چرا افراد لاغر شکم بزرگی دارند و علت بزرگ شدن شکم چیست؟

چرا افراد لاغر شکم بزرگی دارند و علت بزرگ شدن شکم چیست؟
تلگرام

لاغر بودن صرفاً به معنی سالم بودن نیست. شما می‌توانید با وزن بالا سالم باشید و حتی با کمی چربی اضافه دور شکم در رنج طبیعی و سالم شاخص توده بدن (BMI) قرار بگیرید. شاید شما هم در اطراف‌تان آدم‌های را دیده باشید که با وجود اینکه اندام لاغری دارند، اما شکم بزرگی دارند! قطعاً علت چنین وضعیتی برای همه جای سوال است. در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این موضوع می‌پردازد.

چربی شکم بخصوص چربی‌های عمقی که ارگان‌های داخلی را پوشانده است، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افز‌ایش می‌دهند. افراد لاغر نیز از تجمع چربی در اطراف شکم‌‌ ایمن نیستند بخصوص اگر‌‌این افراد نسبت به تغذیه و رژیم غذ‌ایی خود بی اهمیت و بی دقت باشند، ورزش نکنند و عادت‌های بد زندگی داشته باشند.

شکم شما چیزی است که می‌خورید

عدم تناسب کالری دریافتی "زیاد" نسبت به کالری مصرفی "کم" راه ساده‌‌ای بر‌ای کسب چربی اضافی اطراف شکم است. اگر شما در همه نقاط بدن به جز شکم لاغر هستید، ژنتیک شما را مستعد کرده است تا کالری اضافی را در اطراف شکم به چربی تبدیل و ذخیره کنید. مصرف بعضی از غذاها منتج به ذخیره کالری اضافی و افز‌ایش تجمع چربی در اطراف شکم می‌شوند. غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات سفید مقصر اصلی تجمع چربی هستند.

همچنین چربی‌های ترانس که در غذاهای سرخ شده و غذاهای بسته بندی شده استفاده می‌شوند، می‌تواند موجب تجمع چربی در اطراف شکم شود. در یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ تعدادی میمون‌ به مدت ۶ سال مورد تغذیه قرار گرفتند در پایان فقط تعدادی از میمون‌ها که با چربی ترانس تغذیه شده بودند افز‌ایش سایز و چربی شکم را تجربه کردند.

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

بی تحرکی و چربی اضافه داخل بدن

افراد لاغر ممکن است از طرف دوستان به خاطر ‌‌اینکه بر‌ای حفظ وزن و اندام خود مجبور به فعالیت نیستند مورد حسادت قرار بگیرند اما نتیجه‌‌ این بی فعالیتی داشتن یک شکم بزرگ است. ورزش و فعالیت در هفته به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه با شدت متوسط به شما کمک می‌کند چربی شکم را در حداقل میزان خود که منجر به بیماری و نگرانی ‌نشود، نگه دارید. عدم انجام تمرینات با وزنه یکی دیگر از دلایلی است که افراد لاغر در اطراف شکم خود چربی اضافی دارند.  تمرینات با وزنه باعث ‌‌رشد و پرورش عضلات بدن می‌شود که در نتیجه منجر به اندامی زیبا و خوش فرم حتی در ناحیه شکم می‌شود.

در بعضی موارد افراد سعی می‌کنند بدون فعالیت ورزشی و تنها با رعایت رژیم لاغری به وزن ‌‌ایده آل خود برسند، اما به مرور چربی احشایی بالایی در اطراف ارگان‌‌های داخلی بدن این افراد تجمع پیدا می‌کند. ‌‌این افراد گرچه به ظاهر لاغر می‌شوند اما اطلاعی از‌‌ این نکته مهم ندارند که بدن آن‌ها هنوز هم چربی اضافه زیادی دارد.

مطلب مرتبط: ۵ دلیل برای اینکه چرا افراد لاغر نیز باید ورزش کنند

سبک زندگی

افراد لاغری که بر‌ای سرکوب اشتها به مصرف سیگار روی آورده اند شاید بتوانند وزن خود را پایین نگه دارند اما  ناخواسته ‌‌این امر منجر به بزرگ شدن شکم شان می‌شود. یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد مشخص کرد افراد سیگاری چربی احشایی بیشتری نسبت به غیر سیگاری‌ها دارند. یک تحقیق نشان می‌دهد اگر چه افراد سیگاری وزن پایین تری نسبت به غیر سیگاری‌ها دارند ولی افراد سیگاری چربی اضافه بیشتری در اطراف شکم خود دارند زیرا مصرف سیگار اثرات ورزش را در کنترل وزن خنثی می‌کند.

چرا افراد لاغر شکم بزرگی دارند و علت بزرگ شدن شکم چیست؟

استرس اضافی گاهی منجر به تولید چربی اضافی در اطراف شکم افراد لاغر می‌شود. یک تحقیق در سال ۲۰۰۰ نشان داد خانم‌هایی که استرس بال‌یی دارند و از نظر روحی روانی در سطح منفی قرار گرفته اند چربی اضافی بالایی در اطراف شکم خود دارند.

چربی‌های خوب

همه چربی ها بد نیستند. بدن شما بر‌ای تأمین ویتامین‌های محلول در چربی، تنظیم دما، فر‌ایند هورمون ها ولایه گذاری به چربی‌های خوب نیاز دارد. همه افراد به طور طبیعی یک لایه نازک چربی زیر پوستی دارند. ممکن است خانم‌های لاغر یک لایه چربی در زیر پوست شکم خود داشته باشند که البته‌‌ این امر کاملاً طبیعی است و اصلاً خطرناک نیست. افراد لاغر با کمر ضخیم و شکم بزرگ باید عادت‌های غذ‌ایی و روش زندگی خود را تغییر دهند و ورزش کنند که نه تنها لاغر بمانند بلکه قوی و سالم باشند.

مطلب مرتبط: چربی خوب و چربی بد چیست؟ چه تفاوتی دارند؟

TOFI

اصطلاح TOFI به معنی لاغر در بیرون و چاق در داخل است که توسط پروفسور Jimmy Bell استاد دانشگاه لندن ابداع شده است. بسیاری از افراد دار‌ای TOFI غذاهای حاوی مقدار زیاد شکر و چربی‌های اشباع شده مصرف می‌کنند اما کالری کافی بر‌ای افز‌ایش وزن مصرف نمی‌کنند. ‌‌این افراد در ابتدا مستعد ذخیره چربی عمقی در شکم هستند که قابل رؤیت نیست.

BMI

یک شخص با شاخص توده بدنی نرمال که چربی عمقی داخل شکم خود دارد هرگز نگران وزن خود نیست. بنابر‌این BMI همیشه شاخص دقیق چربی احشایی بدن نیست.

هورمون

تغییرات هورمونی بعد از دوران یائسگی گاهی اوقات باعث تغییرات در بدن زنان می‌شود و منجر به تجمع چربی  بخصوص در اطراف شکم خواهد شد. تقسیم بندی چربی در زنان بعد از دوران یائسگی تغییر می‌کند که باعث تجمع چربی بیشتر در اطراف شکم و مقدار کمتر در اطراف باسن، ران و بازوها می‌شود. برخی از خانم ها شکم بزرگی کسب می‌کنند در حالی‌که تغییری در وزن شان‌‌ایجاد نمی‌شود.

مطلب مرتبط: دلیل چاقی شکم خانم ها چیست؟

سن

با افز‌ایش سن و کند شدن متابولیسم بدن برخی افراد دچار چربی اضافی اطراف شکم می‌شوند. درصد چربی در زنان بیشتر از مردان به خصوص بعد از دوران یائسگی افز‌ایش می‌یابد. 

وراثت

بعضی افراد فقط به دلیل ژنتیک و وراثت قبل از چربی اطراف باسن و ران، چربی اضافی در اطراف شکم‌شان زیاد می‌شود. متأسفانه ‌‌این نوع چربی می‌تواند هورمون‌های مضری تولید کند که بر سلامتی بدن اثر منفی می‌گذارند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منابع:   livehealthy و livestrong

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴۸ نظر

 1. علی گفت:

  سلام خدمت شما
  من پسری ۱۸ ساله هستم و یه مدت ۷۰ روز است که هفته ای ۴ ساعت مطابق یک برنامه ورزشی، ورز ش نسبتا سنگین ترکیبی از هوازی و اینتروال و غیر هوازی انجام میدم
  ولی در این مدت تغییر محسوس در سایز عصلات و اندازه ی دور شکم به وجود نیامده و میزان چربی بدنم هم تغییر چندانی نکرده.
  البته ناگفته نماند استقامت بدنم بسیار زیاد شده و تمریناتی که اویل برایم سخت بود را بسیار اسان انجام میدهم و مجبور به افزایش سختی انها شدم
  ممنون از راهنمایی شما

 2. فریده گفت:

  سلام
  من قدم ۱۶۵ و وزنم ۶۱ ، سه سال پیش سزارین کردم و از اون موقع شکم بزرگی دارم…با اینکه دورکمرم نرماله…ورزش ایروبیک هفته ای دوبار انجام میدم و رژیم هم میگیرم ولی هنوز هم شکمم بزرگه..چیکارکنم؟وزنه بزنم…ممنون میشم اگه جواب بدین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بهتر است در کنار ورزش ایروبیک و رعایت تغذیه تمرینات مخصوص شکم و تمرینات مقاومتی کل بدن را با یا بدون وزنه انجام دهید. افزایش تعداد جلسات تمرین الزامی است و در صورت امکان در باشگاه  ایروبیک تمرینات بدنسازی را زیر نظر مربی انجام دهید.

 3. علی گفت:

  سلام
  تشکر از زحمات شما … مطالب بسیار مفید بود .

  یــک انتــقــاد :
  به علت اینکه آقــایــان نیز مراجعه می کنند عــکــس هــای موجود برای مطالب ارائه شده مناسب نـــیستند .

  لطفا اصلاح بفرمایید.

  با تــشکر

 4. معصومه گفت:

  با سلام معصومه هستم ۳۶ ساله و دو بار زایمان سزارین انجام داده ام من با وزن ۵۸ کیلو و لاغری در پاها شکم بزرگ و شلی دارم و در ضمن شاغل هستم و اصلا فرصت رفتن به باشگاه را ندارم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید چون این تناسب اندام برایم عذاب آور است.

 5. سجاد گفت:

  باسلام.خواهشمندم به این سوال من جواب دهید. من مدتی بدنسازی کار کرده ام و بر وزنم هم مقداری اضافه شده که بیشتر وزن عضلانی بوده.اکنون می خواهم به ورزش کشتی (و در کنار آن بدنسازی )مشغول شده وآن را ادامه دهم. از آنجا که من به دنبال افزایش وزن وحجم عضلانی هستم میخواهم بپرسم که آیا ورزش کشتی باعث افزایش این حجم و قدرت میشود یا کاهش آن ؟ چه کنم که باعث افزایش حجم و قدرت عضلانی شود؟ مکمل بدنسازی نیز نمیخواهم مصرف کنم. باتشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   برنامه رشته بدنسازی با برنامه بدنسازی رشته کشتی متفاوت است. بعد از انتخاب رشته ورزشی از مربی مجرب و با تجربه برنامه بدنسازی مخصوص کشتی تهیه کنید و فعلا نیازی به مصرف مکمل ندارید. بعد از گذشت حدود ۶ ماه بعدا به فکر مصرف مکمل باشید.

 6. معصومه گفت:

  سلام معصومه هستم فقط مشکلی که دارم زانو درد و کمر درد دارم چه کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   قبل از هر چیزی باید دلیل این دردها را پیدا کنید و باید بگم دلایل مختلفی باعث درد در ناحیه کمر و زانو میشود. وزن زیاد، ضعیف بودن عضلات و بافت نرم اطراف این مفاصل، آرتروز، رماتیسم، ساییدگی مفصل، عصب سیاتیک، آسیب های قبلی که بهبود پیدا نکرده اند. بدون یافتن دلیل  درد و بافتی که ایجاد درد میکند هیچ گونه نظری نمی توان داد و هر گونه تمرینی ممکن است شرایط را بدتر کند.

 7. ستاره گفت:

  من دختری لاغراندام بودم که کمی شکم داشتم اما از وقتی ازدواج کردم دایم وزنم میره بالا و شکمم خیلی بزرگتر شده با اینکه حجم غذای من زیاد هم نیست. نوشابه و چربی و تنقلات هم مصرف نمی کنم. چه کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، افزایش چربی بدن فقط به خوردن مربوط نیست و عوامل زیادی در آن دخیل هستند، حتماً باید فعالیت بدنی داشته باشید

 8. ارشيا گفت:

  سلام قد من ۱۷۹ و وزنم ۶۰ هست روزی ۳ تا ۴ ساعت ورزش می کنم و هفته ای چهار بار تمرین شکم انجام میدم اما عضلات شکمم معلوم نمیشه چه کار باید بکنم؟من ۱۳ کیلوگرم قبلا کم کرده بودم امکان داره پوست اضافه باشه

 9. مهسا گفت:

  با عرض سلام
  من دختری با قد ۱۶۰ و وزن ۴۴ هستم.اندامهایم خیلی لاغر اما شکمم بزرگ است. هرروز نیم ساعت الی ۲ ساعت پیاده روی میکنم و پرخوراک هم نیستم.میشه لطفا منو راهنمایی کنید تا شکمی تخت داشته باشم و در عوض عضلات دستو پام بزرگ تر بشه؟؟ با تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   شما نیاز به انجام تمرینات هوازی و مقاومتی به صورتی ترکیبی دارید. این تمرینات باید روزانه یا یک روز درمیان انجام شوند و همزمان رژیک غذایی پر پروتئین مخصوصا وعده های بعد تمرین رعایت شوئ. روزانه اگر ۱ ساعت ورزش میکنید ۳۰ دقیقه هوازی را با شدت بالا و تناوبی انجام دهید و همینطور تمرینات قدرتی با وزنه یا بدون وزنه را انجام دهید. برای خوش فرم شدن بدن باید این تمرینات انجام شود.

 10. ثنا گفت:

  سلام
  من از وقتی به بلوغ رسیدم همیشه شکمم چربی داشته،اونم کم نبوده حتی وقتی که خیلی لاغر بودم.البته وقتی چاق میشم که دیگه خیلی وحشتناک میشه.چرا من هیچوقت شکمم تخت نبوده؟چیکار کنم؟‎:(‎

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. آیا تا بحال اقدامی برای رفع چربی های شکم داشتید؟ مثل ورزش یا رژیم غذایی.

   چربی شکم بدون فعالیت ورزشی و رژیم غذایی از بین نمرود. برای خلاص شدن از شر چربی های شکم باید برنامه منظم تمرینی و رژیم غذایی داشته باشید.

 11. ثنا گفت:

  ممنون که جواب دادید
  من از حدود ۱۴ سالگی چربی شکم دارم.حتی وقتی که با ۱۶۰ قد وزنم ۴۰کیلو بود
  من خیلی وقتا مثلا در حدود چند سال هفته ای سه روز حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی تند داذم.ولی هنوز خیلی چربی دارم.مخصوصا پایین شکمم

  • رامیار نجفی گفت:

   برای اطمینان می توانید به پزشک مراجعه کنید و با انجام چند آزمایش ساده از چگونگی وضعیت خود اطلاع پیدا کنید. بهتر است با برنامه ای منظم تمرینات ورزشی را شروع کنید و درصدد رفع چربی های شکم تلاش کنید. از تمرینات متنوع مخصوص شکم و رژیم غذایی و تمرینات هوازی بهره ببرید.

 12. زهرامحمدزاده گفت:

  سلام خیلی مطلب جالبی بود.امروز مقاله ای خوندم در رابطه با جداشدگی ماهیچه های شکمی یا diastasis recti خیلی واسم جالب بود..مقاله زبان انگلیسی بود…میشه شما هم یک مطلب در این رابطه بگذارید؟جاش واقعا خالیه

 13. امیر گفت:

  سلام.من چربی شکم زیادی ندارم طوری که وقتی ماهیچه های شکم رو منقبض میکنم ماهیچه ها مشخصه ولی خود شکمم برآمدگی داره بخصوص ناحیه زیر شکم.اکثر اوقات شکمم رو میدم داخل ولی وقتی این کار رو نکنم شکمم جلو میاد.آیا دلیل خاصی داره؟میشه چاره ای براش پیدا کرد؟
  ممنون از سایت علم ورزش

 14. ائلیار گفت:

  سلام
  ببخشید اسم این حرکت چیه و انجام اصولی اون چطوریه؟
  من این حرکت رو از یوتیوب یادگرفتم و در کنار حرکت کرانچ میزنم برای آب کردن شکم.

 15. ریحانه گفت:

  سلام من دختر لاغری هستم دور کمرم چربی انباشته شده و شکم دارم آیا میتونم با بدنسازی شکمم و چربی های دور کمرمو آب کنم و در عین حال افزایش حجم در بقیه ی قسمت های بدنم داشته باشم همچین چیزی ممکنه ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. چربی سوزی و بدنسازی همزمان ممکنه. شما با داشتن یک برنامه ترکیبی مقاومتی و تناوبی و همچنین عایت رژیم لاغری می تونید چربی های اضافی بدن تون رو از بین ببرید و به فرم دلخواه بدن تون برسید.

 16. ساینا گفت:

  سلام . من ورزشکار شنا هستم و فردی لاغر اندام و وزنم کم. ولی شکم دارم و مشکلم شکمم چی کار باید بکنم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. مقداری چربی برای شناگران خوبه. اما می تونید با تمرینات تناوبی با شدت بالا و رژیم غذایی از شر این چربیها خلاص بشید.

 17. بهنام گفت:

  سلام
  من اصلا اضافه وزن ندارم و شاخصه BMI ام روی ۲۳ است.
  ولی چربی دور شکم دارم.
  دو ماه در باشگاه بدنسازی تقریبا هر روز چهل دقیقه هوازی کار کردم و تمرین شکم انجام دادم.ولی شکمم آب نشد.
  الان تصمیم گرفتم از چربی سوز استفاده کنم.خیلی مردد هستم.اگر راهنماییم کنید ممنون میشم.❤

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ورزش برای کاهش وزن و چربی سوزی باید صحیح و از روی برنامه باشه. یک برنامه ترکیبی متشکل از تمرینات اینتروال و قدرتی همراه با رعایت رژیم غذایی خیلی بهتر جواب میده. نیازی به چربی سوزی نیست. شما اگر تغذیه صحیحی داشته باشید حتما به نتیجه می رسید. برای آگاهی از رژیم غذایی ویژه چربی سوزی و کاهش وزن به لینک زیر مراجعه کنید.

   http://www.elmevarzesh.com/fitness-and-weight-loss-book/

 18. سحر گفت:

  سلام وقت یخیر ، من دختری ۲۳ ساله هستم ورزش فیتنس انجام میدم هفته ای ۳ روز ، وزن مناسبی دارم ولی یکمی شکم دارم چجور باید این شکم رو آب کنم ؟ در ضمن تغذیه ی خوبی هم دارم .

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ضمن آرزوی موفقیت، تمرینات تناوبی با شدت بالا رو به برنامه تون اضافه کنید و حداقل سه جلسه در هفته این تمرینات رو انجام بدید.

 19. محمد گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  من ۲۸ سالمه و ۱۸۰ قدمه و وزنم ۷۳ کیلو
  لاغرم اما شکم دارم سر معده و زیر شکم
  گودی کمر هم دارم
  میخواستم بدونم بهترین راه برای اب کردنش چیه؟؟؟

 20. فرهاد گفت:

  من حدود ۲ سال هست که بدون وقفه هفته ای ۴ روز بدنسازی کار می کنم. البته بدون مکنل و طبیعی. قد ۱۸۰ و وزن ۸۰.
  بدنم روی فرم اما شکمم علیرغم رعایت رژیم صاف نمیشه. حدود ۳ ماه شب ها بعد از ساعت ۶ و پس از تمرین اصلا کربوهیدرات و چربی مصرف نمی کردم و فقط سالاد و پروتئین می خوردم. اما شکمم صاف نمیشه. چه کار کنم؟

 21. جواد گفت:

  سلام ممون از سایتتون
  من ۲۱ سالمه ۱۰ ساله رزمی کار میکنم ولی پهلو دارم هر کاری هم میکنم پهلو هام آب نمیشه شکم هم ندارم طوری که تقریبا سیکس پک دیده میشه ولی پهلو هام خیلی بزرگه خییییییلی ممنون میشم اگه بگید چیکار کنم

 22. رضا گفت:

  با سلام
  من ورزش می کنم و پیاده هم به سر کار میرم و برمیگردم که رویه حود یک ساعت و نیم طول می کشد ولی باز شکمم صاف نمیشه علت چیست؟ دیگر اینکه چرا وزنه برداران شکم بزرگی دارند؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کاهش چربی با این روش امکان پذیر نیست، یعنی صرف اینکه فعالیت دارید نباید انتظار کاهش چربی داشته باشید، بلکه نیاز به تغذیه صحیح و برنامه ورزشی منظم دارید

 23. رضا گفت:

  خیلی ممنون ولی غذایم معمولی است میتواند از تیرویید باشد در ضمن نگفتید چرا وزنه برداران شکم بزرگی دارند

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   دقیق نمی دونم، ولی به خاطر قوی بودن هسته مرکزی بدن و همچنین تحمل فشاری که بهشون وارد میشه مورد دیگه اینکه مثل یک بدنساز که دوران حجم باشه و شکمش بیاد جلو و بعد بخواد کات کنه، وزنه برداران این رو ندارن، سنگین وزن هستند و طبیعتاً شکم هم بزرگ میشه

 24. مهرداد گفت:

  چیزی که از کامنتا معلومخه اینه که همه میخوان یک شبه لاغر شن یا فک میکنن رژیم خالی یا ورزش خالی نتیجه میده ولی این غلطه! رژیم خالی باعث کوچک شدن توده های استخوانی و جایگزینی اونا با چربیها میشه و ورزش خالی فقط میزان کالری رو از بین میبره که شما تو یه ناهار خوردن جذب کردید ، بهترین راه رژیم و ورزش در کنار همه . همونطور که یک شبه چاق نشدید ، یک شبه هم لاغر نمیشید
  من ۱۵ سالم بود چاق بودم شکمم هم جلو بود خیلی ضایه بود ولی یه مدت بعدش رژیم سخت + ورزش سختی رو شروع کردم ، هر روز فقط صبحانه اونم فقط میوه و پروتین + بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ تا دراز نشست و الان که نوزده سالمه دو تا از پک های سیکس پکم کامل در اومده عضلات کمرم هم معلومه الان هم هر چی که بخوام میخورم و ورزش میکنم وزن ثابتی هم دارم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com