تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX
تلگرام

وقت آن رسیده که دمبل ها، وزنه ها و دستگاه های بدنسازی را کنار بگذارید و تمرینات جدید که صد در صد برای آمادگی و تناسب اندام مفید هستند را امتحان کنید، این تمرینات تکنیک‌های تمرینی TRX هستند که امروز مخاطبان زیادی دارد. TRX مخفف کلمات total-body resistance exercise به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن است که توسط یک افسر نیروی دریایی آمریکا ابداع شده است. این نوع تکنیک، تمرینات مختلف را توسط دو منبع همیشه در دسترس یعنی جاذبه و وزن بدن به چالشی برای کل بدن تبدیل می کند.

تمام چیزی که نیاز دارید تسمه یا باندهای غیر کشی تمرینی هستند که باید به یک نقطه مطمئن (مانند میله بارفیکس، چارچوب درب یا دستگاه های بدنسازی) وصل شوند و با توجه به نوع تمرین با دست یا پا برای گرفتن تسمه از آن استفاده کنید. به طور معمول قسمتی از بدن از تسمه آویزان می شود یا بر تسمه تکیه داده می شود تا مقاومت و ثبات لازم انجام حرکت را به وجود آورد.

این نوع تمرینات تعادل ورزشکار را به چالش کشیده که هیچ راهی بجز حفظ تعادل ندارد، به این معنی که تمرینات تی آر ایکس سمت های میانی بدن، پشت، شانه ها و لگن را برای کنترل بدن در حین تمرینات درگیر می کند. از این بهتر می شود؟ از آنجایی که این تسمه قابل حمل و جابجایی هستند می توانید هر جایی و هر زمانی هر نوع تمرینی که دوست دارید، انجام دهید. علم ورزش  در این مطلب ۱۶ حرکت  تی آر ابکس را برای کسب قدرت، آمادگی و تناسب اندازم آموزش می دهد.

۱- حرکت شنای سوئدی

هدف: عضلات شانه، سینه و بازوها

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای شروع: پاها را در داخل تسمه قرار دهید، طوری که پنجه پاها رو به پایین باشند. بدن راست و مستقیم باشد و وزن بدن را روی دست ها قرار دهید، دست به اندازه ایی باز باشد که هنگام پایین رفتن سینه و شانه ها بین دو دست قرار بگیرند. آرنج ها را خم کنید و پایین بروید. حرکت شنای سوئدی را انجام دهید، احساس خواهید کرد که سینه و شانه ها در این تمرین حسابی به کار گرفته می شوند.

۲- حرکت پرس سینه

هدف: عضلات بازو و سینه

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

برای این حرکت با پاهای باز تر از اندازه عرض شانه پشت به تسمه های TRX بایستید. دسته تسمه‌ها را بگیرید و بدن را به جلو متمایل کنید تا جایی که بدن نسبت به زمین زاویه ۴۰ الی ۴۵ درجه داشته باشد. به تسمه‌ها فشار وارد کنید و آرنج‌ها را راست کنید تا یک حرکت پرس سینه را انجام دهید. هنگام فشار بر تسمه احساس خواهید کرد که بازو و سینه حسابی به کار گرفته می شوند.

۳- حرکت قایقی

هدف، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این تمرین (Row) کلید دستیابی به عضلات پشت قوی است. دسته تسمه‌ها را بگیرید و کف دست ها رو به یکدیگر باشد. به سمت عقب متمایل شوید، وزن بدن روی پاشنه پاها باشد و بدن با زمین زاویه ۴۵ درجه را درست کند. دست‌ها باید راست در جلو بدن باشند. آرنج‌ها را خم کنید و با نیروی تولید شده از عضلات درگیر، بدن را بالا بکشید تا جایی که دست‌ها کنار بالاتنه به سینه برسد.

۴- حرکت قایقی تک دست

هدف: عضلات پشت، شکم، شانه و دو سر بازو

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر در انجام حرکت معمولی قایقی به سطح بالایی رسیده اید (حرکت شماره ۳) وقت آن فرا رسیده تا با حرکت پیشرفته قایقی یعنی قایقی تک دست بدن تان را به چالش بکشید. این حرکت دقیقاً مانند حرکت قبلی است با این تفاوت که حرکت را باید با یک دست انجام دهید بدون اینکه فرم بدن و نحوه انجام حرکت را تغییر دهید.

۵- حرکت شنای سوئدی اتمیک

هدف: عضلات سینه، شانه، بازوها و شکم

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

وضعیت کامل حرکت شبیه قورباقه است اما وقتی که پاها را به سمت آرنج حرکت می دهید، چالشی در بالاتنه و کل بدن احساس خواهید کرد. وضعیت شنای سوئدی (حرکت شماره یک) را حفظ کنید. زانوها را خم کنید و پاها را به بدن نزدیک کنید. وضعیت را چند لحظه نگه دارید، سپس به موقعیت شروع برگردید.

۶- حرکت جلو بازو

هدف: عضلات شکم و بازوها

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

روبروی تسمه ها بایستید، دسته آن‌ها را بگیرید و بدن را به سمت عقب متمایل کنید. بدن باید نسبت به زمین شیب داشته باشد. کف دست‌ها رو به صورت شما باشد. آرنج‌ها را خم، بدن را بالا بکشید و با این حرکت عضلات دو سر بازو را به چالش بکشید. به آرامی دست‌ها را باز کنید و بدن را پایین ببرید. حرکت را تکرار کنید.

۷- حرکت پرس سینه ایستاده

هدف: عضلات سینه، شکم و شانه

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

پشت به تسمه های TRX بایستید. حلقه تسمه‌ها را محکم بگیرید طوری که دست‌ها مستقیم جلو بدن باشند. برای انجام حرکت بدن را به سمت جلو متمایل کنید تا جایی که دست‌ها به بالای سر رفته و در راستای بدن قرار بگیرند. در این وضعیت عضلات شکم و شانه ها به اوج چالش خود می رسند. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۸- حرکت لانچ

هدف: عضلات پاها و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اگر حرکت لانچ معمولی برای شما ساده است، پس بهتر است این حرکت را امتحان کنید. این حرکت نه تنها همان فوائد حرکت معمولی را دارد بلکه تعادل و ثبات بدن را به چالش می کشد. پشت به تسمه ها بایستید پای چپ را داخل دسته تسمه‌ها بگذارید و پای راست را جلوتر از بدن قرار دهید. حالا پای راست را خم کنید، پایین بروید و حرکت لانچ را انجام دهید. به وضعیت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید. با انجام این حرکت متوجه خواهید شد که پایین تنه و عضلات شکم به سختی درگیر هستند.

۹- حرکت اسکوات

هدف: عضلات شکم، چهار سر ران، سرینی و همسترینگ

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکت اسکوات برای ساختن عضلات پایین تنه الزامی است. TRX را به حرکت اسکوات اضافه کنید تا هم فرم پایین تنه را بهتر کنید و هم اینکه اگر نیازمند حمایت و ثبات و تعادل هستید، TRX این کار را برای شما انجام می دهد. روبروی تسمه های TRX بایستید و دسته های آن را بگیرید. حرکت اسکوات را انجام دهید.

۱۰- حرکت همسترینگ

هدف: ران، عضلات لگن و سرینی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

به پشت دراز بکشید و دست ها را کنار بدن بگذارید. پاشنه پاها را در داخل دسته تسمه‌ها قرار دهید و لگن را از زمین بلند کنید. پاها باید صاف و مستقیم باشند و بدن و پاها در یک راستا قرار بگیرند. پاشنه پاها را با حرکتی آرام و کنترل شده به سمت لگن حرکت دهید. در انجام این حرکت بدن باید ثبات و تعادل کافی داشته باشد. پاها را راست کرده و به وضعیت اول برگردید.

۱۱- حرکت کوهنورد معکوس

هدف: عضلات سه سر بازو، شکم، خم کننده های لگن، چهار سر ران و همسترینگ

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

رو به بالا بر روی زمین قرار بگیرید. کف دست ها را روی زمین بگذارید و پاشنه پاها را داخل دسته تسمه های TRX بگذارید. بدن را از زمین جدا و سعی کنید، بدن در یک خط مستقیم قرار بگیرد. پای چپ را به داخل سینه بیاورید، سپس بدون توقف پای چپ را به وضعیت اول برده و پای راست را به داخل سینه بکشید. حرکت را تکرار کنید.

۱۲- حرکت پل

هدف: عضلات سرینی، همسترینگ و پشت

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

این حرکت باعث فعالیت بیشتر عضلات مذکور نسبت به حرکت پل معمولی می شود. برای شروع روی زمین دراز بکشید و پاشنه پاها را داخل تسمه‌ها بگذارید. زاویه بین ران و بدن و زاویه بین زانوها باید ۹۰ درجه باشد. دست ها را کنار بدن قرار دهید. باسن را از زمین جدا کنید و بالا ببرید تا جایی که بالاتنه و ران در یک خط مستقیم قرار بگیرد. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

۱۳- حرکت اسکوات تک پا

هدف: عضلات شکم، باسن، پاها و دست‌ها

سطح: متوسط تا پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

اسکوات تک پا حرکت بسیار خوبی برای توسعه عضلات پایین تنه است، اما این حرکت برای بسیاری از ما قابل انجام نیست. با استفاده از TRX شما می توانید این حرکت را کامل انجام داده و پایین تنه را به چالش بکشید. روبروی تسمه ها بایستید و دسته ها را بگرید. پای چپ را از زمین بلند کرده طوری که موازی زمین باشد. با پای راست حرکت اسکوات را انجام دهید. به ضعیت اول برگردید و بعد از اتمام تکرار ها حرکت را با پای چپ انجام دهید.

۱۴- حرکت شنا سوئدی مرد عنکبوتی

هدف: عضلات سینه، پشت بازو، مایل شکمی، کمر، شانه ها و کل بدن

سطح: پیشرفته

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

مانند حرکت شنای سوئدی وضعیت خود را تنظیم کنید. پاها را داخل تسمه ها قرار دهید. آرنج ها را خم کنید و بدن را پایین ببرید. با انجام هر شنای سوئدی یکی از پاها را از زانو خم کنید و به آرنج همان سمت برسانید. سپس دست‌ها را صاف کنید و به وضعیت شروع برگردید. حرکت را با طرف مقابل تکرار کنید.

۱۵- حرکت پلانک طرفی

هدف: مایل شکمی

سطح: متوسط

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

حرکات پلانک تأثیر زیادی روی عضلات بدن دارند و تصور کنید با TRX چقدر می تواند بدن را به چالش بکشد! رو به زمین دراز بکشید، پاها را داخل تسمه قرار داده و با گذاشتن آرنج روی زمین، بدن را از زمین جدا کنید تا وضعیت حرکت plank را به خود بگیرد. بدن را به سمت راست بچرخانید، دست راست را از زمین جدا کنید و مستقیم به بالای سر ببرید. به وضعیت اول برگردید و این بار به سمت چپ بچرخید و دست چپ را به بالا ببرید.

۱۶- حرکت کرانچ و جلو بازو

هدف: عضلات جلو بازو و شکم

سطح: مبتدی

تمرینات TRX چیست؟ آموزش ۱۶ حرکت TRX

بر روی زمین دراز بکشید. زانوها باید خم و کف پاها روی زمین باشند. دسته تسمه‌ها را با دست‌هایتان بگیرید طوری که کف دست رو به بالا باشد. دست‌ها باید مستقیم و بالای سر باشند. همزمان بالاتنه را از زمین جدا کرده و با انقباض عضلات شکم، پشت و شانه‌ها را از زمین جدا کنید و با خم کردن آرنج‌ها، بالاتنه را به دست‌هایتان برسانید. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را تکرار کنید.

دیدگاه شما در این مورد این تمرینات چیست؟ آیا سابقه انجام این تمرینات را داشته اید؟ نظرتان را با ما و خوانندگان علم ورزش در میان بگذارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: greatist

به اشتراک بگذارید :
 جشنواره وب ایران

مطالب مشابه

۳۸۲ نظر

 1. parsa گفت:

  سلام عزیز خسته نباشید…من رشته ورزشیم کشتی هست مدا ۲ سال دارم کار میکنم و بدنسازی هم کنرش کار میکردم ….الان با trx اشنا شدم خواستم بدونم برای استقامت در کشتی و رشته حجم عضلات و کاهش چربی شکم بدنسازی ادامه بدم مناسب تر یا trx کدوم نتیجه بهتری داره با توجه به این هدفم…

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تی آر ایکس برای افزایش قدرت و استقامت خوب هست اما حجمی که تمرینات با وزنه به عضله میده در تی آر ایکس نیست، کاهش چربی شکم به نوع تغذیه و تمرینات هوازی مربوط هست هر چند یکی از ویژگی های تی آر ایکس کاهش وزن است اما مهم تغذیه است

 2. بهار گفت:

  سلام .من قدم ۱۶۹ .وزن ۵۵.عضلات بدنم ضعیفه .به من پیشنهاد trxدادن .بنظر شما فیتنس برم یاtrx?
  ممنون

 3. یزدان نظری گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  جا داره یه خدا قوت بگم بابت سایت خوب ک مفیدتون. واقعا خیلی کمک کرده به من.
  یه سوال داشتم…. از هرشخصی می پرسم، جواب مناسبی به من نمیده… ممنون میشم که جواب منو بدید
  مسلما هدف اکثر جوان ها، رسیدن به یک تناسب اندام و بدن خوش فرم هستش‌. اما برای این کار، راه های زیادی وجود داره که روش های متفاوتی هستن. مثل وزنه، ایروبیک، trx و …. .
  من پسری ۲۰ ساله با وزن ۶۵ و قد ۱۸۵ هستم. شخصا عجله ای برای فیتنس شدن ندارم اما می خوام نتیجه زحمت هایی که می کشم، هدر نره! همه ماها افراد زیادی رو میبینیم که تا موقعی که تمرین می کنن، بدن خوب و خوش فرمی دارن ولی اگه چند ماه تمرین نکنن، اون زحمت هایی که کشیدن از بین میره و به قول معروف حجم بدنشون می خوابه.
  بنا به تجربه ای که از طریق اطرافیان و خودم بدست اوردم، تصمیم دارم برای رسیدن به بدنی خوش فرم که واقعا خیلی دیر تحلیل بره و ماندگاری خوبی داشته باشه، تمرینات بدنسازی رو بدون وزنه انجام بدم. حاضرم پیشرفت تدریجی داشته باشم ولی این پیشرفت ماندگار باشه و آمادگی جسمانی ام بالابره…. نه اینکه صرفا حجم عضلانی موقت داشته باشم!!!
  خواستم نظر جنابعالی رو در این مورد بدونم. آیا با توجه یه هدفم از ورزش که همون آمادگی جسمانی و فیتنس شدن و سلامتی هستش، راه درستی رو انتخاب کردم؟ همین که به جای تمرینات وزنه، از تمرینات بدون وزنه و trx و …. استفاده کنم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ممنون از لطف و نظر شما دوست عزیز. باید عرض کنم شما با هر روشی تمرین کنید اگر ورزش رو قطع کنید مقداری از نتایج کسب شده از بین میرن چه حجم و قدرت عضلانی و چه استقامت و توان بدن. در کل نمیشه جلو تحلیل رو گرفت مگر با ورزش. اما می توان این کاهش و افت رو به حداقل رسوند. چطور؟ رژیم غذایی صحیحی داشته باشید. از تمرینات ترکیبی استفاده کنید. مکمل ها غیر استاندارد و ناسالم مصرف نشه. در کل ورزش های مثل کراس فیت، تمرین با وزن بدن مثل trx و … باعث تحلیل کمتری میشن اما باید این موارد از نظر علمی هم بررسی بشن که نیاز به فرصت و زمان داره. 

  • مهران گفت:

   سلام دوست عزیز. ببینید در مورد افت عضلات بهتون بگم، تغییر سایز و تغییر وزن با هم فرق دارن. وقتی شما ورزش رو میذاری کنار، بدن عضلات اضافی رو میسوزونه.چون نیازی نیست این همه عضله و هیکل رو با خودش اینور اونور بکشونه. حالا شما بیای غذای بیشتر بخوری تا انرژیشو تامین کنی و عضله نسوزه، در نتیجه ممکنه وزنت تا خدودی ثابت بمونه.اما سایز کم میکنی. این سایز همون فضای خالی بین سلول های عضله هستش که به اطصلاح میکن دم. یعنی دم عضله از بین میره. به عبارتی پف عضله فقط با ورزش موندگاره. مگر اینکه شما چندین سال ورزش کنی و بدنت عضله سازی کنه،تثبیت بشه و سیستم بدنت مثلا از ۶۵ کیلو به ۸۰ کیلو تغییر کنه. و وزن نرمالت بشه ۸۰. مثل من که بعد از ۵ سال ورزش غیر حرفه‌ای، وزن عادیم از ۶۲ رسیده به ۷۵. یعنی بدون ورزش ۷۵ هستم
   بدنسازی همینه. اگر نری، نباید انتظار داشته باشی بدنت تفکیک شده بمونه

 4. h.e گفت:

  سلام بنطر شما خانم ها در ۱۲جلسه با رعایت رژیم چقدر کم میکنن؟
  میانگین

 5. شیدا گفت:

  سلام خسته نباشید مطالب سایتتون عالیه، راستش من دختر ۱۶ ساله ای هستم که قدم ۱۶۳ هستش و وزنم ۵۲، تابستون وزنم ۴۸ بوده اما به دلیل مصرف مولتی ویتامین ۴ کیلو اضافه وزن پیدا کردم شکم و پهلوهام خیلی بد فرم شده، طبق مطالبی که در اینترنت خوندم تمرینات کششی خیلی برای بلندی قد و چربی سوزی خوبه حالا به نظر شما تی آرایکس میتونه هردوتا مشکلو تا حدی برطرف کنه یا نه؟!!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. هیچ ورزش و تمرینی نمیتونه رشد قد رو افزایش بده. با انجام تمرینات اینتروال با شدت بالا و رعایت رژیم غذایی می تونید به هدف تون برسید.

 6. سعيد گفت:

  سلام،با تشکر از زحمات شما،میخاستم بدونم که ایا تمرینات trxبرای یک فوتبالیست هم خوبه؟؟
  Trxمیتونه قدرت پاها رو افزایش بده؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر فقط به فکر افزایش قدرت هستید بهتره تمرین با وزنه رو انجام بدید، تی آر ایکس کل عضلات بدن رو تقویت می کنه و بدون شک تمرین مناسبی هست

 7. نرگس گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبنون.دختری ۱۸ ساله ام که تا کنون ورزشی را بطور حرفه ای دنبال نکرده ام.چون عضلات ضعیفی دارم میخواهم trx کار کنم. به نظرتون اگه مجبور شم مقطعی این ورزش را رها کنم افزایش وزن خواهم داشت یا خیر؟اخه خوش فرمی برای من اهمیت زیادی دارد.ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اینکه بعد ورزش وزن شما افزایش کنه به رها کردن ورزش ربط نداره بلکه به سبک زندگی و تغذیه شما ارتباط دارد، این باور که با رها کردن ورزش فرد دچار افزایش وزن می شود غلط است بلکه به مواردی که اشاره کردم بستگی دارد

 8. ستاره گفت:

  سلام…خسته نباشید
  من دختری ۲۰ ساله هستم وزنم ۴۲ کیلو قدم ۱۶۰ هست برای رسیدن ب وزن ایده ال باید حدود ۱۵ کیلو وزن اضافه کنم….هدفم افزایش وزن و رسیدن ب ی اندام مناسبه هیچوقتم اهل ورزش کردن نبودمو امادگی بدنم خیلی کمه بنظر شما trx بهتره برای من یا پیلاتس یا استفاده از دستگاه؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی موفقیت. ورزش های قدرتی مثل فیتنس، بدنسازی و trx بهتر هستند البته با رعایت رژیم غذایی تخصصی.

   • ستاره گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون….
    من فکر کردم چون امادگی بدنم کمه و تا حالا ورزش نکردم بهتره یمدت پیلاتس کار کنم تا انعطاف بدنم بیشتر شه نظر شما چیه؟!!!

 9. سایه گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون من وزنم ۹۵بودش بعد ی رژیم اشتباه الان ۷۵اثرات اون رژیم باعث شل شدن و بدفرم شدن هیکلم شده می خواستم بدونم trxباعث سفتی و خوش فرم شدن میشه یا نه تروخدا راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. trx ورزش خوبیه و برای شروع مناسبه اما در طول زمان شما به فشار بیشتری نیاز دارید. بهتره با تمرینات وزنه شروع کنید و رژیم غذایی درستی بگیرید.

 10. Emad گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفید و سایت خوبتون من رشته ورزشیم بسکتبال به نظر شما من در کنار بسکتبال trx کار کنم بهتره یا بدنسازی؟

 11. توسكا گفت:

  سلام من دختر ١٧ ساله با قد ١٧٣ و وزن ۶۵ هستم
  هیکل تقریبا خوبی دارم ولی دوست دارم برجستگی های باسن و سینه ام بیشتر بشه و هیکلم روی فرم بیاد
  به نظر شما این ورزش مناسبه؟

 12. سارا گفت:

  سلام من دو بار زایمان کردم و شکم و پهلوى بزرگ و شلی دارم اما قدم ١٧٣ و وزنم ۶٧ است هدفم اینه که ضمن آب کردن شکم و پهلو ، باسن و سینه هایم که خیلی کوچک است را افزایش سایز دهم و بازوهایم سفت و لاغر شود یک مربی به من trx را پیشنهاد کرد به نظر شما با توجه به اینکه قد و وزنم کاملا متناسب است براى رسیدن به اهداف ذکر شده بدنسازی بهتر نیست؟ خودتان چه رشته ای پیشنهاد میدهین؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کلاً برای رسیدن به بدنی خوش فرم و مورد دلخواه بدنسازی و فیتنس بهتر هستن. ورزش ترکیبی و تغذیه تخصصی شما رو به هدف تون میرسونه. هرچند trx هم ورزش جالب و خوبیه

 13. فیروزه گفت:

  سلام خسته نباشید برای کاهش وزن کدوم ورزش رو پیشنهاد میدید که میتونه سریع تر نتیجه بده؟؟؟

 14. لیلا گفت:

  سلام روزتون بخیر… من با قد ۱۶۰ سانتی متر ، حدود ۴۹ کیلو وزن دارم … از سه سال پیش ورزش و با رشته پیلاتس شروع کردم و بعد با فیتنس و بدنسازی ادامه دادم… در حال حاضر تمایل دارم که خطوط شکم و بازوهام مشخص بشن و به همین خاطر بهم پیشنهاد شد ورزش trx انجام بدم…. آیا trx باعث میشه خطوط شکم برجسته بشه و به اصطلاح سیکس پک بشم؟
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این چیزی که شما مد نظر دارید با کاهش چربی بدن و رشد عضلات ممکن هست، حالا چه فیتنس باشه جه تی آر ایکس چه بدنسازی، برنامه تمرینی و تغذیه  مهم هست

 15. ssimaas گفت:

  سلام من ٢٨ سالمه،وزنم ۵٢ و قدم ١۶۵ هست چاق نیستم ولى مدتى هست که پشت ران پام سلولیت بوجود اومده،میخواستم بدونم چه ورزشى در مدت زمان کمترى این سلولیت هارو از بین میبره البته رژیم غذایی هم خیلى رعایت میکنم پیاده روى هم دارم ولى این سلولیت ها از بین نمیره به نظرتون trx بهتر است یا بدنسازى؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ترکیب تمرینات مقاومتی و هوازی مناسب است، تمرینات مقاومتی می تواند تی آر ایکس باشد یا بدنسازی

   • ssimaas گفت:

    ممنون از راهنماییتون ولى در کل کدام بهتره ؟ میخوام که یک ورزشى رو براى از بین بردن سلولیت شروع کنم نمیدونم trx یا بدنسازى میتونید بیشتر راهنایی کنید ممنون

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     خواهش می کنم، همانطور که گفتم تفاوتی نداره، چون از بین بردن سلولیت فقط با تی آر ایکس یا بدنسازی نیست، تغذیه مهمه، تمرینات هوازی مهمه در کنارش هم تمرین مقاومتی که می تونه تی آر ایکس باشه یا بدنسازی

 16. محمد گفت:

  سلام.
  پسر ۱۶ ساله هستم با قد ۱۷۷ و وزن ۵۶.
  خیلی لاغرم. برای اینکه هم وزنم بیشار شه هم قدرت بدنیم، کدوم ورزش خوبه. لطفا فقط یکیو بگید.
  کراس فیت، TRX یا بدنسازی؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تی آر ایکس یا بدنسازی و البته،هر کدوم رو هم انتخاب کنید تا تغذیه و استراحت خوبی نداشته باشید نتیجه خوبی هم نمی گیرید

 17. محمد گفت:

  من بدنم خیلی ضعیفه. میتونم حرکات تی ار ایکس رو انجام بدم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، حرکات تی آر ایکس سخت هست، ولی خب اگر بخواید تمرین کنید می تونید با تمرینات سبک شروع کنید تا آمادگی بدنی بالا بره

 18. محمد گفت:

  با سلام وتشکر از مطالب مفیدتون
  من مشکل تنگی کانال نخاعی دارم میخواستم بدونم میتونم ورزش تی آر ایکس رو با توجه به شرایط ستون فقراتم شروع کنم ؟

 19. sobhan گفت:

  با سلام و تشکر فراوان از مطالب مفیدتون
  من یه چندتا سوال مهم داشتم ! من ۱۹ سالمه قدم ۱۹۰ و وزنم ۱۱۵
  میخواستم بدونم واسه من امکانش وجود داره این ورزش رو تو خونه و در اتاقم انجام بدم ؟واسه انجام این ورزش چه قدر از فضای گرفته میشه؟ اگر میشه تو خونه انجام داد بعد با توجه به وزنم این دستگاه خونگیشو بگیرم وصل کنم به دیوار , دیوار نریزه رو سرم :|
  بعد این ورزش رو هر روز باید انجام داد یا یک روز در میون؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من تجربه کار با تی آر ایکس اونم هم توی خونه رو ندارم، ولی فکر کنم فضای آنچنان زیادی نمی خواد البته این رو فروشندگان این محصول بهتر می تونن راهنمایی کنن، بعید می دونم اگر درست نصب بشه مشکلی ایجاد کنه، تمرین رو هم یک روز میون انجام بدید بهتره

 20. پریسا گفت:

  با سلام
  من می خواهم بدنی خوش فرم داشته باشم و فقط شکم و پهلوهایم لاغر شود به نظر شما بدن سازی بهتره یا trx?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقت کنید نه بدنسازی و نه تی آر ایکس شکم و پهلو رو لاغر نمی کنه، چیزی که شما باید برای چربی سوزی رعایت کنید تغذیه هست و تمرینات هوازی یا اینتروال، در کنارش برای بدن خوش فرم هم میشه تی آر ایکس کار کرد و هم بدنسازی

 21. الهه گفت:

  سلام من ۲۸سالمه.بعد از زایمان شکمم بزرگ شد و پوستش کشیده و چروک شده و هر ورزشی هم که انجام میدم فایده نداره دیگه واقعن نمیدونم چه جوری شکمم رو کوچیک کنم و پوستش رو سفت کنم.بزرگی شکمم هم به خاطر پوست کشیده شده اونه.راهنمایی کنید لطفن

 22. setaydsh گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و دخترم می‌خوام برم باشگاه . ورزش trxبرای من بده یا سنم براش کمه؟ اگه trx باشه و فیتنس کودوم رو انتخاب کنم؟برای اینکه من وزنمم خیلی زیاد نیست و متوسطم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نمیشه گفت بد هست، در این سن شما هر ورزش قدرتی رو که انتخاب کنید باید بر اساس توان بدنی که دارید تمرین کنید و تمرینات سنگین رو انجام ندید، تی آر ایکس ورزش سختی هست و من توصیه می کنم مدتی رو به بدنسازی با وزنه (فیتنس) اختصاص بدید تا توان بدنی بالا بره بعد اگر خواستید می تونید برای تی آر ایکس هم وقت بذارید

 23. سمیرا گفت:

  سلام من خانمی ۲۹ ساله هستم الان سه ماه هست که زایمان کردم کمی اضافه وزن دارم و شکم اوردم.قبل از زایمان ب صورت حرفه ای بدنسازی کار با دستگاه انجام میدادم .اما الان برای چربی سوزی و شل نشدن پوستم از قبیل بازو ،خواستم نظرتون رو بپرسم که همون کار با دستگاهمو برم یا تی ار ایکس و یا فیتنس.؟اگرر راهنمایی کنید ممنون میشم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در مجموع تفاوت چندانی ندارند، هر ۳ روی عضلات کار می کنند در کنار هر کدوم که خواستید برید رعایت تغذیه و تمرینات هوازی رو هم فراموش نکنید

 24. مرتضی گفت:

  سلام
  پسر هستم و نزدیک به ۳۰ ساله، با قد ۱۸۵ و وزن ۶۰ کیلو وزن
  چندین بار در طول سال های گذشته به دفعات بدنسازی رو امتحان کردم ولی با توجه به اینکه پیشرفت خیلی کندی داشتم (برای افزایش حجم) در هر دوره بعد از چند ماه (حتی در یک دوره نزدیک به یک سال هم باشگاه میرفتم) دلسرد میشدم و اون رو کنار میذاشتم
  به نظر شما تی آر ایکس میتونه جایگزین مناسب برای بدنسازی باشه که خشک بودن ! ورزش بدنسازی رو جبران کنه تا اشتیاق برای ادامه و نتیجه گرفتن رو در شخص ایجاد کنه ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من فکر می کنم مشکل اصلی شما عدم انگیزه باشه، ببینید شما وقتی چنین شرایطی دارید باید هدف گذاری کنید و طبق وضعیت بدنی که دارید از خودتون انتظار داشته باشید، آیا وقتی نتیجه نگرفتید علت اون رو پیگیری کردید تا بدونید مشکل از چی هست؟ از تغذیه بوده؟ شیوه تمرین یا رعایت نکردن سبک زندگی؟ تی آر ایکس سخت تر از بدنسازی هست، حجم و پیشرفتی که بدنسازی به عضلات میده طبیعتاً تی آر ایکس نداره، این ورزش درسته که کل عضلات بدن رو درگیر می کنه و قدرت بدنی رو بالا می بره اما به لحاظ حجم نباید انتظار داشته باشید

 25. وحید گفت:

  سلام خسته نباشید .من قدم ۱.۹۰ و وزنم ۱۱۴ کیلو هست .بدنسازی رفتم نتیجه آنچنانی نگرفتم .به نظر شما واسه لاغر کردن trx خوبه ؟؟غذامم کم کردم .

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، من یک نکته رو خدمت تون عرض کنم، کاهش وزن به رژیم غذایی شما ربط داره، نه به کم خوردن نه به بدنسازی، آنچه که مهم هست سبک غذایی است، یعنی شما باید بدونید چه چیزی نخورید و چه چیزی رو بخورید، در بخش کاهش وزن مطالب زیادی داریم که به شما کمک می کنه، اما در کنار تغذیه، تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی که می تونه تی آر ایکس باشه یا وزنه یا بدون وزنه، این ۳ در کنار هم شما رو به هدف می رساند

 26. مبین گفت:

  سلام خسته نباشید من یه کار خصوصی داشتم چطوری میتونم باهاتون خصوصی حرف بزنم ؟

 27. مینا گفت:

  سلام. واسه تناسب اندام و لاغر کردن تی آر ایکس بهتر جواب میده یا فیتنس؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   برای تأثیری که روی لاغری دارند، میشه گفت تفاوتی ندارن، اما تی آر ایکس ورزش سختی هست، همیشه هم این رو بدونید که اغذیه شما برای لاغری از هر چیز دیگه ای مهمتره

 28. ستارهsaye گفت:

  سلام من ی دختره ۱۸ سالم ک اندام لاغری دارم و شدیدا دلم میخواد بتونم باسن و ران بزرگی داشته باشم….میشه خواهشا راهنمایی کنید ک چ نوع ورزشی رو باید انجام بدم؟ممنون میشم

 29. دنا گفت:

  سلام، وقتتون بخیر. ممنونم بابت معرفی و توضیحات خوبی که در مورد این ورزش دادید.
  من دخترهستم۳۰ سالمه با وزن ۴۸-۴۹ و قد ۱۶۴، عضلاتم بسیار زیاااد ضعیفه، یه مدت فیتنس رفتم با مربی خصوصی ولی اصلاً فیتنس رو دوست ندارم، میخواستم بدونم TRX کمکی به من میکنه برای قوی شدن بدنم و این که نمیخوام وزن کم یا زیاد کنم. فقط میخوام بدنم قوی بشه.
  مرسی که راهنمایی میکنید. :) :)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله به قوی تر شدن بدن کمک می کنه منتها ورزش سخت و سنگینی هست، البته یه مورد رو هم بگم، شما وقتی تمرینات قدرتی انجام بدید، حالا چه بدنسازی باشه چه تی آر ایکس، باید بدونید که چگالی عضله زیاد میشه و اگر خودتون رو وزن کنید وزن تون بیشتر میشه، این فقط ناشی از افزایش توده عضلانی هست نه اینکه تصور کنید چاق شدید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم سوالی دارید چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *