هنگام کاهش وزن چربی ها از چه طریقی از بدن خارج می شوند؟

هنگام کاهش وزن چربی ها از چه طریقی از بدن خارج می شوند؟
تلگرام

بدن مواد غذایی مازاد مانند کربوهیدرات ها را به شکل چربی ذخیره می کند، یعنی به شکل مولکول های تری گلیسرید ذخیره می شوند. تا کنون تصورات مختلفی در خصوص این چربی ها رایج بوده است، بر این باور بوده اند کسانی که چربی سوزی می کنند، این چربی ها یا به عضله تبدیل می شود که کاملا" غلط است، یا اینکه به انرژی تبدیل می شود و یا از طریق مدفوع دفع می شود. اما به تازگی نتیجه تحقیقات بیانگر آن است که چربی‌ها به سادگی به انرژی، حرارت یا بخش‌های کوچک تر تبدیل نمی‌شوند تا پس از آن از بدن دفع شوند.

همانطور که در ابتدا اشاره شد، بدن مازاد دریافتی خود را به شکل مولکول های تری گلیسرید در بدن ذخیره می کند، برای افرادی که بخواهند وزن خود را کاهش دهند، لازم است این تری‌گلیسرید به شکل بلوک‌هایی تجزیه شده و سپس اکسیده شود. اما این کار چگونه انجام می شود و در کل چه بلایی سر چربی های می آید؟ زمانی که تری گلیسرید اکسیده می‌شود ۳ نوع اتم کربن، هیدروژن و اکسیژن آزاد می شوند، در مسیر اکسیده شدن تری گلیسرید لازم است تعداد زیادی مولکول اکسیژن مصرف شود بنابراین این چرخه دی اکسید کربن و آب را به عنوان محصولات زائد تولید می کند. به طور مثال برای سوزاندن ۱۰ کیلوگرم چربی فرد باید ۲۹ کیلوگرم اکسیژن استفاده کند و فرآیند شیمیایی سوختن این چربی به تولید ۲۸ کیلوگرم دی اکسید کربن و ۱۱ کیلوگرم آب منجر می‌شود.

روبن میرمن و آندرو براون از دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا و از محققان این مطالعه اظهار داشتند: در طول فرآیند کاهش وزن ۸۴ درصد از چربی به دی اکسید کربن تبدیل شده و از طریق ریه‌ها از بدن خارج می‌شود در واقع ریه‌ها ارگان‌ اصلی در کاهش وزن به حساب می‌آیند. در حالیکه ۱۶ درصد باقی مانده به آب تبدیل می‌شود،‌ این آب تولید شده می‌تواند به شکل ادرار، تعریق، اشک یا دیگر ترشحات بدن دفع شود. روبن میرمن معتقد است همه ما باید این را بدانیم که چربی به انرژی تبدیل نمی شود.

این تحلیل بیوشیمیایی نکته جدیدی نیست اما به دلیل ناشناخته بودن، هیچ کس به این محاسبه فکر نکرده بود. یک فرد ۷۰ کیلوگرمی در حال استراحت با ۱۲ بار تنفس در هر دقیقه حدود ۲۰۰ میلی لیتر دی اکسید کربن به بیرون می دهد. به طور تقریبی، با نفس کشیدن حدود ۱۷ هزار و ۲۸۰ بار در روز، تقریباً ۲۰۰ گرم کربن از دست می دهید و یک سوم این کاهش وزن هنگام ۸ ساعت خواب رخ می دهد. دویدن به مدت یک ساعت کمک می کند تا ۴۰ گرم کربن اضافه از بدن دفع شود و به ۲۴۰ گرم کربن می رسد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

منبع: mindbodygreen

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۰ نظر

 1. مهتاب گفت:

  ممنون خیلی خیلی مفید بود

 2. اشکان گفت:

  سلام
  یعنی مثلا در هوازی بعد از ۳۰ دقیقه بدن از چربی برای انرژی استفاده نمیکنه ؟ یعنی این مورد رو نقض کرده مطلبی که گذاشتین؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این تحقیق نه تنها مطالب ما بلکه کل مسائل مربوط به تبدیل چربی به انرژی رو زیر سوال برده، اما ماهیت کار که همان چربی سوزی است پابرجاست، اگر دقت کنید گفته ایم که چربی برای سوزاندن به اکسیژن نیاز دارد، فعالیت هوازی نیز یک فعالیت با حضور اکسیژن مصرفی بالا است. فعلا” باید منتظر نتایج بعدی این تحقیق باشیم

   • اشکان گفت:

    ولی این وسط یه موردی میمونه. زمانی که لاغری فقط بر پایه رژیم و کم کردن کالری باشه، بدن نیاز خودش رو از چربی تامین میکنه ؟؟؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     اشکان عزیز این تحقیق جدید به نوعی تمام مسائل گذشته در خصوص چربی ها را زیر سوال برده است، اگر بخواهیم به طور کلی در خصوص سوال شما توضیح دهیم خیلی طولانی می شود، اما در رژیم بر پایه کم کردن کالری شما مقدار کالری دریافتی را کم می کنید تا از تجمع جربی جلوگیری کنید یعنی به مرور چربی برای ذخیره شدن وجود ندارد، بدن نیز نیازش را از همان مقدار کالری دریافتی تأمین می کند.

    • همتا گفت:

     همونطور که چربی به انرژی بدن تبدیل نمیشه…کربوهیدرات ها و قند ها هم که منبع اصلی انرژی بدن هستند به این راحتی به چربی تبدیل نمیشن… البته منظور از کربوهیدرات کیک و بسکوییت نیست چون در واقع اونا چربین…شما میتونین به هر مقدار که دوست دارین از کربوهیدرات ها مثل میوه ها و نشاسته ها مثل غلات استفاده کنین و در عین حال وزن کم کنین .. میتونین کتاب starch soloution از دکتر مک دوگال و یا ۸۰/۱۰/۱۰ رو بخونید…برین یوتیوب ببینید افرادی که کرب مصرف میکنن چخ قدر کالزی دریافت میکنن …

 3. سولماز ناجی گفت:

  من فکر می کنم این مطلب چیزی رو نقض نکرده باشه …نظریه قبلی مبنی بر اینکه بعد از ۲۰ دقیقه ورزش چربی ها منبع انرزی هستند به قوت خود باقی ست زیرا چربی ها طی فرایند اکسیداسیون گرما تولید می کنند و حاصل این فرایند آب و دی اکسید کربن هست که دفع می شوند

 4. مازیار گفت:

  لطفا برای آب کردن چربی سینه هم حرکت بزارید

 5. mahdi گفت:

  سلام.من حدود ۲۳کیلو در شش ماه وزن کردم .الان برای اینکه شکمم سفت بشه روزانه درازونشست میزنم .برای سفت کردن شکم چه پیشنهادی دارید؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ سفت کردن شکم دو مرحله کاهش چربی با تمرینات هوازی یا اینتروال و تغذیه مناسب و انجام تمرینات شکم است، نه هر روز بلکه ۳ جلسه در هفته
    

 6. نوید گفت:

  لطفا اطلاعات خود را در این باره بیشتر کنید….

 7. چشمه گفت:

  در مطلبی نوشته بودید که در هنگام تعریق تنها دمای بدن بالا رفته و به معنای سوزاندن چربی نیست ! در اینجا نوشته شده ۱۶% چربی از تریق تعریق و… دفع میشود! من گیج شدم میشه لطفا یکم توضیح بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، احتمالا” به موضوعی اشاره می کنید که ما در آن گفته بودیم، تعریق به معنای سوزاندن چربی نیست، چون خیلی ها فکر می کنند هر چه بیشتر عرق کنند یعنی وزن از دست می دهند، در حالی که تعریق در اساس برای جلوگیری از افزایش حرارت بدن است و آب بدن است که برای این عمل مصرف می شود

 8. بهادر گفت:

  این نظیریه تا حدی اشتباه تا حدی درست است آخه مگه میشه فقط اکسیژن مصرف کرد اگر این طور بود که مردم همگی فقط هوا میخوردن .
  یه نظریه شبیه همین وجود که البته توی اون نظریه میگه که تا ۸ الی ۱۰ دقیقه اول ورزش هوازی بدن در حال آماده سازی است و هیچ چربی سوزی در کار نیست ولی بعد از ان بدن شروع به سوزادن چربی های درون سلولی میکند وپس از ۲۵ دقیقه بدن برای این که با شدت کمبود چربی مقابله کند سوزاندن چربی های درون سلولی را متوقف و شروع به سوزاندن اضافه میکند که اکسیژن زیادی برای سوزاندن این نوع چربی ها لازم است و بعد از حدود ۲ ساعت بدن به صورت عکس عمل کرده و برای باز پس گیری اکسیژن برای سلول ها خود شروع به جذب کربن میکند برای همین است که خیلی از افراد بعد ۲ ساعت خستگی مفرط به سراغشون میاید یکی از دلایل اصلی وقت گذاری فوتبال و اکثر ورزشها بر همین مبناست.
  به نظر من این نظریه اشکالات فراوانی دارد و باید بصورت تخصصی اثبات شود تامورد قبول باشد.
  مرسی
  بهادر شاهپور
  دانشجوی پزشکی

 9. محسن گفت:

  سلام
  هنگام دویدن چربی های کدام قسمت از بدن زودتر آب میشود؟
  بعضیا میگن اول شکم و آخرین مرحله چربی های صورت!!!
  میخواستم راهنماییم کنید
  مرسی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معیار مشخصی برای اینکه کدام بخش زودتر آب می شود وجود ندارد، منتها صورت اولین بخش بدن است که تحت تأثیر قرار می گیرید و شکم به نوعی آخرین بخش بدن است

 10. محسن گفت:

  واقعا مطلب خیلی عجیبی بود و کنار اومدن باهاش سخته یجورایی!
  من یه چند تا سوال راجع به این مطلب داشتن ممنون می شم در صورت ممکن جواب بدید
  یکی این که این متن صرفا نظریه است یا نتایج تحقیقات ثابت شدست؟
  چه واکنشی رو تو جوامع علمی داشته؟
  و اینکه یعنی طبق این مطلب تاثیر ورزش (هوازی) و تند تند نفس کشیدن تویه وزن کم کردن یکیه؟
  و اینکه اگر درست باشه و چربی تویه بدن به انرژی تبدیل نمی شه و از اونجایی که بیشتر از یه اندازه ایی چربی هیچ سودی برای بدن نداره و فقط مشکل زاست واقعا چطور تو روند تکامل انسان تا الان روند تولید چربی (بیش از حده نرمال) متوقف نشده!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همانطور که در پاسخ دیگر دوستان گفته ایم، این تحقیق نیاز به بررسی بیشتر دارد و طبیعتاً در صورتی که صحت داشته باشد باید منتظر خبرهای بعدی از آن باشیم. ما نیز اطلاعات تکمیلی در اختیار نداریم پس بهتر است جواب گمراه کننده ای ندهیم تا در این خصوص مطلب دیگری منتشر شود

 11. Akam گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم نمیدونستم کجا باید بپرسمش
  من ۷۸ کیلو وزن و ۱۷۲ قد دارم. ۲۳ ساله هستم. یه سالی هست بدنسازی کار میکنم و حالا میخوام یه آمینو مکس ۶۸۰۰ مصرف کنم. میخواستم بدونم با توجه به اضافه وزنم آیا استفاده از این آمینو برام سودی داره؟ یعنی اول نمیخواد خودمو به مثلا ۶۸ یا ۷۰ برسونم بعد مصرفش کنم؟
  ببخشید اینجا مطرحش کردم.
  لطف می کنید اگه پاسخگو باشید.

 12. سمیرا گفت:

  سلام خوبید؟ خسته نباشید قیمت وتهیه قرص چربی سوز ونوستات ساخت آلمان رومیخوام چجوری باید تهیه کنم ممنونم

 13. ناز گفت:

  Salam. Man hodude 1mahe ke varzesho shoroo kardam. Fitness. 99 kiloo vazname yeruz dar miun 2:30 daghighe varzesh mikonam be shedat aragh mikonam. 4.5 rooze dochare soozeshe edrar shodam . Aya charbi az edrar daf mishe va dalile soozeshe edrar mitune in bashe?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تصور نمیکنم سوزش ادرار ربطی به چربی سوزی داشته باشه چون قسمت اعظم چربی از طریق هوا دفع میشه. به زبان ساده ۸۴درصد چربی سوزانده شده به صورت دی اکسید کربن از طریق ریه ها وارد هوا میشه، مابقی تبدیل به آب میشه که از طریق ادرار، تعریق، اشک و برخی دیگر از مایعات بدن دفع میشه. عفونت مثانه و مجرای ادرار و التهاب مثانه از دلایل سوزش ادرار هستن.

 14. کیا گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون
  این مطلب که شما ترجمه کردید منبع اصلی لاتین داره یا فقط ترجمه ای از یک سایته؟

 15. زری گفت:

  من تودوماه ۱۰ کیلوکم کردم بارژیم

 16. گلناز گفت:

  سلام. وقت بخیر. پس کسانی که حین ورزش خیلی کم عرق می کنند، خوب نیست، درسته؟ این کم عرق کردن ممکنه چربی سوزی رو به تعویق بندازه؟

 17. نرگس گفت:

  سلام من با این نظریه موافقم به شخصه زمان طولانی هست ورزش میکنم از زمانی که مشکل قلبی و تنفسی پیدا کردم که تنفس برام مشکل بود وزن که کم نکردم هیچ اضافه وزن هم پیدا کردم

 18. رضا گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون من یه سوال داشتم من شکمم خیلی جلو امده بود الان حدود ۵ ماه ورزش میکنم تقریبا بیشترشو اب کردم ولی صورتم سینه هام خیلی لاغر شدن همه فکر میکنن معتاد شدم ۸ کیلو وزن کم کردم میخواستم برای قسمتهای بالا شکم گینر و آرژنین و گلوتامین استفاده کنم البته ورزشم بدن سازی هست مربیم اینارو بهم پیشنهاد داده به نطرتون اینارو استفاده کنم دوباره شکمم بزرگ میشه یا فقط قسمتهای بالای بدن رشد میکنن ممنون میشم راهنماییم کنین؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هیچکس نمی تونه تعیین کنه کجای بدنش با مکمل لاغر بشه و کجاش چاق، لاغر شدن صورت بخشی جدا ناپذیر از کاهش وزن هست، من توصیه می کنم شما به فکر ساخت عضله باشید تا به مرور با دریافت کالری بیشتر وضعیت بدنی و صورت بهتری پیدا کنید، شکم آوردن یا نیاوردن با نوع تغذیه ربط داره، اگر تغذیه بد باشه و گینر هم مصرف کنید، بازم چربی اضافه میارید

 19. تارا گفت:

  سلام به همه دوستان – من با حذف نهار بر طبق اصول طب سنتی؛ در طی دو ماه ده کیلو از وزنم را کم کردم بدون اینکه صورتم لاغر بشه یا پوستم خراب بشه ؛ خواهشی که که از تمام خواهران سرزمین خوبم ایران دارم ؛ اینه که گول رژیم های لاغری و قرص لاغری و ….. را نخوردید ؛ رعایت تغذیه با تحرک کافی شما را به هدف میرساند نه شعار و دمنوش و ……

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *