بنظر شما ورزشاسپینیگ خوبه یا فیوژن فیتنس

 4. متین گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه قد ۱۶۰ وزن ۵۵ میتونم TRX رو شروع کنم یا زوده؟

 5. مهسا گفت:

  سلام. من ۳۱ سالمه قدم ۱۶۷ و وزنم ۶۳ هستش. بیشتر دوست دارم پهلوها و شکمم رو کوچک کنم و سایز کم کنم باشگاه نزدیک محلمون به من cx یا trx رو معرفی کرد. خواستم نظر شمارو بدونم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ورزش باعث کوچک شدن پهلو و شکم نمیشه مگر اینکه تغذیه شما مناسب کاهش چربی بدن باشه، یعنی هر کی به شما گفته برو فلان ورزش چربی بدنت کم میشه تا ۲۰ درصد حرفش رو باور کنید، چون ۸۰ درصد کاهش چربی بدن و حتی عضله سازی و به تغذیه بستگی داره، بنابراین شما هر ورزشی که دوست دارید رو انتخاب کنید ولی شرط اول همون تغذیه هست

 6. حامد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آقای فیروزه ئی میخواستم بدونم که آیا ورزش کردن را صرفا با طناب trx میتوان انجام داد یا باید در کنار ورزشهای دیگه استفاده شود؟
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تی آر ایکس خودش یه رشته ورزشی محسوب میشه، لزومی نداره حتماً با ورزش دیگه ای باشه، مگر اینکه مثلاً کسی که در یک رشته ورزشی دیگه فعالیت داره، بخواد برای تمرینات مقاوکتی از تی آر ایکس استفاده کنه

 7. محمد گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من ۱۸۰ قد دارم و ۶۳ کیلو وزن و قدرت بدنی خیلی کم
  میخوام وزنم و قدرت بدنی خودم رو افزایش بدم
  ممنون میشم ورزش مناسب رو به بنده پیشنهاد بدین
  من خودم تو فکر بدن سازی یا trx بودم
  اما trxهر جایی پیدا نمیشه

  • محمد گفت:

   سنم هم ۲۱ سالمه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای افزایش وزن شما باید به فکر تغذیه تون باشید، ورزش کار خاصی نمی کنه بدون تغذیه، چون هدف از ورزش های مقاومتی افزایش حجم عضله هست که با تغذیه خوب ممکن است، تفاوت خاصی هم نداره که شما تی آر ایکس تمرین کنید یا بدنسازی، ولی برای شما که بعید می دونم سابقه ورزشی زیادی داشته باشید و توان بدنی کمی هم دارید، توصیه می کنم اول با بدنسازی شروع کنید بعد تی آر ایکس؛ چون ورزش سختی هست

 8. تارا گفت:

  سلام
  من ۴۵ ساله هستم
  از ابتدای تولد وزن زیادی داشتم ولی شکم ندارم و اندامم در مجموع خوب است ولی وزن زیاد دارم قد ۱۷۰ و وزن ۹۲
  مدت طولانی حدود ۳ سال است که پیلاتس انجام می دهم
  فقط بازوهام شل هستن TRX می تونه کمک کنه
  در ضمن قبلا زیاد شنا می کردم ی دفعه ول کردم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر منظورتان کاهش وزن است، شما هر ورزشی رو که به منظور کاهش وزن انجام بدید، نهایتش ۲۰ درصد بتونه در کاهش وزن نقش داشته باشه، نکته اصلی تغذیه است اما اگر هدف تناسب اندام هست، ببینید تی آر ایکس ورزش سختی هست، شاید ماه ها وقت لازم باشه برای اینکه بتونید فقط تعادل و قدرت بدن رو برای اجرای حرکات افزایش بدید. بنابراین یا این رو به خودتون قبول می کنید یا می تونید از تمرینات بدنسازی انجام دهید

 9. قشم گفت:

  سلام من ۴۵ سال سن دارم و بیماری رماتیسم مفصلی دارم، دوماه هست ورزش تی آر ایکس رو انجام میدم و عضلاتم خیلی قوی تر از گذشته شده و عضلات قوی از مفاصل بیشتر مراقبت میکنه، مربی ما بین تمرینات ، تمرینات فیتنس با وزنه و توپ شنی و پرش و … رو به ما میده. آیا بین تمرینات تی آر ایکس ، نیازی به این تمرینات هست ؟ الان دو روز هست مفصل شانه راستم درد زیادی گرفته و همه اصرار دارن این ورزش رو کنار بگذارم ، ولی من خیلی علاقه‌مند به ادامه هستم، سوالم این هست، آیا تمرینات تی آر ایکس به مفصل شانه من فشار آورده یا تمرینات فیتنس مابین اون ؟ در ضمن آمادگی جمسانی خوبی دارم و بدنم سریع عضلانی میشه.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، دوست عزیز شاید در حین اجرای حرکت اشتباه حرکت را انجام داده اید یا اینکه فشار ناشی از تمرین بوده، مشخص نیست برای ما که علت فیتنس هست یا تی آر ایکس، هر چند این دو به خودی خود موجب آسیب نمی شوند مگر بدن تحت فشار باشد، شما بهتر از همه بدنتان را می شناسید بنابراین تا حدی که برای توان بدنی شما نیاز است تمرین کنید نه بیشتر

 10. منا گفت:

  سلام،من قدم١۶۵و ورزنم ۶٣هستش،الانم رژیم هستم و میخوام ورزش تی ار ایکس و شروع کنم و اینه من خیلی زود لاغر میشم،من توان بدنیم کمه خواستم ببینم ورزشو ک شرو کنم تا چند وقت طول میکشه بدنم توانمند بشه و ب ورزش تی ار ایکس و حرکاتش عادت کنه و اینکه تا توانمند نشم جواب نمیگیرم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، نمیشه زمان تعیین کرد، یعنی چیزی وجود نداره که بر اساس اون تعیین بشه چقدر زمان نیاز داره، شاید ۲ ماه شاید هم بیشتر، این فقط یک حدس هست

 11. منا گفت:

  یعنی تا قدرت بدنیم بالا نره جواب نمیگیرم؟

  • علم ورزش گفت:

   نمی دونم منظور شما از جواب گرفتن چی هست، ولی تی آر ایکس به قدرت، تعادل، هماهنگی عصب و عضله و … نیاز داره تا بتونید راحت از عهده اجرای حرکات سخت بر بیاید، البته پیشنهاد می کنم چند جلسه ای خودتون رو محک بزنید، شاید موفق شدید زودتر به نتیجه برسید

 12. بهي گفت:

  سلام
  من ٢٧ سالمه و قدم ١٧٠ اما وزنم ۴۴ کیلو…میخواستم وزنمو زیاد کنم.توان بدنی کمی هم دارم. به نظر شما از چه ورزشی شروع کنم؟ تی ار ایکس بهتره یا بدن سازی؟
  که هم وزنم زیاد شه هم توان بدنیم
  ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تی آر ایکس ممکنه برای شما سخت باشه، به نظرم با بدنسازی شروع کنید بهتره، حتی اوایل با وزن بدن تمرین کنید، دقت کنید وزن شما به تغذیه ربط داره، بدنسازی حجم عضله رو بالا می بره، که اونم باز به تغذیه ربط داره

 13. آزاده گفت:

  سلام این ورزش سن خاصى نداره من ۵٠ سالمه قد ١۶۴ وزنم ۶٢
  میخوام عضلاتم سفت بشه و متأسفانه دور شکمم ٩٨ که خیلى آزارم میده آیا براى من کارساز هست؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای دور شکم کار ساز نیست، اگر صرفاً هدف سفت کردن عضله هست با وزنه، بدون وزنه با کش بدنسازی و … قابل انجام هست، تی آر ایکس برای شما توصیه نمیشه

 14. ارمین گفت:

  سلام.من عضله دارم توتمامی قسمت های بدنم باقدرت بدنی بالا.تی ارایکس حجم میاره یافقط عضوله سازه؟

 15. ميم گفت:

  میخواستم یک ورزش به من معرفی کنید که باعث افزایش چابکی و سرعت عمل بشه
  من ٢۴ساله ام و ١٨۴قدمه و وزن٩٢کیلو

 16. مریم گفت:

  سلام
  من ۴۲سالمه و دیسک کمر دارم و زانوهام ساییدگی دارن دکترا گفتن باید عضلاتمو قوی کنم البته یکسری ورزش دادن بهم. میخواستم بدونم تی آر ایکس برای قوی کردن عضلات پشتم و پاهام میتونه کمک کننه باشه؟

 17. زهرا گفت:

  سلام من ۲۲سالمه و ۵۶کیلوام قدم ۱۶۰.الان بدن سازی کار میکنم .میتونم هم زمان تیاریکسم کار کنم؟؟؟؟اسیب نمیزنه؟؟؟؟میخام شکم و پهلوم آب بشع

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما باید یکی رو تمرین کنید چون به شدت امکان آسیب دارد. در هر صورت هر دو نیز روی عضله سازی نقش دارند شما اگر می خواید شکم و پهلو رو آب کنید باید روی تغذیه و تمرینات هوازی تمرکز کنید، بدنسازی یا تی آر ایکس چربی شکم رو آب نمی کنند

 18. مصیب گفت:

  سلام من ۲۳سالمه قد۱۷۰وزن ۶۴و۳ساله بدنسازی میرم الان خواستم تی آرایکس رو شروع کنم با مکمل و تغذیه ب حجم کمک میکنه در کنارش۳جلسه در هفته بدنسازی برم؟؟

 19. Yasamin گفت:

  سلام
  من ۱۶۶ قدمه و ۵۰ وزنم و ۱۹ سال سن دارم و تا به حال هم به هیچ عنوان ورزش نکردم ولی خیلی دلم می خواد تی آر ایکس رو شروع کنم.به نظرتون می تونم ؟
  اگر نمیشه به نظرتون چه کنم؟اول از چه ورزشی شروع کنم و بعد از چند وقت برم تی آر ایکس؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اینکه شما چه ورزشی رو شروع کنید بستگی به علاقه تون داره، می تونید تی آر ایکس رو شروع کنید ولی خب باید با سختی های اون هم کنار بیاید و سعی کنید به مرور با توصیه های مربی با توجه به اینکه سابقه ورزشی ندارید، بدن رو تقویت کنید

 20. سارا گفت:

  سلام.من همچنان منتظرم جواب سوال من رو بدین.من۱۷۸قدمه ۷۱وزنم ۲۳سالمه برای سفت شدن بازوها و سینه بخاطر اینکه وزن زیادی کم کردم میخوام ورزش کنم.بنظرتون تی ار ایکس مناسب تره یا فیتنس و یا بدنسازی؟

 21. مهرنوش گفت:

  سلام من ۱۶سالمه قدم ۱۷۴ و وزنم ۷۴ کیلوعه برای کاهش وزن چه ورزشی برم ویا رژیم غذایی خاصی توصیه میکنید؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شما برای تناسب اندام ورزش رو انتخاب کنید، برای کاهش چربی هم اصلاح رژیم غذایی. نوع رژیم غذایی خاصی معرفی نمی کنیم بهتره یا با متخصص مشورت کنید یا با مطالعه مطالب بخش کاهش وزن مواردی که به روز هست و باید رعایت کنید را پیگیری کنید

 22. ش گفت:

  سلام ۲۲ سال سن دارم قد ۱۶۴ و وزنم ۷۱ کیلو هست رژیم غذایی دارم. میخواستم بدونم برای کاهش وزن تی آر ایکس برم یا فیتنس؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، واقعیتش تفاوتی ندارند، چون سهم ورزش در کاهش وزن ۲۰ تا ۳۰ درصد است و مابقی به تغذیه شما ربط دارد، بهتره به این فکر کنید که با تغذیه وزن رو کم کنید و با تی آر ایکس یا تمرینات فیتنس به تناسب اندام برسید

 23. سانا گفت:

  سلام، من ۲۴ سالمه قدم ۱۶۰ و وزنم ۵۳ .
  ۳ سال پیش دیسک کمر داشتم اما الان یک سال که به صورت دوره ای بدنسازی، زومبا، ایروبیک و امتحان کردم و به کمرم فشاری نیومده، برای تناسب اندام بهم پیشنهاد شده TRX برم، می خواستم ببینم به کمر فشار نمیاد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ببینید در این مورد هیچکس بهتر از پزشک یا فیزیوتراپ نمی تونه نظر درستی رو مطرح کنه، چون دیسک کمر درجه های متفاوتی داره و از طرف دیگه میزان قوی بودن عضلات و حتی سابقه ورزشی مهم هست، در مجموع احتیاط لازم است

 24. سحر گفت:

  سلام.من ۱۹سالمه قد ۱۷۰وزن۶۴ از با اینکه هیچ ورزشی نکردم اندام ورزشی خوبی دارم تنها مشکل سایز سینه هست کا می خوام کوچیک بشه چه ورزشی خوبه برام

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، سایز سینه با تمرینات هوازی کاهش پیدا می کنه، در واقع هدف کاهش بافت چربی سینه هست، در نهایت باید وزن کم بشه

 25. مژگان گفت:

  سلام من ۴۸ سالمه با قد۱۶۲ و وزن ۷۰ .میخاستم بدونم تی ار ایکس برای متناسب شدن اندام بهم کمک میکنه.ورزش خاصی نمیکنم فقط گاهی تمرینات پیلاتس خودم در منزل انجام میدم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، تناسب اندام هدفی یک وجهی نیست، بلکه فقط یک بخش اون ورزش هست، بخش های دیگر مثل نوع تغذیه، سبک زندگی و … در اون نقش ندارند، در خصوص تی آر ایکس هم، ورزش خوب، مفید و اما سختی هست، به نظرم می تونید به کار با وسایل بدنسازی هم فکر کنید

 26. لیانا گفت:

  TRX برای لاغریه؟

 27. Shadi گفت:

  سلام عضله سازی بیشتر در بدنسازی صورت میگیره یا trx?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این دو ورزش هر دو جزو تمرینات مقاومتی هستند، منتها در بدنسازی عضله سازی قاعدتاً بیشتر هست

 28. دیانا گفت:

  سلام
  من ۱۶ سالمه قد ۱۶۴ وزن ۴۶
  می خواستم یکم عضلاتم فرم بگیرن
  خلاصه خوش اندام بشم…
  انتخابم فیتنس بود ولی وقتی که باشگاه رفتم بهم گفتن به خاطر لاغریت و هدفت بهتره تی ار ایکس رو انتخاب کنی و فیتنس زیاد برات مناسب نیست
  حالا نظر شما چیه؟؟؟
  (اینم اضافه کنم که واقعا عضلات ضعیفی دارم جوری که بعد از ورزش بدنم میلرزه و تغذیه افتضاحی _خیلی کم خوراکم_)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر صرفاً هدف شما تقویت عضلات بدن هست، می تونید هر کدوم رو که مایل هستید انجام بدید، تمرینات تی آر ایکس هم واقعاً ساده نیستند، بهر حال شما هر کدوم رو هم شروع کنید شدیداً نیاز به اصلاح وضعیت غذایی دارید

 29. محمد رضا گفت:

  سلام .قدم۱۶۷وزنم۷۵چه ورزشی برای من هست که قدم بلند تر بشه و وزنم هم کمتر سنم هم ۱۴ساله

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ورزشی وجود نداره که تضمین کنه قد شما بلند میشه، شما به هر ورزشی که علاقه دارید شروع کنید، اگر فاکتورهای دیگه رو داشته باشید تأثیر خودش رو میذاره، برای کاهش چربی هم بهتره وضعیت تغذیه تون رو اصلاح کنید

 30. افشین گفت:

  سلام
  من قبلا حدود یک سالی بدنسازی کار کردم ولی به علت نداشتن وقت کنار گذاشتم (حدودا شیش ماه پیش)
  میخاستم ببینم باتوجه به اینکه باشگاه نزدیکمون نیست میتونم خودم توی خونه trx روانجام بدم؟
  وزنم ۷۹قدم ۱۷۲
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شما محدودیتی برای انجام ندارید، مهم توانایی بدنی شما و اصول انجام حرکات است

   • افشین گفت:

    ممنون از پاسختون
    بدون مربی میشه انجام داد؟
    فقط با سی دی های اموزشی

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، من اگر جای شما باشم سعی می کنم زیر نظر مربی مدتی تمرین کنم و بعد سراغ سی دی آموزشی برم، چون هر رشته ورزشی یک سری اصول خاص خودش رو داره اما چنانچه سی دی های هست که از مقدمات این ورزش شروع به آموزش کنه و خودتون هم سابقه ورزش دارید می تونید امتحان کنید

 31. ستاره گفت:

  سلام من میخواستم چند تا تمرین ک بشه تو خونه انجام داد برای بزرگ کردن سایز باسن بهم معرفی کنید…

 32. Zahra گفت:

  سلام منبع و یا رفرنس این مطالب میش بگید یا اگ مطلب در مورد اناتومی و عضلات درگیر trxدارید بفرستید ممنون میشم برای ارایه میخام

 33. Hamid.mb گفت:

  سلام .
  من ۱۷ساله هستم و قدم۱۶۸ و وزن۷۲ بدنسازی هم تقریبا۲ سال انجام دادم و امادگی جسمانی نسبتا خوبی دارم ولی هنوز ماهیچه هام بعد تمرین شل میشه……. Trx میتونه داءمی عضلات کل بدن رو سفت کنه و امادگی را بالا ببره

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تی آر ایکس هم یک ورزش مقاومتی هست که بر پایه تعادل و جاذبه تمرکز داره، وگرنه تفاوتی با سایر تمرینات مثل بدنسازی نداره، افزایش مقدار حجم خالص عضله به اضافه قدرت می تونه مشکل رو حل کنه به نظرم

 34. Mitra at.th گفت:

  سلام این ورزش برای از بین بردن چربی های پایین تنه کمک میکنه و اثری هم دارد….

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای کاهش چربی شما باید به تغذیه متکی باشید نه ورزش، ورزش های مقاومتی نیز در این مسیر می تواند هم به کاهش چربی کمک کند و هم تناسب اندام، مورد دیگه اینکه وقتی چربی از بدن کم شود از تمام بدن کاهش پیدا می کند نه صرفاً یک بخش از بدن

 35. مجید فتحی گفت:

  سلام مفصل شانه من ۵ ماه پیش در رفت الان دیتم خوب شده ولی حرکتها رو نمیتونم کامل انجام بدم . به نظر شما TRX میتونه کمکی به من کنه؟
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقتی شما در انجام حرکات مشکل دارید، یعنی محدودیت حرکتی، بنابراین پیشنهاد می کنم با فیزیوتراپ مشورت کنید، تی آر ایکس یک ورزش مقاومتی سخت هست و طبیعتاً شما با این وضعیت نمی تونید انجام بدید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *